2010-11 Wrestling State Series Assignments

The following assignments are for the 2010-11 FHSAA State Wrestling Series. Schools in italics will open in Fall 2010. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

Class 3A : Class 2A : Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

(X – denotes District Coordinator)

Class 3A

137 schools
Fall 2008 student population: 2056-4147

REGION 1
(35 schools)

DISTRICT 1
(8 schools)

Buchholz (Gainesville)
First Coast (Jacksonville)
Fleming Island (Orange Park) – X
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Middleburg
Orange Park
Sandalwood (Jacksonville)

DISTRICT 2
(10 schools)

DeLand
Deltona
Flagler Palm Coast
Forest (Ocala)
Hagerty (Oviedo)
Lake Mary – X
Pine Ridge (Deltona)
Seminole (Sanford)
University (Orange City)
Winter Springs

DISTRICT 3
(8 schools)

Apopka
Dr. Phillips (Orlando)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lyman (Longwood) – X
Olympia (Orlando)
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 4
(9 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
East River (Orlando) – X
Evans (Orlando)
Freedom (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park

REGION 2
(30 schools)

DISTRICT 5
(5 schools)

Bayside (Palm Bay)
Gateway (Kissimmee)
George Jenkins (Lakeland)
Lakeland
Osceola (Kissimmee) – X

DISTRICT 6
(9 schools)

Alonso (Tampa)
Bloomingdale (Valrico) – X
Brandon
Freedom (Tampa)
Newsome (Lithia)
Plant (Tampa)
Riverview
Tampa Bay Tech
Wharton (Tampa)

DISTRICT 7
(10 schools)

Chamberlain (Tampa)
Clearwater
Countryside (Clearwater) – X
East Lake (Tarpon Springs)
Gaither (Tampa)
Northeast (St. Petersburg)
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Seminole
St. Petersburg

DISTRICT 8
(6 schools)

Gulf Coast (Naples)
Manatee (Bradenton)
North Port – X
Port Charlotte
Riverview (Sarasota)
Sarasota

REGION 3
(33 schools)

DISTRICT 9
(9 schools)

Centennial (Port St. Lucie)
Jupiter
Palm Beach Gardens
Port St. Lucie – X
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Treasure Coast (Pt. St. Lucie)
Vero Beach
Wellington

DISTRICT 10
(8 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
John I. Leonard (Greenacres)
Palm Beach Central (Wellington) – X
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)
West Boca Raton

DISTRICT 11
(7 schools)

Blanche Ely (Pompano Beach)
Coconut Creek
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs – X
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 12
(9 schools)

Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Cypress Bay (Weston)
Monarch (Coconut Creek)
Nova (Davie) – X
Piper (Sunrise)
Plantation
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
South Plantation
Western (Davie)

REGION 4
(39 schools)

DISTRICT 13
(8 schools)

Cooper City
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines) – X
McArthur (Hollywood)
Miramar
Northeast (Oakland Park)
South Broward (Hollywood)
West Broward (Pembroke Pines)

DISTRICT 14
(9 schools)

American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami)
Goleman (Miami)
Hialeah Gardens
Hialeah-Miami Lakes
Miami Carol City
Miami Northwestern
North Miami
North Miami Beach – X

DISTRICT 15
(11 schools)

Braddock (Miami) – X
Columbus (Miami)
Coral Gables
Miami
Miami Beach
Miami Coral Park
Miami Jackson
Miami Springs
Reagan (Doral)
Washington (Miami)
Westland Hialeah

DISTRICT 16
(11 schools)

Coral Reef (Miami)
Ferguson (Miami)
Homestead
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge
Miami Sunset
South Dade (Homestead) – X
South Miami
Southwest Miami
Varela (Miami)

Class 2A

120 schools
Fall 2008 student population: 1454-2055

REGION 1
(35 schools)

DISTRICT 1
(9 schools)

Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Fort Walton Beach
Gulf Breeze
Milton
Mosley (Lynn Haven)
Niceville – X
Pace
Tate (Cantonment)

DISTRICT 2
(9 schools)

Chiles (Tallahassee)
Columbia (Lake City)
Ed White (Jacksonville)
Westside (Jacksonville) – X
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Paxon (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)

DISTRICT 3
(10 schools)

Atlantic Coast (Jacksonville)
Bartram Trail (St. Johns) – X
Creekside (St. Johns)
Englewood (Jacksonville)
Menendez (St. Augustine)
Palatka
Ridgeview (Orange Park)
St. Augustine
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 4
(7 schools)

Belleview
Eastside (Gainesville)
Gainesville
Lake Weir (Ocala)
North Marion (Citra) – X
Vanguard (Ocala)
West Port (Ocala)

REGION 2
(28 schools)

DISTRICT 5
(6 schools)

Celebration
Edgewater (Orlando)
Harmony
Liberty (Kissimmee) – X
Oviedo
St. Cloud

DISTRICT 6
(8 schools)

Bartow
Haines City
Kathleen (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland) – X
Lake Region (Eagle Lake)
Ridge Community (Davenport)
Sebring
Winter Haven

DISTRICT 7
(7 schools)

Central (Brooksville) – X
Citrus (Inverness)
Hudson
Land O’Lakes
Lecanto
Ridgewood (New Port Richey)
Springstead (Spring Hill)

DISTRICT 8
(7 schools)

Dunedin – X
Mitchell (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Sunlake (Land O’Lakes)
Tarpon Springs
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Zephyrhills

REGION 3
(32 schools)

DISTRICT 9
(8 schools)

Armwood (Seffner)
Blake (Tampa)
Durant (Plant City) – X
East Bay (Gibsonton)
Hillsborough (Tampa)
King (Tampa)
Plant City
Sickles (Tampa)

DISTRICT 10
(7 schools)

Boca Ciega (Gulfport)
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Gibbs (St. Petersburg)
Jefferson (Tampa)
Largo
Leto (Tampa)
Osceola (Seminole) – X

DISTRICT 11
(9 schools)

Bayshore (Bradenton)
Braden River (Bradenton)
Cape Coral
Charlotte (Punta Gorda)
Ida Baker (Cape Coral)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Mariner (Cape Coral)
Palmetto
Venice – X

DISTRICT 12
(8 schools)

Barron Collier (Naples) – X
East Lee County (Lehigh Acres)
Fort Myers
Lehigh (Lehigh Acres)
Naples
North Fort Myers
Palmetto Ridge (Naples)
Riverdale (Fort Myers)

REGION 4
(25 schools)

DISTRICT 13
(8 schools)

Eau Gallie (Melbourne)
Melbourne – X
Merritt Island
New Smyrna Beach
Palm Bay (Melbourne)
Seabreeze (Daytona Beach)
Sebastian River (Sebastian)
Viera (Melbourne)

DISTRICT 14
(6 schools)

Fort Pierce Central
Fort Pierce Westwood
Jensen Beach – X
Martin County (Stuart)
Okeechobee
South Fork (Stuart)

DISTRICT 15
(5 schools)

Dwyer (Palm Beach Gardens)
Forest Hill (West Palm Beach)
Lake Worth
Olympic Heights (Boca Raton)
Palm Beach Lakes – X

DISTRICT 16
(6 schools)

Belen Jesuit (Miami)
Dillard (Fort Lauderdale)
Fort Lauderdale
Hollywood Hills – X
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Stranahan (Fort Lauderdale)

Class 1A

130 schools
Fall 2008 student population: 49-1453

REGION 1
(32 schools)

DISTRICT 1
(8 schools)

Arnold (Panama City Beach) – X
Bay (Panama City)
Bozeman (Southport)
Marianna
Rocky Bayou Christian (Niceville)
Rutherford (Panama City)
South Walton (Santa Rosa Beach)
Wewahitchka

DISTRICT 2
(6 schools)

Baker County (Glen St. Mary)
Florida High (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)
Suwannee (Live Oak)
Wakulla (Crawfordville) – X

DISTRICT 3
(9 schools)

Andrew Jackson (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Bradford (Starke)
Episcopal (Jacksonville) – X
Fernandina Beach
Raines (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)
University Christian (Jacksonville)
Yulee

DISTRICT 4
(9 schools)

Bishop Snyder (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville)
Clay (Green Cove Springs) – X
Florida Deaf and Blind (St. Augustine)
Nease (Ponte Vedra)
Oakleaf (Orange Park)
Ponte Vedra
Providence (Jacksonville)
St. Joseph (St. Augustine)

REGION 2
(35 schools)

DISTRICT 5
(6 schools)

Atlantic (Port Orange)
Bishop Moore (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando) – X
Lake Nona (Orlando)
Matanzas (Palm Coast)
Taylor (Pierson)

DISTRICT 6
(9 schools)

Astronaut (Titusville) – X
Cocoa
Cocoa Beach
Florida Prep (Melbourne)
Heritage (Palm Bay)
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)
Space Coast (Cocoa)
Titusville

DISTRICT 7
(8 schools)

Auburndale
Avon Park
Frostproof
Lake Wales
McKeel (Lakeland)
Mulberry – X
Poinciana (Kissimmee)
Tenoroc (Lakeland)

DISTRICT 8
(11 schools)

Anclote (Holiday)
Crystal River
Dunnellon
Fivay (Hudson)
Gulf (New Port Richey)
Hernando (Brooksville) – X
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
Trinity Catholic (Ocala)
Villages
Weeki Wachee
Wesley Chapel

REGION 3
(34 schools)

DISTRICT 9
(8 schools)

George Steinbrenner (Lutz)
Jesuit (Tampa) – X
Lennard (Ruskin)
Middleton (Tampa)
Spoto (Riverview)
Strawberry Crest (Dover)
Tampa Bay Christian (Tampa)
Tampa Prep

DISTRICT 10
(7 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg)
Berkeley Prep (Tampa)
Clearwater Central Catholic – X
Indian Rocks Christian (Largo)
Lakewood (St. Petersburg)
Northside Christian (St. Petersburg)
Robinson (Tampa)

DISTRICT 11
(11 schools)

Booker (Sarasota)
Cypress Lake (Fort Myers) – X
Dunbar (Fort Myers)
Evangelical Christian (Fort Myers)
Gateway Charter (Ft. Myers)
Island Coast (Cape Coral)
Lemon Bay (Englewood)
Oasis (Cape Coral)
Southeast (Bradenton)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)
St. Stephen's (Bradenton)

DISTRICT 12
(8 schools)

Clewiston
Estero
Golden Gate (Naples)
Immokalee
LaBelle
Lely (Naples)
Moore Haven
South Fort Myers – X

REGION 4
(28 schools)

DISTRICT 13
(7 schools)

American Heritage (Delray Beach)
Benjamin (Palm Beach Gardens)
Cardinal Newman (West Palm Beach) – X
Glades Central (Belle Glade)
Jupiter Christian
St. Andrew’s (Boca Raton)
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 14
(7 schools)

American Heritage (Plantation)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) – X
Coral Springs Charter
University School (Davie)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)

DISTRICT 15
(8 schools)

Archbishop Curley (Miami)
Chaminade-Madonna (Hollywood) – X
Dade Christian (Miami)
Hallandale
Miami Edison
Monsignor Pace (Miami)
Mourning (North Miami)
South Florida HEAT (Fort Lauderdale)

DISTRICT 16
(6 schools)

Coral Shores (Tavernier)
Doral (Miami)
Florida Christian (Miami)
Key West
Ransom Everglades (Miami) – X
Westminster Christian (Miami)

Independent

(5 schools)
Miami Central
Palmer Trinity (Palmetto Bay)
Ribault (Jacksonville)
Somerset Academy (Pembroke Pines)
Woods Haven (Dania Beach)