Licensed to FHSAA - Setup Meets - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 11/5/2018 02:52 PM
                     2018 FHSAA 1A District 7 Championship                     
                           Hosted By: Berkeley Prep                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: # 1:38.13        2018 Fort Collins, CO                           
                         Stewart, Bartel, Gillilam, Alons                  
       State: * 1:42.34        2017 Buchholz, Buchh                            
                         C Brooks, K Balbuena, J Rodriguez, K Cronin       
Pool Records:   1:48.80   9/28/2017 H.B. Plant High School, Plant              
                         R Flynn, C Rossi, E Marlow, E Bathurst            
                1:44.54  AA-A
                1:46.44  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Berkeley Prep School-FL                                     1:53.74        
     1) Tanner, Maureen 18              2) r:+0.0 Holmes, Allison 14      
     3) r:+0.0 Arcila, Isabela 16       4) r:+0.0 Vergara, Sabrina 17     
              29.38     1:01.65 (32.27)     1:29.30 (27.65)     1:53.74 (24.44)
  2 Academy at the Lakes                                        2:01.28        
     1) McCormick, Katie                2) r:+0.0 Dobrzanski, Ella        
     3) r:+0.0 Strobbe, McKenzy         4) r:+0.0 Smith, McKenna          
              29.78     1:05.77 (35.99)     1:36.90 (31.13)     2:01.28 (24.38)
  3 Bishop McLaughlin (Spring Hill                              2:05.66        
     1) Meyer, Alexandra 18             2) r:+0.0 Elferdink, Emma 14      
     3) r:+0.0 Anderson, Whitnee 17     4) r:+0.0 Kowalewski, Jacqueline 1
              32.26     1:08.23 (35.97)     1:39.36 (31.13)     2:05.66 (26.30)
  4 Tampa Prep                                                  2:07.60        
     1) Soncrant, Haven 11              2) r:+0.0 Golden, Abigail 18      
     3) r:+0.0 John, Annabelle 17       4) r:+0.0 Siswanto, Hailley 13    
              33.76     1:08.84 (35.08)     1:39.34 (30.50)     2:07.60 (28.26)
  5 Carrollwood                                                 2:12.50        
     1) Herron, Emma J 17               2) r:+0.0 McCaffrey, Elizabeth 15 
     3) r:+0.0 Reed, Katie 17           4) r:+0.0 Herron, Ella            
              35.02     1:09.67 (34.65)     1:44.08 (34.41)     2:12.50 (28.42)
  6 Tampa Bay Heat (Brandon)                                    2:27.86        
     1) Brewster, Anne 16               2) r:+0.0 Crosby, Abigiail 16     
     3) r:+0.0 Campbell, Brynne 17      4) r:+0.0 McAniff, Isabella 12    
              42.72     1:25.53 (42.81)     1:55.24 (29.71)     2:27.86 (32.62)
  7 Tampa Catholic                                              2:32.41        
     1) Garrett, Carla                  2) r:+0.0 Blankenship, Kerrie     
     3) r:+0.0 Sanderson, Anna          4) r:+0.0 Burgos, Bianca          
              39.20   1:58.48 (1:19.28)     2:32.41 (33.93)                    
 -- Cypress Creek (Wesley Chapel)                                    DQ        
      False start - Misc
     1) Howard, Cadence                 2) r:+0.0 Seufert, Cecilia        
     3) r:+0.0 Maher, Jacqueline        4) r:+0.0 Cubitt, Casey           
              44.75     1:32.92 (48.17)     2:16.36 (43.44)          DQ (24.67)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: # 1:27.74        2014 Baylor School, TN                          
                         Kaliszak, Tynes, McHugh, Selby                    
       State: * 1:28.02        2012 Bolles (Jacksonville), Bolle               
                         R Murphy, J Schooling, J Booth, S Condorelli      
Pool Records:   1:38.05  10/27/2016 Berkeley Prep School, Berke                
                         M Dieffenthaller, R Hatoum, R Prati, R Cecil      
                1:33.34  AA-A
                1:34.94  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Berkeley Prep School-FL                                     1:39.53        
     1) Tanner Jr., Peter 18            2) r:+0.0 Hatoum, Ryaan 17        
     3) r:+0.0 Gramling, George 12      4) r:+0.0 Dieffenthaller, Christop
              24.73       52.55 (27.82)     1:16.61 (24.06)     1:39.53 (22.92)
  2 Tampa Prep                                                  1:42.13        
     1) Tirheimer, Logan B 16           2) r:+0.0 Perez, Christian 14     
     3) r:+0.0 Forsyth, Jack 17         4) r:+0.0 Renninger, Chase 17     
              24.71       51.60 (26.89)     1:18.00 (26.40)     1:42.13 (24.13)
  3 Cypress Creek (Wesley Chapel)                               1:55.63        
     1) Crouse, Clyde                   2) r:+0.0 Bobev, Dimitre          
     3) r:+0.0 Bobev, Paul              4) r:+0.0 Chen, Kevin             
              28.91     1:00.91 (32.00)     1:29.98 (29.07)     1:55.63 (25.65)
  4 Bishop McLaughlin (Spring Hill                              2:04.82        
     1) Gotsch, Tanner 16               2) r:+0.0 Tracy, Ethan 16         
     3) r:+0.0 Littman, Anthony 15      4) r:+0.0 Burnett, Christian 17   
              35.65     1:10.37 (34.72)     1:39.39 (29.02)     2:04.82 (25.43)
  5 Academy at the Lakes                                        2:09.69        
     1) Chiles, James                   2) r:+0.0 Smith, Nathaniel        
     3) r:+0.0 Wicker, Jayden           4) r:+0.0 Lam, Devin              
              34.39     1:10.43 (36.04)     1:44.94 (34.51)     2:09.69 (24.75)
  6 Tampa Bay Heat (Brandon)                                    2:19.53        
     1) Todd, Abel 16                   2) r:+0.0 Mohrland, Caden 13      
     3) r:+0.0 Brewster, James 15       4) r:+0.0 Kramer, Jack 17         
              40.08     1:20.36 (40.28)     1:55.48 (35.12)     2:19.53 (24.05)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 1:41.55        2015 Katie Ledecky, Stone Ridge, MD             
       State: * 1:44.31        2016 Morgan Tankersley, Plant (Tampa)           
Pool Records:   1:51.24  10/21/2005 Chelsea Nauta                              
                1:48.80  AA-A
                1:50.65  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Ava L             17 Tampa Prep                     1:57.29        
              26.79       55.87 (29.08)     1:26.22 (30.35)     1:57.29 (31.07)
  2 Easton, Elliot L          15 Berkeley-FL                    1:58.38        
              27.16       57.20 (30.04)     1:27.93 (30.73)     1:58.38 (30.45)
  3 Paggio, Lilly C           14 Berkeley-FL                    2:04.61        
              28.80     1:00.15 (31.35)     1:32.68 (32.53)     2:04.61 (31.93)
  4 Lacy, Julia I             15 Tampa Prep                     2:07.24        
              27.85     1:00.11 (32.26)     1:34.15 (34.04)     2:07.24 (33.09)
  5 Nicker, Alana J           16 Berkeley-FL                    2:12.69        
              30.12     1:03.46 (33.34)     1:38.51 (35.05)     2:12.69 (34.18)
  6 Drablos, Madison             Carrollwood                    2:12.80        
              29.88     1:03.61 (33.73)     1:38.52 (34.91)     2:12.80 (34.28)
  7 John, Annabelle E         17 Tampa Prep                     2:13.27        
              31.10     1:04.98 (33.88)     1:39.31 (34.33)     2:13.27 (33.96)
  8 Meyer, Alexandra          18 Bish. McLaughlin               2:15.13        
              29.37     1:02.14 (32.77)     1:38.23 (36.09)     2:15.13 (36.90)
  9 Caterson, Julia E         16 Berkeley-FL                    2:17.52        
              30.94     1:05.59 (34.65)     1:41.08 (35.49)     2:17.52 (36.44)
 10 Nuguit, Gianna               Cypress Creek                  2:23.89        
              31.74     1:07.76 (36.02)     1:45.69 (37.93)     2:23.89 (38.20)
 11 Crosby, Abigiail          16 Tampa Bay Heat                 2:30.69        
              33.47     1:11.34 (37.87)     1:51.60 (40.26)     2:30.69 (39.09)
 12 Wicker, Abigail              Academy at Lakes               2:42.86        
              34.83                             2:00.47 ( )     2:42.86 (42.39)
 13 Blankenship, Kerrie          Tampa Catholic                 2:46.58        
              37.88     1:19.82 (41.94)     2:03.96 (44.14)     2:46.58 (42.62)
 14 Howard, Rylie                Cypress Creek                  2:51.11        
              38.39     1:22.40 (44.01)     2:07.77 (45.37)     2:51.11 (43.34)
 15 Seufert, Cecilia             Cypress Creek                  2:56.49        
              40.45   2:56.49 (2:16.04)                                        
 16 Olson, Kyra                  Carrollwood                    3:00.91        
              39.83     1:25.70 (45.87)     2:11.75 (46.05)     3:00.91 (49.16)
 17 Morton, Elizabeth         17 Bish. McLaughlin               3:04.61        
              40.95     1:26.12 (45.17)     2:14.45 (48.33)     3:04.61 (50.16)
 18 Elliott, Carly               Carrollwood                    3:06.13        
              37.98     1:23.97 (45.99)     2:15.28 (51.31)     3:06.13 (50.85)
 19 Rizo, Lorna                  Tampa Catholic                 3:08.40        
              43.41     1:31.54 (48.13)     2:19.79 (48.25)     3:08.40 (48.61)
 20 Olivieri, Angelina           Tampa Catholic                 3:17.07        
              44.33     1:35.18 (50.85)     2:27.76 (52.58)     3:17.07 (49.31)
 21 Staten, Brooke               Carrollwood                    3:21.70        
              47.20     1:40.12 (52.92)     2:32.85 (52.73)     3:21.70 (48.85)
 22 Alexan, Gabriela             Tampa Catholic                 3:29.49        
              47.70     1:43.00 (55.30)     2:38.59 (55.59)     3:29.49 (50.90)
 23 Derchert, Claudia         15 Bish. McLaughlin               3:30.17        
              44.72   3:30.17 (2:45.45)                                        
 24 Merriett, Kendall         16 Bish. McLaughlin               3:34.89        
              44.24   3:34.89 (2:50.65)                                        
 -- Golden, Hannah S          17 Tampa Prep                          NS        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 1:33.06        2018 Trey Freeman, Baylor, TN                   
       State: * 1:34.69        2013 Caeleb Dressel, Clay, Clay                 
Pool Records:   1:43.35   9/16/2016 Nathan P Stovern, Berkeley                 
                1:38.52  AA-A
                1:40.23  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Ingerick, Logan O         15 Berkeley-FL                    1:44.17        
              24.59       51.10 (26.51)     1:17.28 (26.18)     1:44.17 (26.89)
  2 Crouse, Clyde                Cypress Creek                  1:46.39        
              24.78       51.62 (26.84)     1:19.22 (27.60)     1:46.39 (27.17)
  3 Millner-Balagtas, Joshua  17 Berkeley-FL                    1:46.58        
              24.98       52.05 (27.07)     1:19.24 (27.19)     1:46.58 (27.34)
  4 Roberton, Tyler              Berkeley-FL                    1:47.91        
              24.83       51.89 (27.06)     1:19.82 (27.93)     1:47.91 (28.09)
  5 DesRosier, Dante L        16 Berkeley-FL                    1:48.52        
              24.75       52.12 (27.37)     1:20.71 (28.59)     1:48.52 (27.81)
  6 Slater, Gabe S            14 Carrollwood                    2:14.24        
              29.69     1:03.93 (34.24)     1:39.77 (35.84)     2:14.24 (34.47)
  7 Hodorski, Drew Bear R     17 Tampa Prep                     2:14.60        
            1:03.54                             1:40.02 ( )     2:14.60 (34.58)
  8 Gallagher, Zachary p      14 Tampa Prep                     2:18.88        
              31.03     1:06.00 (34.97)     1:42.99 (36.99)     2:18.88 (35.89)
  9 Lozosky, Luke M           16 Tampa Prep                     2:21.64        
              30.37     1:05.38 (35.01)     1:43.88 (38.50)     2:21.64 (37.76)
 10 McFarland, Liam A         14 Tampa Prep                     2:24.11        
              31.90     1:09.48 (37.58)     1:48.13 (38.65)     2:24.11 (35.98)
 11 Schenck, Bradley             Cypress Creek                  2:25.02        
              32.38     1:10.44 (38.06)     1:46.35 (35.91)     2:25.02 (38.67)
 12 Postlewaite, Austin       17 Bish. McLaughlin               2:29.03        
              29.61     1:05.05 (35.44)     1:45.83 (40.78)     2:29.03 (43.20)
 13 LaFond, Jack                 Tampa Catholic                 2:33.29        
              33.01     1:12.62 (39.61)     1:54.15 (41.53)     2:33.29 (39.14)
 14 Littman, Anthony          15 Bish. McLaughlin               2:34.22        
              33.67     1:14.13 (40.46)     1:56.61 (42.48)     2:34.22 (37.61)
 15 Rios-Rosales, Hector      16 Bish. McLaughlin               2:41.54        
              33.69     1:13.46 (39.77)     1:58.11 (44.65)     2:41.54 (43.43)
 16 Elliot, Ethan                Carrollwood                    2:56.24        
              32.97     1:14.08 (41.11)     2:03.07 (48.99)     2:56.24 (53.17)
 17 Davis, Matthew               Carrollwood                    3:22.57        
              41.80     1:31.70 (49.90)   3:22.57 (1:50.87)                    
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: # 1:53.82        2009 Dagny Knutson, Minot, ND                   
       State: * 1:57.07        2009 Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
Pool Records:   2:04.51  10/21/2017 Christin Rockway, Tampa Catholic           
                2:01.69  AA-A
                2:04.02  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Arcila, Isabela           16 Berkeley-FL                    2:18.64        
              28.68     1:05.21 (36.53)     1:46.47 (41.26)     2:18.64 (32.17)
  2 Smith, Laura L            17 Tampa Prep                     2:21.06        
              30.85     1:06.06 (35.21)     1:47.28 (41.22)     2:21.06 (33.78)
  3 Maguire, Megan M          17 Berkeley-FL                    2:24.88        
              30.97     1:09.47 (38.50)     1:50.56 (41.09)     2:24.88 (34.32)
  4 Holmes, Allison N         14 Berkeley-FL                    2:28.14        
              30.00     1:09.22 (39.22)     1:51.21 (41.99)     2:28.14 (36.93)
  5 Easton, Paige E           12 Berkeley-FL                    2:28.22        
              32.85     1:11.58 (38.73)     1:53.83 (42.25)     2:28.22 (34.39)
  6 Campbell, Brynne          17 Tampa Bay Heat                 2:33.45        
              30.99     1:12.33 (41.34)     1:58.58 (46.25)     2:33.45 (34.87)
  7 Strobbe, McKenzy             Academy at Lakes               2:34.19        
              33.26     1:14.54 (41.28)     2:00.86 (46.32)     2:34.19 (33.33)
  8 Siswanto, Hailley A       13 Tampa Prep                     2:37.06        
              34.45     1:13.33 (38.88)     2:01.20 (47.87)     2:37.06 (35.86)
  9 Elferdink, Emma           14 Bish. McLaughlin               2:38.05        
              35.36     1:15.24 (39.88)     1:59.26 (44.02)     2:38.05 (38.79)
 10 Scott, Bailey                Carrollwood                    2:38.22        
              34.90     1:15.86 (40.96)     2:01.59 (45.73)     2:38.22 (36.63)
 11 Dobrzanski, Ella             Academy at Lakes               2:43.46        
              33.91     1:17.04 (43.13)     2:04.34 (47.30)     2:43.46 (39.12)
 12 Soncrant, Haven           11 Tampa Prep                     2:48.34        
              35.60     1:18.13 (42.53)     2:08.77 (50.64)     2:48.34 (39.57)
 13 Klaus, Lauren S           17 Tampa Prep                     2:48.68        
              33.95     1:17.61 (43.66)     2:08.72 (51.11)     2:48.68 (39.96)
 14 Hubler, Emma                 Cypress Creek                  3:04.45        
              37.40     1:24.63 (47.23)     2:23.73 (59.10)     3:04.45 (40.72)
 15 Garrett, Carla               Tampa Catholic                 3:06.67        
              39.53     1:27.45 (47.92)     2:23.09 (55.64)     3:06.67 (43.58)
 16 Miller, Hannah            15 Bish. McLaughlin               3:30.13        
                            1:42.33 ( )   3:30.13 (1:47.80)                    
 -- Grabowski, Natalia        15 Bish. McLaughlin                    DQ        
      Scissors kick - fly
              47.99     1:44.05 (56.06)     2:39.27 (55.22)          DQ (44.41)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: # 1:41.39        2011 David Nolan, Hershey, PA                   
       State: * 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
Pool Records:   1:55.05   9/22/2018 Logan O Ingerick, Berkeley                 
                1:49.83  AA-A
                1:51.77  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Dieffenthaller, Christop  16 Berkeley-FL                    1:58.83        
              26.05       56.62 (30.57)     1:30.54 (33.92)     1:58.83 (28.29)
  2 Edmund, Mason D           14 Berkeley-FL                    2:05.53        
              27.26       58.89 (31.63)     1:36.13 (37.24)     2:05.53 (29.40)
  3 Hatoum, Ryaan M           17 Berkeley-FL                    2:08.21        
              27.67     1:06.65 (38.98)     1:39.24 (32.59)     2:08.21 (28.97)
  4 Deady, Brantley T         16 Berkeley-FL                    2:13.85        
              28.08     1:01.63 (33.55)     1:41.86 (40.23)     2:13.85 (31.99)
  5 Christensen, Jona            Tampa Catholic                 2:19.85        
              28.75     1:04.33 (35.58)     1:47.02 (42.69)     2:19.85 (32.83)
  6 Gerardi, Preston P        16 Tampa Prep                     2:23.06        
              29.82     1:05.53 (35.71)     1:49.31 (43.78)     2:23.06 (33.75)
  7 Bobev, Paul                  Cypress Creek                  2:37.27        
              30.08     1:09.58 (39.50)     2:00.66 (51.08)     2:37.27 (36.61)
  8 Chiles, James                Academy at Lakes               2:42.12        
              34.82     1:14.77 (39.95)     2:05.56 (50.79)     2:42.12 (36.56)
  9 Fulton, Wyatt J           14 Tampa Prep                     2:44.64        
              34.61     1:15.80 (41.19)     2:09.38 (53.58)     2:44.64 (35.26)
 10 Mohrland, Caden           13 Tampa Bay Heat                 2:48.64        
              39.48     1:21.87 (42.39)     2:10.71 (48.84)     2:48.64 (37.93)
 11 Chase, Austin S           16 Tampa Prep                     2:55.58        
              40.34     1:26.39 (46.05)     2:16.30 (49.91)     2:55.58 (39.28)
 12 Littman, Maxwell          17 Bish. McLaughlin               3:10.16        
              37.70     1:29.63 (51.93)     2:25.46 (55.83)     3:10.16 (44.70)
 13 Vasquez, Demosthenes J    15 Tampa Prep                     3:14.65        
              41.52     1:31.71 (50.19)     2:29.48 (57.77)     3:14.65 (45.17)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 21.64        2015 Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State: * 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
Pool Records:   24.28   9/23/2004 Brittany Nauta, Tampa Prep                   
                23.23  AA-A
                23.58  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Smith, McKenna               Academy at Lakes                 24.38        
  2 Vergara, Sabrina A        17 Berkeley-FL                      25.08        
  3 Tanner, Maureen           18 Berkeley-FL                      25.23        
  4 Lacy, Julia I             15 Tampa Prep                       26.25        
  5 Kowalewski, Jacqueline    17 Bish. McLaughlin                 26.26        
  6 Cecil, Audrey             12 Berkeley-FL                      27.79        
  7 Anderson, Whitnee         17 Bish. McLaughlin                 28.27        
  8 Reed, Katie A             17 Carrollwood                      28.45        
  9 Golden, Abigail R         18 Tampa Prep                       28.80        
 10 Panlilio, Rebecca L       15 Tampa Prep                       30.14        
 11 Cubitt, Casey                Cypress Creek                    30.37        
 12 Sanderson, Anna              Tampa Catholic                   30.87        
 13 Stone, Tori A             18 Tampa Prep                       31.80        
 14 Herron, Ella                 Carrollwood                      32.34        
 15 Plazewski, Martha         15 Bish. McLaughlin                 32.86        
 16 Mischen, Cala                Berkeley-FL                      32.94        
 17 Maher, Jacqueline            Cypress Creek                    33.24        
 18 Hussain, Yasmina             Academy at Lakes                 33.36        
 19 Hult, Laura                  Academy at Lakes                 34.28        
 20 Zeiger, Olivia               Tampa Catholic                   35.39        
 21 Kaplan, Gracie-Mae        16 Bish. McLaughlin                 35.56        
 22 Brewster, Anne            16 Tampa Bay Heat                   36.49        
 23 Rizo, Lorna                  Tampa Catholic                   37.73        
 24 Brewster, Gianna          13 Tampa Bay Heat                   37.77        
 25 Staten, Brooke               Carrollwood                      41.02        
 26 Stallworth, Lauren           Cypress Creek                    42.97        
 27 Batson, Layla                Carrollwood                      45.42        
 28 Maher, Jessica               Cypress Creek                    53.69        
 -- Isin, Isabella               Tampa Catholic                      NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 19.29        2013 Caeleb Dressel, Bolles, FL                   
       State: * 19.29        2013 Caeleb Dressell, Clay, Clay                  
Pool Records:   21.27   9/22/2018 Cole Crane, ESJ  -FL                         
                20.60  AA-A
                20.96  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Tanner Jr., Peter         18 Berkeley-FL                      21.49        
  2 Tirheimer, Logan B        16 Tampa Prep                       21.77        
  3 Dieffenthaller, Matthew   18 Berkeley-FL                      22.31        
  4 Harrison, Jack P          18 Berkeley-FL                      23.05        
  5 Showalter, Scott D        16 Berkeley-FL                      23.31        
  6 Kramer, Jack              17 Tampa Bay Heat                   24.22        
  7 Renninger, Chase L        17 Tampa Prep                       24.55        
  8 Bobev, Dimitre               Cypress Creek                    24.93        
  9 Lam, Devin                   Academy at Lakes                 24.96        
 10 Burnett, Christian        17 Bish. McLaughlin                 25.19        
 11 Hernandez-Zapa, Angel L   17 Tampa Prep                       25.82        
 12 Hobson, Evan                 Cypress Creek                    26.54        
 13 Nunag, Justin             16 Bish. McLaughlin                 27.82        
 14 Smith, Nathaniel             Academy at Lakes                 28.11        
 15 Buelk, Zachary               Cypress Creek                    28.89        
 16 Villanova, Luke              Carrollwood                      29.06        
 17 Beck, Andrew              13 Tampa Bay Heat                   30.26        
 18 LaFond, Jack                 Tampa Catholic                   30.62        
 19 Nunag, Reese              14 Bish. McLaughlin                 30.95        
 20 Shapley, Joseph              Tampa Catholic                   32.01        
 21 Gonzalez, Asher              Carrollwood                      32.32        
 22 Wadler, Jacob                Carrollwood                      32.43        
 23 Patel, Ishaan                Carrollwood                      37.03        
 24 Alford, Kyle              17 Tampa Prep                       39.42        
 -- Cushen, Samuel            12 Tampa Bay Heat                      NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Wotovich, Amy                Berkeley-FL                     485.75        
  2 Stambo, Nicole            17 Berkeley-FL                     485.60        
  3 Zamore, Adley                Berkeley-FL                     355.85        
  4 Pyrczak, Leila               Berkeley-FL                     304.70        
  5 Haura, Lucy                  Tampa Prep                      256.50        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Carlin, Nicholas J        17 Tampa Prep                      566.10        
  2 White, Brady N            16 Tampa Prep                      443.35        
  3 Cecil, Reed                  Berkeley-FL                     441.00        
  4 Thompson, Adam               Tampa Prep                      384.30        
  5 Ray, Colton                  Berkeley-FL                     365.15        
  6 Mosher, Mason T           15 Berkeley-FL                     356.05        
  7 Vreeland, Nicholas           Cypress Creek                   278.50        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: # 51.53        2015 Katie McLaughlin, St. Margarita,CA           
       State: * 53.28        2017 Talia Bates, Buchholz                        
Pool Records:   57.76   9/28/2017 Ella Marlow, Plant                           
                54.45  AA-A
                55.63  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Ava L             17 Tampa Prep                       59.54        
              28.12       59.54 (31.42)                                        
  2 Arcila, Isabela           16 Berkeley-FL                    1:00.20        
              28.23     1:00.20 (31.97)                                        
  3 Campbell, Brynne          17 Tampa Bay Heat                 1:09.39        
              32.18     1:09.39 (37.21)                                        
  4 Maguire, Molly T          15 Berkeley-FL                    1:09.62        
              32.49     1:09.62 (37.13)                                        
  5 McCormick, Katie             Academy at Lakes               1:09.68        
              30.52     1:09.68 (39.16)                                        
  6 John, Annabelle E         17 Tampa Prep                     1:10.78        
              32.71     1:10.78 (38.07)                                        
  7 Anderson, Whitnee         17 Bish. McLaughlin               1:17.68        
              35.42     1:17.68 (42.26)                                        
  8 Dempsey, Abby                Berkeley-FL                    1:18.13        
              35.24     1:18.13 (42.89)                                        
  9 Clanahan, Aimee           15 Bish. McLaughlin               1:24.56        
              37.22     1:24.56 (47.34)                                        
 10 Bell, Makayla C           15 Tampa Prep                     1:25.46        
              37.72     1:25.46 (47.74)                                        
 11 Rosepapa-Revels, Emily M  11 Berkeley-FL                    1:27.03        
              37.33     1:27.03 (49.70)                                        
 12 Sanderson, Anna              Tampa Catholic                 1:29.53        
              40.52     1:29.53 (49.01)                                        
 13 Burgos, Bianca               Tampa Catholic                 1:31.27        
              42.74     1:31.27 (48.53)                                        
 14 Tracy, Olivia             15 Bish. McLaughlin               1:38.65        
              44.49     1:38.65 (54.16)                                        
 -- Maher, Jessica               Cypress Creek                       DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Nieves, Priscilla            Tampa Catholic                      DQ        
      Scissors kick
              47.23                                                            
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: # 45.52        2013 Joseph Schooling, Bolles, FL                 
       State: * 45.52        2013 Joseph Schooling, Bolles, Bolles             
Pool Records:   49.87  10/16/2007 Jose Crescimbeni, NS Christian               
                48.96  AA-A
                50.03  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Perez, Christian D        14 Tampa Prep                       54.04        
              24.74       54.04 (29.30)                                        
  2 Gramling, George          12 Berkeley-FL                      56.59        
              26.16       56.59 (30.43)                                        
  3 Forsyth, Jack H           17 Tampa Prep                       59.71        
              27.38       59.71 (32.33)                                        
  4 LeRoux, Alexander J       17 Berkeley-FL                    1:01.60        
              28.30     1:01.60 (33.30)                                        
  5 Sketch, Hunter               Berkeley-FL                    1:05.00        
              28.81     1:05.00 (36.19)                                        
  6 Bobev, Paul                  Cypress Creek                  1:05.30        
              30.15     1:05.30 (35.15)                                        
  7 Lozosky, Luke M           16 Tampa Prep                     1:11.28        
              32.91     1:11.28 (38.37)                                        
  8 Littman, Anthony          15 Bish. McLaughlin               1:11.34        
              32.21     1:11.34 (39.13)                                        
  9 Hernandez-Zapa, Angel L   17 Tampa Prep                     1:13.41        
              32.21     1:13.41 (41.20)                                        
 10 Dickinson, Ryder             Berkeley-FL                    1:14.09        
              32.41     1:14.09 (41.68)                                        
 11 Hobson, Evan                 Cypress Creek                  1:17.61        
              31.52     1:17.61 (46.09)                                        
 12 Brewster, James           15 Tampa Bay Heat                 1:21.08        
              35.12     1:21.08 (45.96)                                        
 13 Schenck, Bradley             Cypress Creek                  1:26.42        
              39.07     1:26.42 (47.35)                                        
 14 Littman, Maxwell          17 Bish. McLaughlin               1:31.28        
              38.79     1:31.28 (52.49)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 47.09        2015 Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State: * 48.69        2016 Morgan Tankersley, Plant (Tampa)             
Pool Records:   51.77  10/21/2017 McKenna Smith, Academy                       
                50.29  AA-A
                51.13  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Smith, McKenna               Academy at Lakes                 53.44        
              25.43       53.44 (28.01)                                        
  2 Easton, Elliot L          15 Berkeley-FL                      54.33        
              26.52       54.33 (27.81)                                        
  3 Vergara, Sabrina A        17 Berkeley-FL                      54.48        
              26.15       54.48 (28.33)                                        
  4 Kowalewski, Jacqueline    17 Bish. McLaughlin                 59.17        
              27.99       59.17 (31.18)                                        
  5 Drablos, Madison             Carrollwood                      59.75        
              27.83       59.75 (31.92)                                        
  6 McCaffrey, Elizabeth I    15 Carrollwood                      59.98        
              28.07       59.98 (31.91)                                        
  7 Reed, Katie A             17 Carrollwood                    1:02.59        
              29.62     1:02.59 (32.97)                                        
  8 Cecil, Audrey             12 Berkeley-FL                    1:03.47        
              29.74     1:03.47 (33.73)                                        
  9 Panlilio, Rebecca L       15 Tampa Prep                     1:04.98        
              31.58     1:04.98 (33.40)                                        
 10 Brown, Lexi                  Berkeley-FL                    1:08.61        
              32.54     1:08.61 (36.07)                                        
 11 Hubler, Emma                 Cypress Creek                  1:08.93        
              32.81     1:08.93 (36.12)                                        
 12 Capitano, Siena M         18 Tampa Prep                     1:11.46        
              33.68     1:11.46 (37.78)                                        
 13 Stone, Tori A             18 Tampa Prep                     1:11.57        
              34.76     1:11.57 (36.81)                                        
 14 Cubitt, Casey                Cypress Creek                  1:11.63        
              34.10     1:11.63 (37.53)                                        
 15 McGarry, Saoirse H        14 Tampa Prep                     1:13.87        
              35.38     1:13.87 (38.49)                                        
 16 Sylvester, Sabrina        15 Bish. McLaughlin               1:15.38        
              34.95     1:15.38 (40.43)                                        
 17 Plazewski, Martha         15 Bish. McLaughlin               1:15.93        
              34.93     1:15.93 (41.00)                                        
 18 Maher, Jacqueline            Cypress Creek                  1:16.11        
              37.54     1:16.11 (38.57)                                        
 19 Hussain, Yasmina             Academy at Lakes               1:16.86        
              34.93     1:16.86 (41.93)                                        
 20 Zeiger, Olivia               Tampa Catholic                 1:17.07        
              37.10     1:17.07 (39.97)                                        
 21 Burgos, Bianca               Tampa Catholic                 1:17.31        
              37.42     1:17.31 (39.89)                                        
 22 Howard, Cadence              Cypress Creek                  1:19.64        
              36.61     1:19.64 (43.03)                                        
 23 Brewster, Anne            16 Tampa Bay Heat                 1:20.79        
              37.79     1:20.79 (43.00)                                        
 24 Burgos, Linery               Tampa Catholic                 1:22.50        
              40.26     1:22.50 (42.24)                                        
 25 Goserud, Madeline            Academy at Lakes               1:23.01        
              38.88     1:23.01 (44.13)                                        
 26 Lyons, Isabella              Academy at Lakes               1:24.13        
 27 Prather, Brooke              Carrollwood                    1:29.71        
              41.49     1:29.71 (48.22)                                        
 28 Priede, Amelia            15 Bish. McLaughlin               1:53.89        
              53.99     1:53.89 (59.90)                                        
 -- Isin, Isabella               Tampa Catholic                      NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 42.34        2011 David Nolan, Hershey, PA                     
       State: * 42.95        2012 Ryan Murphy, Bolles, Jacksonville            
Pool Records:   46.12   10/5/2018 Jan M Collazo Torres, TRIN -FL               
                44.99  AA-A
                45.78  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Tirheimer, Logan B        16 Tampa Prep                       47.71        
              22.97       47.71 (24.74)                                        
  2 Dieffenthaller, Matthew   18 Berkeley-FL                      49.51        
              23.11       49.51 (26.40)                                        
  3 Roberton, Tyler              Berkeley-FL                      49.86        
              24.01       49.86 (25.85)                                        
  4 Johnson, Graham G         16 Berkeley-FL                      50.45        
              23.95       50.45 (26.50)                                        
  5 Harrison, Jack P          18 Berkeley-FL                      51.11        
              24.50       51.11 (26.61)                                        
  6 Kramer, Jack              17 Tampa Bay Heat                   53.17        
              25.28       53.17 (27.89)                                        
  7 Forsyth, Jack H           17 Tampa Prep                       53.79        
              26.07       53.79 (27.72)                                        
  8 Renninger, Chase L        17 Tampa Prep                       54.95        
              26.13       54.95 (28.82)                                        
  9 Lam, Devin                   Academy at Lakes                 56.39        
              26.91       56.39 (29.48)                                        
 10 Chen, Kevin                  Cypress Creek                    57.31        
              27.66       57.31 (29.65)                                        
 11 Burnett, Christian        17 Bish. McLaughlin               1:01.47        
              27.99     1:01.47 (33.48)                                        
 12 Postlewaite, Austin       17 Bish. McLaughlin               1:02.78        
 13 Steiner, Andrew H         15 Tampa Prep                     1:02.79        
              28.65     1:02.79 (34.14)                                        
 14 Buelk, Zachary               Cypress Creek                  1:05.92        
              30.96     1:05.92 (34.96)                                        
 15 Wicker, Jayden               Academy at Lakes               1:07.17        
              31.87     1:07.17 (35.30)                                        
 16 Beck, Andrew              13 Tampa Bay Heat                 1:07.19        
              32.90     1:07.19 (34.29)                                        
 17 Villanova, Luke              Carrollwood                    1:08.49        
              33.96     1:08.49 (34.53)                                        
 18 Rios-Rosales, Hector      16 Bish. McLaughlin               1:08.79        
              31.70     1:08.79 (37.09)                                        
 19 Todd, Abel                16 Tampa Bay Heat                 1:08.99        
              32.79     1:08.99 (36.20)                                        
 20 Nunag, Justin             16 Bish. McLaughlin               1:09.16        
              33.05     1:09.16 (36.11)                                        
 21 Shapley, Joseph              Tampa Catholic                 1:11.81        
              33.52     1:11.81 (38.29)                                        
 22 Elliot, Ethan                Carrollwood                    1:11.95        
              33.01     1:11.95 (38.94)                                        
 23 Wadler, Jacob                Carrollwood                    1:15.25        
              35.41     1:15.25 (39.84)                                        
 24 Gonzalez, Asher              Carrollwood                    1:18.26        
              36.40     1:18.26 (41.86)                                        
 -- Cushen, Samuel            12 Tampa Bay Heat                      NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 4:26.58        2015 Katy Ledecky, Stone Ridge, MD              
       State: * 4:37.60        2016 Morgan Tankersley, Plant (Tampa)           
Pool Records:   4:56.32  10/21/2017 Christin Rockway, Tampa Catholic           
                4:52.26  AA-A
                4:57.09  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Paggio, Lilly C           14 Berkeley-FL                    5:33.03        
              29.74     1:02.12 (32.38)     1:35.61 (33.49)     2:09.44 (33.83)
        2:43.35 (33.91)     3:17.26 (33.91)     3:51.65 (34.39)     4:25.84 (34.19)
        5:00.10 (34.26)     5:33.03 (32.93)                                        
  2 Strobbe, McKenzy             Academy at Lakes               5:51.95        
              30.25     1:05.41 (35.16)     1:41.49 (36.08)     2:17.75 (36.26)
        2:53.39 (35.64)     3:29.19 (35.80)     4:05.15 (35.96)     4:41.23 (36.08)
        5:17.44 (36.21)     5:51.95 (34.51)                                        
  3 Nicker, Alana J           16 Berkeley-FL                    6:04.61        
              30.33     1:04.57 (34.24)     1:40.08 (35.51)                    
            2:54.48 ( )                                                            
            6:04.95 ( )         6:04.61 ( )                                        
  4 Caterson, Julia E         16 Berkeley-FL                    6:19.76        
              32.63     1:09.54 (36.91)     1:47.64 (38.10)     2:25.97 (38.33)
        3:04.94 (38.97)     3:44.35 (39.41)     4:23.86 (39.51)     5:03.68 (39.82)
        5:43.13 (39.45)     6:19.76 (36.63)                                        
  5 Dempsey, Abby                Berkeley-FL                    7:00.04        
              37.05     1:17.92 (40.87)     1:59.22 (41.30)     2:42.15 (42.93)
        3:25.88 (43.73)     4:09.69 (43.81)     4:53.25 (43.56)     5:36.10 (42.85)
        6:19.68 (43.58)     7:00.04 (40.36)                                        
  6 Dekle, Gabriela           18 Bish. McLaughlin               7:14.06        
              33.26     1:13.39 (40.13)     1:56.87 (43.48)     2:41.68 (44.81)
        3:26.52 (44.84)     4:12.41 (45.89)     4:59.20 (46.79)     5:44.88 (45.68)
        6:31.53 (46.65)     7:14.06 (42.53)                                        
  7 Bell, Makayla C           15 Tampa Prep                     7:44.90        
              38.35     1:21.28 (42.93)     2:08.00 (46.72)     2:55.72 (47.72)
        3:44.37 (48.65)     4:33.26 (48.89)     5:22.01 (48.75)     6:11.63 (49.62)
        7:00.12 (48.49)     7:44.90 (44.78)                                        
 -- Golden, Hannah S          17 Tampa Prep                          NS        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 4:12.87        2016 Grant Shoults, St. Margarita,CA            
       State: * 4:17.29        2010 Nicholas Caldwell, Riverview, Riverview    
Pool Records:   4:39.83   9/22/2018 Jace Crawford, ESJ  -FL                    
                4:28.75  AA-A
                4:33.39  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Ingerick, Logan O         15 Berkeley-FL                    4:41.57        
              25.47       53.60 (28.13)     1:21.86 (28.26)     1:50.76 (28.90)
        2:19.23 (28.47)     2:47.98 (28.75)     3:16.65 (28.67)     3:45.33 (28.68)
        4:13.56 (28.23)     4:41.57 (28.01)                                        
  2 Edmund, Mason D           14 Berkeley-FL                    4:44.71        
              26.51       55.41 (28.90)     1:23.85 (28.44)     1:52.45 (28.60)
        2:21.30 (28.85)     2:49.50 (28.20)     3:18.33 (28.83)     3:47.31 (28.98)
        4:16.48 (29.17)     4:44.71 (28.23)                                        
  3 Crouse, Clyde                Cypress Creek                  4:45.01        
              26.08       54.60 (28.52)     1:23.58 (28.98)     1:52.83 (29.25)
        2:21.91 (29.08)     2:50.60 (28.69)     3:19.30 (28.70)     3:48.33 (29.03)
        4:17.16 (28.83)     4:45.01 (27.85)                                        
  4 DesRosier, Dante L        16 Berkeley-FL                    4:48.73        
              26.53       55.43 (28.90)     1:24.65 (29.22)     1:53.60 (28.95)
        2:22.74 (29.14)     2:51.84 (29.10)     3:21.48 (29.64)     3:51.35 (29.87)
        4:20.59 (29.24)     4:48.73 (28.14)                                        
  5 Millner-Balagtas, Joshua  17 Berkeley-FL                    4:54.95        
              26.69       55.59 (28.90)     1:24.78 (29.19)     1:54.05 (29.27)
        2:24.01 (29.96)     2:54.53 (30.52)     3:24.57 (30.04)     3:54.96 (30.39)
        4:25.27 (30.31)     4:54.95 (29.68)                                        
  6 Hodorski, Drew Bear R     17 Tampa Prep                     6:12.37        
              32.88     1:09.48 (36.60)                             2:27.03 ( )
        3:05.15 (38.12)     3:44.07 (38.92)     4:23.26 (39.19)     5:02.22 (38.96)
        5:39.07 (36.85)     6:12.37 (33.30)                                        
  7 Gallagher, Zachary p      14 Tampa Prep                     6:22.76        
              32.20     1:08.72 (36.52)     1:47.62 (38.90)     2:26.25 (38.63)
        3:05.45 (39.20)     3:44.26 (38.81)     4:23.62 (39.36)     5:04.17 (40.55)
        5:44.42 (40.25)     6:22.76 (38.34)                                        
  8 McFarland, Liam A         14 Tampa Prep                     6:36.73        
              31.92     1:09.88 (37.96)                             2:31.42 ( )
        3:12.91 (41.49)     3:53.91 (41.00)     4:35.74 (41.83)     5:16.36 (40.62)
        5:57.21 (40.85)     6:36.73 (39.52)                                        
  9 Winters, Jeffrey J        18 Tampa Prep                     6:52.34        
              37.03     1:14.66 (37.63)                                        
            3:16.95 ( )                                                 5:27.57 ( )
      6:52.34 (1:24.77)                                                            
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 1:30.72        2015 Carmel, IN                                 
                         Burchill V, Adams, Smith, Rothrock                
       State: * 1:31.66        2017 Buchholz, Buchh                            
                         T. Bates, K. Cronin, G. Bates, I. Ivey            
Pool Records:   1:38.70  10/21/2017 Berkeley Prep School, Berke                
                         G Donahue, M Tanner, S VERGARA, E Easton          
                1:35.50  AA-A
                1:37.16  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Berkeley Prep School-FL                                     1:42.10        
     1) Vergara, Sabrina A 17           2) r:+0.0 Maguire, Megan 17       
     3) r:+0.0 Easton, Elliot 15        4) r:+0.0 Tanner, Maureen 18      
              25.32       52.44 (27.12)     1:16.91 (24.47)     1:42.10 (25.19)
  2 Tampa Prep                                                  1:44.71        
     1) Carter, Ava L 17                2) r:+0.0 Lacy, Julia 15          
     3) r:+0.0 Smith, Laura 17          4) r:+0.0 Golden, Abigail 18      
              25.28       51.01 (25.73)     1:16.93 (25.92)     1:44.71 (27.78)
  3 Bishop McLaughlin (Spring Hill                              1:50.65        
     1) Anderson, Whitnee 17            2) r:+0.0 Meyer, Alexandra 18     
     3) r:+0.0 Elferdink, Emma 14       4) r:+0.0 Kowalewski, Jacqueline 1
              29.02       55.80 (26.78)     1:23.91 (28.11)     1:50.65 (26.74)
  4 Academy at the Lakes                                        1:57.09        
     1) McCormick, Katie                2) r:+0.0 Hussain, Yasmina        
     3) r:+0.0 Strobbe, McKenzy         4) r:+0.0 Smith, McKenna          
              29.32     1:02.68 (33.36)     1:31.12 (28.44)     1:57.09 (25.97)
  5 Carrollwood                                                 1:58.88        
     1) McCaffrey, Elizabeth I 15       2) r:+0.0 Scott, Bailey           
     3) r:+0.0 Herron, Ella             4) r:+0.0 Drablos, Madison        
              27.70       58.15 (30.45)     1:31.43 (33.28)     1:58.88 (27.45)
  6 Cypress Creek (Wesley Chapel)                               2:03.70        
     1) Nuguit, Gianna                  2) r:+0.0 Hubler, Emma            
     3) r:+0.0 Howard, Rylie            4) r:+0.0 Cubitt, Casey           
              30.16     1:02.42 (32.26)     1:34.26 (31.84)     2:03.70 (29.44)
  7 Tampa Bay Heat (Brandon)                                    2:13.18        
     1) Crosby, Abigiail 16             2) r:+0.0 Brewster, Gianna 13     
     3) r:+0.0 McAniff, Isabella 12     4) r:+0.0 Campbell, Brynne 17     
              32.50     1:16.99 (44.49)     1:44.20 (27.21)     2:13.18 (28.98)
  8 Tampa Catholic                                              2:13.26        
     1) Nieves, Priscilla               2) r:+0.0 Zeiger, Olivia          
     3) r:+0.0 Garrett, Carla           4) r:+0.0 Sanderson, Anna         
              35.62     1:12.05 (36.43)     1:43.24 (31.19)     2:13.26 (30.02)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 1:19.27        2012 Bolles School, FL                          
                         R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
       State: * 1:19.27        2012 Bolles (Jacksonville), Bolle               
                         R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
Pool Records:   1:26.36   10/5/2018 Berkeley Prep School, Berke                
                         Dieffenthaller, Tanner Jr., Ingerick, Hatoum      
                1:24.92  AA-A
                1:26.03  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Berkeley Prep School-FL                                     1:29.51        
     1) Tanner Jr., Peter 18            2) r:+0.0 Harrison, Jack 18       
     3) r:+0.0 Ingerick, Logan 15       4) r:+0.0 Roberton, Tyler         
              21.68       44.78 (23.10)     1:06.85 (22.07)     1:29.51 (22.66)
  2 Tampa Prep                                                  1:32.56        
     1) Tirheimer, Logan B 16           2) r:+0.0 Perez, Christian 14     
     3) r:+0.0 Forsyth, Jack 17         4) r:+0.0 Renninger, Chase 17     
              22.54       43.98 (21.44)     1:08.38 (24.40)     1:32.56 (24.18)
  3 Academy at the Lakes                                        1:52.82        
     1) Chiles, James                   2) r:+0.0 Wicker, Jayden          
     3) r:+0.0 Smith, Nathaniel         4) r:+0.0 Lam, Devin              
              29.08       58.90 (29.82)     1:27.19 (28.29)     1:52.82 (25.63)
  4 Cypress Creek (Wesley Chapel)                               1:57.04        
     1) Vreeland, Nicholas              2) r:+0.0 Buelk, Zachary          
     3) r:+0.0 Schenck, Bradley         4) r:+0.0 Hobson, Evan            
              31.07     1:00.88 (29.81)     1:29.62 (28.74)     1:57.04 (27.42)
 -- Carrollwood                                                      DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Slater, Gabe S 14               2) r:+0.0 Elliot, Ethan           
     3) r:+0.0 Gonzalez, Asher          4) r:+0.0 Villanova, Luke         
              28.47       58.70 (30.23)     1:30.36 (31.66)          DQ (28.49)
 -- Bishop McLaughlin (Spring Hill                                   DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Nunag, Justin 16                2) r:+0.0 Gotsch, Tanner 16       
     3) r:+0.0 Postlewaite, Austin 17   4) r:+0.0 Burnett, Christian 17   
              30.64       59.51 (28.87)     1:23.13 (23.62)          DQ (26.38)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: # 51.43        2012 Olivia Smoliga, Glenbrook, IL                
       State: * 52.46        2013 Clara Smiddy, S. Florida HEAT, S. Florida HEA
Pool Records:   57.27  10/21/2017 Gabriela Donahue, Berkeley                   
                54.89  AA-A
                56.11  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Tanner, Maureen           18 Berkeley-FL                    1:03.26        
              30.45     1:03.26 (32.81)                                        
  2 McCormick, Katie             Academy at Lakes               1:04.46        
              30.76     1:04.46 (33.70)                                        
  3 Meyer, Alexandra          18 Bish. McLaughlin               1:09.67        
              33.72     1:09.67 (35.95)                                        
  4 Maguire, Molly T          15 Berkeley-FL                    1:10.89        
              34.46     1:10.89 (36.43)                                        
  5 Soncrant, Haven           11 Tampa Prep                     1:14.45        
              36.07     1:14.45 (38.38)                                        
  6 Herron, Emma J            17 Carrollwood                    1:14.75        
              35.50     1:14.75 (39.25)                                        
  7 Nuguit, Gianna               Cypress Creek                  1:16.20        
              36.84     1:16.20 (39.36)                                        
  8 Capitano, Siena M         18 Tampa Prep                     1:21.17        
              39.71     1:21.17 (41.46)                                        
  9 Rosepapa-Revels, Emily M  11 Berkeley-FL                    1:23.78        
 10 Garrett, Carla               Tampa Catholic                 1:24.65        
              39.85     1:24.65 (44.80)                                        
 11 Wicker, Abigail              Academy at Lakes               1:25.28        
 12 McGarry, Saoirse H        14 Tampa Prep                     1:30.69        
              42.94     1:30.69 (47.75)                                        
 13 Brown, Lexi                  Berkeley-FL                    1:31.86        
              44.63     1:31.86 (47.23)                                        
 14 Sylvester, Juliet         17 Bish. McLaughlin               1:38.00        
 15 Tracy, Olivia             15 Bish. McLaughlin               1:42.66        
 16 Grabowski, Natalia        15 Bish. McLaughlin               1:42.68        
 17 Goserud, Madeline            Academy at Lakes               1:53.20        
 18 Howard, Cadence              Cypress Creek                  1:53.51        
            1:37.42     1:53.51 (16.09)                                        
 19 Elliott, Carly               Carrollwood                    1:55.44        
 -- Hult, Laura                  Academy at Lakes                    NS        
 -- Pal, Sophia H             15 Tampa Prep                          NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: # 45.34        2012 Ryan Murphy, Bolles, FL                      
       State: * 45.34        2012 Ryan Murphy, Bolles, Bolles                  
Pool Records:   51.39  10/16/2007 Jose Crescimbeni, NS Christian               
                49.53  AA-A
                50.64  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Tanner Jr., Peter         18 Berkeley-FL                      53.60        
              25.86       53.60 (27.74)                                        
  2 Showalter, Scott D        16 Berkeley-FL                      59.84        
              28.79       59.84 (31.05)                                        
  3 Johnson, Graham G         16 Berkeley-FL                    1:00.83        
              29.71     1:00.83 (31.12)                                        
  4 Sieh, John-Paul              Berkeley-FL                    1:01.98        
              29.73     1:01.98 (32.25)                                        
  5 Christensen, Jona            Tampa Catholic                 1:04.25        
              31.43     1:04.25 (32.82)                                        
  6 Slater, Gabe S            14 Carrollwood                    1:10.76        
              34.17     1:10.76 (36.59)                                        
  7 Chiles, James                Academy at Lakes               1:11.47        
              34.55     1:11.47 (36.92)                                        
  8 Smith, Nathaniel             Academy at Lakes               1:13.96        
              35.17     1:13.96 (38.79)                                        
  9 Fulton, Wyatt J           14 Tampa Prep                     1:15.92        
              37.33     1:15.92 (38.59)                                        
 10 Gotsch, Tanner            16 Bish. McLaughlin               1:21.66        
 11 Winters, Jeffrey J        18 Tampa Prep                     1:23.75        
 12 Mohrland, Caden           13 Tampa Bay Heat                 1:24.11        
 13 Todd, Abel                16 Tampa Bay Heat                 1:26.62        
              41.60     1:26.62 (45.02)                                        
 14 White, Keegan                Tampa Prep                     1:30.05        
              41.82     1:30.05 (48.23)                                        
 15 Renfroe, Samuel F         14 Tampa Prep                     1:33.54        
              45.34     1:33.54 (48.20)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: #   58.40        2018 Emily Weiss, Yorktown, IN                  
       State: * 1:00.99        2017 Isabel Ivey, Buchholz                      
Pool Records:   1:04.34   10/1/2013 Alexandria Donahue, Plant                  
                1:02.60  AA-A
                1:04.05  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Allison N         14 Berkeley-FL                    1:09.92        
              32.50     1:09.92 (37.42)                                        
  2 Maguire, Megan M          17 Berkeley-FL                    1:10.97        
              33.01     1:10.97 (37.96)                                        
  3 Smith, Laura L            17 Tampa Prep                     1:11.16        
              32.80     1:11.16 (38.36)                                        
  4 Easton, Paige E           12 Berkeley-FL                    1:16.12        
              35.98     1:16.12 (40.14)                                        
  5 Golden, Abigail R         18 Tampa Prep                     1:18.60        
              37.00     1:18.60 (41.60)                                        
  6 McCaffrey, Elizabeth I    15 Carrollwood                    1:19.48        
              38.00     1:19.48 (41.48)                                        
  7 Elferdink, Emma           14 Bish. McLaughlin               1:19.50        
              36.79     1:19.50 (42.71)                                        
  8 Dobrzanski, Ella             Academy at Lakes               1:21.12        
              37.58     1:21.12 (43.54)                                        
  9 Siswanto, Hailley A       13 Tampa Prep                     1:21.86        
              39.46     1:21.86 (42.40)                                        
 10 Scott, Bailey                Carrollwood                    1:27.32        
              40.70     1:27.32 (46.62)                                        
 11 Klaus, Lauren S           17 Tampa Prep                     1:27.76        
              40.08     1:27.76 (47.68)                                        
 12 Crosby, Abigiail          16 Tampa Bay Heat                 1:31.58        
              43.65     1:31.58 (47.93)                                        
 13 Blankenship, Kerrie          Tampa Catholic                 1:31.68        
              43.37     1:31.68 (48.31)                                        
 14 Miller, Hannah            15 Bish. McLaughlin               1:35.32        
 15 Nieves, Priscilla            Tampa Catholic                 1:35.58        
              45.44     1:35.58 (50.14)                                        
 16 Mischen, Cala                Berkeley-FL                    1:40.79        
              46.47     1:40.79 (54.32)                                        
 17 Howard, Rylie                Cypress Creek                  1:41.14        
              48.95     1:41.14 (52.19)                                        
 18 Seufert, Cecilia             Cypress Creek                  1:47.84        
              50.90     1:47.84 (56.94)                                        
 19 Burgos, Linery               Tampa Catholic                 1:53.54        
 20 Fouad, Alexandra          14 Bish. McLaughlin               1:55.72        
              51.87   1:55.72 (1:03.85)                                        
 21 Stallworth, Lauren           Cypress Creek                  2:14.01        
            1:01.02   2:14.01 (1:12.99)                                        
 22 Blinder, Haven               Academy at Lakes               2:27.42        
            1:08.52   2:27.42 (1:18.90)                                        
 -- Prather, Brooke              Carrollwood                         DQ        
      Scissors kick
 -- Olson, Kyra                  Carrollwood                         DQ        
      Non-simultaneous kick
              44.49          DQ (54.02)                                        
 -- Lyons, Isabella              Academy at Lakes                    NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: # 51.16        2018 Reece Whitley, William Penn, PA              
       State: * 54.33        2016 James Daugherty, Bolles                      
Pool Records:   58.88  10/21/2017 Ryaan Hatoum, Berkeley                       
                55.93  AA-A
                57.11  AA-C
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Dieffenthaller, Christop  16 Berkeley-FL                    1:00.71        
              28.76     1:00.71 (31.95)                                        
  2 Hatoum, Ryaan M           17 Berkeley-FL                    1:00.77        
              28.52     1:00.77 (32.25)                                        
  3 Perez, Christian D        14 Tampa Prep                     1:02.09        
              28.75     1:02.09 (33.34)                                        
  4 Deady, Brantley T         16 Berkeley-FL                    1:10.21        
              32.74     1:10.21 (37.47)                                        
  5 LeRoux, Alexander J       17 Berkeley-FL                    1:13.61        
              34.87     1:13.61 (38.74)                                        
  6 Gerardi, Preston P        16 Tampa Prep                     1:13.89        
              34.75     1:13.89 (39.14)                                        
  7 Chen, Kevin                  Cypress Creek                  1:14.88        
              34.55     1:14.88 (40.33)                                        
  8 Tracy, Ethan              16 Bish. McLaughlin               1:17.53        
              35.56     1:17.53 (41.97)                                        
  9 Steiner, Andrew H         15 Tampa Prep                     1:22.86        
              40.04     1:22.86 (42.82)                                        
 10 Nunag, Reese              14 Bish. McLaughlin               1:28.59        
              41.17     1:28.59 (47.42)                                        
 11 Brewster, James           15 Tampa Bay Heat                 1:29.82        
              41.58     1:29.82 (48.24)                                        
 12 Davis, Matthew               Carrollwood                    1:40.28        
              48.82     1:40.28 (51.46)                                        
 -- Wicker, Jayden               Academy at Lakes                    DQ        
      Non-simultaneous kick
              39.57          DQ (45.06)                                        
 -- Bobev, Dimitre               Cypress Creek                       DQ        
      No touch
              34.59          DQ (38.54)                                        
 -- Alford, Kyle              17 Tampa Prep                          DQ        
      Non-simultaneous kick
              52.05          DQ (59.11)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 3:15.38        2015 Carmel, IN                                 
                         Burchill V, Adams, Smith, Bilquist                
       State: * 3:20.95        2017 Buchholz, Buchh                            
                         I Ivey, K Balbuena, G Bates, T Bates              
Pool Records:   3:35.03   9/28/2017 H.B. Plant High School, Plant              
                         S Whitfield, E Marlow, E Bathurst, I Haight       
                3:27.79  AA-A
                3:31.27  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Berkeley Prep School-FL                                     3:51.82        
     1) Easton, Elliot L 15             2) r:+0.0 Arcila, Isabela 16      
     3) r:+0.0 Maguire, Megan 17        4) r:+0.0 Paggio, Lilly 14        
              26.67       55.83 (55.83)     1:22.82 (26.99)     1:51.98 (56.15)
        2:20.72 (28.74)   2:52.74 (1:00.76)     3:21.14 (28.40)     3:51.82 (59.08)
  2 Tampa Prep                                                  3:59.47        
     1) Carter, Ava L 17                2) r:+0.0 Smith, Laura 17         
     3) r:+0.0 Lacy, Julia 15           4) r:+0.0 Panlilio, Rebecca 15    
              27.98       58.42 (58.42)     1:24.47 (26.05)     1:53.36 (54.94)
        2:22.17 (28.81)   2:53.43 (1:00.07)     3:24.05 (30.62)   3:59.47 (1:06.04)
  3 Carrollwood                                                 4:19.05        
     1) Drablos, Madison                2) r:+0.0 Reed, Katie 17          
     3) r:+0.0 Herron, Emma 17          4) r:+0.0 Scott, Bailey           
              29.27   1:03.25 (1:03.25)     1:19.03 (15.78)   2:05.72 (1:02.47)
        2:37.19 (31.47)   3:13.57 (1:07.85)     3:45.24 (31.67)   4:19.05 (1:05.48)
  4 Bishop McLaughlin (Spring Hill                              4:59.84        
     1) Clanahan, Aimee 15              2) r:+0.0 Grabowski, Natalia 15   
     3) r:+0.0 Miller, Hannah 15        4) r:+0.0 Dekle, Gabriela 18      
              33.39                             1:48.85 ( )         2:28.16 ( )
        3:05.90 (37.74)   3:49.64 (1:21.48)     4:22.04 (32.40)   4:59.84 (1:10.20)
  5 Cypress Creek (Wesley Chapel)                               5:02.13        
     1) Hubler, Emma                    2) r:+0.0 Seufert, Cecilia        
     3) r:+0.0 Maher, Jacqueline        4) r:+0.0 Nuguit, Gianna          
              34.34   1:13.04 (1:13.04)     1:51.28 (38.24)   2:34.83 (1:21.79)
        3:13.54 (38.71)   3:52.70 (1:17.87)     4:24.55 (31.85)   5:02.13 (1:09.43)
  6 Tampa Catholic                                              6:35.09        
     1) Baker, Angelina                 2) r:+0.0 Burgos, Linery          
     3) r:+0.0 Olivieri, Angelina       4) r:+0.0 Alexan, Gabriela        
              54.86   2:00.84 (2:00.84)     2:41.69 (40.85)   3:35.43 (1:34.59)
        4:08.14 (32.71)   5:04.38 (1:28.95)   6:35.09 (1:30.71)                    
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 2:54.43        2012 Bolles School, FL                          
                         R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
       State: * 2:54.43        2012 Bolles (Jacksonville), Bolle               
                         R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
Pool Records:   3:12.37   9/22/2018 Episcopal School of Jax, ESJ               
                         S Crane, J Crawford, C Staggard, D Haney          
                3:06.24  AA-A
                3:08.93  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Berkeley Prep School-FL                                     3:19.22        
     1) Ingerick, Logan O 15            2) r:+0.0 Roberton, Tyler         
     3) r:+0.0 DesRosier, Dante 16      4) r:+0.0 Dieffenthaller, Christop
              23.35       48.52 (48.52)     1:12.31 (23.79)     1:38.90 (50.38)
        2:02.98 (24.08)     2:29.41 (50.51)     2:53.32 (23.91)     3:19.22 (49.81)
  2 Cypress Creek (Wesley Chapel)                               3:45.87        
     1) Chen, Kevin                     2) r:+0.0 Bobev, Paul             
     3) r:+0.0 Bobev, Dimitre           4) r:+0.0 Crouse, Clyde           
              27.72       58.13 (58.13)     1:24.99 (26.86)     1:56.26 (58.13)
        2:22.45 (26.19)     2:54.07 (57.81)     3:18.59 (24.52)     3:45.87 (51.80)
  3 Tampa Bay Heat (Brandon)                                    4:21.75        
     1) Todd, Abel 16                   2) r:+0.0 Mohrland, Caden 13      
     3) r:+0.0 Beck, Andrew 13          4) r:+0.0 Kramer, Jack 17         
              33.14   1:12.71 (1:12.71)     1:43.31 (30.60)   2:20.37 (1:07.66)
        2:53.99 (33.62)   3:28.29 (1:07.92)     3:53.52 (25.23)     4:21.75 (53.46)
  4 Bishop McLaughlin (Spring Hill                              4:25.05        
     1) Gotsch, Tanner 16               2) r:+0.0 Rios-Rosales, Hector 16 
     3) r:+0.0 Nunag, Justin 16         4) r:+0.0 Postlewaite, Austin 17  
              31.76   1:10.27 (1:10.27)     1:42.33 (32.06)   2:19.10 (1:08.83)
        2:48.95 (29.85)   3:23.46 (1:04.36)     3:52.10 (28.64)   4:25.05 (1:01.59)
  5 Carrollwood                                                 4:44.36        
     1) Slater, Gabe S 14               2) r:+0.0 Elliot, Ethan           
     3) r:+0.0 Gonzalez, Asher          4) r:+0.0 Villanova, Luke         
              29.89   1:02.32 (1:02.32)     1:35.27 (32.95)   2:16.14 (1:13.82)
        2:51.73 (35.59)   3:33.21 (1:17.07)     4:04.13 (30.92)   4:44.36 (1:11.15)
 -- Tampa Prep                                                       DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Gerardi, Preston P 16           2) r:+0.0 Hodorski, Drew Bear 17  
     3) r:+0.0 Hernandez-Zapa, Angel 17 4) r:+0.0 Fulton, Wyatt 14        
              26.49       57.56 (57.56)     1:25.63 (28.07)     1:57.34 (59.78)
        2:25.28 (27.94)   2:57.40 (1:00.06)     3:27.60 (30.20)        DQ (1:02.10)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Berkeley Prep School                622   2. Tampa Prep                          378
  3. Bishop McLaughlin (Spring Hill      233   4. Carrollwood                         195
  5. Academy at the Lakes                192   6. Tampa Catholic                      105
  7. Cypress Creek (Wesley Chapel)        96   8. Tampa Bay Heat (Brandon)             90
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Berkeley Prep School                676   2. Tampa Prep                          433
  3. Cypress Creek (Wesley Chapel)       222   4. Bishop McLaughlin (Spring Hill      136
  5. Academy at the Lakes                117   6. Tampa Bay Heat (Brandon)            112
  7. Carrollwood                          61   8. Tampa Catholic                       32