Golf State Series Assignments 2011-12

The following assignments are for the 2011-12 FHSAA State Golf Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

Class 2A | Class 1A

Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

(X – denotes District Coordinator)

Class 2A

254 schools
Fall 2010 student population: 1475-4295

REGION 1
(31 schools)

DISTRICT 1
(13 schools)

Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach
Gulf Breeze
Milton - X
Navarre
Niceville
Pace
Pensacola
Pine Forest (Pensacola) [boys only]
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola)

DISTRICT 2
(7 schools)

Buchholz (Gainesville)
Chiles (Tallahassee)
Columbia (Lake City) - X
Gainesville [boys only]
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven)

DISTRICT 3
(11 schools)

Atlantic Coast (Jacksonville)
Ed White (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach) - X
Mandarin (Jacksonville)
Paxon (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

REGION 2
(36 schools)

DISTRICT 4
(12 schools)

Bartram Trail (St. Johns)
Creekside (Jacksonville)
Fleming Island (Orange Park)
Matanzas (Palm Coast)
Menendez (St. Augustine)
Middleburg
Nease (Ponte Vedra)
Oakleaf (Orange Park)
Orange Park - X
Ponte Vedra
Ridgeview (Orange Park)
St. Augustine

DISTRICT 5
(12 schools)

Belleview
Central (Brooksville)
Citrus (Inverness)
Forest (Ocala)
Lake Minneola
Lake Weir (Ocala)
Lecanto
Leesburg
Springstead (Spring Hill)
Vanguard (Ocala) - X
West Port (Ocala)
Zephyrhills

DISTRICT 6
(12 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
East River (Orlando)
Hagerty (Oviedo)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lyman (Longwood)
Oviedo
Timber Creek (Orlando) - X
University (Orlando)
Winter Park
Winter Springs

REGION 3
(35 schools)

DISTRICT 7
(12 schools)

Apopka
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
East Ridge (Clermont)
Edgewater (Orlando) - X
Freedom (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)
Ocoee [boys only]
Olympia (Orlando)
South Lake (Groveland)
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 8
(11 schools)

Auburndale
Bartow
George Jenkins (Lakeland) - X
Haines City [boys only]
Kathleen (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland
Ridge Community (Davenport)
Sebring
Winter Haven

DISTRICT 9
(12 schools)

Alonso (Tampa)
Blake (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Gaither (Tampa) - X
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
King (Tampa)
Lennard (Ruskin)
Leto (Tampa)
Plant (Tampa)
Sickles (Tampa)
Tampa Bay Tech [boys only]

REGION 4
(32 schools)

DISTRICT 10
(12 schools)

Armwood (Seffner) - X
Bloomingdale (Valrico)
Brandon
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
Freedom (Tampa)
George Steinbrenner (Lutz)
Newsome (Lithia)
Plant City
Riverview
Strawberry Crest (Dover)
Wharton (Tampa)

DISTRICT 11
(10 schools)

Countryside (Clearwater)
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs)
Land O’Lakes
Mitchell (New Port Richey)
Palm Harbor University
River Ridge (New Port Richey)
Sunlake (Land O’Lakes)
Tarpon Springs [boys only]
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel) - X

DISTRICT 12
(10 schools)

Boca Ciega (Gulfport)
Clearwater
Dixie Hollins (St. Petersburg) [boys only]
Gibbs (St. Petersburg)
Largo
Northeast (St. Petersburg) - X
Osceola (Seminole)
Pinellas Park (Largo)
Seminole
St. Petersburg

REGION 5
(27 schools)

DISTRICT 13
(9 schools)

Bayshore (Bradenton)
Braden River (Bradenton)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
North Port
Palmetto
Riverview (Sarasota)
Sarasota - X
Venice

DISTRICT 14
(9 schools)

Cape Coral
Charlotte (Punta Gorda)
Fort Myers
Ida Baker (Cape Coral)
Island Coast (Cape Coral)
Lehigh (Lehigh Acres)
North Fort Myers - X
Port Charlotte
Riverdale (Fort Myers)

DISTRICT 15
(9 schools)

Barron Collier (Naples) - X
Cypress Lake (Fort Myers)
East Lee County (Lehigh Acres)
Estero
Gulf Coast (Naples)
Lely (Naples)
Naples
Palmetto Ridge (Naples)
South Fort Myers

REGION 6
(32 schools)

DISTRICT 16
(10 schools)

DeLand
Deltona
Flagler Palm Coast
Lake Mary
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Seabreeze (Daytona Beach)
Seminole (Sanford)
Spruce Creek (Port Orange) - X
University (Orange City)

DISTRICT 17
(12 schools)

Bayside (Palm Bay)
Celebration
Eau Gallie (Melbourne)
Gateway (Kissimmee) [boys only]
Harmony
Heritage (Palm Bay)
Liberty (Kissimmee)
Melbourne
Osceola (Kissimmee)
Palm Bay (Melbourne)
St. Cloud - X
Viera (Melbourne)

DISTRICT 18
(10 schools)

Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central
Jensen Beach
Martin County (Stuart)
Okeechobee
Port St. Lucie
Sebastian River (Sebastian) - X
South Fork (Stuart)
Treasure Coast (Port St. Lucie) [boys only]
Vero Beach

REGION 7
(28 schools)

DISTRICT 19
(9 schools)

Dwyer (Palm Beach Gardens)
Forest Hill (West Palm Beach)
Jupiter
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington - X

DISTRICT 20
(9 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton - X
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Olympic Heights (Boca Raton)
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)
West Boca Raton

DISTRICT 21
(10 schools)

Coconut Creek (boys only)
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs [boys only]
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Monarch (Coconut Creek)
Northeast (Oakland Park) [boys only]
Piper (Sunrise) - X
Plantation
Taravella (Coral Springs)

REGION 8
(32 schools)

DISTRICT 22
(11 schools)

Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Flanagan (Pembroke Pines)
Hollywood Hills
Nova (Davie)
Pembroke Pines Charter [boys only]
Stranahan (Fort Lauderdale)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
South Plantation [boys only]
West Broward (Pembroke Pines) - X
Western (Davie)

DISTRICT 23
(12 schools)

American (Hialeah) [boys only]
Dr. Krop (Miami) [boys only]
Columbus (Miami) [boys only]
Coral Gables
Goleman (Miami Lakes) [boys only]
Hialeah Gardens
Miami - X
Miami Beach
Miami Coral Park
Miami Springs
Mourning (North Miami)
Reagan (Doral) [girls only]

DISTRICT 24
(9 schools)

Braddock (Miami)
Belen Jesuit (Miami) [boys only]
Coral Reef (Miami)
Ferguson (Miami)
Miami Killian [boys only] - X
Miami Palmetto
Miami Sunset
South Dade (Homestead) [boys only]
South Miami

Class 1A

243 schools
Fall 2010 student population: 19-1474

REGION 1
(27 schools)

DISTRICT 1
(7 schools)

Central (Milton) [boys only]
Freeport
Pensacola Catholic
Rocky Bayou Christian (Niceville) [boys only]
South Walton (Santa Rosa Beach)
Walton (DeFuniak Springs)
West Florida (Pensacola) - X

DISTRICT 2
(7 schools)

Arnold (Panama City Beach) - X
Bay [boys only]
Bethlehem [boys only]
Holmes County (Bonifay)
Marianna
Rutherford (Panama City)
Vernon [boys only]

DISTRICT 3
(11 schools)

Aucilla Christian (Monticello) [boys only]
Florida High (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
John Paul II (Tallahassee) [boys only]
Maclay (Tallahassee)
Madison County (Madison) [boys only]
Munroe (Quincy) [boys only]
North Florida Christian (Tallahassee) [boys only]
Rickards (Tallahassee) - X
Taylor County (Perry) [boys only]
Wakulla (Crawfordville)

REGION 2
(34 schools)

DISTRICT 4
(14 schools)

Bradford (Starke) [boys only]
Branford
Chiefland [boys only]
Eastside (Gainesville)
Interlachen [boys only]
Keystone Heights
Lafayette (Mayo) [boys only]
Melody Christian (Live Oak) [boys only]
Oak Hall (Gainesville)
P.K. Yonge (Gainesville)
Santa Fe (Alachua) - X
St. Francis (Gainesville) [boys only]
Suwannee (Live Oak)
Union County (Lake Butler)

DISTRICT 5
(11 schools)

Baldwin [boys only]
Bishop Kenny (Jacksonville) - X
Bishop Snyder (Jacksonville)
Clay (Green Cove Springs)
Eagle’s View (Jacksonville) [boys only]
Fernandina Beach
First Coast Christian (Jacksonville) [boys only]
Hilliard [boys only]
Trinity Christian (Jacksonville) [boys only]
West Nassau (Callahan)
Yulee

DISTRICT 6
(9 schools)

Andrew Jackson (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville) - X
Christ's Church Academy (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville)
Palatka
Providence (Jacksonville)
St. Johns Country Day (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine) [boys only]
University Christian (Jacksonville)

REGION 3
(26 schools)

DISTRICT 7
(10 schools)

Eustis
First Academy-Leesburg [boys only]
Mount Dora
Mount Dora Christian
North Marion (Citra) - X
St. John Lutheran (Ocala) [boys only]
Tavares [boys only]
Trinity Catholic (Ocala)
Umatilla [boys only]
Villages

DISTRICT 8
(9 schools)

Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Crystal River
Dunnellon
Hernando (Brooksville) - X
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
Seven Rivers Christian (Lecanto) [boys only]
South Sumter (Bushnell)
Weeki Wachee

DISTRICT 9
(8 schools)

Academy at the Lakes (Land O’Lakes)
Anclote (Holiday) [boys only] - X
Fivay (Hudson)
Gulf (New Port Richey)
Hudson [boys only]
Ridgewood (New Port Richey)
Saddlebrook Prep (Wesley Chapel)
Wesley Chapel

REGION 4
(39 schools)

DISTRICT 10
(14 schools)

Astronaut (Titusville) - X
Atlantic (Port Orange)
Calvary Christian (Ormond Beach) [boys only]
Crescent City [boys only]
Crooms (Sanford)
Father Lopez (Daytona Beach)
Geneva (Winter Park)
International Community (Winter Park) [boys only]
Lake Mary Prep
Master’s Academy (Oveido) [boys only]
Orangewood Christian (Maitland)
Titusville
Trinity Christian (Deltona) [boys only]
Trinity Prep (Winter Park)

DISTRICT 11
(12 schools)

Bishop Moore (Orlando)
Central Florida Christian (Orlando) [boys only]
Circle Christian (Winter Park)
First Academy (Orlando)
Foundation (Winter Garden)
Jones (Orlando) [boys only]
Lake Highland Prep (Orlando)
Lake Nona (Orlando) - X
Montverde
Orlando Christian Prep [boys only]
Poinciana (Kissimmee)
Windermere Prep

DISTRICT 12
(13 schools)

Brevard HEAT (Palm Bay) [boys only]
Cocoa
Cocoa Beach - X
Edgewood (Merritt Island)
Florida Prep (Melbourne) [boys only]
Holy Trinity (Melbourne)
Melbourne Central Catholic
Merritt Island
Merritt Island Christian
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)
Space Coast (Cocoa)
West Shore (Melbourne)

REGION 5
(33 schools)

DISTRICT 13
(11 schools)

All Saints’ (Winter Haven) - X
Avon Park
Frostproof
Highlands UPrep (Sebring) [boys only]
Lake Wales
Lakeland Christian
McKeel (Lakeland)
Mulberry
Santa Fe Catholic (Lakeland)
Sonrise Christian (Lakeland)
Tenoroc (Lakeland)

DISTRICT 14
(10 schools)

Berkeley Prep (Tampa)
Cambridge (Tampa) [boys only]
Carrollwood (Tampa) [boys only]
Holy Names (Tampa) [girls only]
Jesuit (Tampa) [boys only]
Middleton (Tampa)
Robinson (Tampa)
Spoto (Riverview)
Tampa Catholic
Tampa Prep - X

DISTRICT 15
(10 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg) - X
Calvary Christian (Clearwater) [boys only]
Canterbury (St. Petersburg)
Clearwater Central Catholic
Indian Rocks Christian (Largo)
Keswick Christian (St. Petersburg) [boys only]
Lakewood (St. Petersburg)
Northside Christian (St. Petersburg)
Shorecrest Prep (St. Petersburg) [boys only]
St. Petersburg Catholic

REGION 6
(30 schools)

DISTRICT 16
(10 schools)

Booker (Sarasota) [girls only]
Bradenton Christian
Cardinal Mooney (Sarasota)
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula)
Lake Placid
Out-of-Door (Sarasota) - X
Sarasota Christian [boys only]
Southeast (Bradenton)
St. Stephen’s (Bradenton)

DISTRICT 17
(10 schools)

Bishop Verot (Fort Myers) - X
Clewiston
Community Christian (Pt. Charlotte) [boys only]
Dunbar (Fort Myers)
LaBelle
Lemon Bay (Englewood)
Mariner (Cape Coral)
Moore Haven
Oasis (Cape Coral)
Southwest Florida Christian (Fort Myers) [boys only]

DISTRICT 18
(8 schools)

Canterbury (Fort Myers)
Community School (Naples) - X
Evangelical Christian (Fort Myers) [boys only]
First Baptist (Naples) [boys only]
Golden Gate (Naples)
Immokalee
Seacrest Country Day (Naples)
St. John Neumann (Naples)

REGION 7
(26 schools)

DISTRICT 19
(9 schools)

Community Christian (Stuart) [boys only]
Fort Pierce Westwood [boys only]
John Carroll (Fort Pierce)
Jupiter Christian [boys only] - X
Lincoln Park (Fort Pierce)
Master’s Academy (Vero Beach) [boys only]
Morningside (Port St. Lucie) [boys only]
Pine School (Hobe Sound)
St. Edward’s (Vero Beach)

DISTRICT 20
(8 schools)
Benjamin (Palm Beach Gardens)
Boynton Beach
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Dreyfoos (West Palm Beach)
King’s Academy (West Palm Beach) - X
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Suncoast (Riviera Beach)
Wellington Christian [boys only]

DISTRICT 21
(9 schools)

American Heritage (Delray Beach)
Boca Raton Christian
Coral Springs Christian
Donna Klein Jewish (Boca Raton) [boys only]
Grandview Prep (Boca Raton) [boys only]
North Broward Prep (Coconut Creek)
St. John Paul II (Boca Raton) - X
St. Andrew’s (Boca Raton)
Yeshiva (Boca Raton) [boys only]

REGION 8
(28 schools)

DISTRICT 22
(10 schools)

American Heritage (Plantation)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) - X
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach
Posnack (Davie) [boys only]
Sagemont (Weston)
South Florida HEAT (Fort Lauderdale)
University School (Davie) [boys only]
Westminster Academy (Fort Lauderdale)

DISTRICT 23
(8 schools)

Archbishop Curley (Miami) [boys only]
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Chaminade-Madonna (Hollywood) [boys only]
Hebrew Academy (Miami Beach) [boys only]
Hillel (North Miami Beach) [boys only]
Miami Country Day - X
Monsignor Pace (Miami)
Somerset Academy (Pembroke Pines)

DISTRICT 24
(10 schools)

Carrollton (Miami) [girls only]
Doral (Miami) - X
Gulliver Prep (Pinecrest)
Key West [boys only]
LaSalle (Miami)
Marathon [boys only]
Palmer Trinity (Palmetto Bay)
Ransom Everglades (Miami)
TERRA Institute (Miami)
Westminster Christian (Miami) 

Independent

(34 schools)
Ahfachkee (Clewiston) [boys only]
Booker (Sarasota) [boys only]
Bradford (Starke) [girls only]
Calvary Christian (Clearwater) [girls only]
Cambridge (Tampa) [girls only]
Chipley [girls only]
Divine Savior (Doral) [boys only]
Dr. Krop (Miami) [girls only]
Forest Lake (Apopka) [boys only]
Fort Meade [boys only]
Fort Pierce Westwood [girls only]
Gainesville [girls only]
Heartland Christian [girls only]
Jones (Orlando) [girls only]
Heritage Academy (Bunnell)
Hilliard [girls only]
Imagine School (North Port)
John Paul II (Tallahassee) [girls only]
Meadowbrook (Ocala)
Miami Christian
Northview (Bratt)
Ocala Christian [boys only]
Odessa Christian
Pembroke Pines Charter [girls only]
Pepin Academies (Tampa) [boys only]
Raines (Jacksonville)
Riviera Prep (Miami)
Sarasota Military Academy [girls only]
Shepherd's School (Pahokee)
South Plantation [girls only]
Varela (Miami)