Swimming & Diving State Series Assignments 2011-12

The following assignments are for the 2011-12 FHSAA State Swimming & Diving Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

Class 3A | Class 2A | Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)
(X – denotes District Coordinators)

Class 3A

140 schools
Fall 2010 student population: 1930-4300

REGION 1
(38 schools)

DISTRICT 1
(11 schools
)
Atlantic Coast (Jacksonville)
Buchholz (Gainesville)
Ed White (Jacksonville) 
First Coast (Jacksonville)
Flagler Palm Coast - X
Fleming Island
Fletcher (Neptune Beach)
Forest (Ocala)
Mandarin (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
West Port (Ocala)

DISTRICT 2
(12 schools)
Apopka - X
Hagerty (Oviedo)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Ocoee
Oviedo
Seminole (Sanford)
Wekiva (Apopka)
Winter Park 
Winter Springs

DISTRICT 3
(15 schools)
Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando) - X
East Ridge (Clermont)
East River (Orlando)
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Lake Minneola
Olympia (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
South Lake (Groveland)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando) 
West Orange (Winter Garden)

REGION 2
(33 schools)

DISTRICT 4
(11 schools)
Bloomingdale (Valrico)
Brandon
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
Freedom (Tampa)
George Jenkins (Lakeland) - X
George Steinbrenner (Lutz)
Newsome (Lithia)
Plant City
Riverview
Tampa Bay Tech
Wharton (Tampa)

DISTRICT 5
(12 schools)
Alonso (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Clearwater
Countryside (Clearwater)
East Lake (Tarpon Springs)
Gaither (Tampa)
Northeast (St. Petersburg)
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo) 
Plant (Tampa) - X
Seminole
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)

DISTRICT 6
(9 schools)
Braden River (Bradenton)
Charlotte (Punta Gorda)
Manatee (Bradenton) 
North Port
Port Charlotte
Riverview (Sarasota)
Sarasota - X
St. Petersburg
Venice

REGION 3
(32 schools)

DISTRICT 7
(8 schools)
Centennial (Port St. Lucie)
DeLand
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Fort Pierce Central
Jupiter
Melbourne
Spruce Creek (Port Orange)
Treasure Coast (Port St. Lucie) - X
Vero Beach
Viera (Melbourne)

DISTRICT 8
(13 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton - X
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Park Vista (Lake Worth)
Royal Palm Beach
Santaluces (Lantana)
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Spanish River (Boca Raton)
Wellington
West Boca Raton

DISTRICT 9
(9 schools)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Coconut Creek
Coral Glades (Coral Springs) - X
Coral Springs 
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Monarch (Coconut Creek)
Plantation
Taravella (Coral Springs)

REGION 4
(37 schools)

DISTRICT 10
(12 schools)
Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Flanagan (Pembroke Pines)
McArthur (Hollywood)
Miramar
Northeast (Oakland Park)
Nova (Davie) - X
South Broward (Hollywood)
South Plantation
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
West Broward (Pembroke Pines)
Western (Davie)

DISTRICT 11
(12 schools)
American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami)
Goleman (Miami)
Hialeah
Hialeah Gardens
Miami - X
Miami Beach
Mourning (North Miami)
North Miami
North Miami Beach
Reagan (Doral)
Westland Hialeah

DISTRICT 12
(13 schools)

Braddock (Miami)
Columbus (Miami) [boys only]
Coral Gables 
Coral Reef (Miami)
Ferguson (Miami)
Lourdes (Miami) [girls only]
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Sunset
South Dade (Homestead)
South Miami
Southwest Miami
Varela (Miami) - X

Class 2A

155 schools
Fall 2010 student population: 1300-1929

REGION 1
(38 Schools)

DISTRICT 1
(15 schools)
Arnold (Panama City Beach)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach
Gulf Breeze 
Milton
Mosley (Lynn Haven)
Navarre
Niceville
Pace - X
Pensacola
Pine Forest (Pensacola)
Rutherford (Panama City)
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola) 

DISTRICT 2
(13 schools)
Chiles (Tallahassee)
Columbia (Lake City)
Westside (Jacksonville)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Middleburg
Oakleaf (Orange Park)
Orange Park - X
Paxon (Jacksonville)
Ridgeview (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
Suwannee (Live Oak)

DISTRICT 3
(10 schools)
Bartram Trail (St. Johns)
Clay (Green Cove Springs)
Creekside (St. Johns)
Englewood (Jacksonville)
Menendez (St. Augustine)
Nease (Ponte Vedra) - X
Ponte Vedra 
St. Augustine
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

REGION 2
(39 schools)

DISTRICT 4
(11 schools)
Belleview 
Citrus (Inverness)
Dunnellon
Eastside (Gainesville)
Gainesville - X
Lake Weir (Ocala)
Leesburg
North Marion (Citra)
Palatka
Vanguard (Ocala)
Weeki Wachee

DISTRICT 5
(14 schools)
Central (Brooksville)
Gulf (New Port Richey) 
Hernando (Brooksville)
Land O’Lakes
Lecanto - X
Mitchell (New Port Richey)
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
River Ridge (New Port Richey)
Springstead (Spring Hill)
Sunlake (Land O’Lakes)
Tavares
Wesley Chapel
Zephyrhills

DISTRICT 6
(14 schools)
Bayside (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne)
Edgewater (Orlando) - X
Heritage (Palm Bay)
Mainland (Daytona Beach)
Matanzas (Palm Coast)
Merritt Island
New Smyrna Beach
Oak Ridge (Orlando)
Palm Bay (Melbourne)
Pine Ridge (Deltona)
Seabreeze (Daytona Beach)
Sebastian River (Sebastian) 
Titusville
University (Orange City)
 
REGION 3
(39 schools)
 
DISTRICT 7
(15 schools)
Armwood (Seffner)
Auburndale
Bartow 
Celebration
Haines City
Harmony
Kathleen
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland - X
Ridge Community (Davenport)
Sebring
St. Cloud
Tenoroc (Lakeland)
Winter Haven
 
DISTRICT 8
(13 schools)
Blake (Tampa)
Gibbs (St. Petersburg) - X
Holy Names (Tampa) [girls only]
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Jesuit (Tampa) [boys only]
King (Tampa)
Largo
Leto (Tampa) 
Robinson (Tampa)
Sickles (Tampa)
Spoto (Riverview)
Strawberry Crest (Dover)
 
DISTRICT 9
(10 schools)
Bayshore (Bradenton)
Boca Ciega (Gulfport)
Dunedin
Lakewood (St. Petersburg)
Lakewood Ranch (Bradenton) - X
Lemon Bay (Englewood)
Lennard (Ruskin) [girls only]
Osceola (Seminole)
Southeast (Bradenton)
Tarpon Springs
 
REGION 4
(40 schools)
 
DISTRICT 10
(18 schools)
Barron Collier (Naples) - X
Cape Coral
Cypress Lake (Fort Myers)
East Lee County (Lehigh Acres)
Estero
Fort Myers
Golden Gate (Naples) 
Gulf Coast (Naples)
Ida Baker (Cape Coral)
Island Coast (Cape Coral)
Lehigh (Lehigh Acres)
Lely (Naples)
Mariner (Cape Coral)
Naples
North Fort Myers
Palmetto Ridge (Naples)
Riverdale (Fort Myers)
South Fort Myers 
 
DISTRICT 11
(10 schools)
Dreyfoos (West Palm Beach)
Forest Hill (West Palm Beach)
Fort Pierce Westwood - X
Jensen Beach
Martin County (Stuart)
Okeechobee
Olympic Heights (Boca Raton)
Palm Beach Lakes
South Fork (Stuart)
Suncoast (Riviera Beach)
 
DISTRICT 12
(12 schools)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Belen Jesuit (Miami) [boys only]
Blanche Ely (Pompano Beach)
Dillard (Fort Lauderdale)
Fort Lauderdale
Hialeah-Miami Lakes - X
Hollywood Hills
Key West
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Pembroke Pines Charter
Pompano Beach
Stranahan (Fort Lauderdale)

Class 1A

140 schools
Fall 2010 student population: 50-1299

REGION 1
(30 schools)

 
DISTRICT 1
(7 schools)
Bay (Panama City)
Florida High (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee) 
Pensacola Catholic - X
Rickards (Tallahassee)
Rocky Bayou Christian (Niceville)
West Florida (Pensacola)
 
DISTRICT 2
(13 schools)
Baldwin
Bishop Kenny (Jacksonville) - X
Bishop Snyder (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville) 
Episcopal (Jacksonville)
Fernandina Beach
Florida Deaf and Blind (St. Augustine)
Providence (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
St. Johns Country Day (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine)
West Nassau (Callahan)
Yulee
 
DISTRICT 3
(10 schools)
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Crystal River
Eustis
Mount Dora
P.K. Yonge (Gainesville)
St. Francis (Gainesville) - X
St. John Lutheran (Ocala)
Trinity Catholic (Ocala) 
Umatilla
Villages 
 
REGION 2
(40 schools)
 
DISTRICT 4
(18 schools)
Astronaut (Titusville)
Atlantic (Port Orange)
Bishop Moore (Orlando) 
Circle Christian (Winter Park)
Cocoa
Cocoa Beach
Edgewood (Merritt Island)
Father Lopez (Daytona Beach)
First Academy (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando) - X
Lake Mary Prep [girls only]
Lake Nona (Orlando)
Montverde
Orangewood Christian [girls only]
Poinciana (Kissimmee) [boys only]
Space Coast (Cocoa)
Trinity Prep (Winter Park)
Windermere Prep
 
DISTRICT 5
(10 schools)
All Saints’ (Winter Haven)
Avon Park
Frostproof - X
Hardee (Wauchula)
Lake Placid
Lake Wales
Lakeland Christian
Oasis Christian (Winter Haven)
Mulberry
Santa Fe Catholic (Lakeland)
 
DISTRICT 6
(12 schools)
Benjamin (Palm Beach Gardens)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Florida Prep (Melbourne)
Holy Trinity (Melbourne)
John Carroll (Fort Pierce)
Lincoln Park (Fort Pierce)
Melbourne Central Catholic
Pine School (Hobe Sound) - X
Rockledge 
Satellite (Satellite Beach)
St. Edward’s (Vero Beach)
West Shore (Melbourne)
 
REGION 3
(33 schools)
 
DISTRICT 7
(12 schools)
Academy at the Lakes (Land O'Lakes)
Bayshore Christian (Tampa) [boys only]
Berkeley Prep (Tampa)
Calvary Christian (Clearwater)
Clearwater Central Catholic
Fivay (Hudson)
Hudson
Middleton (Tampa)
Ridgewood (New Port Richey)
Seffner Christian [girls only]
Tampa Catholic 
Tampa Prep - X
 
DISTRICT 8
(13 schools)
Admiral Farragut (St. Petersburg)
Booker (Sarasota)
Bradenton Christian [boys only]
Canterbury (St. Petersburg)
Cardinal Mooney (Sarasota) - X
Indian Rocks Christian (Largo)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Northside Christian (St. Petersburg)
Out-of-Door (Sarasota)
Sarasota Christian
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
St. Petersburg Catholic 
St. Stephen’s (Bradenton)
 
DISTRICT 9
(8 schools)
Bishop Verot (Fort Myers)
Canterbury (Fort Myers)
Community School (Naples) - X
Dunbar (Fort Myers)
Evangelical Christian (Fort Myers)
Oasis (Cape Coral)
Seacrest Country Day (Naples)
St. John Neumann (Naples)
 
REGION 4
(37 schools)
 
DISTRICT 10
(11 schools)
American Heritage (Delray Beach)
Coral Springs Charter
FAU (Boca Raton)
Grandview Prep (Boca Raton)
King’s Academy (West Palm Beach)
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pine Crest (Fort Lauderdale) - X
St. John Paul II (Boca Raton)
St. Andrew’s (Boca Raton) 
Trinity Christian (Lake Worth)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)
 
DISTRICT 11
(14 schools)
American Heritage (Plantation)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Chaminade-Madonna (Hollywood) - X
Coral Springs Christian [boys only]
Doctors Charter (Miami Shores)
Miami Country Day 
Monsignor Pace (Miami)
Posnack (Davie)
Sagemont (Weston)
Somerset Academy (Pembroke Pines)
South Florida HEAT (Fort Lauderdale)
University School (Davie)
Zion Lutheran (Deerfield Beach)
 
DISTRICT 12
(12 schools)
Carrollton (Miami) [girls only]
Coral Shores (Tavernier)
Doral (Miami)
Gulliver Prep (Pinecrest) 
Immaculata-LaSalle (Miami)
Island Christian (Islamorada)
MAST (Miami)
Marathon
Ransom Everglades (Miami)
St. Brendan (Miami)
TERRA Institute (North Miami) - X
Westminster Christian (Miami)

Independent

(11 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Archimedean (Miami)
Ben Gamla (Plantation)
Imagine School (North Port)
Key's Gate (Homestead)
Odessa Christian
Montverde
North Bay Haven (Panama City)
Poinciana (Kissimmee) [boys only]
Ribault (Jacksonville)
Riviera Prep (Miami)