2011-12 Boys Soccer State Series Assignments

The following assignments are for the 2011-12 FHSAA State Boys Soccer Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

Class 5A | Class 4A | Class 3A | Class 2A | Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)
(X – denotes District Coordinators)

Class 5A

102 schools
Fall 2010 student population: 2100-4295
Region 1
(24 schools)
District 1
(5 schools)

Buchholz (Gainesville)
First Coast (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville) – X 
Sandalwood (Jacksonville)
District 2
(4 schools)
DeLand – X
Flagler Palm Coast
Spruce Creek (Port Orange)
University (Orange City)
District 3
(7 schools)

Hagerty (Oveido)
Lake Brantley (Altamonte Springs) – X
Lake Howell (Winter Park)
Lake Mary
Seminole (Sanford)
District 4
(8 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
East River (Orlando)
Freedom (Orlando)
Timber Creek (Orlando) – X
University (Orlando)
Winter Park
Region 2
(24 schools)
District 5
(7 schools)

Dr. Phillips (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Olympia (Orlando) – X
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)
District 6
(3 schools)
Centennial (Port St. Lucie) – X
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Vero Beach
District 7
(7 schools)

Alonso (Tampa)
Bloomingdale (Valrico)
Durant (Plant City)
Newsome (Lithia)
Plant (Tampa)
Riverview (Riverview)
Wharton (Tampa) – X
District 8
(7 schools)

Countryside (Clearwater) – X
East Lake (Tarpon Springs)
North Port
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Riverview (Sarasota)
St. Petersburg
Region 3
(26 schools)
District 9
(6 schools)

Dwyer (Palm Beach Gardens)
Palm Beach Central
Palm Beach Gardens – X
Seminole Ridge (Loxahatchee)
District 10
(7 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
John I. Leonard (Greenacres)
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)
West Boca Raton – X
District 11
(6 schools)

Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs
Deerfield Beach – X
Douglas (Parkland)
Monarch (Coconut Creek)
Taravella (Coral Springs)
District 12
(7 schools)

Northeast (Oakland Park)
Nova (Davie) – X
Piper (Sunrise)
South Plantation
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Western (Davie)
Region 4
(28 schools)
District 13
(6 schools)

Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Everglades (Miramar) – X
Flanagan (Pembroke Pines) 
West Broward (Pembroke Pines)
District 14
(8 schools)

Dr. Krop (Miami)
Hialeah Gardens
Miami Beach
Miami Senior
North Miami
North Miami Beach
Reagan (Doral) – X
District 15
(7 schools)

Braddock (Miami)
Columbus (Miami)
Coral Gables
Ferguson (Miami)
Miami Coral Park
South Miami – X
Southwest Miami
District 16
(7 schools)

Coral Reef (Miami)
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge
Miami Sunset
South Dade (Homestead)
Varela (Miami) – X

Class 4A

112 schools
Fall 2010 student population: 1740-2099
Region 1
(27 schools)
District 1
(8 schools)

Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach
Pine Forest (Pensacola) – X
Tate (Cantonment)
District 2
(5 schools)

Mosley (Lynn Haven)
Chiles (Tallahassee) – X
Columbia (Lake City)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
District 3
(8 schools)

Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
Fleming Island (Orange Park)
Oakleaf (Orange Park)
Orange Park
Ridgeview (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville) – X
District 4
(6 schools)

Forest (Ocala)
Springstead (Spring Hill)
Vanguard (Ocala)
West Port (Ocala) – X
Region 2
(31 schools)
District 5
(9 schools)

Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Oak Ridge (Orlando)
Pine Ridge (Deltona) – X
Seabreeze (Daytona Beach)
Winter Springs
District 6
(8 schools)

Celebration (Kissimmee)
East Ridge (Clermont)
Lake Minneola
Liberty (Kissimmee) – X
Osceola (Kissimmee)
South Lake (Groveland)
St. Cloud
District 7
(8 schools)

George Jenkins (Lakeland)
Haines City
Kathleen (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland – X
Ridge Community (Davenport)
District 8
(7 schools)

Chamberlain (Tampa)
Freedom (Tampa) – X
Gaither (Tampa)
George Steinbrenner (Lutz)
Sickles (Tampa)
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Region 3
(25 schools)
District 9
(7 schools)

Armwood (Seffner)
Brandon – X
East Bay (Gibsonton)
Hillsborough (Tampa)
Plant City
Strawberry Crest (Dover)
Tampa Bay Tech
District 10
(6 schools)

Dixie Hollins (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg)
Seminole (Seminole) – X
Tarpon Springs
District 11
(7 schools)

Braden River (Bradenton)
Charlotte (Punta Gorda)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
Port Charlotte
Sarasota – X
District 12
(5 schools)

Barron Collier (Naples)
Fort Myers
Gulf Coast (Naples)
Ida Baker (Cape Coral)
Palmetto Ridge (Naples) – X
Region 4
(29 schools)
District 13
(4 schools)

Palm Bay (Melbourne)
Sebastian River
Viera (Melbourne) – X
District 14
(9 schools)

Forest Hill (West Palm Beach)
Fort Pierce Central – X
Lake Worth
Martin County (Stuart)
Olympic Heights (Boca Raton)
Palm Beach Lakes
Port St. Lucie
Royal Palm Beach
South Fork (Stuart)
District 15
(7 schools)

Blanche Ely (Pompano Beach)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes) – X
Coconut Creek
Fort Lauderdale
Hollywood Hills
McArthur (Hollywood)
South Broward (Hollywood)
District 16
(9 schools)

American (Hialeah)
Belen Jesuit (Miami)
Goleman (Miami) – X
Hialeah-Miami Lakes
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Miami Central
Miami Springs
Westland Hialeah

Class 3A

110 schools
Fall 2010 student population: 1241-1739
Region 1
(24 schools)
District 1
(4 schools)

Gulf Breeze – X
Washington (Pensacola)
West Florida (Pensacola)
District 2
(4 schools)

Arnold (Panama City Beach)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach) – X
Rutherford (Panama City)
District 3
(8 schools)

Atlantic Coast (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Westside (Jacksonville)
Paxon (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
Suwannee (Live Oak)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville) – X
District 4
(8 schools)

Bartram Trail (St. Johns)
Clay (Green Cove Springs)
Creekside (St. Johns)
Matanzas (Palm Coast) – X
Menendez (St. Augustine)
Nease (Ponte Vedra)
Ponte Vedra
St. Augustine
Region 2
(26 schools)
District 5
(6 schools)

Eastside (Gainesville)
Lake Weir (Ocala)
North Marion (Citra) – X
District 6
(8 schools)

Central (Brooksville)
Citrus (Inverness)
Hernando (Brooksville)
Leesburg – X
Nature Coast (Brooksville)
Weeki Wachee
District 7
(5 schools)

Land O’Lakes
Pasco (Dade City)
Sunlake (Land O’Lakes)
Wesley Chapel – X
District 8
(7 schools)

Anclote (Holiday) - X
Fivay (Hudson)
Gulf (New Port Richey)
Mitchell (New Port Richey)
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Region 3
(32 schools)
District 9
(9 schools)

Blake (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Jesuit (Tampa)
King (Tampa) – X
Lennard (Ruskin)
Leto (Tampa)
Middleton (Tampa)
Robinson (Tampa)
Spoto (Riverview)
District 10
(8 schools)

Bayshore (Bradenton)
Boca Ciega (Gulfport)
Gibbs (St. Petersburg)
Lakewood (St. Petersburg)
Osceola (Seminole) – X
Southeast (Bradenton)
District 11
(7 schools)

Cape Coral – X
Cypress Lake (Fort Myers)
Island Coast (Cape Coral)
Lemon Bay (Englewood)
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers
South Fort Myers
District 12
(8 schools)

East Lee County (Lehigh Acres)
Golden Gate (Naples)
Lehigh (Lehigh Acres)
Lely (Naples) – X
Riverdale (Fort Myers)
Region 4
(28 schools)
District 13
(6 schools)

Lake Wales
McKeel (Lakeland)
Tenoroc (Lakeland) – X
Winter Haven
District 14
(7 schools)

Bayside (Palm Bay) – X
Eau Gallie (Melbourne)
Heritage (Palm Bay)
Lake Nona
Merritt Island
District 15
(6 schools)

Boynton Beach
Dreyfoos (West Palm Beach)
Fort Pierce Westwood – X
Jensen Beach
Suncoast (Riveria Beach)
District 16
(9 schools)

American Heritage (Plantation)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches) - X
Dillard (Fort Lauderdale)
Key West
Mourning (North Miami)
Pembroke Pines Charter
Pompano Beach 
Stranahan (Fort Lauderdale)

Class 2A

102 schools
Fall 2010 student population: 421-1240

Region 1
(22 schools)

District 1
(6 schools)

Bay (Panama City)
Bozeman (Panama City)
Pensacola Catholic – X
South Walton (Santa Rosa Beach)
Walton (DeFuniak Springs)

District 2
(6 schools)

East Gadsden (Havana)
Florida High (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)
Taylor County (Perry) – X
Wakulla (Crawfordville)

District 3
(5 schools)

Fernandina Beach
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville) – X
West Nassau (Callahan)

District 4
(5 schools)

Bishop Synder (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville) – X
Providence (Jacksonville)
Trinity Christian (Jacksonville)

Region 2
(28 schools)

District 5
(6 schools)

Fort White
Keystone Heights – X
P.K. Yonge (Gainesville)
Santa Fe (Alachua)

District 6
(8 schools)

Crescent City
Crystal River
Mount Dora
South Sumter (Bushnell)
Taylor (Pierson) – X
Trinity Catholic (Ocala)

District 7
(8 schools)

Astronaut (Titusville)
Atlantic (Port Orange)
Cocoa – X
Cocoa Beach
Edgewood (Merritt Island)
Satellite (Satellite Beach)
Space Coast (Cocoa)
West Shore (Melbourne)

District 8
(6 schools)

Bishop Moore (Orlando)
Crooms (Sanford)
Jones (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando) – X
Poinciana (Kissimmee)
Trinity Prep (Winter Park)

Region 3
(24 schools)

District 9
(4 schools)

Berkeley Prep (Tampa)
Clearwater Central Catholic
St. Petersburg Catholic – X
Tampa Catholic

District 10
(6 schools)

Avon Park
DeSoto County (Arcadia)
Frostproof – X
Hardee (Wachula)
Lake Placid

District 11
(7 schools)

Bishop Verot (Fort Myers)
Booker (Sarasota)
Cardinal Mooney (Sarasota) – X
Dunbar (Fort Myers)
Gateway Charter (Fort Myers)

District 12
(7 schools)

Benjamin (Palm Beach Gardens)
Cardinal Newman (West Palm Beach) – X
Glades Central (Belle Glade)
John Carroll (Fort Pierce)
King’s Academy (West Palm Beach)
Lincoln Park (Fort Pierce)

Region 4
(27 schools)

District 13
(7 schools)

American Heritage (Delray Beach)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Coral Springs Charter
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
St. John Paul II (Boca Raton)
St. Andrew’s (Boca Raton) – X

District 14
(7 schools)

Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Chaminade-Madonna (Hollywood) - X
Mater Lakes (Miami)
Monsignor Pace (Miami)
Parkway (Miramar)
Somerset Academy (Pembroke Pines)
University School (Davie)

District 15
(6 schools)

Doral (Miami)
Immaculata-LaSalle (Miami)
MAST (Miami)
Miami Edison – X
Miami Jackson
Washington (Miami)

District 16
(7 schools)

Archbishop Carroll (Miami)
Coral Shores (Tavernier)
Florida Christian (Miami)
Gulliver Prep (Pinecrest) – X
Ransom Everglades (Miami)
St. Brendan (Miami)
TERRA Institute (Miami)

Class 1A

102 schools
Fall 2010 student population: 51-420

Region 1
(25 schools)

District 1
(4 schools)

Franklin County (Eastpoint)
Port St. Joe
Rocky Bayou Christian (Niceville) – X

District 2
(4 schools)

John Paul II (Tallahassee)
Lafayette (Mayo) – X
Maclay (Tallahassee)
West Gadsden (Greensboro)

District 3
(7 schools)

Christ's Church Academy (Jacksonville)
Oak Hall (Gainesville)
St. Francis (Gainesville) – X
St. John Lutheran (Ocala)
St. Johns Country Day (Orange Park)
St. Joseph’s (St. Augustine)
University Christian (Jacksonville)

District 4
(8 schools)

Circle Christian (Winter Park)
Faith Christian (Orlando)
Father Lopez (Daytona Beach)
Lake Mary Prep
The Master's Academy (Oviedo)
Orangewood Christian (Maitland) – X
Orlando Christian Prep
Trinity Christian (Deltona)

Region 2
(29 schools)

District 5
(7 schools)

City of Life Christian (Kissimmee)
First Academy – Leesburg
First Academy (Orlando)
Foundation Academy (Winter Garden)
Geneva (Winter Park)
New Dimensions (Kissimmee)
Windermere Prep – X

District 6
(4 schools)

All Saints' (Winter Haven) – X
Fort Meade
Lakeland Christian
Santa Fe Catholic (Lakeland)

District 7
(9 schools)

Academy at the Lakes (Land O'Lakes)
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Calvary Christian (Clearwater) – X
Cambridge (Tampa)
Carrollwood (Tampa)
Citrus Park Christian (Tampa)
Indian Rocks Christian (Largo)
Seffner Christian
Tampa Prep

District 8
(9 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg)
Bradenton Christian – X
Canterbury (St. Petersburg)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Northside Christian (St. Petersburg)
Out-of-Door (Sarasota)
Sarasota Christian
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
St. Stephen’s (Bradenton)

Region 3
(22 schools)

District 9
(5 schools)

Canterbury (Fort Myers) – X
Evangelical Christian (Fort Myers)
Moore Haven
Oasis (Cape Coral)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)

District 10
(4 schools)

Community School (Naples) – X
First Baptist (Naples)
Seacrest Country Day (Naples)
St. John Neumann (Naples)

District 11
(6 schools)

Covenant Christian (Palm Bay)
Florida Prep (Melbourne)
Holy Trinity (Melbourne)
Master’s Academy (Vero Beach) – X
Melbourne Central Catholic
St. Edward's (Vero Beach)

District 12
(7 schools)

Berean Christian (West Palm Beach)
Glades Day (Belle Glade)
Jupiter Christian
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Pine School (Hobe Sound) – X
Summit Christian (West Palm Beach)
Trinity Christian (Lake Worth)

Region 4
(27 schools)

District 13
(8 schools)

Boca Raton Christian – X
Donna Klein (Boca Raton)
FAU (Boca Raton)
Grandview Prep (Boca Raton)
Highlands Christian (Pompano Beach)
Village Academy (Delray Beach)
Yeshiva (Boca Raton)
Zion Lutheran (Deerfield Beach)

District 14
(9 schools)

Coral Springs Christian
Lauderdale Lakes Academy
Posnack (Davie)
Sagemont (Weston) – X
Sheridan Hills Christian (Hollywood)
South Florida HEAT (Fort Lauderdale)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)

District 15
(6 schools)

Archbishop Curley (Miami) – X
Dade Christian (Miami)
Hebrew Academy (Miami Beach)
Hillel (North Miami Beach)
International Studies (Miami)
Miami Country Day

District 16
(6 schools)

Archimedean (Miami)
Palmer Trinity (Palmetto Bay)
Somerset Charter (Silver Palms)
Westminster Christian (Miami) – X
Westwood Christian (Miami)


(33 schools)
American Youth Academy (Tampa)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Ben Gamla (Plantation)
Brevard HEAT (Palm Bay)
Calvary Christian (Ormond Beach)
Central Florida Prep (Gotha)
Colonial Christian (Homestead)
Community Christian (Tallahassee)
Cornerstone Charter (Belle Isle)
Forest Lake (Apopka)
Greater Miami
Hernando Christian (Brooksville)
Horeb Christian (Hialeah)
Imagine School (North Port)
International School of Broward (Hollywood)
Key's Gate (Homestead)
Merritt Island Christian
Miami Christian
Miami Norland
North Bay Haven (Panama City)
Palm Bay Community
Pepin Academies (Tampa)
River City Science Academy (Jacksonville)
Sarasota Military Academy
Somerset Central Miramar
Tampa Bay Christian (Tampa)
Universal Academy (Tampa)
Vanguard (Lake Wales)
Warner Christian (South Daytona)