Licensed to Sailfish Splash Water Park - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 11/6/2016 06:25 AM
                   FHSAA Championship - Class 2A - 11/12/16                    
           Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center - Stuart, FL           
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:39.25  2015        Carmel, IN                                 
                        Burchill S, Clarke, Burchill V, Bilquist          
       State:  1:42.35  2008        Bolles                                     
                        A. Peacock,C Mumford,M. Fontano,D.Nessler         
               1:45.33  AA-A
               1:47.14  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Gulliver Prep (Pinecrest)                                  1:49.83        
  2  Mosley (Lynn Haven)                                        1:51.40        
  3  Academy of Holy Names (Tampa)                              1:52.52        
  4  Titusville                                                 1:53.01        
  5  Fort Walton Beach                                          1:53.32        
  6  Arnold (Panama City Beach)                                 1:53.35        
  7  Lely High School                                           1:53.49        
  8  Cardinal Gibbons                                           1:53.54        
  9  Stanton (Jacksonville)                                     1:54.11        
 10  Suncoast (Riviera Beach)                                   1:54.26        
 11  Ponte Vedra                                                1:54.29        
 12  Eastside (Gainesville)                                     1:54.59        
 13  Lincoln Park (Fort Pierce)                                 1:54.71        
 14  Lecanto                                                    1:55.42        
 15  American Heritage (Plantation)                             1:55.77        
 16  Yulee                                                      1:56.36        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:27.74  2014        Baylor, TN                                 
                        Kaliszak, Tynes, McHugh, Selby                    
       State:  1:28.02  2012        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, J Schooling, J Booth, S Condorelli      
               1:33.83  AA-A
               1:35.43  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Arnold (Panama City Beach)                                 1:36.56        
  2  Suncoast (Riviera Beach)                                   1:37.68        
  3  Jesuit (Tampa)                                             1:39.49        
  4  Gulliver Prep (Pinecrest)                                  1:39.97        
  5  Cape Coral High School                                     1:40.08        
  6  Fort Walton Beach                                          1:40.25        
  7  Mosley (Lynn Haven)                                        1:41.03        
  8  Ponte Vedra                                                1:41.69        
  9  American Heritage (Plantation)                             1:41.92        
 10  Pompano Beach                                              1:42.09        
 11  Mater Lakes                                                1:42.43        
 12  Lakewood (St Petersburg)                                   1:42.78        
 13  Stanton (Jacksonville)                                     1:42.87        
 14  Land O'Lakes High School                                   1:43.34        
 15  Paxon (Jacksonville)                                       1:43.60        
 16  Titusville                                                 1:43.87        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:41.55  2015        Katie Ledecky, Stone Ridge, MD             
       State:  1:44.31  11/5/2016   Morgan Tankersley, Plant (Tampa)           
               1:48.95  AA-A
               1:50.75  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ober, Ryley                   SO Bayshore                  1:50.36  AA-C  
  2  Ward, Taylor                  10 Land O'Lakes              1:52.52        
  3  Scott, Hunter                 11 LBAY                      1:52.93        
  4  Mancilla, Alicia              11 Gulliver Prep             1:54.51        
  5  Cockey, Ava Joy               JR Eastside                  1:57.05        
  6  Warren, Taylor                09 Arnold                    1:58.15        
  7  Ludwick, Makayla              SO Gulf Breeze               1:58.85        
  8  Graham, Alexandra             JR Bayshore                  1:59.24        
  9  Russell, Julianna             JR Cardinal Gibbons          1:59.48        
 10  Gest, Kelly                   SR Cardinal Gibbons          1:59.67        
 11  Regueira, Nicole              11 Gulliver Prep             1:59.69        
 12  Brisco, Dakota                FR Suncoast                  2:00.11        
 13  Neely, Cassidy                08 Holy Names                2:00.29        
 14  Macaisa, Lauren                  Lecanto                   2:00.69        
 15  Sellers, Lauren               11 Holy Names                2:00.83        
 16  Salcedo, Daniela              FR Suncoast                  2:01.01        
 17  McKim, Madeline               09 Mosley (Lynn Hav          2:01.37        
 18  Sanchez, Sophia               SO Eastside                  2:01.68        
 19  Voytecek, Molly               12 Ponte Vedra               2:01.74        
 20  Minnis, Isabel                11 Jefferson                 2:01.90        
 21  Blazek, Jessica               SO South Lake                2:02.18        
 22  Roca, Penelope                   Mast Academy              2:02.55        
 23  Vasilakos, Natalie            11 River Ridge High          2:02.71        
 24  Hawkins, Brecca               10 Ponte Vedra               2:02.83        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:33.26  2016        Grant Shoults, St.Margarita, CA            
       State:  1:34.69  2013        Caeleb Dressel, Clay, Clay                 
               1:38.91  AA-A
               1:40.53  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Tapia, Adam                   SR Tarpon Springs            1:42.47        
  2  Porto, Kevin                  JR AmericanHeritage          1:43.56        
  3  Smith, T.C.                   SR Bayshore                  1:43.63        
  4  Long, Ethan                   JR Lakewood High             1:44.37        
  5  Vargas, Sebastian             SR AmericanHeritage          1:44.42        
  6  Dawson, Alec                  12 Palatka                   1:45.11        
  7  Driscoll, Brendan             10 Jesuit (Tampa)            1:45.19        
  8  Relihan, Andrew               10 Ponte Vedra               1:45.41        
  9  Gobel, Nicholas               11 Arnold                    1:45.64        
 10  Kopecki, Christian            JR AmericanHeritage          1:45.64        
 11  Pacitti, Nicholas             JR AmericanHeritage          1:45.76        
 12  Dodge, Grant                  JR Suncoast                  1:45.95        
 13  Rinosa, Josh                  SR Paxon                     1:45.97        
 14  Diaz-Velasco, Esteban            Somerset Academy          1:46.19        
 15  Cosgrave, Gared                  Lincoln Park              1:46.20        
 16  Kennedy, Ethan                12 Crystal River             1:46.40        
 17  Mier, Jake                    11 Ponte Vedra               1:46.46        
 18  Danyliv, Orest                12 Gulliver Prep             1:46.49        
 19  Sober, Jeffrey                   Rocky Bayou               1:46.60        
 20  Coutant, Jacob                10 Orange Park               1:46.79        
 21  Tatro, Tyler                     Titusville                1:47.05        
 22  Tilman, Cole                  11 Arnold                    1:47.89        
 23  Ladd, Zachary                 SR Suncoast                  1:48.51        
 24  Johnson, Drew                 JR Stanton                   1:48.52        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:53.82  2009        Dagny Knutson, Minot, ND                   
       State:  1:57.07  2009        Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
               2:02.21  AA-A
               2:04.42  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ellis, Brooke                 12 Gulliver Prep             2:07.42        
  2  Stumpf, Mackenzie             SR Tarpon Springs            2:08.00        
  3  Ruppert-Gomez, Marcella       11 Gulliver Prep             2:08.44        
  4  Penkwitz, Isabella            11 Booker                    2:10.85        
  5  Delcompare, Audrey            SO LELY                      2:10.88        
  6  Sykes, Hannah                 10 Wolfson                   2:10.90        
  7  Graf, Julianna                   Titusville                2:11.01        
  8  Jimenez, Nicole               11 CCOR                      2:12.11        
  9  Fernandez, Gabriela              Mater Lakes               2:12.53        
 10  Delp, Gabby                   11 Holy Names                2:13.62        
 11  Macaisa, Sophia                  Lecanto                   2:13.79        
 12  Balent, Katie                 SO Fort WaltonBeach          2:13.85        
 13  Femayor, Maria                   Keys Gate                 2:13.96        
 14  Hatke, MacKenzie               9 Hudson                    2:14.51        
 15  Orcutt, Tori                  FR Fort WaltonBeach          2:14.84        
 16  Campbell, Maddie              10 Arnold                    2:15.04        
 17  Miller, Makenzie              JR PTCH                      2:15.14        
 18  Chu, Britney                  SO Eastside                  2:15.32        
 19  Walch, Christina               9 CCOR                      2:15.68        
 20  Hagy, Riley                   09 Ponte Vedra               2:16.21        
 21  Mckenna, Thea                 SO AmericanHeritage          2:16.34        
 22  Troia, Kari                   12 Arnold                    2:16.43        
 23  Gibson, Alivia                   Belleview                 2:16.56        
 24  Delcompare, Grace Ann         JR LELY                      2:16.99        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:41.39  2011        David Nolan, Hershey, PA                   
       State:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:50.01  AA-A
               1:52.28  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Cancel, Miguel                11 Gulliver Prep             1:51.40  AA-C  
  2  Orcutt, Daniel                SR Fort WaltonBeach          1:53.53        
  3  McGuire, Chad                 12 Arnold                    1:55.05        
  4  Sehlhorst, Spencer            10 Mosley (Lynn Hav          1:56.19        
  5  Brisco, Dylan                 SR Suncoast                  1:56.21        
  6  Marin, Ervin                     Mater Lakes               1:56.43        
  7  Watson, Tyler                 SO Paxon                     1:58.04        
  8  Phlegar, Alex                 12 Arnold                    1:58.09        
  9  Bolding, Chase                11 Arnold                    1:58.76        
 10  Ochse, Daniel                    Lincoln Park              2:00.20        
 11  Rua, Steven                   10 CCOR                      2:00.68        
 12  Hagy, Jesse                   11 Ponte Vedra               2:02.36        
 13  Jansen, John                  11 Jesuit (Tampa)            2:02.76        
 14  Rodriguez, Jonathan           10 Gulliver Prep             2:02.86        
 15  Kennedy, William                 Dreyfoos                  2:03.26        
 16  Barnes, Xavier                   Rockledge                 2:03.32        
 17  Pike, PK                         Palm Bay                  2:03.36        
 18  Kirchner, Anthony             09 Jesuit (Tampa)            2:03.70        
 19  Pellegrino, Jack              10 CCOR                      2:03.92        
 20  Legg, Mason                   10 Mosley (Lynn Hav          2:04.02        
 21  Westgate, Daniel              SO Bishop Moore              2:04.03        
 22  Allred, Kai                   09 Mosley (Lynn Hav          2:04.43        
 23  Certuche, Richard             12 Bishop Kenny              2:04.50        
 24  Marengo, Dominick             SR Fort WaltonBeach          2:05.05        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  21.64  2015        Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               23.27  AA-A
               23.68  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Cooper, Catharine             JR AmericanHeritage            23.52  AA-C  
  2  Colvin, Emma                     Titusville                  24.55        
  3  Radcliffe, Taylor             10 Bishop Kenny                24.58        
  4  McMenamin, Bryce              12 Pasco                       24.67        
  5  Yates, Savannah               SO Cardinal Gibbons            24.68        
  6  Wright, Shannon                  Lincoln Park                24.72        
  7  Duncan, Brooke                   Wesley Chapel               24.81        
  8  Sanchez, Grace                SR Eastside                    24.85        
  9  Talbert, Tori                    Titusville                  24.98        
 10  Bartlett, Kaylee              SO Fort WaltonBeach            25.07        
 11  Smith, Kyndall                JR Paxon                       25.12        
 12  Lontoc, Lara                  12 Holy Names                  25.12        
 13  Hernandez, Chloe               8 Gulliver Prep               25.14        
 14  Grant, Haynes                 09 Bishop Kenny                25.19        
 15  Reynolds, Ashley              JR Choctawhatchee              25.24        
 16  Shea, Abby                    12 LBAY                        25.24        
 17  McCloskey, Romina             10 Land O'Lakes                25.37        
 18  Fisher, Elizabeth             11 Mosley (Lynn Hav            25.39        
 19  Luchau, Daniela               10 Gulliver Prep               25.41        
 20  Bencie, Gwen                  SO POMP                        25.51        
 21  Clark, Rese                      Rockledge                   25.60        
 22  Kelly, Emma                   09 Ponte Vedra                 25.62        
 23  Teeter, Amber                    Fernandina Beach            25.67        
 24  Straw, Cameron                12 Wolfson                     25.72        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  19.29  2013        Caeleb Dressel, Bolles, FL                   
       State:  19.29  2013        Caeleb Dressell, Clay, Clay                  
               20.69  AA-A
               21.00  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Hoost, Irvin                     St. Brendan                 20.88  AA-C  
  2  Smith, Manden                 12 Gulf High School            21.21        
  3  Davis, Anthony                SR Gulf Breeze                 21.69        
  4  Luchau, Pablo                 12 Gulliver Prep               21.87        
  5  Martinez, Jonah               12 CCOR                        21.96        
  6  Banciella, Reid                  Mast Academy                22.01        
  7  Jennings, Chris               11 Jesuit (Tampa)              22.06        
  8  Sands, Sam                    11 Jesuit (Tampa)              22.07        
  9  Andronescu, Noah                 Rockledge                   22.14        
 10  Dawes, Stephen                12 Jesuit (Tampa)              22.18        
 11  Saslo, Jordan                 11 Citrus                      22.19        
 12  Williams, Shane               12 Mosley (Lynn Hav            22.33        
 13  Griswold, Brent                  Eustis                      22.34        
 14  Sands, Will                   12 Jesuit (Tampa)              22.37        
 15  Rodriguez, Carlos             SR AmericanHeritage            22.40        
 16  Ebey, Mark                       Belleview                   22.45        
 17  Sise, Owen                    SR Gulf Breeze                 22.48        
 18  Crayton, Evan                    Yulee                       22.55        
 19  Carr, John                    12 Bishop Kenny                22.61        
 20  Seton, James                  SO Suncoast                    22.63        
 21  Thresher, Trey                12 CCOR                        22.63        
 22  Lovett, Levi                  SR Hardee                      22.86        
 23  Starz, Zack                   JR Springstead                 22.86        
 24  Burger, Evan                  12 LBAY                        22.86        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Peng, Naomi                   SR Eastside                   470.60        
  2  Martin, Mikayla               11 Bishop Kenny               464.55        
  3  Northorp, Journi              12 MANR                       446.15        
  4  Ehrlich, Carolyn              SR POMP                       437.65        
  5  Pickard, Melyssa              SR Paxon                      415.80        
  6  Ganzer, Karissa                  Merritt Island             401.30        
  7  Perry, Sasha                  SO Paxon                      399.80        
  8  Torrance, Raley               SR Terry Parker               388.80        
  9  Fredericks, Kaitlyn              Titusville                 383.75        
 10  Sylvester, Abby               10 Mosley (Lynn Hav           378.25        
 11  Tolento, Gabby                   Lake Wales                 373.15        
 12  Yarborough, Katie             09 Bishop Kenny               371.05        
 13  Kirves, Katelyn               10 River Ridge High           366.30        
 14  Armenteros, Gina              SO Stanton                    356.20        
 15  Petitt, Kara                  09 Holy Names                 341.30        
 16  Shumnyk, Ulyana               JR Rickards                   338.05        
 17  Hutchins, Tammy               SR Avon Park                  333.25        
 18  Rochelle, Gabriela            JR Suncoast                   332.00        
 19  Devaney, Megan                10 Holy Names                 324.10        
 20  Rivas, Laine                     Lincoln Park               318.60        
 21  Edmondson, Shaeleigh             Dunedin                    317.70        
 22  McCullough, Dessirae          10 Arnold                     312.05        
 23  Simmons, Maddy                   Titusville                 308.95        
 24  Crooks, Kasey                    Satellite                  301.25        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Geraghty, Jonathan               Lincoln Park               542.00        
  2  Allen, Zach                   SR Cardinal Gibbons           532.30        
  3  Coldren, Hudson               JR Cardinal Gibbons           450.60        
  4  Forsee, Reed                     Lake Wales                 410.25        
  5  Perez, Diego                  11 Jesuit (Tampa)             391.50        
  6  Nicewonder, Dalton            10 Mosley (Lynn Hav           385.90        
  7  McCarter, Hunter              12 Arnold                     369.05        
  8  Dorr, Larson                  12 Arnold                     360.50        
  9  Schuetz, Sam                  SO Stanton                    333.35        
 10  Thompson, Jacob               SO Dunedin                    332.10        
 11  Franks, Brandon               SR Hardee                     330.10        
 12  McGuire, Cole                 10 Arnold                     329.60        
 13  Davis, Tracy                  12 Wolfson                    325.95        
 14  Ammala, Oleg                     Palm Bay                   314.15        
 15  Denson, Gage                  10 LBAY                       314.10        
 16  Osborne, Hunter               SR Tarpon Springs             311.65        
 17  Losa, Finn                    SO Avon Park                  309.75        
 18  Mayes, Kevin                  12 LBAY                       308.25        
 19  Phelps, Daniel                   Palm Bay                   305.30        
 20  Deibert, Ethan                   Merritt Island             301.75        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  51.53  2015        Katie McLaughlin, St. Margarita,CA           
       State:  53.77  2015        Jessica Nava, Westminster Acad               
               54.65  AA-A
               55.90  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Cordovi, Emily                10 Gulliver Prep               55.16  AA-C  
  2  Sykes, Hannah                 10 Wolfson                     56.78        
  3  Ellis, Brooke                 12 Gulliver Prep               57.17        
  4  Duncan, Abbey                    Wesley Chapel               57.25        
  5  Biro, Delaney                    Panthers                    57.79        
  6  Kirkpatrick, Bella            11 Holy Names                  58.41        
  7  Penkwitz, Isabella            11 Booker                      58.42        
  8  Aucremann, Madolyn            SR Menendez                    58.72        
  9  Colvin, Emma                     Titusville                  58.78        
 10  Balent, Katie                 SO Fort WaltonBeach            58.97        
 11  Meira, Isa                    10 Gulliver Prep               59.00        
 12  Fisher, Elizabeth             11 Mosley (Lynn Hav            59.15        
 13  Cherelstein, Rachel           JR Suncoast                    59.36        
 14  Filken, Mimi                     Tavares                     59.66        
 15  Kale, Sydney                  FR Fort WaltonBeach            59.71        
 16  Owens, Tessa                  FR Bishop Moore                59.85        
 17  Wallace, Haylie                  Yulee                     1:00.03        
 18  Schrader, Ashley              11 Land O'Lakes              1:00.03        
 19  Macaisa, Lauren                  Lecanto                   1:00.37        
 20  Delcompare, Grace Ann         JR LELY                      1:00.58        
 21  Lampotang, Stephanie          SR Eastside                  1:00.59        
 22  Hecky, Saundra                   Space Coast               1:00.89        
 23  Bentley, Morgan               SR Key West                  1:01.05        
 24  Marquez, Mia                  JR POMP                      1:01.46        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  45.52  2013        Joseph Schooling, Bolles, FL                 
       State:  45.52  2013        Joseph Schooling, Bolles, Bolles             
               49.23  AA-A
               50.16  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Gribble, Trahern              11 Gulliver Prep               51.38        
  2  Vargas, Sebastian             SR AmericanHeritage            51.66        
  3  Dawson, Alec                  12 Palatka                     51.92        
  4  Sober, Jeffrey                   Rocky Bayou                 52.27        
  5  Williams, Keenan              11 Arnold                      52.59        
  6  Coutant, Jacob                10 Orange Park                 52.75        
  7  Bolding, Chase                11 Arnold                      52.85        
  8  Watson, Tyler                 SO Paxon                       52.88        
  9  Rudman, Nathaniel             FR Fort WaltonBeach            53.46        
 10  Fernandez, Michael               Mater Lakes                 53.61        
 11  Lynch, Conor                  SR South Lake                  53.77        
 12  Banciella, Reid                  Mast Academy                53.81        
 13  Tilman, Cole                  11 Arnold                      54.49        
 14  Ochse, Daniel                    Lincoln Park                54.52        
 15  Smith, Gavin                  FR Suncoast                    54.55        
 16  Casiple, Kyle                 FR Paxon                       54.56        
 17  Monzon, Julian                   Port St. Lucie              54.57        
 18  Murch, Connell                JR Lakewood High               54.61        
 19  Ramsey, Jabari                11 Land O'Lakes                54.65        
 20  Perez, Bryayan                   Goleman                     54.67        
 21  Carreja, Tyler                10 Jesuit (Tampa)              54.77        
 22  Kirton, William               JR Suncoast                    54.78        
 23  Petrus, Ray                   12 Jesuit (Tampa)              54.88        
 24  Yim, Joseph                      Atlantic                    54.96        
 25  Pellegrino, Jack              10 CCOR                        54.96        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  47.09  2015        Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
               50.50  AA-A
               51.27  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Cooper, Catharine             JR AmericanHeritage            51.97        
  2  Macaisa, Sophia                  Lecanto                     53.54        
  3  Radcliffe, Taylor             10 Bishop Kenny                53.75        
  4  Abril, Sarah                  10 Gulliver Prep               53.98        
  5  Duncan, Brooke                   Wesley Chapel               54.25        
  6  Bartlett, Kaylee              SO Fort WaltonBeach            54.45        
  7  McCloskey, Romina             10 Land O'Lakes                54.62        
  8  Sanchez, Grace                SR Eastside                    54.63        
  9  Grant, Haynes                 09 Bishop Kenny                54.76        
 10  McMenamin, Bryce              12 Pasco                       54.86        
 11  Gest, Kelly                   SR Cardinal Gibbons            54.86        
 12  Smith, Kyndall                JR Paxon                       54.96        
 13  Straw, Cameron                12 Wolfson                     54.96        
 14  Grabow, Jade                  SR AmericanHeritage            55.21        
 15  McKim, Madeline               09 Mosley (Lynn Hav            55.31        
 16  Delp, Gabby                   11 Holy Names                  55.37        
 17  Voytecek, Carly               12 Ponte Vedra                 55.55        
 18  Luchau, Daniela               10 Gulliver Prep               55.83        
 19  Wills, Sierra                 11 Holy Names                  56.31        
 20  Jones, Alyssa                    Titusville                  56.50        
 21  Voytecek, Molly               12 Ponte Vedra                 56.83        
 22  Teeter, Amber                    Fernandina Beach            56.96        
 23  Fontaine, Sophie              SR Suncoast                    57.13        
 24  Contramaestre, Hannah            Mourning                    57.30        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  42.34  2011        David Nolan, Hershey, PA                     
       State:  42.95  2012        Ryan Murphy, Bolles, Jacksonville            
               45.14  AA-A
               45.86  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Hoost, Irvin                     St. Brendan                 46.29        
  2  Ingram, Jared                 SR Suncoast                    46.99        
  3  Smith, Manden                 12 Gulf High School            47.09        
  4  Long, Ethan                   JR Lakewood High               48.19        
  5  Andronescu, Noah                 Rockledge                   48.46        
  6  Laughlin, Jack                   Atlantic                    48.54        
  7  Sands, Sam                    11 Jesuit (Tampa)              48.56        
  8  Johnson, Drew                 JR Stanton                     48.65        
  9  King, Blaine                  JR Terry Parker                48.77        
 10  Relihan, Andrew               10 Ponte Vedra                 48.84        
 11  Davis, Anthony                SR Gulf Breeze                 48.96        
 12  Carr, John                    12 Bishop Kenny                49.28        
 13  Seton, James                  SO Suncoast                    49.41        
 14  Oja, Christian                JR Choctawhatchee              49.47        
 15  Griswold, Brent                  Eustis                      49.53        
 16  Frain, Patrick                10 Land O'Lakes                49.55        
 17  Milicevic, Max                10 Ponte Vedra                 49.71        
 18  Negrao, Mauro                 12 Gulliver Prep               49.77        
 19  Ladd, Zachary                 SR Suncoast                    49.79        
 20  Starz, Zack                   JR Springstead                 50.04        
 21  Williams, Shane               12 Mosley (Lynn Hav            50.18        
 22  Ebey, Mark                       Belleview                   50.19        
 23  Filler, Bobby                    Titusville                  50.31        
 24  Sands, Will                   12 Jesuit (Tampa)              50.50        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:26.58  2015        Katy Ledecky, Stone Ridge, MD              
       State:  4:37.60  11/5/2016   Morgan Tankersley, Plant (Tampa)           
               4:52.43  AA-A
               4:57.48  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ober, Ryley                   SO Bayshore                  4:53.81  AA-C  
  2  Ruppert-Gomez, Marcella       11 Gulliver Prep             4:53.84  AA-C  
  3  Ward, Taylor                  10 Land O'Lakes              4:55.76  AA-C  
  4  Mancilla, Alicia              11 Gulliver Prep             5:00.58        
  5  Scott, Hunter                 11 LBAY                      5:01.01        
  6  Jimenez, Nicole               11 CCOR                      5:03.42        
  7  Hernandez, Olivia             10 Gulliver Prep             5:08.42        
  8  Biro, Delaney                    Panthers                  5:11.49        
  9  Aucremann, Madolyn            SR Menendez                  5:13.10        
 10  Ludwick, Makayla              SO Gulf Breeze               5:13.11        
 11  Regueira, Nicole              11 Gulliver Prep             5:13.49        
 12  Cockey, Ava Joy               JR Eastside                  5:14.15        
 13  Femayor, Maria                   Keys Gate                 5:16.05        
 14  Sellers, Lauren               11 Holy Names                5:16.27        
 15  Hrabak, Amber                 JR PTCH                      5:17.44        
 16  Graham, Alexandra             JR Bayshore                  5:17.52        
 17  Neely, Cassidy                08 Holy Names                5:20.58        
 18  Brisco, Dakota                FR Suncoast                  5:21.98        
 19  Russell, Julianna             JR Cardinal Gibbons          5:23.64        
 20  Saywer, Mariah                   Tenoroc                   5:23.88        
 21  Hagy, Riley                   09 Ponte Vedra               5:24.22        
 22  Ayres, Madeline               SO Suncoast                  5:25.37        
 23  Hess, Jenna                      Merritt Island            5:25.41        
 24  Blazek, Jessica               SO South Lake                5:25.52        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:12.87  2016        Grant Shoults, St. Margarita,CA            
       State:  4:17.29  2010        Nicholas Caldwell, Riverview, Riverview    
               4:29.69  AA-A
               4:34.26  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Driscoll, Brendan             10 Jesuit (Tampa)            4:32.56  AA-C  
  2  Smith, T.C.                   SR Bayshore                  4:32.81  AA-C  
  3  Cancel, Miguel                11 Gulliver Prep             4:36.46        
  4  Tapia, Adam                   SR Tarpon Springs            4:36.66        
  5  Pacitti, Nicholas             JR AmericanHeritage          4:40.65        
  6  Porto, Kevin                  JR AmericanHeritage          4:42.89        
  7  Kalaman, Andrew               SO Bayshore                  4:45.54        
  8  Gobel, Nicholas               11 Arnold                    4:46.01        
  9  Fernandez, Michael               Mater Lakes               4:46.11        
 10  Rodriguez, Jonathan           10 Gulliver Prep             4:47.38        
 11  Danyliv, Orest                12 Gulliver Prep             4:47.63        
 12  Kennedy, Ethan                12 Crystal River             4:48.09        
 13  Kopecki, Christian            JR AmericanHeritage          4:48.83        
 14  Dodge, Grant                  JR Suncoast                  4:51.46        
 15  Mier, Jake                    11 Ponte Vedra               4:51.71        
 16  Peralta, Rene                 10 Gulliver Prep             4:53.48        
 17  Hernandez, Alex               SR Gulf Breeze               4:54.17        
 18  Leon, Joe                     10 CCOR                      4:56.35        
 19  Hache, Ronald                 SO POMP                      4:56.39        
 20  Nordelo, Zachary                 Lake Weir                 4:56.60        
 21  Rinosa, Josh                  SR Paxon                     4:56.73        
 22  Davidson, Eric                   Satellite                 4:56.73        
 23  Allred, Kai                   09 Mosley (Lynn Hav          4:56.96        
 24  Garcia-Mazzarri, Luis            Lincoln Park              4:57.28        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:30.72  2015        Carmel, IN                                 
                        Burchill V, Adams, Smith, Rothrock                
       State:  1:33.90  2009        Bolles (Jacksonville)                      
                        M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser      
               1:35.85  AA-A
               1:37.39  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Gulliver Prep (Pinecrest)                                  1:39.21        
  2  Academy of Holy Names (Tampa)                              1:40.12        
  3  Land O'Lakes High School                                   1:41.60        
  4  Titusville                                                 1:41.96        
  5  Ponte Vedra                                                1:42.22        
  6  Eastside (Gainesville)                                     1:42.32        
  7  Lecanto                                                    1:42.91        
  8  Lincoln Park (Fort Pierce)                                 1:42.99        
  9  Mosley (Lynn Haven)                                        1:43.10        
 10  Bishop Kenny (Jacksonville)                                1:43.46        
 11  Lely High School                                           1:43.99        
 12  Fort Walton Beach                                          1:44.08        
 13  Suncoast (Riviera Beach)                                   1:44.72        
 14  Lemon Bay High School                                      1:45.58        
 15  American Heritage (Plantation)                             1:45.74        
 16  Wolfson (Jacksonville)                                     1:46.24        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:19.27  2012        Bolles, FL                                 
                        R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
       State:  1:19.27  2012        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
               1:24.95  AA-A
               1:26.28  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Gulliver Prep (Pinecrest)                                  1:28.47        
  2  Jesuit (Tampa)                                             1:29.15        
  3  Gulf Breeze                                                1:29.16        
  4  Suncoast (Riviera Beach)                                   1:29.83        
  5  Arnold (Panama City Beach)                                 1:29.88        
  6  Mast (Key Biscayne)                                        1:31.51        
  7  Rockledge                                                  1:31.72        
  8  Lincoln Park (Fort Pierce)                                 1:31.81        
  9  Ponte Vedra                                                1:31.97        
 10  Lakewood (St Petersburg)                                   1:32.09        
 11  Bishop Kenny (Jacksonville)                                1:32.12        
 12  Stanton (Jacksonville)                                     1:32.30        
 13  Cape Coral High School                                     1:32.49        
 14  Pompano Beach                                              1:32.59        
 15  Mater Lakes                                                1:32.70        
 16  Lemon Bay High School                                      1:33.04        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  51.43  2012        Olivia Smoliga, Glenbrook, IL                
       State:  52.46  2013        Clara Smiddy, S. Florida HEAT, S. Florida HEA
               55.18  AA-A
               56.39  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Duncan, Abbey                    Wesley Chapel               56.62        
  2  Cordovi, Emily                10 Gulliver Prep               57.29        
  3  Warren, Taylor                09 Arnold                      58.75        
  4  Miller, Makenzie              JR PTCH                        58.77        
  5  Campbell, Maddie              10 Arnold                      58.91        
  6  Graf, Julianna                   Titusville                  59.42        
  7  Filken, Mimi                     Tavares                     59.65        
  8  Wallace, Haylie                  Yulee                       59.71        
  9  Bencie, Gwen                  SO POMP                      1:00.22        
 10  Bradford, Molly Grace         11 Mosley (Lynn Hav          1:00.79        
 11  Lampotang, Stephanie          SR Eastside                  1:00.80        
 12  Kelly, Emma                   09 Ponte Vedra               1:00.81        
 13  Wright, Shannon                  Lincoln Park              1:01.50        
 14  Bunkin, Tess                  SR Eastside                  1:01.63        
 15  Minnis, Isabel                11 Jefferson                 1:01.63        
 16  Tang, Kalin                   SR Fort WaltonBeach          1:01.66        
 17  Pokorney, Therese             SR LELY                      1:01.82        
 18  Gibson, Alivia                   Belleview                 1:01.94        
 19  Hatke, MacKenzie               9 Hudson                    1:02.10        
 20  Meira, Isa                    10 Gulliver Prep             1:02.21        
 21  Kraft, Kayla                   9 Gulliver Prep             1:02.24        
 22  Valdov, Lucie                 SO Suncoast                  1:02.38        
 23  Wagner, Isabella              SR Stanton                   1:02.44        
 24  Shea, Abby                    12 LBAY                      1:02.95        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  45.34  2012        Ryan Murphy, Bolles, FL                      
       State:  45.34  2012        Ryan Murphy, Bolles, Bolles                  
               49.74  AA-A
               51.01  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Lynch, Conor                  SR South Lake                  52.20        
  2  Orcutt, Daniel                SR Fort WaltonBeach            52.21        
  3  Ingram, Jared                 SR Suncoast                    52.31        
  4  Phlegar, Alex                 12 Arnold                      52.41        
  5  Gribble, Trahern              11 Gulliver Prep               53.14        
  6  Brisco, Dylan                 SR Suncoast                    53.25        
  7  Tatro, Tyler                     Titusville                  54.58        
  8  Diaz-Velasco, Esteban            Somerset Academy            54.78        
  9  Cosgrave, Gared                  Lincoln Park                54.81        
 10  Legg, Mason                   10 Mosley (Lynn Hav            54.98        
 11  Laughlin, Jack                   Atlantic                    55.58        
 12  Monzon, Julian                   Port St. Lucie              56.04        
 13  Murch, Connell                JR Lakewood High               56.12        
 14  Cox, Nicholas                 10 Ponte Vedra                 56.13        
 15  Smith, Gavin                  FR Suncoast                    56.16        
 16  Carreja, Tyler                10 Jesuit (Tampa)              56.32        
 17  Smith, Maxwell                09 Robinson (Tampa)            56.43        
 18  Bindi, Nikolas                SR Gulf Breeze                 56.62        
 19  Speck, Stephen                FR Gulf Breeze                 57.17        
 20  Zeigler, Wyatt                SR Hardee                      57.74        
 21  Petrus, Ray                   12 Jesuit (Tampa)              57.74        
 22  Rosas, Santi                  10 CCOR                        57.75        
 23  Ruefel, Jonathan              SO Lakewood High               57.82        
 24  Kennedy, William                 Dreyfoos                    57.96        
 25  Sanchez, Alex                    Mast Academy                57.96        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:    58.56  2015        Lindsey Horejsi, Albert Lea, MN            
       State:  1:01.68  2015        Caroline White, Trinity Prep               
               1:03.03  AA-A
               1:04.56  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Stumpf, Mackenzie             SR Tarpon Springs            1:06.04        
  2  Yates, Savannah               SO Cardinal Gibbons          1:06.65        
  3  Sellers, Callie               JR Stanton                   1:06.92        
  4  Fernandez, Gabriela              Mater Lakes               1:07.52        
  5  Beall, Sophee                 12 Mosley (Lynn Hav          1:07.81        
  6  Delcompare, Audrey            SO LELY                      1:08.25        
  7  Glennon, Kayla                   Lincoln Park              1:08.27        
  8  Reynolds, Ashley              JR Choctawhatchee            1:08.30        
  9  Cherelstein, Rachel           JR Suncoast                  1:08.33        
 10  Wills, Sierra                 11 Holy Names                1:08.42        
 11  Dupee, Isabel                    Yulee                     1:08.54        
 12  Larin, Elise                     Somerset Academy          1:08.56        
 13  Hernandez, Olivia             10 Gulliver Prep             1:08.74        
 14  Mckenna, Thea                 SO AmericanHeritage          1:09.45        
 15  Walch, Christina               9 CCOR                      1:09.64        
 16  Garcia, Pamela                   Mater Lakes               1:09.97        
 17  Alderman, Sarah                  Titusville                1:10.00        
 18  Talbert, Tori                    Titusville                1:10.05        
 19  Troia, Kari                   12 Arnold                    1:10.16        
 20  Lambrianos, Eleni             JR Tarpon Springs            1:10.17        
 21  Hrabak, Amber                 JR PTCH                      1:10.22        
 22  Dangond, Manuela                 Mast Academy              1:10.22        
 23  Rosenthal, Julia               9 Gulliver Prep             1:10.64        
 24  Tang, Kalin                   SR Fort WaltonBeach          1:10.67        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:  52.65  2016        Chandler, Bray, Avon, IN                     
       State:  54.64  2015        Raiz Tjon-A-Joe, WestlakePrep                
               56.09  AA-A
               57.39  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  McGuire, Chad                 12 Arnold                      58.22        
  2  Williams, Keenan              11 Arnold                      59.60        
  3  Martinez, Jonah               12 CCOR                        59.68        
  4  Jennings, Chris               11 Jesuit (Tampa)              59.82        
  5  Marin, Ervin                     Mater Lakes               1:00.18        
  6  Moran, Brandon                   Mater Lakes               1:00.58        
  7  Sehlhorst, Spencer            10 Mosley (Lynn Hav          1:00.71        
  8  Hagy, Jesse                   11 Ponte Vedra               1:00.72        
  9  Ramsey, Jabari                11 Land O'Lakes              1:00.97        
 10  Westgate, Daniel              SO Bishop Moore              1:01.97        
 11  Certuche, Richard             12 Bishop Kenny              1:02.24        
 12  Tuggle, Kenneth               12 Mosley (Lynn Hav          1:02.25        
 13  Marengo, Dominick             SR Fort WaltonBeach          1:02.37        
 14  Saslo, Jordan                 11 Citrus                    1:02.54        
 15  Knight, Ethan                 11 Baker County              1:02.65        
 16  Murillo, Pablo                   Mater Lakes               1:02.71        
 17  Fay, Tyler                    12 Arnold                    1:02.82        
 18  Pike, PK                         Palm Bay                  1:03.10        
 19  Sistare, Cameron              SR Stanton                   1:03.43        
 20  Rua, Steven                   10 CCOR                      1:03.47        
 21  Gardner, Terry                   Lincoln Park              1:03.53        
 22  Negrao, Mauro                 12 Gulliver Prep             1:04.04        
 23  Chynoweth, Griffin            JR Sebring                   1:04.06        
 24  Schulte, Christopher          SR POMP                      1:04.34        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:15.38  2015        Carmel, IN                                 
                        Burchill V, Adams, Smith, Bilquist                
       State:  3:23.43  2012        Saint Andrew's (Boca Raton)                
                        T Karosas, B Ruth, R Bradford-Feldman, M Moroney  
               3:28.27  AA-A
               3:31.83  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Gulliver Prep (Pinecrest)                                  3:34.15        
  2  Land O'Lakes High School                                   3:39.78        
  3  Academy of Holy Names (Tampa)                              3:40.02        
  4  Suncoast (Riviera Beach)                                   3:41.73        
  5  Cardinal Gibbons                                           3:41.88        
  6  Titusville                                                 3:42.13        
  7  Mosley (Lynn Haven)                                        3:43.90        
  8  Ponte Vedra                                                3:44.36        
  9  Eastside (Gainesville)                                     3:44.38        
 10  American Heritage (Plantation)                             3:44.48        
 11  Port Charlotte High School                                 3:46.62        
 12  Mast (Key Biscayne)                                        3:46.95        
 13  Fort Walton Beach                                          3:48.28        
 14  Arnold (Panama City Beach)                                 3:48.38        
 15  Cape Coral High School                                     3:48.97        
 16  Bishop Moore (Orlando)                                     3:50.29        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  2:54.43  2012        Bolles, FL                                 
                        R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
       State:  2:54.43  2012        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
               3:06.47  AA-A
               3:09.43  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Gulliver Prep (Pinecrest)                                  3:10.99        
  2  Suncoast (Riviera Beach)                                   3:12.91        
  3  American Heritage (Plantation)                             3:14.40        
  4  Arnold (Panama City Beach)                                 3:17.48        
  5  Jesuit (Tampa)                                             3:18.25        
  6  Mosley (Lynn Haven)                                        3:20.01        
  7  Paxon (Jacksonville)                                       3:20.65        
  8  Lincoln Park (Fort Pierce)                                 3:21.49        
  9  Mast (Key Biscayne)                                        3:21.56        
 10  Rockledge                                                  3:22.46        
 11  Stanton (Jacksonville)                                     3:23.13        
 12  Cape Coral High School                                     3:23.79        
 13  Gulf Breeze                                                3:24.20        
 14  Pompano Beach                                              3:24.39        
 15  Fort Walton Beach                                          3:24.93        
 16  Eastside (Gainesville)                                     3:25.17