Swimming & Diving State Series Assignments

The following assignments are for the 2015-16 FHSAA State Swimming & Diving Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

Class 4A | Class 3A | Class 2A | Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

X – Denotes District Coordinator

Class 4A

116 schools
Fall 2014 student population: 2,160-4,492

REGION 1
(27 schools)

DISTRICT 1
(10 schools)
Buchholz (Gainesville)
DeLand
Fleming Island
Flagler Palm Coast
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
Spruce Creek (Port Orange)
University (Orange City)
West Port (Ocala) - X

DISTRICT 2
(8 schools)

Hagerty (Oviedo)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Oviedo
Seminole (Sanford)
Winter Springs - X

DISTRICT 3
(9 schools)

Apopka
Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Ocoee
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando) - X
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)
Winter Park

REGION 2
(35 schools)

DISTRICT 4
(14 schools)

Celebration
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
East Ridge (Clermont) - X
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
George Jenkins (Lakeland)
Haines City
Lake Nona (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)
Olympia (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
Ridge Community (Davenport)
St. Cloud

DISTRICT 5
(12 schools)

Alonso (Tampa)
Bloomingdale (Valrico)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
George Steinbrenner (Lutz)
Newsome (Lithia)
Plant (Tampa)
Plant City
Riverview (Riverview)
Strawberry Crest (Dover) - X
Wharton (Tampa)
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)

DISTRICT 6
(9 schools)

Countryside (Clearwater)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
North Port
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Riverview (Sarasota)
Sarasota - X
St. Petersburg

REGION 3
(28 schools)

DISTRICT 7
(8 schools)

Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central
Jupiter
Palm Beach Gardens
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee) - X
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Vero Beach

DISTRICT 8
(10 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton - X
Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Palm Beach Central (Wellington)
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)
Wellington

DISTRICT 9
(10 schools)

Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs - X
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Monarch (Coconut Creek)
Piper (Sunrise)
Plantation
South Plantation
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Taravella (Coral Springs)

REGION 4
(26 schools)

DISTRICT 10
(7 schools)

Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Flanagan - X
McArthur (Hollywood)
Miramar
West Broward (Pembroke Pines)
Western (Davie)

DISTRICT 11
(9 schools)

American (Hialeah) - X
Coral Gables
Dr. Krop (Miami)
Hialeah
Hialeah Gardens
Miami
Miami Beach
Columbus (Miami) [boys only]
Lourdes (Miami) [girls only]

DISTRICT 12
(10 schools)

Braddock (Miami)
Coral Reef (Miami)
Ferguson (Miami) - X
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Sunset
South Dade (Homestead)
South Miami
Southwest Miami
Varela (Miami)

Class 3A

108 schools
Fall 2014 student population: 1,650-2,159

REGION 1
(26 schools)

DISTRICT 1
(9 schools)

Escambia (Pensacola) - X
Milton
Navarre
Niceville
Pace
Pensacola
Pine Forest (Pensacola)
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola)

DISTRICT 2
(7 schools)

Chiles (Tallahassee)
Columbia (Lake City)
Forest (Ocala) - X
Gainesville
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Vanguard (Ocala)

DISTRICT 3
(10 schools)

Atlantic Coast (Jacksonville)
Bartram Trail (St. Johns)
Creekside (St. Johns)
Englewood (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Middleburg
Nease (Ponte Vedra)
Oakleaf (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)
St. Augustine - X

REGION 2
(21 schools)

DISTRICT 4
(6 schools)

East River (Orlando)
Edgewater (Orlando) - X
Lake Minneola
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Seabreeze (Daytona Beach)

DISTRICT 5
(8 schools)

Bayside (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne)
Harmony
Heritage (Palm Bay)
Liberty (Kissimmee) - X
Melbourne
Sebastian River (Sebastian)
Viera (Melbourne)

DISTRICT 6
(7 schools)

Auburndale
Bartow
Kathleen (Lakeland) - X
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland
Winter Haven

REGION 3
(37 schools)

DISTRICT 7
(15 schools)

Armwood (Seffner)
Blake (Tampa)
Braden River (Bradenton)
Brandon
Chamberlain (Tampa)
Freedom (Tampa) - X
Gaither (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
King (Tampa)
Lennard (Ruskin)
Leto (Tampa)
Palmetto
Sickles (Tampa)
Tampa Bay Tech
Venice

DISTRICT 8
(10 schools)

Boca Ciega (Gulfport)
Clearwater - X
Dixie Hollins (St. Petersburg)
East Lake (Tarpon Springs)
Largo
Mitchell (New Port Richey)
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
Seminole
Sunlake (Land O'Lakes)

DISTRICT 9
(12 schools)

Barron Collier (Naples)
Charlotte (Punta Gorda)
East Lee County (Lehigh Acres)
Estero
Fort Myers
Gulf Coast (Naples)
Ida Baker (Cape Coral)
Lehigh (Lehigh Acres)
Naples
Palmetto Ridge (Naples)
Riverdale (Fort Myers)
South Fort Myers - X

REGION 4
(24 schools)

DISTRICT 10
(8 schools)

Boyton Beach
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Jensen Beach
Martin County (Stuart)
Okeechobee
Olympic Heights (Boca Raton) - X
South Fork (Stuart)
West Boca Raton

DISTRICT 11
(8 schools)

Blanche Ely (Pompano Beach)
Dillard (Fort Lauderdale)
Fort Lauderdale
Hollywood Hills
Northeast (Oakland Park)
Nova (Davie)
Pembroke Pines Charter
South Broward (Hollywood) - X

DISTRICT 12
(8 schools)

Belen Jesuit (Miami) [boys only]
Doral (Miami)
Hialeah-Miami Lakes
Mater Academy (Hialeah Gardens) - X
Miami Springs
North Miami Beach
TERRA Institute (Miami)
Westland Hialeah

Class 2A

117 schools
Fall 2014 student population: 920-1,649

REGION 1
(29 Schools)

DISTRICT 1
(10 schools)

Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Fort Walton Beach
Godby (Tallahassee)
Gulf Breeze - X
Mosley (Lynn Haven)
Rickards (Tallahassee)
Rutherford (Panama City)
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(9 schools)

Baker County (Glen St. Mary)
Ed White (Jacksonville)
Fernandina Beach - X
Paxon (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
Suwannee (Live Oak)
West Nassau (Callahan)
Westside (Jacksonville)
Yulee

DISTRICT 3
(10 schools)

Bishop Kenny (Jacksonville)
Clay (Green Cove Springs)
Matanzas (Palm Coast)
Menendez (St. Augustine)
Orange Park - X
Palatka
Ponte Vedra
Ridgeview (Orange Park)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

REGION 2
(30 schools)

DISTRICT 4
(11 schools)

Atlantic (Port Orange) - X
Belleview
Dunnellon
Eastside (Gainesville)
Eustis
Lake Weir (Ocala)
Leesburg
Mount Dora
North Marion (Citra)
South Lake (Groveland)
Tavares

DISTRICT 5
(12 schools)

Astronaut (Titusville)
Bishop Moore (Orlando)
Cocoa
Fort Pierce Westwood - X
Lincoln Park (Fort Pierce)
Merritt Island
Palm Bay (Melbourne)
Port St. Lucie
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)
Space Coast (Cocoa)
Titusville

DISTRICT 6
(7 schools)

Avon Park
Hardee (Wauchula)
Lake Wales
Mulberry
Poinciana (Kissimmee)
Sebring - X
Tenoroc (Lakeland)

REGION 3
(30 schools)


DISTRICT 7
(11 schools)

Central (Brooksville)
Citrus (Inverness)
Crystal River
Hernando (Brooksville)
Lecanto
Nature Coast (Brooksville) - X
Pasco (Dade City)
Springstead (Spring Hill)
Weeki Wachee
Wesley Chapel
Zephyrhills

DISTRICT 8
(11 schools)

Anclote (Holiday)
Dunedin
Fivay (Hudson)
Gibbs (St. Petersburg)
Gulf (New Port Richey) - X
Hudson
Land O'Lakes
Lakewood (St. Petersburg)
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Tarpon Springs

DISTRICT 9
(9 schools)

Bayshore (Bradenton) - X
Booker (Sarasota)
Holy Names (Tampa) [girls only]
Jefferson (Tampa)
Jesuit (Tampa) [boys only]
Middleton (Tampa)
Robinson (Tampa)
Southeast (Bradenton)
Spoto (Riverview)

REGION 4
(28 schools)


DISTRICT 10
(10 schools)

Cape Coral
Cypress Lake (Fort Myers)
Dunbar (Fort Myers)
Golden Gate (Naples)
Island Coast (Cape Coral)
Lely (Naples) - X
Lemon Bay (Englewood)
Mariner (Cape Coral)
Nort Fort Myers
Port Charlotte

DISTRICT 11
(9 schools)

American Heritage (Plantation)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) - X
Coconut Creek
Coral Springs Charter
Dreyfoos (West Palm Beach)
Pompano Beach
Stranahan (Fort Lauderdale)
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 12
(9 schools)

Goleman (Miami)
Gulliver Prep (Pinecrest)
Key West
Keys Gate (Homestead)
MAST (Key Biscayne)
Mater Lakes (Miami)
Mourning (North Miami) - X
Somerset Academy (Pembroke Pines)
St. Brendan (Miami)

Class 1A

113 schools
Fall 2014 student population: 57-919

REGION 1
(22 schools)


DISTRICT 1
(6 schools)

Community Christian (Tallahassee)
Florida High (Tallahassee) - X
Maclay (Tallahassee)
North Bay Haven (Panama City)
Pensacola Catholic
Rocky Bayou Christian (Niceville)

DISTRICT 2
(8 schools)

Baldwin
Bishop Snyder (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville)
Florida Deaf and Blind (St. Augustine)
Providence (Jacksonville)
St. Johns Country Day (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine) - X

DISTRICT 3
(8 schools)

Father Lopez (Daytona Beach)
Oak Hall (Gainesville)
P.K. Yonge (Gainesville)
St. Francis (Gainesville)
St. John Lutheran (Ocala) - X
Trinity Catholic (Ocala)
Umatilla
Villages

REGION 2
(27 schools)


DISTRICT 4
(10 schools)

Circle Christian (Winter Park)
Cornerstone Charter (Belle Isle)
Crooms (Sanford)
First Academy (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Lake Mary Prep
Montverde
The Master's Academy (Oviedo) - X
Trinity Prep (Winter Park)
Windermere Prep

DISTRICT 5
(10 schools)

Brevard HEAT (Melbourne)
Cocoa Beach
Edgewood (Merritt Island)
Florida Prep (Melbourne)
Holy Trinity (Melbourne)
John Carroll (Fort Pierce)
Melbourne Central Catholic
Merritt Island Christian [girls only]
St. Edward's (Vero Beach) - X
West Shore (Melbourne)

DISTRICT 6
(7 schools)

All Saints' (Winter Haven)
Frostproof
Lake Placid - X
Lakeland Christian
McKeel (Lakeland)
Oasis Christian (Winter Haven)
Santa Fe Catholic (Lakeland)

REGION 3
(30 schools)


DISTRICT 7
(7 schools)

Academy at the Lakes (Land O'Lakes)
Berkeley Prep (Tampa)
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Carrollwood (Tampa)
Tampa Bay HEAT (Brandon)
Tampa Catholic - X
Tampa Prep

DISTRICT 8
(14 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg)
Bradenton Christian
Calvary Christian (Clearwater)
Canterbury (St. Petersburg)
Cardinal Mooney (Sarasota)
Clearwater Central Catholic
Indian Rocks Christian (Largo)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Northside Christian (St. Petersburg)
Out-of-Door (Sarasota) - X
Sarasota Christian
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
St. Petersburg Catholic
St. Stephen's (Bradenton)

DISTRICT 9
(9 schools)

Bishop Verot (Fort Myers)
Canterbury (Fort Myers)
Community School (Naples)
Evangelical Christian (Fort Myers)
Marco Island Academy
Oasis (Cape Coral)
Seacrest Country Day (Naples)
Southwest Florida Christian (Fort Myers) - X
St. John Neumann (Naples)

REGION 4
(34 schools)


DISTRICT 10
(11 schools)

American Heritage (Delray Beach)
Benjamin (Palm Beach Gardens)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
FAU (Boca Raton) - X
Grandview Prep (Boca Raton)
King's Academy (West Palm Beach)
Oxbridge Academy (West Palm Beach)
Pine School (Hobe Sound)
Pope John Paul II (Boca Raton)
St. Andrew's (Boca Raton)
Trinity Christian (Lake Worth)

DISTRICT 11
(10 schools)

Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Chaminade-Madonna (Hollywood)
Coral Springs Christian - X
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Posnack (Davie)
Sagemont (Weston)
South Florida HEAT (Fort Lauderdale)
University School (Davie)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)

DISTRICT 12
(13 schools)

Archimedean (Miami)
Carrollton (Miami) [girls only]
Coral Shores (Tavernier)
Doctors Charter (Miami Shores)
Hialeah Educational
Immaculata-LaSalle (Miami)
Marathon
Miami Country Day
Monsignor Pace (Miami)
Ransom Everglades (Miami)
Riviera Prep (Miami)
SLAM Academy (Miami)
Westminster Christian (Miami) - X

Independent

(6 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Brandon Academy
Cutler Bay Academy
Odyssey Charter (Palm Bay)
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)