2014-15 Girls Weightlifting State Series Assignments

The following assignments are for the 2014-15 FHSAA State Girls Weightlifting Series. Schools that believe they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

X – Denotes District Coordinator

Single Class

(219 schools)

DISTRICT 1
(19 schools)
Baker
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach
Gulf Breeze
Jay
Milton
Navarre - X
Niceville
Northview (Bratt)
Pace
Pensacola
Pine Forest (Pensacola)
Rocky Bayou Christian (Niceville)
South Walton (Santa Rosa Beach)
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola)
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(20 schools)

Altha
Arnold (Panama City Beach) 
Bay (Panama City)
Bozeman (Southport)
Chiles (Tallahassee)
Columbia (Lake City)
Godby (Tallahassee)
Leon (Tallahassee) - X
Lincoln (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee)
Marianna
Mosley (Lynn Haven)
North Bay Haven (Panama City)
Rickards (Tallahassee)
Rutherford (Panama City)
Sneads
Suwannee (Live Oak)
Taylor County (Perry)
Vernon
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(28 schools)

Atlantic Coast (Jacksonville)
Baker County (Glen St. Mary)
Baldwin
Bartram Trail (St. Johns)
Bishop Snyder (Jacksonville)
Clay (Green Cove Springs)
Creekside (St. Johns)
Ed White (Jacksonville) - X
Englewood (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Fleming Island 
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Menendez (St. Augustine)
Middleburg
Nease (Ponte Vedra)
Oakleaf (Orange Park)
Orange Park
Paxon (Jacksonville)
Ponte Vedra
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
Ridgeview (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
St. Augustine
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 4
(23 schools)

Belleview
Bradford (Starke)
Bronson
Buchholz (Gainesville) - X
Chiefland
Dunnellon
Eastside (Gainesville)
Forest (Ocala) 
Fort White
Gainesville
Interlachen
Keystone Heights
Lake Weir
North Marion (Citra)
Oak Hall (Gainesville)
Palatka
Santa Fe (Alachua)
Union County (Lake Butler)
Vanguard (Ocala)
Villages
West Port (Ocala)
Wildwood
Williston

DISTRICT 5
(22 schools)

Academy at the Lakes (Land O'Lakes)
Anclote (Holiday)
Citrus (Inverness)
Crystal River
Fivay (Hudson)
Gulf (New Port Richey)
Hernando (Brooksville)
Hudson
Land O’Lakes
Lecanto
Mitchell (New Port Richey)
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey) 
South Sumter (Bushnell)
Springstead (Spring Hill)
Sunlake (Land O’Lakes) - X
Weeki Wachee
Wesley Chapel
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Zephyrhills

DISTRICT 6
(29 schools)

Atlantic (Port Orange)
Crescent City
DeLand
Deltona
East Ridge (Clermont)
Eustis - X
Flagler Palm Coast
Hagerty (Oviedo)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lake Mary
Lake Minneola
Leesburg
Lyman (Longwood)
Matanzas (Palm Coast)
Mount Dora
New Smyrna Beach
Orangewood Christian (Maitland)
Oviedo
Seabreeze (Daytona Beach)
Seminole (Sanford)
South Lake (Groveland)
Spruce Creek (Port Orange) 
Tavares
Taylor (Pierson)
Trinity Prep (Winter Park)
Umatilla
University (Orange City)
Winter Springs

DISTRICT 7
(27 schools)

Apopka
Boone (Orlando)
Celebration
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
East River (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Harmony
Jones (Orlando) - X
Lake Nona (Orlando)
Liberty (Kissimmee)
New Dimensions (Kissimmee)
Oak Ridge (Orlando)
Ocoee
Olympia (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
Poinciana (Kissimmee)
St. Cloud
Timber Creek (Orlando) 
University (Orlando)
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)
Winter Park

DISTRICT 8
(20 schools)

Avon Park
Bayshore (Bradenton) - X
Booker (Sarasota)
Braden River (Bradenton)
Charlotte (Punta Gorda) 
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula)
LaBelle
Lake Placid
Lakewood Ranch (Bradenton)
Lemon Bay (Englewood)
Manatee (Bradenton)
North Port
Palmetto
Port Charlotte
Riverview (Sarasota)
Sarasota
Sebring
Southeast (Bradenton)
Venice

DISTRICT 9
(14 schools)

Dwyer (Palm Beach Gardens)
Fort Pierce Central
Fort Pierce Westwood
Jensen Beach
Jupiter
Martin County (Stuart) - X
Okeechobee
Pahokee
Palm Beach Gardens
Port St. Lucie
St. Edward’s (Vero Beach)
South Fork (Stuart)
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Vero Beach

DISTRICT 10
(17 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Boynton Beach
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth - X
Olympic Heights (Boca Raton)
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Piper (Sunrise)
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee) 
Spanish River (Boca Raton)
Suncoast (Riviera Beach)
Village Academy (Delray Beach)
Wellington
West Boca Raton

Independent

(16 schools)
Baldwin
Branford
​Central (Brooksville)
City of Life Christian (Kissimmee)
Dixie County (Cross City)
East Gadsden (Havana)
Freeport
Gold Coast (West Palm Beach)
King's Academy (West Palm Beach)
Newberry
Park Vista (Lake Worth)
Pinecrest Prep (Miami)
Santaluces (Lantana)
Trenton
​Walton (DeFuniak Springs)
Westside (Jacksonville)