2015 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 2A, District 8

Licensed to FHSAA - Setup Meets - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 10/24/2015 10:28 PM
                       FHSAA 2A District 8 Championship                        
                       Hosted By: Ridgewood High School                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: # 1:39.25        2015 Carmel, IN                                 
                         Burchill S, Clarke, Burchill V, Bilquist          
       State: * 1:42.35        2008 Bolles                                     
                         A. Peacock,C Mumford,M. Fontano,D.Nessler         
                1:45.59  AA-A
                1:47.45  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Land O'Lakes High School                                    1:55.90        
     1) Ward, Taylor FR                 2) Czupryn, Margarita FR          
     3) Schrader, Ashley SO             4) McCloskey, Romina FR           
                  35.53     1:03.55 (28.02)     1:30.74 (27.19)     1:55.90 (25.16)
  2 Tarpon Springs High School                                  2:04.05        
     1) Gallagher, Kelly SR             2) Stumpf, Mackenzie JR           
     3) Lambrianos, Eleni SO            4) Wassen, Rachael SR             
                                1:05.06 ( )     1:35.19 (30.13)     2:04.05 (28.86)
  3 Dunedin High School                                         2:11.69        
     1) Contreas Martinez, Andrea Ofeil 2) Lovera, Catherine SR           
     3) Lovera, Christina SR            4) Barrentine, Natalie SR         
                  35.64     1:11.70 (36.06)     1:41.31 (29.61)     2:11.69 (30.38)
  4 Gibbs High School                                           2:14.07        
     1) Eaton, Katie 11                 2) Butler, Bayleigh 9             
     3) Eaton, Annie 11                 4) Corlett, Riley                 
                  33.24     1:10.55 (37.31)     1:41.08 (30.53)     2:14.07 (32.99)
  5 Lakewood (St Petersburg)                                    2:16.33        
     1) Elaine, Danielson FR            2) McAuliffe, Hannah SO           
     3) Rodriguez, Michelle JR          4) Hesinger, Eden SR              
                  35.85     1:18.14 (42.29)     1:48.04 (29.90)     2:16.33 (28.29)
  6 River Ridge (New Port Richey)                               2:17.51        
     1) Cortright, Allison 12           2) Molibog, Darya 10              
     3) Gottman, Montanna 11            4) Vasilakos, Natalie 10          
                  38.28     1:18.75 (40.47)     1:50.68 (31.93)     2:17.51 (26.83)
  7 Hudson High School                                          2:20.83        
     1) Hale, Katie 10                  2) Schreck, Kimmee 11             
     3) Burich, Megan 11                4) Padgett, Savannah 12           
                  36.13     1:16.35 (40.22)     1:51.30 (34.95)     2:20.83 (29.53)
  8 Gulf (New Port Richey)                                      2:22.20        
     1) Carter, Alexa 10                2) Altman, Payton 10              
     3) Blethroad, Salliemae 12         4) Agazam, Annemarie 12           
                  40.79     1:23.13 (42.34)     1:51.89 (28.76)     2:22.20 (30.31)
  9 Ridgewood (New Port Richey)                                 2:30.26        
     1) Brown, Natalie 11               2) Turenne, Lauren 12             
     3) Rivera-Perez, Jenypher 11       4) Bachand, Rachel 12             
                  43.61     1:26.40 (42.79)     2:04.16 (37.76)     2:30.26 (26.10)
 -- Fivay High School                                                DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Did not finish on back - back
     1) Kinsela, Amanda 10              2) Salerno, Hannah 10             
     3) Giron, Ashley 12                4) O'Connor, Alexis 9             
 -- Anclote High School                                              NS        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: # 1:27.74        2014 Baylor, TN                                 
                         Kaliszak, Tynes, McHugh, Selby                    
       State: * 1:28.02        2012 Bolles (Jacksonville)                      
                         R Murphy, J Schooling, J Booth, S Condorelli      
                1:34.13  AA-A
                1:35.69  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Land O'Lakes High School                                    1:42.98        
     1) Davis, Zack SO                  2) Ramsey, Jabari SO              
     3) Frain, Patrick FR               4) Pierovich, Max SR              
                  28.14       54.91 (26.77)     1:19.87 (24.96)     1:42.98 (23.11)
  2 Lakewood (St Petersburg)                                    1:43.45        
     1) Long, Jonathan SR               2) Hoare, Armando SR              
     3) Murch, Connell SO               4) Long, Ethan SO                 
                  26.43       56.51 (30.08)     1:21.66 (25.15)     1:43.45 (21.79)
  3 Hudson High School                                          1:49.73        
     1) Bissell, Charles 12             2) Williams, Nicholas 11          
     3) McDowell, Johnathan 12          4) Hill, Jordan 12                
                  30.31     1:01.87 (31.56)     1:25.18 (23.31)     1:49.73 (24.55)
  4 Tarpon Springs High School                                  1:58.54        
     1) Osborne, Hunter JR              2) Severin, Adrien SO             
     3) Tapia, Adam JR                  4) Toal, Alex JR                  
                  32.19     1:05.19 (33.00)     1:30.25 (25.06)     1:58.54 (28.29)
  5 Gulf (New Port Richey)                                      2:00.81        
     1) Smith, Manden 11                2) Wyche, Brandon 11              
     3) Woodham, Aiden 12               4) Hendricks, Brandon 11          
                  25.05     1:04.08 (39.03)     1:33.05 (28.97)     2:00.81 (27.76)
  6 Ridgewood (New Port Richey)                                 2:09.82        
     1) Noble, Robert 12                2) Pardon, Ryan 11                
     3) Finn, Matthew 11                4) Salcedo, Anthony 12            
                  34.25     1:12.78 (38.53)     1:42.50 (29.72)     2:09.82 (27.32)
  7 River Ridge (New Port Richey)                               2:20.23        
     1) Scherneck, Michael 9            2) Beckman, Connor 10             
     3) Pena, Christian 9               4) Smith, Cody 9                  
                  39.45     1:15.96 (36.51)     1:48.35 (32.39)     2:20.23 (31.88)
 -- Anclote High School                                              DQ        
      Stroke Infraction swimmer #4: No touch on turn - free
     1) Laszuk, David 10                2) Orth, Eric 10                  
     3) Sefjack, Shane 10               4) Goodwin, Jared 12              
 -- Fivay High School                                                DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Scissors kick - breast
     1) Runyan, Austin 9                2) Alicea, Wilfredo 11            
     3) Duke, Dalton 12                 4) Moreta, Alex 12                
 -- Dunedin High School                                              NS        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 1:41.55        2015 Katie Ledecky, Stone Ridge, MD             
       State: * 1:45.37        2010 Lauren Driscoll, A-Heritage, A-Heritage Pla
                1:49.09  AA-A
                1:50.82  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Taylor              FR Land O'Lakes                   1:54.64        
                  27.34       56.21 (28.87)     1:25.88 (29.67)     1:54.64 (28.76)
  2 Vasilakos, Natalie        10 River Ridge High               2:03.14        
                  28.45       59.51 (31.06)     1:31.79 (32.28)     2:03.14 (31.35)
  3 Imperialbobis, Pierce     JR Land O'Lakes                   2:12.41        
                  30.53     1:03.76 (33.23)     1:38.47 (34.71)     2:12.41 (33.94)
  4 Adcock, Jessica           FR Land O'Lakes                   2:12.49        
                  29.95     1:03.75 (33.80)     1:38.24 (34.49)     2:12.49 (34.25)
  5 Elaine, Danielson         FR Lakewood High                  2:18.71        
                  31.32     1:07.06 (35.74)     1:44.03 (36.97)     2:18.71 (34.68)
  6 Rees, Rowan               FR Land O'Lakes                   2:18.83        
                  31.36     1:06.74 (35.38)     1:43.63 (36.89)     2:18.83 (35.20)
  7 Eaton, Katie              11 Gibbs (St. Petes               2:20.94        
                  31.78     1:07.30 (35.52)     1:44.98 (37.68)     2:20.94 (35.96)
  8 Burich, Megan             11 Hudson                         2:26.95        
                  34.79     1:12.81 (38.02)     1:50.38 (37.57)     2:26.95 (36.57)
  9 Wassen, Rachael           SR Tarpon Springs                 2:28.93        
                  35.16     1:12.47 (37.31)     1:52.21 (39.74)     2:28.93 (36.72)
 10 Matte, Sarah              11 Hudson                         2:30.21        
                  34.68     1:12.92 (38.24)     1:51.57 (38.65)     2:30.21 (38.64)
 11 Snell, Samantha           10 Gibbs (St. Petes               2:30.55        
                  33.81     1:11.46 (37.65)     1:51.60 (40.14)     2:30.55 (38.95)
 12 Lang, Christina           SR Dunedin                        2:32.19        
                  34.10     1:12.43 (38.33)     1:52.36 (39.93)     2:32.19 (39.83)
 13 Contreras, Steffany       11 Ridgewood High                 2:33.30        
                  33.15     1:11.34 (38.19)     1:52.33 (40.99)     2:33.30 (40.97)
 14 Stavropoulos, Sofia       SO Tarpon Springs                 2:38.33        
                                1:16.09 ( )     1:58.08 (41.99)     2:38.33 (40.25)
 15 Blandford, Masha          SO Tarpon Springs                 2:41.27        
                  35.06     1:14.97 (39.91)     1:58.48 (43.51)     2:41.27 (42.79)
 16 Seal, Ansley              SR Tarpon Springs                 2:43.66        
                  33.96     1:13.27 (39.31)     1:58.40 (45.13)     2:43.66 (45.26)
 17 Murray, Erin              11 River Ridge High               2:47.58        
                  37.53   2:47.58 (2:10.05)                                        
 18 Cavalcante Andrade, Lais  JR Dunedin                        2:51.46        
                  39.69     1:23.03 (43.34)     2:08.85 (45.82)     2:51.46 (42.61)
 19 Patellis, Julia           11 Hudson                         2:51.72        
                  39.41     1:24.20 (44.79)     2:09.88 (45.68)     2:51.72 (41.84)
 20 Giron, Ashley             12 Fivay (Hudson)                 2:53.63        
                  38.56     1:22.03 (43.47)   2:53.63 (1:31.60)                    
 21 Hahn, Kristen              9 Fivay (Hudson)                 2:56.07        
                  39.28     1:23.75 (44.47)     2:11.48 (47.73)     2:56.07 (44.59)
 22 Hinnant, Brianna           9 River Ridge High               2:56.92        
                  39.76     1:25.64 (45.88)     2:13.69 (48.05)     2:56.92 (43.23)
 23 Radel, Emily              SO Dunedin                        2:59.63        
                  38.46     1:22.60 (44.14)   2:59.63 (1:37.03)                    
 24 Ramic, Sabina             11 Gulf High School               3:06.87        
                  39.79     1:26.38 (46.59)     2:16.51 (50.13)     3:06.87 (50.36)
 25 Blevins, Hannah           JR Lakewood High                  3:15.13        
                  40.62     1:30.17 (49.55)     2:24.13 (53.96)     3:15.13 (51.00)
 26 Madden, Cynthia            9 Ridgewood High                 3:20.61        
                  40.73     1:30.79 (50.06)     2:26.43 (55.64)     3:20.61 (54.18)
 27 Ptermitis, Alexandra      11 Gulf High School               3:21.30        
                  43.29     1:33.87 (50.58)     2:29.26 (55.39)     3:21.30 (52.04)
 28 Swan, Alexis              12 Fivay (Hudson)                 3:28.58        
                  46.74     1:39.90 (53.16)     2:34.62 (54.72)     3:28.58 (53.96)
 29 Mulcahy, Kayla            12 Gulf High School               3:31.19        
                  45.15     1:39.31 (54.16)     2:35.32 (56.01)     3:31.19 (55.87)
 -- Schunman, Zoe             11 Gibbs (St. Petes                    DQ        
      No touch on turn
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 1:33.83        2009 Tom Schields, HuntingtonBchCA              
       State: * 1:34.69        2013 Caeleb Dressel, Clay, Clay                 
                1:39.07  AA-A
                1:40.69  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Tapia, Adam               JR Tarpon Springs                 1:44.21        
                  24.34       50.73 (26.39)     1:17.94 (27.21)     1:44.21 (26.27)
  2 Long, Ethan               SO Lakewood High                  1:44.74        
                  24.09       50.58 (26.49)     1:18.03 (27.45)     1:44.74 (26.71)
  3 Ruefel, Jonathan          FR Lakewood High                  1:58.27        
                  25.90       55.99 (30.09)     1:27.43 (31.44)     1:58.27 (30.84)
  4 Visuvasam, Tyler          SO Land O'Lakes                   1:58.42        
                  26.94       56.88 (29.94)     1:28.04 (31.16)     1:58.42 (30.38)
  5 Woodham, Aiden            12 Gulf High School               2:01.22        
                  27.40       57.58 (30.18)     1:29.37 (31.79)     2:01.22 (31.85)
  6 Heuerman, Evan            10 Gibbs (St. Petes               2:10.97        
                  28.50     1:00.21 (31.71)     1:34.60 (34.39)     2:10.97 (36.37)
  7 Guarascio, Nicco          SO Dunedin                        2:17.91        
                  30.73     1:05.86 (35.13)     1:42.67 (36.81)     2:17.91 (35.24)
  8 Bittner, Tyler            SR Lakewood High                  2:19.13        
                  30.59     1:06.02 (35.43)     1:43.95 (37.93)     2:19.13 (35.18)
  9 Bishoff, Caleb            SO Dunedin                        2:21.59        
                1:04.01                             1:43.13 ( )     2:21.59 (38.46)
 10 Irvin, Josh               JR Lakewood High                  2:22.56        
                  31.89     1:07.87 (35.98)     1:46.25 (38.38)     2:22.56 (36.31)
 11 McCutcheon, Ewan          JR Dunedin                        2:23.62        
                  32.71     1:09.48 (36.77)     1:47.55 (38.07)     2:23.62 (36.07)
 12 Curci, Giovanni           10 Hudson                         2:28.33        
                  33.26     1:12.09 (38.83)     1:51.57 (39.48)     2:28.33 (36.76)
 13 Smith, Zack               FR Land O'Lakes                   2:29.02        
                  32.05     1:09.53 (37.48)     1:49.25 (39.72)     2:29.02 (39.77)
 14 Philipps, Christian       11 Hudson                         2:31.94        
 15 Holiday, Zack             FR Land O'Lakes                   2:43.51        
                  37.94     1:19.09 (41.15)     2:02.65 (43.56)     2:43.51 (40.86)
 16 Ketzner, Michael          11 Ridgewood High                 2:44.10        
                  34.29     1:17.44 (43.15)     2:02.65 (45.21)     2:44.10 (41.45)
 17 Rose, Cody                10 Gulf High School               2:46.81        
                  36.81     1:17.13 (40.32)     2:02.52 (45.39)     2:46.81 (44.29)
 18 Smith, Cody                9 River Ridge High               2:52.76        
 19 Piittman, Michael         11 Hudson                         2:52.97        
                  39.10     1:24.93 (45.83)   2:52.97 (1:28.04)                    
 20 Alicea, Wilfredo          11 Fivay (Hudson)                 2:58.20        
                  33.73     1:16.27 (42.54)     2:08.34 (52.07)     2:58.20 (49.86)
 21 Cadavid, Emmanual         SR Land O'Lakes                   3:00.11        
                  36.72                             2:10.10 ( )     3:00.11 (50.01)
 22 Figueroa, Moses            9 Ridgewood High                 3:11.32        
                  46.70     1:32.87 (46.17)     2:23.66 (50.79)     3:11.32 (47.66)
 -- Horeski, Austin            9 Ridgewood High                      NS        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: # 1:53.82        2009 Dagny Knutson, Minot, ND                   
       State: * 1:57.07        2009 Melanie Margalis, Countryside, Clearwater  
                2:02.49  AA-A
                2:04.60  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Stumpf, Mackenzie         JR Tarpon Springs                 2:05.61        
                  28.22     1:00.44 (32.22)     1:35.95 (35.51)     2:05.61 (29.66)
  2 Czupryn, Margarita        FR Land O'Lakes                   2:24.01        
                  30.75     1:08.30 (37.55)     1:51.34 (43.04)     2:24.01 (32.67)
  3 Lambrianos, Eleni         SO Tarpon Springs                 2:25.72        
                  32.96     1:12.55 (39.59)     1:52.03 (39.48)     2:25.72 (33.69)
  4 Rose, Alexis              12 Anclote (Holiday               2:32.38        
                  31.01     1:09.45 (38.44)     1:56.85 (47.40)     2:32.38 (35.53)
  5 Rafalovich, Jenny         SR Land O'Lakes                   2:35.01        
                  35.08     1:14.57 (39.49)     1:59.58 (45.01)     2:35.01 (35.43)
  6 Mehra, Soloni             SR Land O'Lakes                   2:37.27        
                  35.10     1:13.81 (38.71)     1:59.71 (45.90)     2:37.27 (37.56)
  7 Butler, Bayleigh           9 Gibbs (St. Petes               2:37.91        
                  33.29     1:13.23 (39.94)     1:58.58 (45.35)     2:37.91 (39.33)
  8 Gottman, Montanna         11 River Ridge High               2:41.08        
                  33.49     1:13.93 (40.44)     2:05.46 (51.53)     2:41.08 (35.62)
  9 Pawlak, Sophie            SR Land O'Lakes                   2:48.37        
                  33.80     1:20.75 (46.95)     2:10.80 (50.05)     2:48.37 (37.57)
 10 Barrentine, Natalie       SR Dunedin                        2:53.82        
                  38.81     1:23.54 (44.73)     2:14.69 (51.15)     2:53.82 (39.13)
 11 Onyshchuk, Daria           9 Fivay (Hudson)                 3:19.01        
                  44.71     1:36.26 (51.55)     2:30.31 (54.05)     3:19.01 (48.70)
 12 Brown, Natalie            11 Ridgewood High                 3:30.97        
                  48.09     1:37.87 (49.78)   2:44.29 (1:06.42)     3:30.97 (46.68)
 -- Rivera-Perez, Jenypher    11 Ridgewood High                      DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish - back
 -- Murray, Brianna            9 River Ridge High                    NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: # 1:41.39        2011 David Nolan, Hershey, PA                   
       State: * 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:50.28  AA-A
                1:52.59  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Zack               SO Land O'Lakes                   2:14.58        
                  28.44     1:01.08 (32.64)     1:43.97 (42.89)     2:14.58 (30.61)
  2 Hoare, Armando            SR Lakewood High                  2:17.85        
                  30.88     1:07.69 (36.81)     1:46.17 (38.48)     2:17.85 (31.68)
  3 McCallister, Kendric      11 Gibbs (St. Petes               2:26.62        
                  27.57     1:05.35 (37.78)     1:50.61 (45.26)     2:26.62 (36.01)
  4 Gerrard, Cameron          FR Lakewood High                  2:44.04        
                  32.72     1:13.81 (41.09)     2:07.63 (53.82)     2:44.04 (36.41)
  5 Fernandez, Danny          SO Land O'Lakes                   2:50.68        
                  38.04     1:23.81 (45.77)     2:15.21 (51.40)     2:50.68 (35.47)
  6 Friel, Connor J           JR Lakewood High                  2:52.11        
                  33.86     1:20.60 (46.74)     2:11.42 (50.82)     2:52.11 (40.69)
  7 Stone, Jonathan           12 Hudson                         2:52.38        
                  35.56     1:25.57 (50.01)     2:11.68 (46.11)     2:52.38 (40.70)
 -- Davis, Thomas C           FR Lakewood High                       DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 21.64        2015 Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State: * 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.31  AA-A
                23.71  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 McCloskey, Romina         FR Land O'Lakes                     24.85        
  2 Schrader, Ashley          SO Land O'Lakes                     25.21        
  3 Bachand, Rachel           12 Ridgewood High                   26.37        
  4 Lovera, Christina         SR Dunedin                          26.83        
  5 Eaton, Annie              11 Gibbs (St. Petes                 27.07        
  6 Larson, Makenna           FR Land O'Lakes                     27.67        
  7 Lovera, Catherine         SR Dunedin                          27.95        
  8 Fernandez, Aimee          SR Land O'Lakes                     28.26        
  9 Edwards, Kailah           10 Hudson                           29.20        
 10 Contreas Martinez, Andre  JR Dunedin                          29.71        
 11 Salerno, Hannah           10 Fivay (Hudson)                   29.82        
 12 Padgett, Savannah         12 Hudson                           30.06        
 13 Danielson, Abbi           FR Tarpon Springs                   31.49        
 14 Agazam, Annemarie         12 Gulf High School                 31.75        
 15 Zarra, Morgan             JR Dunedin                          31.95        
 16 Carter, Alexa             10 Gulf High School                 32.03        
 17 Cortright, Allison        12 River Ridge High                 32.05        
 18 McGilvery, Katie          FR Lakewood High                    32.27        
 19 Reis, Mackenzie           SO Tarpon Springs                   32.81        
 20 Bauer, Skyler             10 Gibbs (St. Petes                 33.15        
 21 Borchardt, Cynthia         9 Ridgewood High                   34.08        
 22 Hahn, Kristen              9 Fivay (Hudson)                   34.97        
 23 Marrocco, Monica          SR Tarpon Springs                   35.61        
 24 Durkee, Kaitlin           10 Gibbs (St. Petes                 36.89        
 25 Groudas, Rachel           10 Gulf High School                 37.17        
 26 Gironda, Maria            FR Lakewood High                    37.19        
 27 Balog, Victoria           12 Anclote (Holiday                 38.50        
 28 Franczyk, Kimberly        SO Lakewood High                    39.30        
 29 Bacon-Stutzman, Martynne  12 Gulf High School                 39.68        
 30 Foley, Carol              10 Hudson                           39.70        
 31 DeWeerd, Sarah             9 River Ridge High                 41.53        
 32 Coiffey, FaithMarie        9 River Ridge High                 43.27        
 33 Casala, Jordan            SR Lakewood High                    43.78        
 34 Dawson, Amya               9 Ridgewood High                 1:02.83        
 -- Harlow, Abigail           10 Hudson                              NS        
 -- Vinson, Melody            10 Anclote (Holiday                    NS        
 -- Boatman, Ashton           FR Tarpon Springs                      NS        
 -- Formaggini, Brittany      12 Anclote (Holiday                    NS        
 -- Fiamingo, Kathrine         9 Gibbs (St. Petes                    NS        
 -- Feagans, Mikalia          11 Fivay (Hudson)                      NS        
 -- Ferrandino, Gabriella      9 River Ridge High                    NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 19.29        2013 Caeleb Dressel, Bolles, FL                   
       State: * 19.29        2013 Caeleb Dressell, Clay, Clay                  
                20.72  AA-A
                21.04  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Long, Jonathan            SR Lakewood High                    21.82        
  2 Smith, Manden             11 Gulf High School                 22.04        
  3 McDowell, Johnathan       12 Hudson                           22.64        
  4 Duke, Dalton              12 Fivay (Hudson)                   23.24        
  5 Frain, Patrick            FR Land O'Lakes                     23.29        
  6 Pierovich, Max            SR Land O'Lakes                     24.37        
  7 White, Tyler              SO Land O'Lakes                     25.50        
  8 Irvin, Justin             FR Lakewood High                    25.52        
  9 Miller, Jacob             JR Dunedin                          26.45        
 10 Munoz, Jason              10 Gibbs (St. Petes                 26.46        
 11 Shihadeh, Sammy           12 Hudson                           27.12        
 12 Salcedo, Anthony          12 Ridgewood High                   27.31        
 13 Mastrangelo, Francesco     9 Anclote (Holiday                 28.17        
 14 Levy, Jake                JR Lakewood High                    28.20        
 15 Voigt, Connor             SO Lakewood High                    28.21        
 16 Mason, David              10 Gibbs (St. Petes                 28.24        
 17 Pena, Christian            9 River Ridge High                 28.25        
 18 Thompson, Jacob           FR Dunedin                          28.26        
 19 Toal, Alex                JR Tarpon Springs                   28.54        
 20 Calkins, Killian          SO Tarpon Springs                   28.56        
 21 Erenberg, Gabe            SO Land O'Lakes                     28.58        
 22 Moreta, Alex              12 Fivay (Hudson)                   28.94        
 23 Sefjack, Shane            10 Anclote (Holiday                 29.16        
 24 Goodwin, Jared            12 Anclote (Holiday                 29.87        
 25 Wynn, Dominic             11 Ridgewood High                   29.90        
 26 Goktepe, Efe              FR Tarpon Springs                   29.95        
 27 Philipps, Christian       11 Hudson                           31.13        
 28 Alford-Mercier, Chance    10 Gulf High School                 31.49        
 29 Cassidy, Scott            11 Anclote (Holiday                 32.85        
 30 Smith, Cody                9 River Ridge High                 33.00        
 31 Smith, Nathan             11 River Ridge High                 35.30        
 32 Miguel, Eric              11 Gibbs (St. Petes                 36.22        
 33 Roche, Joshua             11 Gulf High School                 37.25        
 34 Wilson, Jayvon             9 Ridgewood High                   37.64        
 35 Coifeey, Christian         9 River Ridge High                 38.27        
 36 Willard, Zakery           11 Gulf High School                 41.94        
 -- Rowley, Robert            10 Hudson                              NS        
 -- Sullivan, Ryan            SO Dunedin                             NS        
 -- Gallegos, Ayden           SO Dunedin                             NS        
 -- Severin, Adrien           SO Tarpon Springs                      NS        
 -- Lyon, Jarod                9 Ridgewood High                      NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Luis, Domineeka           12 Hudson                          447.70        
  2 Hesinger, Eden            SR Lakewood High                   434.95        
  3 Gallagher, Kelly          SR Tarpon Springs                  358.55        
  4 Kirves, Katelyn              River Ridge High                349.95        
  5 Beason, Antonia           JR Land O'Lakes                    290.75        
  6 Casey, Sonya              SR Lakewood High                   229.90        
  7 Rindo, Trinity            SO Land O'Lakes                    223.10        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Osborne, Hunter           JR Tarpon Springs                  316.50        
  2 Inman, Josh               SO Land O'Lakes                    197.50        
  3 Bergmiller, Leo           FR Lakewood High                   181.20        
  4 Oliphant, Broquel         SR Lakewood High                   172.80        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: # 51.53        2015 Katie McLaughlin, St. Margarita,CA           
       State: * 53.83        2010 Chelsie Britt, Lake Highland, Lake Highland  
                54.84  AA-A
                55.98  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Schrader, Ashley          SO Land O'Lakes                     59.73        
                  27.33       59.73 (32.40)                                        
  2 McCloskey, Romina         FR Land O'Lakes                   1:01.18        
                  28.44     1:01.18 (32.74)                                        
  3 Rodriguez, Michelle       JR Lakewood High                  1:01.89        
                  29.06     1:01.89 (32.83)                                        
  4 Blethroad, Salliemae      12 Gulf High School               1:06.42        
                  29.78     1:06.42 (36.64)                                        
  5 Rose, Alexis              12 Anclote (Holiday               1:08.47        
                  31.03     1:08.47 (37.44)                                        
  6 Larson, Makenna           FR Land O'Lakes                   1:12.53        
                  33.75     1:12.53 (38.78)                                        
  7 Pawlak, Sophie            SR Land O'Lakes                   1:13.17        
                  32.98     1:13.17 (40.19)                                        
  8 Molibog, Darya            10 River Ridge High               1:13.18        
                  33.83     1:13.18 (39.35)                                        
  9 Smith, Lauren             SR Tarpon Springs                 1:25.06        
                  38.04     1:25.06 (47.02)                                        
 10 Rivera-Perez, Jenypher    11 Ridgewood High                 1:29.77        
                  39.41     1:29.77 (50.36)                                        
 11 Madrid, Alexis             9 River Ridge High               1:34.85        
                  39.29     1:34.85 (55.56)                                        
 12 Stavropoulos, Sofia       SO Tarpon Springs                 1:36.13        
                  43.70     1:36.13 (52.43)                                        
 13 Onyshchuk, Daria           9 Fivay (Hudson)                 1:44.35        
                  46.52     1:44.35 (57.83)                                        
 14 Morphyades, Veronica      SR Tarpon Springs                 1:46.43        
                  44.00   1:46.43 (1:02.43)                                        
 -- Murphy, Caitlyn            9 Ridgewood High                      NS        
 -- White, Mackenzie           9 Gulf High School                    NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: # 45.52        2013 Joseph Schooling, Bolles, FL                 
       State: * 45.52        2013 Joseph Schooling, Bolles, Bolles             
                49.37  AA-A
                50.27  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Ramsey, Jabari            SO Land O'Lakes                     54.11        
                  25.26       54.11 (28.85)                                        
  2 Murch, Connell            SO Lakewood High                    55.79        
                  25.82       55.79 (29.97)                                        
  3 McCallister, Kendric      11 Gibbs (St. Petes                 59.59        
                  26.99       59.59 (32.60)                                        
  4 Finn, Matthew             11 Ridgewood High                 1:04.99        
                  29.68     1:04.99 (35.31)                                        
  5 Hill, Jordan              12 Hudson                         1:05.23        
                  30.90     1:05.23 (34.33)                                        
  6 McAuliffe, Matthew        SR Lakewood High                  1:05.63        
                  28.31     1:05.63 (37.32)                                        
  7 Heuerman, Evan            10 Gibbs (St. Petes               1:08.27        
                  31.33     1:08.27 (36.94)                                        
  8 Sak, Nikita               SR Lakewood High                  1:08.32        
                  30.50     1:08.32 (37.82)                                        
  9 Guarascio, Nicco          SO Dunedin                        1:08.56        
                  31.53     1:08.56 (37.03)                                        
 10 Santos, Joseph            JR Land O'Lakes                   1:10.28        
                  31.55     1:10.28 (38.73)                                        
 11 Gerrard, Cameron          FR Lakewood High                  1:11.46        
                  32.80     1:11.46 (38.66)                                        
 12 Wyche, Brandon            11 Gulf High School               1:20.39        
                  35.46     1:20.39 (44.93)                                        
 13 Pena, Christian            9 River Ridge High               1:28.18        
                  35.66     1:28.18 (52.52)                                        
 -- Laszuk, David             10 Anclote (Holiday                    DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Lyon, Jarod                9 Ridgewood High                      NS        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 47.09        2015 Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
       State: * 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                50.59  AA-A
                51.40  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Bachand, Rachel           12 Ridgewood High                   56.96        
                  27.02       56.96 (29.94)                                        
  2 Lovera, Christina         SR Dunedin                          57.95        
                  27.89       57.95 (30.06)                                        
  3 Rodriguez, Michelle       JR Lakewood High                  1:00.07        
                  29.02     1:00.07 (31.05)                                        
  4 Rodriguez, Brianna        SR Land O'Lakes                   1:02.32        
                  30.08     1:02.32 (32.24)                                        
  5 Fernandez, Aimee          SR Land O'Lakes                   1:02.40        
                  30.02     1:02.40 (32.38)                                        
  6 Molibog, Darya            10 River Ridge High               1:04.08        
                  29.77     1:04.08 (34.31)                                        
  7 Edwards, Kailah           10 Hudson                         1:04.65        
                  30.13     1:04.65 (34.52)                                        
  7 Cahoon, Marissa           SO Land O'Lakes                   1:04.65        
                  30.83     1:04.65 (33.82)                                        
  9 Hale, Katie               10 Hudson                         1:04.71        
                  30.62     1:04.71 (34.09)                                        
 10 Barrentine, Natalie       SR Dunedin                        1:06.55        
                  32.06     1:06.55 (34.49)                                        
 11 Contreas Martinez, Andre  JR Dunedin                        1:08.66        
                  32.01     1:08.66 (36.65)                                        
 12 Rose, Jasmine             10 Anclote (Holiday               1:08.76        
                  32.80     1:08.76 (35.96)                                        
 13 McAuliffe, Hannah         SO Lakewood High                  1:11.97        
                  34.99     1:11.97 (36.98)                                        
 14 Rask, Isabel              FR Lakewood High                  1:12.59        
                  34.39     1:12.59 (38.20)                                        
 15 Danielson, Abbi           FR Tarpon Springs                 1:13.09        
                  33.06     1:13.09 (40.03)                                        
 16 Dyakon, Analyse            9 Gibbs (St. Petes               1:13.21        
                  34.91     1:13.21 (38.30)                                        
 17 Bonds, Millena            10 Hudson                         1:13.62        
                  35.80     1:13.62 (37.82)                                        
 18 Kinsela, Amanda           10 Fivay (Hudson)                 1:13.69        
                  34.29     1:13.69 (39.40)                                        
 19 Reis, Mackenzie           SO Tarpon Springs                 1:13.81        
                  35.69     1:13.81 (38.12)                                        
 20 Zarra, Morgan             JR Dunedin                        1:14.86        
                  34.29     1:14.86 (40.57)                                        
 21 Carter, Alexa             10 Gulf High School               1:15.65        
                  36.19     1:15.65 (39.46)                                        
 22 Swanson, Amanda           11 Gulf High School               1:15.79        
                  36.02     1:15.79 (39.77)                                        
 23 O'Connor, Alexis           9 Fivay (Hudson)                 1:16.79        
                  36.64     1:16.79 (40.15)                                        
 24 Borchardt, Cynthia         9 Ridgewood High                 1:18.07        
                  35.32     1:18.07 (42.75)                                        
 25 Murray, Erin              11 River Ridge High               1:19.07        
                  37.29     1:19.07 (41.78)                                        
 26 Santos, Jen               SR Land O'Lakes                   1:20.25        
                  36.54     1:20.25 (43.71)                                        
 27 Marrocco, Monica          SR Tarpon Springs                 1:21.03        
                  40.04     1:21.03 (40.99)                                        
 28 Ramic, Sabina             11 Gulf High School               1:23.04        
                  36.91     1:23.04 (46.13)                                        
 29 Forde, Kayla              SR Tarpon Springs                 1:24.32        
                  38.12     1:24.32 (46.20)                                        
 30 Geathers, Kendyl           9 Fivay (Hudson)                 1:26.68        
                  41.35     1:26.68 (45.33)                                        
 31 Phillips, Mallie          10 Hudson                         1:28.31        
                  41.48     1:28.31 (46.83)                                        
 32 Franczyk, Kimberly        SO Lakewood High                  1:32.50        
                  43.35     1:32.50 (49.15)                                        
 33 Coiffey, FaithMarie        9 River Ridge High               1:38.31        
 34 Mellios, Evgenia          10 Ridgewood High                 1:53.07        
 -- Bradlaw, Bailee           10 Gibbs (St. Petes                    DQ        
      Did not finish
 -- Wright, Marisa             9 Gulf High School                    NS        
 -- Fiamingo, Kathrine         9 Gibbs (St. Petes                    NS        
 -- Zakiewicz, Natalia        10 River Ridge High                    NS        
 -- Trese, Kayleigh           11 Gibbs (St. Petes                    NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 42.34        2011 David Nolan, Hershey, PA                     
       State: * 42.95        2012 Ryan Murphy, Bolles, Jacksonville            
                45.28  AA-A
                45.97  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Long, Jonathan            SR Lakewood High                    47.64        
                  22.82       47.64 (24.82)                                        
  2 Smith, Manden             11 Gulf High School                 49.00        
                  23.36       49.00 (25.64)                                        
  3 McDowell, Johnathan       12 Hudson                           49.28        
                  23.15       49.28 (26.13)                                        
  4 Frain, Patrick            FR Land O'Lakes                     50.75        
                  24.24       50.75 (26.51)                                        
  5 Bissell, Charles          12 Hudson                           55.05        
                  27.05       55.05 (28.00)                                        
  6 Hill, Jordan              12 Hudson                           55.88        
                  27.67       55.88 (28.21)                                        
  7 Irvin, Justin             FR Lakewood High                    56.70        
                  27.92       56.70 (28.78)                                        
  8 Bishoff, Caleb            SO Dunedin                          56.91        
                  26.66       56.91 (30.25)                                        
  9 Miller, Jacob             JR Dunedin                          58.89        
                  28.29       58.89 (30.60)                                        
 10 Munoz, Jason              10 Gibbs (St. Petes               1:00.47        
                  28.54     1:00.47 (31.93)                                        
 11 Runyan, Austin             9 Fivay (Hudson)                 1:01.41        
                  28.71     1:01.41 (32.70)                                        
 12 Brown, Garrett            SR Land O'Lakes                   1:01.48        
                  28.99     1:01.48 (32.49)                                        
 13 Shihadeh, Sammy           12 Hudson                         1:03.09        
                  29.61     1:03.09 (33.48)                                        
 14 McCutcheon, Ewan          JR Dunedin                        1:03.44        
                  30.37     1:03.44 (33.07)                                        
 15 Beckman, Connor           10 River Ridge High               1:04.12        
                  30.58     1:04.12 (33.54)                                        
 16 Moreta, Alex              12 Fivay (Hudson)                 1:06.16        
                  31.73     1:06.16 (34.43)                                        
 17 Toal, Alex                JR Tarpon Springs                 1:06.44        
                  31.05     1:06.44 (35.39)                                        
 18 Hendricks, Brandon        11 Gulf High School               1:07.47        
                  31.21     1:07.47 (36.26)                                        
 19 Goktepe, Efe              FR Tarpon Springs                 1:08.48        
                  33.25     1:08.48 (35.23)                                        
 20 Erenberg, Gabe            SO Land O'Lakes                   1:08.66        
                  32.26     1:08.66 (36.40)                                        
 21 Orth, Eric                10 Anclote (Holiday               1:09.10        
 22 Alicea, Wilfredo          11 Fivay (Hudson)                 1:09.78        
                  32.35     1:09.78 (37.43)                                        
 23 Mastrangelo, Francesco     9 Anclote (Holiday               1:09.79        
                  31.72     1:09.79 (38.07)                                        
 24 Thompson, Jacob           FR Dunedin                        1:10.23        
                  33.21     1:10.23 (37.02)                                        
 25 Ketzner, Michael          11 Ridgewood High                 1:11.08        
                  33.38     1:11.08 (37.70)                                        
 26 Colver, Caden             FR Tarpon Springs                 1:12.61        
                  34.49     1:12.61 (38.12)                                        
 27 Goodwin, Jared            12 Anclote (Holiday               1:12.66        
                  32.93     1:12.66 (39.73)                                        
 28 Wynn, Dominic             11 Ridgewood High                 1:14.65        
 29 Cassidy, Scott            11 Anclote (Holiday               1:14.91        
                  33.56     1:14.91 (41.35)                                        
 30 Shehab, Hassan            JR Land O'Lakes                   1:15.17        
                  34.57     1:15.17 (40.60)                                        
 31 Kokoruz, Stephen          10 Gulf High School               1:19.05        
                  33.29     1:19.05 (45.76)                                        
 32 Scherneck, Michael         9 River Ridge High               1:19.32        
                  36.59     1:19.32 (42.73)                                        
 33 Miguel, Eric              11 Gibbs (St. Petes               1:20.46        
                  38.81     1:20.46 (41.65)                                        
 34 Smith, Nathan             11 River Ridge High               1:21.27        
                  37.43     1:21.27 (43.84)                                        
 35 Coifeey, Christian         9 River Ridge High               1:30.74        
                  41.02     1:30.74 (49.72)                                        
 36 Morong-Fratilla, Wyatt    10 Gulf High School               1:34.15        
                  42.34     1:34.15 (51.81)                                        
 -- Sala, Matt                SO Lakewood High                       DQ        
      False start
 -- Horeski, Austin            9 Ridgewood High                      NS        
 -- Levy, Jake                JR Lakewood High                       NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 4:26.58        2015 Katy Ledecky, Stone Ridge, MD              
       State: * 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:52.18  AA-A
                4:57.63  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Taylor              FR Land O'Lakes                   5:02.55        
                  27.43       57.41 (29.98)     1:28.12 (30.71)     1:58.92 (30.80)
        2:30.08 (31.16)     3:01.23 (31.15)     3:31.82 (30.59)     4:02.76 (30.94)
        4:33.23 (30.47)     5:02.55 (29.32)                                        
  2 Vasilakos, Natalie        10 River Ridge High               5:34.02        
                  29.36     1:02.06 (32.70)     1:35.71 (33.65)     2:09.76 (34.05)
        2:44.35 (34.59)     3:18.98 (34.63)     3:54.23 (35.25)     4:28.45 (34.22)
        5:02.27 (33.82)     5:34.02 (31.75)                                        
  3 Elaine, Danielson         FR Lakewood High                  6:13.04        
                  31.62     1:07.44 (35.82)     1:44.85 (37.41)     2:22.88 (38.03)
        3:01.00 (38.12)     3:40.79 (39.79)     4:18.48 (37.69)     4:58.08 (39.60)
        5:37.61 (39.53)     6:13.04 (35.43)                                        
  4 Jenkins, Kaitlyn          SO Land O'Lakes                   6:22.59        
                  32.63     1:09.12 (36.49)     1:46.76 (37.64)     2:24.91 (38.15)
        3:03.89 (38.98)     3:42.51 (38.62)     4:19.13 (36.62)     4:59.74 (40.61)
        5:41.69 (41.95)     6:22.59 (40.90)                                        
  5 Sawl, Anne                SO Land O'Lakes                   6:30.73        
                  33.53     1:10.94 (37.41)                                        
            5:53.00 ( )     6:30.73 (37.73)                                        
  6 Eaton, Katie              11 Gibbs (St. Petes               6:31.38        
                  33.44     1:11.28 (37.84)     1:50.90 (39.62)     2:31.61 (40.71)
        3:13.44 (41.83)     3:54.05 (40.61)     4:34.49 (40.44)     5:13.44 (38.95)
        5:52.60 (39.16)     6:31.38 (38.78)                                        
  7 Reidy, Victoria           SR Land O'Lakes                   6:36.54        
                  35.12     1:13.12 (38.00)     1:52.79 (39.67)     2:33.30 (40.51)
        3:14.02 (40.72)     3:55.05 (41.03)     4:36.28 (41.23)     5:16.72 (40.44)
        5:57.43 (40.71)     6:36.54 (39.11)                                        
  8 Lang, Christina           SR Dunedin                        6:37.99        
                  35.55     1:13.43 (37.88)     1:53.33 (39.90)     2:33.78 (40.45)
        3:14.82 (41.04)     3:55.99 (41.17)     4:37.17 (41.18)     5:18.33 (41.16)
        5:58.57 (40.24)     6:37.99 (39.42)                                        
  9 Burich, Megan             11 Hudson                         6:44.81        
                  36.25     1:16.45 (40.20)     1:57.12 (40.67)     2:39.42 (42.30)
        3:20.95 (41.53)     4:02.58 (41.63)     4:43.46 (40.88)     5:23.82 (40.36)
        6:05.67 (41.85)     6:44.81 (39.14)                                        
 10 Matte, Sarah              11 Hudson                         6:48.66        
                  36.16     1:16.25 (40.09)     1:58.71 (42.46)     2:41.39 (42.68)
        3:23.72 (42.33)     4:06.13 (42.41)     4:47.07 (40.94)     5:28.29 (41.22)
        6:09.79 (41.50)     6:48.66 (38.87)                                        
 11 Contreras, Steffany       11 Ridgewood High                 6:54.60        
                  35.57     1:16.14 (40.57)     1:57.46 (41.32)     2:40.03 (42.57)
        3:22.44 (42.41)     4:05.35 (42.91)     4:48.41 (43.06)     5:31.87 (43.46)
        6:15.08 (43.21)     6:54.60 (39.52)                                        
 12 Altman, Payton            10 Gulf High School               6:58.74        
                  36.19     1:16.50 (40.31)     1:58.49 (41.99)     2:41.75 (43.26)
        3:25.12 (43.37)     4:08.24 (43.12)     4:51.68 (43.44)     5:35.78 (44.10)
        6:18.75 (42.97)     6:58.74 (39.99)                                        
 13 Webster, Arianna          10 Hudson                         7:03.37        
                  36.57     1:18.20 (41.63)     2:00.37 (42.17)     2:43.44 (43.07)
        3:26.36 (42.92)     4:09.87 (43.51)     4:53.71 (43.84)     5:37.86 (44.15)
        6:21.88 (44.02)     7:03.37 (41.49)                                        
 14 Zaronias, Katherine       SO Tarpon Springs                 7:03.76        
                  34.77     1:14.99 (40.22)     1:57.28 (42.29)     2:40.85 (43.57)
        3:24.57 (43.72)     4:08.59 (44.02)     4:53.41 (44.82)     5:39.25 (45.84)
        6:23.53 (44.28)     7:03.76 (40.23)                                        
 15 Seal, Ansley              SR Tarpon Springs                 7:08.19        
                  36.46     1:17.04 (40.58)     1:58.55 (41.51)     2:42.09 (43.54)
        3:25.00 (42.91)     4:09.93 (44.93)     4:55.34 (45.41)     5:40.89 (45.55)
        6:25.46 (44.57)     7:08.19 (42.73)                                        
 16 Blandford, Masha          SO Tarpon Springs                 7:32.36        
                  36.36     1:18.22 (41.86)     2:02.91 (44.69)     2:48.24 (45.33)
        3:34.49 (46.25)     4:21.51 (47.02)     5:09.87 (48.36)     5:57.31 (47.44)
        6:44.12 (46.81)     7:32.36 (48.24)                                        
 17 Riiska, Rachel            FR Lakewood High                  7:48.37        
                  38.22     1:22.44 (44.22)     2:08.44 (46.00)     2:56.24 (47.80)
        3:45.23 (48.99)     4:35.01 (49.78)     5:24.78 (49.77)     6:15.07 (50.29)
        7:04.27 (49.20)     7:48.37 (44.10)                                        
 18 O'Connor, Alexis           9 Fivay (Hudson)                 8:18.67        
                  42.10   3:07.94 (2:25.84)     3:59.76 (51.82)                    
            4:52.51 ( )     5:45.63 (53.12)     6:39.00 (53.37)     7:32.45 (53.45)
        8:19.12 (46.67)         8:18.67 ( )                                        
 19 Cavalcante Andrade, Lais  JR Dunedin                        8:35.81        
                  44.39     1:34.67 (50.28)     2:25.60 (50.93)     3:18.40 (52.80)
        4:11.40 (53.00)     5:04.43 (53.03)     5:58.79 (54.36)     6:53.47 (54.68)
        7:46.34 (52.87)     8:35.81 (49.47)                                        
 20 Swan, Alexis              12 Fivay (Hudson)                 8:45.66        
                  46.66     1:40.03 (53.37)     2:34.54 (54.51)     3:27.39 (52.85)
        4:21.36 (53.97)     5:15.43 (54.07)     6:10.37 (54.94)     7:04.99 (54.62)
        7:58.30 (53.31)     8:45.66 (47.36)                                        
 21 Geathers, Kendyl           9 Fivay (Hudson)                 9:17.44        
                  49.63     1:44.12 (54.49)     2:42.52 (58.40)     3:40.06 (57.54)
        4:37.78 (57.72)     5:35.38 (57.60)     6:32.21 (56.83)     7:29.57 (57.36)
        8:26.02 (56.45)     9:17.44 (51.42)                                        
 22 Schunman, Zoe             11 Gibbs (St. Petes               9:28.05        
                  48.44     1:43.04 (54.60)     2:39.19 (56.15)     3:37.28 (58.09)
        4:35.04 (57.76)     5:34.58 (59.54)   6:35.23 (1:00.65)   7:37.55 (1:02.32)
      8:38.33 (1:00.78)     9:28.05 (49.72)                                        
 -- Formaggini, Brittany      12 Anclote (Holiday                    NS        
 -- Madrid, Alexis             9 River Ridge High                    NS        
 -- Morphyades, Veronica      SR Tarpon Springs                      NS        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: # 4:13.87        2013 Jack Conger, Good Counsel,MD               
       State: * 4:17.29        2010 Nicholas Caldwell, Riverview, Riverview    
                4:29.64  AA-A
                4:34.58  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Tapia, Adam               JR Tarpon Springs                 4:45.94        
                  25.21       52.72 (27.51)     1:21.20 (28.48)     1:49.84 (28.64)
        2:19.18 (29.34)     2:48.10 (28.92)     3:17.38 (29.28)     3:46.94 (29.56)
        4:16.79 (29.85)     4:45.94 (29.15)                                        
  2 Long, Ethan               SO Lakewood High                  5:00.04        
                  24.95       53.20 (28.25)     1:22.75 (29.55)     1:53.43 (30.68)
        2:24.64 (31.21)     2:55.51 (30.87)     3:26.75 (31.24)     3:58.21 (31.46)
        4:29.45 (31.24)     5:00.04 (30.59)                                        
  3 Visuvasam, Tyler          SO Land O'Lakes                   5:18.32        
                  28.17       59.58 (31.41)     1:31.84 (32.26)     2:04.36 (32.52)
        2:37.15 (32.79)     3:09.88 (32.73)     3:42.46 (32.58)     4:15.02 (32.56)
        4:47.47 (32.45)     5:18.32 (30.85)                                        
  4 Hoffmeier, Ethan          SO Dunedin                        6:21.51        
                  29.28     1:04.17 (34.89)     1:42.01 (37.84)     2:20.54 (38.53)
        3:00.54 (40.00)     3:40.93 (40.39)     4:21.76 (40.83)     5:03.02 (41.26)
        5:44.44 (41.42)     6:21.51 (37.07)                                        
  5 Irvin, Josh               JR Lakewood High                  6:29.62        
                  32.78     1:10.42 (37.64)   2:30.10 (1:19.68)                    
            3:11.34 ( )     3:53.12 (41.78)     4:33.58 (40.46)     5:14.52 (40.94)
        5:53.60 (39.08)     6:29.62 (36.02)                                        
  6 Johnson, Tucker           11 Gibbs (St. Petes               6:30.78        
                  31.77     1:08.52 (36.75)     1:47.88 (39.36)     2:28.70 (40.82)
        3:08.97 (40.27)     3:50.29 (41.32)     4:31.73 (41.44)     5:12.31 (40.58)
        5:52.75 (40.44)     6:30.78 (38.03)                                        
  7 Smith, Zack               FR Land O'Lakes                   6:44.49        
                  33.27     1:11.67 (38.40)     1:52.00 (40.33)     2:32.93 (40.93)
        3:13.34 (40.41)     3:56.40 (43.06)     4:39.02 (42.62)   6:04.18 (1:25.16)
        6:44.49 (40.31)                                                            
  8 Curci, Giovanni           10 Hudson                         6:54.08        
                  34.27     1:14.40 (40.13)     1:56.67 (42.27)     2:39.39 (42.72)
        3:22.17 (42.78)     4:05.33 (43.16)     4:49.20 (43.87)     5:31.97 (42.77)
        6:15.28 (43.31)     6:54.08 (38.80)                                        
  9 Copeland, Jared           JR Lakewood High                  7:01.86        
                  34.43     1:15.59 (41.16)     1:58.87 (43.28)     2:42.15 (43.28)
        3:26.93 (44.78)     4:10.55 (43.62)     4:55.41 (44.86)     5:39.15 (43.74)
        6:22.75 (43.60)     7:01.86 (39.11)                                        
 10 Sala, Matt                SO Lakewood High                  7:49.46        
                  36.63     1:19.18 (42.55)     2:06.77 (47.59)     2:55.65 (48.88)
        3:45.80 (50.15)     4:35.83 (50.03)     5:25.14 (49.31)     6:15.68 (50.54)
        7:04.56 (48.88)     7:49.46 (44.90)                                        
 11 Piittman, Michael         11 Hudson                         8:21.85        
                  44.34                                                 3:21.23 ( )
        4:16.98 (55.75)                                                 6:50.03 ( )
      8:21.85 (1:31.82)         8:21.85 ( )                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 1:30.72        2015 Carmel, IN                                 
                         Burchill V, Adams, Smith, Rothrock                
       State: * 1:33.90        2009 Bolles (Jacksonville)                      
                         M. Fonteno,A. Peacock, D. Nessler,N. Glasser      
                1:36.02  AA-A
                1:37.45  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Tarpon Springs High School                                  1:48.00        
     1) Stumpf, Mackenzie JR            2) Wassen, Rachael SR             
     3) Lambrianos, Eleni SO            4) Gallagher, Kelly SR            
                  24.83       53.68 (28.85)     1:20.62 (26.94)     1:48.00 (27.38)
  2 Land O'Lakes High School                                    1:52.21        
     1) Adcock, Jessica FR              2) Imperialbobis, Pierce JR       
     3) Rodriguez, Brianna SR           4) Larson, Makenna FR             
                  28.32       56.69 (28.37)     1:24.68 (27.99)     1:52.21 (27.53)
  3 Dunedin High School                                         1:55.10        
     1) Barrentine, Natalie SR          2) Contreas Martinez, Andrea Ofeil
     3) Lovera, Catherine SR            4) Lovera, Christina SR           
                  30.54     1:00.46 (29.92)     1:28.47 (28.01)     1:55.10 (26.63)
  4 Gibbs High School                                           1:55.27        
     1) Butler, Bayleigh 9              2) Snell, Samantha 10             
     3) Eaton, Katie 11                 4) Eaton, Annie 11                
                  28.23       58.94 (30.71)     1:27.74 (28.80)     1:55.27 (27.53)
  5 Lakewood (St Petersburg)                                    2:00.63        
     1) Elaine, Danielson FR            2) McAuliffe, Hannah SO           
     3) Hesinger, Eden SR               4) Rodriguez, Michelle JR         
                  31.38     1:04.73 (33.35)     1:32.55 (27.82)     2:00.63 (28.08)
  6 Hudson High School                                          2:02.95        
     1) Padgett, Savannah 12            2) Webster, Arianna 10            
     3) Matte, Sarah 11                 4) Edwards, Kailah 10             
                  29.63     1:02.14 (32.51)     1:18.00 (15.86)     2:02.95 (44.95)
  7 Ridgewood (New Port Richey)                                 2:02.98        
     1) Contreras, Steffany 11          2) Turenne, Lauren 12             
     3) Borchardt, Cynthia 9            4) Bachand, Rachel 12             
                  31.67     1:02.89 (31.22)     1:36.46 (33.57)     2:02.98 (26.52)
  8 Gulf (New Port Richey)                                      2:03.67        
     1) Agazam, Annemarie 12            2) Swanson, Amanda 11             
     3) Carter, Alexa 10                4) Blethroad, Salliemae 12        
                  30.46     1:05.25 (34.79)     1:37.62 (32.37)     2:03.67 (26.05)
  9 River Ridge (New Port Richey)                               2:40.02        
     1) Murray, Erin 11                 2) Coiffey, FaithMarie 9          
     3) DeWeerd, Sarah 9                4) Hinnant, Brianna 9             
                  35.82     1:18.63 (42.81)     2:06.60 (47.97)     2:40.02 (33.42)
 -- Fivay High School                                                DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Giron, Ashley 12                2) O'Connor, Alexis 9             
     3) Kinsela, Amanda 10              4) Salerno, Hannah 10             
 -- Anclote High School                                              NS        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 1:19.27        2012 Bolles, FL                                 
                         R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
       State: * 1:19.27        2012 Bolles (Jacksonville)                      
                         R Murphy, J Schooling, E Goossen, S Condorelli    
                1:25.05  AA-A
                1:26.40  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Lakewood (St Petersburg)                                    1:33.13        
     1) Long, Ethan SO                  2) Hoare, Armando SR              
     3) Murch, Connell SO               4) Long, Jonathan SR              
                  22.65       47.40 (24.75)     1:11.03 (23.63)     1:33.13 (22.10)
  2 Land O'Lakes High School                                    1:40.82        
     1) White, Tyler SO                 2) Davis, Zack SO                 
     3) Santos, Joseph JR               4) Visuvasam, Tyler SO            
                  25.62       50.44 (24.82)     1:17.16 (26.72)     1:40.82 (23.66)
  3 Dunedin High School                                         1:45.90        
     1) Miller, Jacob JR                2) Guarascio, Nicco SO            
     3) Hoffmeier, Ethan SO             4) Bishoff, Caleb SO              
                  26.38       53.91 (27.53)     1:20.96 (27.05)     1:45.90 (24.94)
  4 Hudson High School                                          1:46.65        
     1) Bissell, Charles 12             2) Williams, Nicholas 11          
     3) Shihadeh, Sammy 12              4) Allen, Brandon 10              
                  25.46       50.49 (25.03)     1:18.52 (28.03)     1:46.65 (28.13)
  5 Tarpon Springs High School                                  1:46.66        
     1) Osborne, Hunter JR              2) Toal, Alex JR                  
     3) Calkins, Killian SO             4) Tapia, Adam JR                 
                  25.69       54.99 (29.30)     1:23.81 (28.82)     1:46.66 (22.85)
  6 Gibbs High School                                           1:46.79        
     1) McCallister, Kendric 11         2) Munoz, Jason 10                
     3) Mason, David 10                 4) Garrett, Dylan 10              
                  23.91       51.01 (27.10)     1:19.70 (28.69)     1:46.79 (27.09)
  7 Gulf (New Port Richey)                                      1:52.58        
     1) Wyche, Brandon 11               2) Alford-Mercier, Chance 10      
     3) Woodham, Aiden 12               4) Smith, Manden 11               
                  32.32     1:04.59 (32.27)     1:30.53 (25.94)     1:52.58 (22.05)
  8 Fivay High School                                           1:52.77        
     1) Alicea, Wilfredo 11             2) Moreta, Alex 12                
     3) Runyan, Austin 9                4) Duke, Dalton 12                
                  30.48     1:01.66 (31.18)     1:28.78 (27.12)     1:52.77 (23.99)
  9 Anclote High School                                         1:58.61        
     1) Goodwin, Jared 12               2) Sefjack, Shane 10              
     3) Orth, Eric 10                   4) Mastrangelo, Francesco 9       
                  30.27     1:00.56 (30.29)     1:30.52 (29.96)     1:58.61 (28.09)
 10 River Ridge (New Port Richey)                               2:09.78        
     1) Pena, Christian 9               2) Coifeey, Christian 9           
     3) Smith, Nathan 11                4) Beckman, Connor 10             
                  28.03     1:07.81 (39.78)     1:42.75 (34.94)     2:09.78 (27.03)
 -- Ridgewood (New Port Richey)                                      DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Noble, Robert 12                2) Ketzner, Michael 11            
     3) Pardon, Ryan 11                 4) Salcedo, Anthony 12            
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: # 51.43        2012 Olivia Smoliga, Glenbrook, IL                
       State: * 52.46        2013 Clara Smiddy, S. Florida HEAT, S. Florida HEA
                55.31  AA-A
                56.51  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Blethroad, Salliemae      12 Gulf High School               1:04.16        
                  30.79     1:04.16 (33.37)                                        
  2 Adcock, Jessica           FR Land O'Lakes                   1:07.82        
                  32.87     1:07.82 (34.95)                                        
  3 Eaton, Annie              11 Gibbs (St. Petes               1:09.28        
                  32.69     1:09.28 (36.59)                                        
  4 Imperialbobis, Pierce     JR Land O'Lakes                   1:10.20        
                  34.14     1:10.20 (36.06)                                        
  5 Rindo, Trinity            SO Land O'Lakes                   1:10.69        
                  33.11     1:10.69 (37.58)                                        
  6 Cahoon, Marissa           SO Land O'Lakes                   1:12.01        
                  35.21     1:12.01 (36.80)                                        
  7 Gottman, Montanna         11 River Ridge High               1:12.72        
                  35.15     1:12.72 (37.57)                                        
  8 Gallagher, Kelly          SR Tarpon Springs                 1:14.43        
                  35.35     1:14.43 (39.08)                                        
  9 Hale, Katie               10 Hudson                         1:16.40        
                  38.56     1:16.40 (37.84)                                        
 10 Zaronias, Katherine       SO Tarpon Springs                 1:20.43        
                  38.67     1:20.43 (41.76)                                        
 11 Smith, Lauren             SR Tarpon Springs                 1:23.05        
                  39.88     1:23.05 (43.17)                                        
 12 Bonds, Millena            10 Hudson                         1:23.98        
                  40.85     1:23.98 (43.13)                                        
 13 Cortright, Allison        12 River Ridge High               1:26.49        
                  40.74     1:26.49 (45.75)                                        
 14 Swanson, Amanda           11 Gulf High School               1:26.62        
 15 Bauer, Skyler             10 Gibbs (St. Petes               1:26.73        
 16 Giron, Ashley             12 Fivay (Hudson)                 1:26.86        
                  42.34     1:26.86 (44.52)                                        
 17 Brown, Natalie            11 Ridgewood High                 1:31.97        
 18 Turenne, Lauren           12 Ridgewood High                 1:33.03        
                  44.31     1:33.03 (48.72)                                        
 19 Blevins, Hannah           JR Lakewood High                  1:34.40        
                  46.40     1:34.40 (48.00)                                        
 20 Kinsela, Amanda           10 Fivay (Hudson)                 1:35.16        
                  44.74     1:35.16 (50.42)                                        
 21 Maddex, Tori              SO Tarpon Springs                 1:36.39        
                  46.83     1:36.39 (49.56)                                        
 22 Riiska, Rachel            FR Lakewood High                  1:37.69        
                  45.61     1:37.69 (52.08)                                        
 23 Balog, Victoria           12 Anclote (Holiday               1:40.36        
                  45.70     1:40.36 (54.66)                                        
 24 Gironda, Maria            FR Lakewood High                  1:40.75        
                  47.59     1:40.75 (53.16)                                        
 25 Durkee, Kaitlin           10 Gibbs (St. Petes               1:41.53        
                  49.69     1:41.53 (51.84)                                        
 26 Schuler, Bella               Gibbs (St. Petes               1:43.52        
                  48.27     1:43.52 (55.25)                                        
 27 Mellios, Evgenia          10 Ridgewood High                 2:02.86        
 28 Mulcahy, Kayla            12 Gulf High School               2:03.21        
                  57.36   2:03.21 (1:05.85)                                        
 -- Balser, Haley             11 Gulf High School                    NS        
 -- Feagans, Mikalia          11 Fivay (Hudson)                      NS        
 -- Casala, Jordan            SR Lakewood High                       NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: # 45.34        2012 Ryan Murphy, Bolles, FL                      
       State: * 45.34        2012 Ryan Murphy, Bolles, Bolles                  
                49.85  AA-A
                51.13  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Murch, Connell            SO Lakewood High                    57.53        
                  28.05       57.53 (29.48)                                        
  2 Ruefel, Jonathan          FR Lakewood High                  1:00.60        
                  28.98     1:00.60 (31.62)                                        
  3 Davis, Zack               SO Land O'Lakes                   1:01.05        
                  29.86     1:01.05 (31.19)                                        
  4 Pierovich, Max            SR Land O'Lakes                   1:01.65        
                  29.74     1:01.65 (31.91)                                        
  5 Duke, Dalton              12 Fivay (Hudson)                 1:01.84        
                  30.47     1:01.84 (31.37)                                        
  6 Finn, Matthew             11 Ridgewood High                 1:08.77        
                  33.13     1:08.77 (35.64)                                        
  7 Hoffmeier, Ethan          SO Dunedin                        1:11.85        
                  33.60     1:11.85 (38.25)                                        
  8 Runyan, Austin             9 Fivay (Hudson)                 1:13.93        
                  34.98     1:13.93 (38.95)                                        
  9 Garrett, Dylan            10 Gibbs (St. Petes               1:14.31        
                1:14.62         1:14.31 ( )                                        
 10 Nelson, Porter            FR Lakewood High                  1:20.48        
                  38.67     1:20.48 (41.81)                                        
 11 Johnson, Tucker           11 Gibbs (St. Petes               1:20.63        
                  39.49     1:20.63 (41.14)                                        
 12 Noble, Robert             12 Ridgewood High                 1:23.89        
                  40.47     1:23.89 (43.42)                                        
 13 Friel, Connor J           JR Lakewood High                  1:23.96        
                  40.05     1:23.96 (43.91)                                        
 14 Fernandez, Danny          SO Land O'Lakes                   1:24.53        
                  41.68     1:24.53 (42.85)                                        
 15 Scherneck, Michael         9 River Ridge High               1:25.21        
                  41.47     1:25.21 (43.74)                                        
 16 Calkins, Killian          SO Tarpon Springs                 1:30.02        
 17 Holiday, Zack             FR Land O'Lakes                   1:31.97        
                  45.09     1:31.97 (46.88)                                        
 18 Laszuk, David             10 Anclote (Holiday               1:45.38        
                  49.93     1:45.38 (55.45)                                        
 -- Rose, Cody                10 Gulf High School                    DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: #   58.75        2009 Kasey Carlson, Walnut Creek,CA             
       State: * 1:01.73        2008 Lindsey McKnight, Douglas, Douglas         
                1:03.22  AA-A
                1:04.66  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Stumpf, Mackenzie         JR Tarpon Springs                 1:06.19        
                  31.48     1:06.19 (34.71)                                        
  2 Lambrianos, Eleni         SO Tarpon Springs                 1:11.67        
                  33.83     1:11.67 (37.84)                                        
  3 Czupryn, Margarita        FR Land O'Lakes                   1:16.46        
                  35.51     1:16.46 (40.95)                                        
  4 Rafalovich, Jenny         SR Land O'Lakes                   1:19.15        
                  37.39     1:19.15 (41.76)                                        
  5 Mehra, Soloni             SR Land O'Lakes                   1:22.99        
                  38.84     1:22.99 (44.15)                                        
  6 Butler, Bayleigh           9 Gibbs (St. Petes               1:23.10        
                  39.14     1:23.10 (43.96)                                        
  7 Cox, Caroline             SO Land O'Lakes                   1:26.46        
                  39.95     1:26.46 (46.51)                                        
  8 Wassen, Rachael           SR Tarpon Springs                 1:28.84        
                  41.67     1:28.84 (47.17)                                        
  9 Salerno, Hannah           10 Fivay (Hudson)                 1:31.24        
                  41.55     1:31.24 (49.69)                                        
 10 Schreck, Kimmee           11 Hudson                         1:31.42        
                  43.70     1:31.42 (47.72)                                        
 11 Rask, Isabel              FR Lakewood High                  1:31.51        
                  43.40     1:31.51 (48.11)                                        
 12 Rose, Jasmine             10 Anclote (Holiday               1:33.02        
                  43.68     1:33.02 (49.34)                                        
 12 Webster, Arianna          10 Hudson                         1:33.02        
                  43.57     1:33.02 (49.45)                                        
 14 Snell, Samantha           10 Gibbs (St. Petes               1:34.56        
                  44.50     1:34.56 (50.06)                                        
 15 Turenne, Lauren           12 Ridgewood High                 1:36.45        
                  43.82     1:36.45 (52.63)                                        
 16 McAuliffe, Hannah         SO Lakewood High                  1:36.93        
                  45.54     1:36.93 (51.39)                                        
 17 Agazam, Annemarie         12 Gulf High School               1:37.74        
                  45.30     1:37.74 (52.44)                                        
 18 Altman, Payton            10 Gulf High School               1:38.00        
                  45.99     1:38.00 (52.01)                                        
 19 McGilvery, Katie          FR Lakewood High                  1:40.22        
                  45.95     1:40.22 (54.27)                                        
 20 Corlett, Riley               Gibbs (St. Petes               1:40.40        
                  47.53     1:40.40 (52.87)                                        
 21 Morrson, Brittany          9 Fivay (Hudson)                 1:42.52        
                  50.69     1:42.52 (51.83)                                        
 22 DeWeerd, Sarah             9 River Ridge High               1:44.46        
                  48.55     1:44.46 (55.91)                                        
 23 Radel, Emily              SO Dunedin                        1:48.34        
                  50.57     1:48.34 (57.77)                                        
 24 Hinnant, Brianna           9 River Ridge High               2:03.96        
                  57.61   2:03.96 (1:06.35)                                        
 -- Madden, Cynthia            9 Ridgewood High                      DQ        
      Scissors kick
 -- Dyakon, Analyse            9 Gibbs (St. Petes                    DQ        
      One hand touch
 -- Maddex, Tori              SO Tarpon Springs                      DQ        
      Alternating Kick
 -- Wright, Marisa             9 Gulf High School                    NS        
 -- Murphy, Caitlyn            9 Ridgewood High                      NS        
 -- Zakiewicz, Natalia        10 River Ridge High                    NS        
 -- Murray, Brianna            9 River Ridge High                    NS        
 -- Vinson, Melody            10 Anclote (Holiday                    NS        
 -- Dove, Emmalee              9 Fivay (Hudson)                      NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: # 52.92        2014 Jacob Molacek, Creighton, NE                 
       State: * 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                56.25  AA-A
                57.49  AA-C
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Ramsey, Jabari            SO Land O'Lakes                   1:00.15        
                  27.84     1:00.15 (32.31)                                        
  2 Hoare, Armando            SR Lakewood High                  1:09.45        
                  32.78     1:09.45 (36.67)                                        
  3 Williams, Nicholas        11 Hudson                         1:11.29        
                  32.59     1:11.29 (38.70)                                        
  4 Osborne, Hunter           JR Tarpon Springs                 1:11.33        
                  32.81     1:11.33 (38.52)                                        
  5 McAuliffe, Matthew        SR Lakewood High                  1:12.20        
                  33.75     1:12.20 (38.45)                                        
  6 Sak, Nikita               SR Lakewood High                  1:13.06        
                  34.01     1:13.06 (39.05)                                        
  7 Woodham, Aiden            12 Gulf High School               1:13.12        
                  34.55     1:13.12 (38.57)                                        
  8 White, Tyler              SO Land O'Lakes                   1:13.70        
                  34.83     1:13.70 (38.87)                                        
  9 Stone, Jonathan           12 Hudson                         1:14.86        
                  35.01     1:14.86 (39.85)                                        
 10 Bittner, Tyler            SR Lakewood High                  1:16.82        
                  35.04     1:16.82 (41.78)                                        
 11 Brown, Garrett            SR Land O'Lakes                   1:20.34        
                  38.30     1:20.34 (42.04)                                        
 12 Allen, Brandon            10 Hudson                         1:21.36        
                  38.37     1:21.36 (42.99)                                        
 13 Hendricks, Brandon        11 Gulf High School               1:22.21        
                  38.28     1:22.21 (43.93)                                        
 14 Orth, Eric                10 Anclote (Holiday               1:25.24        
                  39.41     1:25.24 (45.83)                                        
 15 Alford-Mercier, Chance    10 Gulf High School               1:28.43        
                  42.73     1:28.43 (45.70)                                        
 16 Pardon, Ryan              11 Ridgewood High                 1:30.28        
                  41.86     1:30.28 (48.42)                                        
 17 Inman, Josh               SO Land O'Lakes                   1:31.28        
                  41.50     1:31.28 (49.78)                                        
 18 Colver, Caden             FR Tarpon Springs                 1:43.04        
                  48.79     1:43.04 (54.25)                                        
 19 Wilson, Jayvon             9 Ridgewood High                 1:53.23        
                  51.57   1:53.23 (1:01.66)                                        
 20 Figueroa, Moses            9 Ridgewood High                 2:00.94        
                  56.68   2:00.94 (1:04.26)                                        
 -- Beckman, Connor           10 River Ridge High                    DQ        
      Alternating Kick
 -- Severin, Adrien           SO Tarpon Springs                      NS        
 -- Sullivan, Ryan            SO Dunedin                             NS        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 3:15.38        2015 Carmel, IN                                 
                         Burchill V, Adams, Smith, Bilquist                
       State: * 3:23.43        2012 Saint Andrew's (Boca Raton)                
                         T Karosas, B Ruth, R Bradford-Feldman, M Moroney  
                3:28.71  AA-A
                3:32.15  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Land O'Lakes High School                                    3:46.07        
     1) Schrader, Ashley SO             2) McCloskey, Romina FR           
     3) Czupryn, Margarita FR           4) Ward, Taylor FR                
                  26.86       56.37 (56.37)     1:22.95 (26.58)     1:52.34 (55.97)
        2:20.03 (27.69)     2:51.44 (59.10)     3:17.70 (26.26)     3:46.07 (54.63)
  2 River Ridge (New Port Richey)                               4:21.33        
     1) Vasilakos, Natalie 10           2) Molibog, Darya 10              
     3) Cortright, Allison 12           4) Gottman, Montanna 11           
                  29.11   1:01.93 (1:01.93)     1:30.95 (29.02)   2:04.80 (1:02.87)
        2:39.90 (35.10)   3:20.77 (1:15.97)     3:49.11 (28.34)   4:21.33 (1:00.56)
  3 Hudson High School                                          4:25.70        
     1) Hale, Katie 10                  2) Burich, Megan 11               
     3) Padgett, Savannah 12            4) Edwards, Kailah 10             
                  30.84   1:04.41 (1:04.41)     1:36.47 (32.06)   2:12.81 (1:08.40)
        2:45.02 (32.21)   3:20.13 (1:07.32)     3:50.77 (30.64)   4:25.70 (1:05.57)
  4 Tarpon Springs High School                                  5:00.48        
     1) Zaronias, Katherine SO          2) Danielson, Abbi FR             
     3) Reis, Mackenzie SO              4) Seal, Ansley SR                
                  35.56   1:13.46 (1:13.46)     1:48.21 (34.75)   2:31.66 (1:18.20)
        3:08.12 (36.46)   3:46.77 (1:15.11)     4:20.83 (34.06)   5:00.48 (1:13.71)
  5 Dunedin High School                                         5:13.74        
     1) Lang, Christina SR              2) Cavalcante Andrade, Lais JR    
     3) Radel, Emily SO                 4) Zarra, Morgan JR               
                  34.62   1:13.59 (1:13.59)     1:51.61 (38.02)   2:35.53 (1:21.94)
        3:12.91 (37.38)   3:58.97 (1:23.44)     4:31.83 (32.86)   5:13.74 (1:14.77)
  6 Gibbs High School                                           5:19.78        
     1) Schunman, Zoe 11                2) Dyakon, Analyse 9              
     3) Schuler, Bella                  4) Corlett, Riley                 
                  40.71   1:26.55 (1:26.55)     2:02.98 (36.43)   2:43.21 (1:16.66)
        3:20.41 (37.20)   4:03.16 (1:19.95)     4:40.08 (36.92)   5:19.78 (1:16.62)
  7 Ridgewood (New Port Richey)                                 5:22.52        
     1) Borchardt, Cynthia 9            2) Madden, Cynthia 9              
     3) Brown, Natalie 11               4) Contreras, Steffany 11         
                  36.09   1:21.60 (1:21.60)     2:01.80 (40.20)   2:50.85 (1:29.25)
        3:30.19 (39.34)   4:12.53 (1:21.68)     4:45.42 (32.89)   5:22.52 (1:09.99)
  8 Lakewood (St Petersburg)                                    5:23.43        
     1) Blevins, Hannah JR              2) Rask, Isabel FR                
     3) Riiska, Rachel FR               4) McGilvery, Katie FR            
                  41.11   1:27.50 (1:27.50)     2:02.65 (35.15)   2:46.23 (1:18.73)
        3:23.29 (37.06)   4:08.08 (1:21.85)     4:42.78 (34.70)   5:23.43 (1:15.35)
  9 Fivay High School                                           5:31.29        
     1) Morrson, Brittany 9             2) Geathers, Kendyl 9             
     3) Onyshchuk, Daria 9              4) Hahn, Kristen 9                
                  40.71   1:27.53 (1:27.53)     2:04.16 (36.63)   2:49.66 (1:22.13)
        3:27.08 (37.42)   4:11.90 (1:22.24)     4:49.01 (37.11)   5:31.29 (1:19.39)
 10 Gulf (New Port Richey)                                      5:32.11        
     1) Bacon-Stutzman, Martynne 12     2) Ramic, Sabina 11               
     3) Swanson, Amanda 11              4) Altman, Payton 10              
                  42.12   1:26.31 (1:26.31)     2:07.27 (40.96)   2:55.79 (1:29.48)
        3:33.36 (37.57)   4:14.92 (1:19.13)     4:52.34 (37.42)   5:32.11 (1:17.19)
 -- Anclote High School                                              NS        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: # 2:54.43        2012 Bolles, FL                                 
                         R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
       State: * 2:54.43        2012 Bolles (Jacksonville)                      
                         R Murphy, S Condorelli, J Booth, J Schooling      
                3:06.58  AA-A
                3:09.68  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Land O'Lakes High School                                    3:27.07        
     1) Frain, Patrick FR               2) Visuvasam, Tyler SO            
     3) Pierovich, Max SR               4) Ramsey, Jabari SO              
                  23.89       50.76 (50.76)     1:15.35 (24.59)     1:42.99 (52.23)
        2:08.32 (25.33)     2:36.53 (53.54)     3:00.36 (23.83)     3:27.07 (50.54)
  2 Hudson High School                                          3:36.25        
     1) McDowell, Johnathan 12          2) Bissell, Charles 12            
     3) Williams, Nicholas 11           4) Hill, Jordan 12                
                  23.14       49.36 (49.36)     1:04.98 (15.62)     1:44.85 (55.49)
        2:00.98 (16.13)     2:41.32 (56.47)     3:36.60 (55.28)     3:36.25 (54.93)
  3 Lakewood (St Petersburg)                                    3:49.85        
     1) Irvin, Justin FR                2) McAuliffe, Matthew SR          
     3) Gerrard, Cameron FR             4) Ruefel, Jonathan FR            
                  28.14       57.59 (57.59)     1:25.85 (28.26)     1:56.87 (59.28)
        2:25.04 (28.17)     2:56.42 (59.55)     3:20.80 (24.38)     3:49.85 (53.43)
  4 Gibbs High School                                           3:57.84        
     1) McCallister, Kendric 11         2) Johnson, Tucker 11             
     3) Heuerman, Evan 10               4) Munoz, Jason 10                
                  25.66       55.81 (55.81)     1:25.14 (29.33)   1:58.31 (1:02.50)
        2:26.14 (27.83)     2:57.04 (58.73)     3:25.44 (28.40)   3:57.84 (1:00.80)
  5 Dunedin High School                                         4:04.86        
     1) Miller, Jacob JR                2) Guarascio, Nicco SO            
     3) Hoffmeier, Ethan SO             4) Bishoff, Caleb SO              
                  28.36       59.70 (59.70)     1:29.21 (29.51)   2:03.25 (1:03.55)
        2:32.42 (29.17)   3:05.90 (1:02.65)     3:33.32 (27.42)     4:04.86 (58.96)
  6 Ridgewood (New Port Richey)                                 4:24.79        
     1) Noble, Robert 12                2) Ketzner, Michael 11            
     3) Salcedo, Anthony 12             4) Finn, Matthew 11               
                  29.80   1:04.76 (1:04.76)     1:37.81 (33.05)   2:17.57 (1:12.81)
        2:48.15 (30.58)   3:25.23 (1:07.66)     3:53.46 (28.23)     4:24.79 (59.56)
  7 Gulf (New Port Richey)                                      4:52.48        
     1) Rose, Cody 10                   2) Alford-Mercier, Chance 10      
     3) Hendricks, Brandon 11           4) Wyche, Brandon 11              
                  33.79   1:11.29 (1:11.29)     1:47.21 (35.92)   2:30.08 (1:18.79)
        3:02.97 (32.89)   3:39.69 (1:09.61)     4:13.64 (33.95)   4:52.48 (1:12.79)
  8 River Ridge (New Port Richey)                               5:13.75        
     1) Scherneck, Michael 9            2) Smith, Cody 9                  
     3) Coifeey, Christian 9            4) Smith, Nathan 11               
                  32.24   1:10.53 (1:10.53)                       3:06.79 (1:56.26)
                            3:59.71 (52.92)     4:32.62 (32.91)   5:13.75 (1:14.04)
 -- Anclote High School                                              NS        
 -- Tarpon Springs High School                                       NS        
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Land O'Lakes High School          597.5   2. Tarpon Springs High School          272
  3. Hudson High School                  200   4. Lakewood (St Petersburg)            184
  4. River Ridge (New Port Richey)       184   6. Dunedin High School                 181
  7. Gibbs High School                   178   8. Ridgewood (New Port Richey)         126
  9. Gulf (New Port Richey)              105  10. Fivay High School                    44
 11. Anclote High School                38.5                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Lakewood (St Petersburg)            494   2. Land O'Lakes High School            371
  3. Hudson High School                  246   4. Gibbs High School                   156
  5. Dunedin High School                 155   6. Gulf (New Port Richey)              147
  7. Tarpon Springs High School          134   8. Ridgewood (New Port Richey)          92
  9. Fivay High School                    69  10. River Ridge (New Port Richey)        68
 11. Anclote High School                  25