2013-14 Golf State Series Assignments

The following assignments are for the 2013-14 FHSAA State Golf Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

Class 3A | Class 2A | Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

X – Denotes District Coordinator

Class 3A

178 schools
Fall 2012 student population: 1806-4368

REGION 1
(18 schools)

DISTRICT 1
(5 schools)
Crestview
Navarre
Niceville - X
Pace
Tate (Cantonment)

DISTRICT 2
(5 Schools)
Buchholz (Gainesville)
Chiles (Tallahassee)
Gainesville - X
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)

DISTRICT 3
(8 Schools)
Atlantic Coast (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville) - X
Fleming Island (Orange Park)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Oakleaf (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)

REGION 2
(23 Schools)

DISTRICT 4
(9 Schools)
DeLand
Flagler Palm Coast
Forest (Ocala) - X
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Spruce Creek (Port Orange)
University (Orange City)
Vanguard (Ocala)
West Port (Ocala)

DISTRICT 5
(6 Schools)
Evans (Orlando)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary - X
Lyman (Longwood)
Seminole (Sanford)
Winter Springs

DISTRICT 6
(8 Schools)
Colonial (Orlando)
East River (Orlando)
Hagerty (Oviedo)
Lake Howell (Winter Park)
Oviedo
Timber Creek (Orlando) - X
University (Orlando)
Winter Park

REGION 3
(23 Schools)

DISTRICT 7
(7 Schools)
Apopka
Dr. Phillips (Orlando)
East Ridge (Clermont)
Ocoee
Olympia (Orlando) - X
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 8
(8 Schools)
Boone (Orlando)
Celebration
Cypress Creek (Orlando) - X
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Lake Nona (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)
Osceola (Kissimmee)

DISTRICT 9
(8 Schools)
Bartow
George Jenkins (Lakeland) - X
Haines City
Kathleen (Lakeland) [boys only]
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland
Liberty (Kissimmee)
Ridge Community (Davenport)

REGION 4
(20 Schools)

DISTRICT 10
(7 Schools)
Chamberlain (Tampa)
Freedom (Tampa)
Hillsborough (Tampa) - X
King (Tampa)
Tampa Bay Tech [girls only]
Wharton (Tampa)
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)

DISTRICT 11
(5 Schools)
Alonso (Tampa)
Gaither (Tampa)
George Steinbrenner (Lutz)
Plant (Tampa) - X
Sickles (Tampa)

DISTRICT 12
(8 Schools)
Clearwater
Countryside (Clearwater)
East Lake (Tarpon Springs)
Northeast (St. Petersburg)
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Seminole (Seminole) - X
St. Petersburg

REGION 5
(22 Schools)

DISTRICT 13
(8 Schools)
Bloomingdale (Valrico)
Brandon - X
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
Newsome (Lithia)
Plant City
Riverview (Riverview)
Strawberry Crest (Dover)

DISTRICT 14
(7 Schools)
Braden River (Bradenton)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
North Port
Riverview (Sarasota)
Sarasota
Venice - X

DISTRICT 15
(7 Schools)
Charlotte (Punta Gorda)
Fort Myers - X
Gulf Coast (Naples)
Lehigh (Lehigh Acres)
Palmetto Ridge (Naples)
Riverdale (Fort Myers)
South Fort Myers

REGION 6
(19 Schools)

DISTRICT 16
(6 Schools)
Harmony
Melbourne
Sebastian River (Sebastian)
St. Cloud
Vero Beach
Viera (Melbourne) - X

DISTRICT 17
(6 Schools)
Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central
Martin County (Stuart)
Port St. Lucie - X
South Fork (Stuart)
Treasure Coast (Port St. Lucie) [boys only]

DISTRICT 18
(7 Schools)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Jupiter
Palm Beach Gardens - X
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Suncoast (Riviera Beach)

REGION 7
(24 Schools)

DISTRICT 19
(7 Schools)
Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres) - X
Lake Worth
Palm Beach Central (Wellington)
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana)
Wellington

DISTRICT 20
(9 Schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Monarch (Coconut Creek)
Olympic Heights (Boca Raton)
Spanish River (Boca Raton)
West Boca Raton - X

DISTRICT 21
(8 Schools)
Blanche Ely (Pompano Beach) [girls only]
Coral Glades (Coral Springs)
Fort Lauderdale
Northeast (Oakland Park)
Plantation
South Plantation - X
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Taravella (Coral Springs)

REGION 8
(29 Schools)

DISTRICT 22
(6 Schools)
Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Flanagan (Pembroke Pines)
Nova (Davie)
West Broward (Pembroke Pines) - X
Western (Davie)

DISTRICT 23
(12 Schools)
American (Hialeah)
Belen Jesuit (Miami) [boys only]
Columbus (Miami) [boys only]
Dr. Krop (Miami)
Goleman (Miami) [boys only]
Hialeah Gardens
Miami
Miami Beach
Miami Coral Park
Miami Springs
Mourning (North Miami)
Reagan (Doral) - X

DISTRICT 24
(11 Schools)
Braddock (Miami) - X
Coral Gables
Coral Reef (Miami)
Ferguson (Miami)
Lourdes (Miami) [girls only]
Miami Killian [boys only]
Miami Palmetto
Miami Sunset
South Dade (Homestead) [boys only]
South Miami
TERRA Institute (Miami)

Class 2A

168 schools
Fall 2012 student population: 746-1805

REGION 1
(23 schools)

DISTRICT 1
(9 schools)

Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach
Gulf Breeze
Milton
Pensacola
Pine Forest (Pensacola) - X
Washington (Pensacola)
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(7 Schools)
Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
Godby (Tallahassee) - X
Mosley (Lynn Haven)
Rickards (Tallahassee)
Rutherford (Panama City)
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(7 Schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Fernandina Beach - X
Raines (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)
Yulee

REGION 2
(23 Schools)

DISTRICT 4
(7 Schools)
Bradford (Starke)
Columbia (Lake City)
Eastside (Gainesville)
Keystone Heights
Palatka
Santa Fe (Alachua) [boys only] - X
Suwannee (Live Oak)

DISTRICT 5
(8 Schools)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville) - X
Ed White (Jacksonville)
Middleburg
Orange Park
Paxon (Jacksonville)
Ridgeview (Orange Park)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 6
(8 Schools)
Bartram Trail (St. Johns)
Clay (Green Cove Springs)
Creekside (St. Johns)
Matanzas (Palm Coast)
Menendez (St. Augustine) - X
Nease (Ponte Vedra)
Ponte Vedra
St. Augustine

REGION 3
(15 Schools)

DISTRICT 7
(5 Schools)
Citrus (Inverness) - X
Crystal River
Dunnellon
Lecanto
South Sumter (Bushnell)

DISTRICT 8
(4 Schools)
Belleview
Lake Weir (Ocala) - X
Leesburg
North Marion (Citra)

DISTRICT 9
(6 Schools)
Eustis
Lake Minneola
Mount Dora - X
South Lake (Groveland)
Tavares
Umatilla [boys only]

REGION 4
(19 Schools)

DISTRICT 10
(7 Schools)
Atlantic (Port Orange)
Bishop Moore (Orlando)
Edgewater (Orlando) - X
Jones (Orlando) [boys only]
Lake Highland Prep (Orlando)
Poinciana (Kissimmee)
Seabreeze (Daytona Beach)

DISTRICT 11
(6 Schools)
Astronaut (Titusville)
Cocoa
Merritt Island
Rockledge
Space Coast (Cocoa)
Titusville - X

DISTRICT 12
(6 Schools)
Bayside (Palm Bay)
Cocoa Beach
Eau Gallie (Melbourne) - X
Heritage (Palm Bay)
Palm Bay (Melbourne)
Satellite (Satellite Beach)

REGION 5
(21 Schools)

DISTRICT 13
(7 Schools)
Central (Brooksville)
Fivay (Hudson)
Hernando (Brooksville)
Hudson [boys only]
Nature Coast (Brooksville)
Springstead (Spring Hill)
Weeki Wachee - X

DISTRICT 14
(7 Schools)
Anclote (Holiday)
Dunedin
Gulf (New Port Richey)
Mitchell (New Port Richey) - X
Ridgewood (New Port Richey) [boys only]
River Ridge (New Port Richey)
Tarpon Springs [boys only]

DISTRICT 15
(7 Schools)
Jesuit (Tampa) [boys only]
Land O'Lakes
Leto (Tampa)
Pasco (Dade City)
Sunlake (Land O'Lakes) - X
Wesley Chapel
Zephyrhills

REGION 6
(22 Schools)

DISTRICT 16
(6 Schools)
Boca Ciega (Gulfport) - X
Dixie Hollins (St. Petersburg) [boys only]
Gibbs (St. Petersburg)
Lakewood (St. Petersburg) [boys only]
Largo  [boys only]
Osceola (Seminole)

DISTRICT 17
(8 Schools)
Armwood (Seffner)
Blake (Tampa)
Holy Names (Tampa) [girls only]
Jefferson (Tampa) - X
Lennard (Ruskin)
Middleton (Tampa) [boys only]
Robinson (Tampa)
Spoto (Riverview)

DISTRICT 18
(8 Schools)
Auburndale
Avon Park
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Wales
Mulberry
Sebring - X
Tenoroc (Lakeland) [boys only]
Winter Haven

REGION 7
(25 Schools)

DISTRICT 19
(7 Schools)
Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota)
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula) - X
Palmetto
Sarasota Military Academy
Southeast (Bradenton)

DISTRICT 20
(9 Schools)
Cape Coral
Dunbar (Fort Myers)
Ida Baker (Cape Coral) - X
Island Coast (Cape Coral)
LaBelle
Lemon Bay (Englewood)
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers
Port Charlotte

DISTRICT 21
(9 Schools)
Barron Collier (Naples)
Cypress Lake (Fort Myers)
East Lee County (Lehigh Acres)
Estero - X
Gateway Charter (Fort Myers)
Golden Gate (Naples)
Immokalee
Lely (Naples)
Naples

REGION 8
(20 Schools)

DISTRICT 22
(5 Schools)
Clewiston
Fort Pierce Westwood [boys only]
Jensen Beach
Lincoln Park (Fort Pierce)
Okeechobee - X

DISTRICT 23
(8 Schools)
American Heritage (Plantation)
Boynton Beach
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) [boys only]
Dreyfoos (West Palm Beach)
North Broward Prep (Coconut Creek) - X
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach
Stranahan (Fort Lauderdale) [boys only]

DISTRICT 24
(7 Schools)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches) - X
Doral (Miami) [boys only]
Gulliver Prep (Pinecrest)
Immaculata-LaSalle (Miami)
Key West
Pembroke Pines Charter
Somerset Academy (Pembroke Pines)

Class 1A

157 schools
Fall 2012 student population: 19-745

REGION 1
(24 schools)

DISTRICT 1
(8 schools)

Central (Milton) [boys only]
Freeport
North Bay Haven (Panama City)
Northview (Bratt) [boys only]
Pensacola Catholic
Rocky Bayou Christian (Niceville) [boys only]
South Walton (Santa Rosa Beach) - X
Walton (DeFuniak Springs) [boys only]

DISTRICT 2
(7 Schools)
Bethlehem (Bonifay) [boys only]
Chipley
Holmes County (Bonifay) - X
Marianna
Munroe (Quincy) [boys only]
Ponce de Leon
Vernon [boys only]

DISTRICT 3
(9 Schools)
Aucilla Christian (Monticello)
Branford
Florida High (Tallahassee)
Franklin County (Eastpoint) [girls only]
John Paul II (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee) - X
Madison County (Madison) [boys only]
North Florida Christian (Tallahassee) [boys only]
Taylor County (Perry) [boys only]

REGION 2
(16 Schools)

DISTRICT 4
(6 Schools)
Baldwin [boys only]
Bishop Snyder (Jacksonville) - X
Eagle's View (Jacksonville) [boys only]
First Coast Christian (Jacksonville)
Hilliard [boys only]
Trinity Christian (Jacksonville) [boys only]

DISTRICT 5
(4 Schools)
Duval Charter (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville) - X
Providence (Jacksonville)
University Christian (Jacksonville)

DISTRICT 6
(6 Schools)
Crescent City [boys only]
Oak Hall (Gainesville)
P.K. Yonge (Gainesville) - X
St. Francis (Gainesville)  [boys only]
St. Johns Country Day (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine)

REGION 3
(19 Schools)

DISTRICT 7
(7 Schools)
Bell [boys only]
Chiefland [boys only]
Lafayette (Mayo) [boys only]
Newberry - X
Trenton [boys only]
Union County (Lake Butler)
Williston

DISTRICT 8
(6 Schools)
Ocala Christian [boys only]
Seven Rivers Christian (Lecanto) [boys only]
St. John Lutheran (Ocala) [boys only]
Trinity Catholic (Ocala) - X
Villages
Wildwood [boys only]

DISTRICT 9
(6 Schools)
Crooms (Sanford)
Father Lopez (Daytona Beach)
First Academy-Leesburg
Lake Mary Prep
Mount Dora Christian - X
Trinity Christian (Deltona) [boys only]

REGION 4
(18 Schools)

DISTRICT 10
(6 Schools)
Central Florida Christian (Orlando) [boys only]
Cornerstone Charter (Belle Isle) [boys only]
First Academy (Orlando)
Foundation Academy (Winter Garden) [boys only]
Montverde - X
Windermere Prep

DISTRICT 11
(6 Schools)
Circle Christian (Winter Park)
Geneva (Winter Park)
Orangewood Christian (Maitland)
Orlando Christian Prep [boys only]
The Master's Academy (Oviedo) [boys only]
Trinity Prep (Winter Park) - X

DISTRICT 12
(6 Schools)
Edgewood (Merritt Island)
Florida Prep (Melbourne) [boys only]
Holy Trinity (Melbourne)
Melbourne Central Catholic
Merritt Island Christian
West Shore (Melbourne) - X

REGION 5
(19 Schools)

DISTRICT 13
(8 Schools)
Academy at the Lakes (Land O'Lakes) - X
Berkeley Prep (Tampa)
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Brooks-DeBartolo (Tampa)
Calvary Christian (Clearwater)
Cambridge (Tampa)
Carrollwood (Tampa)
Saddlebrook Prep (Wesley Chapel) [boys only]

DISTRICT 14
(7 Schools)
Admiral Farragut (St. Petersburg)
Canterbury (St. Petersburg)
Clearwater Central Catholic
Indian Rocks Christian (Largo)
Northside Christian (St. Petersburg)
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
St. Petersburg Catholic - X

DISTRICT 15
(4 Schools)
Bayshore Christian (Tampa) [boys only]
Tampa Bay HEAT (Bandon) [boys only]
Tampa Catholic - X
Tampa Prep

REGION 6
(25 Schools)

DISTRICT 16
(8 Schools)
All Saints' (Winter Haven)
Fort Meade
Frostproof
Lake Placid
Lakeland Christian - X
McKeel (Lakeland)
Santa Fe Catholic (Lakeland) [boys only]
Vanguard (Lake Wales) [boys only]

DISTRICT 17
(8 Schools)
Bradenton Christian
Cardinal Mooney (Sarasota) - X
Community Christian (Port Charlotte) [boys only]
Imagine School (North Port)
Oasis (Cape Coral)
Out-of-Door (Sarasota)
Sarasota Christian [boys only]
St. Stephen's (Bradenton)

DISTRICT 18
(9 Schools)
Ahfachkee (Clewiston) [boys only]
Bishop Verot (Fort Myers)
Canterbury (Fort Myers)
Community School (Naples)
Evangelical Christian (Fort Myers)
First Baptist (Naples) [boys only]
Seacrest Country Day (Naples)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)
St. John Neumann (Naples) - X

REGION 7
(20 Schools)

DISTRICT 19
(8 Schools)
Benjamin (Palm Beach Gardens) - X
Community Christian (Stuart) [boys only]
John Carroll (Fort Pierce)
Jupiter Christian [boys only]
Master's Academy (Vero Beach) [boys only]
Morningside (Port St. Lucie) [boys only]
Pine School (Hobe Sound)
St. Edward's (Vero Beach)

DISTRICT 20
(7 Schools)
American Heritage (Delray Beach)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
King's Academy (West Palm Beach) - X
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Oxbridge Academy (West Palm Beach)
Trinity Christian (Lake Worth) [boys only]
Wellington Christian [boys only]

DISTRICT 21
(5 Schools)
Boca Raton Christian [boys only]
Donna Klein Jewish (Boca Raton) [boys only]
Grandview Prep (Boca Raton) [boys only]
St. John Paul II (Boca Raton) - X
St. Andrew's (Boca Raton)

REGION 8
(16 Schools)

DISTRICT 22
(7 Schools)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Coral Springs Christian
Highlands Christian (Pompano Beach) [boys only]
South Florida HEAT (Fort Lauderdale) [boys only]
Westminster Academy (Fort Lauderdale) - X
Yeshiva (Boca Raton) [boys only]
Zion Lutheran (Deerfield Beach) [boys only]

DISTRICT 23
(4 Schools)
Chaminade-Madonna (Hollywood) - X
Miami Country Day
Sagemont (Weston) [boys only]
University School (Davie) [boys only]

DISTRICT 24
(5 Schools)
Carrollton (Miami) [girls only]
Palmer Trinity (Palmetto Bay) - X
Ransom Everglades (Miami)
Riviera Prep (Miami)
Westminster Christian (Miami) [boys only]

Independent

(27 schools)
Ahfachkee (Clewiston) [girls only]
Archbishop Carroll (Miami) [boys only]
Boca Raton Christian [girls only]
Christ's Church Academy (Jacksonville)
Somerset College Prep (Port St. Lucie) [boys only]
Community Christian (Tallahassee)
Everglades (Miramar) [boys only]
First Baptist (Naples) [girls only]
Foundation Christian (Valrico)
Glades Central (Belle Glade)
Goleman (Miami) [girls only]
Grandview Prep (Boca Raton) [girls only]
Hilliard [girls only]
Hudson [girls only]
Jones (Orlando) [girls only]
Marco Island Academy
Meadowbrook (Ocala)
Miami Christian
Miami Killian [girls only]
Miami Northwestern
Northview (Bratt) [girls only]
Pepin Academies (Tampa)
Pinecrest Prep (Miami)
SLAM Academy (Miami)
Sonrise Christian (Lakeland) [boys only]
Tarpon Springs [girls only]
Wildwood [girls only]