2013-14 Girls Weightlifting State Series Assignments

The following assignments are for the 2013-14 FHSAA State Girls Weightlifting Series. Schools that believe they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

X – Denotes District Coordinator

Single Class

(219 schools)

DISTRICT 1
(20 schools)
Baker
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach
Gulf Breeze
Jay
Milton
Navarre - X
Niceville 
Northview (Bratt)
Pace
Pensacola
Pine Forest (Pensacola)
Rocky Bayou Christian (Niceville)
South Walton (Santa Rosa Beach)
Tate (Cantonment)
Walton (DeFuniak Springs)
Washington (Pensacola)
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(19 schools)

Altha
Arnold (Panama City Beach) 
Bay (Panama City)
Bozeman (Southport)
Chiles (Tallahassee)
Columbia (Lake City)
Godby (Tallahassee)
Leon (Tallahassee) - X
Lincoln (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee)
Marianna
Mosley (Lynn Haven)
Rickards (Tallahassee)
Rutherford (Panama City)
Sneads
Suwannee (Live Oak)
Taylor County (Perry)
Vernon
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(28 schools)

Andrew Jackson (Jacksonville)
Atlantic Coast (Jacksonville)
Baker County (Glen St. Mary)
Baldwin
Bartram Trail (St. Johns)
Bishop Snyder (Jacksonville)
Clay (Green Cove Springs)
Creekside (St. Johns)
Ed White (Jacksonville) - X
Englewood (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Fleming Island 
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Menendez (St. Augustine)
Middleburg
Nease (Ponte Vedra)
Oakleaf (Orange Park)
Orange Park
Paxon (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
Ridgeview (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
St. Augustine
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 4
(23 schools)

Belleview
Bradford (Starke)
Bronson
Buchholz (Gainesville) - X
Chiefland
Dunnellon
Eastside (Gainesville)
Forest (Ocala) 
Fort White
Gainesville
Hawthorne
Interlachen
Keystone Heights
Lake Weir
North Marion (Citra)
Palatka
Santa Fe (Alachua)
Union County (Lake Butler)
Vanguard (Ocala)
Villages
West Port (Ocala)
Wildwood
Williston

DISTRICT 5
(22 schools)

Anclote (Holiday)
Central (Brooksville)
Citrus (Inverness)
Crystal River
Fivay (Hudson)
Gulf (New Port Richey)
Hernando (Brooksville)
Hudson
Land O’Lakes
Lecanto
Mitchell (New Port Richey)
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey) 
South Sumter (Bushnell)
Springstead (Spring Hill)
Sunlake (Land O’Lakes) - X
Weeki Wachee
Wesley Chapel
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Zephyrills

DISTRICT 6
(30 schools)

Atlantic (Port Orange)
Crescent City
DeLand
Deltona
East Ridge (Clermont)
Eustis - X
Flagler Palm Coast
Hagerty (Oviedo)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lake Mary
Lake Minneola
Leesburg
Lyman (Longwood)
Matanzas (Palm Coast)
Mount Dora
New Smyrna Beach
Orangewood Christian (Maitland)
Oviedo
Pine Ridge (Deltona)
Seabreeze (Daytona Beach)
Seminole (Sanford)
South Lake (Groveland)
Spruce Creek (Port Orange) 
Tavares
Taylor (Pierson)
Trinity Prep (Winter Park)
Umatilla
University (Orange City)
Winter Springs

DISTRICT 7
(26 schools)

Apopka
Boone (Orlando)
Celebration
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
East River (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Harmony
Jones (Orlando) - X
Lake Nona (Orlando)
Liberty (Kissimmee)
Oak Ridge (Orlando)
Ocoee
Olympia (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
Poinciana (Kissimmee)
St. Cloud
Timber Creek (Orlando) 
University (Orlando)
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)
Winter Park

DISTRICT 8
(20 schools)

Avon Park
Bayshore (Bradenton) - X
Booker (Sarasota)
Braden River (Bradenton)
Charlotte (Punta Gorda) 
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula)
LaBelle
Lake Placid
Lakewood Ranch (Bradenton)
Lemon Bay (Englewood)
Manatee (Bradenton)
North Port
Palmetto
Port Charlotte
Riverview (Sarasota)
Sarasota
Sebring
Southeast (Bradenton)
Venice

DISTRICT 9
(15 schools)

Dwyer (Palm Beach Gardens)
Fort Pierce Central
Fort Pierce Westwood
Heritage (Palm Bay)
Jensen Beach
Jupiter
Martin County (Stuart) - X
Okeechobee
Pahokee
Palm Beach Gardens
Port St. Lucie
St. Edward’s (Vero Beach)
South Fork (Stuart)
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Vero Beach

DISTRICT 10
(16 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Boynton Beach
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth - X
Olympic Heights (Boca Raton)
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Piper (Sunrise)
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee) 
Spanish River (Boca Raton)
Village Academy (Delray Beach)
Wellington
West Boca Raton

Independent

(12 schools)
Baldwin
Branford
City of Life Christian (Kissimmee)
Westside (Jacksonville)
Gold Coast (West Palm Beach)
King's Academy (West Palm Beach)
Newberry
Oak Hall (Gainesville)
Park Vista (Lake Worth)
Pinecrest Prep (Miami)
Santaluces (Lantana)
Trenton