2011-12 Boys Volleyball State Series Assignments

The following assignments are for the 2010-11 FHSAA State Boys Volleyball Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

(X – District Coordinators)

Single Class

(113 schools)

DISTRICT 1
(7 schools)

Deltona
Hagerty (Oviedo)
Lake Mary
Oviedo - X
Seminole (Sanford)
Spruce Creek (Port Orange)
Winter Springs

DISTRICT 2
(7 schools)
Apopka
Berkeley Prep (Tampa)
Bishop Moore (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Ocoee
Wekiva (Apopka) - X
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 3
(8 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lake Nona (Orlando)
Lyman (Longwood) – X
University (Orlando)
Winter Park

DISTRICT 4
(8 schools)

Cypress Creek (Orlando) – X
Dr. Phillips (Orlando)
East River (Orlando)
Freedom (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)
Olympia (Orlando)
Orlando Christian Prep
Timber Creek (Orlando)

DISTRICT 5
(7 schools)

Dwyer (Palm Beach Gardens)
Jupiter
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach) – X
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 6
(7 schools)

Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth – X
Palm Beach Central (Wellington)
Park Vista (Boynton Beach)
Trinity Christian (Lake Worth)
Wellington

DISTRICT 7
(7 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Olympic Heights (Boca Raton)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton) – X
St. Andrew's (Boca Raton)
West Boca Raton

DISTRICT 8
(7 schools)

Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs – X
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Monarch (Coconut Creek)
Pompano Beach
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 9
(5 schools)

Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Northeast (Oakland Park)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Plantation
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) – X

DISTRICT 10
(8 schools)

American Heritage (Plantation)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Cypress Bay (Weston)
Nova (Davie)
Sagemont (Weston)
University (Fort Lauderdale) – X
West Broward (Pembroke Pines)
Western (Davie)

DISTRICT 11
(9 schools)

Chaminade-Madonna (Hollywood)
Cooper City
Everglades (Miramar) – X
Flanagan (Pembroke Pines)
Hollywood Hills
McArthur (Hollywood)
Pembroke Pines Charter
Somerset (Pembroke Pines)
South Broward (Hollywood)

DISTRICT 12
(4 schools)

Dr. Krop (Miami) – X
Monsignor Pace (Miami)
Mourning (North Miami)
North Miami

DISTRICT 13
(8 schools)

Doral
Goleman (Miami)
Hialeah
Hialeah Gardens
Hialeah-Miami Lakes
Miami Springs – X
Washington (Miami)
Westland Hialeah

DISTRICT 14
(6 schools)

Belen Jesuit (Miami)
Columbus (Miami)
Coral Gables – X
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Miami
Miami Coral Park

DISTRICT 15
(7 schools)

Braddock (Miami)
Ferguson (Miami)
Florida Christian (Miami) – X
Gulliver Prep (Pinecrest)
Miami Sunset
Ransom Everglades (Miami)
Southwest Miami

DISTRICT 16
(8 schools)

Coral Reef (Miami)
Homestead
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge
Varela (Miami) – X
Westwood Christian (Miami)
Westminster Christian (Miami)

Independent

(20 schools)
Archbishop Carroll (Miami)
Archimedean (Miami)
Boynton Beach
Center of Life (Miami)
Choice Prep (Miami)
Coconut Creek
Crooms (Sanford)
International Studies (Miami)
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Mater Academy East (Miami)
Mater Lakes (Miami)
Miami Carol City
Miami Christian
Miami Edison
Miami Jackson
Miramar
Redland Christian (Homestead)
Somerset Charter (Silver Palms)
TERRA Institute (North Miami)