2015 FHSAA Regional Swimming & Diving Meet Results
  Class 4A, Region 1

Licensed to FHSAA - Setup Meets - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 11/3/2015 07:27 PM
                        FHSAA 4A Region 1 Championship                         
                        Hosted By: Buchholz High School                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: # 1:39.25        2015 Carmel, IN                                 
                         Burchill S, Clarke, Burchill V, Bilquist          
       State: $ 1:42.35        2008 Bolles                                     
                         A. Peacock,C Mumford,M. Fontano,D.Nessler         
                1:45.59  AA-A
                1:47.45  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Buchholz                                                    1:48.90        
     1) Brooks, Caitlin 9               2) Fissenden, Savannah 12         
     3) Nguyen, Kim-Anh 11              4) Rodriguez, Julia 9             
                  26.58       57.42 (30.84)     1:24.94 (27.52)     1:48.90 (23.96)
  2 Winter Park                                                 1:51.02        
     1) Pourmoghadam, Marral JR         2) English, Isabella JR           
     3) Cooper, Caroline FR             4) Nicholas, Brooke SO            
                  30.72     1:00.21 (29.49)     1:26.32 (26.11)     1:51.02 (24.70)
  3 Timber Creek (Orlando)                                      1:51.21        
     1) Minkin, Amelia SO               2) Grabenhorst, Taylor SR         
     3) Grabenhorst, Ardinn JR          4) Campesino, Viana FR            
                  29.47       59.58 (30.11)     1:26.75 (27.17)     1:51.21 (24.46)
  4 Oviedo High School                                          1:51.29        
     1) VanBuskirk, Victoria 11         2) Brennan, Savannah 11           
     3) Hampson, Chloe 10               4) Rife, Lindsay 11               
                  28.18       59.75 (31.57)     1:26.37 (26.62)     1:51.29 (24.92)
  5 Mandarin                                                    1:52.16        
     1) Mallinson, Kameryn L 9          2) Dunn, Lauren A 12              
     3) Viner, Alyssa I 10              4) McMahon, Kensey P 10           
                  28.84     1:00.04 (31.20)     1:27.61 (27.57)     1:52.16 (24.55)
  6 Lake Brantley High School                                   1:52.80        
     1) Sherlock, Julia H 10            2) Hagmaier, Shannon A 10         
     3) Arzonico, Ashley E 9            4) Adams, Emily K 12              
                  28.02       59.80 (31.78)     1:27.62 (27.82)     1:52.80 (25.18)
  7 Lyman High School                                           1:53.84        
     1) Wilson, Rayne 10                2) Marshall, Abigail M 11         
     3) Moran, Lauren B 11              4) Nicholson, Morgan M 11         
                  29.73     1:01.24 (31.51)     1:29.40 (28.16)     1:53.84 (24.44)
  8 Hagerty High School                                         1:53.85        
     1) Boddiford, Ashley JR            2) Worrell, Hanako SR             
     3) Hahn, Kelsey SR                 4) Reeves, Kaitlyn SO             
                  27.61     1:00.17 (32.56)     1:27.76 (27.59)     1:53.85 (26.09)
  9 Fleming Island                                              1:55.03        
     1) Johnson, Lauren 12              2) Watts, Elizabeth 11            
     3) Brinkman, Ellie Q 9             4) Sullivan, Alicia R 9           
                  29.18     1:01.94 (32.76)     1:29.18 (27.24)     1:55.03 (25.85)
 10 Fletcher                                                    1:55.32        
     1) Szymczak, Lillian J 10          2) Hernandez, Sara A 10           
     3) Vinas, Olivia A 10              4) Titus, Caroline S 11           
                  28.98     1:01.80 (32.82)     1:29.49 (27.69)     1:55.32 (25.83)
 11 Lake Mary High School                                       1:55.41        
     1) Bucci, Nikki SO                 2) Murphy, Allie JR               
     3) Bucci, Natalie SO               4) McCaw, Olivia FR               
                  29.15     1:01.49 (32.34)     1:29.70 (28.21)     1:55.41 (25.71)
 12 Boone (Orlando)                                             1:56.74        
     1) Pratt, Victoria 11              2) Hastings, Cardinal 11          
     3) Easterling, Grace 11            4) Campanalie, Valerie 10         
                  27.84     1:03.16 (35.32)     1:30.69 (27.53)     1:56.74 (26.05)
 13 Spruce Creek                                                1:58.98        
     1) Manecke, Elisa N 09             2) Breneman, Lindsey K 12         
     3) Adams, Laurin M 10              4) Davison, Kiera K 12            
                  31.80     1:03.76 (31.96)     1:32.01 (28.25)     1:58.98 (26.97)
 14 Lake Howell High School                                     1:59.46        
     1) Couch, Kathryn 11               2) Childers, Jacqueline 11        
     3) Nesper, Sydney 9                4) Berner, Sophie 10              
                  30.34     1:03.86 (33.52)     1:32.23 (28.37)     1:59.46 (27.23)
 15 Deland                                                      2:02.09        
     1) Shelly, Samantha 10             2) Youell, Hannah 12              
     3) Monette, Rachel 10              4) Clark, Christina 9             
                  29.33     1:05.56 (36.23)     1:37.02 (31.46)     2:02.09 (25.07)
 -- Seminole High School (Sanford)                                   DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Lawlor, Samantha L 10           2) Harris, Maddie J 11            
     3) Sikes, Liliana M 11             4) Emerine, Alicia 12             
                  29.41     1:04.54 (35.13)     1:34.20 (29.66)          DQ (25.98)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: # 1:27.74        2014 Baylor, TN                                 
                         Kaliszak, Tynes, McHugh, Selby                    
       State: $ 1:28.02        2012 Bolles (Jacksonville)                      
                         R Murphy, J Schooling, J Booth, S Condorelli      
                1:34.13  AA-A
                1:35.69  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Winter Park                                                 1:38.03        
     1) Blackton, Matthew SR            2) Refaat, Seifel SR              
     3) Jaffe, Nate SR                  4) Soard, Colin SR                
                  24.87       52.06 (27.19)     1:15.60 (23.54)     1:38.03 (22.43)
  2 Buchholz                                                    1:39.11        
     1) Wilby, Mason SO                 2) Hill, Julian F 9               
     3) Kreider, Dominick 11            4) Bates, Jake 11                 
                  24.66       52.70 (28.04)     1:17.05 (24.35)     1:39.11 (22.06)
  3 Seminole High School (Sanford)                              1:41.39        
     1) Gray, Andrew 12                 2) Dacus, Connor M 11             
     3) Cerdeira, Enzzo 11              4) Huether, William 12            
                  26.50       54.07 (27.57)     1:18.83 (24.76)     1:41.39 (22.56)
  4 Lyman High School                                           1:42.78        
     1) Rivera, Aramis S 10             2) Parnell, Gabriel T 10          
     3) Snively, Aidan D 10             4) Vega, Samuel 11                
                  25.33       53.84 (28.51)     1:19.00 (25.16)     1:42.78 (23.78)
  5 Fletcher                                                    1:43.06        
     1) Davis, Ronald T 11              2) Morrow, Kenneth H 11           
     3) Gann, James S 11                4) McCarthy, Connor M 10          
                  26.36       55.02 (28.66)     1:20.65 (25.63)     1:43.06 (22.41)
  6 Lake Mary High School                                       1:43.10        
     1) Whitty, Ben SR                  2) Finegan, Jacob JR              
     3) DeRouis, Ethan SR               4) Stout, Zac SR                  
                  26.42       54.75 (28.33)     1:20.36 (25.61)     1:43.10 (22.74)
  7 West Port High School                                       1:43.17        
     1) Sosa, Jonathan 12               2) Bohorquez, Thomas 11           
     3) Morales, David 11               4) Hyde, Jacob 11                 
                  17.20       55.79 (38.59)     1:20.75 (24.96)     1:43.17 (22.42)
  8 Hagerty High School                                         1:44.56        
     1) Bracci, Devin SO                2) Fulginiti, John JR             
     3) Leonard, Cody SR                4) Filtz, Alek SR                 
                  29.40       56.70 (27.30)     1:20.78 (24.08)     1:44.56 (23.78)
  9 Winter Springs High School                                  1:45.30        
     1) LoBrutto, Derek 12              2) Matschner, Wyatt 12            
     3) Deberry, Jacob 11               4) Voorberg, Aiden 12             
                  25.58       53.51 (27.93)     1:21.35 (27.84)     1:45.30 (23.95)
 10 Mandarin                                                    1:46.17        
     1) Little, Luke 12                 2) Stevens, Phillip 12            
     3) Sugishita, Andrew T 11          4) Khvan, Roman 10                
                  17.20       57.96 (40.76)     1:22.40 (24.44)     1:46.17 (23.77)
 11 University (Orange City)                                    1:46.23        
     1) Gill, Angad 12                  2) Goodale, Garett 12             
     3) Witkowski, Benjamin 12          4) Espinoza, Stephen 11           
                  17.20       59.15 (41.95)     1:22.76 (23.61)     1:46.23 (23.47)
 12 Boone (Orlando)                                             1:46.98        
     1) Stuart, Travis 11               2) Hoogvorst, Andy 11             
     3) Gentry-Mickelson, Samuel 11     4) Ottone, Giancarlo 12           
                  25.59       57.01 (31.42)     1:23.24 (26.23)     1:46.98 (23.74)
 13 Fleming Island                                              1:47.61        
     1) Douberly, Joshua B 9            2) Knight, Travis A 12            
     3) Davis, Seth S 12                4) Flagg, Conner P 9              
                  28.71       57.99 (29.28)     1:23.78 (25.79)     1:47.61 (23.83)
 14 Deland                                                      1:48.19        
     1) Harbaugh, Ethan 10              2) Scharlach, Jason 10            
     3) Wheeler, Elijah 10              4) Morgan, Jacob 10               
                  29.86     1:00.84 (30.98)     1:25.66 (24.82)     1:48.19 (22.53)
 15 Spruce Creek                                                1:54.15        
     1) Finley, Nathaniel 11            2) Yim, Joseph D 9                
     3) Barnett, Ricky S 11             4) Babiez, Garrett W 12           
                  30.77     1:03.60 (32.83)     1:30.06 (26.46)     1:54.15 (24.09)
 -- Oviedo High School                                               DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Cartagena, Carlos 9             2) Carrasquillo, David 9          
     3) Rockaway, Jeremy 10             4) Kennedy, Michael 12            
                  25.98       55.25 (29.27)     1:19.86 (24.61)          DQ (22.43)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 1:41.55        2015 Katie Ledecky, Stone Ridge, MD             
       State: $ 1:45.37        2010 Lauren Driscoll, A-Heritage, A-Heritage Pla
                1:49.09  AA-A
                1:50.82  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Balbuena, Kirschtine O    10 Buchholz                       1:50.80 AA-C   
                  26.99       55.67 (28.68)     1:23.34 (27.67)     1:50.80 (27.46)
  2 Murtagh, Madison          10 Lake Brantley                  1:51.94        
                  26.89       55.95 (29.06)     1:23.76 (27.81)     1:51.94 (28.18)
  3 McMahon, Kensey P         10 Mandarin                       1:52.36        
                  27.75       56.00 (28.25)     1:24.60 (28.60)     1:52.36 (27.76)
  4 Floyd, Madison            11 Oviedo                         1:52.43        
                  26.69       55.86 (29.17)     1:24.17 (28.31)     1:52.43 (28.26)
  5 Hahn, Kelsey              SR Hagerty (Oviedo)               1:53.15        
                  26.94       55.61 (28.67)     1:24.37 (28.76)     1:53.15 (28.78)
  6 Rizzo, Madison H          11 Spruce Creek                   1:54.39        
                  27.12       56.59 (29.47)     1:25.57 (28.98)     1:54.39 (28.82)
  7 Faherty, Madison          JR Oviedo                         1:56.63        
                  27.63       57.08 (29.45)     1:26.76 (29.68)     1:56.63 (29.87)
  8 Iliev, Ivana N            12 Lake Brantley                  1:57.27        
                  27.47       57.18 (29.71)     1:27.17 (29.99)     1:57.27 (30.10)
  9 Mallinson, Kameryn L       9 Mandarin                       1:57.70        
                  27.50       57.22 (29.72)     1:27.42 (30.20)     1:57.70 (30.28)
 10 Jones, Ashlyn M           09 Seminole                       1:59.56        
                  28.24       58.91 (30.67)     1:29.54 (30.63)     1:59.56 (30.02)
 11 Bell, Madeline            JR Winter Park                    2:00.26        
                  27.53       57.52 (29.99)     1:29.06 (31.54)     2:00.26 (31.20)
 12 Garcia, Alicia E          10 Seminole                       2:00.53        
                  27.54       57.46 (29.92)     1:28.57 (31.11)     2:00.53 (31.96)
 13 Palmer, Ashlyn E          10 Lake Brantley                  2:00.59        
                  27.67       57.90 (30.23)     1:29.66 (31.76)     2:00.59 (30.93)
 14 Manecke, Kaylie R         10 Spruce Creek                   2:00.82        
                  28.38       59.04 (30.66)     1:29.96 (30.92)     2:00.82 (30.86)
 15 Morris, Jasmine           JR Hagerty (Oviedo)               2:01.17        
                  27.84       58.29 (30.45)     1:30.03 (31.74)     2:01.17 (31.14)
 16 Hunt, Hallie               9 Oviedo                         2:01.51        
                  28.11       58.46 (30.35)     1:29.83 (31.37)     2:01.51 (31.68)
 17 McCaw, Olivia             FR Lake Mary                      2:02.10        
                  29.07     1:00.11 (31.04)     1:31.62 (31.51)     2:02.10 (30.48)
 18 Steinke, Rachel A          9 Lake Brantley                  2:02.43        
                  28.24       59.00 (30.76)     1:30.92 (31.92)     2:02.43 (31.51)
 19 House, Kasey              SO West Orange (Wg)               2:02.56        
                  28.12       58.65 (30.53)     1:30.49 (31.84)     2:02.56 (32.07)
 20 Nesper, Sydney             9 Lake Howell                    2:03.19        
                  29.02     1:00.28 (31.26)     1:32.16 (31.88)     2:03.19 (31.03)
 21 Swenson, Jennifer L       12 Spruce Creek                   2:04.26        
                  29.30     1:00.67 (31.37)     1:32.79 (32.12)     2:04.26 (31.47)
 22 Nicholas, Brianna         SO Winter Park                    2:04.63        
                  27.84       59.31 (31.47)     1:32.11 (32.80)     2:04.63 (32.52)
 23 Weiss, Morgan B           11 Seminole                       2:05.91        
                  29.65     1:01.62 (31.97)     1:34.31 (32.69)     2:05.91 (31.60)
 24 Carfrey, Hannah E         12 Fleming Island                 2:06.19        
                  28.61     1:00.22 (31.61)     1:32.87 (32.65)     2:06.19 (33.32)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 1:33.83        2009 Tom Schields, HuntingtonBchCA              
       State: $ 1:34.69        2013 Caeleb Dressel, Clay, Clay                 
                1:39.07  AA-A
                1:40.69  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Hackett, Nick G           10 Fleming Island                 1:42.29        
                  25.02       51.06 (26.04)     1:17.06 (26.00)     1:42.29 (25.23)
  2 Wilby, Mason              SO Buchholz                       1:44.30        
                  24.19       50.57 (26.38)     1:17.51 (26.94)     1:44.30 (26.79)
  3 Matschner, Wyatt          12 Winter Springs                 1:46.34        
                  24.75       51.46 (26.71)     1:18.90 (27.44)     1:46.34 (27.44)
  4 Parsons, Levi A           11 Spruce Creek                   1:46.43        
                  24.35       51.10 (26.75)     1:18.57 (27.47)     1:46.43 (27.86)
  5 Snively, Aidan D          10 Lyman (Longwood)               1:47.15        
                  24.90       51.79 (26.89)     1:19.75 (27.96)     1:47.15 (27.40)
  6 Dingfield, Luke C          9 Mandarin                       1:47.44        
                  24.81       51.84 (27.03)     1:19.70 (27.86)     1:47.44 (27.74)
  7 Hyde, Jacob               11 West Port                      1:47.78        
                  25.53       52.78 (27.25)     1:20.47 (27.69)     1:47.78 (27.31)
  8 Stuart, Travis            11 Boone                          1:48.05        
                  25.62       52.93 (27.31)     1:21.00 (28.07)     1:48.05 (27.05)
  9 Goodale, Garett           12 University (Oc)                1:48.46        
                  25.40       53.01 (27.61)     1:20.81 (27.80)     1:48.46 (27.65)
 10 Morales, David            11 West Port                      1:48.72        
                  25.63       53.10 (27.47)     1:21.62 (28.52)     1:48.72 (27.10)
 11 Borrazzo, Nick             9 Oviedo                         1:49.17        
                  25.48       53.24 (27.76)     1:21.10 (27.86)     1:49.17 (28.07)
 12 Patton, Grant A           10 Fletcher                       1:49.48        
                  25.67       53.92 (28.25)     1:22.07 (28.15)     1:49.48 (27.41)
 13 Hernandez, Juan           12 West Port                      1:49.83        
                  24.91       52.39 (27.48)     1:20.87 (28.48)     1:49.83 (28.96)
 14 Kreider, Dominick         11 Buchholz                       1:50.23        
                  25.78       54.71 (28.93)     1:22.22 (27.51)     1:50.23 (28.01)
 15 Narvaez-Duckworth, Alexa  10 Buchholz                       1:50.36        
                  25.16       52.55 (27.39)     1:21.39 (28.84)     1:50.36 (28.97)
 16 Rivera-Maldonado, Andy J  09 Seminole                       1:50.61        
                  24.99       52.67 (27.68)     1:21.74 (29.07)     1:50.61 (28.87)
 17 Yi, Joshua                10 Oviedo                         1:51.37        
                  25.04       52.93 (27.89)     1:22.13 (29.20)     1:51.37 (29.24)
 18 Banks, Michael            SR Winter Park                    1:51.51        
                  25.43       54.25 (28.82)     1:23.28 (29.03)     1:51.51 (28.23)
 19 Ackerson, Ryan A          10 Seminole                       1:52.24        
                  26.08       54.50 (28.42)     1:23.13 (28.63)     1:52.24 (29.11)
 20 Ayres, AJ                 JR Lake Mary                      1:53.96        
                  26.62       56.78 (30.16)     1:25.06 (28.28)     1:53.96 (28.90)
 21 Hutfles, James M          12 Fletcher                       1:55.65        
                  27.75       57.43 (29.68)     1:26.20 (28.77)     1:55.65 (29.45)
 22 Kephart, Austin J         10 Seminole                       1:57.00        
                  25.88       55.30 (29.42)     1:26.43 (31.13)     1:57.00 (30.57)
 23 Lommerse, Robert          12 Seminole                       1:57.64        
                  25.72       55.33 (29.61)     1:26.04 (30.71)     1:57.64 (31.60)
 24 Baca, Miguel              JR West Orange (Wg)               1:57.83        
                  26.33       56.23 (29.90)     1:27.16 (30.93)     1:57.83 (30.67)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: # 1:53.82        2009 Dagny Knutson, Minot, ND                   
       State: $ 1:57.07        2009 Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
                2:02.49  AA-A
                2:04.60  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Boddiford, Ashley         JR Hagerty (Oviedo)               2:06.73        
                  27.88       58.17 (30.29)     1:36.48 (38.31)     2:06.73 (30.25)
  2 Grabenhorst, Taylor       SR Timber Creek                   2:07.50        
                  18.89     1:01.36 (42.47)     1:37.18 (35.82)     2:07.50 (30.32)
  3 Brennan, Savannah         11 Oviedo                         2:09.90        
                  28.29     1:02.22 (33.93)     1:39.00 (36.78)     2:09.90 (30.90)
  4 Fissenden, Savannah       12 Buchholz                       2:10.71        
                  28.50     1:00.27 (31.77)     1:39.27 (39.00)     2:10.71 (31.44)
  5 Brooks, Caitlin            9 Buchholz                       2:11.24        
                  28.44       59.46 (31.02)     1:40.76 (41.30)     2:11.24 (30.48)
  6 Cooper, Caroline          FR Winter Park                    2:11.27        
                  18.89     1:01.89 (43.00)     1:41.82 (39.93)     2:11.27 (29.45)
  7 Nguyen, Kim-Anh           11 Buchholz                       2:12.27        
                  28.13     1:01.44 (33.31)     1:41.23 (39.79)     2:12.27 (31.04)
  8 Grabenhorst, Ardinn       JR Timber Creek                   2:14.69        
                  28.57     1:03.83 (35.26)     1:43.87 (40.04)     2:14.69 (30.82)
  9 Harris, Jessica M         10 Lake Brantley                  2:17.25        
                  29.94     1:03.79 (33.85)     1:45.86 (42.07)     2:17.25 (31.39)
 10 Lerdo, Katelyln M         11 Lake Brantley                  2:17.92        
                  29.80     1:05.19 (35.39)     1:45.80 (40.61)     2:17.92 (32.12)
 11 Crane, Johanna V          09 Seminole                       2:18.37        
                  18.89     1:04.16 (45.27)     1:46.54 (42.38)     2:18.37 (31.83)
 12 Szymczak, Lillian J       10 Fletcher                       2:18.64        
                  29.50     1:03.04 (33.54)     1:46.95 (43.91)     2:18.64 (31.69)
 13 Viner, Alyssa I           10 Mandarin                       2:18.93        
                  29.19     1:04.23 (35.04)     1:46.75 (42.52)     2:18.93 (32.18)
 14 Lennon, Emily             FR Timber Creek                   2:21.37        
                  31.72     1:07.43 (35.71)     1:48.59 (41.16)     2:21.37 (32.78)
 15 Hernandez, Sara A         10 Fletcher                       2:21.90        
                  30.54     1:09.83 (39.29)     1:50.10 (40.27)     2:21.90 (31.80)
 16 Doloisio, Andrea          SO University (Orl)               2:21.99        
                  30.72     1:06.50 (35.78)     1:48.76 (42.26)     2:21.99 (33.23)
 17 Bucci, Nikki              SO Lake Mary                      2:22.71        
                  30.30     1:04.71 (34.41)     1:51.16 (46.45)     2:22.71 (31.55)
 18 Forsyth, Abigail V        10 Fletcher                       2:23.11        
                  31.46     1:07.98 (36.52)     1:50.36 (42.38)     2:23.11 (32.75)
 19 Brinkman, Ellie Q          9 Fleming Island                 2:23.13        
                  28.14     1:04.90 (36.76)     1:51.36 (46.46)     2:23.13 (31.77)
 20 Dukstein, Alison          12 Oviedo                         2:23.35        
                  30.43     1:07.27 (36.84)     1:49.32 (42.05)     2:23.35 (34.03)
 21 Emerine, Alicia           12 Seminole                       2:23.60        
                  31.13     1:07.54 (36.41)     1:51.02 (43.48)     2:23.60 (32.58)
 22 Furey, Lillian            SR Winter Park                    2:23.81        
                  30.52     1:07.14 (36.62)     1:49.00 (41.86)     2:23.81 (34.81)
 23 Pourmoghadam, Marral      JR Winter Park                    2:24.68        
                  29.61     1:05.39 (35.78)     1:50.16 (44.77)     2:24.68 (34.52)
 24 Harris, Maddie J          11 Seminole                       2:27.17        
                  31.98     1:09.92 (37.94)     1:53.31 (43.39)     2:27.17 (33.86)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: # 1:41.39        2011 David Nolan, Hershey, PA                   
       State: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:50.28  AA-A
                1:52.59  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Dolan, Lliam              11 West Port                      1:55.64        
                  24.75       54.33 (29.58)     1:28.88 (34.55)     1:55.64 (26.76)
  2 Hutton, John E            11 Fleming Island                 1:55.82        
                  24.98       55.66 (30.68)     1:28.66 (33.00)     1:55.82 (27.16)
  3 Fulginiti, John           JR Hagerty (Oviedo)               1:56.54        
                  24.89       54.28 (29.39)     1:28.59 (34.31)     1:56.54 (27.95)
  4 Refaat, Seifel            SR Winter Park                    1:56.75        
                  25.41       55.90 (30.49)     1:29.28 (33.38)     1:56.75 (27.47)
  5 Hill, Julian F             9 Buchholz                       1:57.24        
                  26.06       56.52 (30.46)     1:30.07 (33.55)     1:57.24 (27.17)
  6 Maguire, Reilly           JR University (Orl)               1:58.01        
                  26.34       55.37 (29.03)     1:30.25 (34.88)     1:58.01 (27.76)
  7 Parnell, Gabriel T        10 Lyman (Longwood)               1:58.11        
                  25.32       54.88 (29.56)     1:30.04 (35.16)     1:58.11 (28.07)
  8 Dacus, Connor M           11 Seminole                       1:58.23        
                  25.29       56.90 (31.61)     1:30.17 (33.27)     1:58.23 (28.06)
  9 Sosa, Jonathan            12 West Port                      1:58.28        
                  25.41       56.02 (30.61)     1:30.25 (34.23)     1:58.28 (28.03)
 10 Whitty, Ben               SR Lake Mary                      1:58.73        
                  26.21       56.66 (30.45)     1:30.67 (34.01)     1:58.73 (28.06)
 11 Fernandez, Fernando       11 Buchholz                       2:03.41        
                  27.18       59.07 (31.89)     1:35.05 (35.98)     2:03.41 (28.36)
 12 Stevens, Phillip          12 Mandarin                       2:04.50        
                  26.94       59.17 (32.23)     1:35.79 (36.62)     2:04.50 (28.71)
 13 Bopp, Orion               11 Sandalwood                     2:04.89        
                  26.35       57.04 (30.69)     1:35.23 (38.19)     2:04.89 (29.66)
 14 Schwan, Matthew            9 Lake Howell                    2:05.48        
                  26.80       58.99 (32.19)     1:34.85 (35.86)     2:05.48 (30.63)
 15 Christensen, Brandon       9 Oviedo                         2:06.21        
                  27.88       59.16 (31.28)     1:36.52 (37.36)     2:06.21 (29.69)
 16 Sherlock, Ethan           12 Lake Brantley                  2:07.19        
                  26.86       58.72 (31.86)     1:36.48 (37.76)     2:07.19 (30.71)
 17 Bohorquez, Thomas         11 West Port                      2:07.34        
                  27.97     1:01.15 (33.18)     1:37.24 (36.09)     2:07.34 (30.10)
 18 Carrasquillo, David        9 Oviedo                         2:07.60        
                  27.90     1:02.47 (34.57)     1:36.97 (34.50)     2:07.60 (30.63)
 19 Smithers, Kyle S           9 Fletcher                       2:08.77        
                  27.92     1:02.46 (34.54)     1:39.82 (37.36)     2:08.77 (28.95)
 20 Robinson, Alexander       SO West Orange (Wg)               2:09.30        
                  29.30     1:00.68 (31.38)     1:40.67 (39.99)     2:09.30 (28.63)
 21 Davis, Ronald T           11 Fletcher                       2:09.80        
                  29.48     1:01.23 (31.75)     1:39.34 (38.11)     2:09.80 (30.46)
 22 Poore, Payton S           09 Seminole                       2:12.13        
                  28.19     1:00.96 (32.77)     1:40.78 (39.82)     2:12.13 (31.35)
 23 Fosselius, Erik T         09 Seminole                       2:15.78        
                  28.15     1:03.09 (34.94)     1:44.79 (41.70)     2:15.78 (30.99)
 -- Pourmoghadam, Yashar      FR Winter Park                         DQ        
      One hand touch - breast
                  27.27     1:01.00 (33.73)     1:38.23 (37.23)          DQ (29.68)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 21.64        2015 Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.31  AA-A
                23.71  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Bates, Talia B             9 Buchholz                         23.29 AA-A   
  2 Cronin, Kaitlyn E          9 Buchholz                         23.32 AA-C   
  3 Dunn, Lauren A            12 Mandarin                         23.81        
  4 Crage, Kira E             09 Spruce Creek                     23.93        
  5 Matchett, Grace E         12 Fletcher                         24.17        
  6 Hunt, Kaitlyn             11 Oviedo                           24.26        
  7 Passilla, Sarah           JR West Orange (Wg)                 24.48        
  8 Cottle, Elizabeth         FR West Orange (Wg)                 24.68        
  9 Watts, Elizabeth          11 Fleming Island                   24.69        
 10 Hagmaier, Shannon A       10 Lake Brantley                    24.84        
 11 Freyman, Anna M           09 Seminole                         24.85        
 12 English, Isabella         JR Winter Park                      24.95        
 13 Nicholson, Morgan M       11 Lyman (Longwood)                 25.00        
 14 Marshall, Abigail M       11 Lyman (Longwood)                 25.08        
 15 Dennis, Dorothy           SR West Orange (Wg)                 25.12        
 16 Rife, Lindsay             11 Oviedo                           25.15        
 17 Arzonico, Ashley E         9 Lake Brantley                    25.16        
 18 Adams, Emily K            12 Lake Brantley                    25.30        
 18 Treadwell, Emma              Apopka                           25.30        
 20 Andrews, Olivia J         12 Spruce Creek                     25.60        
 21 Ryan, Rebekah             JR Winter Park                      25.91        
 22 Couch, Kathryn            11 Lake Howell                      26.04        
 23 Shelly, Samantha          10 Deland                           26.21        
 24 Wilson, Rayne             10 Lyman (Longwood)                 26.36        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 19.29        2013 Caeleb Dressel, Bolles, FL                   
       State: $ 19.29        2013 Caeleb Dressell, Clay, Clay                  
                20.72  AA-A
                21.04  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Gavin P            11 Fletcher                         20.76 AA-C   
  2 Harberson, Taylor R       12 Spruce Creek                     21.39        
  2 Dingfield, Zach           12 Mandarin                         21.39        
  4 Layne, Maverick C         12 Seminole                         21.57        
  5 Neeley, Jack T            10 Fleming Island                   21.72        
  6 LoBrutto, Derek           12 Winter Springs                   21.96        
  7 Heinton, Drew              9 Fleming Island                   22.02        
  8 Petitt, Ryan D            12 Fletcher                         22.15        
  9 Mick, Matthew             11 Sandalwood                       22.44        
  9 Balhoff, Andre            10 Mandarin                         22.44        
 11 Bates, Jake               11 Buchholz                         22.47        
 12 Luciano, Manuel           12 West Port                        22.48        
 13 Leonard, Cody             SR Hagerty (Oviedo)                 22.68        
 14 McCarthy, Connor M        10 Fletcher                         22.71        
 15 Florey, Jacob P           12 Fletcher                         22.72        
 16 Gray, Andrew              12 Seminole                         22.85        
 17 Wheeler, Elijah           10 Deland                           22.91        
 18 Cerdeira, Enzzo           11 Seminole                         22.92        
 19 Dewey, Matthew               Wekiva                           22.96        
 20 Stout, Zac                SR Lake Mary                        23.12        
 21 Gentry-Mickelson, Samuel  11 Boone                            23.17        
 22 Rivera, Aramis S          10 Lyman (Longwood)                 23.21        
 23 Westcott, Jason              Ocoee                            23.49        
 24 DeRouis, Ethan            SR Lake Mary                        23.54        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Schultz, Brooke           11 Buchholz                        624.70        
  2 Fluharty, Keegan          10 Mandarin                        461.05        
  3 Sawyer, Morgan            10 Mandarin                        380.70        
  4 Conrad, Libby             10 Mandarin                        330.50        
  5 Taylor, Jordan            10 Fletcher                        327.60        
  6 Davis, Grace G            11 Fleming Island                  317.05        
  7 Cheatham, Julianne        11 Boone                           270.90        
  8 Cash, Laura L             FR Winter Park                     270.20        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Landon             11 Buchholz                        382.90        
  2 Anhalt, Robert            12 Buchholz                        353.90        
  3 Wydra, Jackson            10 Oviedo                          327.90        
  4 Reading, Keaton           11 Mandarin                        327.30        
  5 Curran, David              9 Mandarin                        325.55        
  6 Bushey, Jacob             12 Oviedo                          324.55        
  7 Gombert, Jeremy           10 Mandarin                        314.75        
  8 Beauford, Bryant          11 Mandarin                        310.85        
  9 Vanderzee, Jake A         11 Fletcher                        305.35        
 10 Guglielmo, Patrick        12 Fletcher                        299.70        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: # 51.53        2015 Katie McLaughlin, St. Margarita,CA           
       State: $ 53.83        2010 Chelsie Britt, Lake Highland, Lake Highland  
                54.84  AA-A
                55.98  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Bates, Talia B             9 Buchholz                         56.48        
                  26.33       56.48 (30.15)                                        
  2 Floyd, Madison            11 Oviedo                           56.92        
                  27.69       56.92 (29.23)                                        
  3 Rodriguez, Julia           9 Buchholz                         57.00        
                  27.09       57.00 (29.91)                                        
  4 Cooper, Caroline          FR Winter Park                      57.21        
                  27.19       57.21 (30.02)                                        
  5 Hampson, Chloe            10 Oviedo                           58.38        
                  27.39       58.38 (30.99)                                        
  6 Treadwell, Emma              Apopka                           58.45        
                  27.70       58.45 (30.75)                                        
  7 Sherlock, Julia H         10 Lake Brantley                    59.14        
                  27.44       59.14 (31.70)                                        
  8 Nguyen, Kim-Anh           11 Buchholz                         59.59        
                  28.32       59.59 (31.27)                                        
  9 Easterling, Grace         11 Boone                            59.84        
                  27.74       59.84 (32.10)                                        
 10 Campesino, Viana          FR Timber Creek                   1:00.03        
                  28.21     1:00.03 (31.82)                                        
 11 Brinkman, Ellie Q          9 Fleming Island                 1:00.12        
                  28.70     1:00.12 (31.42)                                        
 12 Palmer, Ashlyn E          10 Lake Brantley                  1:00.14        
                  28.50     1:00.14 (31.64)                                        
 13 Clark, Christina           9 Deland                         1:00.18        
                  27.66     1:00.18 (32.52)                                        
 14 Johnson, Lauren           12 Fleming Island                 1:00.23        
                  28.04     1:00.23 (32.19)                                        
 15 Grabenhorst, Ardinn       JR Timber Creek                   1:00.32        
                  28.62     1:00.32 (31.70)                                        
 16 Stewart, Emma              9 Oviedo                         1:00.47        
                  28.23     1:00.47 (32.24)                                        
 17 Moran, Lauren B           11 Lyman (Longwood)               1:00.80        
                  28.35     1:00.80 (32.45)                                        
 18 Viner, Alyssa I           10 Mandarin                       1:00.95        
                  28.31     1:00.95 (32.64)                                        
 19 Minkin, Amelia            SO Timber Creek                   1:02.57        
                  29.99     1:02.57 (32.58)                                        
 20 Nesper, Sydney             9 Lake Howell                    1:02.80        
                  28.90     1:02.80 (33.90)                                        
 21 Campanalie, Valerie       10 Boone                          1:03.77        
                  29.60     1:03.77 (34.17)                                        
 22 Hunt, Hallie               9 Oviedo                         1:03.94        
                  29.92     1:03.94 (34.02)                                        
 23 Lerdo, Katelyln M         11 Lake Brantley                  1:04.23        
                  29.89     1:04.23 (34.34)                                        
 24 Bucci, Natalie            SO Lake Mary                      1:04.53        
                  29.69     1:04.53 (34.84)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: # 45.52        2013 Joseph Schooling, Bolles, FL                 
       State: $ 45.52        2013 Joseph Schooling, Bolles, Bolles             
                49.37  AA-A
                50.27  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Hackett, Nick G           10 Fleming Island                   50.30        
                  23.58       50.30 (26.72)                                        
  2 Wilby, Mason              SO Buchholz                         51.14        
                  24.19       51.14 (26.95)                                        
  3 Witkowski, Benjamin       12 University (Oc)                  52.90        
                  24.60       52.90 (28.30)                                        
  4 Morales, David            11 West Port                        53.75        
                  25.69       53.75 (28.06)                                        
  5 Sugishita, Andrew T       11 Mandarin                         54.21        
                  25.13       54.21 (29.08)                                        
  6 Kennedy, Michael          12 Oviedo                           54.25        
                  25.07       54.25 (29.18)                                        
  7 Rockaway, Jeremy          10 Oviedo                           54.41        
                  25.32       54.41 (29.09)                                        
  8 Moncada, Jhon E            9 Lake Brantley                    54.57        
                  25.74       54.57 (28.83)                                        
  9 Parnell, Gabriel T        10 Lyman (Longwood)                 55.25        
                  25.68       55.25 (29.57)                                        
 10 Narvaez-Duckworth, Alexa  10 Buchholz                         56.29        
                  26.49       56.29 (29.80)                                        
 11 Newman, Julian            10 Buchholz                         56.97        
                  26.47       56.97 (30.50)                                        
 11 Morgan, Jacob             10 Deland                           56.97        
                  25.99       56.97 (30.98)                                        
 13 Cerdeira, Enzzo           11 Seminole                         57.00        
                  25.85       57.00 (31.15)                                        
 14 Sandon, Jerome P          11 Lake Howell                      57.20        
                  25.98       57.20 (31.22)                                        
 15 Foster, Theodore J        11 Fletcher                         57.28        
                  28.26       57.28 (29.02)                                        
 16 Ayres, AJ                 JR Lake Mary                        57.92        
                  26.63       57.92 (31.29)                                        
 17 Mick, Matthew             11 Sandalwood                       58.03        
                  26.25       58.03 (31.78)                                        
 18 DeRouis, Ethan            SR Lake Mary                        58.04        
                  26.97       58.04 (31.07)                                        
 19 Kelso, Quinn              JR Winter Park                      58.14        
                  26.83       58.14 (31.31)                                        
 20 Yim, Joseph D              9 Spruce Creek                     58.51        
                  27.23       58.51 (31.28)                                        
 21 Gentry-Mickelson, Samuel  11 Boone                            58.77        
                  27.42       58.77 (31.35)                                        
 22 Dai, Alex                 11 Seminole                         59.17        
                  28.26       59.17 (30.91)                                        
 23 Gann, James S             11 Fletcher                         59.32        
                  27.15       59.32 (32.17)                                        
 24 Thabuh, Yusef             SR Lake Mary                      1:00.16        
                  27.68     1:00.16 (32.48)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 47.09        2015 Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State: $ 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                50.59  AA-A
                51.40  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Cronin, Kaitlyn E          9 Buchholz                         51.42        
                  25.29       51.42 (26.13)                                        
  2 Dunn, Lauren A            12 Mandarin                         51.47        
                  25.26       51.47 (26.21)                                        
  3 Crage, Kira E             09 Spruce Creek                     52.37        
                  25.09       52.37 (27.28)                                        
  4 Hunt, Kaitlyn             11 Oviedo                           52.67        
                  25.58       52.67 (27.09)                                        
  5 Matchett, Grace E         12 Fletcher                         52.76        
                  25.37       52.76 (27.39)                                        
  6 Passilla, Sarah           JR West Orange (Wg)                 53.13        
                  25.93       53.13 (27.20)                                        
  7 Freyman, Anna M           09 Seminole                         53.16        
                  26.12       53.16 (27.04)                                        
  8 Worrell, Hanako           SR Hagerty (Oviedo)                 53.35        
                  25.92       53.35 (27.43)                                        
  9 Cottle, Elizabeth         FR West Orange (Wg)                 53.49        
                  25.86       53.49 (27.63)                                        
 10 Pratt, Victoria           11 Boone                            53.85        
                  25.61       53.85 (28.24)                                        
 11 Nicholson, Morgan M       11 Lyman (Longwood)                 54.70        
                  26.26       54.70 (28.44)                                        
 12 Adams, Emily K            12 Lake Brantley                    54.80        
                  26.34       54.80 (28.46)                                        
 13 Rife, Lindsay             11 Oviedo                           55.16        
                  26.52       55.16 (28.64)                                        
 14 Chandler, Ava E           11 Fletcher                         55.42        
                  26.68       55.42 (28.74)                                        
 15 Manecke, Kaylie R         10 Spruce Creek                     55.48        
                  26.60       55.48 (28.88)                                        
 16 Nicholas, Brooke          SO Winter Park                      55.91        
                  26.60       55.91 (29.31)                                        
 17 Bruining, Anna N           9 Lake Brantley                    55.94        
                  26.50       55.94 (29.44)                                        
 18 Murphy, Allie             JR Lake Mary                        56.10        
                  26.43       56.10 (29.67)                                        
 19 Dennis, Dorothy           SR West Orange (Wg)                 56.60        
                  26.87       56.60 (29.73)                                        
 20 Mills, Brittany           11 Mandarin                         57.22        
                  27.47       57.22 (29.75)                                        
 21 Panchookian, Theresa      SR Winter Park                      57.60        
                  27.63       57.60 (29.97)                                        
 22 Couch, Kathryn            11 Lake Howell                      57.75        
                  27.56       57.75 (30.19)                                        
 23 Reeves, Kaitlyn           SO Hagerty (Oviedo)                 57.87        
                  28.07       57.87 (29.80)                                        
 24 Weiss, Morgan B           11 Seminole                         58.21        
                  28.28       58.21 (29.93)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 42.34        2011 David Nolan, Hershey, PA                     
       State: $ 42.95        2012 Ryan Murphy, Bolles, Jacksonville            
                45.28  AA-A
                45.97  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Gavin P            11 Fletcher                         46.06        
                  15.64       46.06 (30.42)                                        
  2 Dingfield, Zach           12 Mandarin                         46.62        
                  22.45       46.62 (24.17)                                        
  3 Layne, Maverick C         12 Seminole                         47.11        
                  22.44       47.11 (24.67)                                        
  4 Dolan, Lliam              11 West Port                        47.28        
                  22.69       47.28 (24.59)                                        
  5 Harberson, Taylor R       12 Spruce Creek                     47.70        
                  22.90       47.70 (24.80)                                        
  6 Parsons, Levi A           11 Spruce Creek                     47.86        
                  23.07       47.86 (24.79)                                        
  7 Jaffe, Nate               SR Winter Park                      48.64        
                  23.42       48.64 (25.22)                                        
  8 Kreider, Dominick         11 Buchholz                         48.74        
                  23.51       48.74 (25.23)                                        
  9 Luciano, Manuel           12 West Port                        48.85        
                  23.83       48.85 (25.02)                                        
 10 Stout, Zac                SR Lake Mary                        49.40        
                  23.63       49.40 (25.77)                                        
 11 Leonard, Cody             SR Hagerty (Oviedo)                 49.44        
                  23.98       49.44 (25.46)                                        
 12 Hernandez, Juan           12 West Port                        49.48        
                  24.10       49.48 (25.38)                                        
 13 Petitt, Ryan D            12 Fletcher                         49.50        
                  23.61       49.50 (25.89)                                        
 14 Heinton, Drew              9 Fleming Island                   49.55        
                  24.31       49.55 (25.24)                                        
 15 Snively, Aidan D          10 Lyman (Longwood)                 49.62        
                  23.96       49.62 (25.66)                                        
 16 Dingfield, Luke C          9 Mandarin                         49.71        
                  23.84       49.71 (25.87)                                        
 17 Patton, Grant A           10 Fletcher                         49.83        
                  24.21       49.83 (25.62)                                        
 18 Florey, Jacob P           12 Fletcher                         49.88        
                  24.03       49.88 (25.85)                                        
 19 Balhoff, Andre            10 Mandarin                         50.18        
                  23.76       50.18 (26.42)                                        
 20 Rivera, Aramis S          10 Lyman (Longwood)                 50.74        
                  24.50       50.74 (26.24)                                        
 21 Neeley, Jack T            10 Fleming Island                   51.11        
                  24.26       51.11 (26.85)                                        
 22 Kennedy, Michael          12 Oviedo                           51.27        
                  24.34       51.27 (26.93)                                        
 23 Soard, Colin              SR Winter Park                      51.37        
                  24.95       51.37 (26.42)                                        
 24 Witkowski, Benjamin       12 University (Oc)                  53.91        
                  24.97       53.91 (28.94)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 4:26.58        2015 Katy Ledecky, Stone Ridge, MD              
       State: $ 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:52.18  AA-A
                4:57.63  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 McMahon, Kensey P         10 Mandarin                       4:57.04 AA-C   
                  28.58       58.17 (29.59)     1:27.40 (29.23)     1:57.11 (29.71)
        2:27.19 (30.08)     2:57.48 (30.29)     3:27.73 (30.25)     3:57.99 (30.26)
        4:27.90 (29.91)     4:57.04 (29.14)                                        
  2 Murtagh, Madison          10 Lake Brantley                  5:01.22        
                  28.12       59.06 (30.94)     1:28.81 (29.75)     1:58.94 (30.13)
        2:29.21 (30.27)     2:59.11 (29.90)     3:29.25 (30.14)     3:59.74 (30.49)
        4:30.55 (30.81)     5:01.22 (30.67)                                        
  3 Rizzo, Madison H          11 Spruce Creek                   5:04.16        
                  28.32       58.70 (30.38)     1:28.90 (30.20)     1:59.38 (30.48)
        2:30.24 (30.86)     3:01.10 (30.86)     3:31.93 (30.83)     4:02.89 (30.96)
        4:34.23 (31.34)     5:04.16 (29.93)                                        
  4 Faherty, Madison          JR Oviedo                         5:04.50        
                  28.50       59.13 (30.63)     1:29.72 (30.59)     2:00.39 (30.67)
        2:31.37 (30.98)     3:01.97 (30.60)   5:04.50 (2:02.53)                    
  5 VanBuskirk, Victoria      11 Oviedo                         5:05.94        
                  27.84       57.69 (29.85)     1:28.29 (30.60)     1:59.09 (30.80)
        2:29.99 (30.90)     3:00.89 (30.90)     3:32.05 (31.16)     4:03.31 (31.26)
        4:34.70 (31.39)     5:05.94 (31.24)                                        
  6 Watts, Elizabeth          11 Fleming Island                 5:06.73        
                  28.15       58.69 (30.54)     1:28.37 (29.68)     1:59.42 (31.05)
        2:30.51 (31.09)     3:01.75 (31.24)     3:32.90 (31.15)     4:04.33 (31.43)
        4:35.78 (31.45)     5:06.73 (30.95)                                        
  7 Hahn, Kelsey              SR Hagerty (Oviedo)               5:08.13        
                  28.03       58.31 (30.28)     1:29.11 (30.80)     1:59.56 (30.45)
        2:30.65 (31.09)     3:01.87 (31.22)     3:33.34 (31.47)     4:05.20 (31.86)
        4:36.98 (31.78)     5:08.13 (31.15)                                        
  8 Iliev, Ivana N            12 Lake Brantley                  5:09.11        
                  28.30       59.31 (31.01)     1:29.86 (30.55)     2:00.50 (30.64)
        2:31.60 (31.10)     3:02.70 (31.10)     3:34.05 (31.35)     4:01.42 (27.37)
        4:37.52 (36.10)     5:09.11 (31.59)                                        
  9 Campesino, Viana          FR Timber Creek                   5:16.58        
                  29.11     1:00.81 (31.70)     1:33.06 (32.25)     2:05.17 (32.11)
        2:37.02 (31.85)     3:08.69 (31.67)     3:40.68 (31.99)     4:13.06 (32.38)
        4:45.29 (32.23)     5:16.58 (31.29)                                        
 10 Harris, Jessica M         10 Lake Brantley                  5:17.82        
                  29.03     1:00.59 (31.56)     1:32.80 (32.21)     2:05.63 (32.83)
        2:37.86 (32.23)     3:10.22 (32.36)     3:42.37 (32.15)     4:14.64 (32.27)
        4:46.63 (31.99)     5:17.82 (31.19)                                        
 11 Swenson, Jennifer L       12 Spruce Creek                   5:23.80        
                  28.95     1:01.34 (32.39)     1:33.99 (32.65)     2:07.13 (33.14)
        2:39.99 (32.86)     3:13.38 (33.39)     3:46.92 (33.54)     4:19.77 (32.85)
        4:52.66 (32.89)     5:23.80 (31.14)                                        
 12 Garcia, Alicia E          10 Seminole                       5:24.14        
                  28.25       59.75 (31.50)     1:32.27 (32.52)     2:05.45 (33.18)
        2:38.83 (33.38)     3:12.01 (33.18)     3:45.79 (33.78)     4:19.67 (33.88)
        4:52.88 (33.21)     5:24.14 (31.26)                                        
 13 Jones, Ashlyn M           09 Seminole                       5:24.20        
                                                    3:48.21 ( )     4:21.00 (32.79)
        4:53.10 (32.10)     5:24.20 (31.10)                                        
 14 House, Kasey              SO West Orange (Wg)               5:25.46        
                  29.51     1:01.42 (31.91)     1:33.91 (32.49)     2:06.48 (32.57)
        2:39.43 (32.95)     3:12.75 (33.32)     3:46.06 (33.31)     4:19.25 (33.19)
        4:52.76 (33.51)     5:25.46 (32.70)                                        
 15 Emerine, Alicia           12 Seminole                       5:26.75        
                  29.20     1:01.59 (32.39)     1:34.54 (32.95)     2:07.37 (32.83)
        2:40.32 (32.95)     3:13.60 (33.28)     3:47.26 (33.66)     4:20.73 (33.47)
        4:54.48 (33.75)     5:26.75 (32.27)                                        
 16 Steinke, Rachel A          9 Lake Brantley                  5:26.79        
                  29.50     1:01.33 (31.83)     1:33.95 (32.62)     2:07.13 (33.18)
        2:40.08 (32.95)     3:13.74 (33.66)     3:47.24 (33.50)     4:20.89 (33.65)
        4:54.58 (33.69)     5:26.79 (32.21)                                        
 17 Morris, Jasmine           JR Hagerty (Oviedo)               5:27.22        
                  29.17     1:01.36 (32.19)     1:33.94 (32.58)     2:06.66 (32.72)
        2:40.01 (33.35)     3:13.58 (33.57)     3:47.42 (33.84)     4:21.73 (34.31)
        4:55.33 (33.60)     5:27.22 (31.89)                                        
 18 McCaw, Olivia             FR Lake Mary                      5:30.46        
                  30.13     1:02.45 (32.32)     1:35.50 (33.05)     2:08.69 (33.19)
        2:42.60 (33.91)     3:16.57 (33.97)     3:50.36 (33.79)     4:24.31 (33.95)
        4:58.14 (33.83)     5:30.46 (32.32)                                        
 19 Herrera Bustos, Stephani  11 West Port                      5:33.22        
                  30.87     1:04.19 (33.32)     1:37.70 (33.51)     2:11.44 (33.74)
        2:45.22 (33.78)     3:19.08 (33.86)     3:52.65 (33.57)     4:26.41 (33.76)
        5:00.22 (33.81)     5:33.22 (33.00)                                        
 20 Contogonas, Zoe           JR University (Orl)               5:35.50        
                  29.29     1:01.64 (32.35)     1:34.82 (33.18)     2:08.65 (33.83)
        2:42.91 (34.26)     3:17.34 (34.43)     3:51.67 (34.33)     4:26.46 (34.79)
        5:01.19 (34.73)     5:35.50 (34.31)                                        
 21 Nicholas, Brianna         SO Winter Park                    5:35.81        
                  30.04     1:03.73 (33.69)     1:37.56 (33.83)     2:11.27 (33.71)
        2:45.70 (34.43)     3:20.28 (34.58)     3:54.65 (34.37)     4:28.95 (34.30)
        5:03.05 (34.10)     5:35.81 (32.76)                                        
 22 Bell, Madeline            JR Winter Park                    5:37.28        
                  29.95     1:03.68 (33.73)     1:37.56 (33.88)     2:11.78 (34.22)
        2:46.29 (34.51)     3:21.13 (34.84)     3:55.59 (34.46)     4:30.48 (34.89)
        5:04.29 (33.81)     5:37.28 (32.99)                                        
 23 Lauria, Samantha           9 FlaglerPalmCoast               5:38.97        
                  30.90     1:03.77 (32.87)     1:37.94 (34.17)     2:11.10 (33.16)
        2:44.62 (33.52)     3:18.83 (34.21)     3:54.34 (35.51)     4:30.17 (35.83)
        5:05.42 (35.25)     5:38.97 (33.55)                                        
 24 Dasher, Annika M          10 Fleming Island                 5:51.53        
                  29.54     1:02.83 (33.29)     1:37.55 (34.72)     2:12.95 (35.40)
        2:48.90 (35.95)     3:25.17 (36.27)     4:02.00 (36.83)     4:39.14 (37.14)
        5:15.70 (36.56)     5:51.53 (35.83)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 4:13.87        2013 Jack Conger, Good Counsel,MD               
       State: $ 4:17.29        2010 Nicholas Caldwell, Riverview, Riverview    
                4:29.64  AA-A
                4:34.58  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Hyde, Jacob               11 West Port                      4:45.76        
                  26.07       54.17 (28.10)     1:22.93 (28.76)     1:51.93 (29.00)
        2:20.85 (28.92)     2:49.86 (29.01)     3:18.62 (28.76)     3:47.61 (28.99)
        4:16.82 (29.21)     4:45.76 (28.94)                                        
  2 Matschner, Wyatt          12 Winter Springs                 4:51.90        
                  25.46       53.80 (28.34)     1:22.99 (29.19)     1:52.32 (29.33)
        2:21.83 (29.51)     2:51.82 (29.99)     3:22.03 (30.21)     3:52.57 (30.54)
        4:22.91 (30.34)     4:51.90 (28.99)                                        
  3 Sugishita, Andrew T       11 Mandarin                       4:51.99        
                  26.21       55.03 (28.82)     1:24.30 (29.27)     1:53.74 (29.44)
        2:23.70 (29.96)     2:53.81 (30.11)     3:23.84 (30.03)     3:53.94 (30.10)
        4:24.09 (30.15)     4:51.99 (27.90)                                        
  4 Fernandez, Fernando       11 Buchholz                       4:52.00        
                  26.34       54.69 (28.35)     1:23.57 (28.88)     1:52.95 (29.38)
        2:22.30 (29.35)     2:52.13 (29.83)     3:22.22 (30.09)     3:52.50 (30.28)
        4:22.72 (30.22)     4:52.00 (29.28)                                        
  5 Yi, Joshua                10 Oviedo                         4:53.67        
                  26.14       54.74 (28.60)     1:23.84 (29.10)     1:53.24 (29.40)
        2:23.07 (29.83)     2:53.19 (30.12)     3:23.61 (30.42)     3:53.66 (30.05)
        4:24.20 (30.54)     4:53.67 (29.47)                                        
  6 Christensen, Brandon       9 Oviedo                         4:59.33        
                  27.93       57.87 (29.94)     1:27.53 (29.66)     1:57.50 (29.97)
        2:27.56 (30.06)     2:58.07 (30.51)     3:28.73 (30.66)     3:59.19 (30.46)
        4:30.13 (30.94)     4:59.33 (29.20)                                        
  7 Rivera-Maldonado, Andy J  09 Seminole                       5:01.60        
                  27.47       57.86 (30.39)     1:28.16 (30.30)     1:59.12 (30.96)
        2:30.61 (31.49)     3:01.19 (30.58)     3:31.86 (30.67)     4:03.02 (31.16)
        4:32.55 (29.53)     5:01.60 (29.05)                                        
  8 Smithers, Kyle S           9 Fletcher                       5:02.93        
                  26.15       55.76 (29.61)     1:25.72 (29.96)     1:56.61 (30.89)
        2:27.59 (30.98)     2:58.53 (30.94)     3:29.84 (31.31)     4:01.37 (31.53)
        4:32.80 (31.43)     5:02.93 (30.13)                                        
  9 Borrazzo, Nick             9 Oviedo                         5:06.05        
                  26.05       55.09 (29.04)     1:24.76 (29.67)     1:55.08 (30.32)
        2:25.60 (30.52)     2:57.40 (31.80)     3:29.43 (32.03)     4:01.75 (32.32)
        4:34.18 (32.43)     5:06.05 (31.87)                                        
 10 Kephart, Austin J         10 Seminole                       5:09.32        
                  27.17       57.51 (30.34)     1:28.89 (31.38)     2:00.20 (31.31)
        2:29.58 (29.38)     3:03.38 (33.80)     3:35.23 (31.85)     4:07.15 (31.92)
        4:39.16 (32.01)     5:09.32 (30.16)                                        
 11 Pokorny, Matthew           9 FlaglerPalmCoast               5:12.71        
                  28.29       59.52 (31.23)     1:30.53 (31.01)     2:02.13 (31.60)
        2:33.82 (31.69)     3:05.90 (32.08)     3:37.95 (32.05)     4:10.30 (32.35)
        4:42.00 (31.70)     5:12.71 (30.71)                                        
 12 Newman, Julian            10 Buchholz                       5:12.85        
                  27.97       58.59 (30.62)     1:29.78 (31.19)     2:01.39 (31.61)
        2:33.88 (32.49)     3:06.30 (32.42)     3:38.80 (32.50)     4:10.62 (31.82)
        4:42.30 (31.68)     5:12.85 (30.55)                                        
 13 Simplicio, Jacob          10 West Port                      5:13.02        
                  27.34       56.71 (29.37)     1:27.16 (30.45)     1:58.60 (31.44)
        2:30.75 (32.15)     3:03.20 (32.45)     3:35.80 (32.60)     4:09.03 (33.23)
        4:41.81 (32.78)     5:13.02 (31.21)                                        
 14 Harper, Evan              10 West Port                      5:13.71        
                  28.18       59.17 (30.99)     1:30.79 (31.62)     2:02.29 (31.50)
        2:34.50 (32.21)     3:06.62 (32.12)     3:39.25 (32.63)     4:11.45 (32.20)
        4:43.62 (32.17)     5:13.71 (30.09)                                        
 15 Klein, Skylar L           09 Seminole                       5:13.78        
                  27.42       57.43 (30.01)     1:28.31 (30.88)     1:59.94 (31.63)
        2:32.06 (32.12)     3:04.60 (32.54)     3:37.32 (32.72)     4:10.22 (32.90)
        4:42.71 (32.49)     5:13.78 (31.07)                                        
 16 Fosselius, Erik T         09 Seminole                       5:14.77        
                  28.95     1:01.03 (32.08)     1:33.68 (32.65)     2:06.26 (32.58)
        2:38.76 (32.50)     3:10.81 (32.05)     3:42.37 (31.56)     4:14.08 (31.71)
        4:44.94 (30.86)     5:14.77 (29.83)                                        
 17 Dupree, Miles A           10 Fletcher                       5:15.80        
                  28.33       59.57 (31.24)     1:31.47 (31.90)     2:03.14 (31.67)
        2:35.15 (32.01)     3:07.34 (32.19)     3:39.52 (32.18)     4:12.50 (32.98)
        4:44.46 (31.96)     5:15.80 (31.34)                                        
 18 Duffie, Boyd              SR University (Orl)               5:17.46        
                  27.58       57.92 (30.34)     1:29.44 (31.52)     2:01.39 (31.95)
        2:33.89 (32.50)     3:06.77 (32.88)     3:39.57 (32.80)     4:13.19 (33.62)
        4:46.26 (33.07)     5:17.46 (31.20)                                        
 19 Hutfles, James M          12 Fletcher                       5:19.90        
                  28.97     1:00.77 (31.80)     1:33.01 (32.24)     2:06.01 (33.00)
        2:38.86 (32.85)     3:11.58 (32.72)     3:44.29 (32.71)     4:17.07 (32.78)
        4:49.24 (32.17)     5:19.90 (30.66)                                        
 20 Rice, Jake B              10 Spruce Creek                   5:21.83        
                  28.12       59.11 (30.99)     1:31.18 (32.07)     2:03.77 (32.59)
        2:36.41 (32.64)     3:09.34 (32.93)     3:42.49 (33.15)     4:16.53 (34.04)
        4:50.04 (33.51)     5:21.83 (31.79)                                        
 21 Chutoransky, Peter        SR Winter Park                    5:22.33        
                  28.04       59.20 (31.16)     1:31.46 (32.26)     2:04.02 (32.56)
        2:37.11 (33.09)     3:10.09 (32.98)     3:43.40 (33.31)     4:16.42 (33.02)
        4:49.79 (33.37)     5:22.33 (32.54)                                        
 22 Schmidt, Mason             9 West Port                      5:24.60        
                  28.11     1:00.27 (32.16)     1:32.53 (32.26)     2:06.17 (33.64)
        2:39.36 (33.19)     3:13.16 (33.80)     3:46.84 (33.68)     4:20.77 (33.93)
        4:54.06 (33.29)     5:24.60 (30.54)                                        
 23 Baca, Miguel              JR West Orange (Wg)               5:25.17        
                  27.57       58.57 (31.00)     1:30.30 (31.73)     2:03.29 (32.99)
        2:37.35 (34.06)     3:12.66 (35.31)     3:46.71 (34.05)     4:20.81 (34.10)
        4:54.77 (33.96)     5:25.17 (30.40)                                        
 24 Glenn, Alexander          12 Boone                          5:25.83        
                  27.73       58.39 (30.66)     1:30.27 (31.88)     2:03.03 (32.76)
        2:36.33 (33.30)     3:10.15 (33.82)     3:44.33 (34.18)     4:18.45 (34.12)
        4:52.82 (34.37)     5:25.83 (33.01)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 1:30.72        2015 Carmel, IN                                 
                         Burchill V, Adams, Smith, Rothrock                
       State: $ 1:33.90        2009 Bolles (Jacksonville)                      
                         M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser      
                1:36.02  AA-A
                1:37.45  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Buchholz                                                    1:33.58$AA-A   
     1) Balbuena, Kirschtine O 10       2) Rodriguez, Julia 9             
     3) Cronin, Kaitlyn E 9             4) Bates, Talia B 9               
                  23.56       47.48 (23.92)     1:10.75 (23.27)     1:33.58 (22.83)
  2 Spruce Creek                                                1:39.67        
     1) Manecke, Kaylie R 10            2) Andrews, Olivia J 12           
     3) Rizzo, Madison H 11             4) Crage, Kira E 09               
                  25.88       50.87 (24.99)     1:15.88 (25.01)     1:39.67 (23.79)
  3 Lake Brantley High School                                   1:39.89        
     1) Hagmaier, Shannon A 10          2) Arzonico, Ashley E 9           
     3) Iliev, Ivana N 12               4) Murtagh, Madison 10            
                  24.79       50.23 (25.44)     1:15.44 (25.21)     1:39.89 (24.45)
  4 Oviedo High School                                          1:40.27        
     1) Hunt, Kaitlyn 11                2) Hampson, Chloe 10              
     3) Floyd, Madison 11               4) Stewart, Emma 9                
                  24.73       50.34 (25.61)     1:14.92 (24.58)     1:40.27 (25.35)
  5 West Orange (Winter Garden)                                 1:40.79        
     1) Dennis, Dorothy SR              2) Andre, Lauren FR               
     3) Cottle, Elizabeth FR            4) Passilla, Sarah JR             
                  25.59       50.15 (24.56)     1:16.36 (26.21)     1:40.79 (24.43)
  6 Winter Park                                                 1:41.37        
     1) Nicholas, Brooke SO             2) Furey, Lillian SR              
     3) Ryan, Rebekah JR                4) Bell, Madeline JR              
                  25.58       51.65 (26.07)     1:16.89 (25.24)     1:41.37 (24.48)
  7 Fleming Island                                              1:41.48        
     1) Watts, Elizabeth 11             2) Laird, Corrina A 10            
     3) Johnson, Lauren 12              4) Trude, Kathryn E 12            
                  24.89       50.94 (26.05)     1:15.98 (25.04)     1:41.48 (25.50)
  8 Fletcher                                                    1:41.92        
     1) Chandler, Ava E 11              2) Matchett, Grace E 12           
     3) Forsyth, Abigail V 10           4) Titus, Caroline S 11           
                  25.57       49.91 (24.34)     1:15.87 (25.96)     1:41.92 (26.05)
  9 Seminole High School (Sanford)                              1:41.98        
     1) Freyman, Anna M 09              2) Crane, Johanna V 09            
     3) Jones, Ashlyn M 09              4) Bame, Jaimz S 10               
                  25.22       50.97 (25.75)     1:16.26 (25.29)     1:41.98 (25.72)
 10 Boone (Orlando)                                             1:43.53        
     1) Pratt, Victoria 11              2) Easterling, Grace 11           
     3) Conyers, Chloe 10               4) Campanalie, Valerie 10         
                  25.02       50.48 (25.46)     1:17.73 (27.25)     1:43.53 (25.80)
 11 Hagerty High School                                         1:44.83        
     1) Steinebrown, Emma JR            2) Plescha, Julia FR              
     3) Fulginiti, Elena SO             4) Reeves, Kaitlyn SO             
                  26.21       52.06 (25.85)     1:18.70 (26.64)     1:44.83 (26.13)
 12 Lake Mary High School                                       1:46.75        
     1) Benedico, Celine FR             2) Vazquez, Angela SR             
     3) Roddey, Ce-Ce FR                4) Bucci, Natalie SO              
                  27.03       54.08 (27.05)     1:20.36 (26.28)     1:46.75 (26.39)
 13 Lake Howell High School                                     1:47.90        
     1) Childers, Jacqueline 11         2) Nesper, Sydney 9               
     3) Berner, Sophie 10               4) Couch, Kathryn 11              
                  27.68       54.75 (27.07)     1:22.03 (27.28)     1:47.90 (25.87)
 14 Mandarin                                                    1:51.38        
     1) Hutchinson, Rachel 12           2) Weaver, Alyssa 9               
     3) Ziler, Chloe E 11               4) Mills, Brittany 11             
                  28.73       58.18 (29.45)     1:25.45 (27.27)     1:51.38 (25.93)
 -- Sandalwood                                                       DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Radloff, Lacey 11               2) Ouellette, Allyson 11          
     3) Carmona, Brixana 11             4) Moon, Samantha 9               
                  26.55       54.32 (27.77)     1:22.30 (27.98)          DQ (27.24)
 -- University (Orlando)  'B'                                        DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Shields, Naomi JR               2) Doloisio, Andrea SO            
     3) Cash, Natalie JR                4) Contogonas, Zoe JR             
                  27.16       53.74 (26.58)     1:21.16 (27.42)          DQ (26.81)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 1:19.27        2012 Bolles, FL                                 
                         R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
       State: $ 1:19.27        2012 Bolles (Jacksonville)                      
                         R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
                1:25.05  AA-A
                1:26.40  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Fleming Island                                              1:26.33 AA-C   
     1) Hutton, John E 11               2) Neeley, Jack T 10              
     3) Heinton, Drew 9                 4) Hackett, Nick G 10             
                  21.85       43.33 (21.48)     1:05.22 (21.89)     1:26.33 (21.11)
  2 Fletcher                                                    1:27.99        
     1) Petitt, Ryan D 12               2) Jones, Gavin P 11              
     3) Patton, Grant A 10              4) Florey, Jacob P 12             
                  22.56       43.43 (20.87)     1:05.88 (22.45)     1:27.99 (22.11)
  3 Seminole High School (Sanford)                              1:29.07        
     1) Layne, Maverick C 12            2) Cerdeira, Enzzo 11             
     3) Gray, Andrew 12                 4) Ackerson, Ryan A 10            
                  21.44       43.55 (22.11)     1:06.18 (22.63)     1:29.07 (22.89)
  4 Mandarin                                                    1:29.39        
     1) Dingfield, Zach 12              2) Little, Luke 12                
     3) Balhoff, Andre 10               4) Dingfield, Luke C 9            
                  21.56       44.36 (22.80)     1:06.70 (22.34)     1:29.39 (22.69)
  5 Winter Park                                                 1:29.53        
     1) Jaffe, Nate SR                  2) Blackton, Matthew SR           
     3) Soard, Colin SR                 4) Banks, Michael SR              
                  22.44       44.87 (22.43)     1:07.31 (22.44)     1:29.53 (22.22)
  6 Buchholz                                                    1:29.58        
     1) Hill, Julian F 9                2) Kreider, Dominick 11           
     3) Bates, Jake 11                  4) Wilby, Mason SO                
                  23.09       45.56 (22.47)     1:08.21 (22.65)     1:29.58 (21.37)
  7 West Port High School                                       1:29.96        
     1) Luciano, Manuel 12              2) Sosa, Jonathan 12              
     3) Morales, David 11               4) Dolan, Lliam 11                
                  22.56       45.67 (23.11)     1:08.51 (22.84)     1:29.96 (21.45)
  8 Spruce Creek                                                1:30.38        
     1) Parsons, Levi A 11              2) Lazo, Hayden G 11              
     3) Yim, Joseph D 9                 4) Harberson, Taylor R 12         
                  22.49       45.78 (23.29)     1:09.54 (23.76)     1:30.38 (20.84)
  9 Hagerty High School                                         1:31.28        
     1) Leonard, Cody SR                2) Dawson, Bryce SR               
     3) Filtz, Alek SR                  4) Fulginiti, John JR             
                  22.88       45.88 (23.00)     1:09.27 (23.39)     1:31.28 (22.01)
 10 Sandalwood                                                  1:32.76        
     1) Tail, Tristan 11                2) Aganon, Joseph 11              
     3) Bopp, Orion 11                  4) Mick, Matthew 11               
                  23.55       47.71 (24.16)     1:10.57 (22.86)     1:32.76 (22.19)
 11 Winter Springs High School                                  1:33.20        
     1) LoBrutto, Derek 12              2) Smiley, Anthony 10             
     3) Voorberg, Aiden 12              4) Matschner, Wyatt 12            
                  22.16       46.78 (24.62)     1:10.64 (23.86)     1:33.20 (22.56)
 12 West Orange (Winter Garden)                                 1:33.41        
     1) Izaguirre, Gabriel JR           2) Nadeau, Jonathan SR            
     3) Conde, Abelardo SO              4) Meyer, Alfredo JR              
                  23.61       47.19 (23.58)     1:10.58 (23.39)     1:33.41 (22.83)
 13 Oviedo High School                                          1:34.35        
     1) Cartagena, Carlos 9             2) Mingonet, Tyler 11             
     3) Fentress, Andrew 11             4) Rodriguez, Nicolas 10          
                  23.11       47.07 (23.96)     1:11.31 (24.24)     1:34.35 (23.04)
 14 Lake Mary High School                                       1:37.38        
     1) Thabuh, Yusef SR                2) McGee, Chris JR                
     3) Ayres, AJ JR                    4) Finegan, Jacob JR              
                  24.25       49.18 (24.93)     1:13.20 (24.02)     1:37.38 (24.18)
 15 University (Orlando)                                        1:38.82        
     1) Delvillar, Christian JR         2) Pelletier, TJ SR               
     3) Duffie, Boyd SR                 4) Maguire, Reilly JR             
                  25.06       51.33 (26.27)     1:16.75 (25.42)     1:38.82 (22.07)
 16 Deland                                                      1:39.00        
     1) Scharlach, Jason 10             2) Emert, Connor 10               
     3) Langford, Brendan C 12          4) Youngquist, Kyle 10            
                  25.05       50.67 (25.62)     1:15.04 (24.37)     1:39.00 (23.96)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: # 51.43        2012 Olivia Smoliga, Glenbrook, IL                
       State: $ 52.46        2013 Clara Smiddy, S. Florida HEAT, S. Florida HEA
                55.31  AA-A
                56.51  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Balbuena, Kirschtine O    10 Buchholz                         56.21 AA-C   
                  27.81       56.21 (28.40)                                        
  2 Brooks, Caitlin            9 Buchholz                         56.41 AA-C   
                  27.63       56.41 (28.78)                                        
  3 Boddiford, Ashley         JR Hagerty (Oviedo)                 58.14        
                  28.28       58.14 (29.86)                                        
  4 Sherlock, Julia H         10 Lake Brantley                    58.47        
                  28.80       58.47 (29.67)                                        
  5 Pratt, Victoria           11 Boone                            58.93        
                  28.73       58.93 (30.20)                                        
  6 Fissenden, Savannah       12 Buchholz                         58.95        
                  28.77       58.95 (30.18)                                        
  7 VanBuskirk, Victoria      11 Oviedo                           59.27        
                  28.65       59.27 (30.62)                                        
  8 Mallinson, Kameryn L       9 Mandarin                       1:00.57        
                  29.50     1:00.57 (31.07)                                        
  9 Moran, Lauren B           11 Lyman (Longwood)               1:00.69        
                  29.22     1:00.69 (31.47)                                        
 10 Szymczak, Lillian J       10 Fletcher                       1:01.69        
                  30.17     1:01.69 (31.52)                                        
 11 Arzonico, Ashley E         9 Lake Brantley                  1:02.04        
                  29.69     1:02.04 (32.35)                                        
 12 Johnson, Lauren           12 Fleming Island                 1:02.07        
                  30.73     1:02.07 (31.34)                                        
 13 Hampson, Chloe            10 Oviedo                         1:02.28        
                  30.32     1:02.28 (31.96)                                        
 14 Radloff, Lacey            11 Sandalwood                     1:02.86        
                  30.27     1:02.86 (32.59)                                        
 15 Bucci, Nikki              SO Lake Mary                      1:02.89        
                  30.41     1:02.89 (32.48)                                        
 16 Stewart, Emma              9 Oviedo                         1:03.39        
                  30.74     1:03.39 (32.65)                                        
 17 Andrews, Olivia J         12 Spruce Creek                   1:03.55        
                  30.38     1:03.55 (33.17)                                        
 18 Minkin, Amelia            SO Timber Creek                   1:03.61        
                  31.05     1:03.61 (32.56)                                        
 19 Shelly, Samantha          10 Deland                         1:04.20        
                  31.39     1:04.20 (32.81)                                        
 19 Clark, Christina           9 Deland                         1:04.20        
                  30.80     1:04.20 (33.40)                                        
 21 James, Kenzie S           09 Seminole                       1:04.55        
                  31.15     1:04.55 (33.40)                                        
 22 Lawlor, Samantha L        10 Seminole                       1:05.25        
                  30.74     1:05.25 (34.51)                                        
 23 Cates, Julie              12 Oviedo                         1:06.15        
                  32.35     1:06.15 (33.80)                                        
 24 Pourmoghadam, Marral      JR Winter Park                    1:06.71        
                  31.87     1:06.71 (34.84)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: # 45.34        2012 Ryan Murphy, Bolles, FL                      
       State: $ 45.34        2012 Ryan Murphy, Bolles, Bolles                  
                49.85  AA-A
                51.13  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Stuart, Travis            11 Boone                            53.30        
                  26.15       53.30 (27.15)                                        
  2 Maguire, Reilly           JR University (Orl)                 53.40        
                  25.90       53.40 (27.50)                                        
  3 LoBrutto, Derek           12 Winter Springs                   54.04        
                  25.94       54.04 (28.10)                                        
  4 Blackton, Matthew         SR Winter Park                      55.34        
                  26.44       55.34 (28.90)                                        
  5 Cartagena, Carlos          9 Oviedo                           55.54        
                  26.58       55.54 (28.96)                                        
  6 Davis, Ronald T           11 Fletcher                         57.13        
                  27.33       57.13 (29.80)                                        
  7 Bopp, Orion               11 Sandalwood                       57.15        
                  27.55       57.15 (29.60)                                        
  8 Moncada, Jhon E            9 Lake Brantley                    57.23        
                  27.84       57.23 (29.39)                                        
  9 Robinson, Alexander       SO West Orange (Wg)                 57.83        
                  28.37       57.83 (29.46)                                        
 10 Sherlock, Ethan           12 Lake Brantley                    58.13        
                  28.05       58.13 (30.08)                                        
 11 Poore, Payton S           09 Seminole                         58.28        
                  28.56       58.28 (29.72)                                        
 12 Knight, Travis A          12 Fleming Island                   58.46        
                  28.20       58.46 (30.26)                                        
 13 Little, Luke              12 Mandarin                         58.71        
                  28.34       58.71 (30.37)                                        
 14 Lommerse, Steven          10 Seminole                         59.56        
                  28.70       59.56 (30.86)                                        
 15 Tail, Tristan             11 Sandalwood                       59.93        
                  29.27       59.93 (30.66)                                        
 16 Porter, Jacob             12 Fleming Island                 1:00.14        
                  29.25     1:00.14 (30.89)                                        
 17 Dupree, Miles A           10 Fletcher                       1:00.48        
                  30.33     1:00.48 (30.15)                                        
 18 Gann, Cory G               9 Fletcher                       1:01.02        
                  30.17     1:01.02 (30.85)                                        
 19 Barson, Alex              11 Oviedo                         1:01.42        
                  29.61     1:01.42 (31.81)                                        
 20 Douberly, Joshua B         9 Fleming Island                 1:01.85        
                  29.59     1:01.85 (32.26)                                        
 21 Harbaugh, Ethan           10 Deland                         1:01.94        
                  29.98     1:01.94 (31.96)                                        
 22 Koshiol, Pryce            11 Deland                         1:02.34        
                  29.17     1:02.34 (33.17)                                        
 23 McGee, Chris              JR Lake Mary                      1:03.82        
                  31.59     1:03.82 (32.23)                                        
 24 Morgan, Jacob             10 Deland                         1:06.47        
                  30.91     1:06.47 (35.56)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: #   58.75        2009 Kasey Carlson, Walnut Creek,CA             
       State: $ 1:01.73        2008 Lindsey McKnight, Douglas, Douglas         
                1:03.22  AA-A
                1:04.66  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Grabenhorst, Taylor       SR Timber Creek                   1:05.12        
                  30.98     1:05.12 (34.14)                                        
  2 English, Isabella         JR Winter Park                    1:05.16        
                  30.74     1:05.16 (34.42)                                        
  3 Brennan, Savannah         11 Oviedo                         1:07.63        
                  32.32     1:07.63 (35.31)                                        
  4 Hagmaier, Shannon A       10 Lake Brantley                  1:08.24        
                  32.17     1:08.24 (36.07)                                        
  5 Breneman, Lindsey K       12 Spruce Creek                   1:09.15        
                  32.21     1:09.15 (36.94)                                        
  6 Worrell, Hanako           SR Hagerty (Oviedo)               1:09.33        
                  32.94     1:09.33 (36.39)                                        
  7 Taylor, Alexa             12 Winter Springs                 1:11.75        
                  33.78     1:11.75 (37.97)                                        
  8 Garcia, Leilani           JR Timber Creek                   1:11.95        
                  34.28     1:11.95 (37.67)                                        
  9 Bruining, Anna N           9 Lake Brantley                  1:12.61        
                  33.91     1:12.61 (38.70)                                        
 10 Furey, Lillian            SR Winter Park                    1:13.00        
                  34.46     1:13.00 (38.54)                                        
 11 Gavilanes, Ann Marie      11 Spruce Creek                   1:13.09        
                  33.92     1:13.09 (39.17)                                        
 12 Hernandez, Sara A         10 Fletcher                       1:13.22        
                  35.25     1:13.22 (37.97)                                        
 13 Murphy, Allie             JR Lake Mary                      1:13.56        
                  33.57     1:13.56 (39.99)                                        
 14 Marshall, Abigail M       11 Lyman (Longwood)               1:13.69        
                  33.79     1:13.69 (39.90)                                        
 15 Rodriguez, Nadya T        10 Lake Brantley                  1:14.03        
                  35.54     1:14.03 (38.49)                                        
 16 Childers, Jacqueline      11 Lake Howell                    1:14.09        
                  34.76     1:14.09 (39.33)                                        
 17 Lennon, Emily             FR Timber Creek                   1:14.76        
                  35.27     1:14.76 (39.49)                                        
 18 Plescha, Julia            FR Hagerty (Oviedo)               1:14.77        
                  34.87     1:14.77 (39.90)                                        
 19 Gold, Hannah T            10 Spruce Creek                   1:15.13        
                  35.13     1:15.13 (40.00)                                        
 20 Dukstein, Alison          12 Oviedo                         1:15.42        
                  35.33     1:15.42 (40.09)                                        
 21 Rechis, Daniella          10 Fleming Island                 1:16.40        
                  35.58     1:16.40 (40.82)                                        
 22 Fulginiti, Elena          SO Hagerty (Oviedo)               1:16.84        
                  36.11     1:16.84 (40.73)                                        
 23 Harris, Maddie J          11 Seminole                       1:16.89        
                  35.63     1:16.89 (41.26)                                        
 24 Scites, Haley             10 Fleming Island                 1:17.26        
                  35.87     1:17.26 (41.39)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: # 52.92        2014 Jacob Molacek, Creighton, NE                 
       State: $ 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                56.25  AA-A
                57.49  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Dacus, Connor M           11 Seminole                         58.82        
                  27.93       58.82 (30.89)                                        
  2 Refaat, Seifel            SR Winter Park                      59.17        
                  27.75       59.17 (31.42)                                        
  3 Whitty, Ben               SR Lake Mary                        59.65        
                  28.44       59.65 (31.21)                                        
  4 Hutton, John E            11 Fleming Island                   59.73        
                  28.30       59.73 (31.43)                                        
  5 Fulginiti, John           JR Hagerty (Oviedo)               1:00.52        
                  28.33     1:00.52 (32.19)                                        
  6 Sosa, Jonathan            12 West Port                      1:00.96        
                  28.93     1:00.96 (32.03)                                        
  7 Hill, Julian F             9 Buchholz                       1:01.22        
                  28.89     1:01.22 (32.33)                                        
  8 Rockaway, Jeremy          10 Oviedo                         1:02.07        
                  29.56     1:02.07 (32.51)                                        
  9 Finegan, Jacob            JR Lake Mary                      1:02.10        
                  29.34     1:02.10 (32.76)                                        
 10 Schwan, Matthew            9 Lake Howell                    1:02.44        
                  29.47     1:02.44 (32.97)                                        
 11 Watkins, Jacob            11 Buchholz                       1:02.50        
                  29.36     1:02.50 (33.14)                                        
 12 Goodale, Garett           12 University (Oc)                1:02.55        
                  29.46     1:02.55 (33.09)                                        
 13 Dewey, Matthew               Wekiva                         1:03.04        
                  29.16     1:03.04 (33.88)                                        
 14 Stevens, Phillip          12 Mandarin                       1:03.47        
                  29.64     1:03.47 (33.83)                                        
 15 Morrow, Kenneth H         11 Fletcher                       1:03.93        
                  29.52     1:03.93 (34.41)                                        
 16 Carrasquillo, David        9 Oviedo                         1:04.06        
                  30.54     1:04.06 (33.52)                                        
 17 Balbuena, Adrian-Paulo    11 Buchholz                       1:04.56        
                  30.73     1:04.56 (33.83)                                        
 18 Pourmoghadam, Yashar      FR Winter Park                    1:04.89        
                  30.27     1:04.89 (34.62)                                        
 19 Bohorquez, Thomas         11 West Port                      1:04.92        
                  29.76     1:04.92 (35.16)                                        
 20 Meyer, Alfredo            JR West Orange (Wg)               1:05.81        
                  30.66     1:05.81 (35.15)                                        
 21 Gann, James S             11 Fletcher                       1:06.25        
                  30.77     1:06.25 (35.48)                                        
 22 Steindl, Zion             11 Seminole                       1:07.00        
                  31.58     1:07.00 (35.42)                                        
 23 Suri, Vivek               SR Winter Park                    1:08.11        
                  32.73     1:08.11 (35.38)                                        
 24 Knight, Travis A          12 Fleming Island                 1:09.71        
                  32.17     1:09.71 (37.54)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 3:15.38        2015 Carmel, IN                                 
                         Burchill V, Adams, Smith, Bilquist                
       State: $ 3:23.43        2012 Saint Andrew's (Boca Raton)                
                         T Karosas, B Ruth, R Bradford-Feldman, M Moroney  
                3:28.71  AA-A
                3:32.15  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Buchholz                                                    3:27.09 AA-A   
     1) Balbuena, Kirschtine O 10       2) Bates, Talia B 9               
     3) Rodriguez, Julia 9              4) Cronin, Kaitlyn E 9            
                  25.44       51.37 (51.37)     1:15.77 (24.40)     1:42.48 (51.11)
        2:08.00 (25.52)     2:35.59 (53.11)     3:00.42 (24.83)     3:27.09 (51.50)
  2 Oviedo High School                                          3:36.24        
     1) Floyd, Madison 11               2) Faherty, Madison JR            
     3) Hunt, Kaitlyn 11                4) Brennan, Savannah 11           
                  25.59       53.21 (53.21)     1:18.90 (25.69)     1:48.01 (54.80)
        2:13.36 (25.35)     2:41.55 (53.54)     3:07.56 (26.01)     3:36.24 (54.69)
  3 Hagerty High School                                         3:36.35        
     1) Morris, Jasmine JR              2) Hahn, Kelsey SR                
     3) Boddiford, Ashley JR            4) Worrell, Hanako SR             
                  27.25       56.27 (56.27)     1:21.54 (25.27)     1:49.33 (53.06)
        2:14.57 (25.24)     2:42.33 (53.00)     3:08.40 (26.07)     3:36.35 (54.02)
  4 Winter Park                                                 3:37.20        
     1) Cooper, Caroline FR             2) Bell, Madeline JR              
     3) Nicholas, Brooke SO             4) English, Isabella JR           
                  26.33       54.68 (54.68)     1:19.90 (25.22)     1:48.78 (54.10)
        2:14.67 (25.89)     2:43.70 (54.92)     3:09.30 (25.60)     3:37.20 (53.50)
  5 Mandarin                                                    3:38.07        
     1) McMahon, Kensey P 10            2) Mallinson, Kameryn L 9         
     3) Viner, Alyssa I 10              4) Dunn, Lauren A 12              
                  26.25       53.77 (53.77)     1:20.66 (26.89)     1:49.43 (55.66)
        2:16.58 (27.15)     2:46.53 (57.10)     3:11.10 (24.57)     3:38.07 (51.54)
  6 Lake Brantley High School                                   3:38.61        
     1) Murtagh, Madison 10             2) Iliev, Ivana N 12              
     3) Sherlock, Julia H 10            4) Adams, Emily K 12              
                  25.65       53.04 (53.04)     1:19.53 (26.49)     1:48.24 (55.20)
        2:15.24 (27.00)     2:44.13 (55.89)     3:09.95 (25.82)     3:38.61 (54.48)
  7 Spruce Creek                                                3:38.70        
     1) Crage, Kira E 09                2) Andrews, Olivia J 12           
     3) Manecke, Kaylie R 10            4) Rizzo, Madison H 11            
                  25.41       52.86 (52.86)     1:19.98 (27.12)     1:49.99 (57.13)
        2:16.28 (26.29)     2:45.53 (55.54)     3:11.23 (25.70)     3:38.70 (53.17)
  8 Fletcher                                                    3:41.32        
     1) Chandler, Ava E 11              2) Matchett, Grace E 12           
     3) Forsyth, Abigail V 10           4) Szymczak, Lillian J 10         
                  26.62       55.27 (55.27)     1:20.23 (24.96)     1:47.43 (52.16)
        2:15.02 (27.59)     2:44.95 (57.52)     3:11.91 (26.96)     3:41.32 (56.37)
  9 West Orange (Winter Garden)                                 3:42.00        
     1) Cottle, Elizabeth FR            2) Dennis, Dorothy SR             
     3) House, Kasey SO                 4) Passilla, Sarah JR             
                  26.05       53.76 (53.76)     1:08.96 (15.20)     1:50.52 (56.76)
        2:17.70 (27.18)     2:47.59 (57.07)     3:13.71 (26.12)     3:42.00 (54.41)
 10 Timber Creek (Orlando)                                      3:42.48        
     1) Nguyen, Lucy JR                 2) Grabenhorst, Ardinn JR         
     3) Campesino, Viana FR             4) Grabenhorst, Taylor SR         
                  26.82       55.99 (55.99)     1:23.40 (27.41)     1:53.51 (57.52)
        2:19.10 (25.59)     2:48.38 (54.87)     3:14.47 (26.09)     3:42.48 (54.10)
 11 Seminole High School (Sanford)                              3:43.04        
     1) Freyman, Anna M 09              2) Crane, Johanna V 09            
     3) Garcia, Alicia E 10             4) Jones, Ashlyn M 09             
                  26.34       54.27 (54.27)     1:21.62 (27.35)     1:51.40 (57.13)
        2:17.79 (26.39)     2:47.54 (56.14)     3:13.78 (26.24)     3:43.04 (55.50)
 12 Lake Mary High School                                       3:51.69        
     1) Bucci, Natalie SO               2) McCaw, Olivia FR               
     3) Bucci, Nikki SO                 4) Murphy, Allie JR               
                  28.01       58.28 (58.28)     1:25.82 (27.54)     1:56.05 (57.77)
        2:23.73 (27.68)     2:53.62 (57.57)     3:21.57 (27.95)     3:51.69 (58.07)
 13 Fleming Island                                              3:51.81        
     1) Trude, Kathryn E 12             2) Carfrey, Hannah E 12           
     3) Dasher, Annika M 10             4) Sullivan, Alicia R 9           
                  26.81       57.53 (57.53)     1:24.57 (27.04)     1:54.56 (57.03)
        2:22.25 (27.69)     2:54.05 (59.49)     3:21.57 (27.52)     3:51.81 (57.76)
 14 Deland                                                      3:55.96        
     1) Monette, Rachel 10              2) Schoolcraft, Madison 9         
     3) Shelly, Samantha 10             4) Clark, Christina 9             
                  29.26   1:00.56 (1:00.56)     1:30.13 (29.57)   2:03.18 (1:02.62)
        2:30.37 (27.19)     3:00.51 (57.33)     3:26.97 (26.46)     3:55.96 (55.45)
 15 Lyman High School                                           3:56.94        
     1) Wilson, Rayne 10                2) Ager, Rachel 10                
     3) Moran, Lauren B 11              4) Marshall, Abigail M 11         
                  28.21       59.36 (59.36)     1:26.94 (27.58)     1:58.04 (58.68)
        2:25.25 (27.21)     2:55.99 (57.95)     3:24.96 (28.97)   3:56.94 (1:00.95)
 16 Flagler  Palm Coast                                         3:57.26        
     1) Ferriera, Hannah 12             2) Provenzano, Amanda 11          
     3) Cronk, Rebecca 9                4) Lauria, Samantha 9             
                  28.57       59.96 (59.96)     1:29.06 (29.10)   2:01.19 (1:01.23)
        2:29.36 (28.17)     3:00.03 (58.84)     3:27.20 (27.17)     3:57.26 (57.23)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 2:54.43        2012 Bolles, FL                                 
                         R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
       State: $ 2:54.43        2012 Bolles (Jacksonville)                      
                         R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
                3:06.58  AA-A
                3:09.68  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Fletcher                                                    3:14.63        
     1) Patton, Grant A 10              2) Jones, Gavin P 11              
     3) Petitt, Ryan D 12               4) Florey, Jacob P 12             
                  24.23       49.88 (49.88)     1:11.68 (21.80)     1:36.58 (46.70)
        2:00.08 (23.50)     2:26.29 (49.71)     2:49.18 (22.89)     3:14.63 (48.34)
  2 Winter Park                                                 3:15.51        
     1) Jaffe, Nate SR                  2) Blackton, Matthew SR           
     3) Banks, Michael SR               4) Refaat, Seifel SR              
                  23.67       49.50 (49.50)     1:12.86 (23.36)     1:38.77 (49.27)
        2:02.34 (23.57)     2:27.79 (49.02)     2:50.77 (22.98)     3:15.51 (47.72)
  3 Fleming Island                                              3:15.62        
     1) Hackett, Nick G 10              2) Neeley, Jack T 10              
     3) Heinton, Drew 9                 4) Hutton, John E 11              
                  23.00       47.14 (47.14)     1:11.19 (24.05)     1:38.31 (51.17)
        2:01.85 (23.54)     2:28.23 (49.92)     2:50.97 (22.74)     3:15.62 (47.39)
  4 West Port High School                                       3:15.81        
     1) Luciano, Manuel 12              2) Hernandez, Juan 12             
     3) Hyde, Jacob 11                  4) Dolan, Lliam 11                
                  23.95       49.17 (49.17)     1:12.96 (23.79)     1:38.55 (49.38)
        2:02.54 (23.99)     2:28.38 (49.83)     2:50.63 (22.25)     3:15.81 (47.43)
  5 Mandarin                                                    3:16.47        
     1) Sugishita, Andrew T 11          2) Balhoff, Andre 10              
     3) Dingfield, Luke C 9             4) Dingfield, Zach 12             
                  24.47       50.33 (50.33)     1:13.41 (23.08)     1:40.06 (49.73)
        2:03.90 (23.84)     2:30.32 (50.26)     2:52.39 (22.07)     3:16.47 (46.15)
  6 Seminole High School (Sanford)                              3:17.35        
     1) Layne, Maverick C 12            2) Ackerson, Ryan A 10            
     3) Rivera-Maldonado, Andy J 09     4) Dacus, Connor M 11             
                  22.56       46.72 (46.72)     1:10.83 (24.11)     1:37.40 (50.68)
        2:01.74 (24.34)     2:27.92 (50.52)     2:51.50 (23.58)     3:17.35 (49.43)
  7 Lake Mary High School                                       3:23.61        
     1) Stout, Zac SR                   2) Ayres, AJ JR                   
     3) DeRouis, Ethan SR               4) Whitty, Ben SR                 
                  23.77       49.85 (49.85)     1:15.14 (25.29)     1:42.86 (53.01)
        2:07.15 (24.29)     2:33.90 (51.04)     2:57.46 (23.56)     3:23.61 (49.71)
  8 University (Orange City)                                    3:23.66        
     1) Witkowski, Benjamin 12          2) Hall, Jacob 12                 
     3) Espinoza, Stephen 11            4) Goodale, Garett 12             
                  23.82       48.35 (48.35)     1:13.21 (24.86)     1:41.74 (53.39)
        2:00.38 (18.64)     2:35.03 (53.29)     2:58.00 (22.97)     3:23.66 (48.63)
  9 Lyman High School                                           3:24.96        
     1) Snively, Aidan D 10             2) Parnell, Gabriel T 10          
     3) Rivera, Aramis S 10             4) Vega, Samuel 11                
                  24.25       50.17 (50.17)     1:16.15 (25.98)     1:45.89 (55.72)
        2:09.48 (23.59)     2:35.14 (49.25)     2:58.70 (23.56)     3:24.96 (49.82)
 10 Spruce Creek                                                3:25.78        
     1) Parsons, Levi A 11              2) Harberson, Taylor R 12         
     3) Lazo, Hayden G 11               4) Barnett, Ricky S 11            
                  23.81       49.37 (49.37)     1:05.72 (16.35)     1:38.61 (49.24)
        2:03.70 (25.09)     2:31.43 (52.82)     2:56.49 (25.06)     3:25.78 (54.35)
 11 Buchholz                                                    3:26.79        
     1) Narvaez-Duckworth, Alexander 10 2) Fernandez, Fernando 11         
     3) Newman, Julian 10               4) Balbuena, Adrian-Paulo 11      
                  24.97       51.80 (51.80)     1:16.56 (24.76)     1:43.08 (51.28)
        2:08.24 (25.16)     2:36.15 (53.07)     3:00.33 (24.18)     3:26.79 (50.64)
 12 Oviedo High School                                          3:27.04        
     1) Kennedy, Michael 12             2) Cartagena, Carlos 9            
     3) Rockaway, Jeremy 10             4) Yi, Joshua 10                  
                  24.75       51.69 (51.69)     1:16.28 (24.59)     1:43.52 (51.83)
        2:08.19 (24.67)     2:35.85 (52.33)     2:59.91 (24.06)     3:27.04 (51.19)
 13 Deland                                                      3:28.36        
     1) Morgan, Jacob 10                2) Langford, Brendan C 12         
     3) Youngquist, Kyle 10             4) Wheeler, Elijah 10             
                  24.29       51.04 (51.04)     1:15.96 (24.92)     1:44.20 (53.16)
        2:09.62 (25.42)     2:37.57 (53.37)     3:01.34 (23.77)     3:28.36 (50.79)
 14 West Orange (Winter Garden)                                 3:28.37        
     1) Conde, Abelardo SO              2) Morrissey, Michael FR          
     3) Robinson, Alexander SO          4) Meyer, Alfredo JR              
                  24.70       52.18 (52.18)     1:17.33 (25.15)     1:44.95 (52.77)
        2:09.97 (25.02)     2:37.02 (52.07)     3:01.51 (24.49)     3:28.37 (51.35)
 15 Boone (Orlando)                                             3:31.86        
     1) Gentry-Mickelson, Samuel 11     2) Stuart, Travis 11              
     3) Glenn, Alexander 12             4) Bogdan, Ryan 11                
                  24.25       51.28 (51.28)     1:16.16 (24.88)     1:42.53 (51.25)
        2:08.47 (25.94)     2:37.19 (54.66)     3:02.36 (25.17)     3:31.86 (54.67)
 16 Lake Brantley High School                                   3:32.21        
     1) Moncada, Jhon E 9               2) Laugen, Nicholas A 10          
     3) Dougherty, John M 12            4) Sherlock, Ethan 12             
                  25.26       52.10 (52.10)     1:17.40 (25.30)     1:45.38 (53.28)
        2:11.98 (26.60)     2:40.91 (55.53)     3:05.16 (24.25)     3:32.21 (51.30)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Buchholz                            355   2. Oviedo High School                  265
  3. Lake Brantley High School           244   4. Mandarin                            203
  5. Winter Park                         165   6. Spruce Creek                        157
  7. Hagerty High School                 154   8. Timber Creek (Orlando)              126
  9. Fletcher                            122  10. Fleming Island                       99
 11. West Orange (Winter Garden)          96  12. Seminole High School (Sanford)       77
 13. Boone (Orlando)                      66  14. Lyman High School                    53
 15. Lake Mary High School                38  16. Lake Howell High School              15
 17. Deland                               14  18. Apopka                               13
 19. Winter Springs High School           12  20. Sandalwood                            3
 21. Flagler  Palm Coast                   2  22. University (Orlando)                  1
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Buchholz                          235.5   2. Mandarin                          221.5
  3. West Port High School               219   4. Fletcher                            211
  5. Seminole High School (Sanford)      189   6. Fleming Island                      187
  7. Winter Park                         161   8. Oviedo High School                  142
  9. Spruce Creek                       98.5  10. Lake Mary High School                96
 11. Winter Springs High School           92  12. Lyman High School                    85
 13. Hagerty High School                  80  14. University (Orange City)             64
 15. Boone (Orlando)                      45  16. Sandalwood                           40
 17. University (Orlando)                 34  18. Lake Brantley High School            32
 19. West Orange (Winter Garden)          25  20. Deland                             21.5
 21. Lake Howell High School              13  22. Flagler  Palm Coast                   6
 23. Wekiva (Apopka)                       4