2014-15 Flag Football State Series Assignments

The following assignments are for the 2014-15 FHSAA State Flag Football Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

X – Denotes District Coordinator

Single Class

(197 schools)

DISTRICT 1
(4 schools)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Fort Walton Beach
Niceville - X
 
DISTRICT 2
(7 schools)
Chiles (Tallahassee)
FAMU (Tallahassee)
Florida High (Tallahassee) - X
Godby (Tallahassee)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee) 

DISTRICT 3
(7 schools)
Baldwin
Ed White (Jacksonville)
Westside (Jacksonville)
Paxon (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville) - X
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
 
DISTRICT 4
(6 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach)
Sandalwood (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville) - X
Terry Parker (Jacksonville)
 
DISTRICT 5
(8 schools)
Clay (Green Cove Springs)
Fleming Island (Orange Park)
Keystone Heights
Middleburg - X
Oakleaf (Orange Park)
Orange Park
Palatka
Ridgeview (Orange Park)
 
DISTRICT 6
(6 schools)
Atlantic Coast (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
Flagler Palm Coast - X
Mandarin (Jacksonville)
Matanzas (Palm Coast)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 7
(6 schools)
Atlantic (Port Orange)
Father Lopez (Daytona Beach)
Mainland (Daytona Beach)
Seabreeze (Daytona Beach)
Spruce Creek (Port Orange)
Warner Christian (South Daytona) - X
 
DISTRICT 8
(6 schools)
DeLand - X
Deltona
East River (Orlando)
Pine Ridge (Deltona)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
 
DISTRICT 9
(6 schools)
Apopka
Ocoee
Trinity Catholic (Ocala)
Vanguard (Ocala)
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden) - X
 
DISTRICT 10
(6 schools)
Armwood (Seffner)
Brandon
King (Tampa)
Plant City
Strawberry Crest (Dover)
Tampa Bay Tech - X
 
DISTRICT 11
(7 schools)
Bloomingdale (Valrico)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
Lennard (Ruskin)
Newsome (Lithia)
Riverview (Riverview)
Spoto (Riverview) - X

DISTRICT 12
(7 schools)
Blake (Tampa)
Gaither (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Middleton (Tampa)
Plant (Tampa)
Robinson (Tampa) - X
 
DISTRICT 13
(7 schools)
Alonso (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Freedom (Tampa) - X
George Steinbrenner (Lutz)
Leto (Tampa)
Sickles (Tampa)
Wharton (Tampa)
 
DISTRICT 14
(5 schools)
Countryside (Clearwater)
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs)
Palm Harbor University
Tarpon Springs - X
 
DISTRICT 15
(5 schools)
Clearwater
Largo
Osceola (Seminole)
Pinellas Park (Largo)
Seminole (Seminole) - X
 
DISTRICT 16
(6 schools)
Boca Ciega (Gulfport)
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Gibbs (St. Petersburg)
Lakewood (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg)
St. Petersburg - X
 
DISTRICT 17
(5 schools)
Boone (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Jones (Orlando)
Winter Park - X
 
DISTRICT 18
(6 schools)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Freedom (Orlando)
Lake Nona (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)
Olympia (Orlando) - X

DISTRICT 19
(7 schools)
Celebration
Gateway (Kissimmee)
Harmony
Liberty (Kissimmee)
Osceola (Kissimmee)
Poinciana (Kissimmee)
St. Cloud - X
 
DISTRICT 20
(5 schools)
Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central
Fort Pierce Westwood
Okeechobee
Vero Beach - X
 
DISTRICT 21
(5 schools)
Jensen Beach
Martin County (Stuart)
Port St. Lucie
South Fork (Stuart)
Treasure Coast (Port St. Lucie) - X
 
DISTRICT 22
(6 schools)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Jupiter
Oxbridge Academy (West Palm Beach)
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Suncoast (Riviera Beach) - X
 
DISTRICT 23
(6 schools)
Glades Central (Belle Glade)
Pahokee
Palm Beach Central (Wellington) - X
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington
 
DISTRICT 24
(6 schools)
Boynton Beach
Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana) - X
 
DISTRICT 25
(6 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Olympic Heights (Boca Raton)
Spanish River (Boca Raton)
Village Academy (Delray Beach)
West Boca Raton - X
 
DISTRICT 26
(5 schools)
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs
Coral Springs Charter
Douglas (Parkland)
Taravella (Coral Springs) - X
 
DISTRICT 27
(6 schools)
Blanche Ely (Pompano Beach)
Coconut Creek
Deerfield Beach
Monarch (Coconut Creek)
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pompano Beach - X
 
DISTRICT 28
(6 schools)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Dillard (Fort Lauderdale)
Fort Lauderdale
Northeast (Oakland Park)
Piper (Sunrise)
Plantation - X

DISTRICT 29
(6 schools)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Cooper City
Nova (Davie)
South Plantation
Stranahan (Fort Lauderdale)
Western (Davie) - X
 
DISTRICT 30
(5 schools)
Cypress Bay (Weston)
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
Pembroke Pines Charter - X
West Broward (Pembroke Pines)
 
DISTRICT 31
(6 schools)
Hallandale
Hollywood Hills
McArthur (Hollywood)
Miramar
Somerset Central Miramar
South Broward (Hollywood) - X
 
DISTRICT 32
(8 schools)
Hebrew Academy (Miami Beach)
Hialeah Educational
International Studies (Miami)
Keys Gate (Homestead)
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Monsignor Pace (Miami) - X
SLAM Academy (Miami)
Somerset Charter (Silver Palms)

Independent

(37 schools)
Beacon of Hope (St. Augustine)
Bell Creek (Riverview)
Belleview
Brooks-DeBartolo (Tampa)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Citrus (Inverness)
Community Christian (Stuart)
Crestview
Crystal River
DJB Technical (Fort Myers)
Dunnellon
East Gadsden (Havana)
Fernandina Beach
Forest (Ocala)
Fort Walton Beach
Foundation Christian (Valrico)
Gold Coast (West Palm Beach)
Gulf Coast (Naples)
Hillel (North Miami Beach)
Hilliard
iMater Prep (Hialeah)
Inlet Grove (Riviera Beach)
Lake Placid
Lake Weir (Ocala)
Lecanto
Miami Christian
New Smyrna Beach
North Marion (Citra)
Pinecrest Prep (Miami)
Sagemont (Weston)
Somerset Academy (Jacksonville)
​Somerset Academy (Pembroke Pines)
​​Somerset Canyons (Boynton Beach)
Temple Christian (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)
West Port (Ocala)
Yulee