2017-18 Boys Volleyball State Series Assignments

The following assignments are for the 2017-18 FHSAA State Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

 
Class 1A - Region R1 - District D1
School City
Crooms Sanford
Hagerty Oviedo
Lake Brantley Altamonte Springs
Lake Howell Winter Park
Lake Mary Lake Mary
Lyman Longwood
Oviedo Oviedo
Seminole (Sanford) Sanford
Spruce Creek Port Orange
Winter Springs Winter Springs
Class 1A - Region R1 - District D2
School City
Boone Orlando
Colonial Orlando
Cypress Creek Orlando
East River Orlando
Freedom (Orlando) Orlando
Lake Highland Prep Orlando
Lake Nona Orlando
Oak Ridge Orlando
Timber Creek Orlando
University (Orlando) Orlando
Winter Park Winter Park
Class 1A - Region R1 - District D3
School City
Berkeley Prep Tampa
Brooks-DeBartolo Tampa
Celebration Celebration
Foundation Christian Valrico
Harmony Harmony
St. Cloud St. Cloud
Tampa Bay HEAT Brandon
Universal Academy Tampa
Class 1A - Region R1 - District D4
School City
Apopka Apopka
Bishop Moore Orlando
Dr. Phillips Orlando
Edgewater Orlando
Evans Orlando
Jones Orlando
Ocoee Ocoee
Olympia Orlando
Wekiva Apopka
West Orange Winter Garden
Windermere Windermere
Class 1A - Region R2 - District D5
School City
Dwyer Palm Beach Gardens
Jupiter Jupiter
Oxbridge Academy West Palm Beach
Palm Beach Gardens Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes West Palm Beach
Royal Palm Beach Royal Palm Beach
Seminole Ridge Loxahatchee
Suncoast Riviera Beach
Class 1A - Region R2 - District D6
School City
Forest Hill West Palm Beach
John I. Leonard Greenacres
Lake Worth Lake Worth
Palm Beach Central Wellington
Park Vista Lake Worth
Santaluces Lantana
Trinity Christian (Lake Worth) Lake Worth
Wellington Wellington
Class 1A - Region R2 - District D7
School City
American Heritage (Delray Beach) Delray Beach
Atlantic (Delray Beach) Delray Beach
Boca Raton Boca Raton
Boynton Beach Boynton Beach
Lake Worth Christian Boynton Beach
Olympic Heights Boca Raton
Spanish River Boca Raton
West Boca Raton Boca Raton
Class 1A - Region R2 - District D8
School City
Coral Glades Coral Springs
Coral Springs Coral Springs
Deerfield Beach Deerfield Beach
Douglas Parkland
Monarch Coconut Creek
Pompano Beach Pompano Beach
Taravella Coral Springs
Class 1A - Region R3 - District D9
School City
Cardinal Gibbons Fort Lauderdale
Fort Lauderdale Fort Lauderdale
Nova Davie
Pine Crest Fort Lauderdale
Piper Sunrise
South Plantation Plantation
St. Thomas Aquinas Fort Lauderdale
Stranahan Fort Lauderdale
Class 1A - Region R3 - District D10
School City
American Heritage (Plantation) Plantation
Archbishop McCarthy Southwest Ranches
Cooper City Cooper City
Cypress Bay Weston
Pembroke Pines Charter Pembroke Pines
West Broward Pembroke Pines
Western Davie
Class 1A - Region R3 - District D11
School City
Chaminade-Madonna Hollywood
Everglades Miramar
Flanagan Pembroke Pines
Hallandale Hallandale
Hollywood Hills Hollywood
McArthur Hollywood
Miramar Miramar
Somerset Central Miramar Miramar
South Broward Hollywood
Class 1A - Region R3 - District D12
School City
American Hialeah
Dr. Krop Miami
Hialeah Educational Hialeah
Hialeah Gardens Hialeah Gardens
Mater Lakes Hialeah
Miami Beach Miami Beach
Monsignor Pace Miami
Mourning North Miami
North Miami North Miami
Reagan Doral
Class 1A - Region R4 - District D13
School City
Hebrew Academy Miami Beach
Hialeah Hialeah
Hialeah-Miami Lakes Hialeah
Hillel (N. Miami Beach) North Miami Beach
Mater Academy Hialeah Gardens
Miami Miami
Miami Northwestern Miami
Miami Springs Miami Springs
SLAM Academy Miami
Westland Hialeah Hialeah
Class 1A - Region R4 - District D14
School City
Columbus Miami
Coral Gables Coral Gables
Immaculata-LaSalle Miami
International Studies Miami
Miami Coral Park Miami
Ransom Everglades Miami
Southwest Miami Miami
St. Brendan Miami
Class 1A - Region R4 - District D15
School City
Archimedean Miami
Belen Jesuit Miami
Braddock Miami
Ferguson Miami
Greater Miami Miami
Miami Sunset Miami
Pinecrest Prep Miami
Varela Miami
Westwood Christian Miami
Class 1A - Region R4 - District D16
School City
Coral Reef Miami
Florida Christian Miami
Miami Killian Miami
Miami Palmetto Miami
TERRA Institute Miami
Class Independent - Region Independent - District Independent
School City
Archbishop Carroll Miami
Avant Garde Hollywood
Boca Raton Christian Boca Raton
City of Life Christian Kissimmee
Edison Private Hialeah
First Academy Orlando
Gibbs St. Petersburg
Highlands Christian Pompano Beach
Ida Baker Cape Coral
Island Coast Cape Coral
Lake Placid Lake Placid
LBA Academy HIALEAH GARDENS
Miami Christian Miami
Miami Edison Miami
North Broward Prep Coconut Creek
Plantation Plantation
Poinciana Kissimmee
Sebastian River Sebastian
Somerset Academy Key Deerfield Beach
Somerset Canyons Boynton Beach
South Fort Myers Fort Myers
Venice Venice
Washington (Miami) Miami
Westminster Christian Palmetto Bay