Wrestling State Series Assignments

The following assignments are for the 2015-16 FHSAA State Wrestling Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

Class 3A | Class 2A | Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

X – Denotes District Coordinator

Class 3A

135 schools
Fall 2014 student population: 2,061 - 4,492


REGION 1
(37 schools)


DISTRICT 1
(10 schools)

Atlantic Coast (Jacksonville)
Buchholz (Gainesville)
First Coast (Jacksonville)
Flagler Palm Coast
Fleming Island (Orange Park)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville) - X
Oakleaf (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)

DISTRICT 2
(9 schools)

Apopka - X
Dr. Phillips (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Ocoee
Olympia (Orlando)
Wekiva (Apopka)
West Port (Ocala)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 3
(10 schools)

DeLand
Hagerty (Oviedo)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park) - X
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Oviedo
Seminole (Sanford)
University (Orange City)
Winter Springs

DISTRICT 4
(8 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando) - X
Freedom (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park

REGION 2
(36 schools)


DISTRICT 5
(8 schools)

Celebration
Gateway (Kissimmee)
Haines City
Lake Nona (Orlando)
Melbourne
Osceola (Kissimmee)
Ridge Community (Davenport) - X
St. Cloud

DISTRICT 6
(8 schools)

Bartow - X
Durant (Plant City)
George Jenkins (Lakeland)
Kathleen (Lakeland)
Lakeland
Newsome (Lithia)
Plant City
Strawberry Crest (Dover)

DISTRICT 7
(10 schools)

Alonso (Tampa)
Bloomingdale (Valrico) - X
East Bay (Gibsonton)
Freedom (Tampa)
George Steinbrenner (Lutz)
Plant (Tampa)
Riverview (Riverview)
Sickles (Tampa)
Wharton (Tampa)
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)

DISTRICT 8
(10 schools)

Countryside (Clearwater)
Lakewood Ranch (Bradenton) - X
Manatee (Bradenton)
North Port
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Riverview (Sarasota)
Sarasota
Seminole (Seminole)
St. Petersburg

REGION 3
(29 schools)


DISTRICT 9
(7 schools)

Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central
Jupiter
Martin County (Stuart) - X
Palm Beach Gardens
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Vero Beach

DISTRICT 10
(6 schools)

Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
Palm Beach Central (Wellington)
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington - X

DISTRICT 11
(6 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Lake Worth
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton) - X

DISTRICT 12
(10 schools)

Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Fort Lauderdale - X
Monarch (Coconut Creek)
Piper (Sunrise)
Plantation
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Taravella (Coral Springs)

REGION 4
(32 schools)


DISTRICT 13
(11 schools)

Cooper City - X
Cypress Bay (Weston)
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
Hollywood Hills
McArthur (Hollywood)
Miramar
Nova (Davie)
South Plantation
West Broward (Pembroke Pines)
Western (Davie)

DISTRICT 14
(7 schools)

American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami)
Hialeah Gardens
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Miami Beach
North Miami - X
Reagan (Doral)

DISTRICT 15
(8 schools)

Braddock (Miami)
Columbus (Miami) - X
Coral Gables
Ferguson (Miami)
Miami
Miami Coral Park
South Miami
Southwest Miami

DISTRICT 16
(7 schools)

Coral Reef (Miami)
Homestead - X
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge
South Dade (Homestead)
Varela (Miami)

Class 2A

131 schools
Fall 2014 student population: 1,496 - 2,060


REGION 1
(27 schools)


DISTRICT 1
(8 schools)

Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Fort Walton Beach - X
Gulf Breeze
Milton
Niceville
Pace
Tate (Cantonment)

DISTRICT 2
(5 schools)

Chiles (Tallahassee)
Columbia (Lake City) - X
Gainesville
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)

DISTRICT 3
(7 schools)

Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
Middleburg
Orange Park
Ridgeview (Orange Park)
Stanton (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville) - X

DISTRICT 4
(7 schools)

Bartram Trail (St. Johns)
Creekside (St. Johns) - X
Matanzas (Palm Coast)
Nease (Ponte Vedra)
Paxon (Jacksonville)
Ponte Vedra
St. Augustine

REGION 2
(38 schools)


DISTRICT 5
(8 schools)

Belleview - X
Citrus (Inverness)
Forest (Ocala)
Lake Weir (Ocala)
Lecanto
South Lake (Groveland)
Springstead (Spring Hill)
Vanguard (Ocala)

DISTRICT 6
(8 schools)

Deltona - X
East River (Orlando)
Harmony
Liberty (Kissimmee)
New Smyrna Beach
Pine Ridge (Deltona)
Poinciana (Kissimmee)
Seabreeze (Daytona Beach)

DISTRICT 7
(11 schools)

Armwood (Seffner) - X
Auburndale
Brandon
King (Tampa)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Pasco (Dade City)
Tampa Bay Tech
Wesley Chapel
Winter Haven
Zephyrhills

DISTRICT 8
(11 schools)

Blake (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Gaither (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Jesuit (Tampa) - X
Land O'Lakes
Lennard (Ruskin)
Leto (Tampa)
Robinson (Tampa)
Sunlake (Land O'Lakes)

REGION 3
(33 schools)


DISTRICT 9
(10 schools)

Boca Ciega (Gulfport)
Clearwater
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Dunedin - X
East Lake (Tarpon Springs)
Largo
Mitchell (New Port Richey)
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
River Ridge (New Port Richey)

DISTRICT 10
(6 schools)

Braden River (Bradenton)
Charlotte (Punta Gorda)
Palmetto
Port Charlotte
Sebring
Venice - X

DISTRICT 11
(8 schools)

Cape Coral - X
Fort Myers
Ida Baker (Cape Coral)
Island Coast (Cape Coral)
Lehigh (Lehigh Acres)
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers
Riverdale (Fort Myers)

DISTRICT 12
(9 schools)

Barron Collier (Naples) - X
Cypress Lake (Fort Myers)
East Lee County (Lehigh Acres)
Estero
Golden Gate (Naples)
Gulf Coast (Naples)
Naples
Palmetto Ridge (Naples)
South Fort Myers

REGION 4
(33 schools)


DISTRICT 13
(7 schools)

Bayside (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne) - X
Heritage (Palm Bay)
Merritt Island
Palm Bay (Melbourne)
Sebastian River (Sebastian)
Viera (Melbourne)

DISTRICT 14
(7 schools)

Dwyer (Palm Beach Gardens)
Jensen Beach - X
Okeechobee
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Port St. Lucie
South Fork (Stuart)
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 15
(9 schools)

Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Blanche Ely (Pompano Beach)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Dillard (Fort Lauderdale)
Northeast (Oakland Park)
Olympic Heights (Boca Raton)
South Broward (Hollywood)
Stranahan (Fort Lauderdale) - X
West Boca Raton

DISTRICT 16
(10 schools)

Belen Jesuit (Miami) - X
Doral (Miami)
Goleman (Miami)
Miami Carol City
Miami Central
Miami Norland
Miami Northwestern
Miami Springs
Miami Sunset
Mourning (North Miami)

Class 1A

131 schools
Fall 2014 student population: 47-1,495


REGION 1
(34 schools)


DISTRICT 1
(10 schools)

Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
Bozeman (Panama City)
Marianna
Mosley (Lynn Haven)
North Bay Haven (Panama City)
Rocky Bayou Christian (Niceville)
Rutherford (Panama City) - X
South Walton (Santa Rosa Beach)
Wewahitchka

DISTRICT 2
(6 schools)

Florida High (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
North Florida Christian (Tallahassee) - X
Rickards (Tallahassee)
Suwannee (Live Oak)
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(8 schools)

Baker County (Glen St. Mary) - X
Bishop Snyder (Jacksonville)
​Clay (Green Cove Springs)
Fernandina Beach
Raines (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)
Westside (Jacksonville)
Yulee

DISTRICT 4
(10 schools)

Bishop Kenny (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville) - X
Bradford (Starke)
Duval Charter (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville)
Florida Deaf and Blind (St. Augustine)
Menendez (St. Augustine)
Providence (Jacksonville)
University Christian (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

REGION 2
(27 schools)


DISTRICT 5
(8 schools)

Crystal River
Dunnellon
Eastside (Gainesville)
Interlachen
North Marion (Citra)
Palatka
Trinity Catholic (Ocala) - X

DISTRICT 6
(8 schools)

Anclote (Holiday)
Central (Brooksville)
Gulf (New Port Richey)
Hernando (Brooksville)
Hudson
Nature Coast (Brooksville)
Ridgewood (New Port Richey)
Weeki Wachee - X

DISTRICT 7
(5 schools)

Atlantic (Port Orange)
Bishop Moore (Orlando) - X
Central Florida Christian (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Villages

DISTRICT 8
(7 schools)

Astronaut (Titusville) - X
Cocoa
Cocoa Beach
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)
Space Coast (Cocoa)
Titusville

REGION 3
(39 schools)


DISTRICT 9
(8 schools)

Avon Park
Frostproof
Lake Placid
Lake Wales
McKeel (Lakeland)
Mulberry
Tenoroc (Lakeland) - X
Victory Christian (Lakeland)

DISTRICT 10
(8 schools)

Berkeley Prep (Tampa)
Carrollwood (Tampa)
Citrus Park Christian (Tampa)
Fivay (Hudson) - X
Middleton (Tampa)
Spoto (Riverview)
Tampa Prep
Zephyrhills Christian

DISTRICT 11
(13 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg) - X
Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota)
Bradenton Christian
Clearwater Central Catholic
Gibbs (St. Petersburg)
Indian Rocks Christian (Largo)
Lakewood (St. Petersburg)
Northside Christian (St. Petersburg)
Sarasota Military Academy
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
Southeast (Bradenton)
St. Stephen's (Bradenton)

DISTRICT 12
(10 schools)

Clewiston
Dunbar (Fort Myers)
Evangelical Christian (Fort Myers)
Imagine School (North Port) - X
Immokalee
LaBelle
Lely (Naples)
Lemon Bay (Englewood)
Oasis (Cape Coral)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)

REGION 4
(31 schools)


DISTRICT 13
(6 schools)

American Heritage (Delray Beach)
Benjamin (Palm Beach Gardens) - X
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Fort Pierce Westwood
Glades Central (Belle Glade)
Jupiter Christian

DISTRICT 14
(6 schools)

American Heritage (Plantation)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Coconut Creek - X
Coral Springs Charter
St. Andrew's (Boca Raton)

DISTRICT 15
(9 schools)

Archbishop Curley (Miami)
Chaminade-Madonna (Hollywood)
Hallandale
Mater Lakes (Miami)
Miami Edison - X
Miami Jackson
Monsignor Pace (Miami)
Somerset Academy (Pembroke Pines)
Washington (Miami)

DISTRICT 16
(10 schools)

Coral Shores (Tavernier)
Island Christian (Islamorada) - X
Key West
Keys Gate (Homestead)
Marathon
Palmer Trinity (Palmetto Bay)
Pinecrest Prep (Miami)
Ransom Everglades (Miami)
Riviera Prep (Miami)
Westminster Christian (Miami)

Independent

(9 schools)
Ambassador Christian (Merritt Island)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Bell Creek (Riverview)
​Palm Glades Prep (Miami)
Seacoast Collegiate (Santa Rosa Beach)
Somerset Canyons (Boynton Beach)
Somerset Central Miramar
Somerset South Homestead
Wakulla Christian (Crawfordville)