Tennis State Series Assignments

The following assignments are for the 2014-15 FHSAA State Tennis Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

Class 4A | Class 3A | Class 2A | Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

X – Denotes District Coordinator

Class 4A

123 schools
Fall 2012 student population: 2037-4368
 
REGION 1
(15 schools)
 
DISTRICT 1
(7 schools)
Atlantic Coast (Jacksonville) - X
Buchholz (Gainesville)
First Coast (Jacksonville)
Flagler Palm Coast
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
 
DISTRICT 2
(8 schools)
DeLand
Lake Mary
Lyman (Longwood) - X
Oviedo
Seminole (Sanford)
Spruce Creek (Port Orange)
University (Orange City)
Winter Springs
 
REGION 2
(14 schools)
 
DISTRICT 3
(6 schools)
Apopka
East Ridge (Clermont)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Ocoee
Wekiva (Apopka) - X
West Orange (Winter Garden)
 
DISTRICT 4
(8 schools)
Boone (Orlando)
Colonial (Orlando) - X
Evans (Orlando)
Hagerty (Oviedo)
Lake Howell (Winter Park)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park
 
REGION 3
(15 schools)
 
DISTRICT 5
(8 schools)
Cypress Creek (Orlando) - X
Dr. Phillips (Orlando)
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Olympia (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
St. Cloud
Viera (Melbourne)
 
DISTRICT 6
(7 schools)
Durant (Plant City)
George Jenkins (Lakeland) - X
Haines City 
Newsome (Lithia)
Plant City
Ridge Community (Davenport)
Strawberry Crest (Dover)
 
REGION 4
(17 schools)
 
DISTRICT 7
(8 schools)
Alonso (Tampa)
Bloomingdale (Valrico)
East Bay (Gibsonton)
George Steinbrenner (Lutz)
Plant (Tampa) - X
Riverview (Riverview)
Sickles (Tampa)
Wharton (Tampa)
 
DISTRICT 8
(9 schools)
Countryside (Clearwater)
East Lake (Tarpon Springs)
Manatee (Bradenton)
North Port
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Riverview (Sarasota)
Seminole (Seminole)
St. Petersburg - X
 
REGION 5
(16 schools)
 
DISTRICT 9
(8 schools)
Centennial (Port St. Lucie)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Fort Pierce Central
Jupiter
Martin County (Stuart) - X
Palm Beach Gardens
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Vero Beach
 
DISTRICT 10
(8 schools)
John I. Leonard (Greenacres) - X
Lake Worth
Palm Beach Central (Wellington)
Park Vista (Lake Worth)
Royal Palm Beach
Santaluces (Lantana)
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington
 
REGION 6
(14 schools)
 
DISTRICT 11
(7 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Olympic Heights (Boca Raton) - X
Spanish River (Boca Raton)
West Boca Raton
 
DISTRICT 12
(7 schools)
Blanche Ely (Pompano Beach)
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs
Monarch (Coconut Creek)
South Plantation - X
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Taravella (Coral Springs)
 
REGION 7
(16 schools)
 
DISTRICT 13
(8 schools)
Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Flanagan (Pembroke Pines) - X
Miramar
Nova (Davie)
South Broward (Hollywood)
West Broward (Pembroke Pines)
Western (Davie)
 
DISTRICT 14
(8 schools)
American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami)
Everglades (Miramar)
Hialeah
Hialeah Gardens - X
North Miami
North Miami Beach
Reagan (Doral)
 
REGION 8
(16 schools)
 
DISTRICT 15
(7 schools)
Braddock (Miami) - X
Coral Gables
Ferguson (Miami)
Miami
Miami Beach
Miami Sunset
Varela (Miami)
 
DISTRICT 16
(9 schools)
Columbus (Miami) [boys only]
Coral Reef (Miami)
Lourdes (Miami) [girls only]
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge
South Dade (Homestead)
South Miami - X
Southwest Miami

Class 3A

130 schools
Fall 2012 student population: 1575-2036
 
REGION 1
(16 schools)
 
DISTRICT 1
(9 schools)
Crestview
Escambia (Pensacola)
Milton
Navarre
Pace
Pensacola - X
Pine Forest (Pensacola)
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola)
 
DISTRICT 2
(7 schools)
Chiles (Tallahassee)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Fort Walton Beach
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee) - X
Mosley (Lynn Haven)
Niceville
 
REGION 2
(16 schools)
 
DISTRICT 3
(8 schools)
Columbia (Lake City)
Ed White (Jacksonville)
Fleming Island (Orange Park)
Gainesville
Middleburg
Oakleaf (Orange Park)
Orange Park - X
Robert E. Lee (Jacksonville)
 
DISTRICT 4
(8 schools)
Bartram Trail (St. Johns)
Creekside (St. Johns) - X
Englewood (Jacksonville)
Matanzas (Palm Coast)
Nease (Ponte Vedra)
Ponte Vedra
St. Augustine
Terry Parker (Jacksonville)
 
REGION 3
(18 schools)
 
DISTRICT 5
(10 schools)
Citrus (Inverness)
Forest (Ocala)
Lake Minneola - X
Lake Weir (Ocala)
Lecanto
Leesburg
South Lake (Groveland)
Springstead (Spring Hill)
Vanguard (Ocala)
West Port (Ocala)
 
DISTRICT 6
(8 schools)
Deltona [girls only]
East River (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach - X
Oak Ridge (Orlando)
Pine Ridge (Deltona)
Seabreeze (Daytona Beach)
 
REGION 4
(17 schools)
 
DISTRICT 7
(8 schools)
Bartow
Celebration
Kathleen (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland) - X
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland
Liberty (Kissimmee)
Winter Haven
 
DISTRICT 8
(9 schools)
Armwood (Seffner)
Blake (Tampa)
Brandon
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
King (Tampa)
Lennard (Ruskin)
Leto (Tampa) - X
Tampa Bay Tech
 
REGION 5
(20 schools)
 
DISTRICT 9
(10 schools)
Chamberlain (Tampa) - X
Freedom (Tampa)
Gaither (Tampa)
Land O'Lakes
Middleton (Tampa)
Mitchell (New Port Richey)
Robinson (Tampa)
Spoto (Riverview)
Sunlake (Land O' Lakes)
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
 
DISTRICT 10
(10 schools)
Braden River (Bradenton)
Clearwater
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Largo
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
Palmetto - X
Sarasota
Venice
 
REGION 6
(15 schools)
 
DISTRICT 11
(7 schools)
Charlotte (Punta Gorda)
Fort Myers
Ida Baker (Cape Coral)
Island Coast (Cape Coral)
North Fort Myers - X
Port Charlotte
Riverdale (Fort Myers)
 
DISTRICT 12
(8 schools)
Barron Collier (Naples)
East Lee County (Lehigh Acres)
Estero
Gulf Coast (Naples)
Lehigh (Lehigh Acres)
Naples
Palmetto Ridge (Naples)
South Fort Myers - X
 
REGION 7
(13 schools)
 
DISTRICT 13
(7 schools)
Bayside (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne)
Harmony - X
Heritage (Palm Bay)
Lake Nona (Orlando)
Melbourne
Sebastian River (Sebastian)
 
DISTRICT 14
(6 schools)
Forest Hill (West Palm Beach)
Jensen Beach
Okeechobee
Palm Beach Lakes (West Palm Beach) - X
Port St. Lucie
South Fork (Stuart)
 
REGION 8
(15 schools)
 
DISTRICT 15
(5 schools)
Boynton Beach
Coconut Creek
Dillard (Fort Lauderdale) - X
Fort Lauderdale
Pembroke Pines Charter
 
DISTRICT 16
(10 schools)
Belen Jesuit (Miami) [boys only]
Doral (Miami)
Hialeah-Miami Lakes
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Miami Carol City
Miami Central
Miami Northwestern
Miami Springs
Mourning (North Miami)
TERRA Institute (Miami)

Class 2A

125 schools
Fall 2012 student population: 620-1574
 
REGION 1
(14 schools)
 
DISTRICT 1
(6 schools)
Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
Gulf Breeze
Rutherford (Panama City) - X
Walton (DeFuniak Springs)
West Florida (Pensacola)
 
DISTRICT 2
(8 schools)
Baker County (Glen St. Mary)
Florida High (Tallahassee)
Godby (Tallahassee) - X
Madison County (Madison)
Rickards (Tallahassee)
Suwannee (Live Oak)
Taylor County (Perry)
Wakulla (Crawfordville)
 
REGION 2
(16 schools)
 
DISTRICT 3
(10 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville)
Fernandina Beach
Paxon (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville) - X
Stanton (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)
Yulee
 
DISTRICT 4
(6 schools)
Bradford (Starke)
Clay (Green Cove Springs)
Keystone Heights
Menendez (St. Augustine) - X
Ridgeview (Orange Park)
Wolfson (Jacksonville)
 
REGION 3
(16 schools)
 
DISTRICT 5
(8 schools)
Belleview
Dunnellon [girls only]
Eastside (Gainesville) - X
Interlachen
North Marion (Citra)
Palatka
Santa Fe (Alachua)
Villages
 
DISTRICT 6
(8 schools)
Atlantic (Port Orange) [girls only]
Bishop Moore (Orlando)
Eustis - X
Lake Highland Prep (Orlando)
Mount Dora
Poinciana (Kissimmee)
Tavares
Umatilla [girls only]
 
REGION 4
(16 schools)
 
DISTRICT 7
(8 schools)
Central (Brooksville)
Crystal River
Hernando (Brooksville)
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
Weeki Wachee
Wesley Chapel
Zephyrhills - X
 
DISTRICT 8
(8 schools)
Anclote (Holiday)
Dunedin - X
Fivay (Hudson)
Gulf (New Port Richey)
Hudson
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Tarpon Springs
 
REGION 5
(13 schools)
 
DISTRICT 9
(8 schools)
Auburndale - X
Holy Names (Tampa) [girls only]
Jesuit (Tampa) [boys only]
Lake Wales
McKeel (Lakeland)
Mulberry [girls only]
Tampa Catholic
Tenoroc (Lakeland)
 
DISTRICT 10
(5 schools)
Bayshore (Bradenton)
Boca Ciega (Gulfport)
Booker (Sarasota)
Lakewood (St. Petersburg)
Southeast (Bradenton) - X
 
REGION 6
(17 schools)
 
DISTRICT 11
(9 schools)
Avon Park - X
Cape Coral
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula)
Lake Placid
Lemon Bay (Englewood)
Mariner (Cape Coral)
Oasis (Cape Coral) [girls only]
Sebring
 
DISTRICT 12
(8 schools)
Bishop Verot (Fort Myers)
Cypress Lake (Fort Myers)
Dunbar (Fort Myers)
Gateway Charter (Fort Myers) - X
Golden Gate (Naples)
Immokalee
LaBelle
Lely (Naples)
 
REGION 7
(16 schools)
 
DISTRICT 13
(10 schools)
Astronaut (Titusville) - X
Cocoa
Cocoa Beach
Merritt Island
Palm Bay (Melbourne)
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)
Space Coast (Cocoa)
Titusville
West Shore (Melbourne)
 
DISTRICT 14
(6 schools)
Clewiston
Dreyfoos (West Palm Beach) - X
Fort Pierce Westwood
Glades Central (Belle Glade)
Lincoln Park (Fort Pierce)
Suncoast (Riviera Beach)
 
REGION 8
(17 schools)
 
DISTRICT 15
(8 schools)
American Heritage (Plantation)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches) - X
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Coral Springs Charter
Hallandale [girls only]
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach
University School (Davie)
 
DISTRICT 16
(9 schools)
Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Pinecrest)
Immaculata-LaSalle (Miami)
Key West
Miami Jackson
Monsignor Pace (Miami) - X
Somerset Academy (Pembroke Pines)
St. Brendan (Miami)

Class 1A

127 schools
Fall 2012 student population: 0-619
 
REGION 1
(11 schools)
 
DISTRICT 1
(6 schools)
Freeport - X
Jay
North Bay Haven (Panama City)
Pensacola Catholic
Rocky Bayou Christian (Niceville)
South Walton (Santa Rosa Beach)
 
DISTRICT 2
(5 schools)
Community Christian (Tallahassee) [boys only]
John Paul II (Tallahassee) - X
Maclay (Tallahassee)
Munroe (Quincy) [girls only]
North Florida Christian (Tallahassee)
 
REGION 2
(15 schools)
 
DISTRICT 3
(7 schools)
Bishop Snyder (Jacksonville)
Christ's Church Academy (Jacksonville) - X
Episcopal (Jacksonville)
Providence (Jacksonville)
St. Johns Country Day (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine)
Trinity Christian (Jacksonville)
 
DISTRICT 4
(8 schools)
Crescent City [girls only]
Newberry [girls only]
Oak Hall (Gainesville)
P. K. Yonge (Gainesville)
St. Francis (Gainesville) [girls only]
St. John Lutheran (Ocala) [girls only]
Trinity Catholic (Ocala)
Union County (Lake Butler) - X
 
REGION 3
(14 schools)
 
DISTRICT 5
(7 schools)
Cornerstone Charter (Orlando)
First Academy (Orlando)
First Academy-Leesburg
Foundation Academy (Winter Garden)
Montverde - X
Mount Dora Bible
Windermere Prep
 
DISTRICT 6
(7 schools)
Circle Christian (Winter Park) - X
Father Lopez (Daytona Beach)
Geneva (Winter Park)
Lake Mary Prep
Orangewood Christian (Maitland)
The Master's Academy (Oviedo)
Trinity Prep (Winter Park)
 
REGION 4
(20 schools)
 
DISTRICT 7
(13 schools)
Academy at the Lakes (Land O'Lakes)
Berkeley Prep (Tampa)
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Brooks-DeBartolo (Tampa)
Calvary Christian (Clearwater)
Cambridge (Tampa)
Carrollwood (Tampa)
Citrus Park Christian (Tampa)
Clearwater Central Catholic
Foundation Christian (Valrico)
Hernando Christian (Brooksville) - X
Indian Rocks Christian (Largo)
Tampa Prep
 
DISTRICT 8
(7 schools)
All Saints' (Winter Haven) - X
Fort Meade
Frostproof
Lakeland Christian
Santa Fe Catholic (Lakeland)
Seffner Christian [girls only]
Vanguard (Lake Wales) [boys only]
 
REGION 5
(16 schools)
 
DISTRICT 9
(9 schools)
Admiral Farragut (St. Petersburg)
Bradenton Christian
Canterbury (St. Petersburg) - X
Cardinal Mooney (Sarasota)
Northside Christian (St. Petersburg)
Out-of-Door (Sarasota)
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
St. Petersburg Catholic
St. Stephen's (Bradenton)
 
DISTRICT 10
(7 schools)
Canterbury (Fort Myers)
Community School (Naples)
Evangelical Christian (Fort Myers) - X
Marco Island Academy
Seacrest Country Day (Naples)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)
St. John Neumann (Naples)
 
REGION 6
(18 schools)
 
DISTRICT 11
(9 schools)
Covenant Christian (Palm Bay)
Edgewood (Merritt Island)
Florida Air (Melbourne)
Holy Trinity (Melbourne)
John Carroll (Fort Pierce) - X
Master's Academy (Vero Beach)
Melbourne Central Catholic
Merritt Island Christian
St. Edward's (Vero Beach)
 
DISTRICT 12
(9 schools)
Benjamin (Palm Beach Gardens)
Berean Christian (West Palm Beach) - X
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Jupiter Christian
King's Academy (West Palm Beach)
Morningside (Port St. Lucie)
Oxbridge Academy (West Palm Beach)
Pine School (Hobe Sound)
Wellington Christian [girls only]
 
REGION 7
(15 schools)
 
DISTRICT 13
(8 schools)
American Heritage (Delray Beach)
Boca Raton Christian - X
FAU (Boca Raton) [boys only]
Grandview Prep (Boca Raton)
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Pope John Paul II (Boca Raton)
St. Andrew's (Boca Raton)
Trinity Christian (Lake Worth) [girls only]
 
DISTRICT 14
(7 schools)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Donna Klein Jewish (Boca Raton)
Posnack (Davie) - X
Sagemont (Weston)
Sheridan Hills Christian (Hollywood)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)
Yeshiva (Boca Raton)
 
REGION 8
(18 schools)
 
DISTRICT 15
(8 schools)
Archbishop Curley (Miami) - X
Chaminade-Madonna (Hollywood)
Dade Christian (Miami)
Divine Savior (Doral)
Doctors Charter (Miami Shores)
Hebrew Academy (Miami Beach)
Hillel (North Miami Beach)
Miami Country Day
 
DISTRICT 16
(10 schools)
Archimedean (Miami) [girls only]
Carrollton (Miami) [girls only]
International Studies (Miami) [boys only]
Marathon
MAST (Miami)
Palmer Trinity (Palmetto Bay)
Ransom Everglades (Miami)
Riviera Prep (Miami)
SLAM Academy (Miami)
Westminster Christian (Miami) - X

Independent

(21 schools)
Archimedean (Miami) [boys only]
Baldwin [girls only]
DJB Technical (Fort Myers)
Duval Charter (Jacksonville)
Florida Deaf and Blind (St. Augustine)
Greater Miami
Hilliard
Imagine School (North Port)
Jones (Orlando)
Miami Christian
Miami Edison
Mulberry [boys only]
New Dimensions (Kissimmee) [girls only]
Northeast (Oakland Park)
Oasis (Cape Coral) [boys only]
Pinecrest Prep (Miami)
Seven Rivers Christian (Lecanto)
Somerset Canyons (Boynton Beach)
St. Andrew's Episcopal (Fort Pierce)
Upperroom Christian (Fort Lauderdale)
Washington (Miami)