2014-15 Golf State Series Assignments

The following assignments are for the 2014-15 FHSAA State Golf Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

Class 3A | Class 2A | Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

X – Denotes District Coordinator

Class 3A

176 schools
Fall 2012 student population: 1806-4368

REGION 1
(18 schools)

DISTRICT 1
(5 schools)
Crestview
Navarre
Niceville - X
Pace
Tate (Cantonment)

DISTRICT 2
(5 Schools)
Buchholz (Gainesville)
Chiles (Tallahassee)
Gainesville - X
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)

DISTRICT 3
(8 Schools)
Atlantic Coast (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville) - X
Fleming Island (Orange Park)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Oakleaf (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)

REGION 2
(23 Schools)

DISTRICT 4
(9 Schools)
DeLand
Flagler Palm Coast
Forest (Ocala) - X
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Spruce Creek (Port Orange)
University (Orange City)
Vanguard (Ocala)
West Port (Ocala)

DISTRICT 5
(6 Schools)
Evans (Orlando)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary - X
Lyman (Longwood)
Seminole (Sanford)
Winter Springs

DISTRICT 6
(8 Schools)
Colonial (Orlando)
East River (Orlando)
Hagerty (Oviedo)
Lake Howell (Winter Park)
Oviedo
Timber Creek (Orlando) - X
University (Orlando)
Winter Park

REGION 3
(23 Schools)

DISTRICT 7
(7 Schools)
Apopka
Dr. Phillips (Orlando)
East Ridge (Clermont)
Ocoee
Olympia (Orlando) - X
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 8
(8 Schools)
Boone (Orlando)
Celebration
Cypress Creek (Orlando) - X
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee) [boys only]
Lake Nona (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)
Osceola (Kissimmee)

DISTRICT 9
(8 Schools)
Bartow
George Jenkins (Lakeland) - X
Haines City
Kathleen (Lakeland) [boys only]
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland
Liberty (Kissimmee)
Ridge Community (Davenport)

REGION 4
(19 Schools)

DISTRICT 10
(6 Schools)
Chamberlain (Tampa)
Freedom (Tampa)
Hillsborough (Tampa) - X
King (Tampa)
Wharton (Tampa)
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)

DISTRICT 11
(5 Schools)
Alonso (Tampa)
Gaither (Tampa) [boys only]
George Steinbrenner (Lutz)
Plant (Tampa) - X
Sickles (Tampa)

DISTRICT 12
(8 Schools)
Clearwater
Countryside (Clearwater)
East Lake (Tarpon Springs)
Northeast (St. Petersburg)
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Seminole (Seminole) - X
St. Petersburg

REGION 5
(22 Schools)

DISTRICT 13
(8 Schools)
Bloomingdale (Valrico)
Brandon [boys only] - X
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
Newsome (Lithia)
Plant City
Riverview (Riverview)
Strawberry Crest (Dover)

DISTRICT 14
(7 Schools)
Braden River (Bradenton)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
North Port
Riverview (Sarasota)
Sarasota
Venice - X

DISTRICT 15
(7 Schools)
Charlotte (Punta Gorda)
Fort Myers - X
Gulf Coast (Naples)
Lehigh (Lehigh Acres)
Palmetto Ridge (Naples)
Riverdale (Fort Myers)
South Fort Myers

REGION 6
(19 Schools)

DISTRICT 16
(6 Schools)
Harmony
Melbourne
Sebastian River (Sebastian)
St. Cloud
Vero Beach
Viera (Melbourne) - X

DISTRICT 17
(6 Schools)
Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central
Martin County (Stuart)
Port St. Lucie [boys only] - X
South Fork (Stuart)
Treasure Coast (Port St. Lucie) [boys only]

DISTRICT 18
(7 Schools)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Jupiter
Palm Beach Gardens - X
Palm Beach Lakes (West Palm Beach) [girls only]
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Suncoast (Riviera Beach)

REGION 7
(23 Schools)

DISTRICT 19
(7 Schools)
Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres) - X
Lake Worth
Palm Beach Central (Wellington)
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana)
Wellington

DISTRICT 20
(9 Schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Monarch (Coconut Creek)
Olympic Heights (Boca Raton)
Spanish River (Boca Raton)
West Boca Raton - X

DISTRICT 21
(7 Schools)
Coral Glades (Coral Springs)
Fort Lauderdale [boys only]
Northeast (Oakland Park)
Plantation
South Plantation - X
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Taravella (Coral Springs)

REGION 8
(29 Schools)

DISTRICT 22
(6 Schools)
Cooper City [boys only]
Cypress Bay (Weston)
Flanagan (Pembroke Pines)
Nova (Davie) [boys only]
West Broward (Pembroke Pines) - X
Western (Davie)

DISTRICT 23
(12 Schools)
American (Hialeah)
Belen Jesuit (Miami) [boys only]
Columbus (Miami) [boys only]
Dr. Krop (Miami)
Goleman (Miami) [boys only]
Hialeah Gardens
Miami
Miami Beach
Miami Coral Park
Miami Springs [boys only]
Mourning (North Miami) [boys only]
Reagan (Doral) - X

DISTRICT 24
(11 Schools)
Braddock (Miami) - X
Coral Gables
Coral Reef (Miami)
Ferguson (Miami)
Lourdes (Miami) [girls only]
Miami Killian [boys only]
Miami Palmetto
Miami Sunset
South Dade (Homestead) [boys only]
South Miami
TERRA Institute (Miami)

Class 2A

164 schools
Fall 2012 student population: 746-1805

REGION 1
(22 schools)

DISTRICT 1
(9 schools)

Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach
Gulf Breeze
Milton
Pensacola
Pine Forest (Pensacola) - X
Washington (Pensacola)
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(7 Schools)
Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
Godby (Tallahassee) - X
Mosley (Lynn Haven)
Rickards (Tallahassee)
Rutherford (Panama City)
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(6 Schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Fernandina Beach [boys only] - X
Stanton (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)
Yulee

REGION 2
(23 Schools)

DISTRICT 4
(7 Schools)
Bradford (Starke)
Columbia (Lake City)
Eastside (Gainesville) - X
Keystone Heights
Palatka
Santa Fe (Alachua)
Suwannee (Live Oak)

DISTRICT 5
(8 Schools)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville) - X
Ed White (Jacksonville)
Middleburg
Orange Park
Paxon (Jacksonville)
Ridgeview (Orange Park)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 6
(8 Schools)
Bartram Trail (St. Johns)
Clay (Green Cove Springs)
Creekside (St. Johns)
Matanzas (Palm Coast)
Menendez (St. Augustine) - X
Nease (Ponte Vedra)
Ponte Vedra
St. Augustine

REGION 3
(15 Schools)

DISTRICT 7
(5 Schools)
Citrus (Inverness) - X
Crystal River
Dunnellon
Lecanto
South Sumter (Bushnell)

DISTRICT 8
(4 Schools)
Belleview
Lake Weir (Ocala) [boys only] - X

Leesburg
North Marion (Citra)

DISTRICT 9
(6 Schools)
Eustis
Lake Minneola
Mount Dora - X
South Lake (Groveland)
Tavares
Umatilla

REGION 4
(19 Schools)

DISTRICT 10
(7 Schools)
Atlantic (Port Orange)
Bishop Moore (Orlando)
Deltona [boys only]
Edgewater (Orlando) - X
Lake Highland Prep (Orlando)
Poinciana (Kissimmee)
Seabreeze (Daytona Beach)

DISTRICT 11
(6 Schools)
Astronaut (Titusville)
Cocoa
Merritt Island
Rockledge
Space Coast (Cocoa)
Titusville - X

DISTRICT 12
(6 Schools)
Bayside (Palm Bay)
Cocoa Beach
Eau Gallie (Melbourne) - X
Heritage (Palm Bay)
Palm Bay (Melbourne)
Satellite (Satellite Beach)

REGION 5
(21 Schools)

DISTRICT 13
(7 Schools)
Central (Brooksville)
Fivay (Hudson)
Hernando (Brooksville)
Hudson
Nature Coast (Brooksville)
Springstead (Spring Hill)
Weeki Wachee - X

DISTRICT 14
(7 Schools)
Anclote (Holiday)
Dunedin
Gulf (New Port Richey)
Mitchell (New Port Richey) - X
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Tarpon Springs

DISTRICT 15
(7 Schools)
Jesuit (Tampa) [boys only]
Land O'Lakes - X
Leto (Tampa)
Pasco (Dade City)
Sunlake (Land O'Lakes)
Wesley Chapel
Zephyrhills

REGION 6
(19 Schools)

DISTRICT 16
(5 Schools)
Boca Ciega (Gulfport) - X
Dixie Hollins (St. Petersburg) [boys only]
Lakewood (St. Petersburg)
Largo  [boys only]
Osceola (Seminole)

DISTRICT 17
(6 Schools)
Armwood (Seffner)
Holy Names (Tampa) [girls only]
Jefferson (Tampa) - X
Lennard (Ruskin)
Robinson (Tampa)
Spoto (Riverview)

DISTRICT 18
(8 Schools)
Auburndale
Avon Park
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Wales
Mulberry
Sebring - X
Tenoroc (Lakeland)
Winter Haven

REGION 7
(25 Schools)

DISTRICT 19
(7 Schools)
Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota)
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula) - X
Palmetto
Sarasota Military Academy
Southeast (Bradenton)

DISTRICT 20
(9 Schools)
Cape Coral
Dunbar (Fort Myers)
Ida Baker (Cape Coral) - X
Island Coast (Cape Coral)
LaBelle
Lemon Bay (Englewood)
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers
Port Charlotte

DISTRICT 21
(9 Schools)
Barron Collier (Naples)
Cypress Lake (Fort Myers)
East Lee County (Lehigh Acres)
Estero - X
Gateway Charter (Fort Myers) [boys only]
Golden Gate (Naples)
Immokalee
Lely (Naples)
Naples

REGION 8
(20 Schools)

DISTRICT 22
(5 Schools)
Clewiston
Fort Pierce Westwood [boys only]
Jensen Beach
Lincoln Park (Fort Pierce)
Okeechobee - X

DISTRICT 23
(8 Schools)
American Heritage (Plantation)
Boynton Beach
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Dreyfoos (West Palm Beach)
North Broward Prep (Coconut Creek) - X
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach
Stranahan (Fort Lauderdale) [boys only]

DISTRICT 24
(7 Schools)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches) - X
Doral (Miami) [boys only]
Gulliver Prep (Pinecrest)
Immaculata-LaSalle (Miami)
Key West
Pembroke Pines Charter
Somerset Academy (Pembroke Pines)

Class 1A

154 schools
Fall 2012 student population: 19-745

REGION 1
(24 schools)

DISTRICT 1
(9 schools)

Baker
Central (Milton) [boys only]
Freeport
North Bay Haven (Panama City)
Northview (Bratt)
Pensacola Catholic
Rocky Bayou Christian (Niceville) [boys only]
South Walton (Santa Rosa Beach) - X
Walton (DeFuniak Springs) [boys only]

DISTRICT 2
(6 Schools)
Bethlehem (Bonifay) [boys only]
Chipley
Holmes County (Bonifay) - X
Marianna
Ponce de Leon
Vernon [boys only]

DISTRICT 3
(9 Schools)
Aucilla Christian (Monticello)
Branford
Florida High (Tallahassee)
Franklin County (Eastpoint) [girls only]
John Paul II (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee) - X
Madison County (Madison) [boys only]
North Florida Christian (Tallahassee) [boys only]
Taylor County (Perry) [boys only]

REGION 2
(16 Schools)

DISTRICT 4
(6 Schools)
Baldwin [boys only]
Bishop Snyder (Jacksonville) - X
Eagle's View (Jacksonville) [boys only]
First Coast Christian (Jacksonville) [boys only]
Hilliard [boys only]
Trinity Christian (Jacksonville)

DISTRICT 5
(4 Schools)
Duval Charter (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville) - X
Providence (Jacksonville)
University Christian (Jacksonville)

DISTRICT 6
(6 Schools)
Crescent City [boys only]
Oak Hall (Gainesville)
P.K. Yonge (Gainesville) [boys only] - X
St. Francis (Gainesville)  [boys only]
St. Johns Country Day (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine)

REGION 3
(20 Schools)

DISTRICT 7
(7 Schools)
Bell
Chiefland [boys only]
Lafayette (Mayo) [boys only]
Newberry - X
Trenton
Union County (Lake Butler)
Williston

DISTRICT 8
(7 Schools)
Meadowbrook (Ocala) [boys only]
Ocala Christian [boys only]
Seven Rivers Christian (Lecanto) [boys only]
St. John Lutheran (Ocala) [boys only]
Trinity Catholic (Ocala) - X
Villages
Wildwood [boys only]

DISTRICT 9
(6 Schools)
Crooms (Sanford)
Father Lopez (Daytona Beach)
First Academy-Leesburg
Lake Mary Prep
Mount Dora Christian - X
Trinity Christian (Deltona)

REGION 4
(18 Schools)

DISTRICT 10
(6 Schools)
Central Florida Christian (Orlando) [boys only]
Cornerstone Charter (Belle Isle) [boys only]
First Academy (Orlando)
Foundation Academy (Winter Garden) [boys only]
Montverde - X
Windermere Prep

DISTRICT 11
(6 Schools)
Circle Christian (Winter Park)
Geneva (Winter Park)
Orangewood Christian (Maitland)
Orlando Christian Prep [boys only]
The Master's Academy (Oviedo)
Trinity Prep (Winter Park) - X

DISTRICT 12
(7 Schools)
Brevard HEAT (Palm Bay) [boys only]
Edgewood (Merritt Island)
Florida Prep (Melbourne) [boys only]
Holy Trinity (Melbourne)
Melbourne Central Catholic
Merritt Island Christian [girls only]
West Shore (Melbourne) - X

REGION 5
(18 Schools)

DISTRICT 13
(8 Schools)
Academy at the Lakes (Land O'Lakes) - X
Berkeley Prep (Tampa)
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Brooks-DeBartolo (Tampa)
Calvary Christian (Clearwater)
Cambridge (Tampa)
Carrollwood (Tampa)
Saddlebrook Prep (Wesley Chapel) [boys only]

DISTRICT 14
(8 Schools)
Admiral Farragut (St. Petersburg)
Canterbury (St. Petersburg)
Clearwater Central Catholic
Indian Rocks Christian (Largo)
Keswick Christian (st. Petersburg) [boys only]
Northside Christian (St. Petersburg)
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
St. Petersburg Catholic - X

DISTRICT 15
(2 Schools)
Tampa Catholic - X
Tampa Prep

REGION 6
(24 Schools)

DISTRICT 16
(8 Schools)
All Saints' (Winter Haven)
Fort Meade
Frostproof
Lake Placid
Lakeland Christian - X
McKeel (Lakeland)
Santa Fe Catholic (Lakeland) [boys only]
Vanguard (Lake Wales) [boys only]

DISTRICT 17
(7 Schools)
Bradenton Christian
Cardinal Mooney (Sarasota) - X
Community Christian (Port Charlotte)
Oasis (Cape Coral) [boys only]
Out-of-Door (Sarasota)
Sarasota Christian [boys only]
St. Stephen's (Bradenton)

DISTRICT 18
(9 Schools)
Ahfachkee (Clewiston)
Bishop Verot (Fort Myers)
Canterbury (Fort Myers)
Community School (Naples)
Evangelical Christian (Fort Myers)
First Baptist (Naples) [boys only]
Seacrest Country Day (Naples)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)
St. John Neumann (Naples) - X

REGION 7
(18 Schools)

DISTRICT 19
(7 Schools)
Benjamin (Palm Beach Gardens) - X
Community Christian (Stuart) [boys only]
John Carroll (Fort Pierce)
Jupiter Christian [boys only]
Morningside (Port St. Lucie) [boys only]
Pine School (Hobe Sound) [boys only]
St. Edward's (Vero Beach)

DISTRICT 20
(6 Schools)
American Heritage (Delray Beach)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
King's Academy (West Palm Beach) - X
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Oxbridge Academy (West Palm Beach)
Trinity Christian (Lake Worth) [boys only]

DISTRICT 21
(5 Schools)
Boca Raton Christian [boys only]
Donna Klein Jewish (Boca Raton) [boys only]
Grandview Prep (Boca Raton) [boys only]
St. John Paul II (Boca Raton) - X
St. Andrew's (Boca Raton)

REGION 8
(16 Schools)

DISTRICT 22
(6 Schools)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Coral Springs Christian
Highlands Christian (Pompano Beach) [boys only]
South Florida HEAT (Fort Lauderdale) [boys only]
Westminster Academy (Fort Lauderdale) - X
Zion Lutheran (Deerfield Beach) [boys only]

DISTRICT 23
(4 Schools)
Chaminade-Madonna (Hollywood) - X
Miami Country Day
Sagemont (Weston) [boys only]
University School (Davie)

DISTRICT 24
(6 Schools)
Carrollton (Miami) [girls only]
Palmer Trinity (Palmetto Bay) - X
Ransom Everglades (Miami)
Riviera Prep (Miami)
SLAM Academy (Miami)
Westminster Christian (Miami)

Independent

(34 schools)
Archbishop Carroll (Miami) [boys only]
Boca Raton Christian [girls only]
Christ's Church Academy (Jacksonville)
Community Christian (Tallahassee)
DJB Technical (Fort Myers)
Everglades (Miramar) [boys only]
​Fernandina Beach [girls only]
First Baptist (Naples) [girls only]
First Christian (High Springs)
Foundation Christian (Valrico)
Glades Central (Belle Glade)
Goleman (Miami) [girls only]
Grandview Prep (Boca Raton) [girls only]
Hilliard [girls only]
Imagine School (North Port)
Jones (Orlando)
Marco Island Academy
MAST Academy (Miami)
Meadowbrook (Ocala) [girls only]
​Merritt Island Christian [girls only]
Miami Christian
Miami Killian [girls only]
Miami Northwestern
Oasis (Cape Coral) [girls only]
​Palm Beach Lakes (West Palm Beach) [boys only]
Parsons Christian (Jacksonville)
Pepin Academies (Tampa)
Pine Ridge (Deltona)
Pinecrest Prep (Miami)
Somerset Academy (Jacksonville)
Somerset Canyons (Boynton Beach)
Sonrise Christian (Lakeland) [boys only]
​Somerset College Prep (Port St. Lucie) [boys only]
St. Andrew's Episcopal (Fort Pierce)
Wildwood [girls only]