Licensed to FHSAA - Setup Meets - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 11/3/2018 12:36 PM
          2018 FHSAA 3A Region 4 Championship, Sanction #: OB-18-8189          
                         Hosted By: Estero High School                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: # 1:38.13        2018 Fort Collins, CO                           
                         Stewart, Bartel, Gillilam, Alons                  
       State: $ 1:42.34        2017 Buchholz, Buchh                            
                         C Brooks, K Balbuena, J Rodriguez, K Cronin       
                1:44.54  AA-A
                1:46.44  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Doral Academy Charter High                                  1:54.48        
     1) Alvarez, Isabella 8             2) Suarez, Stephanie M 11         
     3) Diaz, Sophia G 9                4) Peraza, Madeleine 11           
              30.13     1:01.13 (31.00)     1:28.70 (27.57)     1:54.48 (25.78)
  2 Pembroke Pines Charter                                      1:55.21        
     1) Legaspi, Jena 9                 2) Torres, Victoria 9             
     3) Terry, Valentina 10             4) Terry, Gabriella 9             
              28.93       59.44 (30.51)     1:28.83 (29.39)     1:55.21 (26.38)
  3 Martin County (Stuart)                                      1:56.80        
     1) Johnson, Gabby K 11             2) Dodge, Alexis 10               
     3) Fejzuli, Dorian M 12            4) Simpkins, Delaney J 12         
              29.88     1:04.25 (34.37)     1:32.15 (27.90)     1:56.80 (24.65)
  4 West Boca Raton High School                                 2:02.16        
     1) Korb, Gabriella JR              2) Sare, Ema SO                   
     3) Monlevade, Nicole SO            4) Collins, Taylor SR             
              31.00     1:06.86 (35.86)     1:35.71 (28.85)     2:02.16 (26.45)
  5 Terra Institute (Miami)                                     2:02.66        
     1) Farias, Isabella 9              2) Rodriguez, Caroline 12         
     3) Rodriguez, Stephanie 12         4) Simpson, Alayna 9              
              30.78     1:04.77 (33.99)     1:33.96 (29.19)     2:02.66 (28.70)
  6 Nova High School                                            2:04.75        
     1) Murdock, Cristina R JR          2) Trodick, Samantha M SO         
     3) Lesmes, Maria SR                4) Saunders, Helen M SO           
              34.45     1:07.46 (33.01)     1:36.53 (29.07)     2:04.75 (28.22)
  7 Mater Academy (Hialeah Gardens                              2:05.80        
     1) Gesto, Karla 12                 2) Jimenez, Melanie 11            
     3) Kondratovitch, Ana 10           4) Mesa, Vanessa 11               
              35.63     1:10.31 (34.68)     1:37.65 (27.34)     2:05.80 (28.15)
  8 Fort Lauderdale                                             2:06.52        
     1) Patrocinio, Luiza 11            2) Bennett, Conner C 11           
     3) Johnson, Olivia 12              4) Buckner, Rhonda 12             
              32.14     1:11.02 (38.88)     1:39.11 (28.09)     2:06.52 (27.41)
  9 South Broward (Hollywood)                                   2:07.77        
     1) Bagiotti, Julianne SR           2) Ruiz, Alexandra SO             
     3) Bruno, Victoria JR              4) Mackenzie, Mikaela SR          
              36.36     1:12.79 (36.43)     1:40.60 (27.81)     2:07.77 (27.17)
 10 Hialeah-Miami Lakes                                         2:15.01        
     1) Kauffman, Ruth 11               2) Telleria, Nayeli 11            
     3) Ruiz, Jocelyn 11                4) Alzate, Saidy 10               
              34.04     1:15.46 (41.42)     1:42.91 (27.45)     2:15.01 (32.10)
 11 South Fork (Stuart)                                         2:21.64        
     1) Shuley, Morgan FR               2) Wollersheim, Emma SO           
     3) Foster, Sarah JR                4) Pacewicz, Samantha SR          
              36.60     1:19.14 (42.54)     1:51.22 (32.08)     2:21.64 (30.42)
 12 Olympic Heights (Boca Raton)                                2:33.20        
     1) Dorsey, Kaitlin 9               2) Aghassi, Samantha 10           
     3) Nelson, Sarah 10                4) Centeno, Valeria 9             
              42.87     1:26.01 (43.14)     2:00.47 (34.46)     2:33.20 (32.73)
 13 Jensen Beach                                                2:35.94        
     1) Sinko, Isabelle SR              2) Lowery, Kyra FR                
     3) Bean, Tabitha SR                4) Tucker, Ruby SO                
              42.73     1:21.14 (38.41)     2:04.71 (43.57)     2:35.94 (31.23)
 14 Dwyer Palm Beach Gardens                                    2:36.81        
     1) Simpson, Sarah 9                2) Isaacs, Kya 12                 
     3) Boyle, Megan 9                  4) Boyle, Madison 11              
              39.73     1:22.17 (42.44)     2:01.82 (39.65)     2:36.81 (34.99)
 15 Okeechobee                                                  2:38.97        
     1) Kennedy, Jillian JR             2) Hendrix, Sydney SR             
     3) Boon, Alexandria JR             4) Gamiotea, Gracie SO            
              39.41     1:26.78 (47.37)     2:08.37 (41.59)     2:38.97 (30.60)
 16 Westland Hialeah                                            3:05.68        
     1) Padilla, Leisy 11               2) Alonso, Claudia 11             
     3) Marrero, Gabriela 12            4) Gonzalez, Julia 11             
              46.68     1:42.50 (55.82)     2:28.57 (46.07)     3:05.68 (37.11)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: # 1:27.74        2014 Baylor School, TN                          
                         Kaliszak, Tynes, McHugh, Selby                    
       State: $ 1:28.02        2012 Bolles (Jacksonville), Bolle               
                         R Murphy, J Schooling, J Booth, S Condorelli      
                1:33.34  AA-A
                1:34.94  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Doral Academy Charter High                                  1:36.61        
     1) Montero, Nestor 11              2) Rodriguez, Aaron 12            
     3) Aguilar, Adrian 12              4) Parravano, Vittorio B 12       
              24.69       52.22 (27.53)     1:36.61 (44.39)                    
  2 Martin County (Stuart)                                      1:41.07        
     1) Martinez, Christian R 11        2) Skarie, Jon E 11               
     3) Mistarz, Jack E 12              4) Cioffi, Dylan M 11             
              26.56       54.34 (27.78)     1:18.60 (24.26)     1:41.07 (22.47)
  3 South Broward (Hollywood)                                   1:42.15        
     1) Marrero, Alex JR                2) Rogatinsky, Andy JR            
     3) Sobora, Roni SR                 4) Santiago, Sebastian SR         
              25.35       52.70 (27.35)     1:19.42 (26.72)     1:42.15 (22.73)
  4 Mater Academy (Hialeah Gardens                              1:46.17        
     1) Quijada, Samuel 10              2) Valdes, Victor 9               
     3) Martinez, Anthony 9             4) Rey, Jordi 11                  
              29.56       57.63 (28.07)     1:22.46 (24.83)     1:46.17 (23.71)
  5 West Boca Raton High School                                 1:46.95        
     1) Fernandez, Michael SO           2) Sempere, Jorge SR              
     3) Schwartz, Benjamin JR           4) Cardei, Michael JR             
              26.98       56.74 (29.76)     1:23.39 (26.65)     1:46.95 (23.56)
  6 Terra Institute (Miami)                                     1:50.38        
     1) Nguyen, Ricky 10                2) Acelas, Alejandro 10           
     3) Lopez, Jorge 9                  4) Marrero-Alvarez, Javier 9      
              28.40     1:00.52 (32.12)     1:26.27 (25.75)     1:50.38 (24.11)
  7 Belen Jesuit (Miami)                                        1:51.92        
     1) Fanjul, John 9                  2) Francia, Eduardo 10            
     3) Mojena, Thomas 10               4) Ortega, Gabriel 12             
              30.83     1:02.49 (31.66)     1:27.82 (25.33)     1:51.92 (24.10)
  8 South Fork (Stuart)                                         1:53.39        
     1) Earle, Jeremy JR                2) Jacobs, Quincy SR              
     3) Williams, Vance SR              4) Thomas, Austin SO              
              27.95     1:01.16 (33.21)     1:28.94 (27.78)     1:53.39 (24.45)
  9 Pembroke Pines Charter                                      1:54.22        
     1) Berti, Martin 12                2) Ferdinand, Gabriel 10          
     3) Porven, Lucas 7                 4) Vasquez, Christian 10          
              28.79     1:00.70 (31.91)     1:29.47 (28.77)     1:54.22 (24.75)
 10 Nova High School                                            1:58.10        
     1) Doletina, Daniel FR             2) Moy, Michael H SO              
     3) Sorunmu, Elijah M JR            4) Noiman, Lior SR                
              32.42     1:04.59 (32.17)     1:32.01 (27.42)     1:58.10 (26.09)
 11 Olympic Heights (Boca Raton)                                1:58.11        
     1) Rhyce, Sergey 12                2) Sontag, Bryce 12               
     3) Mimick, Ethan 12                4) Vittorini, Michael 9           
              28.25     1:00.70 (32.45)     1:32.03 (31.33)     1:58.11 (26.08)
 12 Dwyer Palm Beach Gardens                                    2:06.42        
     1) Bussy, Hugo M 10                2) Dellolio, Thomas 9             
     3) Rosado, Louis 10                4) Molina, Lanker 10              
              31.23     1:10.11 (38.88)     1:37.56 (27.45)     2:06.42 (28.86)
 13 Hialeah-Miami Lakes                                         2:15.31        
     1) Gonzalez, Robert 11             2) Monteros, Edwin 11             
     3) Salazar, Luis 12                4) Castano, Joshua 11             
              36.33     1:20.77 (44.44)     1:45.46 (24.69)     2:15.31 (29.85)
 14 Jensen Beach                                                2:20.97        
     1) Byers, Jackson FR               2) McIntosh, Sam SO               
     3) Graze, Campbell FR              4) Giachino, Michael SO           
              34.03     1:17.15 (43.12)     1:50.26 (33.11)     2:20.97 (30.71)
 -- Fort Lauderdale                                                  DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Felt, Myles D 10                2) De Grijze, Kevin 11            
     3) Meadows, Ralph 12               4) Sweeting, Kenaz 12             
              27.07       55.52 (28.45)     1:20.39 (24.87)          DQ (22.11)
 -- Okeechobee                                                       DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Myers, Jacob SR                 2) Bowen, Gabriel SO              
     3) Smith, Rece SR                  4) Deen, Chance SR                
              32.90     1:10.69 (37.79)     1:47.55 (36.86)          DQ (26.02)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 1:41.55        2015 Katie Ledecky, Stone Ridge, MD             
       State: $ 1:44.31        2016 Morgan Tankersley, Plant (Tampa)           
                1:48.80  AA-A
                1:50.65  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Stoneburg, Blair          FR Jensen Beach                   1:51.47        
              25.47       53.38 (27.91)     1:22.72 (29.34)     1:51.47 (28.75)
  2 Miller, Emily             SO Jensen Beach                   1:57.12        
              27.14       56.75 (29.61)     1:27.14 (30.39)     1:57.12 (29.98)
  3 Cronin, Emily             11 Dwyer                          2:03.52        
              28.35       59.41 (31.06)     1:31.52 (32.11)     2:03.52 (32.00)
  4 Bruno, Victoria           JR South Broward                  2:05.21        
              28.92     1:00.68 (31.76)     1:33.14 (32.46)     2:05.21 (32.07)
  5 Dudley, Lauren            FR West Boca Raton                2:05.40        
              28.53       59.91 (31.38)     1:32.68 (32.77)     2:05.40 (32.72)
  6 Eaker, Kylie M            12 Martin County                  2:07.15        
              28.10       59.58 (31.48)     1:33.35 (33.77)     2:07.15 (33.80)
  7 Custodio, Sara             9 Doral (Miami)                  2:07.49        
              30.23     1:03.41 (33.18)     1:35.82 (32.41)     2:07.49 (31.67)
  8 Rios-Cano, Valentina      12 Doral (Miami)                  2:09.19        
              29.21     1:01.59 (32.38)     1:35.03 (33.44)     2:09.19 (34.16)
  9 Reese, Summer L           10 Martin County                  2:09.57        
              30.10     1:02.66 (32.56)     1:36.01 (33.35)     2:09.57 (33.56)
 10 Mesa, Vanessa             11 Mater Academy                  2:11.48        
              30.22     1:03.35 (33.13)     1:37.77 (34.42)     2:11.48 (33.71)
 11 Terry, Gabriella           9 Pines Charter                  2:13.16        
              29.95     1:03.16 (33.21)     1:38.01 (34.85)     2:13.16 (35.15)
 12 Barreto, Daniela           9 Pines Charter                  2:14.79        
              30.40     1:03.93 (33.53)     1:39.26 (35.33)     2:14.79 (35.53)
 13 Coan, Maya                 9 Fort Lauderdale                2:17.13        
              31.64     1:06.82 (35.18)     1:43.49 (36.67)     2:17.13 (33.64)
 14 Dodge, Alexis             10 Martin County                  2:17.38        
              31.78     1:06.66 (34.88)     1:43.04 (36.38)     2:17.38 (34.34)
 15 Montes de Oca, Ruby        8 Doral (Miami)                  2:17.44        
              31.14     1:06.07 (34.93)     1:41.86 (35.79)     2:17.44 (35.58)
 16 Deitz, Cayla              SR West Boca Raton                2:17.46        
              31.54     1:05.67 (34.13)     1:41.63 (35.96)     2:17.46 (35.83)
 17 Lowery, Kyra              FR Jensen Beach                   2:18.53        
              31.27     1:07.32 (36.05)     1:43.75 (36.43)     2:18.53 (34.78)
 18 Saunders, Helen M         SO Nova Davie                     2:19.63        
              30.46     1:04.98 (34.52)     1:43.12 (38.14)     2:19.63 (36.51)
 19 Albizu, Carmen             8 Doral (Miami)                  2:22.03        
              30.34     1:05.63 (35.29)     1:43.47 (37.84)     2:22.03 (38.56)
 20 Masson, Molly              9 Pines Charter                  2:23.05        
              32.47     1:08.75 (36.28)     1:45.91 (37.16)     2:23.05 (37.14)
 21 King, Savannah M          12 Martin County                  2:24.03        
              32.24     1:08.03 (35.79)     1:45.86 (37.83)     2:24.03 (38.17)
 22 Buckner, Rhonda           12 Fort Lauderdale                2:27.88        
              31.07     1:04.80 (33.73)     1:39.92 (35.12)     2:27.88 (47.96)
 23 Garlicki, Gabriella          Northeast                      2:29.61        
              30.91     1:06.92 (36.01)     1:47.92 (41.00)     2:29.61 (41.69)
 24 Keeney, Samantha          JR West Boca Raton                2:31.02        
              32.80     1:09.60 (36.80)     1:49.43 (39.83)     2:31.02 (41.59)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 1:33.06        2018 Trey Freeman, Baylor, TN                   
       State: $ 1:34.69        2013 Caeleb Dressel, Clay, Clay                 
                1:38.52  AA-A
                1:40.23  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Andres              11 Belen                          1:41.47        
              23.65       49.54 (25.89)     1:15.50 (25.96)     1:41.47 (25.97)
  2 Picon, Neil               11 Doral (Miami)                  1:46.51        
              24.83       51.81 (26.98)     1:19.23 (27.42)     1:46.51 (27.28)
  3 Sweeting, Kenaz           12 Fort Lauderdale                1:46.69        
              24.42       51.32 (26.90)     1:19.24 (27.92)     1:46.69 (27.45)
  4 Gocke, Matthew            10 Fort Lauderdale                1:49.35        
              25.45       52.94 (27.49)     1:21.39 (28.45)     1:49.35 (27.96)
  5 Sevilla, Sebastian E      12 Pines Charter                  1:50.63        
              24.81       52.33 (27.52)     1:21.26 (28.93)     1:50.63 (29.37)
  6 Salazar, Luis             12 Hialeah-Miami Lk               1:50.96        
              25.50       53.40 (27.90)     1:22.24 (28.84)     1:50.96 (28.72)
  7 Kommer, Juan               9 Doral (Miami)                  1:51.33        
              25.96       54.11 (28.15)     1:22.79 (28.68)     1:51.33 (28.54)
  8 Gonzalez, Thomas M        11 Martin County                  1:52.61        
              25.82       53.99 (28.17)     1:23.50 (29.51)     1:52.61 (29.11)
  9 Gomez, Rodrigo            11 Doral (Miami)                  1:54.94        
              25.54       53.85 (28.31)     1:24.11 (30.26)     1:54.94 (30.83)
 10 Nguyen, Ricky             10 Terra Institute                1:55.15        
              26.91       56.36 (29.45)     1:25.69 (29.33)     1:55.15 (29.46)
 11 Chaimowicz, Nick          11 Pines Charter                  1:55.40        
              27.13       56.33 (29.20)     1:26.30 (29.97)     1:55.40 (29.10)
 12 Brantmeyer, Andrew         9 Fort Lauderdale                1:55.75        
              26.53       55.35 (28.82)     1:25.79 (30.44)     1:55.75 (29.96)
 13 Sanchez, Michael          12 Doral (Miami)                  1:57.16        
              25.71       54.53 (28.82)     1:25.68 (31.15)     1:57.16 (31.48)
 14 Adams, Connor J           09 Martin County                  1:57.91        
              25.21       54.59 (29.38)     1:26.32 (31.73)     1:57.91 (31.59)
 15 Saballos, Orlando         SO Nova Davie                     1:58.73        
              27.14       56.39 (29.25)     1:27.34 (30.95)     1:58.73 (31.39)
 16 Gill, Andres               9 Fort Lauderdale                2:00.28        
              26.05       55.33 (29.28)     1:27.56 (32.23)     2:00.28 (32.72)
 17 de Leon, Nelson            9 Belen                          2:02.04        
              27.82       59.11 (31.29)     1:31.17 (32.06)     2:02.04 (30.87)
 18 Whitaker, Justin          SO South Broward                  2:02.79        
              27.85       58.76 (30.91)     1:31.52 (32.76)     2:02.79 (31.27)
 19 Arbelo, Christian         FR South Broward                  2:03.91        
              28.87     1:00.22 (31.35)     1:32.75 (32.53)     2:03.91 (31.16)
 20 Brosseau, Teirnan            Northeast                      2:04.24        
              27.74       58.21 (30.47)     1:30.95 (32.74)     2:04.24 (33.29)
 21 Florio, Brandon A         10 Martin County                  2:07.15        
              27.33       58.91 (31.58)     1:32.62 (33.71)     2:07.15 (34.53)
 22 Doletina, Daniel          FR Nova Davie                     2:11.58        
              30.13     1:03.19 (33.06)     1:37.73 (34.54)     2:11.58 (33.85)
 23 Espinosa, Jacob           11 Martin County                  2:12.72        
              29.14     1:02.44 (33.30)     1:37.79 (35.35)     2:12.72 (34.93)
 24 Stocker, Patrick          FR South Fork                     2:14.38        
              30.17     1:03.73 (33.56)     1:39.20 (35.47)     2:14.38 (35.18)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: # 1:53.82        2009 Dagny Knutson, Minot, ND                   
       State: $ 1:57.07        2009 Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
                2:01.69  AA-A
                2:04.02  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Trodick, Samantha M       SO Nova Davie                     2:15.49        
              29.51     1:04.13 (34.62)     1:43.45 (39.32)     2:15.49 (32.04)
  2 Rodriguez, Caroline       12 Terra Institute                2:17.25        
              29.34     1:04.92 (35.58)     1:45.78 (40.86)     2:17.25 (31.47)
  3 Torres, Victoria           9 Pines Charter                  2:23.49        
              31.65     1:11.55 (39.90)     1:51.56 (40.01)     2:23.49 (31.93)
  4 Diaz, Sophia G             9 Doral (Miami)                  2:25.21        
              29.45     1:08.45 (39.00)     1:52.43 (43.98)     2:25.21 (32.78)
  5 Gelenski, Paige           SO West Boca Raton                2:25.68        
              31.94     1:09.24 (37.30)     1:52.46 (43.22)     2:25.68 (33.22)
  6 Weeter, Morgan O          09 Martin County                  2:25.69        
              32.20     1:07.25 (35.05)     1:52.33 (45.08)     2:25.69 (33.36)
  7 Villarta, Julinna         12 Pines Charter                  2:26.51        
              31.86     1:10.06 (38.20)     1:51.79 (41.73)     2:26.51 (34.72)
  8 Collins, Taylor           SR West Boca Raton                2:27.32        
              32.02     1:09.13 (37.11)     1:53.59 (44.46)     2:27.32 (33.73)
  9 Reese, Sadie L            12 Martin County                  2:32.38        
              32.24     1:11.38 (39.14)     1:57.42 (46.04)     2:32.38 (34.96)
 10 Kauffman, Ruth            11 Hialeah-Miami Lk               2:35.26        
              33.29     1:12.00 (38.71)     1:59.91 (47.91)     2:35.26 (35.35)
 11 Jimenez, Melanie          11 Mater Academy                  2:35.66        
              33.34     1:15.84 (42.50)     1:59.12 (43.28)     2:35.66 (36.54)
 12 Herne, Maria              10 Pines Charter                  2:37.24        
              33.44     1:15.55 (42.11)     2:02.61 (47.06)     2:37.24 (34.63)
 13 Bennett, Conner C         11 Fort Lauderdale                2:40.60        
              34.57     1:16.57 (42.00)     2:03.46 (46.89)     2:40.60 (37.14)
 14 Mackenzie, Mikaela        SR South Broward                  2:41.17        
              31.33     1:12.10 (40.77)     2:03.85 (51.75)     2:41.17 (37.32)
 15 Gesto, Karla              12 Mater Academy                  2:45.73        
              34.91     1:15.23 (40.32)     2:07.05 (51.82)     2:45.73 (38.68)
 16 Foster, Sarah             JR South Fork                     2:46.05        
              35.48     1:17.12 (41.64)     2:07.94 (50.82)     2:46.05 (38.11)
 17 King, Savannah M          12 Martin County                  2:46.43        
              38.52     1:23.71 (45.19)     2:11.50 (47.79)     2:46.43 (34.93)
 18 Brittain, Taylor          11 Fort Lauderdale                2:46.77        
              34.66     1:16.37 (41.71)     2:06.78 (50.41)     2:46.77 (39.99)
 19 Perey, Natalia            10 Doral (Miami)                  2:48.43        
              33.88     1:18.37 (44.49)     2:09.94 (51.57)     2:48.43 (38.49)
 20 Duarte, Patricia          11 Doral (Miami)                  2:51.77        
              38.58     1:22.05 (43.47)     2:15.00 (52.95)     2:51.77 (36.77)
 21 Wyche, Madison            FR South Broward                  2:51.86        
              38.92     1:22.36 (43.44)     2:13.63 (51.27)     2:51.86 (38.23)
 22 Telleria, Nayeli          11 Hialeah-Miami Lk               2:52.63        
              38.94     1:23.05 (44.11)     2:11.67 (48.62)     2:52.63 (40.96)
 23 Maestre, Isabel            9 Doral (Miami)                  2:58.22        
              34.60     1:19.41 (44.81)     2:14.90 (55.49)     2:58.22 (43.32)
 24 Sever, Sydney              9 Terra Institute                3:00.94        
              40.78     1:25.74 (44.96)     2:19.91 (54.17)     3:00.94 (41.03)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: # 1:41.39        2011 David Nolan, Hershey, PA                   
       State: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:49.83  AA-A
                1:51.77  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 De Grijze, Kevin          11 Fort Lauderdale                1:56.27        
              25.36       55.12 (29.76)     1:28.30 (33.18)     1:56.27 (27.97)
  2 Rodriguez, Rafael         11 Pines Charter                  1:58.31        
              25.09       55.28 (30.19)     1:30.97 (35.69)     1:58.31 (27.34)
  3 Rogatinsky, Andy          JR South Broward                  2:00.76        
              25.85       57.17 (31.32)     1:31.36 (34.19)     2:00.76 (29.40)
  4 Skarie, Jon E             11 Martin County                  2:01.09        
              26.40       59.31 (32.91)     1:32.80 (33.49)     2:01.09 (28.29)
  5 Gomez, Santiago           11 Doral (Miami)                  2:01.36        
              26.22       58.67 (32.45)     1:33.83 (35.16)     2:01.36 (27.53)
  6 Paz, Hector               10 Belen                          2:02.89        
              25.51       56.20 (30.69)     1:33.55 (37.35)     2:02.89 (29.34)
  7 Goncharov, Georgy         10 Fort Lauderdale                2:04.59        
              26.64     1:00.37 (33.73)     1:36.04 (35.67)     2:04.59 (28.55)
  8 Valdes, Victor             9 Mater Academy                  2:06.45        
              27.68     1:01.39 (33.71)     1:36.64 (35.25)     2:06.45 (29.81)
  9 Mistarz, Jack E           12 Martin County                  2:06.60        
              26.91       58.23 (31.32)     1:36.20 (37.97)     2:06.60 (30.40)
 10 Pacheco, Sebastian         8 Doral (Miami)                  2:08.49        
              27.85     1:00.21 (32.36)     1:38.48 (38.27)     2:08.49 (30.01)
 11 Posso, Matthew            10 Doral (Miami)                  2:11.74        
              28.91     1:04.80 (35.89)     1:41.86 (37.06)     2:11.74 (29.88)
 12 Acelas, Alejandro         10 Terra Institute                2:12.02        
              27.48     1:01.87 (34.39)     1:40.26 (38.39)     2:12.02 (31.76)
 13 Sempere, Jorge            SR West Boca Raton                2:15.11        
              29.26     1:05.07 (35.81)     1:42.63 (37.56)     2:15.11 (32.48)
 14 Marrero-Alvarez, Javier    9 Terra Institute                2:16.07        
              26.90     1:01.79 (34.89)     1:45.06 (43.27)     2:16.07 (31.01)
 15 Rhyce, Sergey             12 Olympic Heights                2:16.99        
              27.69     1:02.27 (34.58)     1:46.00 (43.73)     2:16.99 (30.99)
 16 Schwartz, Benjamin        JR West Boca Raton                2:17.79        
              27.77     1:03.26 (35.49)     1:46.08 (42.82)     2:17.79 (31.71)
 17 Rosado, Louis             10 Dwyer                          2:20.41        
              28.42     1:04.64 (36.22)     1:47.61 (42.97)     2:20.41 (32.80)
 18 Villarta, Julian           9 Pines Charter                  2:23.13        
              30.06     1:07.65 (37.59)     1:50.52 (42.87)     2:23.13 (32.61)
 19 Woodcock, Logan S         11 Martin County                  2:23.71        
              32.06     1:12.54 (40.48)     1:50.59 (38.05)     2:23.71 (33.12)
 20 Kim, Matthew               8 Pines Charter                  2:25.03        
              32.10     1:07.58 (35.48)     1:50.88 (43.30)     2:25.03 (34.15)
 21 Morena, Jerimiah             Northeast                      2:26.28        
              30.45     1:10.06 (39.61)     1:52.82 (42.76)     2:26.28 (33.46)
 22 Ruiz, Michael             11 Belen                          2:28.53        
              29.63     1:06.29 (36.66)     1:53.77 (47.48)     2:28.53 (34.76)
 -- Clifford, Robert          12 Fort Lauderdale                     NS        
 -- McAfee, Jackson           JR Jensen Beach                        NS        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 21.64        2015 Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.23  AA-A
                23.58  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Simpkins, Delaney J       12 Martin County                    24.60        
  2 Johnson, Olivia           12 Fort Lauderdale                  25.73        
  3 Fejzuli, Dorian M         12 Martin County                    25.97        
  4 Borges, Diana             12 Doral (Miami)                    26.45        
  5 Kohs, Madeline            FR Jensen Beach                     26.47        
  6 Terry, Valentina          10 Pines Charter                    26.67        
  7 Arnold, Cassidy           12 Martin County                    27.13        
  8 Terry, Gabriella           9 Pines Charter                    27.21        
  9 Monlevade, Nicole         SO West Boca Raton                  27.22        
 10 Sare, Ema                 SO West Boca Raton                  27.57        
 11 Warner, Maija             12 Martin County                    27.76        
 12 Jaime, Shakira            10 Doral (Miami)                    27.78        
 13 Lesmes, Maria             SR Nova Davie                       27.87        
 14 Sawtelle, Naiya           SO Jensen Beach                     27.93        
 15 Perna, Sabrina            12 Doral (Miami)                    28.19        
 16 Reid, Samantha            SR Nova Davie                       28.25        
 17 Nelson, Sarah             10 Olympic Heights                  28.97        
 18 Ahearn, Mackenzie         10 Pines Charter                    29.30        
 19 Cooper, Jaylah V          SO Dillard High Sch                 29.50        
 20 Sutton, Jolene            SO Okeechobee                       29.56        
 21 Simpson, Alayna            9 Terra Institute                  29.63        
 22 Russo, Michelle            9 Mater Academy                    29.77        
 -- Harris, Maddie               Northeast                           NS        
 -- Avendano, Fabiana         10 Doral (Miami)                       NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 19.29        2013 Caeleb Dressel, Bolles, FL                   
       State: $ 19.29        2013 Caeleb Dressell, Clay, Clay                  
                20.60  AA-A
                20.96  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Michael        SO West Boca Raton                  22.07        
  2 Parravano, Vittorio B     12 Doral (Miami)                    22.09        
  3 Montana, David            11 Doral (Miami)                    22.34        
  4 Marrero, Alex             JR South Broward                    22.77        
  5 Cioffi, Dylan M           11 Martin County                    23.07        
  6 Cardei, Michael           JR West Boca Raton                  23.29        
  7 Fernandez, Jean C         11 Doral (Miami)                    23.31        
  8 Salazar, Josh D           11 Martin County                    23.32        
  9 Beecher, Matthew A        10 Martin County                    23.33        
 10 Suardiaz, Anthony M       12 Doral (Miami)                    23.34        
 11 Lopez, Jorge               9 Terra Institute                  23.35        
 12 Meadows, Ralph            12 Fort Lauderdale                  23.51        
 13 Earle, Jeremy             JR South Fork                       23.80        
 14 Santiago, Sebastian       SR South Broward                    23.82        
 15 Mojena, Thomas            10 Belen                            24.08        
 16 Domecq, Juan              SO Dillard High Sch                 24.09        
 17 Martinez, Kenny           SR Nova Davie                       24.13        
 18 Douthard, Will            10 Fort Lauderdale                  24.36        
 19 Rey, Jordi                11 Mater Academy                    24.48        
 20 Amasay, Ofek              12 Fort Lauderdale                  24.53        
 21 Kovalov, Danyil           SR South Broward                    24.70        
 22 Sobora, Roni              SR South Broward                    24.83        
 23 Francia, Eduardo          10 Belen                            25.39        
 24 Gesto, Kevin              11 Mater Academy                    25.43        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Lehel, Amelia             FR West Boca Raton                 463.70        
  2 Koessick, Ava             11 Martin County                   371.60        
  3 French, Alexia            09 Martin County                   368.20        
  4 Heeb, Katelyn             09 Martin County                   360.75        
  5 Hirt, Katie               FR South Fork                      347.95        
  6 Brittain, Taylor          11 Fort Lauderdale                 341.85        
  7 Pfitzenmaier, Sophia      JR Nova Davie                      334.45        
  8 Cusumano, Olivia          09 Martin County                   331.30        
  9 McCrea, Riley             SO South Fork                      283.50        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Shaw, Blake                  Northeast                       536.40        
  2 Kadish, Dillon            SR Nova Davie                      440.25        
  3 Loy-Coombs, Benjamin      SR Nova Davie                      359.70        
  4 Rudy, James               10 Martin County                   314.10        
  5 Austin, Brandon              Northeast                       277.30        
  6 Happeo, Kalani               Northeast                       252.50        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: # 51.53        2015 Katie McLaughlin, St. Margarita,CA           
       State: $ 53.28        2017 Talia Bates, Buchholz                        
                54.45  AA-A
                55.63  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Ruiz, Jocelyn             11 Hialeah-Miami Lk                 59.58        
              27.61       59.58 (31.97)                                        
  2 Johnson, Gabby K          11 Martin County                    59.72        
              28.04       59.72 (31.68)                                        
  3 Suarez, Stephanie M       11 Doral (Miami)                  1:00.32        
              28.61     1:00.32 (31.71)                                        
  4 Diaz, Sophia G             9 Doral (Miami)                  1:00.69        
              28.44     1:00.69 (32.25)                                        
  5 Rodriguez, Stephanie      12 Terra Institute                1:01.00        
              28.62     1:01.00 (32.38)                                        
  6 Kondratovitch, Ana        10 Mater Academy                  1:01.23        
              28.22     1:01.23 (33.01)                                        
  7 Bruno, Victoria           JR South Broward                  1:03.77        
              29.36     1:03.77 (34.41)                                        
  8 Alvarez, Isabella          8 Doral (Miami)                  1:04.58        
              29.54     1:04.58 (35.04)                                        
  9 Korb, Gabriella           JR West Boca Raton                1:05.17        
              30.96     1:05.17 (34.21)                                        
 10 Fejzuli, Dorian M         12 Martin County                  1:05.68        
              30.11     1:05.68 (35.57)                                        
 11 Ruiz, Alexandra           SO South Broward                  1:06.32        
              31.51     1:06.32 (34.81)                                        
 12 Villarta, Julinna         12 Pines Charter                  1:07.55        
              31.45     1:07.55 (36.10)                                        
 13 Legaspi, Jena              9 Pines Charter                  1:07.82        
              30.78     1:07.82 (37.04)                                        
 14 Deitz, Cayla              SR West Boca Raton                1:08.91        
              32.78     1:08.91 (36.13)                                        
 15 Warner, Maija             12 Martin County                  1:09.07        
              31.97     1:09.07 (37.10)                                        
 16 Foster, Sarah             JR South Fork                     1:11.60        
              34.32     1:11.60 (37.28)                                        
 17 Pacewicz, Samantha        SR South Fork                     1:13.43        
              34.45     1:13.43 (38.98)                                        
 18 Coan, Maya                 9 Fort Lauderdale                1:13.47        
              33.65     1:13.47 (39.82)                                        
 19 Lopez, Kim                11 Dwyer                          1:17.63        
              34.51     1:17.63 (43.12)                                        
 20 Burvenich, Samantha       09 Martin County                  1:18.74        
              34.20     1:18.74 (44.54)                                        
 21 Claros, Gisselle          12 Pines Charter                  1:21.24        
              33.50     1:21.24 (47.74)                                        
 22 Levy, Tatiana             JR South Broward                  1:28.17        
              39.07     1:28.17 (49.10)                                        
 -- Avendano, Fabiana         10 Doral (Miami)                       NS        
 -- Dioguardi, Silvana         8 Pines Charter                       NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: # 45.52        2013 Joseph Schooling, Bolles, FL                 
       State: $ 45.52        2013 Joseph Schooling, Bolles, Bolles             
                48.96  AA-A
                50.03  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Aguilar, Adrian           12 Doral (Miami)                    50.19        
              23.30       50.19 (26.89)                                        
  2 Martinez, Anthony          9 Mater Academy                    54.04        
              25.16       54.04 (28.88)                                        
  3 Salazar, Luis             12 Hialeah-Miami Lk                 54.63        
              25.35       54.63 (29.28)                                        
  4 Mistarz, Jack E           12 Martin County                    55.03        
              25.00       55.03 (30.03)                                        
  5 Felt, Dylan                9 Fort Lauderdale                  56.73        
              26.64       56.73 (30.09)                                        
  6 Mojena, Thomas            10 Belen                            57.69        
              26.84       57.69 (30.85)                                        
  7 Velazquez, Sebastian      12 Terra Institute                  57.94        
              26.53       57.94 (31.41)                                        
  8 Nguyen, Ricky             10 Terra Institute                  58.05        
              26.98       58.05 (31.07)                                        
  9 Felt, Myles D             10 Fort Lauderdale                  58.75        
              27.68       58.75 (31.07)                                        
 10 Zamora, Jayden            10 Doral (Miami)                    59.27        
              27.42       59.27 (31.85)                                        
 11 Schwartz, Benjamin        JR West Boca Raton                  59.67        
              27.80       59.67 (31.87)                                        
 12 Vasquez, Christian        10 Pines Charter                  1:00.04        
              27.88     1:00.04 (32.16)                                        
 13 Doletina, Nicolas M       SR Nova Davie                     1:00.36        
              27.06     1:00.36 (33.30)                                        
 14 Sorunmu, Elijah M         JR Nova Davie                     1:01.16        
              28.24     1:01.16 (32.92)                                        
 15 Rosado, Louis             10 Dwyer                          1:02.02        
              28.50     1:02.02 (33.52)                                        
 16 Darflier, Oliver          12 Fort Lauderdale                1:02.84        
              28.11     1:02.84 (34.73)                                        
 17 Alfonso, Ryan A           10 Pines Charter                  1:03.41        
              29.75     1:03.41 (33.66)                                        
 18 Porven, Lucas              7 Pines Charter                  1:03.57        
              29.88     1:03.57 (33.69)                                        
 19 Beecher, Diego E          09 Martin County                  1:05.29        
              29.27     1:05.29 (36.02)                                        
 20 Souza, Nickolas           10 Doral (Miami)                  1:05.90        
              29.04     1:05.90 (36.86)                                        
 21 Bagiotti, Jonathan        FR South Broward                  1:06.51        
              30.03     1:06.51 (36.48)                                        
 22 Galan, Guillermo          JR West Boca Raton                1:07.56        
              29.92     1:07.56 (37.64)                                        
 23 Adefunmi, Ishola          SR South Broward                  1:08.74        
              30.45     1:08.74 (38.29)                                        
 24 Menendez, Alexander       12 Belen                          1:08.75        
              28.80     1:08.75 (39.95)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 47.09        2015 Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State: $ 48.69        2016 Morgan Tankersley, Plant (Tampa)             
                50.29  AA-A
                51.13  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Stoneburg, Blair          FR Jensen Beach                     52.28        
              25.51       52.28 (26.77)                                        
  2 Simpkins, Delaney J       12 Martin County                    53.09        
              25.56       53.09 (27.53)                                        
  3 Miller, Emily             SO Jensen Beach                     55.19        
              26.85       55.19 (28.34)                                        
  4 Johnson, Olivia           12 Fort Lauderdale                  55.97        
              26.76       55.97 (29.21)                                        
  5 Borges, Diana             12 Doral (Miami)                    57.48        
              27.42       57.48 (30.06)                                        
  6 Ruiz, Alexandra           SO South Broward                    57.52        
              27.85       57.52 (29.67)                                        
  7 Dudley, Lauren            FR West Boca Raton                  57.61        
              27.87       57.61 (29.74)                                        
  8 Collins, Taylor           SR West Boca Raton                  58.53        
              28.02       58.53 (30.51)                                        
  9 Arnold, Cassidy           12 Martin County                    59.05        
              27.47       59.05 (31.58)                                        
 10 Lesmes, Maria             SR Nova Davie                     1:00.91        
              28.68     1:00.91 (32.23)                                        
 11 Sare, Ema                 SO West Boca Raton                1:01.00        
              29.70     1:01.00 (31.30)                                        
 12 Herne, Maria              10 Pines Charter                  1:01.05        
              29.56     1:01.05 (31.49)                                        
 13 Monlevade, Nicole         SO West Boca Raton                1:01.68        
              29.29     1:01.68 (32.39)                                        
 14 Sawtelle, Naiya           SO Jensen Beach                   1:01.71        
              29.82     1:01.71 (31.89)                                        
 15 Mesa, Vanessa             11 Mater Academy                  1:01.83        
              29.97     1:01.83 (31.86)                                        
 16 Mackenzie, Mikaela        SR South Broward                  1:01.86        
              29.02     1:01.86 (32.84)                                        
 17 Buckner, Rhonda           12 Fort Lauderdale                1:02.18        
              29.33     1:02.18 (32.85)                                        
 18 Jaime, Shakira            10 Doral (Miami)                  1:03.08        
              29.84     1:03.08 (33.24)                                        
 19 Garlicki, Gabriella          Northeast                      1:04.35        
              30.35     1:04.35 (34.00)                                        
 20 Inderlin, Grace M         09 Martin County                  1:04.38        
              30.27     1:04.38 (34.11)                                        
 21 Murdock, Cristina R       JR Nova Davie                     1:05.23        
              30.53     1:05.23 (34.70)                                        
 22 Sutton, Jolene            SO Okeechobee                     1:06.47        
              31.52     1:06.47 (34.95)                                        
 23 Reid, Samantha            SR Nova Davie                     1:06.69        
              32.19     1:06.69 (34.50)                                        
 24 Jaramillo, Kathia          9 Pines Charter                  1:07.39        
              31.62     1:07.39 (35.77)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 42.34        2011 David Nolan, Hershey, PA                     
       State: $ 42.95        2012 Ryan Murphy, Bolles, Jacksonville            
                44.99  AA-A
                45.78  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Andres              11 Belen                            46.77        
              22.43       46.77 (24.34)                                        
  2 Rodriguez, Aaron          12 Doral (Miami)                    48.07        
              23.07       48.07 (25.00)                                        
  3 Meadows, Ralph            12 Fort Lauderdale                  50.11        
              24.47       50.11 (25.64)                                        
  4 Salazar, Josh D           11 Martin County                    50.21        
              24.54       50.21 (25.67)                                        
  5 Cioffi, Dylan M           11 Martin County                    50.23        
              23.86       50.23 (26.37)                                        
  6 Suardiaz, Anthony M       12 Doral (Miami)                    50.53        
              24.41       50.53 (26.12)                                        
  7 Gocke, Matthew            10 Fort Lauderdale                  50.73        
              24.58       50.73 (26.15)                                        
  8 Montana, David            11 Doral (Miami)                    50.75        
              23.91       50.75 (26.84)                                        
  9 Sevilla, Sebastian E      12 Pines Charter                    51.02        
              24.44       51.02 (26.58)                                        
 10 Fernandez, Jean C         11 Doral (Miami)                    51.17        
              24.94       51.17 (26.23)                                        
 11 Cardei, Michael           JR West Boca Raton                  51.25        
              24.58       51.25 (26.67)                                        
 12 Marrero-Alvarez, Javier    9 Terra Institute                  51.45        
              24.57       51.45 (26.88)                                        
 13 Lopez, Jorge               9 Terra Institute                  51.48        
              24.77       51.48 (26.71)                                        
 14 Ortega, Gabriel           12 Belen                            52.95        
              25.30       52.95 (27.65)                                        
 15 Adams, Connor J           09 Martin County                    52.99        
              24.72       52.99 (28.27)                                        
 16 Acelas, Alejandro         10 Terra Institute                  53.31        
              25.58       53.31 (27.73)                                        
 17 Douthard, Will            10 Fort Lauderdale                  53.39        
              25.93       53.39 (27.46)                                        
 18 Rhyce, Sergey             12 Olympic Heights                  53.85        
              26.17       53.85 (27.68)                                        
 19 Amasay, Ofek              12 Fort Lauderdale                  54.93        
              26.74       54.93 (28.19)                                        
 20 Quijada, Samuel           10 Mater Academy                    55.02        
              26.08       55.02 (28.94)                                        
 21 Kovalov, Danyil           SR South Broward                    55.37        
              26.31       55.37 (29.06)                                        
 22 Fernandez, Anthony         9 Pines Charter                    56.00        
              26.21       56.00 (29.79)                                        
 23 Thomas, Austin            SO South Fork                       56.15        
              26.68       56.15 (29.47)                                        
 24 Moreno, Luis              10 Mater Academy                    58.01        
              27.17       58.01 (30.84)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 4:26.58        2015 Katy Ledecky, Stone Ridge, MD              
       State: $ 4:37.60        2016 Morgan Tankersley, Plant (Tampa)           
                4:52.26  AA-A
                4:57.09  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Caroline       12 Terra Institute                5:24.27        
              28.54       59.98 (31.44)     1:31.94 (31.96)     2:04.62 (32.68)
        2:37.51 (32.89)     3:10.81 (33.30)     3:44.40 (33.59)     4:18.28 (33.88)
        4:52.11 (33.83)     5:24.27 (32.16)                                        
  2 Farias, Isabella           9 Terra Institute                5:27.48        
              28.37       59.51 (31.14)     1:31.85 (32.34)     2:04.94 (33.09)
        2:38.56 (33.62)     3:12.53 (33.97)     3:46.51 (33.98)     4:20.40 (33.89)
        4:54.38 (33.98)     5:27.48 (33.10)                                        
  3 Peraza, Madeleine         11 Doral (Miami)                  5:30.71        
              29.13     1:01.55 (32.42)     1:34.89 (33.34)     2:08.76 (33.87)
        2:42.82 (34.06)     3:16.37 (33.55)     3:50.37 (34.00)     4:24.70 (34.33)
        4:58.21 (33.51)     5:30.71 (32.50)                                        
  4 Cronin, Emily             11 Dwyer                          5:33.26        
              29.63     1:02.15 (32.52)     1:35.85 (33.70)     2:09.91 (34.06)
        2:43.62 (33.71)     3:17.85 (34.23)     3:52.36 (34.51)     4:26.54 (34.18)
        5:00.52 (33.98)     5:33.26 (32.74)                                        
  5 Cavendish, Emma           11 Dwyer                          5:33.53        
              29.04     1:00.72 (31.68)     1:33.91 (33.19)     2:08.02 (34.11)
        2:42.38 (34.36)     3:16.83 (34.45)     3:51.40 (34.57)     4:26.16 (34.76)
        5:00.45 (34.29)     5:33.53 (33.08)                                        
  6 Eaker, Kylie M            12 Martin County                  5:39.12        
              28.69     1:01.50 (32.81)     1:35.51 (34.01)     2:10.15 (34.64)
        2:45.24 (35.09)     3:20.64 (35.40)     3:55.85 (35.21)     4:31.39 (35.54)
        5:06.46 (35.07)     5:39.12 (32.66)                                        
  7 Patrocinio, Luiza         11 Fort Lauderdale                5:39.18        
              29.78     1:01.54 (31.76)     1:34.95 (33.41)     2:09.59 (34.64)
        2:44.82 (35.23)     3:20.18 (35.36)     3:55.91 (35.73)     4:31.12 (35.21)
        5:06.04 (34.92)     5:39.18 (33.14)                                        
  8 Gelenski, Paige           SO West Boca Raton                5:39.78        
              30.57     1:04.04 (33.47)     1:38.02 (33.98)     2:12.16 (34.14)
        2:46.92 (34.76)     3:21.66 (34.74)     3:56.69 (35.03)     4:31.82 (35.13)
        5:06.37 (34.55)     5:39.78 (33.41)                                        
  9 Rios-Cano, Valentina      12 Doral (Miami)                  5:43.77        
              30.23     1:03.36 (33.13)     1:37.65 (34.29)     2:12.35 (34.70)
        2:47.45 (35.10)     3:22.90 (35.45)     3:58.57 (35.67)     4:34.29 (35.72)
        5:09.89 (35.60)     5:43.77 (33.88)                                        
 10 Alvarez, Isabella          8 Doral (Miami)                  5:44.05        
              30.71     1:04.18 (33.47)     1:38.23 (34.05)     2:12.61 (34.38)
        2:47.32 (34.71)     3:22.13 (34.81)     3:56.77 (34.64)     4:32.51 (35.74)
        5:08.79 (36.28)     5:44.05 (35.26)                                        
 11 Weeter, Morgan O          09 Martin County                  5:46.25        
              31.05     1:05.31 (34.26)     1:40.27 (34.96)     2:15.45 (35.18)
        2:50.93 (35.48)     3:26.37 (35.44)     4:01.95 (35.58)     4:37.53 (35.58)
        5:12.59 (35.06)     5:46.25 (33.66)                                        
 12 Custodio, Sara             9 Doral (Miami)                  5:47.49        
              31.99     1:07.19 (35.20)     1:42.77 (35.58)     2:18.89 (36.12)
        2:54.43 (35.54)     3:29.76 (35.33)     4:05.35 (35.59)     4:40.82 (35.47)
        5:15.58 (34.76)     5:47.49 (31.91)                                        
 13 Reese, Sadie L            12 Martin County                  5:49.66        
              30.66     1:04.25 (33.59)     1:39.02 (34.77)     2:14.59 (35.57)
        2:50.42 (35.83)     3:26.29 (35.87)     4:02.36 (36.07)     4:38.85 (36.49)
        5:14.75 (35.90)     5:49.66 (34.91)                                        
 14 Reese, Summer L           10 Martin County                  5:52.60        
              31.28     1:05.54 (34.26)     1:41.09 (35.55)     2:16.40 (35.31)
        2:51.99 (35.59)     3:27.71 (35.72)     4:03.83 (36.12)     4:39.91 (36.08)
        5:15.87 (35.96)     5:52.60 (36.73)                                        
 15 Kohs, Madeline            FR Jensen Beach                   5:54.27        
              30.02     1:04.32 (34.30)     1:39.85 (35.53)     2:15.91 (36.06)
        2:52.13 (36.22)     3:27.97 (35.84)     4:04.83 (36.86)     4:41.92 (37.09)
        5:19.14 (37.22)     5:54.27 (35.13)                                        
 16 Barreto, Daniela           9 Pines Charter                  6:00.58        
              31.98     1:06.50 (34.52)     1:42.33 (35.83)     2:18.66 (36.33)
        2:55.22 (36.56)     3:32.14 (36.92)     4:09.39 (37.25)     4:47.32 (37.93)
        5:24.52 (37.20)     6:00.58 (36.06)                                        
 17 Saunders, Helen M         SO Nova Davie                     6:09.24        
              30.46     1:06.41 (35.95)     1:42.97 (36.56)     2:19.60 (36.63)
        2:58.21 (38.61)     3:37.63 (39.42)     4:15.61 (37.98)     4:54.07 (38.46)
        5:32.93 (38.86)     6:09.24 (36.31)                                        
 18 Masson, Molly              9 Pines Charter                  6:27.26        
              34.54     1:13.30 (38.76)     1:53.67 (40.37)     2:33.41 (39.74)
        3:13.83 (40.42)     3:54.04 (40.21)     4:34.29 (40.25)     5:13.60 (39.31)
        5:51.81 (38.21)     6:27.26 (35.45)                                        
 19 Pacewicz, Samantha        SR South Fork                     6:29.30        
              33.87     1:11.89 (38.02)     1:51.55 (39.66)     2:31.60 (40.05)
        3:11.65 (40.05)     3:51.51 (39.86)     4:31.54 (40.03)     5:11.96 (40.42)
        5:51.72 (39.76)     6:29.30 (37.58)                                        
 20 Coan, Hannah M            12 Fort Lauderdale                6:32.37        
              36.56     1:16.16 (39.60)     1:56.51 (40.35)     2:37.29 (40.78)
        3:17.69 (40.40)     3:56.54 (38.85)     4:37.12 (40.58)     5:16.91 (39.79)
        5:55.40 (38.49)     6:32.37 (36.97)                                        
 21 Gesto, Karla              12 Mater Academy                  6:43.37        
              34.27     1:12.39 (38.12)     1:52.46 (40.07)     2:32.99 (40.53)
        3:13.67 (40.68)     3:54.92 (41.25)     4:37.79 (42.87)     5:20.63 (42.84)
        6:03.80 (43.17)     6:43.37 (39.57)                                        
 22 Bagiotti, Julianne        SR South Broward                  6:45.22        
              33.48     1:11.53 (38.05)     1:51.93 (40.40)     2:33.33 (41.40)
        3:14.86 (41.53)     3:57.95 (43.09)     4:40.44 (42.49)     5:23.13 (42.69)
        6:05.43 (42.30)     6:45.22 (39.79)                                        
 23 Selbach, Lindsay             Northeast                      6:55.70        
              34.50     1:13.93 (39.43)     1:54.92 (40.99)     2:38.25 (43.33)
        3:22.15 (43.90)     4:05.70 (43.55)     4:49.53 (43.83)     5:33.45 (43.92)
        6:16.30 (42.85)     6:55.70 (39.40)                                        
 24 Wollersheim, Emma         SO South Fork                     6:59.11        
              34.23     1:13.16 (38.93)     1:55.61 (42.45)     2:39.54 (43.93)
        3:23.29 (43.75)     4:07.37 (44.08)     4:51.51 (44.14)     5:35.71 (44.20)
        6:18.01 (42.30)     6:59.11 (41.10)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 4:12.87        2016 Grant Shoults, St. Margarita,CA            
       State: $ 4:17.29        2010 Nicholas Caldwell, Riverview, Riverview    
                4:28.75  AA-A
                4:33.39  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Aguilar, Adrian           12 Doral (Miami)                  4:32.28 AA-C   
              24.80       51.33 (26.53)     1:18.52 (27.19)     1:46.03 (27.51)
        2:13.80 (27.77)     2:41.94 (28.14)     3:09.50 (27.56)     3:37.71 (28.21)
        4:05.27 (27.56)     4:32.28 (27.01)                                        
  2 Paz, Hector               10 Belen                          4:44.21        
              25.64       53.51 (27.87)     1:22.03 (28.52)     1:50.74 (28.71)
        2:19.51 (28.77)     2:48.69 (29.18)     3:17.66 (28.97)     3:47.01 (29.35)
        4:16.06 (29.05)     4:44.21 (28.15)                                        
  3 Rodriguez, Rafael         11 Pines Charter                  4:44.63        
              25.64       53.57 (27.93)     1:21.97 (28.40)     1:51.04 (29.07)
        2:20.45 (29.41)     2:49.85 (29.40)     3:19.00 (29.15)     3:48.88 (29.88)
        4:17.18 (28.30)     4:44.63 (27.45)                                        
  4 Picon, Neil               11 Doral (Miami)                  4:50.31        
              25.85       54.27 (28.42)     1:23.21 (28.94)     1:52.62 (29.41)
        2:22.22 (29.60)     2:51.74 (29.52)     3:21.60 (29.86)     3:51.45 (29.85)
        4:21.32 (29.87)     4:50.31 (28.99)                                        
  5 Sweeting, Kenaz           12 Fort Lauderdale                4:52.13        
              26.31       54.22 (27.91)     1:23.21 (28.99)     1:52.37 (29.16)
        2:22.31 (29.94)     2:52.49 (30.18)     3:22.83 (30.34)     3:52.94 (30.11)
        4:22.93 (29.99)     4:52.13 (29.20)                                        
  6 Felt, Dylan                9 Fort Lauderdale                4:59.23        
              27.36       57.26 (29.90)     1:27.54 (30.28)     1:58.26 (30.72)
        2:28.64 (30.38)     2:58.99 (30.35)     3:29.06 (30.07)     3:59.56 (30.50)
        4:29.51 (29.95)     4:59.23 (29.72)                                        
  7 Gonzalez, Thomas M        11 Martin County                  5:02.17        
              27.13       56.81 (29.68)     1:27.65 (30.84)     1:57.94 (30.29)
        2:28.80 (30.86)     2:59.12 (30.32)     3:29.83 (30.71)     4:00.59 (30.76)
        4:31.58 (30.99)     5:02.17 (30.59)                                        
  8 Martinez, Christian R     11 Martin County                  5:02.72        
              27.29       56.72 (29.43)     1:27.23 (30.51)     1:58.35 (31.12)
        2:30.35 (32.00)     3:01.42 (31.07)     3:32.28 (30.86)     4:02.76 (30.48)
        4:32.97 (30.21)     5:02.72 (29.75)                                        
  9 Chaimowicz, Nick          11 Pines Charter                  5:05.82        
              27.35       57.22 (29.87)     1:27.93 (30.71)     1:59.17 (31.24)
        2:30.58 (31.41)     3:02.36 (31.78)     3:33.29 (30.93)     4:04.55 (31.26)
        4:35.53 (30.98)     5:05.82 (30.29)                                        
 10 Gomez, Rodrigo            11 Doral (Miami)                  5:12.79        
              26.31       55.27 (28.96)     1:26.22 (30.95)     1:57.89 (31.67)
        2:29.96 (32.07)     3:02.32 (32.36)     3:34.86 (32.54)     4:07.57 (32.71)
        4:40.34 (32.77)     5:12.79 (32.45)                                        
 11 Sanchez, Michael          12 Doral (Miami)                  5:18.33        
              27.04       56.85 (29.81)     1:28.12 (31.27)     2:00.26 (32.14)
        2:33.69 (33.43)     3:06.85 (33.16)     3:40.13 (33.28)     4:11.98 (31.85)
        4:45.17 (33.19)     5:18.33 (33.16)                                        
 12 Johnson, William S        09 Martin County                  5:24.56        
              27.84       59.45 (31.61)     1:31.96 (32.51)     2:04.95 (32.99)
        2:38.31 (33.36)     3:11.97 (33.66)     3:45.17 (33.20)     4:18.99 (33.82)
        4:51.66 (32.67)     5:24.56 (32.90)                                        
 13 Saballos, Orlando         SO Nova Davie                     5:24.90        
              30.15     1:02.76 (32.61)     1:35.68 (32.92)     2:08.73 (33.05)
        2:41.39 (32.66)     3:14.18 (32.79)     3:46.88 (32.70)     4:19.90 (33.02)
        4:52.71 (32.81)     5:24.90 (32.19)                                        
 14 Alfonso, Ryan A           10 Pines Charter                  5:29.01        
              29.73     1:02.42 (32.69)     1:36.14 (33.72)     2:10.13 (33.99)
        2:43.84 (33.71)     3:17.13 (33.29)     3:50.96 (33.83)     4:24.72 (33.76)
        4:57.52 (32.80)     5:29.01 (31.49)                                        
 15 de Leon, Nelson            9 Belen                          5:29.04        
              28.74     1:00.87 (32.13)     1:34.70 (33.83)     2:08.76 (34.06)
        2:42.72 (33.96)     3:16.29 (33.57)     3:49.98 (33.69)     4:24.67 (34.69)
        4:57.64 (32.97)     5:29.04 (31.40)                                        
 16 Arbelo, Christian         FR South Broward                  5:33.99        
              30.26     1:02.78 (32.52)     1:36.25 (33.47)     2:10.12 (33.87)
        2:44.00 (33.88)     3:18.30 (34.30)     3:52.87 (34.57)     4:27.54 (34.67)
        5:02.09 (34.55)     5:33.99 (31.90)                                        
 17 Williams, Vance           SR South Fork                     5:35.40        
              28.17       59.92 (31.75)     1:33.52 (33.60)     2:07.68 (34.16)
        2:41.82 (34.14)     3:16.38 (34.56)     3:51.30 (34.92)     4:26.15 (34.85)
        5:01.65 (35.50)     5:35.40 (33.75)                                        
 18 Porven, Lucas              7 Pines Charter                  5:37.71        
              30.47     1:04.59 (34.12)     1:38.97 (34.38)     2:13.85 (34.88)
        2:48.32 (34.47)     3:23.23 (34.91)     3:57.76 (34.53)     4:32.09 (34.33)
        5:05.27 (33.18)     5:37.71 (32.44)                                        
 19 Voet, Grant A             10 Fort Lauderdale                5:38.56        
              29.39     1:02.69 (33.30)     1:37.74 (35.05)     2:12.11 (34.37)
        2:46.43 (34.32)     3:21.36 (34.93)     3:56.06 (34.70)     4:30.67 (34.61)
        5:05.15 (34.48)     5:38.56 (33.41)                                        
 20 Brosseau, Teirnan            Northeast                      5:41.90        
              28.01     1:01.39 (33.38)     1:35.76 (34.37)     2:11.53 (35.77)
        2:47.23 (35.70)     3:23.20 (35.97)     3:57.69 (34.49)     4:31.81 (34.12)
        5:07.48 (35.67)     5:41.90 (34.42)                                        
 21 Lozano, Jonathan           6 Mater Academy                  5:44.22        
              31.00     1:05.85 (34.85)     1:40.85 (35.00)     2:15.78 (34.93)
        2:51.97 (36.19)     3:26.84 (34.87)     4:02.27 (35.43)     4:37.46 (35.19)
        5:11.93 (34.47)     5:44.22 (32.29)                                        
 22 Parsotan, Veejay          11 Fort Lauderdale                5:45.95        
              28.91     1:01.08 (32.17)     1:35.51 (34.43)     2:10.32 (34.81)
        2:45.65 (35.33)     3:21.66 (36.01)     3:57.99 (36.33)     4:34.33 (36.34)
        5:10.80 (36.47)     5:45.95 (35.15)                                        
 23 Doletina, Daniel          FR Nova Davie                     5:48.32        
              30.80     1:05.45 (34.65)     1:39.42 (33.97)     2:15.02 (35.60)
        2:51.30 (36.28)     3:26.87 (35.57)     4:03.47 (36.60)     4:38.82 (35.35)
        5:14.58 (35.76)     5:48.32 (33.74)                                        
 24 Stocker, Patrick          FR South Fork                     5:51.00        
              31.37     1:05.88 (34.51)     1:41.67 (35.79)     2:17.28 (35.61)
        2:52.77 (35.49)     3:28.98 (36.21)     4:04.39 (35.41)     4:40.86 (36.47)
        5:16.98 (36.12)     5:51.00 (34.02)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 1:30.72        2015 Carmel, IN                                 
                         Burchill V, Adams, Smith, Rothrock                
       State: $ 1:31.66        2017 Buchholz, Buchh                            
                         T. Bates, K. Cronin, G. Bates, I. Ivey            
                1:35.50  AA-A
                1:37.16  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Jensen Beach                                                1:42.76        
     1) Kohs, Madeline FR               2) Sawtelle, Naiya SO             
     3) Miller, Emily SO                4) Stoneburg, Blair FR            
              27.28       54.47 (27.19)     1:18.83 (24.36)     1:42.76 (23.93)
  2 Doral Academy Charter High                                  1:44.78        
     1) Suarez, Stephanie M 11          2) Borges, Diana 12               
     3) Diaz, Sophia G 9                4) Peraza, Madeleine 11           
              25.94       51.88 (25.94)     1:18.42 (26.54)     1:44.78 (26.36)
  3 Terra Institute (Miami)                                     1:47.09        
     1) Rodriguez, Stephanie 12         2) Farias, Isabella 9             
     3) Simpson, Alayna 9               4) Rodriguez, Caroline 12         
              26.35       53.08 (26.73)     1:21.56 (28.48)     1:47.09 (25.53)
  4 Pembroke Pines Charter                                      1:47.20        
     1) Torres, Victoria 9              2) Herne, Maria 10                
     3) Terry, Gabriella 9              4) Terry, Valentina 10            
              26.16       53.59 (27.43)     1:20.52 (26.93)     1:47.20 (26.68)
  5 West Boca Raton High School                                 1:48.87        
     1) Dudley, Lauren FR               2) Korb, Gabriella JR             
     3) Deitz, Cayla SR                 4) Monlevade, Nicole SO           
              27.25       54.15 (26.90)     1:21.78 (27.63)     1:48.87 (27.09)
  6 Martin County (Stuart)                                      1:49.86        
     1) Warner, Maija 12                2) Reese, Summer L 10             
     3) Eaker, Kylie M 12               4) Arnold, Cassidy 12             
              27.76       56.53 (28.77)     1:23.46 (26.93)     1:49.86 (26.40)
  7 South Broward (Hollywood)                                   1:50.24        
     1) Mackenzie, Mikaela SR           2) Umana, Karina JR               
     3) Bruno, Victoria JR              4) Ruiz, Alexandra SO             
              27.60       57.87 (30.27)     1:24.26 (26.39)     1:50.24 (25.98)
  8 Nova High School                                            1:52.19        
     1) Lesmes, Maria SR                2) Reid, Samantha SR              
     3) Saunders, Helen M SO            4) Trodick, Samantha M SO         
              27.47       56.17 (28.70)     1:25.47 (29.30)     1:52.19 (26.72)
  9 Mater Academy (Hialeah Gardens                              1:55.43        
     1) Jimenez, Melanie 11             2) Russo, Michelle 9              
     3) Gesto, Karla 12                 4) Mesa, Vanessa 11               
              28.79       58.58 (29.79)     1:27.28 (28.70)     1:55.43 (28.15)
 10 Hialeah-Miami Lakes                                         1:59.63        
     1) Ruiz, Jocelyn 11                2) Telleria, Nayeli 11            
     3) Alzate, Saidy 10                4) Kauffman, Ruth 11              
              26.82       59.40 (32.58)     1:32.52 (33.12)     1:59.63 (27.11)
 11 Fort Lauderdale                                             1:59.76        
     1) Coan, Maya 9                    2) Brittain, Taylor 11            
     3) Degan, Makayla 10               4) Coan, Hannah M 12              
              29.48       59.79 (30.31)     1:29.97 (30.18)     1:59.76 (29.79)
 12 Okeechobee                                                  2:07.74        
     1) Sutton, Jolene SO               2) Holmes, Ivie SR                
     3) Kennedy, Jillian JR             4) Gamiotea, Gracie SO            
              32.20     1:04.55 (32.35)     1:36.34 (31.79)     2:07.74 (31.40)
 13 Westland Hialeah                                            2:30.94        
     1) Baquerizo, Dayana 12            2) Padilla, Leisy 11              
     3) Gonzalez, Julia 11              4) Marrero, Gabriela 12           
              43.10     1:16.22 (33.12)     1:55.28 (39.06)     2:30.94 (35.66)
 -- Northeast Oakland Park                                           NS        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 1:19.27        2012 Bolles School, FL                          
                         R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
       State: $ 1:19.27        2012 Bolles (Jacksonville), Bolle               
                         R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
                1:24.92  AA-A
                1:26.03  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Doral Academy Charter High                                  1:27.94        
     1) Montana, David 11               2) Rodriguez, Aaron 12            
     3) Montero, Nestor 11              4) Parravano, Vittorio B 12       
              22.47       44.23 (21.76)     1:06.12 (21.89)     1:27.94 (21.82)
  2 Martin County (Stuart)                                      1:32.28        
     1) Beecher, Matthew A 10           2) Skarie, Jon E 11               
     3) Mistarz, Jack E 12              4) Salazar, Josh D 11             
              23.26       46.42 (23.16)     1:09.87 (23.45)     1:32.28 (22.41)
  3 South Broward (Hollywood)                                   1:33.08        
     1) Rogatinsky, Andy JR             2) Kovalov, Danyil SR             
     3) Santiago, Sebastian SR          4) Marrero, Alex JR               
              22.87       47.58 (24.71)     1:10.75 (23.17)     1:33.08 (22.33)
  4 Belen Jesuit (Miami)                                        1:33.39        
     1) Mojena, Thomas 10               2) Paz, Hector 10                 
     3) Ortega, Gabriel 12              4) Wong, Andres 11                
              24.20       52.60 (28.40)     1:11.71 (19.11)     1:33.39 (21.68)
  5 Pembroke Pines Charter                                      1:35.66        
     1) Sevilla, Sebastian E 12         2) Alfonso, Ryan A 10             
     3) Vasquez, Christian 10           4) Rodriguez, Rafael 11           
              23.65       48.42 (24.77)     1:13.28 (24.86)     1:35.66 (22.38)
  6 West Boca Raton High School                                 1:35.72        
     1) Cardei, Michael JR              2) Sempere, Jorge SR              
     3) Schwartz, Benjamin JR           4) Fernandez, Michael SO          
              23.61       49.23 (25.62)     1:13.61 (24.38)     1:35.72 (22.11)
  7 Fort Lauderdale                                             1:36.44        
     1) Douthard, Will 10               2) Amasay, Ofek 12                
     3) Darflier, Oliver 12             4) Goncharov, Georgy 10           
              24.34       48.50 (24.16)     1:13.11 (24.61)     1:36.44 (23.33)
  8 Mater Academy (Hialeah Gardens                              1:38.53        
     1) Gesto, Kevin 11                 2) Quijada, Samuel 10             
     3) Rey, Joseph 11                  4) Rey, Jordi 11                  
              25.33       49.48 (24.15)     1:14.75 (25.27)     1:38.53 (23.78)
  9 Nova High School                                            1:39.20        
     1) Martinez, Kenny SR              2) Saballos, Orlando SO           
     3) Doletina, Nicolas M SR          4) Sorunmu, Elijah M JR           
              24.09       49.28 (25.19)     1:14.31 (25.03)     1:39.20 (24.89)
 10 Terra Institute (Miami)                                     1:43.66        
     1) Malkani, Abhivir 12             2) Bazaka, Nicolai 11             
     3) Carrillo, Fernando 11           4) Noriega, Arthur 11             
              25.50       52.42 (26.92)     1:17.56 (25.14)     1:43.66 (26.10)
 11 Northeast Oakland Park                                      1:43.87        
     1) Brosseau, Teirnan               2) Shaw, Blake                    
     3) Morena, Jerimiah                4) Bennett, Joseph                
              25.71       50.06 (24.35)     1:15.48 (25.42)     1:43.87 (28.39)
 12 South Fork (Stuart)                                         1:46.57        
     1) Mooney, Alex JR                 2) Glorie, Lucas SO               
     3) Flynn, AJ FR                    4) Thomas, Austin SO              
              26.68       53.14 (26.46)     1:21.26 (28.12)     1:46.57 (25.31)
 13 Dwyer Palm Beach Gardens                                    1:47.86        
     1) Rosado, Louis 10                2) Dellolio, Thomas 9             
     3) Molina, Lanker 10               4) Bussy, Hugo M 10               
              26.14       54.23 (28.09)     1:23.17 (28.94)     1:47.86 (24.69)
 14 Jensen Beach                                                1:55.51        
     1) Byers, Aiden FR                 2) McIntosh, Sam SO               
     3) Graze, Campbell FR              4) Scott, Connor SR               
              26.01     1:06.06 (40.05)     1:30.74 (24.68)     1:55.51 (24.77)
 15 Westland Hialeah                                            1:59.45        
     1) Ruiz, Yasel 10                  2) Gonzalez, Christian 12         
     3) Triana-Perez, Donovan 9         4) Alonso, Michael 12             
              29.10       58.98 (29.88)     1:28.91 (29.93)     1:59.45 (30.54)
 -- Okeechobee                                                       DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) McKenna, Travis SO              2) Myers, Kase SO                 
     3) D'Agostina, Chris SR            4) Myers, Jacob SR                
              26.28       51.72 (25.44)     1:18.91 (27.19)          DQ (25.34)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: # 51.43        2012 Olivia Smoliga, Glenbrook, IL                
       State: $ 52.46        2013 Clara Smiddy, S. Florida HEAT, S. Florida HEA
                54.89  AA-A
                56.11  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Ruiz, Jocelyn             11 Hialeah-Miami Lk               1:01.33        
              29.55     1:01.33 (31.78)                                        
  2 Legaspi, Jena              9 Pines Charter                  1:02.01        
              29.88     1:02.01 (32.13)                                        
  3 Kondratovitch, Ana        10 Mater Academy                  1:02.47        
              29.91     1:02.47 (32.56)                                        
  4 Rodriguez, Stephanie      12 Terra Institute                1:02.48        
              30.44     1:02.48 (32.04)                                        
  5 Johnson, Gabby K          11 Martin County                  1:04.13        
              30.95     1:04.13 (33.18)                                        
  6 Farias, Isabella           9 Terra Institute                1:05.67        
              31.78     1:05.67 (33.89)                                        
  7 Korb, Gabriella           JR West Boca Raton                1:05.72        
              32.90     1:05.72 (32.82)                                        
  8 Martin, Emma G            12 Martin County                  1:06.37        
              32.57     1:06.37 (33.80)                                        
  9 Patrocinio, Luiza         11 Fort Lauderdale                1:07.33        
              32.97     1:07.33 (34.36)                                        
 10 Perna, Sabrina            12 Doral (Miami)                  1:09.37        
              33.29     1:09.37 (36.08)                                        
 11 Terry, Valentina          10 Pines Charter                  1:10.44        
              34.10     1:10.44 (36.34)                                        
 12 Kauffman, Ruth            11 Hialeah-Miami Lk               1:11.05        
              34.78     1:11.05 (36.27)                                        
 13 Power, Allison            FR West Boca Raton                1:13.11        
              35.71     1:13.11 (37.40)                                        
 14 Selbach, Lindsay             Northeast                      1:15.74        
              35.87     1:15.74 (39.87)                                        
 15 Murdock, Cristina R       JR Nova Davie                     1:15.88        
              36.67     1:15.88 (39.21)                                        
 16 Osborn, Sara E            09 Martin County                  1:15.90        
              36.15     1:15.90 (39.75)                                        
 17 Jara, Constanza           11 Pines Charter                  1:16.60        
              37.47     1:16.60 (39.13)                                        
 18 Reynolds, Rio             FR West Boca Raton                1:18.69        
              38.44     1:18.69 (40.25)                                        
 19 Sever, Sydney              9 Terra Institute                1:18.75        
              37.29     1:18.75 (41.46)                                        
 20 Irish, Olivia             11 Doral (Miami)                  1:19.63        
              37.41     1:19.63 (42.22)                                        
 21 Peres, Giuliana           12 Pines Charter                  1:19.99        
              36.34     1:19.99 (43.65)                                        
 22 Gonzalez, Maria S         10 Doral (Miami)                  1:21.46        
              37.88     1:21.46 (43.58)                                        
 23 Wyche, Madison            FR South Broward                  1:23.69        
              40.67     1:23.69 (43.02)                                        
 24 El-Ali, Sarah             11 Fort Lauderdale                1:25.52        
              40.66     1:25.52 (44.86)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: # 45.34        2012 Ryan Murphy, Bolles, FL                      
       State: $ 45.34        2012 Ryan Murphy, Bolles, Bolles                  
                49.53  AA-A
                50.64  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Montero, Nestor           11 Doral (Miami)                    53.06        
              26.01       53.06 (27.05)                                        
  2 Marrero, Alex             JR South Broward                    53.99        
              25.95       53.99 (28.04)                                        
  3 Martinez, Christian R     11 Martin County                    55.54        
              27.28       55.54 (28.26)                                        
  4 Felt, Myles D             10 Fort Lauderdale                  59.55        
              28.63       59.55 (30.92)                                        
  5 Pacheco, Sebastian         8 Doral (Miami)                  1:00.70        
              29.07     1:00.70 (31.63)                                        
  6 Earle, Jeremy             JR South Fork                     1:00.77        
              28.17     1:00.77 (32.60)                                        
  7 Berti, Martin             12 Pines Charter                  1:01.58        
              29.94     1:01.58 (31.64)                                        
  8 Kommer, Juan               9 Doral (Miami)                  1:02.99        
              30.76     1:02.99 (32.23)                                        
  9 Novaton, Kobe             JR South Broward                  1:03.40        
              29.87     1:03.40 (33.53)                                        
 10 Carrillo, Fernando        11 Terra Institute                1:03.46        
              29.65     1:03.46 (33.81)                                        
 11 Johnson, William S        09 Martin County                  1:03.55        
              31.22     1:03.55 (32.33)                                        
 12 Fernandez, Jose V         11 Doral (Miami)                  1:04.10        
              30.98     1:04.10 (33.12)                                        
 12 Williams, Vance           SR South Fork                     1:04.10        
              30.98     1:04.10 (33.12)                                        
 14 Quijada, Samuel           10 Mater Academy                  1:05.92        
              31.55     1:05.92 (34.37)                                        
 15 Kim, Matthew               8 Pines Charter                  1:05.98        
              32.32     1:05.98 (33.66)                                        
 16 Whitaker, Justin          SO South Broward                  1:05.99        
              32.10     1:05.99 (33.89)                                        
 17 Gibson, Tanner             9 Pines Charter                  1:06.28        
              32.42     1:06.28 (33.86)                                        
 18 Fanjul, John               9 Belen                          1:06.40        
              31.90     1:06.40 (34.50)                                        
 19 Shaw, Blake                  Northeast                      1:07.05        
              32.62     1:07.05 (34.43)                                        
 20 Rey, Jordi                11 Mater Academy                  1:07.52        
              32.49     1:07.52 (35.03)                                        
 21 Garcia, Mateo             10 Belen                          1:08.66        
              33.56     1:08.66 (35.10)                                        
 22 Morena, Jerimiah             Northeast                      1:09.50        
              33.35     1:09.50 (36.15)                                        
 -- Ruiz, Michael             11 Belen                               DQ        
      No touch at turn
              32.24          DQ (34.65)                                        
 -- McAfee, Jackson           JR Jensen Beach                        NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: #   58.40        2018 Emily Weiss, Yorktown, IN                  
       State: $ 1:00.99        2017 Isabel Ivey, Buchholz                      
                1:02.60  AA-A
                1:04.05  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Torres, Victoria           9 Pines Charter                  1:06.71        
              31.82     1:06.71 (34.89)                                        
  2 Suarez, Stephanie M       11 Doral (Miami)                  1:07.23        
              31.94     1:07.23 (35.29)                                        
  3 Trodick, Samantha M       SO Nova Davie                     1:09.90        
              33.12     1:09.90 (36.78)                                        
  4 Dodge, Alexis             10 Martin County                  1:15.80        
              35.85     1:15.80 (39.95)                                        
  5 Jimenez, Melanie          11 Mater Academy                  1:17.51        
              35.79     1:17.51 (41.72)                                        
  6 Albizu, Carmen             8 Doral (Miami)                  1:18.16        
              36.62     1:18.16 (41.54)                                        
  7 Martin, Emma G            12 Martin County                  1:18.75        
              36.65     1:18.75 (42.10)                                        
  8 Ahearn, Mackenzie         10 Pines Charter                  1:19.79        
              37.38     1:19.79 (42.41)                                        
  8 Simpson, Alayna            9 Terra Institute                1:19.79        
              38.25     1:19.79 (41.54)                                        
 10 Jaramillo, Kathia          9 Pines Charter                  1:21.18        
              39.00     1:21.18 (42.18)                                        
 11 Lowery, Kyra              FR Jensen Beach                   1:22.85        
              38.85     1:22.85 (44.00)                                        
 12 Walsh, Lillian            10 Martin County                  1:24.88        
              40.01     1:24.88 (44.87)                                        
 13 Bennett, Conner C         11 Fort Lauderdale                1:25.17        
              40.59     1:25.17 (44.58)                                        
 14 Montes de Oca, Ruby        8 Doral (Miami)                  1:25.50        
              39.67     1:25.50 (45.83)                                        
 15 Romero, Valeria           10 Terra Institute                1:26.03        
              40.94     1:26.03 (45.09)                                        
 16 Trent, Amy                JR Okeechobee                     1:28.61        
              42.07     1:28.61 (46.54)                                        
 17 Lehel, Karolina           SR West Boca Raton                1:28.93        
              41.87     1:28.93 (47.06)                                        
 18 Telleria, Nayeli          11 Hialeah-Miami Lk               1:29.34        
              42.24     1:29.34 (47.10)                                        
 19 Kondraschow, Olivia       FR West Boca Raton                1:30.83        
              43.02     1:30.83 (47.81)                                        
 20 Eiletz, Luz               12 Pines Charter                  1:31.18        
              42.76     1:31.18 (48.42)                                        
 21 Isaacs, Kya               12 Dwyer                          1:33.44        
              43.45     1:33.44 (49.99)                                        
 22 Aghassi, Samantha         10 Olympic Heights                1:34.01        
              45.14     1:34.01 (48.87)                                        
 23 Degan, Makayla            10 Fort Lauderdale                1:34.34        
              44.41     1:34.34 (49.93)                                        
 24 Simpson, Sarah             9 Dwyer                          1:36.83        
              45.54     1:36.83 (51.29)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: # 51.16        2018 Reece Whitley, William Penn, PA              
       State: $ 54.33        2016 James Daugherty, Bolles                      
                55.93  AA-A
                57.11  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Rogatinsky, Andy          JR South Broward                    59.66        
              28.10       59.66 (31.56)                                        
  2 Skarie, Jon E             11 Martin County                    59.68        
              28.44       59.68 (31.24)                                        
  3 Fernandez, Michael        SO West Boca Raton                  59.87        
              27.94       59.87 (31.93)                                        
  4 Beecher, Matthew A        10 Martin County                  1:00.24        
              28.22     1:00.24 (32.02)                                        
  5 Valdes, Victor             9 Mater Academy                  1:00.66        
              28.64     1:00.66 (32.02)                                        
  6 De Grijze, Kevin          11 Fort Lauderdale                1:00.68        
              28.89     1:00.68 (31.79)                                        
  7 Gomez, Santiago           11 Doral (Miami)                  1:02.22        
              29.31     1:02.22 (32.91)                                        
  8 Martinez, Anthony          9 Mater Academy                  1:03.61        
              30.17     1:03.61 (33.44)                                        
  9 Domecq, Juan              SO Dillard High Sch               1:03.63        
              29.66     1:03.63 (33.97)                                        
 10 Posso, Matthew            10 Doral (Miami)                  1:03.86        
              30.18     1:03.86 (33.68)                                        
 11 Goncharov, Georgy         10 Fort Lauderdale                1:04.17        
              30.26     1:04.17 (33.91)                                        
 12 Velazquez, Sebastian      12 Terra Institute                1:05.26        
              30.55     1:05.26 (34.71)                                        
 13 Sempere, Jorge            SR West Boca Raton                1:05.27        
              30.78     1:05.27 (34.49)                                        
 14 Gabaldon, Matias          11 Doral (Miami)                  1:05.50        
              30.63     1:05.50 (34.87)                                        
 15 Woodcock, Logan S         11 Martin County                  1:09.86        
              31.96     1:09.86 (37.90)                                        
 16 Ferdinand, Gabriel        10 Pines Charter                  1:10.69        
              32.11     1:10.69 (38.58)                                        
 17 Francia, Eduardo          10 Belen                          1:10.81        
              32.81     1:10.81 (38.00)                                        
 18 Moy, Michael H            SO Nova Davie                     1:12.85        
              35.08     1:12.85 (37.77)                                        
 19 Jacobs, Quincy            SR South Fork                     1:13.39        
              34.03     1:13.39 (39.36)                                        
 20 Wilke, Malcolm            SR South Broward                  1:13.44        
              33.41     1:13.44 (40.03)                                        
 21 Amasay, Rom               11 Fort Lauderdale                1:13.76        
              34.67     1:13.76 (39.09)                                        
 22 Villarta, Julian           9 Pines Charter                  1:14.60        
              34.85     1:14.60 (39.75)                                        
 23 Vittorini, Michael         9 Olympic Heights                1:14.73        
              35.04     1:14.73 (39.69)                                        
 24 Kilroy, Liam              12 Fort Lauderdale                1:18.02        
              35.46     1:18.02 (42.56)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 3:15.38        2015 Carmel, IN                                 
                         Burchill V, Adams, Smith, Bilquist                
       State: $ 3:20.95        2017 Buchholz, Buchh                            
                         I Ivey, K Balbuena, G Bates, T Bates              
                3:27.79  AA-A
                3:31.27  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Martin County (Stuart)                                      3:42.40        
     1) Fejzuli, Dorian M 12            2) Johnson, Gabby K 11            
     3) Eaker, Kylie M 12               4) Simpkins, Delaney J 12         
              26.87       56.91 (56.91)     1:23.56 (26.65)     1:53.12 (56.21)
        2:20.38 (27.26)     2:50.50 (57.38)     3:15.70 (25.20)     3:42.40 (51.90)
  2 Jensen Beach                                                3:43.12        
     1) Kohs, Madeline FR               2) Sawtelle, Naiya SO             
     3) Miller, Emily SO                4) Stoneburg, Blair FR            
              27.96       58.96 (58.96)     1:27.32 (28.36)     1:58.17 (59.21)
        2:24.04 (25.87)     2:51.87 (53.70)     3:16.53 (24.66)     3:43.12 (51.25)
  3 Fort Lauderdale                                             3:57.99        
     1) Patrocinio, Luiza 11            2) Buckner, Rhonda 12             
     3) Coan, Maya 9                    4) Johnson, Olivia 12             
              28.30       57.66 (57.66)     1:26.59 (28.93)   1:58.77 (1:01.11)
        2:29.31 (30.54)   3:02.10 (1:03.33)     3:28.84 (26.74)     3:57.99 (55.89)
  4 Pembroke Pines Charter                                      4:06.34        
     1) Villarta, Julinna 12            2) Herne, Maria 10                
     3) Barreto, Daniela 9              4) Ahearn, Mackenzie 10           
              29.86   1:02.55 (1:02.55)     1:31.27 (28.72)     2:02.25 (59.70)
        2:31.54 (29.29)   3:03.01 (1:00.76)     3:32.46 (29.45)   4:06.34 (1:03.33)
  5 South Fork (Stuart)                                         4:28.11        
     1) Shuley, Morgan FR               2) Foster, Sarah JR               
     3) Pacewicz, Samantha SR           4) Wollersheim, Emma SO           
              30.73   1:05.50 (1:05.50)     1:36.54 (31.04)   2:10.62 (1:05.12)
        2:41.92 (31.30)   3:18.20 (1:07.58)     3:50.95 (32.75)   4:28.11 (1:09.91)
  6 Nova High School                                            4:38.92        
     1) Reid, Samantha SR               2) Selvanik, Filomena JR          
     3) Bailey, Nicole A JR             4) Murdock, Cristina R JR         
              31.09   1:07.12 (1:07.12)     1:40.74 (33.62)   2:19.45 (1:12.33)
        2:52.40 (32.95)   3:30.53 (1:11.08)     4:03.46 (32.93)   4:38.92 (1:08.39)
  7 Terra Institute (Miami)                                     4:43.12        
     1) Echemendia, Anabel 11           2) Enclada, Gabriela 12           
     3) Sever, Sydney 9                 4) Romero, Valeria 10             
              31.80   1:08.73 (1:08.73)     1:42.78 (34.05)   2:23.35 (1:14.62)
        2:57.24 (33.89)   3:35.94 (1:12.59)     4:07.72 (31.78)   4:43.12 (1:07.18)
  8 Okeechobee                                                  4:49.83        
     1) Boon, Alexandria JR             2) Holmes, Ivie SR                
     3) Gamiotea, Gracie SO             4) Sutton, Jolene SO              
              35.14   1:13.29 (1:13.29)     1:47.36 (34.07)   2:26.17 (1:12.88)
        3:01.50 (35.33)   3:39.81 (1:13.64)     4:12.40 (32.59)   4:49.83 (1:10.02)
  9 Olympic Heights (Boca Raton)                                5:01.31        
     1) Mimick, Annamarie 10            2) Aghassi, Samantha 10           
     3) Centeno, Valeria 9              4) Nelson, Sarah 10               
              40.31   1:26.51 (1:26.51)     2:02.83 (36.32)   2:42.31 (1:15.80)
        3:16.32 (34.01)   3:55.70 (1:13.39)     4:27.62 (31.92)   5:01.31 (1:05.61)
 10 Dwyer Palm Beach Gardens                                    5:04.38        
     1) Lopez, Kim 11                   2) Boyle, Madison 11              
     3) Boyle, Megan 9                  4) Cavendish, Emma 11             
              34.47   1:11.66 (1:11.66)     1:48.13 (36.47)   2:30.28 (1:18.62)
        3:08.80 (38.52)   3:52.95 (1:22.67)     4:26.93 (33.98)   5:04.38 (1:11.43)
 11 Mater Academy (Hialeah Gardens                              5:05.09        
     1) Sanabria, Laisy 9               2) Arias, Camila 8                
     3) Almedia, Maria 10               4) Russo, Michelle 9              
              33.09   1:14.06 (1:14.06)     1:57.24 (43.18)   2:49.17 (1:35.11)
        3:20.71 (31.54)   4:00.38 (1:11.21)     4:15.31 (14.93)   5:05.09 (1:04.71)
 12 Westland Hialeah                                            5:40.03        
     1) Baquerizo, Dayana 12            2) Padilla, Leisy 11              
     3) Gonzalez, Julia 11              4) Marrero, Gabriela 12           
              40.83   1:27.51 (1:27.51)     2:05.80 (38.29)   2:52.81 (1:25.30)
        3:32.50 (39.69)   4:19.60 (1:26.79)     4:56.22 (36.62)   5:40.03 (1:20.43)
 -- Northeast Oakland Park                                           NS        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 2:54.43        2012 Bolles School, FL                          
                         R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
       State: $ 2:54.43        2012 Bolles (Jacksonville), Bolle               
                         R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
                3:06.24  AA-A
                3:08.93  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Doral Academy Charter High                                  3:11.60        
     1) Aguilar, Adrian 12              2) Rodriguez, Aaron 12            
     3) Montero, Nestor 11              4) Parravano, Vittorio B 12       
              22.38       46.45 (46.45)     1:09.17 (22.72)     1:34.39 (47.94)
        1:49.08 (14.69)     2:23.24 (48.85)     2:46.02 (22.78)     3:11.60 (48.36)
  2 Fort Lauderdale                                             3:18.60        
     1) De Grijze, Kevin 11             2) Gocke, Matthew 10              
     3) Meadows, Ralph 12               4) Sweeting, Kenaz 12             
              24.33       49.78 (49.78)     1:13.91 (24.13)     1:40.24 (50.46)
        2:03.74 (23.50)     2:29.79 (49.55)     2:52.73 (22.94)     3:18.60 (48.81)
  3 Belen Jesuit (Miami)                                        3:22.97        
     1) Ortega, Gabriel 12              2) Paz, Hector 10                 
     3) de Leon, Nelson 9               4) Wong, Andres 11                
              25.00       51.77 (51.77)     1:15.44 (23.67)     1:41.93 (50.16)
        2:07.60 (25.67)     2:36.71 (54.78)     2:58.91 (22.20)     3:22.97 (46.26)
  4 Martin County (Stuart)                                      3:23.19        
     1) Cioffi, Dylan M 11              2) Beecher, Matthew A 10          
     3) Adams, Connor J 09              4) Salazar, Josh D 11             
              23.30       50.05 (50.05)     1:14.35 (24.30)     1:41.31 (51.26)
        2:05.69 (24.38)     2:33.99 (52.68)     2:57.73 (23.74)     3:23.19 (49.20)
  5 Pembroke Pines Charter                                      3:24.89        
     1) Sevilla, Sebastian E 12         2) Chaimowicz, Nick 11            
     3) Alfonso, Ryan A 10              4) Rodriguez, Rafael 11           
              24.11       50.73 (50.73)     1:15.50 (24.77)     1:42.80 (52.07)
        2:07.79 (24.99)     2:36.23 (53.43)     2:59.13 (22.90)     3:24.89 (48.66)
  6 Terra Institute (Miami)                                     3:28.35        
     1) Marrero-Alvarez, Javier 9       2) Nguyen, Ricky 10               
     3) Acelas, Alejandro 10            4) Lopez, Jorge 9                 
              24.44       51.70 (51.70)     1:16.76 (25.06)     1:44.39 (52.69)
        2:09.88 (25.49)     2:37.95 (53.56)     3:02.13 (24.18)     3:28.35 (50.40)
  7 Mater Academy (Hialeah Gardens                              3:37.87        
     1) Martinez, Anthony 9             2) Moreno, Luis 10                
     3) Gesto, Kevin 11                 4) Valdes, Victor 9               
              25.94       53.58 (53.58)     1:19.85 (26.27)     1:49.30 (55.72)
        2:15.37 (26.07)     2:45.32 (56.02)     3:10.11 (24.79)     3:37.87 (52.55)
  8 Nova High School                                            3:40.01        
     1) Martinez, Kenny SR              2) Sorunmu, Elijah M JR           
     3) Doletina, Nicolas M SR          4) Saballos, Orlando SO           
              25.59       54.91 (54.91)     1:21.89 (26.98)     1:51.40 (56.49)
        2:16.70 (25.30)     2:45.05 (53.65)     3:11.70 (26.65)     3:40.01 (54.96)
  9 South Broward (Hollywood)                                   3:42.52        
     1) Kovalov, Danyil SR              2) Wilke, Malcolm SR              
     3) Santiago, Sebastian SR          4) Arbelo, Christian FR           
              26.09       55.39 (55.39)     1:23.07 (27.68)     1:52.48 (57.09)
        2:18.62 (26.14)     2:46.29 (53.81)     3:12.79 (26.50)     3:42.52 (56.23)
 10 South Fork (Stuart)                                         3:47.51        
     1) Mooney, Alex JR                 2) Thomas, Austin SO              
     3) Earle, Jeremy JR                4) Williams, Vance SR             
              29.64   1:01.25 (1:01.25)     1:28.10 (26.85)     1:57.98 (56.73)
        2:23.92 (25.94)     2:52.78 (54.80)     3:19.03 (26.25)     3:47.51 (54.73)
 11 West Boca Raton High School                                 3:48.42        
     1) De La Cruz, Marcelo FR          2) Escobar, Enrique SO            
     3) Galan, Gonzalo FR               4) Galan, Guillermo JR            
              27.26       57.97 (57.97)     1:24.59 (26.62)     1:56.15 (58.18)
        2:23.27 (27.12)     2:52.59 (56.44)     3:19.27 (26.68)     3:48.42 (55.83)
 12 Northeast Oakland Park                                      3:56.85        
     1) Brosseau, Teirnan               2) Shaw, Blake                    
     3) Morena, Jerimiah                4) Bennett, Joseph                
              27.02       57.06 (57.06)     1:23.00 (25.94)     1:53.07 (56.01)
        2:20.61 (27.54)     2:51.27 (58.20)     3:21.53 (30.26)   3:56.85 (1:05.58)
 13 Olympic Heights (Boca Raton)                                3:57.25        
     1) Vittorini, Michael 9            2) Sontag, Bryce 12               
     3) Mimick, Ethan 12                4) Rhyce, Sergey 12               
              28.94   1:00.78 (1:00.78)     1:28.47 (27.69)     1:58.65 (57.87)
        2:30.01 (31.36)   3:03.92 (1:05.27)     3:28.83 (24.91)     3:57.25 (53.33)
 14 Jensen Beach                                                4:08.55        
     1) Byers, Aiden FR                 2) Byers, Jackson FR              
     3) Giachino, Michael SO            4) Scott, Connor SR               
              28.17       58.75 (58.75)     1:28.11 (29.36)   2:01.61 (1:02.86)
        2:34.19 (32.58)   3:10.05 (1:08.44)     3:37.67 (27.62)     4:08.55 (58.50)
 15 Hialeah-Miami Lakes                                         4:14.02        
     1) Salazar, Luis 12                2) Monteros, Edwin 11             
     3) Castano, Joshua 11              4) Gonzalez, Robert 11            
              24.30       51.13 (51.13)     1:21.81 (30.68)   1:59.85 (1:08.72)
        2:32.11 (32.26)   3:09.28 (1:09.43)     3:37.78 (28.50)   4:14.02 (1:04.74)
 16 Westland Hialeah                                            4:41.74        
     1) Soto, Allan 9                   2) Triana-Perez, Donovan 9        
     3) Alonso, Michael 12              4) Gonzalez, Christian 12         
              31.08   1:06.69 (1:06.69)     1:39.94 (33.25)   2:15.94 (1:09.25)
        2:49.67 (33.73)   3:30.39 (1:14.45)     3:51.78 (21.39)   4:41.74 (1:11.35)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Martin County (Stuart)              394   2. Doral Academy Charter High          269
  3. Pembroke Pines Charter              237   4. West Boca Raton High School         206
  5. Terra Institute (Miami)             192   6. Jensen Beach                        183
  7. Fort Lauderdale                     144   8. Nova High School                    136
  9. Mater Academy (Hialeah Gardens      114  10. South Broward (Hollywood)            92
 11. Hialeah-Miami Lakes                  80  12. Dwyer Palm Beach Gardens             65
 12. South Fork (Stuart)                  65  14. Okeechobee                           37
 15. Olympic Heights (Boca Raton)         28  16. Westland Hialeah                     20
 17. Northeast Oakland Park                3                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Doral Academy Charter High        435.5   2. Martin County (Stuart)              315
  3. Fort Lauderdale                     245   4. Belen Jesuit (Miami)                176
  5. Pembroke Pines Charter              168   6. South Broward (Hollywood)           164
  7. West Boca Raton High School         136   8. Mater Academy (Hialeah Gardens      132
  8. Terra Institute (Miami)             132  10. Nova High School                    100
 11. Northeast Oakland Park               69  12. South Fork (Stuart)                67.5
 13. Hialeah-Miami Lakes                  41  14. Olympic Heights (Boca Raton)         22
 15. Dwyer Palm Beach Gardens             20  16. Jensen Beach                         18
 17. Dillard (Fort Lauderdale)            10  18. Westland Hialeah                      6