Licensed to FHSAA - Setup Meets - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 10/30/2016 04:30 PM
                   FHSAA Championship - Class 4A - 11/05/16                    
           Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center - Stuart, FL           
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:39.25  2015        Carmel, IN                                 
                        Burchill S, Clarke, Burchill V, Bilquist          
       State:  1:42.35  2008        Bolles                                     
                        A. Peacock,C Mumford,M. Fontano,D.Nessler         
               1:45.33  AA-A
               1:47.14  AA-C
     School
===============================================================================
  1  FW Buchholz                                                1:44.57  AA-A  
  2  Plant High School (Tampa)                                  1:44.63  AA-A  
  3  Oviedo High School                                         1:46.54  AA-C  
  4  Riverview (Sarasota)                                       1:48.64        
  5  Lakewood Ranch High School                                 1:48.77        
  6  Countryside (Clearwater)                                   1:49.46        
  7  Olympia High School                                        1:49.64        
  8  Lake Brantley High School                                  1:50.21        
  9  Saint Petersburg                                           1:50.59        
 10  Jupiter                                                    1:50.64        
 11  Palm Harbor University                                     1:50.92        
 12  Cooper City                                                1:52.26        
 13  Lake Mary High School                                      1:52.51        
 14  Timber Creek High School                                   1:52.80        
 15  Durant (Plant City)                                        1:53.04        
 16  SainThomas Aquinas (Fort Laude                             1:53.23        
 17  Deerfield Beach                                            1:53.23        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:27.74  2014        Baylor, TN                                 
                        Kaliszak, Tynes, McHugh, Selby                    
       State:  1:28.02  2012        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, J Schooling, J Booth, S Condorelli      
               1:33.83  AA-A
               1:35.43  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Riverview (Sarasota)                                       1:37.47        
  2  Oviedo High School                                         1:37.96        
  3  Countryside (Clearwater)                                   1:37.97        
  4  FW Buchholz                                                1:38.20        
  5  Plant High School (Tampa)                                  1:38.44        
  6  Seminole High School (Sanford)                             1:38.66        
  7  Strawberry Crest (Dover)                                   1:39.06        
  8  Lake Brantley High School                                  1:39.24        
  9  Duncan U Fletcher                                          1:40.08        
 10  Boca Raton                                                 1:40.19        
 11  Bloomingdale (Valrico)                                     1:40.91        
 12  Winter Park High School                                    1:41.13        
 13  Olympia High School                                        1:41.61        
 14  John A Ferguson (Miami)                                    1:41.63        
 15  Palm Harbor University                                     1:41.71        
 16  West Port High School                                      1:41.73        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:41.55  2015        Katie Ledecky, Stone Ridge, MD             
       State:  1:45.37  2010        Lauren Driscoll, A-Heritage, A-Heritage Pla
               1:48.95  AA-A
               1:50.75  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Tankersley, Morgan            11 Plant (Tampa)             1:46.26  AA-A  
  2  McMahon, Kensey                  Mandarin                  1:50.20  AA-C  
  3  Murtagh, Madison              11 Lake Brantley             1:51.59        
  4  Cianciolo, Christina          SO Riverview (Srq)           1:52.21        
  5  Reisker, Leah                 FR FW Buchholz               1:52.35        
  6  Bernard, Sofia                SR Olympia                   1:52.89        
  7  Whitfield, Sidney             11 Plant (Tampa)             1:53.39        
  8  Clark, Christina              10 Deland                    1:53.54        
  9  Hernandez-Tome, Lara          SR Riverview (Srq)           1:53.56        
 10  Jones, Ashlyn                 10 Seminole                  1:53.57        
 11  Kiser, Randi                  SR Countryside               1:53.76        
 12  Barr, Savannah                FR Riverview (Srq)           1:54.11        
 13  Hernandez-Flores, Alexis      FR Palm Harbor Univ          1:54.25        
 14  Floyd, Madison                12 Oviedo                    1:54.36        
 15  Hobson, Kirsten               SO Riverview (Srq)           1:54.89        
 16  Watts, Elizabeth                 Fleming Island            1:55.08        
 17  Bazo, Heaven                  FR Lakewood Ranch            1:55.28        
 18  Rizzo, Madison                12 Spruce Creek              1:55.39        
 19  Faherty, Madison              12 Oviedo                    1:55.43        
 20  Hudson, Camryn                JR Park Vista                1:55.53        
 21  Neri, Christina               JR Palm Harbor Univ          1:55.61        
 22  Wesch, Erika                  10 Jupiter                   1:55.66        
 23  Pelaez, Emiliana              12 Cypress Bay (Wes          1:56.54        
 24  Starman, Sidney               10 Coral Reef                1:57.34        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:33.26  2016        Grant Shoults, St.Margarita, CA            
       State:  1:34.69  2013        Caeleb Dressel, Clay, Clay                 
               1:38.91  AA-A
               1:40.53  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Hackett, Nick                    Fleming Island            1:41.74        
  2  Boswell, Wyatt                SR Wellington                1:42.68        
  3  Hernandez-Tome, Nicholas      JR Riverview (Srq)           1:42.86        
  4  Firlie, Brendan               JR Riverview (Srq)           1:42.87        
  5  Snively, Aidan                   Lyman (Longwood)          1:42.92        
  6  DiMatteo, Kyle                JR Park Vista                1:42.95        
  7  Cassidy, Padraic              12 St. Thomas                1:43.28        
  8  Richardson, Zane              11 Strawberry Crest          1:43.93        
  9  Meisenheimer, Jake            SR Dr. Phillips              1:44.01        
 10  Cote, Lukas                   FR Palm Harbor Univ          1:44.17        
 11  Rodriguez, Fernando           JR Columbus (Miami)          1:44.27        
 12  Machado, Diego                 9 Cypress Bay (Wes          1:44.34        
 13  Matheus, Eric                 JR Boca Raton                1:44.87        
 14  Manera, Noah                  SR Bloomingdale              1:45.02        
 15  Katz, Arik                    FR Riverview (Srq)           1:45.02        
 16  Fernandez, Fernando           SR FW Buchholz               1:45.03        
 17  Parsons, Levi                 12 Spruce Creek              1:45.56        
 18  Cardozo, Joseph               12 Ferguson (Miami)          1:45.58        
 19  Hyde, Jacob                      West Port                 1:45.69        
 20  Hofricher, Christian             Durant                    1:45.69        
 21  Kephart, Wesley               09 Seminole                  1:45.71        
 22  Gil, Drake                    SO Spanish River             1:45.84        
 23  Hernandez, Kevin              FR Miami                     1:46.14        
 24  Carvalho, Bruno               SR Timber Creek              1:46.42        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:53.82  2009        Dagny Knutson, Minot, ND                   
       State:  1:57.07  2009        Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
               2:02.21  AA-A
               2:04.42  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Palsha, Peyton                SR St. Petersburg            2:03.78  AA-C  
  2  Golding, Kathleen             10 Cooper City               2:04.47        
  3  Marshall, Abby                12 Lyman (Longwood)          2:05.37        
  4  Traba, Isabel                 SO Sarasota                  2:05.61        
  5  Cooper, Caroline              SO Winter Park               2:06.22        
  6  Loefgren, Emily               SO Lakewood Ranch            2:06.79        
  7  Boddiford, Ashley             SR Hagerty (Oviedo)          2:07.04        
  8  Miyamoto, Victoria            JR Boca Raton                2:07.20        
  9  English, Bella                SR Winter Park               2:07.24        
 10  Rodriguez, Julia              SO FW Buchholz               2:07.31        
 11  Shinault, Morgan                 Durant                    2:07.71        
 12  Weyant, Emma                  FR Riverview (Srq)           2:07.72        
 13  Brennan, Savannah             12 Oviedo                    2:07.83        
 14  Lozano, Luci                  SO Riverview (Srq)           2:07.89        
 15  Schieffelin, Samantha         SR Olympia                   2:08.37        
 16  Temperino, Eriana             SO Park Vista                2:08.59        
 17  Donahue, Gabby                09 Plant (Tampa)             2:09.71        
 18  Andros, Alexis                SR Riverview (Srq)           2:10.70        
 19  Rossi, Caroline               10 Plant (Tampa)             2:10.97        
 20  Bedard-Khalid, Cloe           12 Coral Reef                2:11.49        
 21  Dunn, Ana                     JR Palm Harbor Univ          2:11.64        
 22  Holcomb, Tori                 FR Sarasota                  2:12.03        
 23  Choy, Francesca               12 Jupiter                   2:12.06        
 24  Flynn, Ryan                   FR Forest Hill               2:12.65        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:41.39  2011        David Nolan, Hershey, PA                   
       State:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:50.01  AA-A
               1:52.28  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Finke, Robert                 JR Countryside               1:52.78        
  2  Vives, Brandon                JR Columbus (Miami)          1:53.37        
  3  Dols, Keanan                  SR Riverview (Srq)           1:53.41        
  4  Hutton, John                     Fleming Island            1:53.63        
  5  Parnell, Gabe                 11 Lake Brantley             1:54.04        
  6  Fulginiti, John               SR Hagerty (Oviedo)          1:54.05        
  7  Riley, Brett                  JR Riverview (Srq)           1:54.69        
  8  Larurique, Marcelo            12 Ferguson (Miami)          1:55.52        
  9  Milosavljevic, Nikla             Durant                    1:55.93        
 10  Boccuzzo, Nathaniel           FR Apopka                    1:56.13        
 11  Hill, Julian                  SO FW Buchholz               1:56.22        
 12  Licht, Joey                   JR Countryside               1:56.38        
 13  Rockaway, Jeremy              11 Oviedo                    1:56.42        
 14  Dolan, Lliam                     West Port                 1:57.35        
 15  Pourmoghadam, Yashar          SO Winter Park               1:57.66        
 16  Zapata, Juan                  10 St. Thomas                1:57.79        
 17  Adams, Tucker                 12 Treasure Coast            1:58.74        
 18  Hyde, Wesley                     West Port                 1:58.84        
 19  Maguire, Reilly               SR University (Orl)          1:59.17        
 20  Smith, Colin                  SR Wellington                1:59.26        
 21  Moothedan, Elijah                G. Steinbrenner           1:59.66        
 22  Corrigan, JJ                  JR Riverview (Srq)           2:00.30        
 23  Dillon, Tyler                 JR Olympia                   2:01.47        
 24  Christensen, Brandon          1O Oviedo                    2:01.83        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  21.64  2015        Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               23.27  AA-A
               23.68  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bates, Talia                  SO FW Buchholz                 22.82  AA-A  
  2  Cronin, Kaitlyn               SO FW Buchholz                 23.02  AA-A  
  3  Vasiloff, Katherine              Durant                      23.44  AA-C  
  4  Gibbons, Abigail              09 Oviedo                      23.48  AA-C  
  5  Hunt, Kaitlyn                 12 Oviedo                      23.72        
  6  Hagmaier, Shannon             11 Lake Brantley               24.01        
  7  Sizemore, Sloan               11 Centennial                  24.07        
  8  Sterlacci, Catarina           11 Plant (Tampa)               24.20        
  9  Freyman, Anna                 10 Seminole                    24.23        
 10  Richardson, Elizabeth         10 Vero Beach                  24.25        
 11  Williams, Allora              11 Western                     24.25        
 12  Cottle, Elizabeth                West Orange (Wg)            24.28        
 13  Banks, Gaby                    9 Cypress Bay (Wes            24.35        
 14  Nicholson, Morgan             12 Lyman (Longwood)            24.42        
 15  Steinebrown, Emma             SR Hagerty (Oviedo)            24.48        
 16  Stewart, Emma                 1O Oviedo                      24.57        
 17  Chapin, Courtney              SR Lakewood Ranch              24.60        
 18  Bloodwell, Erin               SR Winter Park                 24.62        
 19  Nicholas, Brooke              JR Winter Park                 24.62        
 20  Capalbo, Solana               10 Cooper City                 24.72        
 21  Couch, Katie                  SR Lake Howell                 24.73        
 22  Arzonico, Ashley              10 Lake Brantley               24.75        
 23  Bularca, Isabelle             JR Bloomingdale                24.77        
 24  Greer, Klaudia                   Newsome (Lithia)            24.78        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  19.29  2013        Caeleb Dressel, Bolles, FL                   
       State:  19.29  2013        Caeleb Dressell, Clay, Clay                  
               20.69  AA-A
               21.00  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Jones, Gavin                  SR Fletcher                    20.81  AA-C  
  2  Mick, Matthew                    Sandalwood                  21.34        
  3  Neeley, Jack                     Fleming Island              21.38        
  4  Parnell, Cole                  9 Lake Brantley               21.56        
  5  Monaghan, Matt                SR Countryside                 21.65        
  6  Heinton, Drew                    Fleming Island              21.66        
  7  Rivera, Aramis                   Lyman (Longwood)            21.68        
  8  Roubicek, Jordan                 East Ridge                  21.76        
  9  Bates, Jake                   SR FW Buchholz                 21.91        
 10  Lubian, George                12 Varela (Miami)              21.99        
 11  Wheeler, Elijah               11 Deland                      22.00        
 12  Ackerson, Ryan                11 Seminole                    22.05        
 13  Bemis, Michael                SR Palm Harbor Univ            22.05        
 14  Davis, Ronald                 SR Fletcher                    22.14        
 15  Veit, Eric                    12 Cypress Bay (Wes            22.15        
 16  Kugler, Ethan                 SR Palm Harbor Univ            22.16        
 17  Garcia, Andrew                SO Miami Beach                 22.19        
 18  Tail, Tristan                    Sandalwood                  22.28        
 19  Cerdeira, Enzzo               12 Seminole                    22.28        
 20  Dworet, Nicholas              JR Douglas                     22.31        
 21  McGovern, Blake                  Newsome (Lithia)            22.34        
 22  Hernandez, Kalvin             10 St. Thomas                  22.35        
 23  Tatton, Kyle                  JR Boca Raton                  22.36        
 24  Capalbo, Ivan                 11 Cooper City                 22.38        
 25  Navarrete, Fernando           12 Cypress Bay (Wes            22.38        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Price, Karlee                 12 St. Thomas                 509.20        
  2  Holt, Kara                    SO Olympia                    473.60        
  3  Pinherio, Jenna               11 Lake Nona                  462.70        
  4  Fillmer, Maddie               JR FW Buchholz                443.40        
  5  Wortman, Julia                SO Wellington                 427.60        
  6  Dundov, Kaleigh               JR Boca Raton                 426.80        
  7  Sheffer, Leanne               SO South Plantation           406.55        
  8  Beattie, Gigi                 JR Olympia                    404.75        
  9  Gross, Sofia                  11 Western                    390.45        
 10  Fernandes, Maya               12 Cypress Bay (Wes           386.60        
 11  Turner, Abby                  09 Plant (Tampa)              368.05        
 12  Russo, Courtney                  West Orange (Wg)           365.15        
 13  Ewoldt, Megan                  9 Jupiter                    364.80        
 14  Koenig, Grace                 FR Boca Raton                 355.15        
 15  Gephart, Brooke               JR St. Petersburg             350.60        
 16  Mason, Raquel                 10 Lake Nona                  350.15        
 17  Brosnihan, Annamarie           9 Fort Pierce Cent           335.15        
 18  Jacobson, Penelope            FR Douglas                    331.45        
 19  Conrad, Libby                    Mandarin                   331.30        
 20  Oberman, Ayva                 JR Olympia                    326.70        
 21  Kabbej, Nadia                 JR Spanish River              324.65        
 22  Duyvelaar, Alyssa             12 West Broward               322.00        
 23  Ford, Jillian                 FR Bloomingdale               319.05        
 24  Lefebvre, Genevieve              Newsome (Lithia)           315.75        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Downey, Logan                 SR South Plantation           512.10        
  2  Dowd, Jack                    SR Olympia                    488.25        
  3  Nugent, Devin                 12 St. Thomas                 475.35        
  4  Coffey, Tyler                  9 Jupiter                    463.65        
  5  Stivers, Luke                    Atlantic                   438.70        
  6  Dietrich, Connor              SO Douglas                    420.00        
  7  Ruiz, Peter                   SR St. Cloud                  418.60        
  8  Jones, Landon                 SR FW Buchholz                406.95        
  9  Libfeld, David                JR Park Vista                 402.05        
 10  Hofstetter, Alex              SR Boca Raton                 388.50        
 11  Vanderzee, Jake               SR Fletcher                   388.20        
 12  Seguin, Marshall                 Durant                     387.90        
 13  Rene, Zachary                 12 Flanagan                   387.90        
 14  Goolsby, Thomas               12 Seminole Ridge             385.70        
 15  Curran, David                    Mandarin                   383.55        
 16  Beauford, Bryant                 Mandarin                   360.90        
 17  Paffenbichle, Erik               Newsome (Lithia)           356.75        
 18  Gombert, Jeremy                  Mandarin                   354.60        
 19  Kaiser, Alex                  JR Dr. Phillips               350.70        
 20  Petroksy, Connor              JR Palm Harbor Univ           349.85        
 21  Martin, Jesse                 FR Manatee                    326.75        
 22  Dealing, Connor                  Mandarin                   324.85        
 23  McKelvin, Mack                12 Plant (Tampa)              322.55        
 24  Weber, Nicholas               SO Boca Raton                 315.90        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  51.53  2015        Katie McLaughlin, St. Margarita,CA           
       State:  53.77  2015        Jessica Nava, Westminster Acad               
               54.65  AA-A
               55.90  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Gibbons, Abigail              09 Oviedo                      54.53  AA-A  
  2  Bates, Talia                  SO FW Buchholz                 54.66  AA-C  
  3  Vasiloff, Katherine              Durant                      55.03  AA-C  
  4  Traba, Isabel                 SO Sarasota                    55.56  AA-C  
  5  Guzman, Celismar              11 Strawberry Crest            55.93        
  6  Cooper, Caroline              SO Winter Park                 56.09        
  7  Rodriguez, Julia              SO FW Buchholz                 56.39        
  8  Golding, Kathleen             10 Cooper City                 56.50        
  9  Brooks, Caitlin               SO FW Buchholz                 56.54        
 10  Hampson, Chloe                11 Oviedo                      56.71        
 11  Tyle, Madison                 JR Sarasota                    56.72        
 12  Floyd, Madison                12 Oviedo                      56.84        
 13  Cottle, Elizabeth                West Orange (Wg)            56.92        
 14  Temperino, Eriana             SO Park Vista                  57.05        
 15  Bularca, Isabelle             JR Bloomingdale                57.23        
 16  Dong, Cindy                   JR Riverview (Srq)             57.26        
 17  Cummings, Madison                Atlantic                    57.33        
 18  Groth, Sydney                 12 Jupiter                     57.55        
 19  Sterlacci, Catarina           11 Plant (Tampa)               57.70        
 20  Bedard-Khalid, Cloe           12 Coral Reef                  58.07        
 21  Treadwell, Emma               JR Apopka                      58.24        
 22  Lozano, Luci                  SO Riverview (Srq)             58.32        
 23  Grabenhorst, Ardinn           SR Timber Creek                58.33        
 24  Sherlock, Julia               11 Lake Brantley               58.47        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  45.52  2013        Joseph Schooling, Bolles, FL                 
       State:  45.52  2013        Joseph Schooling, Bolles, Bolles             
               49.23  AA-A
               50.16  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Hackett, Nick                    Fleming Island              49.46  AA-C  
  2  Wilby, Mason                  JR FW Buchholz                 50.03  AA-C  
  3  Garcia, Jose                  JR Boca Raton                  51.06        
  4  Dacus, Connor                 12 Seminole                    51.19        
  5  Rockaway, Jeremy              11 Oviedo                      51.36        
  6  Amistoso, Patrick             JR Sarasota                    51.76        
  7  Comes, Mason                  FR Apopka                      51.95        
  8  Adams, Tucker                 12 Treasure Coast              52.08        
  9  Sugishita, Andrew                Mandarin                    52.15        
 10  Aguirre, Sebastian            SO Lakewood Ranch              52.22        
 11  San Tun, Aye-Chan             JR Riverview (Srq)             52.33        
 12  Balbi, Joshua                 SO Park Vista                  52.33        
 13  Manera, Noah                  SR Bloomingdale                52.47        
 14  Malone, Roosevelt             12 Miami Palmetto              52.48        
 15  Teske, Daniel                 11 Strawberry Crest            52.51        
 16  Morales, David                   West Port                   52.56        
 17  Machado, Diego                 9 Cypress Bay (Wes            52.81        
 18  Moncada, Jhon                 10 Lake Brantley               52.92        
 19  Real, Francisco               SR Hialeah Gardens             52.97        
 20  Hernandez, Kalvin             10 St. Thomas                  53.07        
 21  Dubs, Chasen                  SO Riverview (Srq)             53.29        
 22  Dillon, Tyler                 JR Olympia                     53.35        
 23  Cartagena-Diaz, Carlos        1O Oviedo                      53.36        
 24  Lueth, Kon                    JR Countryside                 53.46        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  47.09  2015        Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
               50.50  AA-A
               51.27  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Balbuena, Kirschtine          JR FW Buchholz                 50.57  AA-C  
  2  Cronin, Kaitlyn               SO FW Buchholz                 50.60  AA-C  
  3  Bernard, Sofia                SR Olympia                     51.52        
  4  Richardson, Elizabeth         10 Vero Beach                  51.94        
  5  Hunt, Kaitlyn                 12 Oviedo                      52.23        
  6  Passilla, Sarah                  West Orange (Wg)            52.40        
  7  Pratt, Victoria               12 Boone                       52.47        
  8  Sizemore, Sloan               11 Centennial                  52.49        
  9  Harvard, Laurynn              SR Countryside                 52.67        
 10  Capalbo, Solana               10 Cooper City                 52.67        
 11  Clark, Christina              10 Deland                      52.73        
 12  Herbet, Jaden                 09 Oviedo                      52.80        
 13  Watts, Elizabeth                 Fleming Island              52.84        
 14  Freyman, Anna                 10 Seminole                    52.84        
 15  Barr, Savannah                FR Riverview (Srq)             53.21        
 16  Smith, Kayla                  SO Dr. Phillips                53.21        
 17  Osborne, Summer               SO Countryside                 53.48        
 18  Bogumil, Haille               JR Lakewood Ranch              53.55        
 19  Sherman, Zoe                  SR Olympia                     53.72        
 20  Stewart, Emma                 1O Oviedo                      53.75        
 21  Nicholson, Morgan             12 Lyman (Longwood)            53.76        
 22  Bell, Maddy                   SR Winter Park                 53.83        
 23  Holcomb, Tori                 FR Sarasota                    54.08        
 24  Pelaez, Emiliana              12 Cypress Bay (Wes            54.08        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  42.34  2011        David Nolan, Hershey, PA                     
       State:  42.95  2012        Ryan Murphy, Bolles, Jacksonville            
               45.14  AA-A
               45.86  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Jones, Gavin                  SR Fletcher                    45.96        
  2  DiMatteo, Kyle                JR Park Vista                  46.68        
  3  Boswell, Wyatt                SR Wellington                  46.82        
  4  Dolan, Lliam                     West Port                   47.12        
  5  Parsons, Levi                 12 Spruce Creek                47.24        
  6  Connery, Jake                 11 Plant (Tampa)               47.83        
  7  Heinton, Drew                    Fleming Island              47.97        
  8  Parnell, Cole                  9 Lake Brantley               48.02        
  9  Garcia, Andrew                SO Miami Beach                 48.03        
 10  McKinney, Dylan               10 Boone                       48.22        
 11  Bemis, Michael                SR Palm Harbor Univ            48.25        
 12  Mick, Matthew                    Sandalwood                  48.43        
 13  Wheeler, Elijah               11 Deland                      48.44        
 14  Matheus, Eric                 JR Boca Raton                  48.66        
 15  Gardner, Alexander            FR Riverview (Srq)             48.75        
 16  Kugler, Ethan                 SR Palm Harbor Univ            48.77        
 17  Zanowic, Stephen                 Lyman (Longwood)            48.78        
 18  Dingfield, Luke                  Mandarin                    48.79        
 19  Navarrete, Fernando           12 Cypress Bay (Wes            48.98        
 20  Tail, Tristan                    Sandalwood                  49.03        
 21  Strezenicky, Rene             FR Riverview (Srq)             49.07        
 22  Ciancimino, Griffin           10 Seminole                    49.14        
 23  Nichols, Jackson                 Plant City                  49.16        
 24  Van Fossen, Kasen             11 Strawberry Crest            49.23        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:26.58  2015        Katy Ledecky, Stone Ridge, MD              
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
               4:52.43  AA-A
               4:57.48  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Tankersley, Morgan            11 Plant (Tampa)             4:43.18  AA-A  
  2  Palsha, Peyton                SR St. Petersburg            4:50.77  AA-A  
  3  McMahon, Kensey                  Mandarin                  4:53.54  AA-C  
  4  Cianciolo, Christina          SO Riverview (Srq)           4:55.07  AA-C  
  5  Weyant, Emma                  FR Riverview (Srq)           4:55.51  AA-C  
  6  Murtagh, Madison              11 Lake Brantley             4:57.20  AA-C  
  7  Hernandez-Tome, Lara          SR Riverview (Srq)           4:57.60        
  8  Whitfield, Sidney             11 Plant (Tampa)             5:01.67        
  9  Kiser, Randi                  SR Countryside               5:02.00        
 10  Hampson, Chloe                11 Oviedo                    5:02.27        
 11  Hernandez-Flores, Alexis      FR Palm Harbor Univ          5:04.36        
 12  VanBuskirk, Victoria          12 Oviedo                    5:07.24        
 13  Neri, Christina               JR Palm Harbor Univ          5:08.06        
 14  Faherty, Madison              12 Oviedo                    5:08.08        
 15  Hobson, Kirsten               SO Riverview (Srq)           5:09.66        
 16  Licht, Abby                   FR Countryside               5:09.90        
 17  Rizzo, Madison                12 Spruce Creek              5:10.27        
 18  Starman, Sidney               10 Coral Reef                5:10.55        
 19  Bazo, Heaven                  FR Lakewood Ranch            5:10.61        
 20  Miller, Sienna                SO Sarasota                  5:10.67        
 21  Tague, Erin                   10 PalmBeachGardens          5:11.28        
 22  Ortiz, Victoria                  Mandarin                  5:11.96        
 23  Serrao, Marianna              10 Cypress Bay (Wes          5:15.40        
 24  Sanquist, Avery               11 Jupiter                   5:18.38        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:12.87  2016        Grant Shoults, St. Margarita,CA            
       State:  4:17.29  2010        Nicholas Caldwell, Riverview, Riverview    
               4:29.69  AA-A
               4:34.26  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Finke, Robert                 JR Countryside               4:29.52  AA-A  
  2  Hernandez-Tome, Nicholas      JR Riverview (Srq)           4:35.14        
  3  Katz, Arik                    FR Riverview (Srq)           4:35.23        
  4  Hofricher, Christian             Durant                    4:36.71        
  5  Hill, Julian                  SO FW Buchholz               4:38.29        
  6  Cassidy, Padraic              12 St. Thomas                4:38.89        
  7  Firlie, Brendan               JR Riverview (Srq)           4:41.25        
  8  Rodriguez, Fernando           JR Columbus (Miami)          4:41.30        
  9  Taddonio, Matthew             SR Boca Raton                4:41.99        
 10  Hample, Gregory               JR Palm Harbor Univ          4:42.67        
 11  Vargas, Andres                10 Southwest Miami           4:43.68        
 12  Fernandez, Fernando           SR FW Buchholz               4:43.88        
 13  McGovern, Garrett                Newsome (Lithia)          4:44.27        
 14  Rivero, Bryan                    Hialeah                   4:44.50        
 15  Hyde, Jacob                      West Port                 4:44.86        
 16  Vatinelle, Matthieu           12 Miami Palmetto            4:44.96        
 17  Hyde, Wesley                     West Port                 4:45.06        
 18  Corrigan, JJ                  JR Riverview (Srq)           4:45.70        
 19  Contogonas, Elias             10 Boone                     4:45.80        
 20  Opitz, Ryan                   SO Sarasota                  4:45.85        
 21  Gil, Drake                    SO Spanish River             4:46.42        
 22  Mateus, Leonardo               9 Everglades High           4:46.66        
 23  Hernandez, Kevin              FR Miami                     4:46.72        
 24  Snively, Aidan                   Lyman (Longwood)          4:47.51        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:30.72  2015        Carmel, IN                                 
                        Burchill V, Adams, Smith, Rothrock                
       State:  1:33.90  2009        Bolles (Jacksonville)                      
                        M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser      
               1:35.85  AA-A
               1:37.39  AA-C
     School
===============================================================================
  1  FW Buchholz                                                1:34.51  AA-A  
  2  Oviedo High School                                         1:37.99        
  3  Winter Park High School                                    1:38.55        
  4  Seminole High School (Sanford)                             1:39.26        
  5  Riverview (Sarasota)                                       1:39.37        
  6  Sarasota High School                                       1:39.47        
  7  Olympia High School                                        1:39.49        
  8  Lakewood Ranch High School                                 1:39.49        
  9  Dr Phillips High School                                    1:39.68        
 10  Lake Brantley High School                                  1:39.97        
 11  Plant High School (Tampa)                                  1:40.76        
 12  Boone High School                                          1:40.87        
 13  Cypress Bay (Weston)                                       1:41.02        
 14  Saint Petersburg                                           1:41.27        
 15  Palm Harbor University                                     1:41.32        
 16  Wellington                                                 1:41.35        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:19.27  2012        Bolles, FL                                 
                        R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
       State:  1:19.27  2012        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
               1:24.95  AA-A
               1:26.28  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Fleming Island                                             1:25.19  AA-C  
  2  Sandalwood                                                 1:28.25        
  3  FW Buchholz                                                1:28.29        
  4  Duncan U Fletcher                                          1:28.55        
  5  Plant High School (Tampa)                                  1:28.66        
  6  Cypress Bay (Weston)                                       1:28.71        
  7  Riverview (Sarasota)                                       1:29.40        
  8  Dr Phillips High School                                    1:29.71        
  9  Marjory Stoneman Do (Parkland)                             1:29.74        
 10  Palm Harbor University                                     1:29.75        
 11  Wellington                                                 1:29.79        
 12  DeLand                                                     1:29.83        
 13  Lyman High School                                          1:29.83        
 14  Winter Park High School                                    1:30.84        
 15  Park Vista (Lake Worth)                                    1:30.94        
 16  SainThomas Aquinas (Fort Laude                             1:31.16        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  51.43  2012        Olivia Smoliga, Glenbrook, IL                
       State:  52.46  2013        Clara Smiddy, S. Florida HEAT, S. Florida HEA
               55.18  AA-A
               56.39  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Brooks, Caitlin               SO FW Buchholz                 54.25  AA-A  
  2  Balbuena, Kirschtine          JR FW Buchholz                 55.07  AA-A  
  3  Guzman, Celismar              11 Strawberry Crest            55.93  AA-C  
  4  Chapin, Courtney              SR Lakewood Ranch              56.62        
  5  Boddiford, Ashley             SR Hagerty (Oviedo)            57.31        
  6  Reisker, Leah                 FR FW Buchholz                 57.76        
  7  Donahue, Gabby                09 Plant (Tampa)               57.77        
  8  Sherlock, Julia               11 Lake Brantley               57.78        
  9  Caprio, Britney               SR Palm Harbor Univ            57.94        
 10  Choy, Francesca               12 Jupiter                     57.97        
 11  Pratt, Victoria               12 Boone                       58.04        
 12  Shinault, Morgan                 Durant                      58.10        
 13  Cummings, Madison                Atlantic                    58.45        
 14  Radloff, Lacey                   Sandalwood                  58.68        
 15  VanBuskirk, Victoria          12 Oviedo                      58.70        
 16  Moran, Lauren                 12 Lyman (Longwood)            58.92        
 17  Smith, Kayla                  SO Dr. Phillips                59.55        
 18  Osborne, Summer               SO Countryside                 59.59        
 19  Andros, Alexis                SR Riverview (Srq)             59.65        
 20  Romero, Ana                   JR Olympia                     59.66        
 21  Barres, Manuela               SO Timber Creek                59.69        
 22  Dong, Cindy                   JR Riverview (Srq)             59.95        
 23  Roque, Angelina               11 Ferguson (Miami)          1:00.97        
 24  Koch, Eleanor                  9 Cypress Bay (Wes          1:02.15        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  45.34  2012        Ryan Murphy, Bolles, FL                      
       State:  45.34  2012        Ryan Murphy, Bolles, Bolles                  
               49.74  AA-A
               51.01  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Wilby, Mason                  JR FW Buchholz                 50.51  AA-C  
  2  Dols, Keanan                  SR Riverview (Srq)             51.34        
  3  Maguire, Reilly               SR University (Orl)            52.33        
  4  Licht, Joey                   JR Countryside                 52.53        
  5  Riley, Brett                  JR Riverview (Srq)             52.63        
  6  Rivera, Aramis                   Lyman (Longwood)            52.76        
  7  Lubian, George                12 Varela (Miami)              52.80        
  8  Teske, Daniel                 11 Strawberry Crest            53.34        
  9  Milosavljevic, Nikla             Durant                      53.37        
 10  Meisenheimer, Jake            SR Dr. Phillips                53.44        
 11  Garcia, Jose                  JR Boca Raton                  53.47        
 12  Torres, John                  10 Braddock (Miami)            53.50        
 13  Cartagena-Diaz, Carlos        1O Oviedo                      53.52        
 14  Moncada, Jhon                 10 Lake Brantley               53.61        
 15  Lueth, Kon                    JR Countryside                 53.63        
 16  Cote, Lukas                   FR Palm Harbor Univ            53.66        
 17  Stuart, Travis                12 Boone                       53.68        
 18  Zapata, Juan                  10 St. Thomas                  54.13        
 19  Balbi, Joshua                 SO Park Vista                  54.14        
 20  Cordoves, Kenny               FR Hialeah Gardens             54.69        
 21  McConkey, Aidan               JR Olympia                     54.72        
 22  Aguirre, Sebastian            SO Lakewood Ranch              54.74        
 23  McGovern, Blake                  Newsome (Lithia)            54.80        
 24  Kavanough, Sean                  Durant                      54.89        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:    58.56  2015        Lindsey Horejsi, Albert Lea, MN            
       State:  1:01.68  2015        Caroline White, Trinity Prep               
               1:03.03  AA-A
               1:04.56  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  English, Bella                SR Winter Park               1:02.90  AA-A  
  2  Marshall, Abby                12 Lyman (Longwood)          1:03.66  AA-C  
  3  Harvard, Laurynn              SR Countryside               1:03.82  AA-C  
  4  Brennan, Savannah             12 Oviedo                    1:05.23        
  5  Cabiling, Tara                SO Palm Harbor Univ          1:06.19        
  6  Miyamoto, Victoria            JR Boca Raton                1:06.37        
  7  Schieffelin, Samantha         SR Olympia                   1:06.80        
  8  Rossi, Caroline               10 Plant (Tampa)             1:07.07        
  9  Tyle, Madison                 JR Sarasota                  1:07.11        
 10  Loefgren, Emily               SO Lakewood Ranch            1:07.22        
 11  Carey, Delaney                SR Olympia                   1:07.49        
 12  Rodriguez, Jennifer           SO Hialeah Gardens           1:07.81        
 13  Hagmaier, Shannon             11 Lake Brantley             1:07.85        
 14  Passilla, Sarah                  West Orange (Wg)          1:07.93        
 15  Flynn, Ryan                   FR Forest Hill               1:08.16        
 16  Bell, Maddy                   SR Winter Park               1:08.21        
 17  Dunn, Ana                     JR Palm Harbor Univ          1:08.33        
 18  Brennan, Brooke               09 Oviedo                    1:08.37        
 19  Rodriguez, Jessica               Hialeah Gardens           1:08.42        
 20  Harris, Kelly                 JR St. Petersburg            1:08.61        
 21  Morales, Frances              SR Spanish River             1:09.03        
 22  Kim, Daniela                  10 Cypress Bay (Wes          1:09.32        
 23  Greer, Klaudia                   Newsome (Lithia)          1:09.36        
 24  Hernandez, Sara               JR Fletcher                  1:09.59        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:  52.65  2016        Chandler, Bray, Avon, IN                     
       State:  54.64  2015        Raiz Tjon-A-Joe, WestlakePrep                
               56.09  AA-A
               57.39  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Hutton, John                     Fleming Island              57.87        
  2  Fulginiti, John               SR Hagerty (Oviedo)            58.14        
  3  Larurique, Marcelo            12 Ferguson (Miami)            58.21        
  4  Dacus, Connor                 12 Seminole                    58.26        
  5  Rhoads, Paxton                12 Plant (Tampa)               58.56        
  6  Boccuzzo, Nathaniel           FR Apopka                      58.60        
  7  Finegan, Jacob                SR Lake Mary                   58.87        
  8  Vives, Brandon                JR Columbus (Miami)            58.98        
  9  McKinney, Dylan               10 Boone                       59.40        
 10  Parnell, Gabe                 11 Lake Brantley               59.52        
 11  Varon, Daniel                 10 Treasure Coast            1:00.00        
 12  Pourmoghadam, Yashar          SO Winter Park               1:00.25        
 13  Watkins, Jacob                SR FW Buchholz               1:00.36        
 14  Carrasquillo, David           1O Oviedo                    1:00.55        
 15  Celestin, Tristan             SR Douglas                   1:00.67        
 16  Veit, Eric                    12 Cypress Bay (Wes          1:00.98        
 17  Darius, Telio                    Miami                     1:01.19        
 18  Dewey, Matthew                   Wekiva                    1:01.26        
 19  Gardner, Alexander            FR Riverview (Srq)           1:01.28        
 20  Monaghan, Matt                SR Countryside               1:01.39        
 21  Schwan, Matthew               SO Lake Howell               1:01.42        
 22  Haywood, Robert               10 Strawberry Crest          1:01.51        
 23  Dubs, Chasen                  SO Riverview (Srq)           1:01.77        
 24  Smith, Colin                  SR Wellington                1:01.99        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:15.38  2015        Carmel, IN                                 
                        Burchill V, Adams, Smith, Bilquist                
       State:  3:23.43  2012        Saint Andrew's (Boca Raton)                
                        T Karosas, B Ruth, R Bradford-Feldman, M Moroney  
               3:28.27  AA-A
               3:31.83  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Plant High School (Tampa)                                  3:27.31  AA-A  
  2  FW Buchholz                                                3:29.16  AA-C  
  3  Oviedo High School                                         3:33.11        
  4  Riverview (Sarasota)                                       3:34.04        
  5  Winter Park High School                                    3:34.50        
  6  Countryside (Clearwater)                                   3:36.08        
  7  Lake Brantley High School                                  3:36.16        
  8  Lakewood Ranch High School                                 3:36.35        
  9  Olympia High School                                        3:36.74        
 10  Sarasota High School                                       3:37.66        
 11  Jupiter                                                    3:37.75        
 12  Palm Harbor University                                     3:38.38        
 13  Dr Phillips High School                                    3:38.69        
 14  Cypress Bay (Weston)                                       3:39.09        
 15  Seminole High School (Sanford)                             3:39.67        
 16  Cooper City                                                3:39.93        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  2:54.43  2012        Bolles, FL                                 
                        R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
       State:  2:54.43  2012        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
               3:06.47  AA-A
               3:09.43  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Fleming Island                                             3:10.17        
  2  FW Buchholz                                                3:11.58        
  3  Countryside (Clearwater)                                   3:12.80        
  4  Cypress Bay (Weston)                                       3:13.48        
  5  Riverview (Sarasota)                                       3:14.21        
  6  Seminole High School (Sanford)                             3:15.03        
  7  Plant High School (Tampa)                                  3:15.08        
  8  Palm Harbor University                                     3:15.50        
  9  West Port High School                                      3:15.52        
 10  Lake Brantley High School                                  3:15.71        
 11  Wellington                                                 3:16.37        
 12  SainThomas Aquinas (Fort Laude                             3:16.97        
 13  Strawberry Crest (Dover)                                   3:17.04        
 14  Park Vista (Lake Worth)                                    3:17.83        
 15  Durant (Plant City)                                        3:18.28        
 16  DeLand                                                     3:18.30