2012-13 Boys Lacrosse State Series Assignments

The following assignments are for the 2012-13 FHSAA State Boys Lacrosse Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org

 (X – denotes District Coordinators)

Single Class

(138 schools)

District 1
(4 schools)

Chiles (Tallahassee)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee) – X 

District 2
(4 schools)
Episcopal (Jacksonville) – X 
Paxon (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
District 3
(4 schools)
Atlantic Coast (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach)
Providence (Jacksonville) – X 
Sandalwood (Jacksonville)
District 4
(3 schools)
Bolles (Jacksonville) – X 
Fleming Island (Orange Park)
Mandarin (Jacksonville)
District 5
(4 schools)
Bartram Trail (St. Johns)
Creekside (St. Johns)
Nease (Ponte Vedra) – X 
Ponte Vedra
District 6
(4 schools)
Flagler Palm Coast
Matanzas (Palm Coast) – X 
Menendez (St. Augustine)
St. Augustine
District 7
(6 schools)
Buchholz (Gainesville) – X 
Eastside (Gainesville)
Oak Hall (Gainesville)
P.K. Yonge (Gainesville)
Trinity Catholic (Ocala)
District 8
(4 schools)
Father Lopez (Daytona Beach)
Lake Mary 
Seminole (Sanford) – X 
Winter Springs
District 9
(4 schools)
Lake Brantley (Altamonte Springs) – X 
Lyman (Longwood)
Wekiva (Apopka)
District 10
(4 schools)
East Ridge (Clermont)
Lake Minneola
West Orange (Winter Garden) – X 
District 11
(5 schools)
Bishop Moore (Orlando) – X 
Boone (Orlando)
Edgewater (Orlando)
First Academy (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
District 12
(4 schools)
Lake Howell (Winter Park)
Oviedo – X 
Trinity Prep (Winter Park)
Winter Park
District 13
(4 schools)
East River (Orlando)
Hagerty (Oviedo)
Timber Creek (Orlando) – X 
University (Orlando)
District 14
(5 schools)
Dr. Phillips (Orlando)
Freedom (Orlando)
Lake Nona (Orlando) – X 
Olympia (Orlando)
Windermere Prep 
District 15
(6 schools)
All Saints’ (Winter Haven) – X 
Berkeley Prep (Tampa)
Cardinal Mooney (Sarasota)
Jesuit (Tampa)
Tampa Catholic
Tampa Prep
District 16
(6 schools)
Bishop Verot
Canterbury School (Fort Myers)
Cypress Lake
Fort Myers – X 
District 17
(4 schools)
Golden Gate (Naples)
Gulf Coast (Naples) – X 
Palmetto Ridge (Naples)
District 18
(4 schools)
Barron Collier (Naples) – X 
Community School (Naples)
Lely (Naples)
District 19
(7 schools)
Eau Gallie
Holy Trinity (Melbourne)
Melbourne Central Catholic
Merritt Island
Satellite (Satellite Beach) – X 
Viera (Melbourne)
West Shore (Melbourne)
District 20
(4 schools)
John Carroll (Fort Pierce) – X 
Sebastian River (Sebastian)
St. Edward’s (Vero Beach)
Vero Beach
District 21
(4 schools)
Jensen Beach
Jupiter – X 
Martin County (Stuart)
South Fork (Stuart)
District 22
(4 schools)
Benjamin (Palm Beach Gardens) – X 
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Palm Beach Gardens
Suncoast (Riviera Beach)
District 23
(6 schools)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
King’s Academy (West Palm Beach)
Palm Beach Central (Wellington)
Park Vista (Lake Worth) – X 
District 24
(5 schools)
American Heritage (Delray Beach)
Boca Raton
St. John Paul II (Boca Raton) – X 
Spanish River (Boca Raton)
St. Andrew’s (Boca Raton)
District 25 
(4 schools)
Coral Springs Charter
Douglas (Parkland)
North Broward Prep – X 
West Boca
District 26 
(4 schools)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) – X 
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Taravella (Coral Springs)
District 27 
(5 schools)
American Heritage (Plantation)
South Plantation – X 
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
University (Fort Lauderdale)
District 28 
(5 schools)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Cooper City
Cypress Bay
Pembroke Pines Charter – X 
West Broward
District 29 
(6 schools)
Belen Jesuit (Miami)
Columbus (Miami)
Gulliver Prep (Miami) – X 
Immaculata-LaSalle (Miami)
Miami Country Day
Ransom Everglades (Miami)
District 30 
(5 schools)
Coral Reef (Miami)
Coral Shores (Tavernier)
Miami Killian
Miami Palmetto
Palmer Trinity (Miami) – X 


(16 schools)
Admiral Farragut (St. Petersburg)
Bishop Snyder (Jacksonville)
Colonial (Orlando)
Coral Springs Christian
Flanagan (Pembroke Pines)
Gulf Breeze
Jupiter Christian 
Out-of-Door (Sarasota)
Oxbridge Academy (West Palm Beach)
Pine School (Hobe Sound)
Sarasota Military Academy
St. Stephen's (Bradenton)