Licensed to FHSAA - Setup Meets - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 11/1/2015 06:10 PM
                        FHSAA 4A Region 2 Championship                         
                Hosted By: Palm Harbor University
 High School                 
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:39.25  2015        Carmel, IN                                 
                        Burchill S, Clarke, Burchill V, Bilquist          
       State:  1:42.35  2008        Bolles                                     
                        A. Peacock,C Mumford,M. Fontano,D.Nessler         
               1:45.59  AA-A
               1:47.45  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Palm Harbor University                                     1:49.70        
  2  Lakewood Ranch High School                                 1:50.43        
  3  Riverview (Sarasota)                                       1:50.77        
  4  Olympia High School                                        1:52.51        
  5  Plant (Tampa)                                              1:53.39        
  6  Countryside (Clearwater)                                   1:56.75        
  7  Sarasota High School                                       1:56.86        
  8  St. Petersburg                                             1:57.87        
  9  Dr Phillips High School                                    1:58.38        
 10  Bloomingdale (Valrico)                                     1:58.91        
 11  Newsome (Lithia)                                           1:58.98        
 12  Wiregrass Ranch High School                                2:00.51        
 13  Saint Cloud High School                                    2:01.01        
 14  Lake Nona High School                                      2:01.23        
 15  Durant (Plant City)                                        2:03.22        
 16  East Ridge High School                                     2:07.47        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:27.74  2014        Baylor, TN                                 
                        Kaliszak, Tynes, McHugh, Selby                    
       State:  1:28.02  2012        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, J Schooling, J Booth, S Condorelli      
               1:34.13  AA-A
               1:35.69  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Countryside (Clearwater)                                   1:39.88        
  2  Riverview (Sarasota)                                       1:40.32        
  3  Lakewood Ranch High School                                 1:41.79        
  4  Plant (Tampa)                                              1:42.69        
  5  Strawberry Crest (Dover)                                   1:42.83        
  6  Gateway High School                                        1:46.12        
  7  Palm Harbor University                                     1:46.19        
  8  Bloomingdale (Valrico)                                     1:46.57        
  9  Newsome (Lithia)                                           1:47.88        
 10  Olympia High School                                        1:48.98        
 11  George Jenkins High School                                 1:49.41        
 12  Pinellas Park (Largo)                                      1:50.22        
 13  Lake Nona High School                                      1:52.21        
 14  George Steinbrenner (Lutz)                                 1:53.45        
 15  Dr Phillips High School                                    1:53.55        
 16  Saint Cloud High School                                    1:53.81        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:41.55  2015        Katie Ledecky, Stone Ridge, MD             
       State:  1:45.37  2010        Lauren Driscoll, A-Heritage, A-Heritage Pla
               1:49.09  AA-A
               1:50.82  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Palsha, Peyton                JR St. Petersburg            1:50.80  AA-C  
  2  Cianciolo, Christina M        FR Riverview (Srq)           1:52.54        
  3  Tankersley, Morgan P          10 Plant (Tampa)             1:53.29        
  4  Kiser, Randi                  JR Countryside               1:53.49        
  5  Atkins, Spence S              SR Riverview (Srq)           1:54.36        
  6  Bernard, Sofia B              11 Olympia                   1:54.67        
  7  Greer, Klaudia G              SO Newsome (Lithia)          1:55.41        
  8  O'Grady, Rachel M             SR Riverview (Srq)           1:55.73        
  9  Hernandez-Tome, Lara M        JR Riverview (Srq)           1:56.49        
 10  Ward, Caroline C              SR Palm Harbor Univ          1:56.66        
 11  Graham, Olivia R                 Sarasota                  1:56.76        
 12  Broullire, Blake              12 Olympia                   1:58.08        
 13  Hernandez, Stephanie G        SO Palm Harbor Univ          1:58.98        
 14  Whitfield, Sidney A           10 Plant (Tampa)             1:59.23        
 15  Miller, Sienna L              FR Sarasota                  1:59.37        
 16  Neri, Christina N             SO Palm Harbor Univ          1:59.90        
 17  Shapiro, Abigail B            10 Plant (Tampa)             2:00.00        
 18  Harvard, Leah                 SR St. Petersburg            2:00.83        
 19  Magrino, Maddie               JR Dr. Phillips              2:01.27        
 20  Kubel, Ashley F                  G. Steinbrenner           2:01.72        
 21  Harris, Kelly                 SO St. Petersburg            2:02.30        
 22  deAlvarez, Lia J              SO Countryside               2:02.87        
 23  Janes, Raquel L                  Newsome (Lithia)          2:03.46        
 24  Voronina, Elizabeth            9 Sarasota                  2:03.86        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:33.83  2009        Tom Schields, HuntingtonBchCA              
       State:  1:34.69  2013        Caeleb Dressel, Clay, Clay                 
               1:39.07  AA-A
               1:40.69  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Katz, Austin                  JR Riverview (Srq)           1:40.96        
  2  Lense, Noah                   SR Countryside               1:41.10        
  3  Erlenmeyer, Daniel            SR Lakewood Ranch            1:42.23        
  4  Meisenheimer, Jake            JR Dr. Phillips              1:43.82        
  5  Clark, Drew S                 SR Riverview (Srq)           1:43.97        
  6  Hernandez-Tome, Nicholas R    SO Riverview (Srq)           1:47.33        
  7  Firlie, Brendan C             SO Riverview (Srq)           1:47.74        
  8  Richardson, Zane L            10 Strawberry Crest          1:48.66        
  9  Hofrichter, Christian D       JR Durant                    1:49.88        
 10  Manera, Noah G                JR Bloomingdale              1:49.95        
 11  Hample, Gregory M             SO Palm Harbor Univ          1:50.38        
 12  Opitz, Ryan                    9 Sarasota                  1:51.17        
 13  Shapiro, Jack H               10 Plant (Tampa)             1:52.10        
 14  Grant, Magellan               FR St. Petersburg            1:52.84        
 15  Devitt, Graham F              JR Sarasota                  1:53.61        
 16  Hall, Jacob C                    G. Steinbrenner           1:54.53        
 17  Bokelmann, Wesley             SO Manatee                   1:54.82        
 18  Romero, Kyle                  FR Palm Harbor Univ          1:55.11        
 19  Chamberlain, Corbin           SR Dr. Phillips              1:56.57        
 20  Rojas, Frederico              12 Olympia                   1:56.84        
 21  Shoemaker, Connor D              Sarasota                  1:57.38        
 22  Weaver, Nate                  11 Plant (Tampa)             1:58.07        
 23  Mowry, Jakob                  FR Palm Harbor Univ          1:58.32        
 24  Ortiz, Luis                   SO Dr. Phillips              1:58.64        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:53.82  2009        Dagny Knutson, Minot, ND                   
       State:  1:57.07  2009        Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
               2:02.49  AA-A
               2:04.60  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Jones, Madison M              SR Palm Harbor Univ          2:08.66        
  2  Traba, Isabel F                9 Sarasota                  2:09.52        
  3  Lucas, Spencer                12 Lake Nona                 2:09.99        
  4  Schieffelin, Samantha M       11 Olympia                   2:12.03        
  5  Lopez, Miah O                 JR Riverview (Srq)           2:13.56        
  6  Schulte, Erin U               SO Plant City                2:13.96        
  7  Loefgren, Emily               FR Lakewood Ranch            2:14.32        
  8  Andros, Alexis                JR Riverview (Srq)           2:14.51        
  9  Lozano, Luci                  FR Riverview (Srq)           2:14.68        
 10  Dunn, Ana C                   SO Palm Harbor Univ          2:14.80        
 11  Conway, Lauren F              SO Wiregrass Ranch           2:15.38        
 12  Stich, Amber L                SR Riverview (Srq)           2:16.17        
 13  Neri, Katherine E             SO Palm Harbor Univ          2:17.18        
 14  Cassady, Shay                 SO St. Petersburg            2:17.27        
 15  Rossi, Caroline E             09 Plant (Tampa)             2:17.88        
 16  Placencia, Bella A            10 Olympia                   2:18.26        
 17  Carey, Delaney K              11 Olympia                   2:18.73        
 18  Omel, Tammy                   SR Bloomingdale              2:19.51        
 19  Romero, Ana C                 11 Olympia                   2:20.09        
 20  Al Mussalam, Tara             FR Palm Harbor Univ          2:20.12        
 21  Cahoone, Samantha E           JR Sarasota                  2:21.39        
 22  Pyhel, Madison                FR St. Petersburg            2:21.65        
 23  Finster, Julia                FR St. Petersburg            2:23.16        
 24  James, Julia                  JR Dr. Phillips              2:23.65        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:41.39  2011        David Nolan, Hershey, PA                   
       State:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:50.28  AA-A
               1:52.59  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Dols, Keanan M                JR Riverview (Srq)           1:55.92        
  2  Lee, Campbell P               SR Riverview (Srq)           1:57.41        
  3  Riley, Brett A                SO Riverview (Srq)           1:57.81        
  4  Licht, Joey                   SO Countryside               1:58.02        
  5  White, Sean J                 SR Durant                    2:00.83        
  6  Biala, Alonzo V               12 Strawberry Crest          2:00.84        
  7  Legge, John                   SR Pinellas Park             2:01.07        
  8  Aguirre, Sebastian            FR Lakewood Ranch            2:03.20        
  9  Lucido, Luke D                SR George Jenkins            2:06.13        
 10  Moothedan, Elijah J              G. Steinbrenner           2:07.09        
 11  Shmidt, Parker                FR Riverview (Srq)           2:07.77        
 12  Barragan, Alex A              SR Palm Harbor Univ          2:08.28        
 13  Hanner, Lyle                  JR Lakewood Ranch            2:09.00        
 14  Rasmussen, Jack V             SR Palm Harbor Univ          2:09.91        
 15  Dillon, Tyler T               10 Olympia                   2:10.43        
 16  Perez, Daniel                 SO Freedom                   2:12.37        
 17  Fernandez, Gus J              SO Riverview                 2:12.70        
 18  Lachat, Clement H             12 Plant (Tampa)             2:14.18        
 19  Lopez, Noel                   JR Bloomingdale              2:14.35        
 20  Stoker, Kyle D                   G. Steinbrenner           2:14.38        
 21  Tobiasen, Andrew              JR Dr. Phillips              2:15.51        
 22  Hom, Matthew P                FR Palm Harbor Univ          2:16.02        
 23  Arany, Bence T                FR Sarasota                  2:16.72        
 24  Lugo, Carlos                  SR Gateway                   2:17.93        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  21.64  2015        Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               23.31  AA-A
               23.71  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  McIntosh, Lauren E            SR Palm Harbor Univ            24.27        
  2  Vasiloff, Katie               SO Durant                      24.80        
  3  Sherman, Zoe                  JR Dr. Phillips                25.08        
  4  Bogumil, Haille               SO Lakewood Ranch              25.08        
  5  Sterlacci, Catarina N         10 Plant (Tampa)               25.12        
  6  Hample, Emily L               SR Palm Harbor Univ            25.16        
  7  Dong, Cindy                   SO Riverview (Srq)             25.25        
  8  Hansen, Hannah N              SO Palm Harbor Univ            25.31        
  9  Greenwood, Allison G          SR Newsome (Lithia)            25.37        
 10  Piana, Ava L                  JR St Cloud                    25.43        
 11  Carter, Paige C               12 Alonso (Tampa)              25.44        
 12  Hobson, Kirsten               FR Riverview (Srq)             25.50        
 13  Devlin, Lexi S                SR Riverview (Srq)             25.58        
 14  Avery, Madison A              JR Countryside                 25.64        
 15  Rossi, Sarah G                12 Plant (Tampa)               25.72        
 16  Radloff, Keely                FR Lakewood Ranch              25.81        
 17  Swift, Samantha               JR Countryside                 25.82        
 18  Schulte, Jilian K             09 Plant (Tampa)               25.83        
 19  Montoya, Alexandra            SO Lakewood Ranch              25.87        
 20  Chapin, Courtney              JR Lakewood Ranch              26.01        
 21  Hyler, Sophie                 12 Olympia                     26.06        
 22  Davie, Morgan A               FR Sarasota                    26.20        
 23  Vangellow, Tate               SR Riverview (Srq)             26.24        
 24  Bularca, Isabelle M           SO Bloomingdale                26.28        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  19.29  2013        Caeleb Dressel, Bolles, FL                   
       State:  19.29  2013        Caeleb Dressell, Clay, Clay                  
               20.72  AA-A
               21.04  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Psinakis, Chase N             12 Alonso (Tampa)              22.27        
  2  Amistoso, Patrick D           FR Sarasota                    22.40        
  3  Roubicek, Jordan              SO East Ridge                  22.43        
  4  Vega, Andres                  SO St Cloud                    22.62        
  5  McGovern, Blake B             JR Newsome (Lithia)            22.78        
  6  Monaghan, Matt                JR Countryside                 22.85        
  7  St Pierre, Ricky J            SR Countryside                 22.90        
  8  Moran, Nick                   JR Gateway                     22.97        
  9  DeOliveira, Victor            SR Wiregrass Ranch             22.97        
 10  King, Brandon                 SR Pinellas Park               23.08        
 11  Bemis, Michael J              JR Palm Harbor Univ            23.09        
 12  Corrigan, JJ                  SO Riverview (Srq)             23.25        
 13  Marques, Mitchell             12 Olympia                     23.29        
 14  Haugh, Tyler                  JR Dr. Phillips                23.31        
 15  Rhoads, Paxton M              11 Plant (Tampa)               23.33        
 16  Babnik, Jacob                 SR Countryside                 23.35        
 17  Hessler, Kurt                 JR St. Petersburg              23.42        
 18  Krieg, Jacob                  SR Lakewood Ranch              23.44        
 19  Mendieta, Joshua              JR Nort Port                   23.54        
 20  Meisenheimer, Max             FR Dr. Phillips                23.57        
 21  Chaves, Nicolas               FR Palm Harbor Univ            23.58        
 22  Cannon, Nicholas E            SR Bloomingdale                23.63        
 23  Podolitsiy, Maksim            11 Plant (Tampa)               23.64        
 24  Mead, Joshua                  SR Osceola                     23.72        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Robillard, Makayla            12 Olympia                    514.60        
  2  Merriman, Maggie              10 Olympia                    492.10        
  3  Moretti, Victoria             12 Olympia                    475.85        
  4  LaPeter, Lauren               SR St. Petersburg             421.10        
  5  Waechter, Alexis              SR St Cloud                   416.25        
  6  Pinherio, Jenna               10 Lake Nona                  405.50        
  7  Holt, Kara                    09 Olympia                    379.40        
  8  Blankenbaker, Julia           JR Wiregrass Ranch            346.40        
  9  Macleod, Kasey                SR Palm Harbor Univ           322.55        
 10  Stevens, Haley                SR Pinellas Park              318.05        
 11  Guggino, Ysabella             11 Plant (Tampa)              306.60        
 12  Yonkauske, Alexandria            Newsome (Lithia)           285.60        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Power, Dylan                  12 Plant (Tampa)              580.90        
  2  Jenkins, Max                  12 Plant (Tampa)              552.80        
  3  Dowd, Jack                    10 Olympia                    480.40        
  4  Petroksy, Connor              SO Palm Harbor Univ           353.50        
  5  Kaiser, Alex                  SO Dr. Phillips               350.70        
  6  McKelvin, Mack                11 Plant (Tampa)              348.60        
  7  Ruiz, Peter                   JR St Cloud                   341.50        
  8  Seguin, Marshall              JR Durant                     341.45        
  9  Rusch, Christian J            FR Countryside                318.05        
 10  Gonzalez, Antonia                G. Steinbrenner            307.55        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  51.53  2015        Katie McLaughlin, St. Margarita,CA           
       State:  53.83  2010        Chelsie Britt, Lake Highland, Lake Highland  
               54.84  AA-A
               55.98  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Jean, Madison                 SR Lakewood Ranch              55.91  AA-C  
  2  Dong, Cindy                   SO Riverview (Srq)             57.29        
  3  Traba, Isabel F                9 Sarasota                    57.75        
  4  Kiser, Randi                  JR Countryside                 57.94        
  5  Vasiloff, Katie               SO Durant                      58.10        
  6  Guzman, Celismar              10 Strawberry Crest            58.57        
  7  Dolgetta, Genesis G           JR Riverview (Srq)             58.67        
  8  Sterlacci, Catarina N         10 Plant (Tampa)               58.70        
  9  Conway, Madison A             SR Wiregrass Ranch             58.70        
 10  Tyle, Madison R               SO Sarasota                    58.91        
 11  Jones, Madison M              SR Palm Harbor Univ            59.40        
 12  Lozano, Luci                  FR Riverview (Srq)             59.69        
 13  Olivares, Roseleen            SO Dr. Phillips                59.88        
 14  Nutter, Kristen               FR Riverview (Srq)           1:00.07        
 15  Miller, Sienna L              FR Sarasota                  1:00.51        
 16  Trago, Sarah                  10 Lake Nona                 1:01.07        
 17  Bedlack, Ashton               FR Palm Harbor Univ          1:01.17        
 18  Greiwe, Abigail K             10 Plant (Tampa)             1:01.51        
 19  Smith, Kayla                  FR Dr. Phillips              1:01.59        
 20  Avery, Sydney A               FR Countryside               1:01.76        
 21  Radloff, Keely                FR Lakewood Ranch            1:01.87        
 22  Ward, Kimberly R                 G. Steinbrenner           1:02.55        
 23  Bularca, Isabelle M           SO Bloomingdale              1:02.79        
 24  Pyhel, Madison                FR St. Petersburg            1:03.10        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  45.52  2013        Joseph Schooling, Bolles, FL                 
       State:  45.52  2013        Joseph Schooling, Bolles, Bolles             
               49.37  AA-A
               50.27  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Lense, Noah                   SR Countryside                 49.39  AA-C  
  2  Brooks, Walker                SR Gateway                     52.08        
  3  Amistoso, Patrick D           FR Sarasota                    52.10        
  4  Manera, Noah G                JR Bloomingdale                53.13        
  5  Teske, Daniel J               10 Strawberry Crest            53.31        
  6  Aguirre, Sebastian            FR Lakewood Ranch              54.43        
  7  Dubbs, Chasen                  9 Sarasota                    55.17        
  8  Clark, Jack R                 SR Riverview (Srq)             55.69        
  9  Lueth, Kon C                  SO Countryside                 55.70        
 10  Lu, Benjamin                  JR Riverview (Srq)             55.88        
 11  Moothedan, Elijah J              G. Steinbrenner             56.55        
 12  Lasday, Max                   SO Riverview (Srq)             56.64        
 13  Dillon, Tyler T               10 Olympia                     56.77        
 14  Nodarse, Luis                 SR Gateway                     57.09        
 15  Stem, Tucker J                SR Palm Harbor Univ            57.25        
 16  Arany, Bence T                FR Sarasota                    57.46        
 17  Podolitsiy, Maksim            11 Plant (Tampa)               57.58        
 18  Andrzejczyn, Dominik A        FR Riverview (Srq)             57.80        
 19  Lopez, Bernardo A             12 Olympia                     58.12        
 20  Barragan, Alex A              SR Palm Harbor Univ            58.53        
 21  Mirsaderov, Nick              SO Palm Harbor Univ            58.56        
 22  Fernandez, Gus J              SO Riverview                   58.84        
 23  Seibert, Ethan J              FR Newsome (Lithia)            59.09        
 24  Pelletier, Derrick            JR East Ridge                  59.37        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  47.09  2015        Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
               50.59  AA-A
               51.40  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bernard, Sofia B              11 Olympia                     52.82        
  2  Greer, Klaudia G              SO Newsome (Lithia)            53.00        
  3  McIntosh, Lauren E            SR Palm Harbor Univ            53.31        
  4  Sherman, Zoe                  JR Dr. Phillips                53.55        
  5  Ward, Caroline C              SR Palm Harbor Univ            54.11        
  6  Bogumil, Haille               SO Lakewood Ranch              54.14        
  7  Hobson, Kirsten               FR Riverview (Srq)             54.32        
  8  O'Grady, Rachel M             SR Riverview (Srq)             54.34        
  9  Dolgetta, Genesis G           JR Riverview (Srq)             54.61        
 10  Caprio, Britney N             JR Palm Harbor Univ            54.71        
 11  Whitfield, Sidney A           10 Plant (Tampa)               54.73        
 12  Osborne, Summer A             FR Countryside                 54.83        
 13  Atkins, Anna                  SR Riverview (Srq)             54.84        
 14  Lulf, Rachel S                SR George Jenkins              55.33        
 15  Greenwood, Allison G          SR Newsome (Lithia)            55.79        
 16  Piana, Ava L                  JR St Cloud                    55.82        
 17  Swan, Ally                    FR Palm Harbor Univ            56.13        
 18  Rossi, Sarah G                12 Plant (Tampa)               56.30        
 19  Hyler, Sophie                 12 Olympia                     56.67        
 20  Avery, Madison A              JR Countryside                 57.01        
 21  Montoya, Alexandra            SO Lakewood Ranch              57.09        
 22  Herrera, Marcela              11 Olympia                     57.16        
 23  Omel, Tammy                   SR Bloomingdale                57.26        
 24  Grzeszczak, Caroline          SO Dr. Phillips                57.77        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  42.34  2011        David Nolan, Hershey, PA                     
       State:  42.95  2012        Ryan Murphy, Bolles, Jacksonville            
               45.28  AA-A
               45.97  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  White, Sean J                 SR Durant                      47.92        
  2  Psinakis, Chase N             12 Alonso (Tampa)              48.01        
  3  Carmichael, Tyler P           JR Riverview (Srq)             49.19        
  4  Roubicek, Jordan              SO East Ridge                  49.55        
  5  Moran, Nick                   JR Gateway                     49.56        
  6  Corrigan, JJ                  SO Riverview (Srq)             49.74        
  7  Krieg, Jacob                  SR Lakewood Ranch              50.06        
  8  Winters, Ashton J             SR George Jenkins              50.08        
  9  Stevenson, Will B             12 Plant (Tampa)               50.11        
 10  Bemis, Michael J              JR Palm Harbor Univ            50.30        
 11  St Pierre, Ricky J            SR Countryside                 50.42        
 12  Vieira Marasciulo, Pedro      SR Riverview (Srq)             50.48        
 13  Vega, Andres                  SO St Cloud                    50.56        
 14  DeOliveira, Victor            SR Wiregrass Ranch             50.71        
 15  King, Brandon                 SR Pinellas Park               50.98        
 16  Kugler, Ethan W               JR Palm Harbor Univ            51.02        
 17  Haugh, Tyler                  JR Dr. Phillips                51.05        
 18  Mendieta, Joshua              JR Nort Port                   51.32        
 19  Meisenheimer, Max             FR Dr. Phillips                51.36        
 20  McConkey, Aidan D             10 Olympia                     51.45        
 21  Lucido, Luke D                SR George Jenkins              51.58        
 22  Hall, Jacob C                    G. Steinbrenner             51.78        
 23  Chaves, Nicolas               FR Palm Harbor Univ            51.99        
 24  Lachat, Clement H             12 Plant (Tampa)               52.08        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:26.58  2015        Katy Ledecky, Stone Ridge, MD              
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
               4:52.18  AA-A
               4:57.63  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Palsha, Peyton                JR St. Petersburg            4:54.34  AA-C  
  2  Cianciolo, Christina M        FR Riverview (Srq)           4:59.67        
  3  Atkins, Spence S              SR Riverview (Srq)           5:01.25        
  4  Tankersley, Morgan P          10 Plant (Tampa)             5:01.45        
  5  Graham, Olivia R                 Sarasota                  5:06.59        
  6  Hernandez-Tome, Lara M        JR Riverview (Srq)           5:06.59        
  7  Carter, Paige C               12 Alonso (Tampa)            5:12.18        
  8  Stich, Amber L                SR Riverview (Srq)           5:14.11        
  9  Hernandez, Stephanie G        SO Palm Harbor Univ          5:14.52        
 10  Neri, Christina N             SO Palm Harbor Univ          5:15.81        
 11  Harvard, Leah                 SR St. Petersburg            5:16.45        
 12  Shapiro, Abigail B            10 Plant (Tampa)             5:16.60        
 13  Olivares, Roseleen            SO Dr. Phillips              5:19.75        
 14  Janes, Raquel L                  Newsome (Lithia)          5:20.53        
 15  deAlvarez, Lia J              SO Countryside               5:22.24        
 16  Ward, Kimberly R                 G. Steinbrenner           5:23.32        
 17  Magrino, Maddie               JR Dr. Phillips              5:23.76        
 18  Bellamy, Gabriella            JR Countryside               5:24.25        
 19  Trago, Sarah                  10 Lake Nona                 5:25.34        
 20  Bedlack, Ashton               FR Palm Harbor Univ          5:25.70        
 21  Menyhart, Victoria            SO Countryside               5:28.24        
 22  Kunins, Leah                  JR St. Petersburg            5:31.81        
 23  Dunaeva, Sophia               SO East Ridge                5:35.58        
 24  Kallevig, MacKenzie R         FR Palm Harbor Univ          5:36.69        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:13.87  2013        Jack Conger, Good Counsel,MD               
       State:  4:17.29  2010        Nicholas Caldwell, Riverview, Riverview    
               4:29.64  AA-A
               4:34.58  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Erlenmeyer, Daniel            SR Lakewood Ranch            4:33.06  AA-C  
  2  Clark, Drew S                 SR Riverview (Srq)           4:36.39        
  3  Meisenheimer, Jake            JR Dr. Phillips              4:45.46        
  4  Hernandez-Tome, Nicholas R    SO Riverview (Srq)           4:47.57        
  5  Richardson, Zane L            10 Strawberry Crest          4:48.91        
  6  Firlie, Brendan C             SO Riverview (Srq)           4:49.84        
  7  Hofrichter, Christian D       JR Durant                    4:52.66        
  8  Hample, Gregory M             SO Palm Harbor Univ          4:52.79        
  9  Shapiro, Jack H               10 Plant (Tampa)             4:55.02        
 10  Clark, Jack R                 SR Riverview (Srq)           4:55.22        
 11  Opitz, Ryan                    9 Sarasota                  4:59.06        
 12  Devitt, Graham F              JR Sarasota                  5:02.85        
 13  Rust, Eli                     SO St. Petersburg            5:03.54        
 14  Romero, Kyle                  FR Palm Harbor Univ          5:07.53        
 15  Hernandez, Maximo             11 Lake Nona                 5:10.51        
 16  Shoemaker, Connor D              Sarasota                  5:11.18        
 17  Chamberlain, Corbin           SR Dr. Phillips              5:11.96        
 18  Ortiz, Luis                   SO Dr. Phillips              5:15.04        
 19  Lopez, Bernardo A             12 Olympia                   5:15.39        
 20  Licht, Sammy                  SO Countryside               5:16.38        
 21  Weaver, Nate                  11 Plant (Tampa)             5:16.54        
 22  Stoker, Kyle D                   G. Steinbrenner           5:19.00        
 23  Rojas, Frederico              12 Olympia                   5:19.25        
 24  Kavanaugh, Sean W             SO Durant                    5:19.89        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:30.72  2015        Carmel, IN                                 
                        Burchill V, Adams, Smith, Rothrock                
       State:  1:33.90  2009        Bolles (Jacksonville)                      
                        M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser      
               1:36.02  AA-A
               1:37.45  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Palm Harbor University                                     1:38.93        
  2  Riverview (Sarasota)                                       1:39.97        
  3  Dr Phillips High School                                    1:40.51        
  4  Countryside (Clearwater)                                   1:41.77        
  5  Plant (Tampa)                                              1:42.04        
  6  Sarasota High School                                       1:42.13        
  7  Lakewood Ranch High School                                 1:42.63        
  8  Olympia High School                                        1:43.65        
  9  Newsome (Lithia)                                           1:45.70        
 10  St. Petersburg                                             1:46.44        
 11  Bloomingdale (Valrico)                                     1:46.66        
 12  Durant (Plant City)                                        1:47.90        
 13  George Steinbrenner (Lutz)                                 1:49.08        
 14  Wharton (Tampa)                                            1:49.66        
 15  Lake Nona High School                                      1:50.12        
 16  East Ridge High School                                     1:51.58        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:19.27  2012        Bolles, FL                                 
                        R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
       State:  1:19.27  2012        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
               1:25.05  AA-A
               1:26.40  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Riverview (Sarasota)                                       1:29.46        
  2  Dr Phillips High School                                    1:32.60        
  3  Sarasota High School                                       1:32.96        
  4  Countryside (Clearwater)                                   1:33.16        
  5  Lakewood Ranch High School                                 1:33.22        
  6  Plant (Tampa)                                              1:33.37        
  7  East Ridge High School                                     1:33.73        
  8  George Jenkins High School                                 1:34.02        
  9  Pinellas Park (Largo)                                      1:34.85        
 10  Bloomingdale (Valrico)                                     1:34.96        
 11  Olympia High School                                        1:35.68        
 12  Alonso (Tampa)                                             1:38.70        
 13  Saint Cloud High School                                    1:38.97        
 14  St. Petersburg                                             1:39.21        
 15  George Steinbrenner (Lutz)                                 1:40.30        
 16  Gateway High School                                        1:41.52        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  51.43  2012        Olivia Smoliga, Glenbrook, IL                
       State:  52.46  2013        Clara Smiddy, S. Florida HEAT, S. Florida HEA
               55.31  AA-A
               56.51  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Guzman, Celismar              10 Strawberry Crest            57.58        
  2  Chapin, Courtney              JR Lakewood Ranch              57.68        
  3  Conway, Madison A             SR Wiregrass Ranch             58.71        
  4  Jean, Madison                 SR Lakewood Ranch              58.92        
  5  Lucas, Spencer                12 Lake Nona                   59.48        
  6  Caprio, Britney N             JR Palm Harbor Univ            59.48        
  7  Andros, Alexis                JR Riverview (Srq)             59.91        
  8  Romero, Ana C                 11 Olympia                   1:00.37        
  9  Atkins, Anna                  SR Riverview (Srq)           1:00.46        
 10  Pietraszun, Stasia O          JR Riverview (Srq)           1:00.62        
 11  Avery, Sydney A               FR Countryside               1:00.66        
 12  Hample, Emily L               SR Palm Harbor Univ          1:01.23        
 13  Hansen, Hannah N              SO Palm Harbor Univ          1:01.50        
 14  Vieira Marasciulo, Anna       SR Riverview (Srq)           1:01.83        
 15  Lulf, Rachel S                SR George Jenkins            1:01.96        
 16  Osborne, Summer A             FR Countryside               1:02.05        
 17  Cassady, Shay                 SO St. Petersburg            1:02.42        
 18  Cahoone, Samantha E           JR Sarasota                  1:02.50        
 19  Neri, Katherine E             SO Palm Harbor Univ          1:02.59        
 20  Placencia, Bella A            10 Olympia                   1:03.05        
 21  Smith, Kayla                  FR Dr. Phillips              1:03.14        
 22  Kubel, Ashley F                  G. Steinbrenner           1:03.57        
 23  Schulte, Jilian K             09 Plant (Tampa)             1:04.13        
 24  Davis, Tess E                 JR Sarasota                  1:04.59        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  45.34  2012        Ryan Murphy, Bolles, FL                      
       State:  45.34  2012        Ryan Murphy, Bolles, Bolles                  
               49.85  AA-A
               51.13  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Katz, Austin                  JR Riverview (Srq)             50.58  AA-C  
  2  Dols, Keanan M                JR Riverview (Srq)             52.75        
  3  Licht, Joey                   SO Countryside                 53.82        
  4  Brooks, Walker                SR Gateway                     54.57        
  5  McGovern, Blake B             JR Newsome (Lithia)            55.03        
  6  Vieira Marasciulo, Pedro      SR Riverview (Srq)             55.94        
  7  Carmichael, Tyler P           JR Riverview (Srq)             56.71        
  8  Grant, Magellan               FR St. Petersburg              56.81        
  9  Teske, Daniel J               10 Strawberry Crest            56.89        
 10  Nodarse, Luis                 SR Gateway                     57.14        
 11  Lueth, Kon C                  SO Countryside                 57.37        
 12  McConkey, Aidan D             10 Olympia                     58.70        
 13  Stevenson, Will B             12 Plant (Tampa)               58.90        
 14  Kugler, Ethan W               JR Palm Harbor Univ            59.18        
 15  Cheslock, Andrew              JR Oak Ridge                   59.22        
 16  PhillipsIII, Ben B            10 Olympia                     59.39        
 17  Connery, Jake K               10 Plant (Tampa)             1:00.45        
 18  Hyler, Jack                   11 Olympia                   1:00.51        
 19  Bokelmann, Wesley             SO Manatee                   1:00.65        
 20  Licht, Sammy                  SO Countryside               1:00.95        
 21  Stem, Tucker J                SR Palm Harbor Univ          1:01.28        
 22  Miller, Kaden R               JR Bloomingdale              1:01.31        
 23  Kavanaugh, Sean W             SO Durant                    1:02.14        
 24  Rust, Eli                     SO St. Petersburg            1:02.40        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:    58.75  2009        Kasey Carlson, Walnut Creek,CA             
       State:  1:01.73  2008        Lindsey McKnight, Douglas, Douglas         
               1:03.22  AA-A
               1:04.66  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Devlin, Lexi S                SR Riverview (Srq)           1:07.39        
  2  Dunn, Ana C                   SO Palm Harbor Univ          1:07.92        
  3  Al Mussalam, Tara             FR Palm Harbor Univ          1:08.41        
  4  Schieffelin, Samantha M       11 Olympia                   1:08.79        
  5  Lopez, Miah O                 JR Riverview (Srq)           1:08.92        
  6  Tyle, Madison R               SO Sarasota                  1:09.58        
  7  Broullire, Blake              12 Olympia                   1:09.59        
  8  Carey, Delaney K              11 Olympia                   1:09.72        
  9  Law, Theresa                  FR Riverview (Srq)           1:09.89        
 10  Harris, Kelly                 SO St. Petersburg            1:10.13        
 11  Loefgren, Emily               FR Lakewood Ranch            1:10.41        
 12  Schulte, Erin U               SO Plant City                1:10.55        
 13  Rossi, Caroline E             09 Plant (Tampa)             1:10.56        
 14  Davie, Morgan A               FR Sarasota                  1:11.50        
 15  Conway, Lauren F              SO Wiregrass Ranch           1:11.69        
 16  Sattler, Kylie A              SR Riverview (Srq)           1:11.70        
 17  Nagle, Alyssa M               09 Plant (Tampa)             1:11.82        
 18  Voronina, Elizabeth            9 Sarasota                  1:12.10        
 19  Donahue, Caroline E           11 Plant (Tampa)             1:12.19        
 20  Carollo, Emily L              SO Palm Harbor Univ          1:12.28        
 21  Swan, Ally                    FR Palm Harbor Univ          1:12.36        
 22  LoPatinsky, Gia                9 Sarasota                  1:12.96        
 23  Juch, Vanessa                 JR East Bay                  1:13.00        
 24  Hernanez, Paola               FR Dr. Phillips              1:13.23        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:  52.92  2014        Jacob Molacek, Creighton, NE                 
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
               56.25  AA-A
               57.49  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Legge, John                   SR Pinellas Park               59.37        
  2  Lee, Campbell P               SR Riverview (Srq)             59.89        
  3  Rhoads, Paxton M              11 Plant (Tampa)             1:00.79        
  4  Riley, Brett A                SO Riverview (Srq)           1:02.33        
  5  Winters, Ashton J             SR George Jenkins            1:03.76        
  6  Monaghan, Matt                JR Countryside               1:04.43        
  7  Biala, Alonzo V               12 Strawberry Crest          1:04.71        
  8  Hacker, Jordan D              10 Plant (Tampa)             1:05.06        
  9  Shmidt, Parker                FR Riverview (Srq)           1:05.08        
 10  Hanner, Lyle                  JR Lakewood Ranch            1:05.23        
 11  Dubbs, Chasen                  9 Sarasota                  1:05.43        
 12  Zhang, Jinpeng                SR Lakewood Ranch            1:05.73        
 13  Hom, Matthew P                FR Palm Harbor Univ          1:05.92        
 14  Lopez, Noel                   JR Bloomingdale              1:06.24        
 15  Greer, Max D                  JR Newsome (Lithia)          1:06.67        
 16  Lu, Benjamin                  JR Riverview (Srq)           1:06.96        
 17  Rasmussen, Jack V             SR Palm Harbor Univ          1:07.66        
 18  Lynch, Joseph                 SO Lakewood Ranch            1:07.79        
 19  Alvarez, Andres D             SO Bloomingdale              1:07.93        
 20  Cheslock, Andrew              JR Oak Ridge                 1:07.94        
 21  Garthwaite, Colby S           FR George Jenkins            1:08.46        
 22  Bersanetti, Bruno             JR George Jenkins            1:08.49        
 23  Perez, Daniel                 SO Freedom                   1:08.50        
 24  Kelley, Connor M              11 Olympia                   1:08.70        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:15.38  2015        Carmel, IN                                 
                        Burchill V, Adams, Smith, Bilquist                
       State:  3:23.43  2012        Saint Andrew's (Boca Raton)                
                        T Karosas, B Ruth, R Bradford-Feldman, M Moroney  
               3:28.71  AA-A
               3:32.15  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Riverview (Sarasota)                                       3:34.80        
  2  Dr Phillips High School                                    3:36.29        
  3  Olympia High School                                        3:36.50        
  4  Palm Harbor University                                     3:36.59        
  5  Lakewood Ranch High School                                 3:39.29        
  6  Sarasota High School                                       3:41.64        
  7  Countryside (Clearwater)                                   3:44.00        
  8  Plant (Tampa)                                              3:44.20        
  9  St. Petersburg                                             3:50.88        
 10  George Steinbrenner (Lutz)                                 3:53.91        
 11  George Jenkins High School                                 3:55.68        
 12  Wharton (Tampa)                                            3:59.09        
 13  Saint Cloud High School                                    4:02.00        
 14  Alonso (Tampa)                                             4:14.23        
 15  Celebration High School                                    4:18.57        
 16  Wiregrass Ranch High School                                4:20.54        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  2:54.43  2012        Bolles, FL                                 
                        R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
       State:  2:54.43  2012        Bolles (Jacksonville)                      
                        R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
               3:06.58  AA-A
               3:09.68  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Riverview (Sarasota)                                       3:13.63        
  2  Countryside (Clearwater)                                   3:15.13        
  3  Gateway High School                                        3:21.70        
  4  Dr Phillips High School                                    3:23.06        
  5  Sarasota High School                                       3:24.75        
  6  Olympia High School                                        3:25.79        
  7  East Ridge High School                                     3:29.78        
  8  Palm Harbor University                                     3:29.87        
  9  Strawberry Crest (Dover)                                   3:30.65        
 10  Plant (Tampa)                                              3:36.42        
 11  Wiregrass Ranch High School                                3:41.49        
 12  Lake Nona High School                                      3:42.48        
 13  Bloomingdale (Valrico)                                     3:42.55        
 14  Lakewood Ranch High School                                 3:47.60        
 15  George Jenkins High School                                 3:48.13        
 16  Manatee (Bradenton)                                        3:52.11