2010-11 Water Polo State Series Assignments

The following assignments are for the 2010-11 FHSAA State Water Polo Series in both girls and boys divisions unless otherwise noted. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

(X – denotes District Coordinators)

Single class

(73 schools)

DISTRICT 1
(8 schools)

Hagerty (Oviedo)
Lake Brantley (Altamonte Springs) – X
Lake Howell (Winter Park)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Oviedo
Seminole (Sanford)
Winter Springs

DISTRICT 2
(8 schools)
Apopka
Bishop Moore (Orlando)
Edgewater (Orlando) – X
Ocoee
Olympia (Orlando)
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)
Winter Park

DISTRICT 3
(10 schools)

Boone (Orlando) – X
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando) [girls only]
Dr. Phillips (Orlando)
Freedom (Orlando)
Gateway
Lake Nona (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)

DISTRICT 4
(7 schools)

American Heritage (Delray Beach) [boys only]
Boca Raton
Dwyer (Palm Beach Gardens [girls only]
Lake Worth [boys only]
Spanish River (Boca Raton) [girls only]
St. Andrew’s (Boca Raton)
Suncoast (Riviera Beach) – X

DISTRICT 5
(5 schools)

Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Northeast (Oakland Park) – X
Westminster (Fort Lauderdale)

DISTRICT 6
(5 schools)

Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Fort Lauderdale
Plantation – X
South Plantation
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)

DISTRICT 7
(5 schools)

Cooper City
Cypress Bay (Weston) – X
Hollywood Hills
Nova (Davie)
Western (Davie)

DISTRICT 8
(4 schools)

Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines) – X
Pembroke Pines Charter
South Broward (Hollywood)

DISTRICT 9
(5 schools)

Dr. Krop (Miami) – X
Goleman (Miami)
Hialeah
Hialeah Gardens
North Miami Beach

DISTRICT 10
(6 schools)

Columbus (Miami) [boys only]
MAST (Miami) – X
Miami
Miami Beach
Miami Country Day
Miami Springs

DISTRICT 11
(5 schools)

Belen Jesuit (Miami) [boys only]
Braddock (Miami)
Coral Gables
Ransom Everglades (Miami) – X
Southwest Miami

DISTRICT 12
(5 schools)

Coral Reef (Miami) [girls only]
Gulliver Prep (Pinecrest) – X
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Sunset

Independent

(7 schools)
American Heritage (Delray Beach) [girls only]
Cypress Creek (Orlando) [boys only]
Hialeah-Miami Lakes
McArthur (Hollywood)
Monsignor Pace (Miami)
Mourning (North Miami)
TERRA Institute (Miami)