Recognition of the 2020 Florida Dairy Farmers Academic All-State Team

This year, the FHSAA will be recognizing the scholarship recipients of the Florida Dairy Farmers Academic All-State Team on FHSAA’s social media platforms and website with the help of the NFHS Network beginning May 19 through June 5 with the announcement of the Ronald N. Davis Scholar-Athletes of the Year on June 8.

To be selected to the team, a student-athlete’s academic and athletic accomplishments are considered in addition to extracurricular activities, community service and an essay. This year, the FHSAA will be distributing $50,000 in scholarships.  Each winner will receive a $1,700 scholarship and the Ronald N. Davis Scholar-Athletes of the Year will receive an additional $4,600 totaling their scholarship to $6,300.  These scholar-athletes will have a special interview done with Spectrum’s Katherine Smith and Austin Lyons.

Congratulations to all 24 scholar-athletes that were select to the Florida Dairy Famers Academic All-State Team!  Thank you to Florida Dairy Farmers and all the hardworking farmers who made this award possible!

You can watch the video interviews with the NFHS Network and Spectrum daily by clicking the available links below.  For additional updates on scholarship recipients, follow @FHSAA on Facebook, Twitter, and Instagram.

 

Featured Date

Video Features

School/Position

Content

19-May

John Magrino

Emcee

click here

19-May

Florida Dairy Famers

Sponsor

click here

19-May

Joshua Koolik

Pine Crest (Fort Lauderdale)

click here

20-May

Courtney Holmes

Columbus (Miami)

click here

21-May

Logan Alvarez

Miami Southridge

click here

21-May

Danielle Bansagi

Rutherford (Panama City)

click here

22-May

Drew Bernard

Cape Coral

click here

22-May

Matthew Bryan

Belen Jesuit (Miami)

click here

25-May

Carson Clouse

Cape Coral

click here

25-May

Alexis Dawson

Father Lopez (Daytona Beach)

click here

26-May

Conner Dolan

Forest (Ocala)

click here

26-May

Cameron Donadio

Bishop Moore (Orlando)

click here

27-May

Morgan Emmi

South Fork (Stuart)

click here

27-May

William Garcia

All Saints Academy

click here

28-May

Emily Horgen

Benjamin School (Palm Beach Gardens)

click here

28-May

Megan Hughes

Academy of the Holy Names (Tampa)

click here

29-May

Elizabeth LeBlanc

Oviedo

click here

29-May

Tyler Myers

Seacrest Country Day (Naples)

click here

1-Jun

Victoria Orcutt

Fort Walton Beach

click here

1-Jun

Kobe Phillips

Freeport

click here

2-Jun

Rylee Pustilnik

Spanish River (Boca Raton)

click here

2-Jun

Trinity Stenger

Merritt Island

click here

3-Jun

Taisa Strouse

Miami Country Day

click here

3-Jun

Patrick Tucker

Bishop Kenny (Jacksonville)

click here

4-Jun

Colin Whibbs

Pensacola Catholic

click here

4-Jun

Mikal Willeke

Cambridge Christian (Tampa)

click here

5-Jun

Aidan Williams

Bradenton Christian

click here

5-Jun

Chase Wilson

Lecanto

click here

8-Jun

Female Scholar-Athlete of the Year

 

click here

8-Jun

Male Scholar-Athlete of the Year

 

click here