Football State Series Assignments

The following assignments are for the 2015-16 FHSAA State Football Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

Class 8A | Class 7A | Class 6A | Class 5A | Class 4A | Class 3A | Class 2A | Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

X – Denotes District Coordinator

Class 8A

(89 schools)
Fall 2014 Student Enrollment 2,332-4,492

Region 1
(21 schools)

District 1
(5 schools)

Flagler Palm Coast
Mandarin (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
DeLand
Spruce Creek (Port Orange)

District 2
(7 schools)

Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Seminole (Sanford)
Winter Springs
Oviedo
University (Orange City)

District 3
(5 schools)

Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park
Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)

District 4
(4 schools)

Apopka
Evans (Orlando)
West Orange (Winter Garden)
Wekiva (Apopka)

Region 2
(21 schools)

District 5
(5 schools)

Olympia (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Freedom (Orlando)

District 6
(7 schools)

Alonso (Tampa)
Riverview (Riverview)
George Steinbrenner (Lutz)
Newsome (Lithia)
Manatee (Bradenton)
Palm Harbor University
Riverview (Sarasota)

District 7
(5 schools)

Gateway (Kissimmee)
George Jenkins (Lakeland)
Haines City
Osceola (Kissimmee)
Ridge Community (Davenport)

District 8
(4 schools)

Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Vero Beach

Region 3
(25 schools)

District 9
(5 schools)

Jupiter
Palm Beach Gardens
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington
Palm Beach Central (Wellington)

District 10
(7 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
John I. Leonard (Greenacres)
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)
Lake Worth

District 11
(6 schools)

Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Monarch (Coconut Creek)
Piper (Sunrise)
Taravella (Coral Springs)

District 12
(7 schools)

Cypress Bay (Weston)
Plantation
South Plantation
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
Miramar
Western (Davie)

Region 4
(22 schools)

District 13
(6 schools)

Dr. Krop (Miami)
Hialeah
Hialeah Gardens
North Miami
North Miami Beach
American (Hialeah)

District 14
(5 schools)

Miami Beach
Miami
Miami Coral Park
Columbus (Miami)
Coral Gables

District 15
(6 schools)

Coral Reef (Miami)
Belen Jesuit (Miami)
Ferguson (Miami)
Braddock (Miami)
Varela (Miami)
Southwest Miami

District 16
(5 schools)

Miami Killian
Miami Palmetto
South Dade (Homestead)
Homestead
Miami Southridge

Class 7A

(85 schools)
Fall 2014 Student Enrollment 1,939-2,331

Region 1
(20 schools)

District 1
(3 schools)

Chiles (Tallahassee)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)

District 2
(5 schools)

Atlantic Coast (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach)
Columbia (Lake City)

District 3
(5 schools)

Buchholz (Gainesville)
Fleming Island (Orange Park)
Oakleaf (Orange Park)
Bartram Trail (St. Johns)
Creekside (St. Johns)

District 4
(7 schools)

East Ridge (Clermont)
Edgewater (Orlando)
Lake Howell (Winter Park)
Ocoee
Hagerty (Oviedo)
Lake Minneola
West Port (Ocala)

Region 2
(21 schools)

District 5
(6 schools)

Celebration
Harmony
Lake Nona (Orlando)
Liberty (Kissimmee)
St. Cloud
East River (Orlando)

District 6
(4 schools)

Martin County (Stuart)
Melbourne
Viera (Melbourne)
South Fork (Stuart)

District 7
(4 schools)

Bartow
Kathleen (Lakeland)
Lakeland
Winter Haven

District 8
(7 schools)

Freedom (Tampa)
Gaither (Tampa)
Leto (Tampa)
Plant (Tampa)
Sickles (Tampa)
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Wharton (Tampa)

Region 3
(21 schools)

District 9
(7 schools)

Bloomingdale (Valrico)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
Lennard (Ruskin)
Plant City
Strawberry Crest (Dover)
Tampa Bay Tech

District 10
(5 schools)

Countryside (Clearwater)
East Lake (Tarpon Springs)
Pinellas Park (Largo)
Seminole (Seminole)
St. Petersburg

District 11
(6 schools)

Braden River (Bradenton)
Lakewood Ranch (Bradenton)
North Port
Palmetto
Sarasota
Venice

District 12
(3 schools)

Riverdale (Fort Myers)
Gulf Coast (Naples)
South Fort Myers

Region 4
(23 schools)

District 13
(6 schools)

Dwyer (Palm Beach Gardens)
Forest Hill (West Palm Beach)
Olympic Heights (Boca Raton)
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Royal Palm Beach
West Boca Raton

District 14
(3 schools)

Blanche Ely (Pompano Beach)
Fort Lauderdale
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)

District 15
(5 schools)

Hollywood Hills
South Broward (Hollywood)
McArthur (Hollywood)
Nova (Davie)
Cooper City

District 16
(9 schools)

Doral (Miami)
Goleman (Miami)
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Miami Springs
Miami Sunset
Mourning (North Miami)
Westland Hialeah
Reagan (Doral)
South Miami

Class 6A

(79 schools)
Fall 2014 Student Enrollment 1,593-1,938

Region 1
(17 schools)

District 1
(4 schools)

Escambia (Pensacola)
Pine Forest (Pensacola)
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola)

District 2
(4 schools)

Navarre
Gulf Breeze
Milton
Pace

District 3
(4 schools)

Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Fort Walton Beach
Crestview
Niceville

District 4
(5 schools)

Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
Middleburg
Nease (Ponte Vedra)
St. Augustine

Region 2
(21 schools)

District 5
(5 schools)

Forest (Ocala)
Gainesville
Lake Weir (Ocala)
Vanguard (Ocala)
Leesburg

District 6
(5 schools)

Land O'Lakes
Mitchell (New Port Richey)
Springstead (Spring Hill)
Sunlake (Land O'Lakes)
Pasco (Dade City)

District 7
(6 schools)

Armwood (Seffner)
Blake (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
King (Tampa)
Brandon

District 8
(5 schools)

Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Lake Wales
Sebring
Auburndale

Region 3
(20 schools)

District 9
(6 schools)

Boca Ciega (Gulfport)
Clearwater
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Largo
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)

District 10
(6 schools)

Charlotte (Punta Gorda)
Ida Baker (Cape Coral)
Island Coast (Cape Coral)
Cape Coral
Port Charlotte
North Fort Myers

District 11
(4 schools)

Fort Myers
Estero
East Lee County (Lehigh Acres)
Lehigh (Lehigh Acres)

District 12
(4 schools)

Barron Collier (Naples)
Naples
Palmetto Ridge (Naples)
Golden Gate (Naples)

Region 4
(21 schools)

District 13
(6 schools)

Deltona
Mainland (Daytona Beach)
Matanzas (Palm Coast)
New Smyrna Beach
Pine Ridge (Deltona)
Seabreeze (Daytona Beach)

District 14
(6 schools)

Bayside (Palm Bay)
Heritage (Palm Bay)
Jensen Beach
Okeechobee
Eau Gallie (Melbourne)
Sebastian River (Sebastian)

District 15
(4 schools)

Boynton Beach
Dillard (Fort Lauderdale)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Northeast (Oakland Park)

District 16
(5 schools)

Hialeah-Miami Lakes
Miami Carol City
Miami Norland
Miami Northwestern
Miami Central

Class 5A

(82 schools)
Fall 2014 Student Enrollment 1,115-1,592

Region 1
(18 schools)

District 1
(5 schools)

Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
Mosley (Lynn Haven)
Pensacola
West Florida (Pensacola)

District 2
(3 schools)

Godby (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)
Wakulla (Crawfordville)

District 3
(5 schools)

Yulee
Paxon (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
Suwannee (Live Oak)
Stanton (Jacksonville)

District 4
(5 schools)

Ponte Vedra
Westside (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)

Region 2
(24 schools)

District 5
(6 schools)

Clay (Green Cove Springs)
Menendez (St. Augustine)
Palatka
Ridgeview (Orange Park)
Orange Park
Baker County (Glen St. Mary)

District 6
(3 schools)

Belleview
Eastside (Gainesville)
North Marion (Citra)

District 7
(7 schools)

Central (Brooksville)
Hernando (Brooksville)
Nature Coast (Brooksville)
Lecanto
Weeki Wachee
Citrus (Inverness)
Crystal River

District 8
(8 schools)

Anclote (Holiday)
Gulf (New Port Richey)
Hudson
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Wesley Chapel
Fivay (Hudson)
Zephyrhills

Region 3
(20 schools)

District 9
(4 schools)

Dunedin
Gibbs (St. Petersburg)
Tarpon Springs
Lakewood

District 10
(5 schools)

Jesuit (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Middleton (Tampa)
Spoto (Riverview)
Robinson (Tampa)

District 11
(6 schools)

Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota)
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula)
Southeast (Bradenton)
Lemon Bay (Englewood)

District 12
(5 schools)

Cypress Lake (Fort Myers)
Dunbar (Fort Myers)
Mariner (Cape Coral)
Immokalee
Lely (Naples)

Region 4
(20 schools)

District 13
(5 schools)

Bishop Moore (Orlando)
Eustis
Tavares
South Lake (Groveland)
Poinciana (Kissimmee)

District 14
(6 schools)

Titusville
Rockledge
Merritt Island
Palm Bay (Melbourne)
Satellite (Satellite Beach)
Space Coast (Cocoa)

District 15
(3 schools)

Fort Pierce Westwood
Port St. Lucie
Suncoast (Riviera Beach)

District 16
(6 schools)

American Heritage (Plantation)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Coconut Creek
Miami Jackson
Hallandale
Stranahan (Fort Lauderdale)

Class 4A

(41 schools)
Fall 2014 Student Enrollment 681-1,114

Region 1
(9 schools)

District 1
(4 schools)

East Gadsden (Havana)
Marianna
Rutherford (Panama City)
Walton (DeFuniak Springs)

District 2
(5 schools)

Andrew Jackson (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)
Fernandina Beach

Region 2
(10 schools)

District 3
(5 schools)

Bradford (Starke)
Interlachen
P. K. Yonge (Gainesville)
Keystone Heights
Santa Fe (Alachua)

District 4
(5 schools)

Dunnellon
Mount Dora
South Sumter (Bushnell)
Umatilla
Villages

Region 3
(12 schools)

District 5
(5 schools)

Astronaut (Titusville)
Atlantic (Port Orange)
Cocoa
Jones (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)

District 6
(7 schools)

Avon Park
Bishop Verot (Fort Myers)
Gateway Charter (Fort Myers)
LaBelle
Lake Placid
Mulberry
Tenoroc (Lakeland)

Region 4
(10 schools)

District 7
(5 schools)

Glades Central (Belle Glade)
Somerset Academy (Pembroke Pines)
University School (Davie)
North Broward Prep (Coconut Creek)
Clewiston

District 8
(5 schools)

Gulliver Prep (Pinecrest)
Keys Gate (Homestead)
Miami Edison
Monsignor Pace (Miami)
Washington (Miami)

Class 3A

(28 schools)
Fall 2014 Student Enrollment 291-680

Region 1
(7 schools)

District 1
(3 schools)

Pensacola Catholic
Taylor County (Perry)
Florida High (Tallahassee)

District 2
(4 schools)

Episcopal (Jacksonville)
Providence (Jacksonville)
Trinity Christian (Jacksonville)
Duval Charter (Jacksonville)

Region 2
(7 schools)

District 3
(4 schools)

Father Lopez (Daytona Beach)
Trinity Catholic (Ocala)
First Academy (Orlando)
Trinity Prep (Winter Park)

District 4
(3 schools)

Berkeley Prep (Tampa)
Lakeland Christian
Tampa Catholic

Region 3
(7 schools)

District 5
(4 schools)

Cardinal Mooney (Sarasota)
Calvary Christian (Clearwater)
Clearwater Central Catholic
St. Petersburg Catholic

District 6
(3 schools)

Holy Trinity (Melbourne)
John Carroll (Fort Pierce)
Melbourne Central Catholic

Region 4
(7 schools)

District 7
(3 schools)

American Heritage (Delray Beach)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Oxbridge Academy (West Palm Beach)

District 8
(4 schools)

Chaminade-Madonna (Hollywood)
Westminster Christian (Miami)
Everglades Prep (Homestead)
Somerset Charter (Homestead)

Class 2A

(31 schools)
Fall 2014 Student Enrollment 1-290

Region 1
(7 schools)

District 1
(3 schools)

FAMU (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee)
North Florida Christian (Tallahassee)

District 2
(4 schools)

Cedar Creek Christian (Jacksonville)
Eagle's View (Jacksonville)
Harvest Community (Jacksonville)
University Christian (Jacksonville)

Region 2
(6 schools)

District 3
(3 schools)

Halifax (Daytona Beach)
Trinity Christian (Deltona)
Warner Christian (South Daytona)

District 4
(3 schools)

Foundation Academy (Winter Garden)
Victory Christian (Lakeland)
Cornerstone Charter (Belle Isle)

Region 3
(8 schools)

District 5
(5 schools)

Out-of-Door (Sarasota)
Bradenton Christian
Cambridge (Tampa)
Carrollwood (Tampa)
Seffner Christian

District 6
(3 schools)

Indian Rocks Christian (Largo)
Northside Christian (St. Petersburg)
Admiral Farragut (St. Petersburg)

Region 4
(10 Schools)

District 7
(6 schools)

Community School (Naples)
Evangelical Christian (Fort Myers)
First Baptist (Naples)
Marco Island Academy
Moore Haven
St. John Neumann (Naples)

District 8
(4 schools)

Champagnat (Hialeah)
Dade Christian (Miami)
Glades Day (Belle Glade)
Village Academy (Delray Beach)

Class 1A

(41 Schools)
Fall 2014 Student Enrollment 1-600

Region 1
(9 schools)

District 1
(3 schools)

Baker
Jay
Northview (Bratt)

District 2
(6 schools)

Cottondale
Graceville
Holmes County (Bonifay)
Sneads
Vernon
Wewahitchka

Region 2
(9 schools)

District 3
(5 schools)

Blountstown
Bozeman (Panama City)
Freeport
Port St. Joe
South Walton (Santa Rosa Beach)

District 4
(4 schools)

Chipley
Franklin County (Eastpoint)
Liberty County (Bristol)
West Gadsden (Greensboro)

Region 3
(9 schools)

District 5
(4 schools)

Bell
Hamilton County (Jasper)
Jefferson County (Monticello)
Madison County (Madison)

District 6
(5 schools)

Baldwin
Hawthorne
Fort White
Hilliard
Union County (Lake Butler)

Region 4
(14 schools)

District 7
(8 schools)

Branford
Bronson
Chiefland
Dixie County (Cross City)
Lafayette (Mayo)
Newberry
Trenton
Williston

District 8
(6 schools)

Crescent City
Fort Meade
Frostproof
Pahokee
Taylor (Pierson)
Wildwood

Independent

(76 schools)
All Saints' (Winter Haven)
Archbishop Carroll (Miami)
Archbishop Curley (Miami)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Aucilla Christian (Monticello)
Beacon of Hope (St. Augustine)
Bell Creek (Riverview)
Benjamin (Palm Beach Gardens)
Berean Christian (West Palm Beach)
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Bishop Snyder (Jacksonville)
Boca Raton Christian
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Canterbury (Fort Myers)
Canterbury (St. Petersburg)
Central Florida Christian (Orlando)
Christ's Church Academy (Jacksonville)
Citrus Park Christian (Tampa)
Cocoa Beach
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Shores (Tavernier)
Coral Springs Charter
Coral Springs Christian
First Academy-Leesburg
Florida Christian (Miami)
Florida Deaf and Blind (St. Augustine)
Highlands Christian (Pompano Beach)
Hillel (North Miami Beach)
IMG Academy (Bradenton)
Immaculata-LaSalle (Miami)
Inlet Grove (Riviera Beach)
International Community (Winter Park)
John Paul II (Tallahassee)
Jupiter Christian
Keswick Christian (St. Petersburg)
Key West
King's Academy (West Palm Beach)
Lake Mary Prep
Legacy (Ocoee)
Marathon
Merritt Island Christian
Miami Community Charter
Miami Country Day
Montverde
Mount Dora Bible
Munroe (Quincy)
North Bay Haven (Panama City)
Oak Hall (Gainesville)
Ocala Christian
Orangewood Christian (Maitland)
Orlando Christian Prep
Palmer Trinity (Palmetto Bay)
Pembroke Pines Charter
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pinecrest Prep (Miami)
Pompano Beach
Pope John Paul II (Boca Raton)
Ransom Everglades (Miami)
Rocky Bayou Christian (Niceville)
Santa Fe Catholic (Lakeland)
Seven Rivers Christian (Lecanto)
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)
St. Andrew's (Boca Raton)
St. Edward's (Vero Beach)
St. Francis (Gainesville)
St. John Lutheran (Ocala)
St. Johns Country Day (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine)
St. Stephen's (Bradenton)
The Master's Academy (Oviedo)
West Broward (Pembroke Pines)
Westlake Prep (Davie)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)
Windermere Prep
Zephyrhills Christian