Golf State Series Assignments 2010-11

The following assignments are for the 2010-11 FHSAA State Golf Series. Schools in italics will open in Fall 2010. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

Class 2A : Class 1A

Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

(X – denotes District Coordinator)

Class 2A

246 schools
Fall 2008 student population: 1474-4147


REGION 1
(30 schools)

DISTRICT 1
(13 schools)

Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach
Gulf Breeze
Milton – X
Navarre
Niceville
Pace
Pensacola
Pine Forest (Pensacola)
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola)

DISTRICT 2
(5 schools)

Chiles (Tallahassee) – X
Columbia (Lake City)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven)

DISTRICT 3
(12 schools)

Atlantic Coast (Jacksonville)
Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville) [boys only]
First Coast (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach) – X
Mandarin (Jacksonville)
Paxon (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

REGION 2
(39 schools)

DISTRICT 4
(12 schools)

Bartram Trail (St. Johns)
Buchholz (Gainesville)
Creekside (Jacksonville)
Eastside (Gainesville)
Fleming Island (Orange Park) – X
Gainesville [boys only]
Menendez (St. Augustine)
Middleburg
Orange Park
Palatka
Ridgeview (Orange Park)
St. Augustine

DISTRICT 5
(11 schools)

DeLand
Deltona [boys only]
Flagler Palm Coast – X
Lake Mary
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Pine Ridge (Deltona) [boys only]
Seabreeze (Daytona Beach)
Seminole (Sanford)
Spruce Creek (Port Orange)
University (Orange City)

DISTRICT 6
(16 schools)

Belleview
Central (Brooksville)
Citrus (Inverness)
Forest (Ocala)
Gulf (New Port Richey)
Lake Weir (Ocala)
Land O’Lakes
Lecanto
Leesburg [girls only]
North Marion (Citra)
Sunlake (Land O’Lakes) – X
Springstead (Spring Hill)
Vanguard (Ocala)
West Port (Ocala)
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Zephyrhills

REGION 3
(34 schools)

DISTRICT 7
(12 schools)

Apopka
Hagerty (Oviedo)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lyman (Longwood) – X
Ocoee [boys only]
Oviedo
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Wekiva (Apopka)
Winter Park
Winter Springs

DISTRICT 8
(11 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
East Ridge (Clermont)
East River (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Freedom (Orlando)
Olympia (Orlando) – X
South Lake (Groveland)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 9
(11 schools)

Bartow
Celebration
George Jenkins (Lakeland)
Haines City [boys only]
Kathleen (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland) [boys only]
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland – X
Ridge Community (Davenport)
Sebring
Winter Haven

REGION 4
(30 schools)

DISTRICT 10
(10 schools)

Alonso (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Gaither (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
King (Tampa)
Leto (Tampa) [boys only]
Plant (Tampa)
Sickles (Tampa) – X
Tampa Bay Tech

DISTRICT 11
(10 schools)

Armwood (Seffner)
Bloomingdale (Valrico)
Brandon
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
Freedom (Tampa)
Newsome (Lithia) – X
Plant City
Riverview
Wharton (Tampa)

DISTRICT 12
(10 schools)

Clearwater
Countryside (Clearwater)
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs) – X
Hudson [boys only]
Mitchell (New Port Richey)
Palm Harbor University
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Tarpon Springs

REGION 5
(32 schools)

DISTRICT 13
(9 schools)

Boca Ciega (Gulfport) [boys only] – X
Dixie Hollins (St. Petersburg) [boys only]
Gibbs (St. Petersburg) [boys only]
Largo [boys only]
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
Pinellas Park (Largo)
Seminole [boys only]
St. Petersburg

DISTRICT 14
(11 schools)

Bayshore (Bradenton)
Braden River (Bradenton)
Charlotte (Punta Gorda) – X
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
North Port
Palmetto
Port Charlotte
Riverview (Sarasota)
Sarasota
Venice

DISTRICT 15
(12 schools)

Barron Collier (Naples)
Cape Coral
East Lee County (Lehigh Acres)
Fort Myers
Gulf Coast (Naples)
Ida Baker (Cape Coral) – X
Lehigh (Lehigh Acres)
Mariner (Cape Coral)
Naples
North Fort Myers
Palmetto Ridge (Naples)
Riverdale (Fort Myers)

REGION 6
(33 schools)

DISTRICT 16
(11 schools)

Bayside (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne)
Gateway (Kissimmee)
Harmony
Liberty (Kissimmee) – X
Melbourne
Merritt Island
Osceola (Kissimmee)
Palm Bay (Melbourne)
St. Cloud
Viera (Melbourne)

DISTRICT 17
(10 schools)

Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central – X
Jensen Beach
Martin County (Stuart)
Okeechobee
Port St. Lucie
Sebastian River (Sebastian)
South Fork (Stuart)
Treasure Coast (Port St. Lucie) [boys only]
Vero Beach

DISTRICT 18
(12 schools)

Dwyer (Palm Beach Gardens)
Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
Jupiter
Lake Worth
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes
Royal Palm Beach
Santaluces (Lantana)
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington – X

REGION 7
(23 schools)

DISTRICT 19
(8 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Deerfield Beach
Monarch (Coconut Creek)
Olympic Heights (Boca Raton)
Park Vista (Lake Worth)
Spanish River (Boca Raton) – X
West Boca Raton

DISTRICT 20
(7 schools)

Blanche Ely (Pompano Beach) [girls only]
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs [boys only]
Douglas (Parkland)
Northeast (Oakland Park) [boys only]
Plantation – X
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 21
(8 schools)

Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Hollywood Hills
Nova (Davie)
Stranahan (Fort Lauderdale) [girls only]
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
South Plantation – X
Western (Davie)

REGION 8
(25 schools)

DISTRICT 22
(7 schools)

American (Hialeah) [boys only]
Dr. Krop (Miami) – X
Flanagan (Pembroke Pines)
Goleman (Miami Lakes) [boys only]
Hialeah Gardens
Pembroke Pines Charter [boys only]
West Broward (Pembroke Pines)

DISTRICT 23
(8 schools)

Braddock (Miami)
Columbus (Miami) [boys only] – X
Coral Gables
Miami
Miami Beach
Miami Coral Park
Miami Springs
Reagan (Doral) [boys only]

DISTRICT 24
(10 schools)

Belen Jesuit (Miami) [boys only]
Coral Reef (Miami)
Ferguson (Miami)
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge [boys only]
Miami Sunset
South Dade (Homestead) [boys only] – X
South Miami
Varela (Miami)

Class 1A

249 schools
Fall 2008 student population: 26-1473


REGION 1
(28 schools)

DISTRICT 1
(5 schools)

Bethlehem [boys only]
Central (Milton) [boys only]
Pensacola Catholic
Rocky Bayou Christian (Niceville) [boys only] – X
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(10 schools)

Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City) [boys only]
Chipley [boys only]
Freeport
Holmes County (Bonifay) [boys only]
Marianna
Rutherford (Panama City)
South Walton (Santa Rosa Beach) – X
Vernon [boys only]
Walton (DeFuniak Springs)

DISTRICT 3
(11 schools)

Florida High (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
John Paul II (Tallahassee) [boys only]
Maclay (Tallahassee)
Madison County (Madison) [boys only]
Munroe (Quincy) [boys only]
North Florida Christian (Tallahassee) – X
Port St. Joe [boys only]
Rickards (Tallahassee)
Taylor County (Perry) [boys only]
Wakulla (Crawfordville)

REGION 2
(32 schools)

DISTRICT 4
(11 schools)

Bradford (Starke) [boys only]
Branford
Chiefland [boys only]
Keystone Heights – X
Lafayette (Mayo) [boys only]
Oak Hall (Gainesville)
P.K. Yonge (Gainesville)
Santa Fe (Alachua)
St. Francis (Gainesville) [boys only]
Suwannee (Live Oak)
Union County (Lake Butler) [boys only]

DISTRICT 5
(13 schools)

Baldwin [boys only]
Bishop Kenny (Jacksonville)
Bishop Snyder (Jacksonville)
Clay (Green Cove Springs)
Eagle’s View (Jacksonville)
Fernandina Beach
First Coast Christian (Jacksonville) [boys only]
Hilliard [boys only]
Oakleaf (Orange Park)
St. Johns Country Day (Orange Park)
Trinity Christian (Jacksonville) [boys only]
West Nassau (Callahan)
Yulee – X

DISTRICT 6
(8 schools)

Bolles (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville)
Christ's Church Academy (Jacksonville)
Nease (Ponte Vedra) – X
Ponte Vedra
Providence (Jacksonville)
St. Joseph (St. Augustine) [boys only]
University Christian (Jacksonville)

REGION 3
(24 schools)

DISTRICT 7
(9 schools)

Eustis
First Academy-Leesburg
Mount Dora – X
Mount Dora Christian
St. John Lutheran (Ocala)
Tavares [boys only]
Trinity Catholic (Ocala)
Umatilla [boys only]
Villages

DISTRICT 8
(9 schools)

Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Crystal River
Dunnellon
Hernando (Brooksville) [boys only]
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City) – X
Seven Rivers Christian (Lecanto) [boys only]
South Sumter (Bushnell)
Weeki Wachee [girls only]

DISTRICT 9
(6 schools)

Academy at the Lakes (Land O’Lakes)
Anclote (Holiday)
Carrollwood (Tampa)
Fivay (Hudson)
Saddlebrook Prep (Wesley Chapel)
Wesley Chapel – X

REGION 4
(40 schools)

DISTRICT 10
(12 schools)

Atlantic (Port Orange)
Calvary Christian (Ormond Beach) [boys only]
Crescent City [boys only]
Crooms (Sanford)
Father Lopez (Daytona Beach) – X
Geneva (Winter Park)
Lake Mary Prep
Master’s Academy (Oveido) [boys only]
Matanzas (Palm Coast)
Orangewood Christian (Maitland)
Trinity Christian (Deltona) [boys only]
Trinity Prep (Winter Park)

DISTRICT 11
(13 schools)

Bishop Moore (Orlando)
Central Florida Christian (Orlando) [boys only]
Circle Christian (Winter Park)
Faith Christian (Orlando) [boys only]
First Academy (Orlando) – X
Foundation (Winter Garden)
Jones (Orlando) [boys only]
Lake Highland Prep (Orlando)
Lake Nona (Orlando)
Montverde [boys only]
Orlando Christian Prep [boys only]
Poinciana (Kissimmee) [boys only]
Windermere Prep

DISTRICT 12
(15 schools)

Astronaut (Titusville)
Brevard HEAT (Palm Bay) [boys only]
Cocoa
Cocoa Beach – X
Edgewood (Merritt Island)
Florida Prep (Melbourne) [boys only]
Heritage (Palm Bay)
Holy Trinity (Melbourne)
Melbourne Central Catholic
Merritt Island Christian
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)
Space Coast (Cocoa)
Titusville
West Shore (Melbourne)

REGION 5
(36 schools)

DISTRICT 13
(13 schools)

All Saints’ (Winter Haven) – X
Auburndale
Avon Park
Frostproof
Highlands UPrep (Sebring) [boys only]
Lake Wales
Lakeland Christian
McKeel (Lakeland)
Mulberry
Santa Fe Catholic (Lakeland)
Sonrise Christian (Lakeland) [boys only]
Tenoroc (Lakeland)]
Vanguard (Lake Wales) [boys only]

DISTRICT 14
(13 schools)

Bayshore Christian (Tampa)
Berkeley Prep (Tampa) – X
Blake (Tampa)
Cambridge (Tampa)
George Steinbrenner (Lutz)
Holy Names (Tampa) [girls only]
Jesuit (Tampa) [boys only]
Middleton (Tampa) [boys only]
Robinson (Tampa) [boys only]
Spoto (Riverview) [boys only]
Strawberry Crest (Dover)
Tampa Catholic
Tampa Prep

DISTRICT 15
(10 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg) [boys only]
Calvary Christian (Clearwater) [boys only]
Canterbury (St. Petersburg)
Clearwater Central Catholic
Indian Rocks Christian (Largo) – X
Keswick Christian (St. Petersburg) [boys only]
Lakewood (St. Petersburg) [boys only]
Northside Christian (St. Petersburg)
Shorecrest Prep (St. Petersburg) [boys only]
St. Petersburg Catholic

REGION 6
(32 schools)

DISTRICT 16
(10 schools)

Booker (Sarasota)
Bradenton Christian [boys only]
Cardinal Mooney (Sarasota)
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula)
Lake Placid
Out-of-Door (Sarasota)
Sarasota Christian [boys only]
Southeast (Bradenton) – X
St. Stephen’s (Bradenton)

DISTRICT 17
(13 schools)

Bishop Verot (Fort Myers) – X
Canterbury (Fort Myers) [boys only]
Clewiston
Community Christian (Pt. Charlotte) [boys only]
Dunbar (Fort Myers)
Estero
Evangelical Christian (Fort Myers) [boys only]
Island Coast (Cape Coral)
LaBelle
Lemon Bay (Englewood)
Moore Haven
Oasis (Cape Coral)
South Fort Myers

DISTRICT 18
(9 schools)

Community School (Naples) – X
Cypress Lake (Fort Myers)
First Baptist (Naples) [boys only]
Gateway Charter (Fort Myers) [boys only]
Golden Gate (Naples)
Immokalee
Lely (Naples)
Seacrest Country Day (Naples) [boys only]
St. John Neumann (Naples)

REGION 7
(29 schools)

DISTRICT 19
(9 schools)

Community Christian (Stuart) [boys only]
Fort Pierce Westwood
John Carroll (Fort Pierce)
Jupiter Christian [boys only]
Lincoln Park (Fort Pierce) – X
Master’s Academy (Vero Beach) [boys only]
Morningside (Port St. Lucie) [boys only]
Pine School (Hobe Sound)
St. Edward’s (Vero Beach)

DISTRICT 20
(8 schools)

Benjamin (Palm Beach Gardens) – X
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Dreyfoos (West Palm Beach)
Glades Day (Belle Glade) [boys only]
King’s Academy (West Palm Beach)
Summit Christian (West Palm Beach)
Suncoast (Riviera Beach)
Wellington Christian [boys only]

DISTRICT 21
(12 schools)

American Heritage (Delray Beach)
Boca Raton Christian
Boynton Beach [boys only]
Coral Springs Christian [boys only]
Donna Klein Jewish (Boca Raton) [boys only]
Grandview Prep (Boca Raton) [boys only]
Highlands Christian (Pompano Beach) [boys only]
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
North Broward Prep (Coconut Creek) – X
St. John Paul II (Boca Raton)
St. Andrew’s (Boca Raton)
Yeshiva (Boca Raton)

REGION 8
(28 schools)

DISTRICT 22
(11 schools)

American Heritage (Plantation)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach
Posnack (Davie) [boys only]
Sagemont (Weston) [boys only]
Somerset Academy (Pembroke Pines)
University School (Davie) [boys only] – X
Westminster Academy (Fort Lauderdale) [boys only]

DISTRICT 23
(7 schools)

Archbishop Curley (Miami) [boys only]
Chaminade-Madonna (Hollywood) [boys only]
Doral (Miami) [boys only] – X
Hillel (North Miami Beach) [boys only]
Miami Country Day
Monsignor Pace (Miami)
Sheridan Hills Christian (Hollywood) [boys only]

DISTRICT 24
(10 schools)

Carrollton (Miami) [girls only]
Gulliver Prep (Pinecrest)
Key West
LaSalle (Miami)
Marathon [boys only]
Miami Christian [girls only]
Palmer Trinity (Palmetto Bay)
Ransom Everglades (Miami)
TERRA Institute (Miami)
Westminster Christian (Miami) [boys only] – X

Independent

(28 schools)
Ahfachkee (Clewiston)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Baker County (Glen St. Mary) [girls only]
Boca Ciega (Gulfport) [girls only]
Boynton Beach [girls only]
Brooks-DeBartolo (Tampa)
Cornerstone Academy (Orlando)
Everglades (Miramar) [boys only]
Westside (Jacksonville)
Highlands UPrep (Sebring) [girls only]
Hernando (Brooksville) [girls only]
John Paul II (Tallahassee) [girls only]
Jones (Orlando) [girls only]
Jupiter Christian [girls only]
Leto (Tampa) [girls only]
Malone
Meadowbrook (Ocala)
Mourning (North Miami)
Northview (Bratt)
Ocala Christian
Pepin Academies (Tampa) [boys only]
Pine Castle Christian (Orlando) [boys only]
Poinciana (Kissimmee) [girls only]
Raines (Jacksonville)
Southwest Florida Christian (Fort Myers) [boys only]
Spoto (Riverview) [girls only]
Umatilla [girls only]
Wildwood