2014-15 Cross Country State Series Assignments

The following assignments are for the 2014-15 FHSAA State Cross Country Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org.

Class 4A | Class 3A | Class 2A | Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

X – Denotes District Coordinator

Class 4A

140 schools
Fall 2012 student population: 1998-4368

REGION 1
(37 schools)

DISTRICT 1
(8 schools)

Atlantic Coast (Jacksonville)
Buchholz (Gainesville)
First Coast (Jacksonville)
Flagler Palm Coast
Fleming Island (Orange Park)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville) - X

DISTRICT 2
(13 schools)

Apopka
DeLand
Hagerty (Oviedo) - X
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Oviedo
Seminole (Sanford)
Spruce Creek (Port Orange)
University (Orange City)
Wekiva (Apopka)
Winter Springs

DISTRICT 3
(7 schools)

East Ridge (Clermont)
Evans (Orlando)
Forest (Ocala) - X
Ocoee
Olympia (Orlando)
West Orange (Winter Garden)
West Port (Ocala)

DISTRICT 4
(9 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Freedom (Orlando) - X
Oak Ridge (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park

REGION 2
(35 schools)

DISTRICT 5
(9 schools)

Bartow
Celebration
Gateway (Kissimmee)
George Jenkins (Lakeland) - X
Haines City
Lakeland
Osceola (Kissimmee)
Ridge Community (Davenport)
St. Cloud

DISTRICT 6
(8 schools)

Alonso (Tampa)
Freedom (Tampa)
George Steinbrenner (Lutz) - X
Plant (Tampa)
Sickles (Tampa)
Tampa Bay Tech
Wharton (Tampa)
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)

DISTRICT 7
(7 schools)

Bloomingdale (Valrico)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
Newsome (Lithia)
Plant City - X
Riverview (Riverview)
Strawberry Crest (Dover)

DISTRICT 8
(9 schools)

Countryside (Clearwater)
East Lake (Tarpon Springs)
Manatee (Bradenton)
North Port
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo) - X
Riverview (Sarasota)
Seminole (Seminole)
St. Petersburg

REGION 3
(29 schools)

DISTRICT 9
(6 schools)

Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central
Martin County (Stuart)
Treasure Coast (Port St. Lucie) - X
Vero Beach
Viera (Melbourne)

DISTRICT 10
(8 schools)

Dwyer (Palm Beach Gardens)
John I. Leonard (Greenacres)
Jupiter
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Royal Palm Beach - X
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington

DISTRICT 11
(8 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Lake Worth - X
Olympic Heights (Boca Raton)
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)
West Boca Raton

DISTRICT 12
(7 schools)

Blanche Ely (Pompano Beach)
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland) - X
Monarch (Coconut Creek)
Taravella (Coral Springs)

REGION 4
(39 schools)

DISTRICT 13
(7 schools)

Fort Lauderdale
Northeast (Oakland Park)
Piper (Sunrise)
Plantation
South Broward (Hollywood)
South Plantation
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) - X

DISTRICT 14
(9 schools)

Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
McArthur (Hollywood)
Miramar
Nova (Davie) - X
West Broward (Pembroke Pines)
Western (Davie)

DISTRICT 15
(11 schools)

American (Hialeah)
Coral Gables
Dr. Krop (Miami)
Hialeah Gardens
Lourdes (Miami) [girls only]
Miami - X
Miami Beach
Miami Coral Park
North Miami
Reagan (Doral)
Westland Hialeah

DISTRICT 16
(12 schools)

Braddock (Miami) - X
Columbus (Miami) [boys only]
Coral Reef (Miami)
Ferguson (Miami)
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge
Miami Sunset
South Dade (Homestead)
South Miami
Southwest Miami
Varela (Miami)

Class 3A

144 schools
Fall 2012 student population: 1473-1978

REGION 1
(32 schools)

DISTRICT 1
(8 schools)

Escambia (Pensacola)
Gulf Breeze
Milton
Pace - X
Pensacola
Pine Forest (Pensacola)
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola)

DISTRICT 2
(6 schools)

Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Fort Walton Beach - X
Mosley (Lynn Haven)
Navarre
Niceville

DISTRICT 3
(9 schools)

Chiles (Tallahassee)
Columbia (Lake City)
Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee) - X
Robert E. Lee (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)

DISTRICT 4
(9 schools)

Bartram Trail (St. Johns)
Creekside (St. Johns)
Middleburg
Nease (Ponte Vedra) - X
Oakleaf (Orange Park)
Orange Park
Ponte Vedra
Ridgeview (Orange Park)
St. Augustine

REGION 2
(32 schools)

DISTRICT 5
(8 schools)

Gainesville
Lake Weir (Ocala)
Mainland (Daytona Beach) - X
Matanzas (Palm Coast)
New Smyrna Beach
Pine Ridge (Deltona)
Seabreeze (Daytona Beach)
Vanguard (Ocala)

DISTRICT 6
(7 schools)

East River (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Harmony
Lake Minneola
Lake Nona (Orlando) - X
Leesburg
South Lake (Groveland)

DISTRICT 7
(10 schools)

Belleview
Citrus (Inverness)
Fivay (Hudson) - X
Land O'Lakes
Lecanto
Mitchell (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Springstead (Spring Hill)
Sunlake (Land O' Lakes)
Zephyrhills

DISTRICT 8
(7 schools)

Auburndale
Kathleen (Lakeland) - X
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Liberty (Kissimmee)
Sebring
Winter Haven

REGION 3
(45 schools)

DISTRICT 9
(13 schools)

Armwood (Seffner) - X
Blake (Tampa)
Brandon
Chamberlain (Tampa)
Gaither (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
King (Tampa)
Lennard (Ruskin)
Leto (Tampa)
Middleton (Tampa) [boys only]
Robinson (Tampa)
Spoto (Riverview)

DISTRICT 10
(12 schools)

Boca Ciega (Gulfport)
Braden River (Bradenton)
Clearwater
Dixie Hollins (St. Petersburg) 
Lakewood Ranch (Bradenton)
Largo - X
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
Palmetto
Sarasota
Tarpon Springs
Venice

DISTRICT 11
(13 schools)

Cape Coral
Charlotte (Punta Gorda)
Cypress Lake (Fort Myers) - X
Estero
Fort Myers
Ida Baker (Cape Coral)
Island Coast (Cape Coral)
Lehigh (Lehigh Acres)
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers
Port Charlotte
Riverdale (Fort Myers)
South Fort Myers

DISTRICT 12
(7 schools)

Barron Collier (Naples) - X
East Lee County (Lehigh Acres)
Golden Gate (Naples)
Gulf Coast (Naples)
Lely (Naples)
Naples
Palmetto Ridge (Naples)

REGION 4
(35 schools)

DISTRICT 13
(7 schools)

Bayside (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne)
Heritage (Palm Bay)
Melbourne - X
Merritt Island
Palm Bay (Melbourne)
Sebastian River (Sebastian)

DISTRICT 14
(8 schools)

Boynton Beach
Forest Hill (West Palm Beach)
Jensen Beach - X
Okeechobee
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Port St. Lucie
South Fork (Stuart)
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 15
(7 schools)

Archbishop McCarthy (Southwest Ranches) - X
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Coconut Creek
Dillard (Fort Lauderdale)
Hollywood Hills
Pembroke Pines Charter
Stranahan (Fort Lauderdale)

DISTRICT 16
(13 schools)

Belen Jesuit (Miami) [boys only]
Doral (Miami)
Goleman (Miami)
Hialeah-Miami Lakes
Homestead
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Miami Carol City
Miami Central
Miami Norland
Miami Northwestern
Miami Springs
Mourning (North Miami)
TERRA Institute (Miami) - X

Class 2A

141 schools
Fall 2012 student population: 471-1462

REGION 1
(32 schools)

DISTRICT 1
(8 schools)

Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City) - X
Northview (Bratt)
Pensacola Catholic
Rutherford (Panama City)
South Walton (Santa Rosa Beach)
Walton (DeFuniak Springs)
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(6 schools)

East Gadsden (Havana) [boys only]
Florida High (Tallahassee)
Marianna
Rickards (Tallahassee)
Taylor County (Perry) [girls only]
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(9 schools)

Andrew Jackson (Jacksonville)
Baker County (Glen St. Mary)
Baldwin
Fernandina Beach
Paxon (Jacksonville) - X
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)
Yulee

DISTRICT 4
(9 schools)

Bishop Kenny (Jacksonville)
Bishop Snyder (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville)
Clay (Green Cove Springs)
Episcopal (Jacksonville) - X
Westside (Jacksonville)
Menendez (St. Augustine)
Trinity Christian (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

REGION 2
(37 schools)

DISTRICT 5
(9 schools)

Bradford (Starke)
Eastside (Gainesville)
Fort White
Interlachen
Keystone Heights
Newberry - X
Palatka
Santa Fe (Alachua)
Suwannee (Live Oak) [girls only]

DISTRICT 6
(12 schools)

Chiefland
Crescent City
Dunnellon
Eustis
Mount Dora
North Marion (Citra) - X
Tavares
Taylor (Pierson)
Trinity Catholic (Ocala)
Umatilla [girls only]
Villages
Williston

DISTRICT 7
(10 schools)

Central (Brooksville)
Crystal River
Gulf (New Port Richey)
Hernando (Brooksville) - X
Hudson
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
Ridgewood (New Port Richey)
Weeki Wachee
Wesley Chapel

DISTRICT 8
(6 schools)

Atlantic (Port Orange)
Bishop Moore (Orlando)
Jones (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Montverde
Trinity Prep (Winter Park) - X

REGION 3
(29 schools)

DISTRICT 9
(8 schools)

Avon Park
Frostproof
Lake Placid
Lake Wales
McKeel (Lakeland)
Mulberry
Poinciana (Kissimmee)
Tenoroc (Lakeland) - X

DISTRICT 10
(6 schools)

Anclote (Holiday)
Bayshore (Bradenton)
Berkeley Prep (Tampa) - X
Holy Names (Tampa) [girls only]
Jesuit (Tampa) [boys only]
Tampa Catholic

DISTRICT 11
(7 schools)

Booker (Sarasota)
DeSoto County (Arcadia)
Dunedin
Gibbs (St. Petersburg) - X
Hardee (Wauchula)
Lakewood (St. Petersburg)
Southeast (Bradenton)

DISTRICT 12
(8 schools)

Bishop Verot (Fort Myers) - X
Clewiston
Dunbar (Fort Myers)
Gateway Charter (Fort Myers)
Immokalee
LaBelle
Lemon Bay (Englewood)
Oasis (Cape Coral) [boys only]

REGION 4
(43 schools)

DISTRICT 13
(9 schools)

Astronaut (Titusville)
Cocoa
Cocoa Beach
Edgewood (Merritt Island)
Rockledge
Satellite (Satellite Beach) - X
Space Coast (Cocoa)
Titusville
West Shore (Melbourne)

DISTRICT 14
(8 schools)

American Heritage (Delray Beach)
Cardinal Newman (West Palm Beach) - X
Dreyfoos (West Palm Beach)
Glades Central (Belle Glade) [boys only]
Lincoln Park (Fort Pierce)
Pahokee
St. John Paul II (Boca Raton)
St. Andrew's (Boca Raton)

DISTRICT 15
(11 schools)

American Heritage (Plantation)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) - X
Chaminade-Madonna (Hollywood)
Coral Springs Charter
Hallandale
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach
Somerset Academy (Pembroke Pines)
University School (Davie)

DISTRICT 16
(15 schools)

Carrollton (Miami) [girls only]
Coral Shores (Tavernier)
Florida Christian (Miami) - X
Gulliver Prep (Pinecrest)
Immaculata-LaSalle (Miami)
Key West
Keys Gate (Homestead)
MAST Academy (Miami)
Mater Lakes (Miami)
Miami Edison
Miami Jackson
Monsignor Pace (Miami)
Ransom Everglades (Miami)
St. Brendan (Miami) [girls only]
Washington (Miami) [girls only]

Class 1A

147 schools
Fall 2012 student population: 19-469

REGION 1
(34 schools)

DISTRICT 1
(8 schools)

Baker
Central (Milton)
Freeport
Jay
Laurel Hill
Paxton - X
Pensacola Christian
Rocky Bayou Christian (Niceville)

DISTRICT 2
(9 schools)

Altha
Blountstown
Cottondale
Franklin County (Eastpoint)
Graceville - X
North Bay Haven (Panama City)
Port St. Joe
Sneads
Wewahitchka

DISTRICT 3
(6 schools)

Aucilla Christian (Monticello) - X
Community Christian (Tallahassee)
Jefferson County (Monticello)
John Paul II (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee)
North Florida Christian (Tallahassee)

DISTRICT 4
(11 schools)

Branford [girls only]
Christ's Church Academy (Jacksonville)
Duval Charter (Jacksonville)
Eagle's View (Jacksonville)
First Coast Christian (Jacksonville)
Florida Deaf and Blind (St. Augustine)
Harvest Community (Jacksonville)
Providence (Jacksonville) - X
St. Johns Country Day (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine)
University Christian (Jacksonville)

REGION 2
(36 schools)

DISTRICT 5
(10 schools)

Bronson [girls only]
Cedar Key - X
Cornerstone (Gainesville)
Meadowbrook (Ocala)
Oak Hall (Gainesville)
P. K. Yonge (Gainesville)
Seven Rivers Christian (Lecanto)
St. Francis (Gainesville)
St. John Lutheran (Ocala)
Trenton [girls only]

DISTRICT 6
(9 schools)

Circle Christian (Winter Park)
Father Lopez (Daytona Beach)
First Academy-Leesburg
Geneva (Winter Park)
Lake Mary Prep - X
Orangewood Christian (Maitland)
Mount Dora Christian
The Master's Academy (Oviedo)
Warner Christian (South Daytona)

DISTRICT 7
(8 schools)

Central Florida Prep (Gotha)
City of Life Christian (Kissimmee)
Cornerstone Charter (Belle Isle)
First Academy (Orlando)
Foundation Academy (Winter Garden)
New Dimensions (Kissimmee)
Orlando Christian Prep
Windermere Prep - X

DISTRICT 8
(7 schools)

All Saints' (Winter Haven)
Clearwater Central Catholic
Fort Meade
Lakeland Christian - X
Santa Fe Catholic (Lakeland)
Sonrise Christian (Lakeland)
Vanguard (Lake Wales)

REGION 3
(40 schools)

DISTRICT 9
(11 schools)

Academy at the Lakes (Land O'Lakes)
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Brooks-DeBartolo (Tampa)
Calvary Christian (Clearwater)
Cambridge (Tampa)
Carrollwood (Tampa)
Foundation Christian (Valrico)
Indian Rocks Christian (Largo)
Seffner Christian
Tampa Bay HEAT (Bandon)
Tampa Prep - X

DISTRICT 10
(12 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg)
Canterbury (St. Petersburg)
Cardinal Mooney (Sarasota) - X
Community Christian (Port Charlotte)
Imagine School (North Port)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Northside Christian (St. Petersburg)
Out-of-Door (Sarasota)
Sarasota Christian
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
St. Petersburg Catholic
St. Stephen's (Bradenton)

DISTRICT 11
(11 schools)

Canterbury (Fort Myers)
Community School (Naples)
Donahue Academy (Ave Maria)
Evangelical Christian (Fort Myers)
Everglades City
First Baptist (Naples)
Marco Island Academy
Moore Haven
Seacrest Country Day (Naples) - X
Southwest Florida Christian (Fort Myers)
St. John Neumann (Naples)

DISTRICT 12
(6 schools)

Brevard HEAT (Palm Bay)
Covenant Christian (Palm Bay)
Florida Prep (Melbourne)
Holy Trinity (Melbourne)
International Community (Winter Park)
Melbourne Central Catholic - X

REGION 4
(42 schools)

DISTRICT 13
(12 schools)

Atlantic Christian (West Palm Beach)
Benjamin (Palm Beach Gardens)
Berean Christian (West Palm Beach)
Community Christian (Stuart)
John Carroll (Fort Pierce)
Jupiter Christian
King's Academy (West Palm Beach)
Master's Academy (Vero Beach)
Morningside (Port St. Lucie)
Oxbridge Academy (West Palm Beach)
Pine School (Hobe Sound)
St. Edward's (Vero Beach) - X

DISTRICT 14
(7 schools)

Boca Raton Christian
Coral Springs Christian
Donna Klein Jewish (Boca Raton)
Highlands Christian (Pompano Beach) - X
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Village Academy (Delray Beach) [boys only]
Zion Lutheran (Deerfield Beach)

DISTRICT 15
(6 schools)

Posnack (Davie)
Sagemont (Weston) - X
Sheridan Hills Christian (Hollywood) [boys only]
South Florida HEAT (Fort Lauderdale)
Upperroom Christian
Westminster Academy (Fort Lauderdale)

DISTRICT 16
(16 schools)

Archbishop Curley (Miami)
Archimedean (Miami)
Dade Christian (Miami)
Divine Savior (Doral)
Doctors Charter (Miami Shores)
Hebrew Academy (Miami Beach)
Island Christian (Islamorada) [boys only]
Marathon
Miami Christian
Miami Country Day
Palmer Trinity (Palmetto Bay) - X
Pinecrest Prep (Miami)
Riviera Prep (Miami)
SLAM Academy (Miami)
Westminster Christian (Miami)
Westwood Christian (Miami)

Independent

(34 schools)
Archbishop Carroll (Miami)
Bayshore Christian (Tampa) [girls only]
Bell Creek (Riverview)
Calusa Prep (Miami) [boys only]
Central Florida Leadership (Orlando)
Crooms (Sanford)
Cutler Bay
DJB Technical (Fort Myers)
First Christian (High Springs)
Gold Coast (West Palm Beach)
Hialeah [girls only]
Hillel (North Miami Beach)
Hilliard
IMG Academy (Bradenton)
​International Studies (Miami)
Keystone Prep (Tampa)
Lakeside Christian (Clearwater)
Malone
Old Plank Christian (Jacksonville) [boys only]
Parsons Christian (Jacksonville)
​Princeton Christian
​Sheridan Hills Christian (Hollywood) [girls only]
Somerset Canyons (Boynton Beach)
Somerset Charter (Silver Palms)
Sonrise Christian (Lakeland)
St. Andrew's Episcopal (Fort Pierce) [boys only]
Tampa Adventist
Tampa Bay Christian
Walker Memorial Junior (Avon Park)
Washington (Miami) [boys only]
Westlake Prep (Cooper City)
Yeshiva (Boca Raton)