2012-13 Water Polo State Series Assignments

The following assignments are for the 2012-13 FHSAA State Water Polo Series in both girls and boys divisions unless otherwise noted. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

(X – denotes District Coordinators)

Single class

(73 schools)

DISTRICT 1
(4 schools)

Lake Brantley (Altamonte Springs) 
Lake Mary - X
Lyman (Longwood)
Seminole (Sanford)

DISTRICT 2
(4 schools)
Hagerty (Oviedo)
Lake Howell (Winter Park) [boys only]
Oviedo 
Winter Springs  - X
 
DISTRICT 3
(4 schools)
Apopka
Ocoee - X
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)
 
DISTRICT 4
(4 schools)
Bishop Moore (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Olympia (Orlando)
Winter Park - X
 
DISTRICT 5
(5 schools)
Boone (Orlando)  - X
Dr. Phillips (Orlando)
East River (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
 
DISTRICT 6
(5 schools)
Cypress Creek (Orlando) [girls only]
Freedom (Orlando)
Gateway - X
Lake Nona (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
 
DISTRICT 7
(3 schools)
Dwyer (Palm Beach Gardens) [girls only]
Lake Worth
Suncoast (Riviera Beach)  - X
 
DISTRICT 8
(4 schools)
American Heritage (Delray Beach) [boys only]
Boca Raton
Spanish River (Boca Raton)
St. Andrew’s (Boca Raton) - X
 
DISTRICT 9
(5 schools)
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland) - X
Northeast (Oakland Park) 
Westminster (Fort Lauderdale)

DISTRICT 10
(4 schools)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) - X
Fort Lauderdale
Plantation 
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
 
DISTRICT 11
(4 schools)
Cypress Bay (Weston) 
Hollywood Hills
Nova (Davie)
Western (Davie) - X
 
DISTRICT 12
(5 schools)
Cooper City 
Flanagan (Pembroke Pines) 
McArthur (Hollywood)
Pembroke Pines Charter
South Broward (Hollywood) - X
 
DISTRICT 13
(5 schools)
Dr. Krop (Miami)  - X
Goleman (Miami)
Hialeah Gardens
Mourning (North Miami)
North Miami Beach
 
DISTRICT 14
(6 schools)
Hialeah 
MAST (Miami)  - X
Miami
Miami Beach
Miami Country Day
Miami Springs
 
DISTRICT 15
(5 schools)
Belen Jesuit (Miami) [boys only]
Columbus (Miami) [boys only] - X
Coral Gables
Ransom Everglades (Miami) 
Southwest Miami
 
DISTRICT 16
(6 schools)
Coral Reef (Miami) [girls only]
Gulliver Prep (Pinecrest) 
Miami Killian - X
Miami Palmetto
Miami Sunset
TERRA Institute (Miami)

Independent

(4 schools)
Braddock (Miami)
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando) [boys only]
Riviera Prep (Miami) [boys only]