2012-13 Boys Volleyball State Series Assignments

The following assignments are for the 2012-13 FHSAA State Boys Volleyball Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

(X – District Coordinators)

Single Class

(117 schools)

DISTRICT 1
(8 schools)
Crooms (Sanford)
Deltona
Hagerty (Oviedo)
Lake Mary
Oviedo 
Seminole (Sanford) - X
Spruce Creek (Port Orange)
Winter Springs

DISTRICT 2
(7 schools)
Apopka
Berkeley Prep (Tampa) - X
Bishop Moore (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Ocoee
Wekiva (Apopka) 
West Orange (Winter Garden)
 
DISTRICT 3
(8 schools)
Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park) - X
Lake Nona (Orlando)
Lyman (Longwood) 
University (Orlando)
Winter Park
 
DISTRICT 4
(9 schools)
Cypress Creek (Orlando)  - X
Dr. Phillips (Orlando)
East River (Orlando)
Florida Prep (Melbourne)
Freedom (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)
Olympia (Orlando)
Orlando Christian Prep
Timber Creek (Orlando)
 
DISTRICT 5
(7 schools)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Jupiter - X
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach) 
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Suncoast (Riviera Beach)
 
DISTRICT 6
(8 schools)
Boynton Beach 
Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth 
Palm Beach Central (Wellington)
Park Vista (Boynton Beach) - X
Trinity Christian (Lake Worth)
Wellington
 
DISTRICT 7
(6 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Olympic Heights (Boca Raton) - X
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton) 
West Boca Raton
 
DISTRICT 8
(8 schools)
Coconut Creek
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs 
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Monarch (Coconut Creek)
Pompano Beach
Taravella (Coral Springs) - X
 
DISTRICT 9
(7 schools)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) - X
Northeast (Oakland Park)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Plantation
South Plantation
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Western (Davie)
 
DISTRICT 10
(7 schools)
American Heritage (Plantation)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Cooper City
Cypress Bay (Weston) - X
Nova (Davie)
Somerset (Pembroke Pines)
West Broward (Pembroke Pines)
 
DISTRICT 11
(8 schools)
Chaminade-Madonna (Hollywood)
Everglades (Miramar) 
Flanagan (Pembroke Pines)
Hollywood Hills
McArthur (Hollywood)
Miramar - X
Pembroke Pines Charter
South Broward (Hollywood)
 
DISTRICT 12
(7 schools)
Dr. Krop (Miami) 
Goleman (Miami)
Hialeah Gardens - X
Hialeah-Miami Lakes 
Miami Carol City
Monsignor Pace (Miami)
Mourning (North Miami)
 
DISTRICT 13
(7 schools)
Hialeah
International Studies (Miami)
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Miami 
Miami Springs 
Washington (Miami) - X
Westland Hialeah
 
DISTRICT 14
(8 schools)
Belen Jesuit (Miami)
Columbus (Miami)
Coral Gables  - X
Florida Christian (Miami)  
Miami Christian
Miami Coral Park
Ransom Everglades (Miami)
Southwest Miami
 
DISTRICT 15
(7 schools)
Archimedean (Miami)
Braddock (Miami) - X
Ferguson (Miami)
Miami Sunset
TERRA Institute (Miami)
Varela (Miami) 
Westwood Christian (Miami)
 
DISTRICT 16
(5 schools)
Coral Reef (Miami)
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge - X
Westminster Christian (Miami)

Independent

(25 schools)
American (Hialeah)
Calusa Preparatory School (Miami)
Evans (Orlando)
FAU (Boca Raton)
Fort Pierce Central
Greater Miami Academy
Immaculata-LaSalle (Miami)
Land O’Lakes
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Mater Lakes (Miami)
Miami Beach
Miami Springs
North Miami
Oxbridge Academy (West Palm Beach)
P.K. Yonge (Gainesville)
Pine School (Stuart)
Piper (Sunrise)
Seminole
Somerset Charter (Silver Palms)
St. Andrew's (Boca Raton)
St. Brendan (Miami)
Tampa Bay HEAT (Brandon)