2015 FHSAA Regional Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A, Region 2

Licensed to Sailfish Splash Water Park - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 11/5/2015 05:09 PM
                        FHSAA 3A Region 2 Championship                         
                      Hosted By: Winter Haven High School                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: # 1:39.25        2015 Carmel, IN                                 
                         Burchill S, Clarke, Burchill V, Bilquist          
       State: $ 1:42.35        2008 Bolles                                     
                         A. Peacock,C Mumford,M. Fontano,D.Nessler         
                1:45.59  AA-A
                1:47.45  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 New Smyrna Beach                                            1:56.39        
     1) West, Jordyn 11                 2) O'Gorman, April 11             
     3) Schwarz, Allyson 11             4) Malphurs, Zoe 11               
                  31.10     1:04.00 (32.90)     1:31.64 (27.64)     1:56.39 (24.75)
  2 Lakeland                                                    1:56.82        
     1) Rosenkranz, Hollis FR           2) Alexander, Emily SO            
     3) Schmaedeke, Kelly FR            4) Beck, Taylor SR                
                  35.27     1:04.08 (28.81)     1:31.27 (27.19)     1:56.82 (25.55)
  3 Lake Minneola                                               1:59.04        
     1) Bush, Kali 09                   2) Muir, Emily 11                 
     3) Stark, Alyssa 10                4) Malave, Kassie 09              
                  31.86     1:06.33 (34.47)     1:33.90 (27.57)     1:59.04 (25.14)
  4 Viera (Melbourne)                                           2:02.40        
     1) Ernst, Abigail R                2) Torrez-Bonilla, Maria D        
     3) Lott, Jocelyn K                 4) Keysor, Karly H                
  5 Melbourne                                                   2:17.66        
     1) Dixon, Shannon SO               2) McCullough, Emily JR           
     3) Fields, Carolyn SR              4) Mauga, Kili SR                 
                  39.34     1:15.27 (35.93)     1:48.57 (33.30)     2:17.66 (29.09)
  6 East River (Orlando)                                        2:18.52        
     1) Kory, Tessa JR                  2) Gomez, Jillian SR              
     3) Torres, Gabriela SO             4) Lowe, Kelsey SR                
                                1:13.62 ( )     1:43.87 (30.25)     2:18.52 (34.65)
  7 Bayside (Palm Bay)                                          2:23.13        
     1) Sherman, Kaylee                 2) Zelios, Samantha               
     3) Farrell, Delaney                4) Winnett, Mariah                
                  49.35     1:20.69 (31.34)     1:50.94 (30.25)     2:23.13 (32.19)
  8 Lake Region (Eagle Lake)                                    2:26.59        
     1) Tillman, Megan D FR             2) Bagby, Jenna I FR              
     3) Dickerson, Heaven SO            4) Croft, Caia                    
                  43.82     1:22.03 (38.21)     1:54.84 (32.81)     2:26.59 (31.75)
  9 Edgewater (Orlando)                                         2:28.99        
     1) Hewitt, Lily 11                 2) Witt, Arlee 11                 
     3) Hollins, Dee Dee 11             4) Neslaw, Carly 11               
                  39.93     1:26.46 (46.53)     1:57.38 (30.92)     2:28.99 (31.61)
 10 Lake Gibson (Lakeland)                                      2:30.25        
     1) DeLong, Brianna SR              2) Burdick, Miranda K JR          
     3) Despiau, Nyah FR                4) Muir, Julia SR                 
                  37.19     1:22.79 (45.60)     2:00.17 (37.38)     2:30.25 (30.08)
 -- Winter Haven                                                     DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Twyford, Haven FR               2) Miranda, Brianna JR            
     3) Kendall, Abby FR                4) Thornton, Baylee JR            
                  33.46     1:14.85 (41.39)     1:44.06 (29.21)          DQ (27.09)
 -- Bartow                                                           DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Feddeler, Madison SO            2) Tamayo, Abbie                  
     3) Chang, Kimmy JR                 4) Gable, Simone SR               
                  36.15     1:13.59 (37.44)     1:41.98 (28.39)          DQ (27.30)
 -- Harmony                                                          DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Durost, Skylar SO               2) Walker, Emily SR               
     3) Githens, Lauren SR              4) Bryant, Kendall JR             
                  29.89     1:02.96 (33.07)     1:31.42 (28.46)          DQ (25.16)
 -- Seabreeze (Daytona Beach)                                        DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Livingston, Alyssa              2) Moothart, Abbie                
     3) Burk, Kacie                     4) Buckles, Madison               
                  32.14     1:09.76 (37.62)     1:37.86 (28.10)          DQ (26.10)
 -- Heritage (Palm Bay)                                              DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Ricci, Sage                     2) Green, Catherine               
     3) Gould, Grace                    4) Moore, Kylee                   
                  43.36     1:18.73 (35.37)        DQ (1:04.59)                    
 -- Mainland (Daytonabeach)                                          DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: One hand touch - fly
     1) Williams, Lauren                2) Slimak, Sophia                 
     3) Piepenburg, Marina              4) Guest, Christine               
                  45.45     1:36.97 (51.52)     2:17.79 (40.82)          DQ (30.37)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: # 1:27.74        2014 Baylor, TN                                 
                         Kaliszak, Tynes, McHugh, Selby                    
       State: $ 1:28.02        2012 Bolles (Jacksonville)                      
                         R Murphy, J Schooling, J Booth, S Condorelli      
                1:34.13  AA-A
                1:35.69  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Bartow                                                      1:43.55        
     1) Hull, Aaron                     2) Aytona, RJ JR                  
     3) Ceniza, Armand SO               4) Carrillo, Tomas JR             
                  25.06       54.99 (29.93)     1:21.10 (26.11)     1:43.55 (22.45)
  2 Lake Minneola                                               1:43.68        
     1) Brancato, Garrett 12            2) Crowley, Timmy 12              
     3) Herbert, Brandun 11             4) Marks, Gabe 12                 
                  27.71     1:00.82 (33.11)     1:28.21 (27.39)     1:43.68 (15.47)
  3 Seabreeze (Daytona Beach)                                   1:46.59        
     1) DuBrule, Clayton                2) Moothart, Tyler                
     3) Toth, Viktor                    4) Denk, Cassidy                  
                  28.51     1:00.70 (32.19)     1:23.28 (22.58)     1:46.59 (23.31)
  4 Winter Haven                                                1:48.33        
     1) Kendall, Noah SO                2) Osborn, Mason SR               
     3) Simons, Jack SO                 4) Heier, Trent JR                
                  28.07       57.69 (29.62)     1:24.36 (26.67)     1:48.33 (23.97)
  5 New Smyrna Beach                                            1:49.73        
     1) Engberg, Jordan 10              2) Malecki, Logan 11              
     3) Junkin, Ian 10                  4) Long, Dillan 10                
  6 East River (Orlando)                                        1:51.95        
     1) Catron, Sean SO                 2) McHayle, Carson JR             
     3) Gomez, Jeremy SR                4) Butterworth, Devin SR          
                  26.64     1:01.44 (34.80)     1:27.48 (26.04)     1:51.95 (24.47)
  7 Harmony                                                     1:53.30        
     1) Kennedy, Austin SR              2) Tamayo, Eduardo SR             
     3) Toomey, Ty SR                   4) Moore, Mason SO                
                  28.59     1:02.95 (34.36)     1:29.28 (26.33)     1:53.30 (24.02)
  8 Melbourne                                                   1:54.26        
     1) Washburn, Shane JR              2) Fields, Joseph JR              
     3) Gilbert, William FR             4) Bywater, Cameron JR            
                  29.76     1:01.36 (31.60)     1:29.94 (28.58)     1:54.26 (24.32)
  9 Lake Region (Eagle Lake)                                    1:56.10        
     1) Hassett, Elijah J FR            2) Patel, Ankur D JR              
     3) Cuevas, Lucas N JR              4) Sheets, Nathan R JR            
                  30.19     1:03.64 (33.45)     1:30.40 (26.76)     1:56.10 (25.70)
 10 Bayside (Palm Bay)                                          2:03.28        
     1) Lane, Tommy                     2) Lane, Dennis                   
     3) Purden, Blake                   4) Pharis, Sammy                  
                  31.73     1:03.30 (31.57)     1:35.19 (31.89)     2:03.28 (28.09)
 11 Mainland (Daytonabeach)                                     2:03.51        
     1) Huguenin, Nicolas               2) Mai, Kalvin                    
     3) Jones, Khalil                   4) Collins, Liam                  
                                1:05.31 ( )     1:37.85 (32.54)     2:03.51 (25.66)
 12 Sebastian River (Sebastian)                                 2:03.64        
     1) Lefebure, Dustin FR             2) Mesh, Alec SO                  
     3) Cromie, Michael T SR            4) Prescott, Patrick FR           
                  32.78     1:08.05 (35.27)     1:36.31 (28.26)     2:03.64 (27.33)
 13 Lake Gibson (Lakeland)                                      2:05.62        
     1) Thompson, Justin SO             2) Weiss, Tyler JR                
     3) Cunningham, Marquise SR         4) Christensen, Michael JR        
                  33.18     1:07.71 (34.53)     1:38.28 (30.57)     2:05.62 (27.34)
 14 Heritage (Palm Bay)                                         2:15.23        
     1) Ayala, Nicholas                 2) Sierra, Nicholas               
     3) Berry, Austin                   4) White, Jediah                  
                  45.49     1:15.65 (30.16)     1:45.54 (29.89)     2:15.23 (29.69)
 -- Viera (Melbourne)                                                DQ        
      False start - Misc
     1) Haddad, Peter G                 2) Spence, Grant W                
     3) Wagner, Blake P                 4) McDermott, Zach                
                  25.56       55.29 (29.73)     1:23.27 (27.98)          DQ (23.09)
 -- Liberty                                                          NS        
     1) Moody, Ty                       2) Coloma, Matt                   
     3) Dickson, Alexander              4) Cleveland, Jacinto             
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 1:41.55        2015 Katie Ledecky, Stone Ridge, MD             
       State: $ 1:45.37        2010 Lauren Driscoll, A-Heritage, A-Heritage Pla
                1:49.09  AA-A
                1:50.82  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 O'Gorman, April           11 New Smyrna Beach               1:55.59        
                  26.75       55.13 (28.38)     1:25.04 (29.91)     1:55.59 (30.55)
  2 Ortiz, Victoria           09 Lake Minneola                  1:57.99        
                  27.55       56.39 (28.84)     1:26.79 (30.40)     1:57.99 (31.20)
  3 Schmaedeke, Kelly         FR Lakeland                       2:00.76        
                  27.64       57.51 (29.87)     1:28.88 (31.37)     2:00.76 (31.88)
  4 Kendall, Abby             FR Winter Haven                   2:04.45        
                  29.23     1:00.66 (31.43)     1:32.76 (32.10)     2:04.45 (31.69)
  5 Stark, Alyssa             10 Lake Minneola                  2:05.60        
                  28.47       59.85 (31.38)     1:32.96 (33.11)     2:05.60 (32.64)
  6 Steele, Savannah          SO Harmony                        2:06.52        
                  28.72     1:00.61 (31.89)     1:33.79 (33.18)     2:06.52 (32.73)
  7 Martinelli, Marina M      SR Sebastian River                2:07.27        
                  29.35     1:01.46 (32.11)     1:34.46 (33.00)     2:07.27 (32.81)
  8 Buckles, Madison             Seabreeze                      2:07.86        
                  30.28     1:02.32 (32.04)     1:35.49 (33.17)     2:07.86 (32.37)
  9 Ernst, Abigail R             Viera                          2:08.43        
                  31.29     1:04.95 (33.66)     1:37.50 (32.55)     2:08.43 (30.93)
 10 Lott, Jocelyn K              Viera                          2:09.88        
                  29.39     1:01.59 (32.20)     1:35.30 (33.71)     2:09.88 (34.58)
 11 Semmen, Kara              FR Harmony                        2:10.51        
                  29.40     1:02.07 (32.67)     1:36.07 (34.00)     2:10.51 (34.44)
 12 Troiano, Emily               Seabreeze                      2:12.64        
                  30.73     1:03.28 (32.55)   2:12.64 (1:09.36)                    
 13 McCullough, Emily         JR Melbourne                      2:13.45        
                  29.16     1:02.24 (33.08)     1:37.36 (35.12)     2:13.45 (36.09)
 14 Beck, Taylor              SR Lakeland                       2:16.20        
                  30.15     1:04.03 (33.88)     1:40.10 (36.07)     2:16.20 (36.10)
 15 Weiner, Tori               9 New Smyrna Beach               2:16.37        
                  30.97     1:05.67 (34.70)     1:41.04 (35.37)     2:16.37 (35.33)
 16 Birkholz, Kaelen G           Viera                          2:17.08        
                  30.17     1:06.03 (35.86)     1:42.56 (36.53)     2:17.08 (34.52)
 17 Crowell, Sarah            10 Lake Minneola                  2:18.91        
                  30.72     1:06.01 (35.29)     1:42.62 (36.61)     2:18.91 (36.29)
 18 Vescovi, Samantha            Seabreeze                      2:19.44        
                  30.62     1:05.77 (35.15)   2:19.44 (1:13.67)                    
 19 Lewis, Sarah                 Heritage                       2:19.92        
                  30.77     1:05.94 (35.17)     1:44.04 (38.10)     2:19.92 (35.88)
 20 Daggett, Jessica          12 New Smyrna Beach               2:19.95        
                  32.61     1:07.88 (35.27)     1:44.62 (36.74)     2:19.95 (35.33)
 21 Whaley, Shayla            FR Harmony                        2:21.83        
                                1:07.52 ( )     1:45.75 (38.23)     2:21.83 (36.08)
 22 Lindmeier, Hannah         10 New Smyrna Beach               2:22.94        
                  32.31     1:08.13 (35.82)     1:45.12 (36.99)     2:22.94 (37.82)
 23 Hill, Maddie A               Viera                          2:26.82        
                  32.29     1:08.29 (36.00)     1:47.09 (38.80)     2:26.82 (39.73)
 24 Dixon, Shannon            SO Melbourne                      2:27.76        
                  33.96     1:11.14 (37.18)     1:50.29 (39.15)     2:27.76 (37.47)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 1:33.83        2009 Tom Schields, HuntingtonBchCA              
       State: $ 1:34.69        2013 Caeleb Dressel, Clay, Clay                 
                1:39.07  AA-A
                1:40.69  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Finley, Keagan K          12 New Smyrna Beach               1:46.41        
                  25.75       52.99 (27.24)     1:19.79 (26.80)     1:46.41 (26.62)
  2 Hartle, Sam               11 Lake Minneola                  1:48.07        
                  25.45       52.80 (27.35)     1:20.19 (27.39)     1:48.07 (27.88)
  3 Hull, Aaron                  Bartow                         1:50.27        
                  25.72       53.48 (27.76)     1:21.68 (28.20)     1:50.27 (28.59)
  4 Spence, Grant W              Viera                          1:53.96        
                  26.45       54.90 (28.45)     1:24.27 (29.37)     1:53.96 (29.69)
  5 Bryant, Cameron           SR Harmony                        1:54.62        
  6 Banks, Andrew                Mainland                       1:58.01        
                  27.21       57.15 (29.94)     1:28.52 (31.37)     1:58.01 (29.49)
  6 Brancato, Garrett         12 Lake Minneola                  1:58.01        
                  26.54       56.11 (29.57)     1:27.01 (30.90)     1:58.01 (31.00)
  8 Junkin, Ian               10 New Smyrna Beach               1:58.08        
                  26.83       57.13 (30.30)     1:27.96 (30.83)     1:58.08 (30.12)
  9 Upchurch, John               Seabreeze                      2:00.01        
                  27.13       56.81 (29.68)     1:28.97 (32.16)     2:00.01 (31.04)
 10 Brown, Tucker             11 Lake Minneola                  2:02.28        
                  26.89       57.25 (30.36)     1:29.35 (32.10)     2:02.28 (32.93)
 11 Nevins, Michael           JR Melbourne                      2:04.32        
                  27.06       57.91 (30.85)     1:31.76 (33.85)     2:04.32 (32.56)
 12 Daniels, Mason            SO Bartow                         2:05.40        
                  27.77       58.98 (31.21)     1:32.39 (33.41)     2:05.40 (33.01)
 13 Case, Connor                 Mainland                       2:06.96        
                  28.43       59.23 (30.80)     1:32.93 (33.70)     2:06.96 (34.03)
 14 Greek, Ethan                 Viera                          2:07.33        
                  28.21                             1:34.05 ( )     2:07.33 (33.28)
 15 Murray, Jonathan A           Viera                          2:07.79        
                  29.13     1:01.25 (32.12)     1:34.95 (33.70)     2:07.79 (32.84)
 16 Kortant, John                Seabreeze                      2:08.31        
                  29.95     1:03.84 (33.89)     1:37.93 (34.09)     2:08.31 (30.38)
 17 Mabito, Francis           JR Lakeland                       2:09.07        
                  28.08       59.94 (31.86)     1:34.43 (34.49)     2:09.07 (34.64)
 18 Ohsiek, PJ                   Kathleen                       2:09.46        
                  30.61     1:02.88 (32.27)     1:37.25 (34.37)     2:09.46 (32.21)
 19 Snowberger, Ryan          10 New Smyrna Beach               2:09.63        
                  29.44     1:02.41 (32.97)     1:36.23 (33.82)     2:09.63 (33.40)
 20 Huguenin, Nicolas            Mainland                       2:10.09        
                  29.89     1:02.27 (32.38)     1:36.51 (34.24)     2:10.09 (33.58)
 21 Ranoull, Branden          JR Harmony                        2:14.35        
                  30.16     1:03.78 (33.62)     1:38.93 (35.15)     2:14.35 (35.42)
 22 Lawhead, Tyler               Bartow                         2:14.53        
                  30.84     1:05.11 (34.27)     1:40.66 (35.55)     2:14.53 (33.87)
 23 Pharmer, Griffin J           Viera                          2:14.71        
                  30.74     1:05.05 (34.31)     1:40.21 (35.16)     2:14.71 (34.50)
 24 Ruppert, Patrick          SR Melbourne                      2:22.38        
                  29.71                             1:44.08 ( )     2:22.38 (38.30)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: # 1:53.82        2009 Dagny Knutson, Minot, ND                   
       State: $ 1:57.07        2009 Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
                2:02.49  AA-A
                2:04.60  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Dilroenzo, Marlo          FR Winter Haven                   2:17.90        
                  28.86     1:02.90 (34.04)     1:45.86 (42.96)     2:17.90 (32.04)
  2 Bush, Kali                09 Lake Minneola                  2:22.51        
                  30.93     1:07.15 (36.22)     1:50.65 (43.50)     2:22.51 (31.86)
  3 Farrell, Delaney             Bayside                        2:25.67        
                  30.78     1:09.35 (38.57)     1:52.17 (42.82)     2:25.67 (33.50)
  4 West, Jordyn              11 New Smyrna Beach               2:27.43        
                  33.73     1:08.62 (34.89)     1:54.00 (45.38)     2:27.43 (33.43)
  5 Fleisher, Jordan M           Viera                          2:27.89        
                  30.16     1:09.50 (39.34)     1:55.09 (45.59)     2:27.89 (32.80)
  6 Alexander, Emily          SO Lakeland                       2:34.08        
                  33.66     1:13.74 (40.08)     1:57.68 (43.94)     2:34.08 (36.40)
  7 Twyford, Haven            FR Winter Haven                   2:39.17        
                  32.78     1:11.77 (38.99)     2:01.89 (50.12)     2:39.17 (37.28)
  8 Aldabute, Ashley          09 Lake Minneola                  2:40.89        
                  35.38     1:13.89 (38.51)     2:03.50 (49.61)     2:40.89 (37.39)
  9 Miller, Alyssa L             Viera                          2:42.31        
                  33.64     1:13.29 (39.65)     2:03.74 (50.45)     2:42.31 (38.57)
 10 Livingston, Alyssa           Seabreeze                      2:43.32        
                  33.92     1:14.71 (40.79)     2:05.91 (51.20)     2:43.32 (37.41)
 11 Lawson, Kara              SO Melbourne                      2:45.26        
                  35.16                             2:07.45 ( )     2:45.26 (37.81)
 12 Smith, Kaley              FR Harmony                        2:47.64        
                  35.05     1:19.71 (44.66)     2:11.03 (51.32)     2:47.64 (36.61)
 13 Parris, Samantha M           Viera                          2:47.74        
                  36.49     1:19.48 (42.99)     2:08.58 (49.10)     2:47.74 (39.16)
 14 Zella, Jordan             JR Harmony                        2:49.20        
                  36.51     1:18.26 (41.75)     2:11.77 (53.51)     2:49.20 (37.43)
 15 Feddeler, Madison         SO Bartow                         2:49.21        
                  34.80     1:19.18 (44.38)     2:09.77 (50.59)     2:49.21 (39.44)
 16 Kyska, Erica                 Seabreeze                      2:49.59        
                  34.19     1:21.72 (47.53)     2:11.78 (50.06)     2:49.59 (37.81)
 17 Moothart, Abbie              Seabreeze                      2:54.25        
                  43.87     1:31.10 (47.23)     2:15.05 (43.95)     2:54.25 (39.20)
 18 Cook, Lexi                   Viera                          2:54.42        
                  37.05     1:25.25 (48.20)     2:15.01 (49.76)     2:54.42 (39.41)
 19 Cronk, Hannah             12 Lake Minneola                  2:56.03        
                                                    2:17.92 ( )     2:56.03 (38.11)
 20 Worth, Sheridan           12 Lake Minneola                  2:56.27        
                  39.77     1:24.43 (44.66)     2:17.95 (53.52)     2:56.27 (38.32)
 21 Landis, Sydney            10 New Smyrna Beach               2:56.64        
                  36.77     1:23.22 (46.45)     2:15.45 (52.23)     2:56.64 (41.19)
 22 Dreyer, Coryell           SO Lakeland                       2:58.50        
                                1:22.20 ( )     2:18.81 (56.61)     2:58.50 (39.69)
 23 Bermel, Brooke            FR Melbourne                      2:59.79        
                  37.15                             2:18.52 ( )     2:59.79 (41.27)
 -- Murphy, Sydney            10 New Smyrna Beach                    NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: # 1:41.39        2011 David Nolan, Hershey, PA                   
       State: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:50.28  AA-A
                1:52.59  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Crowley, Timmy            12 Lake Minneola                  1:58.56        
                  26.11       57.39 (31.28)     1:31.33 (33.94)     1:58.56 (27.23)
  2 Jordan, Eoghan M          SO Sebastian River                2:01.00        
                  26.53       58.01 (31.48)     1:33.08 (35.07)     2:01.00 (27.92)
  3 Catron, Sean              SO East River                     2:02.66        
                  26.34       57.17 (30.83)     1:34.02 (36.85)     2:02.66 (28.64)
  4 Kendall, Noah             SO Winter Haven                   2:08.88        
                  27.44       59.57 (32.13)     1:37.88 (38.31)     2:08.88 (31.00)
  5 Fields, Joseph            JR Melbourne                      2:11.93        
                  27.89     1:01.64 (33.75)     1:40.88 (39.24)     2:11.93 (31.05)
  6 Harbour, Justin           12 Lake Minneola                  2:12.37        
                  28.03                             1:41.82 ( )     2:12.37 (30.55)
  7 Lane, Dennis                 Bayside                        2:13.28        
                  27.63     1:02.52 (34.89)     1:41.59 (39.07)     2:13.28 (31.69)
  8 Simons, Jack              SO Winter Haven                   2:14.90        
                  28.47     1:06.45 (37.98)     1:43.93 (37.48)     2:14.90 (30.97)
  9 Kennedy, Austin           SR Harmony                        2:15.79        
                  28.57     1:03.09 (34.52)     1:45.05 (41.96)     2:15.79 (30.74)
 10 Salinas, Diego            SO Lakeland                       2:16.67        
                  27.35     1:03.54 (36.19)     1:45.33 (41.79)     2:16.67 (31.34)
 11 Bartlett, John h             Viera                          2:17.67        
                  29.52     1:04.41 (34.89)     1:44.54 (40.13)     2:17.67 (33.13)
 12 Miles, Niklaus            SO Winter Haven                   2:23.00        
                  31.51     1:08.68 (37.17)     1:50.15 (41.47)     2:23.00 (32.85)
 13 Aytona, RJ                JR Bartow                         2:25.39        
                  32.15     1:11.58 (39.43)     1:51.82 (40.24)     2:25.39 (33.57)
 14 Rambow, Jake              JR Harmony                        2:26.83        
                  29.86     1:09.15 (39.29)     1:50.58 (41.43)     2:26.83 (36.25)
 15 Snowberger, Tyler          9 New Smyrna Beach               2:29.52        
                  32.83     1:11.43 (38.60)     1:55.14 (43.71)     2:29.52 (34.38)
 16 Lefebure, Dustin          FR Sebastian River                2:29.58        
                  36.39     1:13.49 (37.10)     1:55.09 (41.60)     2:29.58 (34.49)
 17 Worden, Emilio M             Viera                          2:30.32        
                  30.55     1:09.67 (39.12)     1:52.80 (43.13)     2:30.32 (37.52)
 18 Duvall, Charles           JR Melbourne                      2:30.52        
                  31.10     1:11.38 (40.28)     1:56.27 (44.89)     2:30.52 (34.25)
 19 Roth, Benjamin               Seabreeze                      2:33.30        
                  32.65     1:13.79 (41.14)     1:56.99 (43.20)     2:33.30 (36.31)
 20 Narbeth, Tim              10 New Smyrna Beach               2:33.74        
                  33.20                             1:57.67 ( )     2:33.74 (36.07)
 21 Debeukelaer, Michael         Viera                          2:36.76        
                  33.07     1:13.13 (40.06)     1:59.42 (46.29)     2:36.76 (37.34)
 22 Henry, Adam                  Kathleen                       2:37.55        
                  33.22     1:14.32 (41.10)     1:59.87 (45.55)     2:37.55 (37.68)
 23 Gindling, Nathan             Viera                          2:41.39        
                  32.43     1:19.19 (46.76)     2:06.16 (46.97)     2:41.39 (35.23)
 -- Dickson, Alexander           Liberty                             NS        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 21.64        2015 Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.31  AA-A
                23.71  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Schwarz, Allyson          11 New Smyrna Beach                 25.29        
  2 Malphurs, Zoe             11 New Smyrna Beach                 25.46        
  3 Bryant, Kendall           JR Harmony                          25.73        
  4 Burk, Kacie                  Seabreeze                        25.97        
  5 Malave, Kassie            09 Lake Minneola                    25.99        
  6 Githens, Lauren           SR Harmony                          26.45        
  7 Kory, Tessa               JR East River                       26.82        
  7 Keysor, Karly H              Viera                            26.82        
  9 Keefer, Hannah            SR Lakeland                         26.88        
 10 Hoots, Kalley              9 New Smyrna Beach                 26.97        
 11 Walker, Emily             SR Harmony                          26.98        
 12 Miles, Emily              SR Winter Haven                     27.19        
 13 Adkins, Delaney           FR Sebastian River                  27.33        
 14 Muir, Emily               11 Lake Minneola                    27.41        
 15 Thornton, Baylee          JR Winter Haven                     27.58        
 16 Wellington, Laila            Viera                            27.75        
 17 Schwartz, Lizzie          11 New Smyrna Beach                 27.88        
 18 Kyska, Erica                 Seabreeze                        28.09        
 19 Kelly, Faith              10 Lake Minneola                    28.15        
 20 Shaw, Sabrina             11 Edgewater                        28.33        
 21 Ziade, Taylor             JR Melbourne                        28.82        
 22 Bywater, Sallie J         11 Edgewater                        28.95        
 23 Muir, Julia               SR Lake Gibson                      28.97        
 24 Cuervo, Mila                 Kathleen                         29.80        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 19.29        2013 Caeleb Dressel, Bolles, FL                   
       State: $ 19.29        2013 Caeleb Dressell, Clay, Clay                  
                20.72  AA-A
                21.04  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Toth, Viktor                 Seabreeze                        21.07        
  2 Smoak, Connor             SR Eau Gallie                       21.32        
  3 Clark, Nathan             SR Harmony                          22.58        
  4 Ledford, Derek            FR Sebastian River                  22.76        
  5 Carrillo, Tomas           JR Bartow                           22.99        
  6 Malecki, Logan            11 New Smyrna Beach                 23.01        
  7 Brown, Christian             Mainland                         23.35        
  8 Bartlett, Reston             Kathleen                         23.45        
  9 Osborn, Mason             SR Winter Haven                     23.47        
 10 Hassett, Elijah J         FR Lake Region                      23.51        
 11 Marks, Gabe               12 Lake Minneola                    23.52        
 12 Penny, Michael               Mainland                         23.63        
 13 McDermott, Zach              Viera                            23.76        
 14 Oliva, Ethan              SO Winter Haven                     23.95        
 15 Alderman, Brandon            Kathleen                         24.30        
 16 Cuevas, Lucas N           JR Lake Region                      24.34        
 17 Caudill, Joshua           JR Winter Haven                     24.40        
 18 Plank, Seth               12 Edgewater                        24.45        
 19 Moore, Mason              SO Harmony                          24.48        
 20 Butterworth, Devin        SR East River                       24.63        
 21 Sweeney, Parker              Mainland                         25.14        
 22 Hattaway, Marshall        JR Auburndale                       25.54        
 23 Bartlett, John h             Viera                            26.71        
 -- Freshour, Mark            12 New Smyrna Beach                    NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Rousseau, Sarah M            Viera                           488.30        
  2 Berdis, Mary              SR Winter Haven                    410.15        
  3 Giuliani, Ali             FR Eau Gallie                      385.45        
  4 Harrison, Camryn          FR Melbourne                       343.40        
  5 Whiteway, Alyssa          JR Melbourne                       337.90        
  6 Mesh, Alyssa M            SR Sebastian River                 329.40        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Servaites, Jake           SO Sebastian River                 481.20        
  2 Osborn, Mason             SR Winter Haven                    440.25        
  3 Just, Ryan                   Viera                           430.15        
  4 Green, Andrew             SO Sebastian River                 416.55        
  5 Voisard, Paul             JR Winter Haven                    399.75        
  6 Summers, Colby            SR Winter Haven                    382.50        
  7 Parris, Dylan E              Viera                           366.10        
  8 Kendall, Noah             SO Winter Haven                    331.10        
  9 Medrano, Cesar            JR Lakeland                        268.60        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: # 51.53        2015 Katie McLaughlin, St. Margarita,CA           
       State: $ 53.83        2010 Chelsie Britt, Lake Highland, Lake Highland  
                54.84  AA-A
                55.98  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Stark, Alyssa             10 Lake Minneola                  1:00.65        
                  27.78     1:00.65 (32.87)                                        
  2 Dilroenzo, Marlo          FR Winter Haven                   1:01.08        
                  28.72     1:01.08 (32.36)                                        
  3 Chang, Kimmy              JR Bartow                         1:01.34        
                  28.16     1:01.34 (33.18)                                        
  4 Fuller, Ashley E          SO Sebastian River                1:01.37        
                  29.19     1:01.37 (32.18)                                        
  5 Kendall, Abby             FR Winter Haven                   1:02.99        
                  29.76     1:02.99 (33.23)                                        
  6 Rosenkranz, Hollis        FR Lakeland                       1:04.78        
                  30.25     1:04.78 (34.53)                                        
  7 Naughton, Delaney M          Viera                          1:04.85        
                  30.97     1:04.85 (33.88)                                        
  8 Wolfman, Andie N             Viera                          1:05.08        
                  30.12     1:05.08 (34.96)                                        
  9 Lott, Jocelyn K              Viera                          1:06.02        
                  30.36     1:06.02 (35.66)                                        
 10 Githens, Lauren           SR Harmony                        1:06.94        
                  30.14     1:06.94 (36.80)                                        
 11 Burk, Kacie                  Seabreeze                      1:07.85        
                  31.11     1:07.85 (36.74)                                        
 12 Torrez-Bonilla, Maria D      Viera                          1:08.31        
                  30.59     1:08.31 (37.72)                                        
 13 Brunault, Abbey           11 Edgewater                      1:09.73        
                  32.44     1:09.73 (37.29)                                        
 14 Bryant, Kendall           JR Harmony                        1:11.60        
                  32.96     1:11.60 (38.64)                                        
 15 Williams, Abby            12 Lake Minneola                  1:11.75        
                  32.54     1:11.75 (39.21)                                        
 16 Fields, Carolyn           SR Melbourne                      1:13.43        
                  33.99     1:13.43 (39.44)                                        
 17 Dickerson, Heaven         SO Lake Region                    1:14.24        
                  33.60     1:14.24 (40.64)                                        
 18 Feddeler, Madison         SO Bartow                         1:16.43        
                  34.58     1:16.43 (41.85)                                        
 19 Olson, Alaina             SR Lakeland                       1:17.63        
                  33.94     1:17.63 (43.69)                                        
 20 Dreyer, Coryell           SO Lakeland                       1:18.66        
                  37.78     1:18.66 (40.88)                                        
 21 Cronk, Hannah             12 Lake Minneola                  1:19.48        
                  37.19     1:19.48 (42.29)                                        
 22 Ervin, Kasey                 Seabreeze                      1:22.58        
                  38.49     1:22.58 (44.09)                                        
 -- Murphy, Sydney            10 New Smyrna Beach                    NS        
 -- Schliske, Althea          10 New Smyrna Beach                    NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: # 45.52        2013 Joseph Schooling, Bolles, FL                 
       State: $ 45.52        2013 Joseph Schooling, Bolles, Bolles             
                49.37  AA-A
                50.27  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Ledford, Derek            FR Sebastian River                  53.83        
                  24.99       53.83 (28.84)                                        
  2 Catron, Sean              SO East River                       55.39        
                  26.75       55.39 (28.64)                                        
  3 Salinas, Diego            SO Lakeland                         57.30        
                  26.75       57.30 (30.55)                                        
  4 Miller, Christan          JR Winter Haven                     58.63        
                  26.93       58.63 (31.70)                                        
  5 Clark, Nathan             SR Harmony                          59.02        
                  26.94       59.02 (32.08)                                        
  6 Ceniza, Armand            SO Bartow                           59.23        
                  27.74       59.23 (31.49)                                        
  7 Galloway, Kolin           11 New Smyrna Beach                 59.48        
                  27.06       59.48 (32.42)                                        
  8 Simons, Jack              SO Winter Haven                     59.62        
                  28.21       59.62 (31.41)                                        
  9 Lane, Dennis                 Bayside                        1:00.06        
                  27.40     1:00.06 (32.66)                                        
 10 Gomez, Jeremy             SR East River                     1:00.82        
                  26.66     1:00.82 (34.16)                                        
 11 Hazley, Sean P               Viera                          1:02.05        
                  28.16     1:02.05 (33.89)                                        
 12 Toomey, Ty                SR Harmony                        1:02.33        
                  28.15     1:02.33 (34.18)                                        
 13 Cromie, Michael T         SR Sebastian River                1:02.96        
                  28.36     1:02.96 (34.60)                                        
 14 Gilbert, William          FR Melbourne                      1:04.77        
                  29.48     1:04.77 (35.29)                                        
 15 Gooch, Zachary            SR East River                     1:05.24        
                  29.47     1:05.24 (35.77)                                        
 16 Wagner, Blake P              Viera                          1:05.31        
                  29.77     1:05.31 (35.54)                                        
 17 Spangenburg, Scott        SO Melbourne                      1:05.42        
                  28.88     1:05.42 (36.54)                                        
 18 Brown, Tucker             11 Lake Minneola                  1:05.61        
                  29.83     1:05.61 (35.78)                                        
 19 Kalman, Ian               SO Eau Gallie                     1:06.32        
                  30.44     1:06.32 (35.88)                                        
 20 Stevens, Noah             SO Melbourne                      1:07.65        
                  30.40     1:07.65 (37.25)                                        
 21 Naughton, Brody P            Viera                          1:08.83        
                  30.19     1:08.83 (38.64)                                        
 22 Berry, Austin                Heritage                       1:12.92        
                  32.05     1:12.92 (40.87)                                        
 23 Kang, Taylor                 Bayside                        1:13.32        
                  33.32     1:13.32 (40.00)                                        
 24 Neumann, Isaac               Viera                          1:14.94        
                  32.35     1:14.94 (42.59)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 47.09        2015 Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State: $ 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                50.59  AA-A
                51.40  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Malphurs, Zoe             11 New Smyrna Beach                 54.59        
                  26.71       54.59 (27.88)                                        
  2 Schwarz, Allyson          11 New Smyrna Beach                 54.80        
                  26.74       54.80 (28.06)                                        
  3 Malave, Kassie            09 Lake Minneola                    56.71        
                  27.76       56.71 (28.95)                                        
  4 Steele, Savannah          SO Harmony                          57.31        
                  27.30       57.31 (30.01)                                        
  5 McCullough, Emily         JR Melbourne                        57.55        
                  27.44       57.55 (30.11)                                        
  6 Buckles, Madison             Seabreeze                        58.33        
                  27.43       58.33 (30.90)                                        
  7 Beck, Taylor              SR Lakeland                         58.45        
                  28.36       58.45 (30.09)                                        
  8 Clark, Bria               SR Winter Haven                     58.48        
                  27.87       58.48 (30.61)                                        
  9 Semmen, Kara              FR Harmony                          59.09        
                  28.04       59.09 (31.05)                                        
 10 Chang, Kimmy              JR Bartow                           59.47        
                  28.21       59.47 (31.26)                                        
 11 Fleisher, Jordan M           Viera                            59.68        
                  29.05       59.68 (30.63)                                        
 12 Troiano, Emily               Seabreeze                        59.77        
                  28.77       59.77 (31.00)                                        
 13 Hoots, Kalley              9 New Smyrna Beach                 59.79        
                  29.29       59.79 (30.50)                                        
 14 Keysor, Karly H              Viera                            59.84        
                  28.85       59.84 (30.99)                                        
 15 Kelly, Faith              10 Lake Minneola                  1:00.15        
                  29.24     1:00.15 (30.91)                                        
 16 Adkins, Delaney           FR Sebastian River                1:00.51        
                  29.21     1:00.51 (31.30)                                        
 17 Gamble, Shelby M          SO Sebastian River                1:01.18        
                  29.57     1:01.18 (31.61)                                        
 18 Schwartz, Lizzie          11 New Smyrna Beach               1:01.86        
                  30.51     1:01.86 (31.35)                                        
 19 Shaw, Sabrina             11 Edgewater                      1:02.67        
                  29.38     1:02.67 (33.29)                                        
 20 Thornton, Baylee          JR Winter Haven                   1:04.20        
                  30.18     1:04.20 (34.02)                                        
 21 Lawson, Kara              SO Melbourne                      1:05.10        
                  31.45     1:05.10 (33.65)                                        
 22 Ziade, Taylor             JR Melbourne                      1:05.61        
                  31.79     1:05.61 (33.82)                                        
 23 Matta, Sara F                Viera                          1:06.93        
                  31.94     1:06.93 (34.99)                                        
 24 Bywater, Sallie J         11 Edgewater                      1:07.09        
                  32.39     1:07.09 (34.70)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 42.34        2011 David Nolan, Hershey, PA                     
       State: $ 42.95        2012 Ryan Murphy, Bolles, Jacksonville            
                45.28  AA-A
                45.97  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Toth, Viktor                 Seabreeze                        45.62 AA-C   
                  22.18       45.62 (23.44)                                        
  2 Smoak, Connor             SR Eau Gallie                       47.28        
                  22.87       47.28 (24.41)                                        
  3 Haddad, Peter G              Viera                            48.11        
                  23.13       48.11 (24.98)                                        
  4 Herbert, Brandun          11 Lake Minneola                    49.05        
                  23.18       49.05 (25.87)                                        
  5 Malecki, Logan            11 New Smyrna Beach                 51.12        
                  24.32       51.12 (26.80)                                        
  6 Carrillo, Tomas           JR Bartow                           51.16        
                  24.58       51.16 (26.58)                                        
  7 Potter, Griffin           11 New Smyrna Beach                 51.25        
                  24.39       51.25 (26.86)                                        
  8 Bryant, Cameron           SR Harmony                          51.74        
                  25.03       51.74 (26.71)                                        
  9 Marks, Gabe               12 Lake Minneola                    51.84        
                  24.49       51.84 (27.35)                                        
 10 Hassett, Elijah J         FR Lake Region                      52.08        
                  24.69       52.08 (27.39)                                        
 11 Banks, Andrew                Mainland                         52.74        
                  25.50       52.74 (27.24)                                        
 12 McDermott, Zach              Viera                            52.87        
                  25.19       52.87 (27.68)                                        
 13 Penny, Michael               Mainland                         53.29        
                  26.12       53.29 (27.17)                                        
 14 DuBrule, Clayton             Seabreeze                        54.12        
                  25.92       54.12 (28.20)                                        
 15 Caudill, Joshua           JR Winter Haven                     54.35        
                  25.91       54.35 (28.44)                                        
 16 Cuevas, Lucas N           JR Lake Region                      54.37        
                  26.42       54.37 (27.95)                                        
 17 Heier, Trent              JR Winter Haven                     54.38        
                  25.75       54.38 (28.63)                                        
 18 Denk, Cassidy                Seabreeze                        54.40        
                  26.81       54.40 (27.59)                                        
 19 Oliva, Ethan              SO Winter Haven                     55.00        
                  25.67       55.00 (29.33)                                        
 20 Plank, Seth               12 Edgewater                        55.36        
                  26.54       55.36 (28.82)                                        
 21 Fox, Matthew                 Seabreeze                        55.37        
                  26.39       55.37 (28.98)                                        
 22 Alderman, Brandon            Kathleen                         55.63        
                  26.43       55.63 (29.20)                                        
 23 Moore, Mason              SO Harmony                          56.08        
                  27.20       56.08 (28.88)                                        
 -- Brown, Christian             Mainland                            DQ        
      False start
                  26.52          DQ (26.08)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 4:26.58        2015 Katy Ledecky, Stone Ridge, MD              
       State: $ 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:52.18  AA-A
                4:57.63  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 O'Gorman, April           11 New Smyrna Beach               5:07.00        
                  28.72       59.47 (30.75)     1:30.09 (30.62)     2:00.90 (30.81)
        2:31.89 (30.99)     3:02.82 (30.93)     3:33.89 (31.07)     4:05.05 (31.16)
        4:36.40 (31.35)     5:07.00 (30.60)                                        
  2 Ortiz, Victoria           09 Lake Minneola                  5:08.43        
                  28.88       59.48 (30.60)     1:30.05 (30.57)     2:00.87 (30.82)
        2:31.89 (31.02)     3:03.15 (31.26)     3:34.47 (31.32)     4:05.94 (31.47)
        4:37.25 (31.31)     5:08.43 (31.18)                                        
  3 Fuller, Ashley E          SO Sebastian River                5:25.15        
                  29.17     1:00.64 (31.47)     1:32.67 (32.03)     2:05.23 (32.56)
        2:38.08 (32.85)     3:11.49 (33.41)     3:45.18 (33.69)     4:19.07 (33.89)
        4:52.68 (33.61)     5:25.15 (32.47)                                        
  4 Schmaedeke, Kelly         FR Lakeland                       5:29.95        
                  29.23     1:00.75 (31.52)     1:33.33 (32.58)     2:06.16 (32.83)
        2:39.65 (33.49)     3:13.42 (33.77)     3:47.75 (34.33)     4:22.21 (34.46)
        4:56.18 (33.97)     5:29.95 (33.77)                                        
  5 Bush, Kali                09 Lake Minneola                  5:38.68        
                  30.53     1:03.97 (33.44)     1:38.26 (34.29)     2:13.05 (34.79)
        2:48.31 (35.26)     3:23.62 (35.31)     3:58.85 (35.23)     4:33.74 (34.89)
        5:07.41 (33.67)     5:38.68 (31.27)                                        
  6 Martinelli, Marina M      SR Sebastian River                5:38.82        
                  29.53     1:02.11 (32.58)     1:36.31 (34.20)     2:10.33 (34.02)
        2:45.19 (34.86)     3:20.27 (35.08)     3:56.00 (35.73)     4:31.45 (35.45)
        5:06.20 (34.75)     5:38.82 (32.62)                                        
  7 Naughton, Delaney M          Viera                          5:50.00        
                  31.29     1:05.10 (33.81)     1:39.55 (34.45)     2:15.08 (35.53)
        2:51.34 (36.26)     3:27.58 (36.24)     4:04.34 (36.76)     4:40.77 (36.43)
        5:16.24 (35.47)     5:50.00 (33.76)                                        
  8 Bagby, Jenna I            FR Lake Region                    6:04.76        
                  32.36     1:08.53 (36.17)     1:45.37 (36.84)     2:22.94 (37.57)
        3:00.74 (37.80)     3:38.31 (37.57)     4:15.82 (37.51)     4:53.57 (37.75)
        5:29.80 (36.23)     6:04.76 (34.96)                                        
  9 Birkholz, Kaelen G           Viera                          6:06.98        
                  32.72     1:09.53 (36.81)     1:47.89 (38.36)     2:26.03 (38.14)
        3:03.71 (37.68)     3:41.65 (37.94)     4:19.47 (37.82)     4:57.28 (37.81)
        5:34.23 (36.95)     6:06.98 (32.75)                                        
 10 Vescovi, Samantha            Seabreeze                      6:08.19        
                  31.76     1:06.80 (35.04)     1:42.95 (36.15)     2:20.39 (37.44)
        2:58.02 (37.63)     3:36.29 (38.27)     4:14.89 (38.60)     4:52.90 (38.01)
        5:31.79 (38.89)     6:08.19 (36.40)                                        
 11 Crowell, Sarah            10 Lake Minneola                  6:14.88        
                  32.56     1:09.67 (37.11)     1:47.19 (37.52)     2:25.28 (38.09)
        3:03.27 (37.99)     3:41.70 (38.43)     4:20.62 (38.92)     4:59.80 (39.18)
        5:38.14 (38.34)     6:14.88 (36.74)                                        
 12 Lindmeier, Hannah         10 New Smyrna Beach               6:19.47        
                  33.73     1:10.55 (36.82)     1:48.58 (38.03)     2:27.41 (38.83)
        3:06.46 (39.05)     3:45.39 (38.93)     4:24.07 (38.68)     5:02.99 (38.92)
        5:41.49 (38.50)     6:19.47 (37.98)                                        
 13 Lewis, Sarah                 Heritage                       6:21.10        
                  33.39     1:10.79 (37.40)     1:49.30 (38.51)     2:28.11 (38.81)
        3:07.73 (39.62)     3:47.39 (39.66)     4:27.29 (39.90)     5:07.13 (39.84)
        5:45.21 (38.08)     6:21.10 (35.89)                                        
 14 Daggett, Jessica          12 New Smyrna Beach               6:21.32        
                  34.58     1:12.07 (37.49)     1:50.41 (38.34)     2:29.09 (38.68)
        3:08.29 (39.20)     3:46.69 (38.40)     4:26.00 (39.31)     5:05.33 (39.33)
        5:44.96 (39.63)     6:21.32 (36.36)                                        
 15 Whaley, Shayla            FR Harmony                        6:25.83        
                  33.05     1:10.23 (37.18)     1:49.60 (39.37)     2:28.89 (39.29)
        3:08.44 (39.55)     3:47.60 (39.16)     4:27.78 (40.18)     5:08.01 (40.23)
        5:47.66 (39.65)     6:25.83 (38.17)                                        
 16 Green, Catherine             Heritage                       6:30.67        
                  34.79     1:13.14 (38.35)     1:53.21 (40.07)     2:33.05 (39.84)
        3:12.81 (39.76)     3:52.49 (39.68)     4:32.78 (40.29)     5:12.82 (40.04)
        5:52.88 (40.06)     6:30.67 (37.79)                                        
 17 Smith, Kaley              FR Harmony                        6:33.92        
                  34.31     1:12.30 (37.99)     1:51.47 (39.17)     2:30.41 (38.94)
        3:10.79 (40.38)     3:51.80 (41.01)     4:33.00 (41.20)     5:13.68 (40.68)
        5:55.05 (41.37)     6:33.92 (38.87)                                        
 18 Fields, Carolyn           SR Melbourne                      6:41.65        
                  36.27     1:16.60 (40.33)     1:57.26 (40.66)     2:38.06 (40.80)
        3:19.08 (41.02)     4:00.33 (41.25)     4:42.06 (41.73)     5:22.26 (40.20)
        6:02.89 (40.63)     6:41.65 (38.76)                                        
 19 Miranda, Brianna          JR Winter Haven                   6:46.07        
                  35.72     1:18.97 (43.25)     2:01.85 (42.88)     2:44.81 (42.96)
        3:25.72 (40.91)     4:07.46 (41.74)     4:48.60 (41.14)     5:30.17 (41.57)
        6:10.13 (39.96)     6:46.07 (35.94)                                        
 20 Mageau, Kayla             SO Eau Gallie                     6:52.49        
                  34.37     1:13.25 (38.88)     1:53.43 (40.18)     2:34.94 (41.51)
        3:17.84 (42.90)     4:01.00 (43.16)     4:44.97 (43.97)     5:28.46 (43.49)
        6:10.86 (42.40)     6:52.49 (41.63)                                        
 21 Solomon, Kara             JR Harmony                        6:54.28        
                  35.17     1:14.18 (39.01)     1:55.26 (41.08)     2:37.63 (42.37)
        3:20.06 (42.43)     4:03.33 (43.27)     4:47.38 (44.05)     5:30.63 (43.25)
        6:14.39 (43.76)     6:54.28 (39.89)                                        
 22 Piepenburg, Marina           Mainland                       6:56.51        
                  38.27     1:20.47 (42.20)     2:03.75 (43.28)     2:45.86 (42.11)
        3:28.84 (42.98)     4:11.75 (42.91)     4:55.99 (44.24)     5:39.00 (43.01)
        6:19.32 (40.32)     6:56.51 (37.19)                                        
 23 Savanah, Marinoni         SO East River                     6:57.69        
                  36.85     1:17.92 (41.07)     1:59.96 (42.04)     2:42.67 (42.71)
        3:26.20 (43.53)     4:08.71 (42.51)                             5:36.14 ( )
        6:18.23 (42.09)     6:57.69 (39.46)                                        
 24 McDermott, Malia             Viera                          7:08.75        
                  35.02     1:16.61 (41.59)     2:00.41 (43.80)     2:43.15 (42.74)
        3:27.35 (44.20)     4:11.69 (44.34)     4:56.49 (44.80)     5:41.20 (44.71)
        6:26.65 (45.45)     7:08.75 (42.10)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 4:13.87        2013 Jack Conger, Good Counsel,MD               
       State: $ 4:17.29        2010 Nicholas Caldwell, Riverview, Riverview    
                4:29.64  AA-A
                4:34.58  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Finley, Keagan K          12 New Smyrna Beach               4:43.13        
                  26.03       54.00 (27.97)     1:21.97 (27.97)     1:50.70 (28.73)
        2:19.13 (28.43)     2:47.55 (28.42)     3:16.03 (28.48)     3:45.58 (29.55)
        4:15.87 (30.29)     4:43.13 (27.26)                                        
  2 Hartle, Sam               11 Lake Minneola                  4:59.44        
                  26.58       55.43 (28.85)     1:25.31 (29.88)     1:55.62 (30.31)
        2:26.13 (30.51)     2:56.94 (30.81)     3:27.75 (30.81)     3:58.53 (30.78)
        4:29.38 (30.85)     4:59.44 (30.06)                                        
  3 Junkin, Ian               10 New Smyrna Beach               5:12.18        
                  28.46       59.25 (30.79)     1:30.88 (31.63)     2:02.79 (31.91)
        2:35.25 (32.46)     3:06.66 (31.41)     3:38.31 (31.65)     4:09.98 (31.67)
        4:41.33 (31.35)     5:12.18 (30.85)                                        
  4 Washburn, Shane           JR Melbourne                      5:21.63        
                  27.43       58.02 (30.59)     1:30.64 (32.62)     2:03.83 (33.19)
        2:36.77 (32.94)     3:10.58 (33.81)     3:44.54 (33.96)     4:18.47 (33.93)
        4:51.10 (32.63)     5:21.63 (30.53)                                        
  5 Lane, Tommy                  Bayside                        5:34.06        
                  29.12     1:01.31 (32.19)     1:34.37 (33.06)     2:08.33 (33.96)
        2:42.33 (34.00)     3:17.08 (34.75)     3:52.20 (35.12)     4:27.28 (35.08)
        5:02.14 (34.86)     5:34.06 (31.92)                                        
  6 McKee, Brayden               Mainland                       5:36.14        
                  29.68     1:01.13 (31.45)     1:33.39 (32.26)     2:07.24 (33.85)
        2:41.58 (34.34)     3:15.76 (34.18)     3:50.36 (34.60)     4:26.30 (35.94)
        5:01.37 (35.07)     5:36.14 (34.77)                                        
  7 Miller, Christan          JR Winter Haven                   5:41.01        
                  27.73     1:00.07 (32.34)     1:35.25 (35.18)     2:11.37 (36.12)
        2:47.26 (35.89)     3:22.79 (35.53)     3:57.52 (34.73)     4:32.49 (34.97)
        5:06.79 (34.30)     5:41.01 (34.22)                                        
  8 Greek, Ethan                 Viera                          5:42.63        
                  29.21     1:02.27 (33.06)     1:36.73 (34.46)     2:10.98 (34.25)
        2:46.75 (35.77)     3:22.29 (35.54)     3:58.09 (35.80)     4:34.37 (36.28)
        5:09.44 (35.07)     5:42.63 (33.19)                                        
  9 Snowberger, Tyler          9 New Smyrna Beach               5:44.00        
                  31.06     1:05.43 (34.37)     1:40.41 (34.98)     2:14.79 (34.38)
        2:51.21 (36.42)     3:27.36 (36.15)     4:02.22 (34.86)     4:37.91 (35.69)
        5:11.47 (33.56)     5:44.00 (32.53)                                        
 10 Murray, Jonathan A           Viera                          5:45.74        
                  29.81     1:02.70 (32.89)     1:37.05 (34.35)     2:12.09 (35.04)
        2:47.83 (35.74)     3:23.91 (36.08)     4:00.03 (36.12)     4:36.01 (35.98)
        5:12.33 (36.32)     5:45.74 (33.41)                                        
 11 Snowberger, Ryan          10 New Smyrna Beach               5:46.05        
                  30.77     1:04.81 (34.04)     1:39.56 (34.75)     2:15.08 (35.52)
        2:50.47 (35.39)     3:26.08 (35.61)     4:02.14 (36.06)     4:37.58 (35.44)
        5:12.41 (34.83)     5:46.05 (33.64)                                        
 12 Daniels, Mason            SO Bartow                         5:46.36        
                  28.96     1:01.48 (32.52)     1:35.63 (34.15)     2:10.79 (35.16)
        2:46.00 (35.21)     3:22.12 (36.12)     3:58.59 (36.47)     4:35.37 (36.78)
        5:11.94 (36.57)     5:46.36 (34.42)                                        
 13 Hazley, Sean P               Viera                          5:48.29        
                  30.10     1:02.65 (32.55)     1:37.13 (34.48)     2:13.00 (35.87)
        2:49.02 (36.02)     3:25.18 (36.16)     4:02.15 (36.97)     4:38.89 (36.74)
        5:14.93 (36.04)     5:48.29 (33.36)                                        
 14 Case, Connor                 Mainland                       5:55.84        
                  29.78     1:02.23 (32.45)     1:36.66 (34.43)     2:12.60 (35.94)
        2:48.81 (36.21)     3:27.11 (38.30)     4:05.23 (38.12)     4:44.07 (38.84)
        5:20.77 (36.70)     5:55.84 (35.07)                                        
 15 Lawhead, Tyler               Bartow                         6:02.39        
                  32.36     1:08.33 (35.97)     1:45.02 (36.69)     2:22.30 (37.28)
        2:59.69 (37.39)     3:37.38 (37.69)     4:14.98 (37.60)     4:52.45 (37.47)
        5:29.18 (36.73)     6:02.39 (33.21)                                        
 16 Pharmer, Griffin J           Viera                          6:04.95        
                  31.74     1:07.34 (35.60)     1:44.32 (36.98)     2:22.08 (37.76)
        2:59.66 (37.58)     3:37.12 (37.46)     4:14.97 (37.85)     4:52.53 (37.56)
      6:04.95 (1:12.42)                                                            
 17 Ranoull, Branden          JR Harmony                        6:17.03        
                  31.96     1:07.07 (35.11)     1:43.50 (36.43)     2:22.21 (38.71)
        3:01.83 (39.62)     3:41.91 (40.08)     4:21.35 (39.44)     5:01.17 (39.82)
        5:40.22 (39.05)     6:17.03 (36.81)                                        
 18 Knox, Gabe                FR Sebastian River                6:19.79        
                  31.47     1:07.30 (35.83)     1:44.55 (37.25)                    
            3:01.86 ( )     3:41.41 (39.55)     4:21.41 (40.00)     5:01.58 (40.17)
        5:41.95 (40.37)     6:19.79 (37.84)                                        
 19 Purden, Blake                Bayside                        6:40.25        
                  33.74     1:11.07 (37.33)     1:51.18 (40.11)     2:34.40 (43.22)
        3:15.68 (41.28)     3:56.95 (41.27)     4:38.24 (41.29)     5:20.60 (42.36)
        6:03.04 (42.44)     6:40.25 (37.21)                                        
 20 Edinger, Jeffrey N        SO Lake Region                    6:50.41        
                  33.35     1:12.01 (38.66)                                        
                                                                        5:20.86 ( )
        6:09.12 (48.26)     6:50.41 (41.29)                                        
 21 Padgett, Connor           JR Harmony                        6:54.61        
                  34.38   6:54.61 (6:20.23)                                        
 22 Kumaravel, Tarun          FR Melbourne                      6:56.12        
                  35.50     1:15.61 (40.11)     1:57.05 (41.44)     2:39.52 (42.47)
        3:23.43 (43.91)     4:07.43 (44.00)     4:51.80 (44.37)     5:35.59 (43.79)
        6:18.41 (42.82)     6:56.12 (37.71)                                        
 23 Coleman, Paul             SR Melbourne                      6:56.59        
                  31.67     1:08.78 (37.11)     1:49.84 (41.06)     2:33.26 (43.42)
        3:17.39 (44.13)     4:02.99 (45.60)     4:48.25 (45.26)     5:33.83 (45.58)
        6:17.74 (43.91)     6:56.59 (38.85)                                        
 24 Lucia, Blaise             JR Harmony                        7:21.18        
                  34.47     1:14.86 (40.39)                             2:43.29 ( )
                                4:16.10 ( )     5:03.44 (47.34)                    
            6:40.54 ( )     7:21.18 (40.64)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 1:30.72        2015 Carmel, IN                                 
                         Burchill V, Adams, Smith, Rothrock                
       State: $ 1:33.90        2009 Bolles (Jacksonville)                      
                         M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser      
                1:36.02  AA-A
                1:37.45  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 New Smyrna Beach                                            1:42.45        
     1) Schwarz, Allyson 11             2) Hoots, Kalley 9                
     3) O'Gorman, April 11              4) Malphurs, Zoe 11               
                  26.00       52.38 (26.38)     1:17.34 (24.96)     1:42.45 (25.11)
  2 Harmony                                                     1:44.67        
     1) Bryant, Kendall JR              2) Walker, Emily SR               
     3) Steele, Savannah SO             4) Githens, Lauren SR             
                  26.13       52.42 (26.29)     1:18.61 (26.19)     1:44.67 (26.06)
  3 Seabreeze (Daytona Beach)                                   1:45.20        
     1) Kyska, Erica                    2) Burk, Kacie                    
     3) Troiano, Emily                  4) Buckles, Madison               
                  27.60       52.93 (25.33)     1:19.31 (26.38)     1:45.20 (25.89)
  4 Viera (Melbourne)                                           1:46.35        
     1) Fleisher, Jordan M              2) Lott, Jocelyn K                
     3) Ernst, Abigail R                4) Keysor, Karly H                
                  26.43       52.73 (26.30)     1:19.27 (26.54)     1:46.35 (27.08)
  5 Winter Haven                                                1:47.60        
     1) Clark, Bria SR                  2) Thornton, Baylee JR            
     3) Miles, Emily SR                 4) Dilroenzo, Marlo FR            
                  27.57       54.26 (26.69)     1:28.17 (33.91)     1:47.60 (19.43)
  6 Lake Minneola                                               1:49.60        
     1) Muir, Emily 11                  2) Kelly, Faith 10                
     3) Crowell, Sarah 10               4) Ortiz, Victoria 09             
                  27.04       55.24 (28.20)     1:23.31 (28.07)     1:49.60 (26.29)
  7 Bartow                                                      1:52.58        
     1) Feddeler, Madison SO            2) Wills, Emily                   
     3) Gable, Simone SR                4) Chang, Kimmy JR                
                  30.65       59.45 (28.80)     1:26.71 (27.26)     1:52.58 (25.87)
  8 Sebastian River (Sebastian)                                 1:52.85        
     1) Fuller, Ashley E SO             2) Adkins, Delaney FR             
     3) Martinelli, Marina M SR         4) Gamble, Shelby M SO            
                  27.50       55.13 (27.63)     1:23.87 (28.74)     1:52.85 (28.98)
  9 Lakeland                                                    1:54.25        
     1) Campisi, Grace JR               2) Klein, Mary JR                 
     3) Alexander, Emily SO             4) Keefer, Hannah SR              
                  29.05       59.15 (30.10)     1:27.78 (28.63)     1:54.25 (26.47)
 10 Edgewater (Orlando)                                         1:56.84        
     1) Shaw, Sabrina 11                2) Bywater, Sallie J 11           
     3) Hollins, Dee Dee 11             4) Brunault, Abbey 11             
                  28.56       58.26 (29.70)     1:27.94 (29.68)     1:56.84 (28.90)
 11 Melbourne                                                   1:58.12        
     1) Mauga, Kili SR                  2) Lawson, Kara SO                
     3) Dixon, Shannon SO               4) Ziade, Taylor JR               
                  29.03       59.02 (29.99)     1:29.23 (30.21)     1:58.12 (28.89)
 12 Lake Gibson (Lakeland)                                      2:02.11        
     1) DeLong, Brianna SR              2) Despiau, Nyah FR               
     3) Gonzalez, Jahnieli SO           4) Muir, Julia SR                 
                  31.77     1:03.08 (31.31)     1:33.81 (30.73)     2:02.11 (28.30)
 13 Heritage (Palm Bay)                                         2:02.61        
     1) Lewis, Sarah                    2) Gould, Grace                   
     3) Moore, Kylee                    4) Ricci, Sage                    
                  29.06       59.50 (30.44)     1:31.46 (31.96)     2:02.61 (31.15)
 14 East River (Orlando)                                        2:05.11        
     1) Gomez, Jillian SR               2) Mitchel, Amy JR                
     3) Savanah, Marinoni SO            4) Kory, Tessa JR                 
                  29.21     1:03.77 (34.56)     1:38.03 (34.26)     2:05.11 (27.08)
 15 Bayside (Palm Bay)                                          2:06.55        
     1) Zelios, Samantha                2) Winnett, Mariah                
     3) Sherman, Kaylee                 4) Farrell, Delaney               
                  29.48     1:02.37 (32.89)     1:39.53 (37.16)     2:06.55 (27.02)
 16 Mainland (Daytonabeach)                                     2:07.40        
     1) Guest, Christine                2) Ziebell, Michaela              
     3) Piepenburg, Marina              4) Baumann, Robyn                 
                  31.77     1:10.49 (38.72)     1:37.18 (26.69)     2:07.40 (30.22)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 1:19.27        2012 Bolles, FL                                 
                         R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
       State: $ 1:19.27        2012 Bolles (Jacksonville)                      
                         R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
                1:25.05  AA-A
                1:26.40  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Viera (Melbourne)                                           1:31.77        
     1) Spence, Grant W                 2) McDermott, Zach                
     3) Bartlett, John h                4) Haddad, Peter G                
                  23.48       46.60 (23.12)     1:09.92 (23.32)     1:31.77 (21.85)
  2 New Smyrna Beach                                            1:31.87        
     1) Potter, Griffin 11              2) Galloway, Kolin 11             
     3) Malecki, Logan 11               4) Finley, Keagan K 12            
                  23.71       46.86 (23.15)     1:09.53 (22.67)     1:31.87 (22.34)
  3 Seabreeze (Daytona Beach)                                   1:33.12        
     1) Upchurch, John                  2) DuBrule, Clayton               
     3) Denk, Cassidy                   4) Toth, Viktor                   
                  24.09       48.67 (24.58)     1:12.77 (24.10)     1:33.12 (20.35)
  4 Harmony                                                     1:33.13        
     1) Clark, Nathan SR                2) Segarra, Jeremy SR             
     3) Moore, Mason SO                 4) Bryant, Cameron SR             
                  22.54                             1:10.56 ( )     1:33.13 (22.57)
  5 Mainland (Daytonabeach)                                     1:34.73        
     1) Banks, Andrew                   2) Sweeney, Parker                
     3) Penny, Michael                  4) Brown, Christian               
                  24.06       48.87 (24.81)     1:11.98 (23.11)     1:34.73 (22.75)
  6 Lake Minneola                                               1:36.06        
     1) Brancato, Garrett 12            2) Harbour, Justin 12             
     3) Brown, Tucker 11                4) Hartle, Sam 11                 
                  24.69       48.24 (23.55)     1:13.32 (25.08)     1:36.06 (22.74)
  7 Kathleen (Lakeland)                                         1:37.09        
     1) Bartlett, Reston                2) Montgomery, Tate               
     3) Ohsiek, PJ                      4) Alderman, Brandon              
                  23.88       49.33 (25.45)     1:13.73 (24.40)     1:37.09 (23.36)
  8 Winter Haven                                                1:38.04        
     1) Caudill, Joshua JR              2) Simons, Jack SO                
     3) Heier, Trent JR                 4) Oliva, Ethan SO                
                  24.62       50.06 (25.44)     1:13.99 (23.93)     1:38.04 (24.05)
  9 Melbourne                                                   1:38.98        
     1) Bywater, Cameron JR             2) Stevens, Noah SO               
     3) Kloss, Matt SR                  4) Ruppert, Patrick SR            
                  23.98       48.09 (24.11)     1:13.14 (25.05)     1:38.98 (25.84)
 10 Lake Region (Eagle Lake)                                    1:40.08        
     1) Cuevas, Lucas N JR              2) Patel, Ankur D JR              
     3) Sheets, Nathan R JR             4) Hassett, Elijah J FR           
                  24.14       50.11 (25.97)     1:16.16 (26.05)     1:40.08 (23.92)
 11 Sebastian River (Sebastian)                                 1:42.57        
     1) Jordan, Eoghan M SO             2) Lefebure, Dustin FR            
     3) Knox, Gabe FR                   4) Ledford, Derek FR              
                  23.15       51.14 (27.99)     1:20.47 (29.33)     1:42.57 (22.10)
 12 Lakeland                                                    1:42.74        
     1) Zuercher, Lorenz SR             2) Hayes, George SR               
     3) Mabito, Francis JR              4) Salinas, Diego SO              
                  26.96       53.41 (26.45)     1:18.69 (25.28)     1:42.74 (24.05)
 13 Eau Gallie High School                                      1:44.60        
     1) Kalman, Ian SO                  2) Fardelmann, Luke SO            
     3) Stanley, Clayton JR             4) Smoak, Connor SR               
                  26.43       55.67 (29.24)     1:22.83 (27.16)     1:44.60 (21.77)
 14 Bartow                                                      1:46.90        
     1) Daniels, Mason SO               2) Sipe, Nathan                   
     3) Lawhead, Tyler                  4) Ceniza, Armand SO              
                  27.05       54.43 (27.38)     1:22.20 (27.77)     1:46.90 (24.70)
 15 Lake Gibson (Lakeland)                                      1:49.66        
     1) Christensen, Michael JR         2) Thompson, Justin SO            
     3) Fussell, Stephen SO             4) Cunningham, Marquise SR        
                  28.08       55.50 (27.42)     1:22.81 (27.31)     1:49.66 (26.85)
 16 Edgewater (Orlando)                                         1:50.84        
     1) Culesker, Dzenan 11             2) Wygant, Darien 12              
     3) D'Arco, Anthony 10              4) Plank, Seth 12                 
                  28.14       58.86 (30.72)     1:25.96 (27.10)     1:50.84 (24.88)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: # 51.43        2012 Olivia Smoliga, Glenbrook, IL                
       State: $ 52.46        2013 Clara Smiddy, S. Florida HEAT, S. Florida HEA
                55.31  AA-A
                56.51  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Durost, Skylar            SO Harmony                        1:02.97        
                  30.47     1:02.97 (32.50)                                        
  2 Clark, Bria               SR Winter Haven                   1:04.33        
                  30.70     1:04.33 (33.63)                                        
  3 Rosenkranz, Hollis        FR Lakeland                       1:05.24        
                  31.58     1:05.24 (33.66)                                        
  4 Ernst, Abigail R             Viera                          1:06.71        
                  32.20     1:06.71 (34.51)                                        
  5 Livingston, Alyssa           Seabreeze                      1:06.89        
                  32.47     1:06.89 (34.42)                                        
  6 West, Jordyn              11 New Smyrna Beach               1:07.05        
                  32.46     1:07.05 (34.59)                                        
  7 Williams, Abby            12 Lake Minneola                  1:10.31        
                  33.89     1:10.31 (36.42)                                        
  8 Kory, Tessa               JR East River                     1:11.11        
                  34.95     1:11.11 (36.16)                                        
  9 Aldabute, Ashley          09 Lake Minneola                  1:11.90        
                  34.33     1:11.90 (37.57)                                        
 10 Twyford, Haven            FR Winter Haven                   1:12.89        
                  34.55     1:12.89 (38.34)                                        
 11 Weiner, Tori               9 New Smyrna Beach               1:13.05        
                  35.69     1:13.05 (37.36)                                        
 12 Miller, Alyssa L             Viera                          1:13.31        
                  35.63     1:13.31 (37.68)                                        
 13 Matta, Sara F                Viera                          1:15.03        
                  36.87     1:15.03 (38.16)                                        
 14 Ricci, Sage                  Heritage                       1:16.92        
                  36.66     1:16.92 (40.26)                                        
 15 Zella, Jordan             JR Harmony                        1:17.59        
                  37.71     1:17.59 (39.88)                                        
 16 Romani, Luana             11 Lake Minneola                  1:18.70        
                  37.20     1:18.70 (41.50)                                        
 17 Worth, Sheridan           12 Lake Minneola                  1:19.25        
                  38.67     1:19.25 (40.58)                                        
 18 Salerno, Elaina           FR Lake Gibson                    1:19.59        
 19 Moore, Kylee                 Heritage                       1:21.13        
                  39.24     1:21.13 (41.89)                                        
 20 Kenney, Haley                Seabreeze                      1:22.55        
                  38.87     1:22.55 (43.68)                                        
 21 Behr, Destry              SR Lakeland                       1:24.38        
                  41.25     1:24.38 (43.13)                                        
 -- Torres, Gabriela          SO East River                          DQ        
      Not on back off wall
                  43.52          DQ (43.09)                                        
 -- Riggs, McKaylah           SO Harmony                            DNF        
      Did not finish
 -- Lewis, Rowan              10 New Smyrna Beach                    NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: # 45.34        2012 Ryan Murphy, Bolles, FL                      
       State: $ 45.34        2012 Ryan Murphy, Bolles, Bolles                  
                49.85  AA-A
                51.13  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Hull, Aaron                  Bartow                           53.45        
                  25.87       53.45 (27.58)                                        
  2 Haddad, Peter G              Viera                            55.15        
                  26.93       55.15 (28.22)                                        
  3 Kennedy, Austin           SR Harmony                        1:00.27        
                  29.26     1:00.27 (31.01)                                        
  4 Galloway, Kolin           11 New Smyrna Beach               1:00.61        
                  29.59     1:00.61 (31.02)                                        
  5 Stevens, Noah             SO Melbourne                      1:00.85        
                  29.41     1:00.85 (31.44)                                        
  6 Potter, Griffin           11 New Smyrna Beach               1:01.20        
                  30.20     1:01.20 (31.00)                                        
  7 DuBrule, Clayton             Seabreeze                      1:01.58        
                  30.17     1:01.58 (31.41)                                        
  8 Brancato, Garrett         12 Lake Minneola                  1:01.63        
                  29.85     1:01.63 (31.78)                                        
  9 Bartlett, Reston             Kathleen                       1:01.69        
                  30.07     1:01.69 (31.62)                                        
 10 Washburn, Shane           JR Melbourne                      1:04.69        
                  31.48     1:04.69 (33.21)                                        
 11 Engberg, Jordan           10 New Smyrna Beach               1:06.69        
                  31.80     1:06.69 (34.89)                                        
 12 Kortant, John                Seabreeze                      1:07.36        
                  32.81     1:07.36 (34.55)                                        
 13 Chace, Brennan M             Viera                          1:07.85        
                  32.85     1:07.85 (35.00)                                        
 14 Butterworth, Devin        SR East River                     1:08.07        
                  33.04     1:08.07 (35.03)                                        
 15 Lane, Tommy                  Bayside                        1:08.23        
                  33.16     1:08.23 (35.07)                                        
 16 Wagner, Blake P              Viera                          1:08.90        
                  32.68     1:08.90 (36.22)                                        
 17 Thompson, Justin          SO Lake Gibson                    1:09.90        
                  33.81     1:09.90 (36.09)                                        
 18 Huguenin, Nicolas            Mainland                       1:10.18        
 19 Cerrato, Anthony             Viera                          1:10.57        
                  33.96     1:10.57 (36.61)                                        
 20 Edmondson, Bailey         JR Harmony                        1:12.77        
                  35.02     1:12.77 (37.75)                                        
 21 Mott, John                 9 New Smyrna Beach               1:16.23        
                  36.91     1:16.23 (39.32)                                        
 22 Fardelmann, Luke          SO Eau Gallie                     1:17.60        
 23 Lee, Drake                   Seabreeze                      1:21.68        
                  39.30     1:21.68 (42.38)                                        
 24 Wygant, Darien            12 Edgewater                      1:21.73        
                  39.56     1:21.73 (42.17)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: #   58.75        2009 Kasey Carlson, Walnut Creek,CA             
       State: $ 1:01.73        2008 Lindsey McKnight, Douglas, Douglas         
                1:03.22  AA-A
                1:04.66  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Emily          SO Lakeland                       1:14.04        
                  34.39     1:14.04 (39.65)                                        
  2 Walker, Emily             SR Harmony                        1:14.43        
                  34.40     1:14.43 (40.03)                                        
  3 Muir, Emily               11 Lake Minneola                  1:15.97        
                  35.90     1:15.97 (40.07)                                        
  4 Wolfman, Andie N             Viera                          1:17.09        
                  36.39     1:17.09 (40.70)                                        
  5 Torrez-Bonilla, Maria D      Viera                          1:17.81        
                  36.56     1:17.81 (41.25)                                        
  6 Brunault, Abbey           11 Edgewater                      1:17.85        
                  36.51     1:17.85 (41.34)                                        
  7 Miles, Emily              SR Winter Haven                   1:18.81        
                  36.95     1:18.81 (41.86)                                        
  8 Farrell, Delaney             Bayside                        1:19.44        
                  37.80     1:19.44 (41.64)                                        
  9 Durost, Skylar            SO Harmony                        1:20.71        
                  37.60     1:20.71 (43.11)                                        
 10 Moothart, Abbie              Seabreeze                      1:21.02        
                  38.07     1:21.02 (42.95)                                        
 11 Mesh, Alyssa M            SR Sebastian River                1:21.64        
                  38.16     1:21.64 (43.48)                                        
 12 Gamble, Shelby M          SO Sebastian River                1:21.71        
                  38.32     1:21.71 (43.39)                                        
 13 Hill, Maddie A               Viera                          1:22.07        
                  38.22     1:22.07 (43.85)                                        
 14 Bagby, Jenna I            FR Lake Region                    1:22.10        
                  38.78     1:22.10 (43.32)                                        
 15 Gable, Simone             SR Bartow                         1:23.05        
                  38.39     1:23.05 (44.66)                                        
 16 Ervin, Jesse                 Seabreeze                      1:23.23        
                  39.61     1:23.23 (43.62)                                        
 17 Tamayo, Abbie                Bartow                         1:24.48        
                  39.64     1:24.48 (44.84)                                        
 18 Wills, Emily                 Bartow                         1:26.36        
                  41.62     1:26.36 (44.74)                                        
 19 Thangwaritorn, Pilar      SR Melbourne                      1:26.56        
                  40.96     1:26.56 (45.60)                                        
 20 Parris, Samantha M           Viera                          1:26.57        
                  39.66     1:26.57 (46.91)                                        
 21 McNamara, Makayla            Seabreeze                      1:28.57        
                  41.41     1:28.57 (47.16)                                        
 22 Cuervo, Mila                 Kathleen                       1:29.96        
                  42.34     1:29.96 (47.62)                                        
 -- Pugh, Amber               JR Harmony                             DQ        
      Non-simultaneous arms
                  42.01          DQ (49.12)                                        
 -- Schliske, Althea          10 New Smyrna Beach                    NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: # 52.92        2014 Jacob Molacek, Creighton, NE                 
       State: $ 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                56.25  AA-A
                57.49  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Eoghan M          SO Sebastian River                1:00.86        
                  28.73     1:00.86 (32.13)                                        
  2 Crowley, Timmy            12 Lake Minneola                  1:00.93        
                  29.50     1:00.93 (31.43)                                        
  3 Herbert, Brandun          11 Lake Minneola                  1:02.70        
                  29.42     1:02.70 (33.28)                                        
  4 Spence, Grant W              Viera                          1:05.34        
                  30.44     1:05.34 (34.90)                                        
  5 Harbour, Justin           12 Lake Minneola                  1:06.96        
                  31.52     1:06.96 (35.44)                                        
  6 Aytona, RJ                JR Bartow                         1:08.54        
                  32.25     1:08.54 (36.29)                                        
  7 Fields, Joseph            JR Melbourne                      1:08.66        
                  32.31     1:08.66 (36.35)                                        
  8 Toomey, Ty                SR Harmony                        1:08.69        
                  32.03     1:08.69 (36.66)                                        
  9 Spangenburg, Reese        SO Melbourne                      1:10.72        
                  31.99     1:10.72 (38.73)                                        
 10 Mabito, Francis           JR Lakeland                       1:11.81        
                  33.45     1:11.81 (38.36)                                        
 11 Moothart, Tyler              Seabreeze                      1:12.74        
                  34.65     1:12.74 (38.09)                                        
 12 McKee, Brayden               Mainland                       1:13.02        
                  34.92     1:13.02 (38.10)                                        
 13 Worden, Emilio M             Viera                          1:13.30        
                  34.37     1:13.30 (38.93)                                        
 13 Patel, Ankur D            JR Lake Region                    1:13.30        
                  34.24     1:13.30 (39.06)                                        
 15 Narbeth, Tim              10 New Smyrna Beach               1:14.03        
                  35.09     1:14.03 (38.94)                                        
 16 Roth, Benjamin               Seabreeze                      1:15.55        
                  34.26     1:15.55 (41.29)                                        
 17 Denk, Cassidy                Seabreeze                      1:15.57        
                  35.52     1:15.57 (40.05)                                        
 18 Mai, Kalvin                  Mainland                       1:16.14        
                  35.86     1:16.14 (40.28)                                        
 19 Sierra, Nicholas             Heritage                       1:16.32        
                  35.65     1:16.32 (40.67)                                        
 20 Simpson, Travis           SR Lakeland                       1:16.54        
                  34.46     1:16.54 (42.08)                                        
 21 Tamayo, Eduardo           SR Harmony                        1:17.07        
                  35.12     1:17.07 (41.95)                                        
 22 Scholl, Justin               Viera                          1:17.37        
                  35.90     1:17.37 (41.47)                                        
 -- Gomez, Jeremy             SR East River                          DQ        
      Scissors kick
                  31.86          DQ (37.46)                                        
 -- Miles, Niklaus            SO Winter Haven                        DQ        
      One hand touch
                  35.28          DQ (37.60)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 3:15.38        2015 Carmel, IN                                 
                         Burchill V, Adams, Smith, Bilquist                
       State: $ 3:23.43        2012 Saint Andrew's (Boca Raton)                
                         T Karosas, B Ruth, R Bradford-Feldman, M Moroney  
                3:28.71  AA-A
                3:32.15  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Lake Minneola                                               3:46.06        
     1) Malave, Kassie 09               2) Bush, Kali 09                  
     3) Stark, Alyssa 10                4) Ortiz, Victoria 09             
                  27.32       56.42 (56.42)     1:24.41 (27.99)     1:54.13 (57.71)
        2:21.34 (27.21)     2:51.48 (57.35)     3:18.35 (26.87)     3:46.06 (54.58)
  2 Lakeland                                                    3:46.82        
     1) Keefer, Hannah SR               2) Rosenkranz, Hollis FR          
     3) Beck, Taylor SR                 4) Schmaedeke, Kelly FR           
                  28.19       58.51 (58.51)     1:26.05 (27.54)     1:55.96 (57.45)
        2:22.61 (26.65)     2:52.82 (56.86)     3:18.66 (25.84)     3:46.82 (54.00)
  3 Winter Haven                                                3:53.38        
     1) Clark, Bria SR                  2) Kendall, Abby FR               
     3) Miles, Emily SR                 4) Dilroenzo, Marlo FR            
                  28.54       59.05 (59.05)     1:27.16 (28.11)     1:56.94 (57.89)
        2:25.51 (28.57)   2:57.61 (1:00.67)     3:23.75 (26.14)     3:53.38 (55.77)
  4 Viera (Melbourne)                                           3:58.51        
     1) Torrez-Bonilla, Maria D         2) Birkholz, Kaelen G             
     3) Wolfman, Andie N                4) Fleisher, Jordan M             
                  29.09   1:01.00 (1:01.00)     1:28.93 (27.93)     1:59.91 (58.91)
        2:28.52 (28.61)     2:59.40 (59.49)     3:27.71 (28.31)     3:58.51 (59.11)
  5 Harmony                                                     4:01.70        
     1) Steele, Savannah SO             2) Whaley, Shayla FR              
     3) Semmen, Kara FR                 4) Durost, Skylar SO              
                  28.00       58.85 (58.85)     1:14.52 (15.67)   2:02.95 (1:04.10)
        2:30.65 (27.70)     3:01.59 (58.64)     3:30.21 (28.62)   4:01.70 (1:00.11)
  6 Sebastian River (Sebastian)                                 4:02.48        
     1) Fuller, Ashley E SO             2) Adkins, Delaney FR             
     3) Martinelli, Marina M SR         4) Gamble, Shelby M SO            
                  28.49       58.64 (58.64)     1:27.23 (28.59)   1:59.71 (1:01.07)
        2:17.82 (18.11)     2:59.53 (59.82)     3:29.51 (29.98)   4:02.48 (1:02.95)
  7 New Smyrna Beach                                            4:06.56        
     1) Schwartz, Lizzie 11             2) West, Jordyn 11                
     3) Weiner, Tori 9                  4) Hoots, Kalley 9                
                  29.74   1:01.35 (1:01.35)     1:30.72 (29.37)   2:03.62 (1:02.27)
        2:33.78 (30.16)   3:06.90 (1:03.28)     3:35.23 (28.33)     4:06.56 (59.66)
  8 Melbourne                                                   4:13.74        
     1) Mauga, Kili SR                  2) Lawson, Kara SO                
     3) Ziade, Taylor JR                4) McCullough, Emily JR           
                  30.34   1:03.72 (1:03.72)     1:34.53 (30.81)   2:08.33 (1:04.61)
        2:39.86 (31.53)   3:14.23 (1:05.90)     3:42.25 (28.02)     4:13.74 (59.51)
  9 Seabreeze (Daytona Beach)                                   4:17.99        
     1) Vescovi, Samantha               2) Livingston, Alyssa             
     3) Coyne, Caroline                 4) Kyska, Erica                   
                  30.39   1:04.90 (1:04.90)     1:34.15 (29.25)   2:07.76 (1:02.86)
        2:40.18 (32.42)   3:16.94 (1:09.18)   4:17.99 (1:01.05)                    
 10 Edgewater (Orlando)                                         4:27.89        
     1) Shaw, Sabrina 11                2) Bywater, Sallie J 11           
     3) Witt, Arlee 11                  4) Brunault, Abbey 11             
                  30.45   1:04.83 (1:04.83)     1:35.75 (30.92)                    
            2:44.28 ( )         3:22.32 ( )   4:27.89 (1:05.57)                    
 11 Heritage (Palm Bay)                                         4:38.32        
     1) Lewis, Sarah                    2) Ricci, Sage                    
     3) Green, Catherine                4) Moore, Kylee                   
                  30.70   1:03.22 (1:03.22)     1:36.76 (33.54)   2:14.91 (1:11.69)
        2:29.05 (14.14)   3:32.30 (1:17.39)     4:00.98 (28.68)   4:38.32 (1:06.02)
 12 Lake Gibson (Lakeland)                                      4:54.93        
     1) Salerno, Elaina FR              2) Burdick, Miranda K JR          
     3) Salerno, Racquel SR             4) Gonzalez, Jahnieli SO          
                  34.67   1:13.14 (1:13.14)     1:50.69 (37.55)   2:30.61 (1:17.47)
        3:06.33 (35.72)   3:47.13 (1:16.52)     4:19.47 (32.34)   4:54.93 (1:07.80)
 13 Bartow                                                      4:55.90        
     1) Bryant, Aaliyah SR              2) Collazo, Ixchel SO             
     3) Prentice, Sierra                4) Vaughn, Lauren                 
                  36.48   1:20.41 (1:20.41)     1:51.42 (31.01)   2:30.05 (1:09.64)
        3:05.93 (35.88)   3:44.75 (1:14.70)   4:55.90 (1:11.15)                    
 14 East River (Orlando)                                        4:55.96        
     1) Holmes, Kayla JR                2) Mitchel, Amy JR                
     3) Torres, Gabriela SO             4) Savanah, Marinoni SO           
                  34.15   1:13.86 (1:13.86)     1:50.08 (36.22)   2:33.13 (1:19.27)
        3:05.32 (32.19)   3:45.89 (1:12.76)     4:01.34 (15.45)   4:55.96 (1:10.07)
 15 Kathleen (Lakeland)                                         4:56.48        
     1) Neiberline, Caely               2) Burello, Leah                  
     3) Goss-Dickinson, Madison         4) Cuervo, Mila                   
                  35.90   1:16.32 (1:16.32)     1:53.37 (37.05)   2:35.77 (1:19.45)
        3:09.51 (33.74)   3:47.80 (1:12.03)     4:20.34 (32.54)   4:56.48 (1:08.68)
 16 Mainland (Daytonabeach)                                     5:03.86        
     1) Baumann, Robyn                  2) Williams, Lauren               
     3) Correia, Caitlyn                4) Bessette, Mary                 
                  35.73   1:09.95 (1:09.95)     1:45.17 (35.22)   2:24.41 (1:14.46)
        3:04.67 (40.26)   3:48.16 (1:23.75)     4:24.10 (35.94)   5:03.86 (1:15.70)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 2:54.43        2012 Bolles, FL                                 
                         R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
       State: $ 2:54.43        2012 Bolles (Jacksonville)                      
                         R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
                3:06.58  AA-A
                3:09.68  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Lake Minneola                                               3:19.26        
     1) Marks, Gabe 12                  2) Herbert, Brandun 11            
     3) Hartle, Sam 11                  4) Crowley, Timmy 12              
                  24.53       51.48 (51.48)     1:14.49 (23.01)     1:39.97 (48.49)
        2:03.84 (23.87)     2:30.29 (50.32)     2:53.75 (23.46)     3:19.26 (48.97)
  2 New Smyrna Beach                                            3:25.70        
     1) Potter, Griffin 11              2) Galloway, Kolin 11             
     3) Junkin, Ian 10                  4) Finley, Keagan K 12            
                  24.97       52.08 (52.08)     1:17.43 (25.35)     1:45.08 (53.00)
        1:59.98 (14.90)     2:37.70 (52.62)     3:00.99 (23.29)     3:25.70 (48.00)
  3 Harmony                                                     3:27.65        
     1) Bryant, Cameron SR              2) Toomey, Ty SR                  
     3) Kennedy, Austin SR              4) Clark, Nathan SR               
                  24.70       51.22 (51.22)     1:15.97 (24.75)     1:43.71 (52.49)
        2:09.16 (25.45)     2:36.47 (52.76)     3:00.09 (23.62)     3:27.65 (51.18)
  4 Mainland (Daytonabeach)                                     3:33.76        
     1) Brown, Christian                2) McKee, Brayden                 
     3) Penny, Michael                  4) Banks, Andrew                  
                  15.69       52.61 (52.61)     1:19.02 (26.41)     1:48.48 (55.87)
        2:13.20 (24.72)     2:41.17 (52.69)     3:06.53 (25.36)     3:33.76 (52.59)
  5 Winter Haven                                                3:33.82        
     1) Kendall, Noah SO                2) Oliva, Ethan SO                
     3) Heier, Trent JR                 4) Osborn, Mason SR               
                  25.21       52.64 (52.64)     1:18.91 (26.27)     1:47.16 (54.52)
        2:12.86 (25.70)     2:41.97 (54.81)     3:06.48 (24.51)     3:33.82 (51.85)
  6 Melbourne                                                   3:35.68        
     1) Nevins, Michael JR              2) Stevens, Noah SO               
     3) Fields, Joseph JR               4) Washburn, Shane JR             
                  26.04       55.80 (55.80)     1:22.01 (26.21)     1:51.30 (55.50)
        2:15.87 (24.57)     2:43.27 (51.97)     3:08.29 (25.02)     3:35.68 (52.41)
  7 Bartow                                                      3:35.77        
     1) Aytona, RJ JR                   2) Ceniza, Armand SO              
     3) Carrillo, Tomas JR              4) Hull, Aaron                    
                  28.21       59.10 (59.10)     1:25.32 (26.22)     1:55.05 (55.95)
        2:18.78 (23.73)     2:45.86 (50.81)     3:10.00 (24.14)     3:35.77 (49.91)
  8 Sebastian River (Sebastian)                                 3:42.14        
     1) Ledford, Derek FR               2) Knox, Gabe FR                  
     3) Cromie, Michael T SR            4) Jordan, Eoghan M SO            
                  24.60       50.98 (50.98)     1:20.73 (29.75)   1:54.21 (1:03.23)
        2:21.44 (27.23)     2:52.76 (58.55)     3:16.44 (23.68)     3:42.14 (49.38)
  9 East River (Orlando)                                        3:43.01        
     1) Gomez, Jeremy SR                2) Gooch, Zachary SR              
     3) Butterworth, Devin SR           4) Catron, Sean SO                
                  25.44       54.85 (54.85)     1:23.12 (28.27)     1:54.12 (59.27)
        2:21.23 (27.11)     2:51.90 (57.78)     3:16.33 (24.43)     3:43.01 (51.11)
 10 Seabreeze (Daytona Beach)                                   3:46.65        
     1) Kortant, John                   2) Fox, Matthew                   
     3) Upchurch, John                  4) Roth, Benjamin                 
                  28.90       59.15 (59.15)     1:25.65 (26.50)     1:55.13 (55.98)
        2:21.01 (25.88)     2:48.50 (53.37)     3:16.52 (28.02)     3:46.65 (58.15)
 11 Kathleen (Lakeland)                                         3:48.18        
     1) Bartlett, Reston                2) Henry, Adam                    
     3) Ohsiek, PJ                      4) Alderman, Brandon              
                  25.78       54.12 (54.12)     1:22.13 (28.01)   1:55.14 (1:01.02)
        2:21.46 (26.32)     2:52.28 (57.14)     3:18.60 (26.32)     3:48.18 (55.90)
 12 Lakeland                                                    3:53.68        
     1) Zuercher, Lorenz SR             2) Feldman, Seth SO               
     3) Salinas, Diego SO               4) Mabito, Francis JR             
                  29.05   1:01.30 (1:01.30)     1:29.43 (28.13)     2:00.00 (58.70)
        2:25.70 (25.70)     2:54.64 (54.64)     3:21.51 (26.87)     3:53.68 (59.04)
 13 Bayside (Palm Bay)                                          4:04.25        
     1) Lane, Tommy                     2) Pharis, Sammy                  
     3) Purden, Blake                   4) Lane, Dennis                   
                  28.78       59.42 (59.42)     1:29.97 (30.55)   2:03.97 (1:04.55)
        2:35.49 (31.52)   3:09.74 (1:05.77)     3:35.90 (26.16)     4:04.25 (54.51)
 14 Eau Gallie High School                                      4:08.88        
     1) Kalman, Ian SO                  2) Fardelmann, Luke SO            
     3) Smith, Andrew SO                4) Smoak, Connor SR               
                  29.15                             1:35.77 ( )         2:11.41 ( )
        2:42.25 (30.84)   3:18.50 (1:07.09)     3:42.03 (23.53)     4:08.88 (50.38)
 15 Edgewater (Orlando)                                         4:11.48        
     1) Plank, Seth 12                  2) Cancel, Jacob 11               
     3) D'Arco, Anthony 10              4) Wygant, Darien 12              
                  26.30       54.89 (54.89)     1:25.02 (30.13)   1:58.69 (1:03.80)
        2:27.76 (29.07)   3:02.20 (1:03.51)     3:34.85 (32.65)   4:11.48 (1:09.28)
 16 Lake Gibson (Lakeland)                                      4:20.43        
     1) Christensen, Michael JR         2) Murray, Evan SR                
     3) Fussell, Stephen SO             4) Weiss, Tyler JR                
                  30.17   1:02.94 (1:02.94)     1:34.27 (31.33)   2:11.24 (1:08.30)
        2:39.15 (27.91)   3:12.58 (1:01.34)     3:43.68 (31.10)   4:20.43 (1:07.85)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Viera (Melbourne)                 290.5   2. Lake Minneola                       289
  3. New Smyrna Beach                    273   4. Winter Haven                        209
  5. Harmony                             208   6. Lakeland                            203
  7. Seabreeze (Daytona Beach)           142   8. Sebastian River (Sebastian)         133
  9. Melbourne                           116  10. Edgewater (Orlando)                  63
 11. East River (Orlando)               60.5  12. Bartow                               59
 13. Bayside (Palm Bay)                   55  14. Lake Region (Eagle Lake)             36
 15. Lake Gibson (Lakeland)               34  16. Heritage (Palm Bay)                  28
 17. Eau Gallie High School               16  18. Mainland (Daytonabeach)               4
 18. Kathleen (Lakeland)                   4                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Lake Minneola                     274.5   2. New Smyrna Beach                    267
  3. Winter Haven                        218   4. Viera (Melbourne)                 189.5
  5. Harmony                             185   6. Bartow                              175
  7. Sebastian River (Sebastian)         156   8. Seabreeze (Daytona Beach)           155
  9. Melbourne                           146  10. Mainland (Daytonabeach)           134.5
 11. East River (Orlando)                 89  12. Lakeland                             59
 12. Bayside (Palm Bay)                   59  14. Kathleen (Lakeland)                  58
 15. Lake Region (Eagle Lake)           51.5  16. Eau Gallie High School               48
 17. Lake Gibson (Lakeland)               14  18. Heritage (Palm Bay)                   6
 18. Edgewater (Orlando)                   6