Licensed to Sailfish Splash Water Park - Site License HY-TEK's MEET MANAGER 7.0
                      2019 FHSAA 3A Region 3 Championship                      
                      Hosted By: Countryside High School                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: # 1:38.13        2018 Fossil Ridge, CO                           
                         Stewart, Bartel, Gillilam, Alons                  
       State: $ 1:42.34        2017 Buchholz, Buchh                            
                         C Brooks, K Balbuena, J Rodriguez, K Cronin       
                1:44.21  AA-A
                1:46.21  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Countryside High School                                     1:49.38        
     1) Gregory, Brooke R 12            2) Yarmolowitz, Drue E 11         
     3) Cardwell, Summer S 9            4) Licht, Abby R 12               
                  28.71       59.63 (30.92)     1:25.34 (25.71)     1:49.38 (24.04)
  2 Barron Collier HS                                           1:49.72        
     1) Hendrickx, Zoe 12               2) Feehery, Madison A 11          
     3) Laur, Catie N 9                 4) Havig, Maquinn 11              
                  28.06       58.95 (30.89)     1:24.80 (25.85)     1:49.72 (24.92)
  3 Port Charlotte High School                                  1:51.97        
     1) Robinson, Bryanna E 10          2) Stelmaszek, Melody M 10        
     3) Marquardt, Daisy C 10           4) Aylward, Caroline M 9          
                  27.50     1:00.61 (33.11)     1:27.07 (26.46)     1:51.97 (24.90)
  4 Fort Myers High School                                      1:52.35        
     1) Perkins, Lily A 9               2) Phillips, Georgia B 10         
     3) McMurray, Olivia M 11           4) Starling, Sydni C 11           
                  28.83     1:00.95 (32.12)     1:26.17 (25.22)     1:52.35 (26.18)
  5 St Petersburg High School                                   1:52.41        
     1) Grant, Maslin 11                2) Baker, Mya 11                  
     3) Emerson, Claire 9               4) Gerrard, Molly 10              
                  27.99     1:02.34 (34.35)     1:27.66 (25.32)     1:52.41 (24.75)
  6 Sarasota High School                                        1:52.68        
     1) Riley, Jenna M 10               2) Davie, Alicia M 12             
     3) Chmielewski, Sumner A 10        4) Kvederis, Madleen 9            
                  28.60     1:00.77 (32.17)     1:27.23 (26.46)     1:52.68 (25.45)
  7 Clearwater High School                                      1:55.27        
     1) Donovan, Livi F 11              2) Sexton, Aliah K 9              
     3) Dart, Melissa M 10              4) Santiago, Annika E 9           
                  29.28     1:01.89 (32.61)     1:29.15 (27.26)     1:55.27 (26.12)
  8 Charlotte High School                                       1:55.81        
     1) Hackenberg, Aliyah M 11         2) Eaton, Grace 11                
     3) Nelson, Karys K 11              4) Manta, Roxana E 10             
                  30.94     1:02.50 (31.56)     1:29.79 (27.29)     1:55.81 (26.02)
  9 Braden River High School                                    1:55.86        
     1) Helfrich, Daliah 9              2) Walker, Kate 12                
     3) Hilt, Sydney J 11               4) Lewandrowski, Payton 11        
                  29.88     1:00.25 (30.37)     1:28.99 (28.74)     1:55.86 (26.87)
 10 Seminole High School                                        1:57.54        
     1) Christie, Zaedee 11             2) Burke, Riley 12                
     3) Rinard, Carissa A 9             4) Christie, Marlee 9             
                  30.84     1:05.46 (34.62)     1:32.25 (26.79)     1:57.54 (25.29)
 11 Naples High School                                          1:58.45        
     1) Poorman, Lily 11                2) Sonalia, Camille 9             
     3) Naghib, Tarrah 9                4) Graziano, Ava 12               
                  31.42     1:03.76 (32.34)     1:31.22 (27.46)     1:58.45 (27.23)
 12 Osceola Fundamental High Schoo                              1:58.96        
     1) Pruitt, Leah A 10               2) Sanchez, Ana C 9               
     3) Moore, Hannah M 11              4) Forrister, Ana 12              
                  31.16     1:05.24 (34.08)     1:32.95 (27.71)     1:58.96 (26.01)
 13 Largo High School                                           2:00.09        
     1) English, Gwynne 12              2) Rexroad, Annaleise 10          
     3) Cavanaugh, Madison 10           4) Jensen, Allea 10               
                  28.37     1:05.94 (37.57)     1:35.22 (29.28)     2:00.09 (24.87)
 14 Boca Ciega High School Gulfpor                              2:08.89        
     1) Williams, Shannon E 10          2) Padovan, Angela I 11           
     3) Smith, Malani Z 10              4) Alli, Alivia M 10              
                  31.64     1:07.91 (36.27)     1:40.48 (32.57)     2:08.89 (28.41)
 15 North Fort Myers High School                                2:11.52        
     1) Terry, Delaney E 11             2) Homolka, Anika A 10            
     3) Mayhew, Marina R 11             4) Clare, Erica M 12              
                  33.58     1:13.38 (39.80)     1:44.20 (30.82)     2:11.52 (27.32)
 -- Southeast High School                                            DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Lee, Courtnie 10                2) Lowery, Sarah 12               
     3) Fisher, Jade 10                 4) L'Huillier, Taylor 11          
                  29.55     1:07.24 (37.69)     1:38.35 (31.11)          DQ (29.14)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: # 1:27.74        2014 Baylor School, TN                          
                         Kaliszak, Tynes, McHugh, Selby                    
       State: $ 1:28.02        2012 Bolles (Jacksonville), Bolle               
                         R Murphy, J Schooling, J Booth, S Condorelli      
                1:33.34  AA-A
                1:34.94  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Barron Collier HS                                           1:34.83 AA-C   
     1) Eriksson, William A 10          2) Garner, Andrew 11              
     3) Laur, Mason A 11                4) Connor, Jacob T 12             
                  25.14       51.00 (25.86)     1:13.35 (22.35)     1:34.83 (21.48)
  2 Countryside High School                                     1:37.47        
     1) Burns, Joey P 11                2) Rosal, Ryan 12                 
     3) Gemma, Shane N 12               4) Monaghan, Thomas J 11          
                  24.53       51.69 (27.16)     1:15.35 (23.66)     1:37.47 (22.12)
  3 St Petersburg High School                                   1:38.86        
     1) Cote, Lukas 12                  2) Harris, Reed 12                
     3) Cote, Ben 11                    4) Lambridis, Alexi 9             
                  24.44       52.42 (27.98)     1:16.09 (23.67)     1:38.86 (22.77)
  4 Sarasota High School                                        1:40.56        
     1) Keogh, Evan 9                   2) Heary, Liam 9                  
     3) Kirby, John W 10                4) Swihart, Tyson W 11            
                  25.40       52.33 (26.93)     1:17.84 (25.51)     1:40.56 (22.72)
  5 Port Charlotte High School                                  1:41.06        
     1) Marquardt, Oscar B 12           2) Hensel, Anthony D 9            
     3) Bloom, Tanner B 12              4) Janson-Dugan, Kevin R 12       
                  24.76       53.62 (28.86)     1:18.97 (25.35)     1:41.06 (22.09)
  6 Osceola Fundamental High Schoo                              1:43.19        
     1) Johnston, Blake M 10            2) Godcharles, Wade M 9           
     3) Jones, John R 10                4) Neel, Curtis T 9               
                  26.61       55.35 (28.74)     1:20.97 (25.62)     1:43.19 (22.22)
  7 Clearwater High School                                      1:43.22        
     1) Wilhelm, Cory M 12              2) Palma, Jude R 10               
     3) Herrera, Thomas 12              4) Johnson, Drew C 10             
                  24.50       55.46 (30.96)     1:21.02 (25.56)     1:43.22 (22.20)
  8 Braden River High School                                    1:46.33        
     1) Mejia, Sebastian 12             2) Davis, Trevor 11               
     3) Saalmann, Cade 12               4) Dimond, Keegan 12              
                  27.39       57.00 (29.61)     1:22.48 (25.48)     1:46.33 (23.85)
  9 North Fort Myers High School                                1:51.29        
     1) Stevens, Jacob A 11             2) Batista, Robert M 11           
     3) Klemm, Kirk M 11                4) Koester, Ethan L 10            
                  28.62     1:02.83 (34.21)     1:25.89 (23.06)     1:51.29 (25.40)
 10 Fort Myers High School                                      1:54.81        
     1) Regnaert, Grant 12              2) Hurley, Cole 12                
     3) Albury, Kellon 9                4) Brent, Michael A 12            
                  31.22     1:05.45 (34.23)     1:31.88 (26.43)     1:54.81 (22.93)
 11 Lely High School                                            1:57.15        
     1) Casado, Sebastian 11            2) Gurgenidze, Luca 12            
     3) Lorenz, Nathan 11               4) Roese, Luca 11                 
                  34.70     1:04.10 (29.40)     1:29.91 (25.81)     1:57.15 (27.24)
 12 Largo High School                                           1:57.62        
     1) Barr, Forrest 9                 2) Hickey, Jackson 10             
     3) Daland, Gideon 12               4) Hu, Jay 10                     
                  30.51     1:06.74 (36.23)     1:33.04 (26.30)     1:57.62 (24.58)
 13 Hillsborough High School                                    1:58.10        
     1) Gawienczuk, Matthew 9           2) Carneiro, Anthony 9            
     3) James, Owen 9                   4) Nguyen, Peter 11               
                  31.36     1:04.63 (33.27)     1:31.66 (27.03)     1:58.10 (26.44)
 14 Seminole High School                                        1:58.30        
     1) Healy, Robert J 9               2) Russo, Joseph B 11             
     3) Slavkovsky, Philip J 10         4) Timberlake, Samuel 12          
                  29.29     1:01.49 (32.20)     1:33.03 (31.54)     1:58.30 (25.27)
 15 Island Coast High School                                    1:58.64        
     1) Evey, Tyler 11                  2) Hayford, Logan 12              
     3) Baughman, Riley 11              4) Rojas, Jose 11                 
                  33.11     1:06.84 (33.73)     1:32.84 (26.00)     1:58.64 (25.80)
 16 Dunbar High School                                          1:59.68        
     1) Andersen, Andrew 10             2) Bernaldo, Colton 10            
     3) PadillaSantillan, Alberto 12    4) Barry, Jarom 12                
                  30.77     1:05.34 (34.57)     1:34.52 (29.18)     1:59.68 (25.16)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 1:41.55        2015 Katie Ledecky, Stone Ridge, MD             
       State: $ 1:44.31        2016 Morgan Tankersley, Plant (Tampa)           
                1:48.74  AA-A
                1:50.57  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Cardwell, Summer S         9 Countryside                    1:50.62        
                  25.83       53.61 (27.78)     1:22.23 (28.62)     1:50.62 (28.39)
  2 Traba, Mercedes L         11 Sarasota                       1:51.60        
                  26.37       54.69 (28.32)     1:23.15 (28.46)     1:51.60 (28.45)
  3 Stafford, Natalie         12 Sarasota                       1:53.41        
                  26.68       55.22 (28.54)     1:24.18 (28.96)     1:53.41 (29.23)
  4 Licht, Abby R             12 Countryside                    1:54.24        
                  26.92       55.80 (28.88)     1:25.06 (29.26)     1:54.24 (29.18)
  5 Valantiejus, Isabelle v    9 Osceola                        1:54.92        
                  27.07       56.02 (28.95)     1:25.64 (29.62)     1:54.92 (29.28)
  6 Davie, Alicia M           12 Sarasota                       1:55.10        
                  26.52       55.78 (29.26)     1:25.47 (29.69)     1:55.10 (29.63)
  7 Muller, Emery E           10 Barron Collier                 1:56.54        
                  26.32       55.56 (29.24)     1:25.62 (30.06)     1:56.54 (30.92)
  8 Layton, Havana             9 Naples                         1:56.71        
                  26.48       56.00 (29.52)     1:26.54 (30.54)     1:56.71 (30.17)
  9 Jensen, Allea             10 Largo                          1:56.84        
                  26.56       55.31 (28.75)     1:25.95 (30.64)     1:56.84 (30.89)
 10 Lewandrowski, Payton      11 Braden River                   1:59.01        
                  27.87       57.74 (29.87)     1:28.48 (30.74)     1:59.01 (30.53)
 11 Growe, Alanna             11 St Petersburg                  1:59.69        
                  27.46       57.52 (30.06)     1:28.52 (31.00)     1:59.69 (31.17)
 11 Pyhel, Mckenzie           11 St Petersburg                  1:59.69        
                  28.23       58.16 (29.93)     1:28.60 (30.44)     1:59.69 (31.09)
 13 Sonalia, Camille           9 Naples                         2:00.57        
                  27.80       57.90 (30.10)     1:29.12 (31.22)     2:00.57 (31.45)
 14 Noe, Rylie                11 Barron Collier                 2:00.74        
                  27.01       56.82 (29.81)     1:28.34 (31.52)     2:00.74 (32.40)
 15 Patricca, Patricia A      10 Dunbar                         2:01.48        
                  28.35       59.24 (30.89)     1:30.44 (31.20)     2:01.48 (31.04)
 16 Scribner, Rylee A         11 Charlotte                      2:03.10        
                  28.05       59.02 (30.97)     1:31.27 (32.25)     2:03.10 (31.83)
 17 Sullivan, Emily E         12 Clearwater                     2:04.06        
                  28.44       58.90 (30.46)     1:31.80 (32.90)     2:04.06 (32.26)
 18 Forrister, Ana            12 Osceola                        2:04.07        
                  29.00     1:00.14 (31.14)     1:32.28 (32.14)     2:04.07 (31.79)
 19 Williams, Raeghan M        9 Seminole                       2:04.33        
                  28.74     1:00.07 (31.33)     1:32.27 (32.20)     2:04.33 (32.06)
 20 Witthoff, Mia             10 Lely                           2:05.01        
                  28.66     1:00.19 (31.53)     1:32.84 (32.65)     2:05.01 (32.17)
 21 Stelmaszek, Melody M      10 Port Charlotte                 2:06.36        
                  28.04       59.22 (31.18)     1:32.84 (33.62)     2:06.36 (33.52)
 22 Skupin, Charlotte          9 Charlotte                      2:07.84        
                  29.18     1:01.37 (32.19)     1:34.63 (33.26)     2:07.84 (33.21)
 23 Germosen, Isabella L      11 Seminole                       2:09.85        
                  29.38     1:02.23 (32.85)     1:35.89 (33.66)     2:09.85 (33.96)
 -- Starling, Sydni C         11 Fort Myers                         DNF        
      Did not finish
                  38.47     1:20.07 (41.60)                                        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 1:32.99   2/23/2019 Carson Foster, Sycamore, OH                
       State: $ 1:34.69        2013 Caeleb Dressel, Clay, Clay                 
                1:38.52  AA-A
                1:40.23  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Cote, Lukas               12 St Petersburg                  1:40.09 AA-C   
                  22.65       47.62 (24.97)     1:13.66 (26.04)     1:40.09 (26.43)
  2 Walker, William           12 Osceola                        1:42.93        
                  23.36       48.76 (25.40)     1:15.91 (27.15)     1:42.93 (27.02)
  3 Meyers, Andrew J          11 Seminole                       1:43.25        
                  23.98       50.31 (26.33)     1:16.82 (26.51)     1:43.25 (26.43)
  4 Rasmussen, Colton         10 Palmetto Ridge                 1:43.29        
                  24.87       50.64 (25.77)     1:17.11 (26.47)     1:43.29 (26.18)
  5 Walters, Peyton J         11 Countryside                    1:45.48        
                  24.76       51.36 (26.60)     1:18.45 (27.09)     1:45.48 (27.03)
  6 Brent, Michael A          12 Fort Myers                     1:46.08        
                  24.93       51.52 (26.59)     1:18.64 (27.12)     1:46.08 (27.44)
  7 Rose, James W             10 Charlotte                      1:48.12        
                  25.12       52.26 (27.14)     1:20.25 (27.99)     1:48.12 (27.87)
  8 Janson-Dugan, Kevin R     12 Port Charlotte                 1:50.02        
                  24.76       51.93 (27.17)     1:20.70 (28.77)     1:50.02 (29.32)
  9 Godcharles, Rhett P       11 Osceola                        1:50.73        
                  25.48       53.11 (27.63)     1:21.52 (28.41)     1:50.73 (29.21)
 10 Edwards, Lucas             9 Naples                         1:51.55        
                  24.99       53.13 (28.14)     1:22.34 (29.21)     1:51.55 (29.21)
 11 Swihart, Tyson W          11 Sarasota                       1:52.31        
                  25.13       53.49 (28.36)     1:23.01 (29.52)     1:52.31 (29.30)
 12 Agarwal, Sahil R          10 Sarasota                       1:52.36        
                  26.59       55.12 (28.53)     1:23.97 (28.85)     1:52.36 (28.39)
 13 Johnston, Gavin T         10 Osceola                        1:54.95        
                  26.43       55.00 (28.57)     1:24.35 (29.35)     1:54.95 (30.60)
 14 Kennedy, Cole             10 Braden River                   1:55.16        
                  26.63       55.47 (28.84)     1:25.36 (29.89)     1:55.16 (29.80)
 15 Vickers, Jacob            12 Hillsborough                   1:56.42        
                  26.83       55.82 (28.99)     1:26.38 (30.56)     1:56.42 (30.04)
 16 Shoemaker, William        10 Sarasota                       1:56.91        
                  27.30       56.92 (29.62)     1:27.04 (30.12)     1:56.91 (29.87)
 17 Timberlake, Samuel        12 Seminole                       1:59.77        
                  26.42       55.24 (28.82)     1:26.61 (31.37)     1:59.77 (33.16)
 18 Campbell, Blake           11 Osceola                        2:02.11        
                  26.73       57.09 (30.36)     1:29.78 (32.69)     2:02.11 (32.33)
 19 Trepkowski, Brady H       10 Fort Myers                     2:07.91        
                  29.08     1:00.36 (31.28)     1:33.61 (33.25)     2:07.91 (34.30)
 20 Walker, Jake               9 Sarasota                       2:09.66        
                  29.08     1:02.01 (32.93)     1:36.46 (34.45)     2:09.66 (33.20)
 21 Fox, Wyatt                 9 Barron Collier                 2:10.09        
                  28.95     1:01.51 (32.56)     1:35.80 (34.29)     2:10.09 (34.29)
 22 Stambaugh, Logan          12 Island Coast                   2:14.66        
                  29.91     1:03.68 (33.77)     1:39.55 (35.87)     2:14.66 (35.11)
 23 Johnson, Taylor           10 Spoto                          2:21.89        
                  30.30     1:05.73 (35.43)     1:43.43 (37.70)     2:21.89 (38.46)
 -- Spicer, Gavin L           12 Countryside                         DQ        
      False start
                  27.86       57.94 (30.08)     1:29.78 (31.84)          DQ (31.67)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: # 1:53.82        2009 Dagny Knutson, Minot, ND                   
       State: $ 1:57.07        2009 Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
                2:01.51  AA-A
                2:03.64  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 McMurray, Olivia M        11 Fort Myers                     2:04.28        
                  26.75       57.89 (31.14)     1:35.17 (37.28)     2:04.28 (29.11)
  2 Chmielewski, Sumner A     10 Sarasota                       2:06.08        
                  27.69       59.22 (31.53)     1:37.13 (37.91)     2:06.08 (28.95)
  3 Hendrickx, Zoe            12 Barron Collier                 2:06.42        
                  27.33       58.76 (31.43)     1:36.34 (37.58)     2:06.42 (30.08)
  4 Brisson, Sabyne            9 Naples                         2:08.81        
                  28.07     1:01.82 (33.75)     1:38.10 (36.28)     2:08.81 (30.71)
  5 Spencer, Clarice N         9 Fort Myers                     2:09.26        
                  27.40     1:01.59 (34.19)     1:39.02 (37.43)     2:09.26 (30.24)
  6 Perkins, Lily A            9 Fort Myers                     2:12.04        
                  28.47     1:00.48 (32.01)     1:40.86 (40.38)     2:12.04 (31.18)
  7 Tyle, Taylor M            12 Sarasota                       2:12.65        
                  28.68     1:04.23 (35.55)     1:43.02 (38.79)     2:12.65 (29.63)
  8 Marquardt, Daisy C        10 Port Charlotte                 2:12.98        
                  28.13     1:01.33 (33.20)     1:41.14 (39.81)     2:12.98 (31.84)
  9 Laur, Catie N              9 Barron Collier                 2:13.33        
                  27.27     1:00.01 (32.74)     1:41.07 (41.06)     2:13.33 (32.26)
 10 Gobora, Sofiya            11 Sarasota                       2:14.16        
                  28.82     1:01.73 (32.91)     1:43.27 (41.54)     2:14.16 (30.89)
 11 Barcelo, Isabella M       11 Sarasota                       2:14.40        
                  28.57     1:02.85 (34.28)     1:43.22 (40.37)     2:14.40 (31.18)
 12 German, Megan R           11 Countryside                    2:14.41        
                  29.11     1:01.55 (32.44)     1:43.18 (41.63)     2:14.41 (31.23)
 13 Naghib, Tarrah             9 Naples                         2:16.07        
                  29.06     1:03.30 (34.24)     1:44.08 (40.78)     2:16.07 (31.99)
 14 English, Gwynne           12 Largo                          2:17.26        
                  30.11     1:04.82 (34.71)     1:47.13 (42.31)     2:17.26 (30.13)
 15 Palsha, Gracelyn          12 St Petersburg                  2:18.07        
                  28.75     1:01.61 (32.86)     1:44.55 (42.94)     2:18.07 (33.52)
 16 Grant, Maslin             11 St Petersburg                  2:18.50        
                  29.36     1:02.69 (33.33)     1:46.34 (43.65)     2:18.50 (32.16)
 17 Sanchez, Ana C             9 Osceola                        2:18.95        
                  30.05     1:07.24 (37.19)     1:46.97 (39.73)     2:18.95 (31.98)
 18 Phillips, Georgia B       10 Fort Myers                     2:20.04        
                  30.14     1:09.76 (39.62)     1:47.20 (37.44)     2:20.04 (32.84)
 19 Manta, Roxana E           10 Charlotte                      2:20.78        
                  30.45     1:07.70 (37.25)     1:48.40 (40.70)     2:20.78 (32.38)
 20 Donovan, Livi F           11 Clearwater                     2:20.95        
                  31.12     1:06.53 (35.41)     1:47.82 (41.29)     2:20.95 (33.13)
 21 Pruitt, Leah A            10 Osceola                        2:21.44        
                  30.44     1:05.37 (34.93)     1:49.66 (44.29)     2:21.44 (31.78)
 22 Wiand, Emily A            10 Countryside                    2:21.63        
                  30.00     1:09.19 (39.19)     1:49.60 (40.41)     2:21.63 (32.03)
 23 Helfrich, Daliah           9 Braden River                   2:22.89        
                  28.91     1:05.52 (36.61)     1:49.88 (44.36)     2:22.89 (33.01)
 24 Hoffiius, Madison G       10 Charlotte                      2:27.55        
                  31.24     1:07.71 (36.47)     1:53.24 (45.53)     2:27.55 (34.31)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: # 1:41.39        2011 David Nolan, Hershey, PA                   
       State: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:49.83  AA-A
                1:51.77  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Laur, Mason A             11 Barron Collier                 1:50.06 AA-C   
                  23.69       51.50 (27.81)     1:23.70 (32.20)     1:50.06 (26.36)
  2 Cote, Ben                 11 St Petersburg                  1:53.88        
                  24.84       53.66 (28.82)     1:26.59 (32.93)     1:53.88 (27.29)
  3 Harris, Reed              12 St Petersburg                  1:56.54        
                  24.91       54.55 (29.64)     1:27.63 (33.08)     1:56.54 (28.91)
  4 Taylor, Andrew G           9 Countryside                    1:56.89        
                  25.68       54.99 (29.31)     1:29.80 (34.81)     1:56.89 (27.09)
  5 Rosal, Ryan               12 Countryside                    1:57.12        
                  24.73       54.88 (30.15)     1:28.28 (33.40)     1:57.12 (28.84)
  6 Keogh, Evan                9 Sarasota                       1:58.54        
                  25.43       54.82 (29.39)     1:30.70 (35.88)     1:58.54 (27.84)
  7 Vanden Heuvel, Andrew      9 Sarasota                       2:01.66        
                  27.49       58.19 (30.70)     1:33.38 (35.19)     2:01.66 (28.28)
  8 Melsom, Robert             9 St Petersburg                  2:02.95        
                  27.48       58.04 (30.56)     1:34.38 (36.34)     2:02.95 (28.57)
  9 Rosal, Gareth             12 Naples                         2:03.81        
                  25.58       57.16 (31.58)     1:33.78 (36.62)     2:03.81 (30.03)
 10 Scanlon, James            10 Naples                         2:04.67        
                  27.77     1:01.15 (33.38)     1:35.43 (34.28)     2:04.67 (29.24)
 11 Bloom, Tanner B           12 Port Charlotte                 2:05.95        
                  25.73       58.10 (32.37)     1:33.94 (35.84)     2:05.95 (32.01)
 12 Milburn, Max              11 Sarasota                       2:06.25        
                  27.75       57.95 (30.20)     1:35.76 (37.81)     2:06.25 (30.49)
 13 Johnston, Blake M         10 Osceola                        2:08.36        
                  28.37     1:00.03 (31.66)     1:38.58 (38.55)     2:08.36 (29.78)
 14 Phillips, Chance T        12 Sarasota                       2:09.46        
                  27.44     1:01.75 (34.31)     1:39.51 (37.76)     2:09.46 (29.95)
 15 Grantham, Hunter H        10 Countryside                    2:10.25        
                  27.41     1:00.87 (33.46)     1:40.85 (39.98)     2:10.25 (29.40)
 16 Slorp, Gage                9 Charlotte                      2:11.20        
                  29.38     1:03.61 (34.23)     1:40.49 (36.88)     2:11.20 (30.71)
 17 Hu, Jay                   10 Largo                          2:13.43        
                  27.68     1:02.18 (34.50)     1:41.83 (39.65)     2:13.43 (31.60)
 18 Gurgenidze, Luca          12 Lely                           2:15.50        
                  28.76     1:03.30 (34.54)     1:41.44 (38.14)     2:15.50 (34.06)
 19 Narducci, Mauro           11 East Lee County                2:22.23        
                  28.44     1:04.73 (36.29)     1:46.55 (41.82)     2:22.23 (35.68)
 20 Mach, Benjamin            11 Osceola                        2:23.76        
                  31.08     1:08.54 (37.46)     1:50.07 (41.53)     2:23.76 (33.69)
 21 Clemens, Benjamin A        9 Osceola                        2:24.13        
                  29.04     1:06.24 (37.20)     1:50.58 (44.34)     2:24.13 (33.55)
 22 Carneiro, Anthony          9 Hillsborough                   2:28.73        
                  30.98     1:08.31 (37.33)     1:50.95 (42.64)     2:28.73 (37.78)
 23 Needham, Justin T         11 Port Charlotte                 2:29.19        
                  30.43     1:09.04 (38.61)     1:53.75 (44.71)     2:29.19 (35.44)
 24 Castro-Juarez, Teo        10 Palmetto Ridge                 2:30.05        
                  31.34     1:08.81 (37.47)     1:57.29 (48.48)     2:30.05 (32.76)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 21.64        2015 Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.20  AA-A
                23.54  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Feehery, Madison A        11 Barron Collier                   23.98        
  2 Taugner, Abigail R        11 Countryside                      24.90        
  3 Turner, Caileen A         10 Osceola                          24.94        
  3 Kantzler, Abbey M         10 Countryside                      24.94        
  5 Gerrard, Molly            10 St Petersburg                    25.07        
  6 Walker, Kate              12 Braden River                     25.09        
  7 Eaton, Grace              11 Charlotte                        25.35        
  8 Gregory, Brooke R         12 Countryside                      25.38        
  9 Emerson, Claire            9 St Petersburg                    25.53        
 10 Nelson, Karys K           11 Charlotte                        25.56        
 11 Ott, Callie                9 St Petersburg                    25.62        
 12 Christie, Marlee           9 Seminole                         25.85        
 13 Kvederis, Madleen          9 Sarasota                         26.07        
 14 Clare, Erica M            12 North Fort Myers                 26.24        
 15 Hilt, Sydney J            11 Braden River                     26.48        
 16 Moore, Hannah M           11 Osceola                          26.59        
 17 Castillo, Cristina        11 Naples                           26.76        
 18 Bordeaux, Olivia A         9 Seminole                         26.92        
 19 Hargrave, Kyla M          12 Countryside                      27.26        
 20 Kazerounian, Hannah       12 St Petersburg                    27.28        
 21 Hackenberg, Aliyah M      11 Charlotte                        27.41        
 22 Dart, Melissa M           10 Clearwater                       27.51        
 23 Graziano, Ava             12 Naples                           27.56        
 -- Aylward, Caroline M        9 Port Charlotte                      DQ        
      False start
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 19.29        2013 Caeleb Dressel, Bolles, FL                   
       State: $ 19.29        2013 Caeleb Dressell, Clay, Clay                  
                20.60  AA-A
                20.96  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Greenwood, Zachary A      12 Seminole                         21.34        
  2 Connor, Jacob T           12 Barron Collier                   21.63        
  3 Marquardt, Oscar B        12 Port Charlotte                   21.64        
  4 Sunyak, Anton             12 Barron Collier                   21.80        
  5 Wilhelm, Cory M           12 Clearwater                       21.82        
  6 Burns, Joey P             11 Countryside                      22.01        
  6 Klemm, Kirk M             11 North Fort Myers                 22.01        
  8 Heary, Liam                9 Sarasota                         22.31        
  9 Johnson, Drew C           10 Clearwater                       22.67        
 10 Monaghan, Thomas J        11 Countryside                      22.71        
 11 Stevens, Jacob A          11 North Fort Myers                 22.92        
 12 Lorenz, Nathan            11 Lely                             22.93        
 13 McDonald, Preston m        9 Osceola                          22.94        
 14 Eisold, Erik              11 Naples                           23.06        
 15 Horobet, Matthew          12 Spoto                            23.31        
 16 Lambridis, Alexi           9 St Petersburg                    23.36        
 17 Mejia, Sebastian          12 Braden River                     23.41        
 18 Baughman, Riley           11 Island Coast                     23.43        
 19 Saalmann, Cade            12 Braden River                     23.74        
 20 Savolle, Stefan P         12 Barron Collier                   23.95        
 21 Barr, Forrest              9 Largo                            23.96        
 22 Koester, Ethan L          10 North Fort Myers                 24.13        
 23 Pitzer, Grant             12 St Petersburg                    24.19        
 24 Dimond, Keegan            12 Braden River                     24.32        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Lumia, Carina             11 Osceola                         482.80        
  2 Heverly, Samantha          9 Osceola                         381.60        
  3 McKyton, Katie            10 St Petersburg                   365.90        
  4 Logan, Lindsey            12 Countryside                     353.45        
  5 Santos, Marissa E         11 Boca Ciega                      332.80        
  6 Hansen, Grace             12 Osceola                         331.00        
  7 Riha, Annabelle           12 Osceola                         325.50        
  8 Folz, Lauren               9 Barron Collier                  322.90        
  9 Hollingsworth, Heather    11 St Petersburg                   316.25        
 10 Katz, Abby                12 Naples                          308.90        
 11 Rettig, Nellie            11 St Petersburg                   297.00        
 12 Miller, Raegan             9 Fort Myers                      293.80        
 13 Pocklington, Brooke        9 Fort Myers                      268.80        
 14 Akins, Lindsey R          12 Charlotte                       265.20        
 15 Mann, Riley               10 Fort Myers                      260.80        
 16 Steer, Nathalie            9 Naples                          254.65        
 17 Schave, Lauren            12 Barron Collier                  174.80        
 -- Leslie, Katelyn           10 Barron Collier                      NS        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Shepherd, Brandon         11 South Fort Myers                477.80        
  2 Learned, Peter            12 Barron Collier                  312.85        
  3 Drew, Samuel              12 Barron Collier                  307.05        
  4 Tucker, Jack               9 Naples                          275.25        
  5 Zehnder, Matthew          12 Barron Collier                  255.05        
  6 Quinsey, Collin            9 Barron Collier                  243.25        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: # 51.29   2/15/2019 Torri Huske, Yorktown, VA                    
       State: $ 52.82        2018 Talia Bates, Buchholz                        
                54.42  AA-A
                55.49  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Clara           11 Osceola                          55.42 AA-C   
                  25.97       55.42 (29.45)                                        
  2 Rinard, Carissa A          9 Seminole                         56.08        
                  26.25       56.08 (29.83)                                        
  3 Feehery, Madison A        11 Barron Collier                   56.91        
                  27.03       56.91 (29.88)                                        
  4 Spencer, Clarice N         9 Fort Myers                       57.16        
                  27.10       57.16 (30.06)                                        
  5 Laur, Catie N              9 Barron Collier                   58.07        
                  27.50       58.07 (30.57)                                        
  6 Barcelo, Isabella M       11 Sarasota                         59.20        
                  28.07       59.20 (31.13)                                        
  7 Turner, Caileen A         10 Osceola                        1:00.11        
                  28.19     1:00.11 (31.92)                                        
  8 Robinson, Bryanna E       10 Port Charlotte                 1:00.67        
                  28.44     1:00.67 (32.23)                                        
  9 Emerson, Claire            9 St Petersburg                  1:00.69        
                  28.19     1:00.69 (32.50)                                        
 10 Yarmolowitz, Drue E       11 Countryside                    1:00.73        
                  28.19     1:00.73 (32.54)                                        
 11 Fisher, Chloe              9 Sarasota                       1:00.87        
                  29.39     1:00.87 (31.48)                                        
 12 Riley, Jenna M            10 Sarasota                       1:00.89        
                  28.65     1:00.89 (32.24)                                        
 13 Tyle, Taylor M            12 Sarasota                       1:01.05        
                  28.81     1:01.05 (32.24)                                        
 14 Bodruzic, Dora             9 Osceola                        1:01.19        
                  28.10     1:01.19 (33.09)                                        
 15 Kantzler, Abbey M         10 Countryside                    1:01.22        
                  28.11     1:01.22 (33.11)                                        
 16 Naghib, Tarrah             9 Naples                         1:01.27        
                  29.04     1:01.27 (32.23)                                        
 17 Helfrich, Daliah           9 Braden River                   1:03.15        
                  28.62     1:03.15 (34.53)                                        
 18 Witthoff, Mia             10 Lely                           1:03.57        
 19 Moore, Hannah M           11 Osceola                        1:03.68        
                  29.71     1:03.68 (33.97)                                        
 20 Santiago, Annika E         9 Clearwater                     1:04.38        
                  29.65     1:04.38 (34.73)                                        
 21 Dyson, Jessie             12 Braden River                   1:07.28        
                  30.93     1:07.28 (36.35)                                        
 22 Cavanaugh, Madison        10 Largo                          1:07.37        
                  30.46     1:07.37 (36.91)                                        
 23 Dart, Melissa M           10 Clearwater                     1:09.07        
                  30.76     1:09.07 (38.31)                                        
 24 Germosen, Isabella L      11 Seminole                       1:09.25        
                  31.25     1:09.25 (38.00)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: # 45.52        2013 Joseph Schooling, Bolles, FL                 
       State: $ 45.52        2013 Joseph Schooling, Bolles, Bolles             
                48.96  AA-A
                50.03  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Laur, Mason A             11 Barron Collier                   49.51 AA-C   
                  23.72       49.51 (25.79)                                        
  2 Billitto, Andrew C         9 Seminole                         50.11        
                  23.15       50.11 (26.96)                                        
  3 Thornsberry, Logan S      11 Seminole                         51.67        
                  24.14       51.67 (27.53)                                        
  4 Klemm, Kirk M             11 North Fort Myers                 52.04        
                  23.88       52.04 (28.16)                                        
  5 Gemma, Shane N            12 Countryside                      52.22        
                  24.05       52.22 (28.17)                                        
  6 Sunyak, Anton             12 Barron Collier                   52.60        
                  24.76       52.60 (27.84)                                        
  7 Kunin, Victor             10 Osceola                          52.64        
                  24.48       52.64 (28.16)                                        
  8 Walters, Peyton J         11 Countryside                      53.20        
                  25.25       53.20 (27.95)                                        
  9 Eriksson, William A       10 Barron Collier                   53.91        
                  25.32       53.91 (28.59)                                        
 10 Johnson, Drew C           10 Clearwater                       54.73        
                  25.17       54.73 (29.56)                                        
 11 Rosal, Gareth             12 Naples                           55.37        
                  25.96       55.37 (29.41)                                        
 12 Eisold, Erik              11 Naples                           55.50        
                  26.39       55.50 (29.11)                                        
 13 Kirby, John W             10 Sarasota                         55.66        
                  26.03       55.66 (29.63)                                        
 14 Swihart, Tyson W          11 Sarasota                         55.80        
                  26.05       55.80 (29.75)                                        
 15 Lambridis, Alexi           9 St Petersburg                    56.91        
                  26.61       56.91 (30.30)                                        
 16 Agarwal, Sahil R          10 Sarasota                         57.13        
                  27.49       57.13 (29.64)                                        
 17 Grantham, Hunter H        10 Countryside                      57.62        
                  26.29       57.62 (31.33)                                        
 18 Jones, John R             10 Osceola                          58.81        
                  27.26       58.81 (31.55)                                        
 19 Herrera, Thomas           12 Clearwater                       59.78        
                  28.09       59.78 (31.69)                                        
 20 Lu, Kevin                  9 Sarasota                       1:00.00        
                  27.60     1:00.00 (32.40)                                        
 21 Davidson, Will            12 St Petersburg                  1:00.07        
                  28.31     1:00.07 (31.76)                                        
 22 Mason, Russel I           11 Charlotte                      1:00.84        
                  28.28     1:00.84 (32.56)                                        
 23 Russo, Joseph B           11 Seminole                       1:02.32        
                  28.95     1:02.32 (33.37)                                        
 24 Daland, Gideon            12 Largo                          1:02.85        
                  28.13     1:02.85 (34.72)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 47.09        2015 Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State: $ 48.69        2016 Morgan Tankersley, Plant (Tampa)             
                50.19  AA-A
                51.05  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Cardwell, Summer S         9 Countryside                      51.67        
                  25.06       51.67 (26.61)                                        
  2 Chevaldova, Elizabeth     10 Naples                           53.31        
                  25.21       53.31 (28.10)                                        
  3 Hiers, Josie R             9 Fort Myers                       53.79        
                  25.72       53.79 (28.07)                                        
  4 Muller, Emery E           10 Barron Collier                   53.90        
                  25.97       53.90 (27.93)                                        
  5 Jensen, Allea             10 Largo                            53.91        
                  25.90       53.91 (28.01)                                        
  6 Havig, Maquinn            11 Barron Collier                   53.98        
                  26.16       53.98 (27.82)                                        
  7 Marquardt, Daisy C        10 Port Charlotte                   54.16        
                  25.94       54.16 (28.22)                                        
  8 Taugner, Abigail R        11 Countryside                      55.16        
                  26.13       55.16 (29.03)                                        
  9 Nelson, Karys K           11 Charlotte                        55.21        
                  26.63       55.21 (28.58)                                        
 10 Gerrard, Molly            10 St Petersburg                    55.33        
                  26.44       55.33 (28.89)                                        
 11 Kvederis, Madleen          9 Sarasota                         55.90        
                  26.94       55.90 (28.96)                                        
 12 Sullivan, Emily E         12 Clearwater                       56.82        
                  27.53       56.82 (29.29)                                        
 13 Sexton, Aliah K            9 Clearwater                       57.36        
                  27.36       57.36 (30.00)                                        
 14 Forrister, Ana            12 Osceola                          57.37        
                  27.86       57.37 (29.51)                                        
 15 Mirza, Sara               10 St Petersburg                    57.41        
                  28.06       57.41 (29.35)                                        
 16 Aylward, Caroline M        9 Port Charlotte                   57.43        
                  27.44       57.43 (29.99)                                        
 17 Hilt, Sydney J            11 Braden River                     57.89        
                  27.89       57.89 (30.00)                                        
 18 DeOrsey, Madison G         9 Osceola                          58.07        
                  28.11       58.07 (29.96)                                        
 19 Christie, Marlee           9 Seminole                         58.47        
                  27.05       58.47 (31.42)                                        
 20 Ranson, Gracelyn           9 Countryside                      58.73        
                  28.15       58.73 (30.58)                                        
 21 Poorman, Lily             11 Naples                           59.08        
                  28.34       59.08 (30.74)                                        
 22 Kazerounian, Hannah       12 St Petersburg                    59.29        
                  28.84       59.29 (30.45)                                        
 23 Clare, Erica M            12 North Fort Myers               1:00.37        
                  27.92     1:00.37 (32.45)                                        
 24 Thimesch, Jenna            9 Osceola                        1:00.39        
                  28.84     1:00.39 (31.55)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 42.34        2011 David Nolan, Hershey, PA                     
       State: $ 42.95        2012 Ryan Murphy, Bolles, Jacksonville            
                44.99  AA-A
                45.78  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Cote, Lukas               12 St Petersburg                    46.04        
                  22.26       46.04 (23.78)                                        
  2 Garner, Andrew            11 Barron Collier                   46.30        
                  22.14       46.30 (24.16)                                        
  3 Rasmussen, Colton         10 Palmetto Ridge                   46.87        
                  22.90       46.87 (23.97)                                        
  4 Wilhelm, Cory M           12 Clearwater                       48.26        
                  23.27       48.26 (24.99)                                        
  5 Burns, Joey P             11 Countryside                      48.94        
                  23.15       48.94 (25.79)                                        
  6 McDonald, Preston m        9 Osceola                          49.23        
                  23.46       49.23 (25.77)                                        
  7 Janson-Dugan, Kevin R     12 Port Charlotte                   49.35        
                  23.76       49.35 (25.59)                                        
  8 Lorenz, Nathan            11 Lely                             49.90        
                  24.20       49.90 (25.70)                                        
  9 Monaghan, Thomas J        11 Countryside                      50.01        
                  24.11       50.01 (25.90)                                        
 10 Mejia, Sebastian          12 Braden River                     50.60        
                  24.54       50.60 (26.06)                                        
 11 Neel, Curtis T             9 Osceola                          50.74        
                  24.05       50.74 (26.69)                                        
 12 Malecot, Robert B         11 Osceola                          51.03        
                  24.54       51.03 (26.49)                                        
 13 Horobet, Matthew          12 Spoto                            51.69        
                  24.95       51.69 (26.74)                                        
 14 Hamilton, Logan           10 Palmetto                         52.15        
                  25.58       52.15 (26.57)                                        
 15 Ghizzoni, Dominic A       10 Boca Ciega                       52.24        
                  24.83       52.24 (27.41)                                        
 16 Godcharles, Wade M         9 Osceola                          52.68        
                  25.07       52.68 (27.61)                                        
 17 Tyler, Colton             12 Hillsborough                     53.48        
                  25.45       53.48 (28.03)                                        
 18 Romero-Salgado, Jorge      9 Sarasota                         53.81        
                  25.71       53.81 (28.10)                                        
 19 Barr, Forrest              9 Largo                            53.84        
                  25.47       53.84 (28.37)                                        
 20 Timberlake, Samuel        12 Seminole                         54.05        
                  26.04       54.05 (28.01)                                        
 21 Pitzer, Grant             12 St Petersburg                    54.15        
                  25.31       54.15 (28.84)                                        
 22 Correia, Yan              11 Charlotte                        54.55        
                  25.44       54.55 (29.11)                                        
 23 Healy, Robert J            9 Seminole                         54.71        
                  26.16       54.71 (28.55)                                        
 24 Vickers, Jacob            12 Hillsborough                     54.92        
                  26.57       54.92 (28.35)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 4:26.58        2015 Katy Ledecky, Stone Ridge, MD              
       State: $ 4:37.60        2016 Morgan Tankersley, Plant (Tampa)           
                4:52.18  AA-A
                4:56.85  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 McMurray, Olivia M        11 Fort Myers                     4:54.94 AA-C   
                  26.86       56.26 (29.40)     1:26.02 (29.76)     1:56.03 (30.01)
        2:26.34 (30.31)     2:56.28 (29.94)     3:26.42 (30.14)     3:56.40 (29.98)
        4:26.21 (29.81)     4:54.94 (28.73)                                        
  2 Traba, Mercedes L         11 Sarasota                       4:55.86 AA-C   
                  27.11       56.56 (29.45)     1:26.38 (29.82)     1:56.23 (29.85)
        2:26.37 (30.14)     2:56.45 (30.08)     3:26.44 (29.99)     3:56.74 (30.30)
        4:26.71 (29.97)     4:55.86 (29.15)                                        
  3 Chmielewski, Sumner A     10 Sarasota                       4:58.31        
                  27.46       57.14 (29.68)     1:27.14 (30.00)     1:57.34 (30.20)
        2:27.64 (30.30)     2:57.84 (30.20)     3:28.24 (30.40)     3:58.54 (30.30)
        4:28.87 (30.33)     4:58.31 (29.44)                                        
  4 Stafford, Natalie         12 Sarasota                       4:58.96        
                  27.80       57.61 (29.81)     1:27.61 (30.00)     1:57.73 (30.12)
        2:28.21 (30.48)     2:58.63 (30.42)     3:29.14 (30.51)     3:59.78 (30.64)
        4:30.04 (30.26)     4:58.96 (28.92)                                        
  5 Davie, Alicia M           12 Sarasota                       4:59.88        
                  27.54       56.77 (29.23)     1:26.63 (29.86)     1:56.73 (30.10)
        2:27.00 (30.27)     2:57.47 (30.47)     3:27.94 (30.47)     3:58.67 (30.73)
        4:29.42 (30.75)     4:59.88 (30.46)                                        
  6 Licht, Abby R             12 Countryside                    5:00.75        
                  27.45       57.27 (29.82)     1:27.56 (30.29)     1:57.81 (30.25)
        2:28.37 (30.56)     2:59.01 (30.64)     3:29.46 (30.45)     4:00.10 (30.64)
        4:30.83 (30.73)     5:00.75 (29.92)                                        
  7 Valantiejus, Isabelle v    9 Osceola                        5:04.57        
                  27.98       58.30 (30.32)     1:29.33 (31.03)     2:00.26 (30.93)
        2:31.24 (30.98)     3:02.32 (31.08)     3:33.30 (30.98)     4:04.27 (30.97)
        4:34.85 (30.58)     5:04.57 (29.72)                                        
  8 Growe, Alanna             11 St Petersburg                  5:08.72        
                  27.62       57.61 (29.99)     1:28.12 (30.51)     1:59.11 (30.99)
        2:30.43 (31.32)     3:02.06 (31.63)     3:33.70 (31.64)     4:05.71 (32.01)
        4:37.38 (31.67)     5:08.72 (31.34)                                        
  9 Layton, Havana             9 Naples                         5:11.65        
                  27.62       58.39 (30.77)     1:29.64 (31.25)     2:01.54 (31.90)
        2:33.68 (32.14)     3:06.24 (32.56)     3:38.47 (32.23)     4:10.52 (32.05)
        4:41.92 (31.40)     5:11.65 (29.73)                                        
 10 Baker, Mya                11 St Petersburg                  5:11.90        
                  28.72       59.80 (31.08)     1:31.45 (31.65)     2:03.12 (31.67)
        2:34.73 (31.61)     3:06.62 (31.89)     3:38.37 (31.75)     4:10.13 (31.76)
        4:41.65 (31.52)     5:11.90 (30.25)                                        
 11 Lewandrowski, Payton      11 Braden River                   5:17.04        
                  29.17     1:00.84 (31.67)     1:32.70 (31.86)     2:04.61 (31.91)
        2:36.73 (32.12)     3:09.22 (32.49)     3:41.73 (32.51)     4:14.11 (32.38)
        4:45.87 (31.76)     5:17.04 (31.17)                                        
 12 Sonalia, Camille           9 Naples                         5:19.55        
                  28.86     1:00.50 (31.64)     1:33.13 (32.63)     2:05.91 (32.78)
        2:37.96 (32.05)     3:10.18 (32.22)     3:42.53 (32.35)     4:15.31 (32.78)
        4:47.86 (32.55)     5:19.55 (31.69)                                        
 13 Palsha, Gracelyn          12 St Petersburg                  5:19.91        
                  28.10       58.42 (30.32)     1:29.49 (31.07)     2:01.22 (31.73)
        2:33.21 (31.99)     3:05.37 (32.16)     3:38.43 (33.06)     4:12.57 (34.14)
        4:47.18 (34.61)     5:19.91 (32.73)                                        
 14 Bodruzic, Dora             9 Osceola                        5:20.24        
                  27.95       59.07 (31.12)     1:31.14 (32.07)     2:03.54 (32.40)
        2:36.38 (32.84)     3:09.44 (33.06)     3:42.28 (32.84)     4:15.67 (33.39)
        4:48.67 (33.00)     5:20.24 (31.57)                                        
 15 Pyhel, Mckenzie           11 St Petersburg                  5:22.66        
                  29.78     1:01.79 (32.01)     1:33.96 (32.17)     2:06.47 (32.51)
        2:39.37 (32.90)     3:12.41 (33.04)     3:45.31 (32.90)     4:18.12 (32.81)
        4:50.79 (32.67)     5:22.66 (31.87)                                        
 16 Patricca, Patricia A      10 Dunbar                         5:24.39        
                  29.09     1:00.56 (31.47)     1:32.87 (32.31)     2:05.71 (32.84)
        2:38.68 (32.97)     3:11.99 (33.31)     3:45.16 (33.17)     4:18.62 (33.46)
        4:51.97 (33.35)     5:24.39 (32.42)                                        
 17 Scribner, Rylee A         11 Charlotte                      5:25.29        
                  29.06     1:00.99 (31.93)     1:33.48 (32.49)     2:06.61 (33.13)
        2:39.58 (32.97)     3:13.14 (33.56)     3:46.63 (33.49)     4:19.74 (33.11)
        4:52.80 (33.06)     5:25.29 (32.49)                                        
 18 Williams, Raeghan M        9 Seminole                       5:26.66        
                  30.23     1:02.70 (32.47)     1:35.65 (32.95)     2:09.10 (33.45)
        2:42.67 (33.57)     3:15.71 (33.04)     3:48.72 (33.01)     4:21.66 (32.94)
        4:54.62 (32.96)     5:26.66 (32.04)                                        
 19 Skupin, Charlotte          9 Charlotte                      5:33.51        
                  30.49     1:03.70 (33.21)     1:37.76 (34.06)     2:12.03 (34.27)
        2:46.17 (34.14)     3:20.37 (34.20)     3:54.79 (34.42)     4:28.97 (34.18)
        5:02.02 (33.05)     5:33.51 (31.49)                                        
 20 Morales, Megan             9 Charlotte                      5:45.17        
                  30.15     1:03.37 (33.22)     1:37.94 (34.57)     2:13.14 (35.20)
        2:48.73 (35.59)     3:24.49 (35.76)     3:59.89 (35.40)     4:35.64 (35.75)
        5:11.34 (35.70)     5:45.17 (33.83)                                        
 21 Bordeaux, Olivia A         9 Seminole                       5:45.56        
                  30.02     1:03.66 (33.64)     1:38.28 (34.62)     2:13.25 (34.97)
        2:47.72 (34.47)     3:22.67 (34.95)     3:58.15 (35.48)     4:34.12 (35.97)
        5:10.72 (36.60)     5:45.56 (34.84)                                        
 22 Daniyar, Rafaella         12 Barron Collier                 5:55.03        
                  30.09     1:04.07 (33.98)     1:39.52 (35.45)     2:15.50 (35.98)
        2:51.76 (36.26)     3:28.19 (36.43)                             4:41.83 ( )
        5:18.75 (36.92)     5:55.03 (36.28)                                        
 23 Stienberg, Alexandria     11 Jefferson                      6:00.99        
                  31.49     1:05.86 (34.37)     1:41.08 (35.22)     2:17.38 (36.30)
        2:53.52 (36.14)     3:30.77 (37.25)     4:08.27 (37.50)     4:46.46 (38.19)
        5:24.31 (37.85)     6:00.99 (36.68)                                        
 24 Shotwell, Marah L         10 Port Charlotte                 6:02.75        
                  28.73     1:03.55 (34.82)     1:40.38 (36.83)     2:17.60 (37.22)
        2:55.87 (38.27)     3:33.46 (37.59)     4:11.58 (38.12)     4:49.54 (37.96)
        5:26.56 (37.02)     6:02.75 (36.19)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 4:12.87        2016 Grant Shoults, St. Margarita,CA            
       State: $ 4:17.29        2010 Nicholas Caldwell, Riverview, Riverview    
                4:28.75  AA-A
                4:33.39  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Andrew G           9 Countryside                    4:34.11        
                  24.57       51.25 (26.68)     1:18.96 (27.71)     1:46.70 (27.74)
        2:14.66 (27.96)     2:42.68 (28.02)     3:10.93 (28.25)     3:38.93 (28.00)
        4:06.88 (27.95)     4:34.11 (27.23)                                        
  2 Walker, William           12 Osceola                        4:36.42        
                  24.27       50.91 (26.64)     1:18.86 (27.95)     1:47.09 (28.23)
        2:14.84 (27.75)     2:42.97 (28.13)     3:11.83 (28.86)     3:40.58 (28.75)
        4:09.15 (28.57)     4:36.42 (27.27)                                        
  3 Cote, Ben                 11 St Petersburg                  4:37.27        
                  24.28       50.94 (26.66)     1:18.86 (27.92)     1:47.16 (28.30)
        2:15.40 (28.24)     2:43.84 (28.44)     3:12.16 (28.32)     3:41.03 (28.87)
        4:09.59 (28.56)     4:37.27 (27.68)                                        
  4 Thornsberry, Logan S      11 Seminole                       4:40.24        
                  25.42       52.15 (26.73)     1:20.07 (27.92)     1:48.59 (28.52)
        2:17.20 (28.61)     2:46.02 (28.82)     3:15.11 (29.09)     3:44.12 (29.01)
        4:13.00 (28.88)     4:40.24 (27.24)                                        
  5 Meyers, Andrew J          11 Seminole                       4:40.52        
                  25.14       52.02 (26.88)     1:19.96 (27.94)     1:48.51 (28.55)
        2:16.96 (28.45)     2:45.71 (28.75)     3:14.71 (29.00)     3:43.80 (29.09)
        4:12.41 (28.61)     4:40.52 (28.11)                                        
  6 Brent, Michael A          12 Fort Myers                     4:49.37        
                  25.35       52.62 (27.27)     1:20.79 (28.17)     1:49.65 (28.86)
        2:18.66 (29.01)     2:48.15 (29.49)     3:18.20 (30.05)     3:48.82 (30.62)
        4:19.52 (30.70)     4:49.37 (29.85)                                        
  7 Vanden Heuvel, Andrew      9 Sarasota                       4:52.77        
                  26.83       55.66 (28.83)     1:25.05 (29.39)     1:54.56 (29.51)
        2:24.21 (29.65)     2:53.91 (29.70)     3:23.79 (29.88)     3:53.68 (29.89)
        4:23.56 (29.88)     4:52.77 (29.21)                                        
  8 Hensel, Anthony D          9 Port Charlotte                 4:53.58        
                  26.04       54.42 (28.38)     1:23.46 (29.04)     1:53.29 (29.83)
        2:23.52 (30.23)     2:54.05 (30.53)     3:24.58 (30.53)     3:54.70 (30.12)
        4:24.74 (30.04)     4:53.58 (28.84)                                        
  9 Melsom, Robert             9 St Petersburg                  4:55.14        
                  26.10       54.28 (28.18)     1:23.60 (29.32)     1:53.60 (30.00)
        2:23.80 (30.20)     2:54.05 (30.25)     3:24.39 (30.34)     3:54.82 (30.43)
        4:25.42 (30.60)     4:55.14 (29.72)                                        
 10 Godcharles, Rhett P       11 Osceola                        4:58.09        
                  25.94       54.03 (28.09)     1:23.21 (29.18)     1:53.15 (29.94)
        2:23.63 (30.48)     2:54.57 (30.94)     3:25.49 (30.92)     3:56.39 (30.90)
        4:27.31 (30.92)     4:58.09 (30.78)                                        
 11 Malecot, Robert B         11 Osceola                        5:01.08        
                  27.11       57.13 (30.02)     1:27.86 (30.73)     1:59.13 (31.27)
        2:29.91 (30.78)     3:00.73 (30.82)     3:31.64 (30.91)     4:02.36 (30.72)
        4:32.63 (30.27)     5:01.08 (28.45)                                        
 12 Kennedy, Cole             10 Braden River                   5:01.64        
                  27.02       56.22 (29.20)     1:26.41 (30.19)     1:56.92 (30.51)
        2:27.68 (30.76)     2:58.90 (31.22)     3:29.66 (30.76)     4:00.50 (30.84)
        4:31.54 (31.04)     5:01.64 (30.10)                                        
 13 Edwards, Lucas             9 Naples                         5:01.71        
                  27.17       56.53 (29.36)     1:26.89 (30.36)     1:57.65 (30.76)
        2:28.48 (30.83)     2:59.80 (31.32)     3:30.99 (31.19)     4:02.32 (31.33)
        4:33.20 (30.88)     5:01.71 (28.51)                                        
 14 Phillips, Chance T        12 Sarasota                       5:03.06        
                  27.67       57.76 (30.09)     1:27.74 (29.98)     1:57.91 (30.17)
        2:28.49 (30.58)     2:58.99 (30.50)     3:29.92 (30.93)     4:01.38 (31.46)
        4:32.76 (31.38)     5:03.06 (30.30)                                        
 15 Shoemaker, William        10 Sarasota                       5:05.73        
                  27.29       57.14 (29.85)     1:27.82 (30.68)     1:58.80 (30.98)
        2:30.19 (31.39)     3:01.40 (31.21)     3:32.69 (31.29)     4:04.09 (31.40)
        4:35.35 (31.26)     5:05.73 (30.38)                                        
 16 Myers, Karl F             11 Port Charlotte                 5:08.65        
                  26.55       56.28 (29.73)     1:27.06 (30.78)     1:58.45 (31.39)
        2:30.05 (31.60)     3:02.00 (31.95)     3:34.03 (32.03)     4:06.17 (32.14)
        4:38.20 (32.03)     5:08.65 (30.45)                                        
 17 Johnston, Gavin T         10 Osceola                        5:13.35        
                  27.62       58.47 (30.85)     1:29.43 (30.96)     2:00.53 (31.10)
        2:32.24 (31.71)     3:04.16 (31.92)     3:36.40 (32.24)     4:08.79 (32.39)
        4:41.34 (32.55)     5:13.35 (32.01)                                        
 18 Slorp, Gage                9 Charlotte                      5:16.93        
                  29.15     1:00.75 (31.60)     1:33.25 (32.50)     2:05.31 (32.06)
        2:37.24 (31.93)     3:09.72 (32.48)     3:41.94 (32.22)     4:13.79 (31.85)
        4:45.95 (32.16)     5:16.93 (30.98)                                        
 19 Healy, Robert J            9 Seminole                       5:18.47        
                  28.58     1:00.27 (31.69)     1:32.61 (32.34)     2:05.05 (32.44)
        2:37.06 (32.01)     3:09.06 (32.00)     3:42.02 (32.96)     4:15.33 (33.31)
        4:47.41 (32.08)     5:18.47 (31.06)                                        
 20 James, Owen                9 Hillsborough                   5:20.19        
                  27.02       58.22 (31.20)     1:30.73 (32.51)     2:03.82 (33.09)
        2:36.65 (32.83)     3:09.85 (33.20)     3:42.89 (33.04)     4:16.03 (33.14)
        4:48.72 (32.69)     5:20.19 (31.47)                                        
 21 Alekov, Alexander         10 Barron Collier                 5:31.33        
                  28.61     1:00.01 (31.40)     1:32.93 (32.92)     2:06.90 (33.97)
        2:41.44 (34.54)     3:15.04 (33.60)     3:49.31 (34.27)     4:23.49 (34.18)
        4:57.89 (34.40)     5:31.33 (33.44)                                        
 22 Sobczak, Jonathan          9 Barron Collier                 5:31.69        
                  27.54       58.33 (30.79)     1:30.07 (31.74)     2:03.45 (33.38)
        2:37.53 (34.08)     3:11.87 (34.34)     3:46.30 (34.43)     4:21.51 (35.21)
        4:57.23 (35.72)     5:31.69 (34.46)                                        
 23 Williamson, Jacob         12 Naples                         5:36.89        
                  27.55       59.00 (31.45)     1:32.20 (33.20)     2:06.51 (34.31)
        2:41.60 (35.09)     3:17.20 (35.60)     3:52.79 (35.59)     4:28.21 (35.42)
        5:03.75 (35.54)     5:36.89 (33.14)                                        
 24 Walker, Jake               9 Sarasota                       5:38.87        
                  29.85     1:03.53 (33.68)     1:38.57 (35.04)     2:13.54 (34.97)
        2:48.55 (35.01)     3:23.77 (35.22)     3:57.95 (34.18)     4:31.62 (33.67)
        5:05.43 (33.81)     5:38.87 (33.44)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 1:30.72        2015 Carmel, IN                                 
                         Burchill V, Adams, Smith, Rothrock                
       State: $ 1:31.66        2017 Buchholz, Buchh                            
                         T. Bates, K. Cronin, G. Bates, I. Ivey            
                1:35.36  AA-A
                1:36.94  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Naples High School                                          1:39.24        
     1) Chevaldova, Elizabeth 10        2) Layton, Havana 9               
     3) Sonalia, Camille 9              4) Brisson, Sabyne 9              
                  25.05       49.64 (24.59)     1:14.54 (24.90)     1:39.24 (24.70)
  2 Sarasota High School                                        1:39.86        
     1) Traba, Mercedes L 11            2) Davie, Alicia M 12             
     3) Tyle, Taylor M 12               4) Stafford, Natalie 12           
                  24.94       50.06 (25.12)     1:15.25 (25.19)     1:39.86 (24.61)
  3 Osceola Fundamental High Schoo                              1:40.46        
     1) Turner, Caileen A 10            2) Valantiejus, Isabelle v 9      
     3) Forrister, Ana 12               4) Williams, Clara 11             
                  25.25       50.71 (25.46)     1:40.46 (49.75)                    
  4 Countryside High School                                     1:40.75        
     1) Taugner, Abigail R 11           2) Gregory, Brooke R 12           
     3) Yarmolowitz, Drue E 11          4) Kantzler, Abbey M 10           
                  24.95       50.11 (25.16)     1:15.95 (25.84)     1:40.75 (24.80)
  5 Barron Collier HS                                           1:41.73        
     1) Havig, Maquinn 11               2) Noe, Rylie 11                  
     3) Laur, Catie N 9                 4) Muller, Emery E 10             
                  25.35       51.27 (25.92)     1:16.89 (25.62)     1:41.73 (24.84)
  6 St Petersburg High School                                   1:42.31        
     1) Ott, Callie 9                   2) Gerrard, Molly 10              
     3) Emerson, Claire 9               4) Pyhel, Mckenzie 11             
                  25.76       50.91 (25.15)     1:16.18 (25.27)     1:42.31 (26.13)
  7 Fort Myers High School                                      1:42.97        
     1) Spencer, Clarice N 9            2) Starling, Sydni C 11           
     3) Phillips, Georgia B 10          4) Hiers, Josie R 9               
                  25.55       51.98 (26.43)     1:18.67 (26.69)     1:42.97 (24.30)
  8 Charlotte High School                                       1:43.54        
     1) Nelson, Karys K 11              2) Hackenberg, Aliyah M 11        
     3) Scribner, Rylee A 11            4) Eaton, Grace 11                
                  26.00       52.83 (26.83)     1:18.84 (26.01)     1:43.54 (24.70)
  9 Braden River High School                                    1:44.02        
     1) Walker, Kate 12                 2) Helfrich, Daliah 9             
     3) Lewandrowski, Payton 11         4) Hilt, Sydney J 11              
                  25.05       51.50 (26.45)     1:18.16 (26.66)     1:44.02 (25.86)
 10 Clearwater High School                                      1:46.93        
     1) Santiago, Annika E 9            2) Sullivan, Hannah C 11          
     3) Sullivan, Emily E 12            4) Bellack, Marley S 10           
                  26.94       53.18 (26.24)     1:18.97 (25.79)     1:46.93 (27.96)
 11 Seminole High School                                        1:52.49        
     1) Bordeaux, Olivia A 9            2) Germosen, Isabella L 11        
     3) Williams, Raeghan M 9           4) Ganio, Cecelia 12              
                  27.92       55.52 (27.60)     1:24.15 (28.63)     1:52.49 (28.34)
 12 Boca Ciega High School Gulfpor                              1:52.94        
     1) Smith, Malani Z 10              2) Alli, Alivia M 10              
     3) Kerrigan, Kaitlin A 9           4) Williams, Shannon E 10         
                  28.82       57.44 (28.62)     1:26.14 (28.70)     1:52.94 (26.80)
 13 North Fort Myers High School                                1:54.37        
     1) Terry, Delaney E 11             2) Homolka, Anika A 10            
     3) Mayhew, Marina R 11             4) Clare, Erica M 12              
                  29.92       58.85 (28.93)     1:27.04 (28.19)     1:54.37 (27.33)
 14 Port Charlotte High School                                  1:55.22        
     1) Shotwell, Marah L 10            2) Weitzel, Aspen L 11            
     3) Hartman, Olivia R 12            4) Jerram, Lana M 10              
                  27.69       56.74 (29.05)     1:25.36 (28.62)     1:55.22 (29.86)
 15 Largo High School                                           1:56.76        
     1) Villamagna, Elena 12            2) Johnson, Gabby 10              
     3) Stratton, Sloane 12             4) Hidalgo, Keyera 9              
                  30.22       59.06 (28.84)     1:28.16 (29.10)     1:56.76 (28.60)
 16 Lely High School                                            2:02.08        
     1) Witthoff, Mia 10                2) Nash, Elizabeth 11             
     3) Moser, Jessica 11               4) Fernandez, Loren 10            
                  27.12     1:02.43 (35.31)     1:34.27 (31.84)     2:02.08 (27.81)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 1:19.27        2012 Bolles School, FL                          
                         R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
       State: $ 1:19.27        2012 Bolles (Jacksonville), Bolle               
                         R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
                1:24.92  AA-A
                1:26.03  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Seminole High School                                        1:25.87 AA-C   
     1) Billitto, Andrew C 9            2) Greenwood, Zachary A 12        
     3) Thornsberry, Logan S 11         4) Meyers, Andrew J 11            
                  21.61       42.50 (20.89)     1:03.98 (21.48)     1:25.87 (21.89)
  2 Countryside High School                                     1:29.90        
     1) Monaghan, Thomas J 11           2) Taylor, Andrew G 9             
     3) Gemma, Shane N 12               4) Walters, Peyton J 11           
                  22.86       45.58 (22.72)     1:08.21 (22.63)     1:29.90 (21.69)
  3 Barron Collier HS                                           1:29.97        
     1) Sunyak, Anton 12                2) Eriksson, William A 10         
     3) Savolle, Stefan P 12            4) Connor, Jacob T 12             
                  21.86       45.20 (23.34)     1:08.66 (23.46)     1:29.97 (21.31)
  4 Osceola Fundamental High Schoo                              1:30.43        
     1) Neel, Curtis T 9                2) Kunin, Victor 10               
     3) Walker, William 12              4) McDonald, Preston m 9          
                  23.13       42.72 (19.59)     1:08.02 (25.30)     1:30.43 (22.41)
  5 Sarasota High School                                        1:31.07        
     1) Heary, Liam 9                   2) Keogh, Evan 9                  
     3) Kirby, John W 10                4) Swihart, Tyson W 11            
                  22.59       45.27 (22.68)     1:08.66 (23.39)     1:31.07 (22.41)
  6 Clearwater High School                                      1:32.97        
     1) Palma, Jude R 10                2) Herrera, Thomas 12             
     3) Johnson, Drew C 10              4) Wilhelm, Cory M 12             
                  25.36       49.55 (24.19)     1:11.66 (22.11)     1:32.97 (21.31)
  7 North Fort Myers High School                                1:33.27        
     1) Klemm, Kirk M 11                2) Stevens, Jacob A 11            
     3) McGrath, Michael B 11           4) Koester, Ethan L 10            
                  22.01       44.23 (22.22)     1:09.68 (25.45)     1:33.27 (23.59)
  8 Naples High School                                          1:34.22        
     1) Eisold, Erik 11                 2) Rosal, Gareth 12               
     3) Scanlon, James 10               4) Edwards, Lucas 9               
                  23.49       46.39 (22.90)     1:10.78 (24.39)     1:34.22 (23.44)
  9 St Petersburg High School                                   1:36.51        
     1) Davidson, Will 12               2) Pitzer, Grant 12               
     3) Farrell, Lenny 12               4) Melsom, Robert 9               
                  24.69       48.86 (24.17)     1:13.00 (24.14)     1:36.51 (23.51)
 10 Port Charlotte High School                                  1:38.00        
     1) Lefresne, Shawn M 11            2) Johnson, Walter B 12           
     3) Hensel, Anthony D 9             4) Myers, Karl F 11               
                  24.95       51.68 (26.73)     1:14.06 (22.38)     1:38.00 (23.94)
 11 Charlotte High School                                       1:38.40        
     1) Rose, James W 10                2) Mason, Russel I 11             
     3) Slorp, Gage 9                   4) Correia, Yan 11                
                  23.46       48.80 (25.34)     1:14.26 (25.46)     1:38.40 (24.14)
 12 Fort Myers High School                                      1:38.71        
     1) Regnaert, Grant 12              2) Hurley, Cole 12                
     3) Albury, Kellon 9                4) Brent, Michael A 12            
                  24.65       50.08 (25.43)     1:15.43 (25.35)     1:38.71 (23.28)
 13 Hillsborough High School                                    1:40.87        
     1) Ellis, Jacob 10                 2) Gawienczuk, Matthew 9          
     3) Tyler, Colton 12                4) Vickers, Jacob 12              
                  26.42       52.04 (25.62)     1:16.04 (24.00)     1:40.87 (24.83)
 14 Largo High School                                           1:42.29        
     1) Barr, Forrest 9                 2) Hu, Jay 10                     
     3) Rawe, Charlie 10                4) Daland, Gideon 12              
                  24.66       48.86 (24.20)     1:17.05 (28.19)     1:42.29 (25.24)
 15 Lely High School                                            1:42.65        
     1) Casado, Sebastian 11            2) Roese, Luca 11                 
     3) Gurgenidze, Luca 12             4) Lorenz, Nathan 11              
                  27.63       54.18 (26.55)     1:20.09 (25.91)     1:42.65 (22.56)
 16 South Fort Myers High School                                1:48.27        
     1) Calderon, Andelino 12           2) Nenninger, Seth 12             
     3) Ruiz, Jesus M 12                4) Nychyk, Nathan 9               
                  29.41       54.33 (24.92)     1:19.73 (25.40)     1:48.27 (28.54)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: # 51.43        2012 Olivia Smoliga, Glenbrook, IL                
       State: $ 52.46        2013 Clara Smiddy, S. Florida HEAT, S. Florida HEA
                54.80  AA-A
                55.92  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Clara           11 Osceola                          55.89 AA-C   
                  27.41       55.89 (28.48)                                        
  2 Rinard, Carissa A          9 Seminole                         56.87        
                  27.77       56.87 (29.10)                                        
  3 Hendrickx, Zoe            12 Barron Collier                   59.11        
                  28.99       59.11 (30.12)                                        
  4 Robinson, Bryanna E       10 Port Charlotte                   59.68        
                  29.08       59.68 (30.60)                                        
  5 German, Megan R           11 Countryside                      59.91        
                  29.66       59.91 (30.25)                                        
  6 Hiers, Josie R             9 Fort Myers                       59.96        
                  28.99       59.96 (30.97)                                        
  7 Havig, Maquinn            11 Barron Collier                 1:00.16        
                  29.34     1:00.16 (30.82)                                        
  8 Riley, Jenna M            10 Sarasota                       1:00.45        
                  29.42     1:00.45 (31.03)                                        
  9 Gobora, Sofiya            11 Sarasota                       1:00.53        
                  29.70     1:00.53 (30.83)                                        
 10 Chevaldova, Elizabeth     10 Naples                         1:00.85        
                  29.66     1:00.85 (31.19)                                        
 11 Grant, Maslin             11 St Petersburg                  1:00.97        
                  29.89     1:00.97 (31.08)                                        
 12 English, Gwynne           12 Largo                          1:01.01        
                  29.57     1:01.01 (31.44)                                        
 13 Noe, Rylie                11 Barron Collier                 1:01.37        
                  30.17     1:01.37 (31.20)                                        
 14 Perkins, Lily A            9 Fort Myers                     1:01.69        
                  30.23     1:01.69 (31.46)                                        
 15 Donovan, Livi F           11 Clearwater                     1:02.13        
                  30.33     1:02.13 (31.80)                                        
 16 Ott, Callie                9 St Petersburg                  1:03.05        
                  30.96     1:03.05 (32.09)                                        
 17 Gregory, Brooke R         12 Countryside                    1:04.68        
                  31.48     1:04.68 (33.20)                                        
 18 Christie, Zaedee          11 Seminole                       1:05.17        
                  30.78     1:05.17 (34.39)                                        
 19 Pruitt, Leah A            10 Osceola                        1:05.91        
                  32.19     1:05.91 (33.72)                                        
 20 Lee, Courtnie             10 Southeast                      1:05.96        
                  30.53     1:05.96 (35.43)                                        
 21 Bouck, Lacey              12 Sarasota                       1:06.57        
                  32.44     1:06.57 (34.13)                                        
 22 DeOrsey, Madison G         9 Osceola                        1:07.49        
                  33.58     1:07.49 (33.91)                                        
 23 Hackenberg, Aliyah M      11 Charlotte                      1:08.12        
                  32.49     1:08.12 (35.63)                                        
 -- Starling, Sydni C         11 Fort Myers                         DNF        
      Did not finish
                  53.71                                                            
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: # 45.34        2012 Ryan Murphy, Bolles, FL                      
       State: $ 45.34        2012 Ryan Murphy, Bolles, Bolles                  
                49.53  AA-A
                50.64  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Billitto, Andrew C         9 Seminole                         51.08        
                  24.79       51.08 (26.29)                                        
  2 Keogh, Evan                9 Sarasota                         53.15        
                  26.30       53.15 (26.85)                                        
  3 Greenwood, Zachary A      12 Seminole                         53.21        
                  25.99       53.21 (27.22)                                        
  4 Eriksson, William A       10 Barron Collier                   54.07        
                  26.12       54.07 (27.95)                                        
  5 Kunin, Victor             10 Osceola                          54.08        
                  26.30       54.08 (27.78)                                        
  6 Harris, Reed              12 St Petersburg                    54.88        
                  26.10       54.88 (28.78)                                        
  7 Rose, James W             10 Charlotte                        56.84        
                  27.68       56.84 (29.16)                                        
  8 Johnston, Blake M         10 Osceola                          56.92        
                  27.33       56.92 (29.59)                                        
  9 Milburn, Max              11 Sarasota                         57.62        
                  28.02       57.62 (29.60)                                        
 10 Neel, Curtis T             9 Osceola                          57.67        
                  28.19       57.67 (29.48)                                        
 11 Jones, John R             10 Osceola                          58.05        
                  28.56       58.05 (29.49)                                        
 12 Ghizzoni, Dominic A       10 Boca Ciega                       59.16        
                  28.48       59.16 (30.68)                                        
 13 Stevens, Jacob A          11 North Fort Myers               1:00.18        
                  29.45     1:00.18 (30.73)                                        
 14 Katz, Micah J             12 Sarasota                       1:00.88        
                  29.53     1:00.88 (31.35)                                        
 15 Hamilton, Logan           10 Palmetto                       1:01.23        
                  30.17     1:01.23 (31.06)                                        
 16 Baughman, Riley           11 Island Coast                   1:01.51        
                  29.62     1:01.51 (31.89)                                        
 17 James, Owen                9 Hillsborough                   1:01.98        
                  30.34     1:01.98 (31.64)                                        
 18 Herold, Luke                 Dixie Hollins                  1:04.68        
                  31.09     1:04.68 (33.59)                                        
 19 Davidson, Will            12 St Petersburg                  1:06.17        
                  32.41     1:06.17 (33.76)                                        
 20 Andersen, Andrew          10 Dunbar                         1:06.38        
                  32.24     1:06.38 (34.14)                                        
 21 Klapatch, Jason           11 Southeast                      1:06.74        
                  31.68     1:06.74 (35.06)                                        
 22 Slavkovsky, Philip J      10 Seminole                       1:07.01        
                  32.63     1:07.01 (34.38)                                        
 23 Strickland, Aidan          9 Countryside                    1:07.23        
                  32.38     1:07.23 (34.85)                                        
 24 Gawienczuk, Matthew        9 Hillsborough                   1:09.29        
                  33.46     1:09.29 (35.83)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: #   58.40        2018 Emily Weiss, Yorktown, IN                  
       State: $ 1:00.99        2017 Isabel Ivey, Buchholz                      
                1:02.58  AA-A
                1:03.80  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Brisson, Sabyne            9 Naples                         1:05.93        
                  31.38     1:05.93 (34.55)                                        
  2 Walker, Kate              12 Braden River                   1:07.78        
                  31.79     1:07.78 (35.99)                                        
  3 Phillips, Georgia B       10 Fort Myers                     1:08.58        
                  32.30     1:08.58 (36.28)                                        
  4 Yarmolowitz, Drue E       11 Countryside                    1:09.94        
                  32.48     1:09.94 (37.46)                                        
  5 Wiand, Emily A            10 Countryside                    1:11.09        
                  33.57     1:11.09 (37.52)                                        
  6 Sanchez, Ana C             9 Osceola                        1:11.17        
                  33.47     1:11.17 (37.70)                                        
  7 Bibler, Victoria E        10 Sarasota                       1:11.25        
                  33.78     1:11.25 (37.47)                                        
  8 Baker, Mya                11 St Petersburg                  1:11.34        
                  33.95     1:11.34 (37.39)                                        
  9 Sexton, Aliah K            9 Clearwater                     1:11.63        
                  33.36     1:11.63 (38.27)                                        
 10 Garofalo, Lalita          11 Palmetto                       1:11.95        
                  33.58     1:11.95 (38.37)                                        
 11 Eaton, Grace              11 Charlotte                      1:12.70        
                  34.06     1:12.70 (38.64)                                        
 12 Manta, Roxana E           10 Charlotte                      1:14.06        
                  34.94     1:14.06 (39.12)                                        
 13 Stelmaszek, Melody M      10 Port Charlotte                 1:14.32        
                  34.91     1:14.32 (39.41)                                        
 14 Fisher, Chloe              9 Sarasota                       1:15.54        
                  36.28     1:15.54 (39.26)                                        
 15 Herwig, Jordyn E          10 Barron Collier                 1:16.60        
                  35.74     1:16.60 (40.86)                                        
 16 Reynolds, Erin            12 St Petersburg                  1:16.96        
                  36.23     1:16.96 (40.73)                                        
 17 Greene, Melana             9 Ida Baker                      1:18.31        
                  36.67     1:18.31 (41.64)                                        
 18 Burke, Riley              12 Seminole                       1:18.42        
                  36.97     1:18.42 (41.45)                                        
 19 Daniyar, Julia             9 Barron Collier                 1:19.26        
                  38.10     1:19.26 (41.16)                                        
 20 Jones, Fallon             12 Naples                         1:20.22        
                  35.89     1:20.22 (44.33)                                        
 21 Hargrave, Kyla M          12 Countryside                    1:20.88        
                  36.95     1:20.88 (43.93)                                        
 22 Maricic-Detweiler, Julie  12 Naples                         1:21.31        
                  38.31     1:21.31 (43.00)                                        
 23 Stienberg, Alexandria     11 Jefferson                      1:21.49        
                  37.81     1:21.49 (43.68)                                        
 24 Ratliff, Madyson G        11 Port Charlotte                 1:24.53        
                  38.23     1:24.53 (46.30)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: # 51.16        2018 Reece Whitley, William Penn, PA              
       State: $ 54.21        2018 Paul K. DeGrado, Bolles                      
                55.93  AA-A
                57.11  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Garner, Andrew            11 Barron Collier                   57.34        
                  27.03       57.34 (30.31)                                        
  2 Heary, Liam                9 Sarasota                         58.16        
                  27.65       58.16 (30.51)                                        
  3 Marquardt, Oscar B        12 Port Charlotte                   58.41        
                  27.16       58.41 (31.25)                                        
  4 Rosal, Ryan               12 Countryside                    1:00.02        
                  28.03     1:00.02 (31.99)                                        
  5 Gemma, Shane N            12 Countryside                    1:02.60        
                  29.63     1:02.60 (32.97)                                        
  6 Scanlon, James            10 Naples                         1:03.14        
                  30.06     1:03.14 (33.08)                                        
  7 Bloom, Tanner B           12 Port Charlotte                 1:04.47        
                  29.76     1:04.47 (34.71)                                        
  8 Godcharles, Wade M         9 Osceola                        1:04.84        
                  30.30     1:04.84 (34.54)                                        
  9 Hensel, Anthony D          9 Port Charlotte                 1:05.62        
                  30.72     1:05.62 (34.90)                                        
 10 Gurgenidze, Luca          12 Lely                           1:05.96        
                  30.06     1:05.96 (35.90)                                        
 11 Romero-Salgado, Jorge      9 Sarasota                       1:06.64        
                  31.28     1:06.64 (35.36)                                        
 12 Kirby, John W             10 Sarasota                       1:06.70        
                  32.11     1:06.70 (34.59)                                        
 13 Lu, Kevin                  9 Sarasota                       1:07.44        
                  31.77     1:07.44 (35.67)                                        
 14 Regnaert, Grant           12 Fort Myers                     1:08.41        
                  31.71     1:08.41 (36.70)                                        
 15 Hu, Jay                   10 Largo                          1:08.54        
                  32.47     1:08.54 (36.07)                                        
 16 Russo, Joseph B           11 Seminole                       1:08.75        
                  32.82     1:08.75 (35.93)                                        
 17 Davis, Trevor             11 Braden River                   1:09.14        
                  32.19     1:09.14 (36.95)                                        
 18 Palma, Jude R             10 Clearwater                     1:09.56        
                  32.47     1:09.56 (37.09)                                        
 19 Narducci, Mauro           11 East Lee County                1:09.91        
                  32.26     1:09.91 (37.65)                                        
 20 Pridanov, Aleksey         11 Osceola                        1:10.25        
                  33.00     1:10.25 (37.25)                                        
 21 Spicer, Gavin L           12 Countryside                    1:10.69        
                  33.47     1:10.69 (37.22)                                        
 22 Jones, Nicholas J         10 Boca Ciega                     1:11.22        
                  33.13     1:11.22 (38.09)                                        
 23 McClure, Nicolas          11 Seminole                       1:13.73        
                  34.73     1:13.73 (39.00)                                        
 24 Myers, Karl F             11 Port Charlotte                 1:16.23        
                  34.73     1:16.23 (41.50)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 3:15.38        2015 Carmel, IN                                 
                         Burchill V, Adams, Smith, Bilquist                
       State: $ 3:20.95        2017 Buchholz, Buchh                            
                         I Ivey, K Balbuena, G Bates, T Bates              
                3:27.65  AA-A
                3:31.02  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Sarasota High School                                        3:32.83        
     1) Traba, Mercedes L 11            2) Chmielewski, Sumner A 10       
     3) Tyle, Taylor M 12               4) Stafford, Natalie 12           
                  25.87       52.98 (52.98)     1:18.54 (25.56)     1:46.03 (53.05)
        2:11.89 (25.86)     2:40.56 (54.53)     3:05.40 (24.84)     3:32.83 (52.27)
  2 Fort Myers High School                                      3:34.31        
     1) Spencer, Clarice N 9            2) Perkins, Lily A 9              
     3) Hiers, Josie R 9                4) McMurray, Olivia M 11          
                  26.51       55.19 (55.19)     1:21.41 (26.22)     1:50.18 (54.99)
        2:15.33 (25.15)     2:43.27 (53.09)     3:07.65 (24.38)     3:34.31 (51.04)
  3 Osceola Fundamental High Schoo                              3:34.69        
     1) Turner, Caileen A 10            2) Bodruzic, Dora 9               
     3) Valantiejus, Isabelle v 9       4) Williams, Clara 11             
                  26.05       54.04 (54.04)     1:20.43 (26.39)     1:49.89 (55.85)
        2:15.68 (25.79)     2:43.80 (53.91)     3:08.19 (24.39)     3:34.69 (50.89)
  4 Countryside High School                                     3:35.26        
     1) Cardwell, Summer S 9            2) German, Megan R 11             
     3) Taugner, Abigail R 11           4) Licht, Abby R 12               
                  25.70       52.72 (52.72)     1:18.74 (26.02)     1:46.92 (54.20)
        2:12.83 (25.91)     2:41.86 (54.94)     3:07.18 (25.32)     3:35.26 (53.40)
  5 Barron Collier HS                                           3:36.74        
     1) Feehery, Madison A 11           2) Noe, Rylie 11                  
     3) Hendrickx, Zoe 12               4) Muller, Emery E 10             
                  25.13       52.24 (52.24)     1:19.57 (27.33)     1:49.30 (57.06)
        2:14.96 (25.66)     2:42.68 (53.38)     3:08.42 (25.74)     3:36.74 (54.06)
  6 Naples High School                                          3:39.97        
     1) Chevaldova, Elizabeth 10        2) Layton, Havana 9               
     3) Brisson, Sabyne 9               4) Naghib, Tarrah 9               
                  26.27       55.21 (55.21)     1:21.55 (26.34)     1:50.34 (55.13)
        2:16.55 (26.21)     2:44.72 (54.38)     3:11.04 (26.32)     3:39.97 (55.25)
  7 Port Charlotte High School                                  3:45.57        
     1) Marquardt, Daisy C 10           2) Aylward, Caroline M 9          
     3) Stelmaszek, Melody M 10         4) Robinson, Bryanna E 10         
                  26.40       54.94 (54.94)     1:13.48 (18.54)     1:51.29 (56.35)
        2:17.93 (26.64)     2:48.75 (57.46)     3:15.92 (27.17)     3:45.57 (56.82)
  8 St Petersburg High School                                   3:48.39        
     1) Palsha, Gracelyn 12             2) Growe, Alanna 11               
     3) Ott, Callie 9                   4) Grant, Maslin 11               
                  26.73       57.06 (57.06)     1:24.69 (27.63)     1:54.97 (57.91)
        2:21.26 (26.29)     2:50.29 (55.32)     3:17.87 (27.58)     3:48.39 (58.10)
  9 Clearwater High School                                      3:48.88        
     1) Santiago, Annika E 9            2) Donovan, Livi F 11             
     3) Sullivan, Emily E 12            4) Sexton, Aliah K 9              
                  27.63       58.19 (58.19)     1:25.84 (27.65)     1:55.84 (57.65)
        2:22.94 (27.10)     2:52.65 (56.81)     3:19.04 (26.39)     3:48.88 (56.23)
 10 Seminole High School                                        3:51.90        
     1) Rinard, Carissa A 9             2) Christie, Marlee 9             
     3) Bordeaux, Olivia A 9            4) Williams, Raeghan M 9          
                  26.52       54.96 (54.96)     1:22.05 (27.09)     1:53.37 (58.41)
        2:21.58 (28.21)     2:52.04 (58.67)     3:20.75 (28.71)     3:51.90 (59.86)
 11 Largo High School                                           3:55.99        
     1) Jensen, Allea 10                2) Millholland, Annaka 11         
     3) Cavanaugh, Madison 10           4) English, Gwynne 12             
                  26.31       55.19 (55.19)     1:25.47 (30.28)   1:58.56 (1:03.37)
        2:26.78 (28.22)   2:58.80 (1:00.24)     3:25.99 (27.19)     3:55.99 (57.19)
 12 Charlotte High School                                       3:56.41        
     1) Manta, Roxana E 10              2) Skupin, Charlotte 9            
     3) Morales, Megan 9                4) Scribner, Rylee A 11           
                  27.81       58.01 (58.01)     1:26.74 (28.73)     1:57.60 (59.59)
        2:26.80 (29.20)   2:58.62 (1:01.02)     3:26.46 (27.84)     3:56.41 (57.79)
 13 Boca Ciega High School Gulfpor                              4:11.14        
     1) Smith, Malani Z 10              2) Alli, Alivia M 10              
     3) Kerrigan, Kaitlin A 9           4) Williams, Shannon E 10         
                  29.96   1:05.35 (1:05.35)     1:34.65 (29.30)   2:07.95 (1:02.60)
        2:38.19 (30.24)   3:11.84 (1:03.89)     3:39.65 (27.81)     4:11.14 (59.30)
 14 Southeast High School                                       4:20.74        
     1) Yun, Lynn 9                     2) Fisher, Jade 10                
     3) Lowery, Sarah 12                4) Lee, Courtnie 10               
                  31.28   1:07.60 (1:07.60)     1:39.73 (32.13)   2:16.24 (1:08.64)
        2:46.13 (29.89)   3:20.65 (1:04.41)     3:48.41 (27.76)   4:20.74 (1:00.09)
 15 North Fort Myers High School                                4:32.72        
     1) Hagan, Victoria M 11            2) Wright, Sydney G 11            
     3) Valenti, Lili X 9               4) Martin, Kaylee L 11            
                  31.22   1:05.88 (1:05.88)     1:35.40 (29.52)   2:10.29 (1:04.41)
        2:47.57 (37.28)   3:27.69 (1:17.40)     3:57.82 (30.13)   4:32.72 (1:05.03)
 16 Lely High School                                            4:33.41        
     1) Witthoff, Mia 10                2) Moser, Jessica 11              
     3) Nash, Elizabeth 11              4) Fernandez, Loren 10            
                  28.42   1:00.11 (1:00.11)     1:36.32 (36.21)   2:16.29 (1:16.18)
        2:51.14 (34.85)   3:31.74 (1:15.45)     4:00.17 (28.43)   4:33.41 (1:01.67)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 2:53.81        2018 N. Allegheny, PA                           
                         R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
       State: $ 2:54.43        2012 Bolles (Jacksonville), Bolle               
                         R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
                3:06.24  AA-A
                3:08.93  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Barron Collier HS                                           3:06.84 AA-C   
     1) Laur, Mason A 11                2) Sunyak, Anton 12               
     3) Connor, Jacob T 12              4) Garner, Andrew 11              
                  22.27       46.28 (46.28)     1:08.69 (22.41)     1:33.83 (47.55)
        1:55.91 (22.08)     2:20.67 (46.84)     2:42.65 (21.98)     3:06.84 (46.17)
  2 Seminole High School                                        3:07.68 AA-C   
     1) Billitto, Andrew C 9            2) Greenwood, Zachary A 12        
     3) Thornsberry, Logan S 11         4) Meyers, Andrew J 11            
                  22.40       46.64 (46.64)     1:08.67 (22.03)     1:33.36 (46.72)
        1:55.94 (22.58)     2:20.50 (47.14)     2:42.55 (22.05)     3:07.68 (47.18)
  3 St Petersburg High School                                   3:14.97        
     1) Cote, Lukas 12                  2) Harris, Reed 12                
     3) Lambridis, Alexi 9              4) Cote, Ben 11                   
                  22.17       45.89 (45.89)     1:09.12 (23.23)     1:35.21 (49.32)
        1:59.33 (24.12)     2:26.03 (50.82)     2:49.35 (23.32)     3:14.97 (48.94)
  4 Countryside High School                                     3:16.39        
     1) Burns, Joey P 11                2) Taylor, Andrew G 9             
     3) Rosal, Ryan 12                  4) Walters, Peyton J 11           
                  23.20       49.09 (49.09)     1:13.10 (24.01)     1:39.24 (50.15)
        2:02.60 (23.36)     2:28.36 (49.12)     2:51.13 (22.77)     3:16.39 (48.03)
  5 Osceola Fundamental High Schoo                              3:19.16        
     1) Walker, William 12              2) Malecot, Robert B 11           
     3) Kunin, Victor 10                4) McDonald, Preston m 9          
                  23.28       48.98 (48.98)     1:12.97 (23.99)     1:40.18 (51.20)
        2:03.95 (23.77)     2:29.70 (49.52)     2:52.92 (23.22)     3:19.16 (49.46)
  6 Port Charlotte High School                                  3:21.92        
     1) Janson-Dugan, Kevin R 12        2) Myers, Karl F 11               
     3) Bloom, Tanner B 12              4) Marquardt, Oscar B 12          
                  23.82       50.09 (50.09)     1:14.75 (24.66)     1:41.95 (51.86)
        2:05.77 (23.82)     2:33.52 (51.57)     2:56.45 (22.93)     3:21.92 (48.40)
  7 Naples High School                                          3:26.90        
     1) Scanlon, James 10               2) Edwards, Lucas 9               
     3) Eisold, Erik 11                 4) Rosal, Gareth 12               
                  25.58       52.51 (52.51)     1:17.34 (24.83)     1:44.56 (52.05)
        2:09.25 (24.69)     2:36.74 (52.18)     3:00.47 (23.73)     3:26.90 (50.16)
  8 Sarasota High School                                        3:28.59        
     1) Vanden Heuvel, Andrew 9         2) Phillips, Chance T 12          
     3) Milburn, Max 11                 4) Agarwal, Sahil R 10            
                  25.58       52.47 (52.47)     1:17.25 (24.78)     1:45.05 (52.58)
        2:09.28 (24.23)     2:36.26 (51.21)     3:01.81 (25.55)     3:28.59 (52.33)
  9 Braden River High School                                    3:33.61        
     1) Mejia, Sebastian 12             2) Saalmann, Cade 12              
     3) Kennedy, Cole 10                4) Dimond, Keegan 12              
                  24.64       51.25 (51.25)     1:16.31 (25.06)     1:44.93 (53.68)
        2:11.22 (26.29)     2:40.30 (55.37)     3:05.55 (25.25)     3:33.61 (53.31)
 10 Hillsborough High School                                    3:43.88        
     1) James, Owen 9                   2) Ellis, Jacob 10                
     3) Tyler, Colton 12                4) Vickers, Jacob 12              
                  27.55       57.97 (57.97)     1:24.92 (26.95)     1:55.27 (57.30)
        2:20.86 (25.59)     2:49.27 (54.00)     3:15.20 (25.93)     3:43.88 (54.61)
 11 Palmetto Ridge High School                                  3:46.36        
     1) Castro-Juarez, Teo 10           2) Prisco, Andrew 11              
     3) Rodriguez, Pablo 12             4) Rasmussen, Colton 10           
                  28.56                             1:27.56 ( )         2:00.30 ( )
        2:26.94 (26.64)     2:57.72 (57.42)     3:21.24 (23.52)     3:46.36 (48.64)
 12 Island Coast High School                                    3:51.32        
     1) Evey, Tyler 11                  2) Baughman, Riley 11             
     3) Stambaugh, Logan 12             4) Rojas, Jose 11                 
                  27.00       58.19 (58.19)     1:23.14 (24.95)     1:51.33 (53.14)
        2:19.72 (28.39)   2:51.85 (1:00.52)     3:19.98 (28.13)     3:51.32 (59.47)
 13 Palmetto High School                                        3:52.72        
     1) Hamilton, Logan 10              2) Hamilton, Gavin 9              
     3) Lehnert, Nathan 9               4) Matson, Erik 10                
                  27.21       54.88 (54.88)     1:24.23 (29.35)   1:55.47 (1:00.59)
        2:22.71 (27.24)     2:53.18 (57.71)     3:20.74 (27.56)     3:52.72 (59.54)
 14 Richard C Spoto High School                                 3:53.67        
     1) Johnson, Taylor 10              2) Burk, Kaiel 12                 
     3) Garbett, Jacob 10               4) Horobet, Matthew 12            
                  29.75   1:03.01 (1:03.01)     1:30.09 (27.08)     2:02.33 (59.32)
        2:30.10 (27.77)     3:02.28 (59.95)     3:26.64 (24.36)     3:53.67 (51.39)
 15 Boca Ciega High School Gulfpor                              4:00.20        
     1) Ghizzoni, Dominic A 10          2) Jones, Nicholas J 10           
     3) Denehy, Derek W 10              4) Waring, Brooke M 9             
                  25.45       53.44 (53.44)     1:21.32 (27.88)     1:52.23 (58.79)
        2:19.99 (27.76)     2:51.94 (59.71)     3:23.54 (31.60)   4:00.20 (1:08.26)
 -- Charlotte High School                                            DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Rose, James W 10                2) Mason, Russel I 11             
     3) Slorp, Gage 9                   4) Correia, Yan 11                
                  24.79       50.77 (50.77)     1:17.79 (27.02)     1:47.09 (56.32)
        2:14.00 (26.91)     2:44.47 (57.38)     3:10.71 (26.24)          DQ (54.40)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Sarasota High School                323   2. Countryside High School           294.5
  3. Barron Collier HS                   253   4. Osceola Fundamental High Schoo    252.5
  5. Fort Myers High School              229   6. St Petersburg High School           211
  7. Naples High School                  179   8. Port Charlotte High School          116
  9. Charlotte High School                97  10. Braden River High School             81
 11. Seminole High School                 79  12. Clearwater High School               76
 13. Largo High School                    55  14. Boca Ciega High School Gulfpor       38
 15. North Fort Myers High School         19  16. Palmetto High School                  7
 17. Southeast High School                 6  18. Lely High School                      4
 19. Dunbar High School                    3                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Barron Collier HS                   318   2. Countryside High School           259.5
  3. Osceola Fundamental High Schoo      238   4. Sarasota High School                222
  5. Seminole High School                215   6. St Petersburg High School           207
  7. Port Charlotte High School          162   8. Naples High School                  115
  9. Clearwater High School               95  10. North Fort Myers High School       79.5
 11. Braden River High School             55  12. Fort Myers High School               53
 13. Palmetto Ridge High School           43  14. Lely High School                     39
 15. Charlotte High School                37  16. Hillsborough High School             32
 17. South Fort Myers High School         22  18. Largo High School                    18
 19. Island Coast High School             15  20. Palmetto High School                 13
 21. Richard C Spoto High School          12  22. Boca Ciega High School Gulfpor       11
 23. Dunbar High School                    2