2011-12 Tennis State Series Assignments

The following assignments are for the 2011-12 FHSAA State Tennis Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

Class 4A | Class 3A | Class 2A | Class 1A

Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

(X – denotes District Coordinator)
 

Class 4A

121 Schools
Fall 2010 Student Population: 2017-4247

REGION 1
(16 schools)
 
DISTRICT 1
(7 schools)
Buchholz  (Gainesville)
Chiles  (Tallahassee)
Flagler Palm Coast
Fleming Island (Orange Park) - X
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
 
DISTRICT 2
(9 schools)
DeLand 
Hagerty (Oviedo)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary 
Lyman (Longwood)
Oviedo 
Seminole (Sanford) - X
Spruce Creek (Port Orange)
Winter Springs 
 
REGION 2
(18 schools)
 
DISTRICT 3
(10 schools)
Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando) - X
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Lake Howell (Winter Park)
Liberty (Kissimmee)
Timber Creek (Orlando)
University School (Orlando)
Winter Park 
 
DISTRICT 4
(8 schools)
Apopka 
Dr. Phillips (Orlando)
East Ridge (Clermont)
Ocoee 
Olympia (Orlando)
South Lake (Groveland) - X
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)
 
REGION 3
(14 schools)
 
DISTRICT 5
(6 schools)
Bloomingdale (Valrico)
Brandon  
Durant (Plant City) - X
Newsome (Lithia)
Plant City
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
 
DISTRICT 6
(8 schools)
Alonso (Tampa)
Freedom (Tampa)
Gaither (Tampa)
George Steinbrenner (Lutz)
Plant (Tampa)
Riverview (Riverview)
Tampa Bay Tech 
Wharton (Tampa) - X
 
REGION 4
(10 schools)
 
DISTRICT 7
(5 schools)
Clearwater 
Countryside (Clearwater)
East Lake (Tarpon Springs) - X
Palm Harbor University 
Pinellas Park (Largo)
 
DISTRICT 8
(5 schools)
Manatee (Bradenton) - X
North Port 
Riverview (Sarasota)
Seminole 
St. Petersburg 
 
REGION 5
(19 schools)
 
DISTRICT 9
(9 schools)
Centennial (Port St. Lucie)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Jupiter 
Fort Pierce Central 
Palm Beach Gardens 
Royal Palm Beach 
Treasure Coast (Port St. Lucie) - X
Viera (Melbourne)
Vero Beach 
 
DISTRICT 10
(10 schools)
Atlantic (Delray Beach) 
Boca Raton 
John I. Leonard (Greenacres)
Palm Beach Central (Wellington)
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana) - X
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Spanish River (Boca Raton)
West Boca Raton 
Wellington 
 
REGION 6
(14 schools)
 
DISTRICT 11
(7 schools)
Coconut Creek 
Coral Glades
Coral Springs
Deerfield Beach 
Douglas  (Parkland) - X
Monarch (Coconut Creek)
Taravella (Coral Springs)
 
DISTRICT 12
(7 schools)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Cooper City 
Cypress Bay (Weston)
Northeast (Oakland Park) - X
Plantation 
South Plantation 
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
 
REGION 7
(14 schools)
 
DISTRICT 13
(7 schools)
Everglades (Miramar) - X
Flanagan (Pembroke Pines)
Miramar 
Nova (Davie)
South Broward (Hollywood)
West Broward (Pembroke Pines)
Western (Davie)
 
DISTRICT 14
(7 schools)
American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami)
Hialeah Gardens
Hialeah 
North Miami Beach 
North Miami 
Reagan (Doral) - X
 
REGION 8
(16 schools)
 
DISTRICT 15
(8 schools)
Braddock (Miami)
Columbus (Miami) [boys only]
Coral Gables 
Ferguson (Miami) - X
Lourdes (Miami) [girls only]
Miami Beach 
Miami 
Varela (Miami)
 
DISTRICT 16
(8 schools)
Coral Reef (Miami)
Miami Killian
Miami Palmetto 
Miami Southridge 
Miami Sunset 
South Dade (Homestead)
South Miami - X
Southwest Miami

Class 3A

132 Schools
Fall 2010 Student Population: 1544-2016

REGION 1
(16 schools)
 
DISTRICT 1
(9 schools)
Escambia (Pensacola) - X
Gulf Breeze
Milton 
Navarre 
Pace 
Pensacola 
Pine Forest (Pensacola)
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola)
 
DISTRICT 2
(7 schools)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach) - X
Crestview 
Fort Walton Beach 
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven)
Niceville 
 
REGION 2
(14 schools)
 
DISTRICT 3
(7 schools)
Atlantic Coast (Jacksonville)
Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
Paxon (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville) - X
Stanton (Jacksonville)
Wolfson  (Jacksonville)
 
DISTRICT 4
(7 schools)
Bartram Trail 
Matanzas (Palm Coast)
Middleburg
Oakleaf (Orange Park) - X
Orange Park 
Ridgeview (Orange Park)
St. Augustine 
 
REGION 3
(16 schools)
 
DISTRICT 5
(8 schools)
Citrus (Inverness)
Columbia  (Lake City)
Forest (Ocala)
Gainesville 
Lake Weir (Ocala) - X
Lecanto
Vanguard (Ocala)
West Port (Ocala)
 
DISTRICT 6
(8 schools)
Central (Brooksville)
Land O'Lakes 
Leesburg
Mitchell  (New Port Richey) 
River Ridge  (New Port Richey)
Springstead (Spring Hill)
Sunlake (Land O'Lakes)
Zephyrhills - X
 
REGION 4
(20 schools)
 
DISTRICT 7
(11 schools)
Deltona [girls only]
East River (Orlando) 
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando) - X
Lake Minneola 
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach 
Oak Ridge (Orlando)
Pine Ridge (Deltona)
Seabreeze (Daytona Beach)
University (Orange City) 
 
DISTRICT 8
(9 schools)
Bayside (Palm Bay)
Celebration 
Eau Gallie (Melbourne)
Harmony - X
Melbourne 
Osceola (Kissimmee)
Palm Bay (Melbourne)
Sebastian River
St. Cloud 
 
REGION 5
(19 schools)
 
DISTRICT 9
(9 schools)
Armwood (Seffner)
Chamberlain (Tampa)
East Bay (Gibsontown)
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
King  (Tampa) - X
Leto (Tampa)
Sickles (Tampa)
Strawberry Crest (Seffner)
 
DISTRICT 10
(10 schools)
Bartow 
George Jenkins (Lakeland)
Haines City 
Kathleen (Lakeland) - X
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland 
Ridge Community (Davenport)
Sebring 
Winter Haven 
 
REGION 6
(15 schools)
 
DISTRICT 11
(7 schools)
Boca Ciega (Gulfport)
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Gibbs (St. Petersburg)
Largo - X
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
Tarpon Springs 
 
DISTRICT 12
(8 schools)
Bayshore (Bradenton)
Braden River (Bradenton) - X
Charlotte (Punta Gorda)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Palmetto 
Port Charlotte 
Sarasota 
Venice 
 
REGION 7
(13 schools)
 
DISTRICT 13
(8 schools)
Cape Coral
Cypress Lake (Fort Myers)
Fort Myers 
Ida Baker (Cape Coral)
Island Coast (Cape Coral)
North Fort Myers - X
Riverdale (Fort Myers)
South Fort Myers 
 
DISTRICT 14
(5 schools)
Barron Collier (Naples)
East Lee County (Lehigh Acres)
Gulf Coast (Naples)
Naples - X
Palmetto Ridge (Naples)

REGION 8
(19 schools)
 
DISTRICT 15
(10 schools)
Blanche Ely (Pompano Beach)
Forest Hill (West Palm Beach) 
Jensen Beach 
Lake Worth 
Martin County (Stuart)
Okeechobee 
Olympic Heights (Boca Raton)
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Port St. Lucie 
South Fork (Stuart) - X
 
DISTRICT 16
(9 schools)
Belen Jesuit (Miami) [boys only]
Fort Lauderdale
Goleman (Miami)
Hialeah-Miami Lakes 
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Miami Carol City 
Miami Central
Miami Northwestern 
Miami Springs
Pembroke Pines Charter - X
 

Class 2A

122 Schools
Fall 2010 Student Population: 645-1543

REGION 1
(12 schools)
 
DISTRICT 1
(5 schools)
Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City) - X
Rutherford (Springfield)
Walton (DeFuniak Springs) [boys only]
West Florida (Pensacola)
 
DISTRICT 2
(7 schools)
Florida High (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
Madison County   (Madison)
Rickards (Tallahassee) - X
Suwannee (Live Oak)
Taylor County (Perry)
Wakulla (Crawfordville)
 
REGION 2
(16 schools)
 
DISTRICT 3
(9 schools)
Baker County (Glen St. Mary)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville)
Fernandina Beach 
Raines (Jacksonville) - X
Ribault (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
West Nassau County (Callahan)
Yulee 
 
DISTRICT 4
(7 schools)
Bradford (Starke)
Clay (Green Cove Springs) - X
Creekside (St. Johns)
Keystone Heights
Menendez (St. Augustine)
Nease (Ponte Vedra)
Ponte Vedra 
 
REGION 3
(17 schools)
 
DISTRICT 5
(8 schools)
Belleview 
Crystal River 
Dunnellon [girls only]
Eastside (Gainesville) 
Interlachen - X
North Marion (Citra) [girls only]
Palatka 
Santa Fe (Alachua)
 
DISTRICT 6
(9 schools)
Anclote (Holiday)
Fivay (Land O'Lakes)
Hernando (Brooksville)
Hudson 
Gulf  (New Port Richey)
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
Ridgewood (New Port Richey) - X
Wesley Chapel 
 
REGION 4
(17 schools)
 
DISTRICT 7
(8 schools)
Atlantic (Port Orange)
Bishop Moore (Orlando)
Eustis 
Lake Highland Prep (Orlando)
Lake Nona (Orlando) - X
Mount Dora 
Tavares 
Umatilla 
 
DISTRICT 8
(9 schools)
Astronaut (Titusville)
Cocoa [boys only] - X
Cocoa Beach  
Heritage (Palm Bay)
Merritt Island 
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)
Space Coast (Cocoa)
Titusville 
 
REGION 5
(18 schools)
 
DISTRICT 9
(8 schools)
Auburndale - X
Avon Park  
Hardee (Wauchula)
Lake Placid 
Lake Wales 
Mulberry 
Poinciana (Kissimmee)
Tenoroc (Lakeland)
 
DISTRICT 10
(10 schools)
Blake (Tampa) [girls only]
Dunedin 
Holy Names (Tampa) [girls only]
Jesuit (Tampa) (boys only)
Lakewood (St. Petersburg)
Lennard (Ruskin)
Middleton (Tampa)
Robinson (Tampa) - X
Spoto (Riverview)
Tampa Catholic 
 
REGION 6
(14 schools)
 
DISTRICT 11
(7 schools)
Booker (Sarasota)
DeSoto County (Arcadia)
Dunbar (Fort Myers)
Lehigh Senior  (Lehigh Acres)
Lemon Bay (Englewood) - X
Mariner (Cape Coral)
Southeast (Bradenton)
 
DISTRICT 12
(7 schools)
Bishop Verot (Fort Myers)
Estero - X
Gateway Charter (Fort Myers)
Golden Gate (Naples)
Immokalee 
LaBelle 
Lely (Naples)
 
REGION 7
(16 schools)
 
DISTRICT 13
(7 schools)
Boynton Beach 
Clewiston 
Dreyfoos (West Palm Beach)
Fort Pierce Westwood 
Glades Central (Belle Glade)
Lincoln Park (Fort Pierce)
Suncoast (Riviera Beach) - X
 
DISTRICT 14
(9 schools)
American Heritage (Plantation)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Coral Springs Charter - X
Dillard (Fort Lauderdale)
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach 
University School (Davie) 
 
REGION 8
(11 schools)
 
DISTRICT 15
(5 schools)
Hallandale [girls only]
Miami Jackson - X 
Monsignor Pace (Miami)
Mourning (North Miami)
Somerset Academy (Pembroke Pines)
 
DISTRICT 16
(6 schools)
Coral Shores (Tavernier) 
Doral Academy Charter (Miami)
Gulliver Prep (Pinecrest)
Key West 
Immaculata-LaSalle (Miami)
St. Brendan (Miami) - X

Class 1A

118 Schools 
Fall 2010 Student Population: 40-640

REGION 1
(8 schools)
 
DISTRICT 1
(4 schools)
Freeport - X
Pensacola Catholic 
Rocky Bayou Christian (Niceville)
South Walton (Santa Rosa Beach)
 
DISTRICT 2
(4 schools)
John Paul II Catholic (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee)
Munroe Day (Quincy) [girls only]
North Florida Christian (Tallahassee) - X
 
REGION 2
(13 schools)
 
DISTRICT 3
(8 schools)
Baldwin   
Bishop Snyder (Jacksonville) - X
Christ's Church Academy (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville)
Providence (Jacksonville)
St. Johns Country Day (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine)
Trinity Christian (Jacksonville)
 
DISTRICT 4
(5 schools)
Newberry [girls only]
Oak Hall (Gainesville)
P.K. Yonge (Gainesville) - X
St. Francis (Gainesville)
Union County  (Lake Butler)
 
REGION 3
(19 schools)
 
DISTRICT 5
(10 schools)
Crescent City [girls only]
Father Lopez (Daytona Beach) - X
First Academy-Leesburg
Lake Mary Prep
The Master's Academy (Oviedo)
Mount Dora Christian 
St. John Lutheran (Ocala) [girls only]
Trinity Catholic  (Ocala)
Villages [girls only]
Warner Christian (South Daytona)
 
DISTRICT 6
(9 schools)
Circle Christian (Winter Park)
First Academy (Orlando)  
Foundation (Winter Garden)
Geneva (Winter Park) - X
Montverde Academy   
Orangewood Christian (Maitland)
Orlando Christian Prep 
Trinity Prep (Winter Park)
Windermere Prep
 
REGION 4
(15 schools)
 
DISTRICT 7
(6 schools)
All Saints' (Winter Haven)
Fort Meade 
Frostproof  
Lakeland Christian 
McKeel (Lakeland)
Santa Fe Catholic  (Lakeland) - X
 
DISTRICT 8
(9 schools)
Academy at the Lakes (Land O’Lakes)
Berkeley Prep (Tampa) - X
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Cambridge Christian (Tampa)
Carrollwood Day (Tampa)
Citrus Park Christian (Tampa)
Seffner Christian [girls only]
Tampa Prep 
Weeki Wachee 
 
REGION 5
(18 schools)
 
DISTRICT 9
(11 schools)
Admiral Farragut (St. Petersburg)
Calvary Christian (Clearwater)
Canterbury (St. Petersburg)
Cardinal Mooney  (Sarasota)
Clearwater Central Catholic 
Indian Rocks Christian (Largo)
Northside Christian (St. Petersburg) 
Out-of-Door (Sarasota) - X
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
St. Petersburg Catholic 
St. Stephen's Episcopal (Bradenton)  
 
DISTRICT 10
(7 schools)
Canterbury (Fort Myers)
Community School (Naples)
Evangelical Christian (Fort Myers)
First Baptist Academy (Naples) [girls only]
Oasis (Cape Coral)
Seacrest Country Day (Naples) - X
St. John Neumann (Naples)
 
REGION 6
(17 schools)
 
DISTRICT 11
(8 schools)
Edgewood (Merritt Island)
John Carroll (Fort Pierce)
Holy Trinity (Melbourne) - X
Master's Academy (Vero Beach)
Melbourne Central Catholic
Merritt Island Christian
St. Edward's (Vero Beach)
West Shore (Melbourne) 
 
DISTRICT 12
(9 schools)
Benjamin (Palm Beach Gardens)
Berean Christian (West Palm Beach)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Jupiter Christian 
King's Academy (West Palm Beach) - X
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Pine School (Stuart)
Trinity Christian Academy (Lake Worth)
Wellington Christian [girls only]
 
REGION 7
(15 schools)
 
DISTRICT 13
(7 schools)
American Heritage (Delray Beach)
Boca Raton Christian 
Donna Klein Jewish (Boca Raton) [boys only]
Grandview Prep (Boca Raton)
Pope John Paul II  (Boca Raton) - X
St. Andrew's (Boca Raton)
Yeshiva  (Boca Raton)
 
DISTRICT 14
(8 schools)
Calvary Christian (Fort Lauderdale) - X
Chaminade-Madonna (Hollywood)
Coral Springs Christian 
Posnack Hebrew Day (Plantation)
Sagemont (Weston) 
Sheridan Hills (Hollywood) [boys only]
South Florida HEAT (Fort Lauderdale)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)
 
REGION 8
(13 schools)
 
DISTRICT 15
(6 schools)
Archbishop Curley (Miami)
Dade Christian (Miami) - X
Doctors Charter (Miami Shores)
Hebrew Academy (Miami Beach)
Hillel (North Miami Beach) 
Miami Country Day 
 
DISTRICT 16
(7 schools)
Archimedean (Miami) [girls only]
Carrollton (Miami) [girls only]
International Studies (Miami) [boys only]
Marathon
Palmer Trinity (Palmetto Bay)
Ransom Everglades (Miami) - X
Westminster Christian (Miami)

Independent

(29 schools)

Andrew Jackson (Jacksonville)
Ben Gamla (Plantation)
Central Florida Prep (Gotha)
Community Christian (Tallahassee)
Cornerstone Charter (Belle Isle)
Divine Savior (Doral)
Donna Klein Jewish (Boca Raton) [girls only]
First Coast (Jacksonville)
Florida Prep (Melbourne) [boys only]
Florida Deaf and Blind (St. Augustine)
Franklin County (Eastpoint) [girls only]
Highlands UPrep (Sebring)
Hernando Christian (Brooksville)
Hilliard
Imagine School (North Port)
Jay
Miami Christian 
New Dimensions (Kissimmee) [girls only]
North Bay Haven (Panama City) 
North Marion (Citra) [boys only]
Northwest Christian (Miami)
Odessa Christian
Riviera Prep (Miami)
TERRA Institute (Miami)
Upperroom Christian (Fort Lauderdale)
Vanguard (Lake Wales) [boys only]
Walton (DeFuniak Springs) [girls only]
Washington (Miami)