Tentative 2015-18 Football State Series Assignments

The following TENTATIVE assignments are for the 2015-18 FHSAA State Football Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, are not listed but should be, or want to appeal placement, should contact Justin Harrison at the FHSAA Office by e-mail at jharrison [at] fhsaa [dot] org or fax to (352) 244-5043.

Class 8A | Class 7A | Class 6A | Class 5A | Class 4A | Class 3A | Class 2A | Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

Class 8A

Fall 2014 Student Enrollment 2,332-4,492
88 schools

Region 1
22 schools

District 1
6 schools

Flagler Palm Coast
Mandarin (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
DeLand
Spruce Creek (Port Orange)
University (Orange City)

District 2
6 schools

Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Seminole (Sanford)
Winter Springs
Oviedo

District 3
5 schools

Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park
Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)

District 4
5 schools

Apopka
Evans (Orlando)
West Orange (Winter Garden)
Wekiva (Apopka)
West Port (Ocala)

Region 2
21 schools

District 5
5 schools

Olympia (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Freedom (Orlando)

District 6
5 schools

Gateway (Kissimmee)
George Jenkins (Lakeland)
Haines City
Osceola (Kissimmee)
Ridge Community (Davenport)

District 7
7 schools

Alonso (Tampa)
Riverview (Riverview)
George Steinbrenner (Lutz)
Newsome (Lithia)
Manatee (Bradenton)
Palm Harbor University
Riverview (Sarasota)

District 8
4 schools

Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Vero Beach

Region 3
24 schools

District 9
5 schools

Jupiter
Palm Beach Gardens
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington
Palm Beach Central (Wellington)

District 10
6 schools

Boca Raton
John I. Leonard (Greenacres)
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)
Lake Worth

District 11
6 schools

Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Monarch (Coconut Creek)
Piper (Sunrise)
Taravella (Coral Springs)

District 12
7 schools

Cypress Bay (Weston)
Plantation
South Plantation
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
Miramar
Western (Davie)

Region 4
21 schools

District 13
5 schools

Dr. Krop (Miami)
Hialeah
Hialeah Gardens
North Miami
American (Hialeah)

District 14
5 schools

Miami Beach
Miami
Miami Coral Park
Columbus (Miami)
Coral Gables

District 15
6 schools

Ferguson (Miami)
Miami Sunset
Braddock (Miami)
Miami Killian
Varela (Miami)
Southwest Miami

District 16
5 schools

Coral Reef (Miami)
Miami Palmetto
South Dade (Homestead)
Homestead
Miami Southridge

Class 7A

Fall 2014 Student Enrollment 1,939-2,331
82 schools

Region 1
21 schools

District 1
6 schools

Niceville
Tate (Cantonment)
Navarre
Chiles (Tallahassee)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)

District 2
5 schools

Atlantic Coast (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach)
Columbia (Lake City)

District 3
5 schools

Buchholz (Gainesville)
Fleming Island (Orange Park)
Oakleaf (Orange Park)
Bartram Trail (St. Johns)
Creekside (St. Johns)

District 4
5 schools

East Ridge (Clermont)
Lake Howell (Winter Park)
Ocoee
Hagerty (Oviedo)
Lake Minneola

Region 2
20 schools

District 5
5 schools

Celebration
Lake Nona (Orlando)
Liberty (Kissimmee)
St. Cloud
East River (Orlando)

District 6
4 schools

Martin County (Stuart)
Melbourne
Viera (Melbourne)
South Fork (Stuart)

District 7
4 schools

Bartow
Kathleen (Lakeland)
Lakeland
Winter Haven

District 8
7 schools

Freedom (Tampa)
Gaither (Tampa)
Leto (Tampa)
​Plant (Tampa)
Sickles (Tampa)
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Wharton (Tampa)

Region 3
22 schools

District 9
7 schools

Bloomingdale (Valrico)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
​Lennard (Ruskin)
Plant City
Strawberry Crest (Dover)
​Tampa Bay Tech

District 10
5 schools

Countryside (Clearwater)
East Lake (Tarpon Springs)
Pinellas Park (Largo)
Seminole (Seminole)
St. Petersburg

District 11
6 schools

Braden River (Bradenton)
Lakewood Ranch (Bradenton)
North Port
Palmetto
Sarasota
Venice

District 12
4 schools

Charlotte (Punta Gorda)
Riverdale (Fort Myers)
Gulf Coast (Naples)
South Fort Myers

Region 4
19 schools

District 13
7 schools

Dwyer (Palm Beach Gardens)
Forest Hill (West Palm Beach)
Olympic Heights (Boca Raton)
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Royal Palm Beach
West Boca Raton
Atlantic (Delray Beach)

District 14
4 schools

Blanche Ely (Pompano Beach)
Fort Lauderdale
Nova (Davie)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)

District 15
4 schools

Hollywood Hills
South Broward (Hollywood)
McArthur (Hollywood)
Cooper City

District 16
4 schools

Mater Academy (Hialeah Gardens)
Westland Hialeah
Reagan (Doral)
South Miami

Class 6A

Fall 2014 Student Enrollment 1,593-1,938
83 schools

Region 1
20 schools

District 1
5 schools

Escambia (Pensacola)
Milton
Pace
Pine Forest (Pensacola)
Washington (Pensacola)

District 2
4 schools

Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Fort Walton Beach
Crestview
Mosley (Lynn Haven)

District 3
6 schools

Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
Middleburg
Matanzas (Palm Coast)
Nease (Ponte Vedra)
St. Augustine

District 4
5 schools

Deltona
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Pine Ridge (Deltona)
Seabreeze (Daytona Beach)

Region 2
23 schools

District 5
5 schools

Forest (Ocala)
Gainesville
Lake Weir (Ocala)
Vanguard (Ocala)
Leesburg

District 6
6 schools

Land O'Lakes
Mitchell (New Port Richey)
Springstead (Spring Hill)
Sunlake (Land O'Lakes)
Lecanto
Pasco (Dade City)

District 7
6 schools

Armwood (Seffner)
Blake (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
King (Tampa)
Brandon

District 8
6 schools

Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Sebring
Auburndale
Harmony
Edgewater (Orlando)

Region 3
18 schools

District 9
6 schools

​​Boca Ciega (Gulfport)
Clearwater
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Largo
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)

District 10
4 schools

Ida Baker (Cape Coral)
Cape Coral
Port Charlotte
North Fort Myers

District 11
4 schools

Fort Myers
Estero
East Lee County (Lehigh Acres)
Lehigh (Lehigh Acres)

District 12
4 schools

Barron Collier (Naples)
Naples
Palmetto Ridge (Naples)
Golden Gate (Naples)

Region 4
22 schools

District 13
6 schools

Bayside (Palm Bay)
Heritage (Palm Bay)
Jensen Beach
Okeechobee
Eau Gallie (Melbourne)
Sebastian River (Sebastian)

District 14
4 schools

Boynton Beach
Dillard (Fort Lauderdale)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Northeast (Oakland Park)

District 15
6 schools

Goleman (Miami)
Hialeah-Miami Lakes
Miami Carol City
Miami Norland
Mourning (North Miami)
North Miami Beach

District 16
6 schools

Doral (Miami)
Miami Jackson
Miami Springs
Miami Northwestern
Belen Jesuit (Miami)
Miami Central

Class 5A

Fall 2014 Student Enrollment 1,115-1,592
86 schools

Region 1
18 schools

District 1
6 schools

Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
Gulf Breeze
Pensacola
Rutherford (Panama City)
West Florida (Pensacola)

District 2
4 schools

Godby (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)
Wakulla (Crawfordville)
Suwannee (Live Oak)

District 3
4 schools

Yulee
Paxon (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)

District 4
4 schools

Westside (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)

Region 2
25 schools

District 5
6 schools

Clay (Green Cove Springs)
Menendez (St. Augustine)
Ponte Vedra
Ridgeview (Orange Park)
Orange Park
Baker County (Glen St. Mary)

District 6
5 schools

Belleview
Palatka
Eastside (Gainesville)
North Marion (Citra)
Santa Fe (Alachua)

District 7
6 schools

Central (Brooksville)
Hernando (Brooksville)
Nature Coast (Brooksville)
Weeki Wachee
Citrus (Inverness)
Crystal River

District 8
8 schools

Anclote (Holiday)
Gulf (New Port Richey)
Hudson
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Wesley Chapel
Fivay (Hudson)
Zephyrhills

Region 3
23 schools

District 9
4 schools

Dunedin
Gibbs (St. Petersburg)
Tarpon Springs
Lakewood

District 10
7 schools

Jesuit (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Middleton (Tampa)
Spoto (Riverview)
Robinson (Tampa)
Lake Wales
Tenoroc (Lakeland)

District 11
6 schools

Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota)
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula)
Southeast (Bradenton)
Lemon Bay (Englewood)

District 12
6 schools

Cypress Lake (Fort Myers)
Dunbar (Fort Myers)
Island Coast (Cape Coral)
Mariner (Cape Coral)
Immokalee
Lely (Naples)

Region 4
20 schools

District 13
5 schools

Bishop Moore (Orlando)
Eustis
Tavares
South Lake (Groveland)
Poinciana (Kissimmee)

District 14
6 schools

Astronaut (Titusville)
Titusville
Rockledge
Merritt Island
Palm Bay (Melbourne)
Satellite (Satellite Beach)

District 15
3 schools

Fort Pierce Westwood
Port St. Lucie
Suncoast (Riviera Beach)

District 16
6 schools

American Heritage (Plantation)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Coconut Creek
Hallandale
Keys Gate (Homestead)
Stranahan (Fort Lauderdale)

Class 4A

Fall 2014 Student Enrollment 681-1,114
35 schools

Region 1
8 schools

District 1
3 schools

East Gadsden (Havana)
Marianna
Walton (DeFuniak Springs)

District 2
5 schools

Andrew Jackson (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)
Fernandina Beach

Region 2
8 schools

District 3
3 schools

Bradford (Starke)
Interlachen
Keystone Heights

District 4
5 schools

Dunnellon
Mount Dora
South Sumter (Bushnell)
Umatilla
Villages

Region 3
10 schools

District 5
5 schools

Atlantic (Port Orange)
Cocoa
Jones (Orlando)
Space Coast (Cocoa)
Lake Highland Prep (Orlando)

District 6
5 schools

Avon Park
Gateway Charter (Fort Myers)
LaBelle
Lake Placid
Mulberry

Region 4
9 schools

District 7
5 schools

Glades Central (Belle Glade)
Somerset Academy (Pembroke Pines)
University School (Davie)
North Broward Prep (Coconut Creek)
Clewiston

District 8
4 schools

Gulliver Prep (Pinecrest)
Miami Edison
Monsignor Pace (Miami)
Washington (Miami)

Class 3A

Fall 2014 Student Enrollment 291-680
33 schools

Region 1
9 schools

District 1
4 schools

Pensacola Catholic
Taylor County (Perry)
Florida High (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee)

District 2
5 schools

Episcopal (Jacksonville)
Providence (Jacksonville)
Trinity Christian (Jacksonville)
Duval Charter (Jacksonville)
P. K. Yonge (Gainesville)

Region 2
8 schools

District 3
5 Schools

Father Lopez (Daytona Beach)
Trinity Catholic (Ocala)
First Academy (Orlando)
Trinity Prep (Winter Park)
Cornerstone Charter (Belle Isle)

District 4
3 schools

Berkeley Prep (Tampa)
Lakeland Christian
Tampa Catholic

Region 3
8 schools

District 5
5 schools

Bishop Verot (Fort Myers)
Cardinal Mooney (Sarasota)
Calvary Christian (Clearwater)
Clearwater Central Catholic
St. Petersburg Catholic

District 6
3 schools

Holy Trinity (Melbourne)
John Carroll (Fort Pierce)
Melbourne Central Catholic

Region 4
8 schools

District 7
4 schools

American Heritage (Delray Beach)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Pahokee
Oxbridge Academy (West Palm Beach)

District 8
4 schools

Chaminade-Madonna (Hollywood)
Westminster Christian (Miami)
Everglades Prep (Homestead)
Somerset Charter (Silver Palms)

Class 2A

Fall 2014 Student Enrollment 1-290
29 schools

Region 1
6 schools

District 1
2 schools

FAMU (Tallahassee)
North Florida Christian (Tallahassee)

District 2
4 schools

Cedar Creek Christian (Jacksonville)
Eagle's View (Jacksonville)
Harvest Community (Jacksonville)
University Christian (Jacksonville)

Region 2
5 schools

District 3
3 schools

Halifax (Daytona Beach)
Trinity Christian (Deltona)
Warner Christian (South Daytona)

District 4
2 schools

Foundation Academy (Winter Garden)
Victory Christian (Lakeland)

Region 3
8 schools

District 5
5 schools

Out-of-Door (Sarasota)
Bradenton Christian
Cambridge (Tampa)
Carrollwood (Tampa)
Seffner Christian

District 6
3 schools

Indian Rocks Christian (Largo)
Northside Christian (St. Petersburg)
Admiral Farragut (St. Petersburg)

Region 4
10 Schools

District 7
6 schools

Community School (Naples)
Evangelical Christian (Fort Myers)
First Baptist (Naples)
Marco Island Academy
Moore Haven
St. John Neumann (Naples)

District 8
4 schools

Champagnat (Hialeah)
Dade Christian (Miami)
Glades Day (Belle Glade)
Village Academy (Delray Beach)

Class 1A

Fall 2014 Student Enrollment 1-600
40 Schools

Region 1
9 schools

District 1
4 schools

Baker
Freeport
Jay
Northview (Bratt)

District 2
5 schools

Cottondale
Graceville
Sneads
Vernon
Wewahitchka

Region 2
9 schools

District 3
6 schools

Blountstown
Bozeman (Panama City)
Chipley
Holmes County (Bonifay)
Port St. Joe
South Walton (Santa Rosa Beach)

District 4
3 schools

Franklin County (Eastpoint)
Liberty County (Bristol)
West Gadsden (Greensboro)

Region 3
10 schools

District 5
3 schools

Hamilton County (Jasper)
Jefferson County (Monticello)
Madison County (Madison)

District 6
7 schools

Baldwin
Bell
Fort White
Hilliard
Newberry
Union County (Lake Butler)
Williston

Region 4
12 schools

District 7
7 schools

Branford
Bronson
Chiefland
Dixie County (Cross City)
Hawthorne
Lafayette (Mayo)
Trenton

District 8
5 schools

Crescent City
Fort Meade
Frostproof
Taylor (Pierson)
Wildwood

Independent

(76 schools)
All Saints' (Winter Haven)
Archbishop Carroll (Miami)
Archbishop Curley (Miami)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Aucilla Christian (Monticello)
Beacon of Hope (St. Augustine)
Bell Creek (Riverview)
Benjamin (Palm Beach Gardens)
Berean Christian (West Palm Beach)
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Bishop Snyder (Jacksonville)
Boca Raton Christian
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Canterbury (Fort Myers)
​Canterbury (St. Petersburg)
Central Florida Christian (Orlando)
Christ's Church Academy (Jacksonville)
Citrus Park Christian (Tampa)
​Cocoa Beach
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Shores (Tavernier)
Coral Springs Charter
Coral Springs Christian
First Academy-Leesburg
Florida Christian (Miami)
Florida Deaf and Blind (St. Augustine)
Highlands Christian (Pompano Beach)
Hillel (North Miami Beach)
IMG Academy (Bradenton)
Immaculata-LaSalle (Miami)
Inlet Grove (Riviera Beach)
International Community (Winter Park)
John Paul II (Tallahassee)
​Jupiter Christian
Keswick Christian (St. Petersburg)
Key West
King's Academy (West Palm Beach)
Lake Mary Prep
Legacy (Ocoee)
Marathon
Merritt Island Christian
Miami Community Charter
Miami Country Day
Montverde
Mount Dora Christian
Munroe (Quincy)
North Bay Haven (Panama City)
Oak Hall (Gainesville)
Ocala Christian
Orangewood Christian (Maitland)
Orlando Christian Prep
Palmer Trinity (Palmetto Bay)
Pembroke Pines Charter
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pinecrest Prep (Miami)
Pompano Beach
St. John Paul II (Boca Raton)
Ransom Everglades (Miami)
Rocky Bayou Christian (Niceville)
Santa Fe Catholic (Lakeland)
Seven Rivers Christian (Lecanto)
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)
St. Andrew's (Boca Raton)
St. Edward's (Vero Beach)
​St. Francis (Gainesville)
St. John Lutheran (Ocala)
St. Johns Country Day (Orange Park)
​St. Joseph (St. Augustine)
St. Stephen's (Bradenton)
The Master's Academy (Oviedo)
West Broward (Pembroke Pines)
Westlake Prep (Davie)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)
Windermere Prep
Zephyrhills Christian