2011 FHSAA Wrestling Finals Class 3A First-Round Pairings

First-round pairings in each weight class are listed straight down. The winner/loser of the first match listed will face the winner/loser of the second match listed and so on in the championship quarterfinals/first-round wrestlebacks.

» Please send name spelling corrections, etc., to wrestling [at] fhsaa [dot] org.  Changes must be sent in by noon Monday, February 14, in order to appear in the souvenir program and on event t-shirts.

103-Pound Class

Jacob Browning, Jr., 45-2, DeLand vs. Sha'Von Flowers, Sr., 38-15, Chamberlain (Tampa)

Mike Ritru, Jr., 29-12, St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) vs. Ryan Kuse, Jr., 39-5, Everglades (Miramar)

Ezechias Paul, Sr., 35-6, Coconut Creek vs. George Nip, Sr., 36-4, Coral Gables

Justus Griffith, So., 26-18, Dr. Phillips (Orlando) vs. Devan Berrian, Fr., 47-9, Brandon

Terrance Gary, Jr., 30-5, Dr. Krop (Miami) vs. Rafael Arvelo, Sr., 38-3, Monarch (Coconut Creek)

Derek Hammers, Fr., 46-5, George Jenkins (Lakeland) vs. Chuck Weiss, So., 29-9, Lake Mary

Ronny Whitt, Sr., 45-9, Manatee (Bradenton) vs. Steve Deborba, So., 33-10, Timber Creek (Orlando)

Jonathon Francois, So., 33-9, Plantation vs. Carlos Diego, Sr., 52-3, South Dade (Homestead)


112-Pound Class

Zach Whitmire, Sr., 54-3, Dr. Phillips (Orlando) vs. Robert Calvo, So., 29-11,Varela (Miami)

Alex Velez, So., 45-6, Gateway (Kissimmee) vs. Brian Radli, Jr., 51-3, Jupiter

Donnie Jankowski, So., 34-17, Manatee (Bradenton) vs. Kyle Eggnatz, Jr., 39-14, Coral Springs

Tony Butera, Jr., 34-10, West Orange (Winter Garden) vs. Shiquan Hall, So., 23-3, South Dade (Homestead)

Stevie Textor, So., 38-13, Park Vista (Lake Worth) vs. James Flint, Fr., 46-5, Brandon

Maleek Williams, Fr., 24-10, Miami Southridge vs. Robbie Potts, So., 40-9, Olympia (Orlando)

Dieuminse Dore, Jr., 28-8, Homestead vs. Chris Green, Sr., 19-4, Hagerty (Oviedo)

Patrick Brown, So., East Lake (Tarpon Springs) vs. Alex Uhre, So., 39-1, St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)


119-Pound Class

Abdiel Velasquez, Sr., 36-8, Lyman (Longwood) vs. Sal Gurrierrio, Fr. 46-9, St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)

Mark Gulesian, Sr., 44-4, Columbus (Miami) vs. Ryan Hartman, Sr., 35-4, Countryside (Clearwater)

Ritchie Guillaume, So., 29-4, North Miami Beach vs. E.J. Jimenez, Sr., 21-6, Osceola (Kissimmee)

Nick Weaver, Jr., 29-11, University (Orange City) vs. Colin Melcher, Sr., 20-5, Spanish River (Boca Raton)

Jorge Pau, Sr., 43-8, Southwest Miami vs. Victor Fugate, So., 54-10, Brandon

Tim Te, Sr., 25-4, Apopka vs. Daniel Mobili, Jr., 38-7, Boca Raton

Evan McCall, Fr., 34-8, Fleming Island vs. Nick Barrett, So., 45-2, Park Vista (Lake Worth)

Adam Habiel, Sr., 45-7, George Jenkins (Lakeland) vs. Earl Hall, Sr., 55-0, South Dade (Homestead)


125-Pound Class

Janz Lado, Sr., 36-10, Dr. Phillips (Orlando) vs. Lucas Fitzer, Sr., 36-11, Alonso (Tampa)

Nick Perez, Jr., 47-8, St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) vs. Alejandro Sancho, Jr., 35-4, South Miami

Dillon Marcus, Jr., 32-3, Palm Beach Central (Wellington) vs. Isaiah Varona, Jr., 54-6, South Dade (Homestead)

Jason Awal, Jr., 29-11, Timber Creek (Orlando) vs. Kevin Norstrem, So., 59-0, Brandon

Robert Powell, So., 24-12, Columbus (Miami) vs. Joey Ciacco, Sr., 50-1, Park Vista (Lake Worth)

Tim Locksmith, Jr., 41-4, Osceola (Kissimmee) vs. Christian Lohsen, So., 36-8, DeLand

Audrick Barr, Sr., 18-11, Chamberlain (Tampa) vs. Rene Rivera, Jr., 24-9, Apopka

Dusty Kief, Sr., 12-3, Taravella (Coral Springs) vs. Khadeem Stanton, Jr., 22-3, Miami Southridge


130-Pound Class

Jayden Semrad, So., 50-0, Lyman (Longwood) vs. Alexander Laguardia, Jr., 24-12, Southwest Miami

Alex Rivera, Sr., 35-11, Osceola (Kissimmee) vs. Elijah Bowles, Jr., 46-5, Nova (Davie)

Rossi Bruno, Jr., 59-2, Brandon vs. Josh Weinberg, Sr., 33-3, Palm Beach Central (Wellington)

Lee Hagood, Jr., 27-9, Boone (Orlando) vs. Jacob Grant, Sr., 41-6, South Dade (Homestead)

Miguel Colmenares, Sr., 22-5, Cypress Bay (Weston) vs. Aaron Hartman, Fr., 19-3, Palm Harbor University

Bryan Betancourt, Jr., 46-5, South Broward (Hollywood) vs. Shawn Henderson, Sr., 39-11, University (Orlando)

Lazaro Borges, Sr., 42-8, Columbus (Miami) vs. Ruban Diaz, Sr., 48-11, Cypress Creek (Orlando)

Roger Phillips, Sr., 40-10, Chamberlain (Tampa) vs. Luciano Guidoni, Jr., 37-2, Port St. Lucie


135-Pound Class

J.Z. Williams, Sr., 42-2, Flagler Palm Coast vs. Kevin Kobayashi, Jr., 34-8, Monarch (Coconut Creek)

Nathan Segal, Sr., 39-3, Miami Palmetto vs. Travis Fulk, Sr., 32-7, Manatee (Bradenton)

Jorge de la Pena, Sr., 37-13, Braddock (Miami) vs. Skip Reagor, Sr., 39-11, Bloomingdale (Valrico)

Zack Gazda, Jr., 33-12, Deltona vs. Elias Khwaja, Sr., 47-1, Douglas (Parkland)

Jason Alfau, Fr., 43-9, South Dade (Homestead) vs. Tyler Liberatore, Sr., 46-0, Brandon

Richard Hillinger, Sr., 41-8, Dr. Phillips (Orlando) vs. Sheldon Smith, Jr., 38-5, Plantation

Matt Shropshire, Sr., 36-2, Lake Brantley (Altamonte Springs) vs. Juan Escobar, Sr., 32-12, Nova (Davie)

Wade Ridings, Jr., 18-10, Osceola (Kissimmee) vs. Yoanse Mejia, Jr., 41-7, Southwest Miami


140-Pound Class

Eric O’Neill, Jr., 36-3, Winter Springs vs. Paul Zupofska, So., 39-14, Osceola (Kissimmee)

Maximilian Becks, Sr., 47-7, Nova (Davie) vs. Sonny Gulesian, So., 25-2, Columbus (Miami)

Jake Ferrara, Sr., 30-4, Wellington vs. Justin Vazquez, Sr., 34-4, Varela (Miami)

Anthony Gilbert, Sr. ,31-12, East River (Orlando) vs. Alexander Doran, Sr., 49-5, Manatee (Bradenton)

Jesse Ramirez, Sr., 52-10, South Dade (Homestead) vs. Brandon Pellecer, Sr., 48-2, St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)

Brice Jones, Jr., 45-15, Brandon vs. Nick Michael, Sr., 31-8, Flagler Palm Coast

Sean Dulom, Jr., 33-7, Sarasota vs. Jared Watkins, Sr., 40-7, Dr. Phillips (Orlando)

Connor Jones, Jr., 22-16, Douglas (Parkland) vs. Orlando Cardelle, Sr., 36-4, South Miami


145-Pound Class

Ariel Serrano, Sr., 40-11, Winter Springs vs. Scott D’Attilo, Sr., 22-4, Taravella (Coral Springs)

Kristopher Iglesias, So., 38-3, Miami Palmetto vs. Brett Barber, Jr., 41-9, Manatee (Bradenton)

Matthew Lamm, Sr., 36-7, Miami Sunset vs. Travis Berridge, So., 54-9, Brandon

Cholito Tony-Meade, Sr., 32-7, Sandalwood (Jacksonville) vs. Brandon Erfft, Jr., 37-1, Port St. Lucie

Miguel Flores, Sr., 34-12, South Miami vs. Pete Baldwin, Sr., 50-0, Osceola (Kissimmee)

Cody Dourden, Jr., 36-18, Cypress Creek (Orlando) vs. Carter Phillips, Sr., 41-5, Boca Raton

Dylan Heroian, Sr., 40-10, Olympia (Orlando) vs. Mitch White, Sr., 39-6, Park Vista (Lake Worth)

Dylan Gouletas, Sr., 31-10, East Lake (Tarpon Springs) vs. Ramiro Rojas, Sr., 45-2, Braddock (Miami)

 

152-Pound Class

Levi Duvall, Sr., 36-2, Orange Park vs. Dakota Concepcion, Jr., 39-6, Flanagan (Pembroke Pines)

Kenny Martin, Jr., 30-9, Osceola (Kissimmee) vs. Tony Salone, Sr., 35-2, Palm Beach Central (Wellington)

Jacob Moskowitz, Sr., 49-5, George Jenkins (Lakeland) vs. Brandon Mon, Jr., 38-11, Boca Raton

Sean Roberts, Jr., 28-10, DeLand vs. Andres Montero, Sr., 42-5, South Dade (Homestead)

Nelson Compere, Jr., 14-12, Coral Springs vs. Clark Glass, Jr., 61-1, Brandon

Robert Miranda, Sr., 35-11, South Miami vs. Boky Lee, Sr., 31-5, Lake Mary

Lazaro Calderin, Sr., 26-8, Miami Killian vs. Josh Ceballos, Jr., 42-10, Olympia (Orlando)

Christian Vazquez, So., 34-17, Gateway (Kissimmee) vs. Gio Jiovenetta, So., 46-2, Douglas (Parkland)

 

160-Pound Class

Richard Perry, Sr., 42-5, Hagerty (Oviedo) vs. Trey Lawson, Sr., 26-9, Freedom (Tampa)

Stone Desmond, Jr., 47-5, Park Vista (Lake Worth) vs. Edwin Wilson, Sr., 7-2, Miami Southridge

Jaymes Stanley, Sr., 33-2, Port St. Lucie vs. Joseph Roy, Jr., 34-6, Miami Palmetto

Corey Van Dorn, Fr., 22-18, Orange Park vs. Wally Figaro, Sr., 60-2, Brandon

Navil Pou, Sr., 32-8, North Miami Beach vs. Vinny Jiovenneta, Sr., 48-0, Douglas (Parkland)

Bobby Werdell, Sr., 42-6, North Port vs. Trent McDade, Sr., 36-9, Lyman (Longwood)

Charles McDaniel, Sr., 37-7, Countryside (Clearwater) vs. Chris Antonucci, Sr., 40-5, Fleming Island

Ricardo Kos, Jr., 27-7, West Boca Raton vs. Matthew Lent, Jr., 24-1, Cooper City

 

171-Pound Class

Kyle Gach, Sr., 39-10, Winter Springs vs. Keith Simmons, So., 26-10, Homestead

Chris Pagan, So., 42-11, Osceola (Kissimmee) vs. Nick Vinson, Jr., 37-5, Port St. Lucie

Nick Oregera, Sr., 36-11, Palm Harbor University vs. Warren Whyte, Jr., 36-7, Nova (Davie)

Drew Hernandez, Jr., 31-9, Seminole (Stanford) vs. Justin Cook, Sr., 37-2, Miami Palmetto

Andrew Harris, Sr., 29-15, Boca Raton vs. Kyle Koziel, Jr., 58-1, Brandon

Daniel Santil, Jr., 36-8, South Dade (Homestead) vs. Joe Haas, Sr., 33-6, Timber Creek (Orlando)

George Knowles, So., 29-7, Braddock (Miami) vs. Jaycius Golding, Sr., 33-9, West Orange (Winter Garden)

Brandon Dorney, Jr., 22-11, Chamberlain (Tampa) vs. Henry Carrillo, Sr., 30-2, Deerfield Beach

 

189-Pound Class

Robert O’Neil, Sr., 36-4, Winter Springs vs. Andrew Ford, Sr., 28-7, Freedom (Tampa)

Nic Swift, Sr., 43-13, Cypress Bay (Weston) vs. Sydney Douge, Sr., 33-3, Miami Palmetto

Derek Ort, Sr., 29-2, Vero Beach vs. Norris Mayfield, Sr., 34-10, Homestead

Josiah Welch, Sr., 36-8, Lake Howell (Winter Park) vs. Mike Ettore, Sr., 61-1, Brandon

Christian Hill, Jr., 24-7, South Dade (Homestead) vs. Joe Farina, Sr., 25-3, Coral Glades (Coral Springs)

Carlos Martinez, So., 29-14, North Port vs. Tyler Andreasson, 29-12, Deltona

Kenny Rach, Sr., 48-12, Bloomingdale (Valrico) vs. Johnny Barrett, Sr., 44-5, Flagler Palm Coast

Eliezer Perez, Sr., 27-5, John I. Leonard (Greenacres) vs. Jeremy Troncoso, Sr., 36-0, American (Hialeah)

 

215-Pound Class

Ryan Petro, Sr., 24-2, Winter Springs vs. Matt Levey, Sr., 20-11, West Boca Raton

Francisco Mendez, Jr., 27-7, Hialeah Gardens vs. Alec Nutting, Jr., 17-1, Lakeland

Ryan Hartnett, Sr., 29-5, Ferguson (Miami) vs. Kevin Kitchen, Sr., 15-5, Countryside (Clearwater)

Nick Shaw, Sr., 43-6, Flagler Palm Coast vs. Brandon Lustgarden, Sr., 39-3, Wellington

William Ford, Jr., 5-3, South Dade (Homestead) vs. Jared Stippert, Sr., 32-4, Palm Harbor University

Regie Northrup, Jr., 21-4, First Coast (Jacksonville) vs. Arthur O’Neill, Jr., 47-4, Douglas (Parkland)

Alton Meeks, So., 24-1, Boone (Orlando) vs. Brad Mills, Jr., 22-5, St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)

Lorenzo Martinez, Sr., 48-8, Brandon vs. Demond Richardson, Fr., 27-3, Homestead

 

285-Pound Class

Ricky Carter, Sr., 23-3, Forest (Ocala) vs. Kevin Williams, Sr., 35-2, Flanagan (Pembroke Pines)

Ryan Johnson, Sr., 26-12, Countryside (Clearwater) vs. Craig Mathews, Jr., 27-7, Spanish River (Boca Raton)

Joe Dudley, Sr., 44-20, Brandon vs. Chris Escamilla, Sr., 40-2, Park Vista (Lake Worth)

Micah Cross, Jr., 33-9, East River (Orlando) vs. Devonte Forbes, Sr., 22-3, Dr. Krop (Miami)

Kory Knight, Jr., 24-8, South Plantation vs. Quinn Tibbetts, Sr., 47-9, Manatee (Bradenton)

Cornell Gilmore, So., 34-7, Miami Palmetto vs. Richard Brown, Sr., 37-5, Orange Park

Michael Montero, Sr., 35-6, Columbus (Miami) vs. Scott Accomando, Jr., 36-10, Winter Springs

Doug Berry, Sr., 29-8, Port Charlotte vs. Karl Stanborough, Sr., 49-6, Jupiter