2012-13 Cross Country State Series Assignments

The following assignments are for the 2012-13 FHSAA State Cross Country Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

Class 4A | Class 3A | Class 2A | Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)
(X – denotes District Coordinator)

Class 4A

113 schools
Fall 2010 student population: 2050-4295

REGION 1
(31 schools)

DISTRICT 1
(5 schools)

Buchholz (Gainesville)
Flagler Palm Coast
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville

DISTRICT 2
(10 schools)

DeLand
Hagerty (Oviedo)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park) - X
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Seminole (Sanford)
Spruce Creek (Port Orange)
University (Orange City)
Viera (Melbourne)

DISTRICT 3
(8 schools)

Apopka
Boone (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Ocoee
Olympia (Orlando)
Oviedo
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden) - X

DISTRICT 4
(8 schools)

Colonial (Orlando) - X
Cypress Creek (Orlando)
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Liberty (Kissimmee)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park

REGION 2
(24 schools)

DISTRICT 5
(7 schools)

Clearwater
Countryside (Clearwater)
East Lake (Tarpon Springs)
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo) - X
Seminole
St. Petersburg

DISTRICT 6
(7 schools)

Alonso (Tampa) - X
Bloomingdale (Valrico)
Freedom (Tampa)
Plant (Tampa)
Plant City
Tampa Bay Technical
Wharton (Tampa)

DISTRICT 7
(6 schools)

Durant (Plant City)
Manatee (Bradenton)
Newsome (Lithia)
North Port
Riverview (Riverview) - X
Riverview (Sarasota)

DISTRICT 8
(4 schools)

Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Vero Beach - X

REGION 3
(36 schools)

District 9
(10 schools)

Dwyer (Palm Beach Gardens)
John I. Leonard (Greenacres)
Jupiter
Palm Beach Central (Wellington) - X
Palm Beach Gardens
Park Vista (Lake Worth)
Royal Palm Beach
Santaluces (Lantana)
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington

District 10
(9 schools)

Atlantic (Delray Beach) - X
Boca Raton
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Monarch (Coconut Creek)
Spanish River (Boca Raton)
West Boca Raton

District 11
(8 schools)

Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Northeast (Oakland Park) [boys only]
Nova (Davie)
Piper (Sunrise) - X
Plantation
South Plantation
Taravella (Coral Springs)
Western (Davie)

District 12
(9 schools)

Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines) - X
McArthur (Hollywood)
Miramar
South Broward (Hollywood)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
West Broward (Pembroke Pines)

REGION 4
(22 schools)

District 13
(6 schools)

American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami)
Hialeah Gardens
Miami Beach - X
North Miami
Reagan (Doral)

District 14
(5 schools)

Braddock (Miami)
Columbus (Miami) [boys only]
Coral Gables
Miami
Miami Coral Park - X

District 15
(5 schools)

Ferguson (Miami)
Lourdes (Miami) [girls only]
Miami Sunset
South Miami
Southwest Miami - X

District 16
(6 schools)

Coral Reef (Miami)
Miami Killian
Miami Palmetto - X
Miami Southridge
South Dade (Homestead)
Varela (Miami)

Class 3A

163 schools
Fall 2010 student population: 1444-2049

REGION 1
(47 schools)

DISTRICT 1
(14 schools)

Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach
Gulf Breeze
Milton
Mosley (Lynn Haven) - X
Navarre
Niceville
Pace
Pensacola
Pine Forest (Pensacola)
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola)

DISTRICT 2
(12 schools)

Atlantic Coast (Jacksonville)
Chiles (Tallahassee)
Columbia (Lake City)
Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Paxon (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville) - X
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 3
(10 schools)

Bartram Trail (St. Johns) - X
Creekside (St. Johns)
Fleming Island (Orange Park)
Middleburg
Nease (Ponte Vedra)
Oakleaf (Orange Park)
Orange Park
Ponte Vedra
Ridgeview (Orange Park)
St. Augustine

DISTRICT 4
(11 schools)

Forest (Ocala)
Gainesville
Lake Weir (Ocala)
Leesburg [boys only]
Mainland (Daytona Beach)
Matanzas (Palm Coast)
New Smyrna Beach
Pine Ridge (Deltona)
Seabreeze (Daytona Beach)
Vanguard (Ocala)
West Port (Ocala) - X

REGION 2
(44 schools)

DISTRICT 5
(12 schools)

Celebration
East Ridge (Clermont) - X
East River (Orlando
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Harmony
Lake Minneola
Oak Ridge (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
South Lake (Groveland)
St. Cloud
Winter Springs

DISTRICT 6
(12 schools)

Belleview
Central (Brooksville)
Citrus (Inverness)
Land O'Lakes - X
Lecanto
Mitchell (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Sarasota
Springstead (Spring Hill)
Sunlake (Land O’Lakes)
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Zephyrhills

DISTRICT 7
(11 schools)

Auburndale
Bartow
George Jenkins (Lakeland)
Haines City
Kathleen (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland
Ridge Community (Davenport)
Sebring
Winter Haven - X

DISTRICT 8
(9 schools)

Blake (Tampa) - X
Chamberlain (Tampa)
Gaither (Tampa)
George Steinbrenner (Lutz)
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
King (Tampa)
Leto (Tampa)
Sickles (Tampa)

REGION 3
(35 schools)

District 9
(6 schools)

Armwood (Seffner)
Bayshore (Bradenton)
Brandon
East Bay (Gibsontown)
Lennard (Ruskin)
Strawberry Crest (Seffner) - X

District 10
(8 schools)

Boca Ciega (Gulfport) - X
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Dunedin
Gibbs (St. Petersburg)
Largo
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
Tarpon Springs

District 11
(9 schools)

Braden River (Bradenton)
Charlotte (Punta Gorda)
Cypress Lake (Fort Myers)
Estero
Island Coast (Cape Coral) - X
Lakewood Ranch (Bradenton)
Palmetto
Port Charlotte
Venice

District 12
(12 schools)

Barron Collier (Naples)
Cape Coral
East Lee County (Lehigh Acres)
Fort Myers
Gulf Coast (Naples)
Ida Baker (Cape Coral)
Lely (Naples) - X
Naples
North Fort Myers
Palmetto Ridge (Naples)
Riverdale (Fort Myers)
South Fort Myers

REGION 4
(37 schools)

District 13
(7 schools)

Bayside (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne)
Heritage (Palm Bay) - X
Melbourne
Merritt Island
Palm Bay (Melbourne)
Sebastian River (Sebastian)

District 14
(9 schools)

Boynton Beach
Forest Hill (West Palm Beach)
Jensen Beach
Lake Worth
Martin County (Stuart)
Okeechobee
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Port St. Lucie - X
South Fork (Stuart)

District 15
(11 schools)

Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Blanche Ely (Pompano Beach)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Coconut Creek
Dillard (Fort Lauderdale) - X
Fort Lauderdale
Hallandale
Hollywood Hills
Olympic Heights (Boca Raton)
Pembroke Pines Charter
Stranahan (Fort Lauderdale)

District 16
(10 schools)

Belen Jesuit (Miami) [boys only]
Goleman (Miami) - X
Hialeah-Miami Lakes
Homestead
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Miami Carol City
Miami Central
Miami Norland
Miami Northwestern
Westland Hialeah

Class 2A

133 schools
Fall 2010 student population: 500-1443

REGION 1
(37 schools)

DISTRICT 1
(8 schools)

Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
Northview (Bratt)
Pensacola Catholic
Rutherford (Springfield)
South Walton (Santa Rosa Beach)
Walton (DeFuniak Springs)
West Florida (Pensacola) - X

DISTRICT 2
(7 schools)

East Gadsden (Havana) [boys only]
Florida High (Tallahassee) - X
Godby (Tallahassee)
Marianna
Rickards (Tallahassee)
Taylor County (Perry) [girls only]
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(12 schools)

Andrew Jackson (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville)
Clay (Green Cove Springs)
Episcopal (Jacksonville)
Fernandina Beach
Westside (Jacksonville)
Menendez (St. Augustine)
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
West Nassau (Callahan) - X
Yulee

DISTRICT 4
(10 schools)

Baker County (Glen St. Mary) - X
Baldwin
Bradford (Starke)
Crescent City
Eastside (Gainesville)
Fort White
Newberry
Palatka
Santa Fe (Alachua)
Suwannee (Live Oak) [girls only]

REGION 2
(32 schools)

DISTRICT 5
(9 schools)

Dunnellon - X
Interlachen
Keystone Heights
North Marion (Citra)
Chiefland [girls only]
Crystal River
Trinity Catholic (Ocala)
Villages
Williston

DISTRICT 6
(8 schools)

Eustis
Hernando (Brooksville)
Hudson
Mount Dora - X
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
Tavares [girls only]
Umatilla [girls only]

DISTRICT 7
(7 schools)

Atlantic (Port Orange)
Bishop Moore (Orlando)
Crooms (Sanford)
Jones (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Lake Nona (Orlando)
Poinciana (Kissimmee) - X

DISTRICT 8
(8 schools)

Avon Park
Frostproof
Gulf (New Port Richey)
Lake Placid
Lake Wales
Ridgewood (New Port Richey)
Mulberry
Tenoroc (Lakeland) [boys only] - X

REGION 3
(35 schools)

District 9
(10 schools)

Anclote (Holiday)
Berkeley Prep (Tampa)
Fivay (Hudson)
Holy Names (Tampa) [girls only]
Jesuit (Tampa) [boys only]
Middleton (Tampa)
Robinson (Tampa)
Tampa Catholic - X
Weeki Wachee
Wesley Chapel

District 10
(7 schools)

Booker (Sarasota)
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula)
Lakewood (St. Petersburg)
Lehigh (Lehigh Acres)
Southeast (Bradenton)
Spoto (Riverview) - X

District 11
(9 schools)

Bishop Verot (Fort Myers)
Clewiston
Dunbar (Fort Myers)
Gateway Charter (Fort Myers)
Golden Gate (Naples)
Immokalee
LaBelle
Lemon Bay (Englewood)
Mariner (Cape Coral) - X

District 12
(9 schools)

Astronaut (Titusville)
Cocoa Beach
Cocoa
Edgewood (Merritt Island)
Rockledge
Satellite (Satellite Beach) - X
Space Coast (Cocoa)
Titusville
West Shore (Melbourne)

REGION 4
(29 schools)

District 13
(7 schools)

Cardinal Newman (West Palm Beach)
Dreyfoos (West Palm Beach) - X
Glades Central (Belle Glade)
Lincoln Park (Fort Pierce)
Pahokee
St. Andrew's (Boca Raton)
Suncoast (Riviera Beach)

District 14
(8 schools)

American Heritage (Plantation)
Chaminade-Madonna (Hollywood)
Coral Springs Charter
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach - X
Somerset Academy (Pembroke Pines)
University School (Davie)

District 15
(7 schools)

Doral (Miami)
Immaculata-LaSalle (Miami)
Miami Edison
Miami Jackson
Monsignor Pace (Miami)
Mourning (North Miami) - X
Washington (Miami)

District 16
(7 schools)

Carrollton (Miami) [girls only]
Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Pinecrest) - X
Key West
Ransom Everglades (Miami)
St. Brendan (Miami)
TERRA Institute (Miami)

Class 1A

136 schools
Fall 2010 student population: 19-499

REGION 1
(31 schools)

DISTRICT 1
(8 schools)

Baker
Central (Milton)
Freeport
Jay
Laurel Hill - X
Paxton
Pensacola Christian
Rocky Bayou Christian (Niceville)

DISTRICT 2
(7 schools)

Altha
Blountstown
Graceville
North Bay Haven (Panama City)
Sneads
Port St. Joe - X
Wewahitchka

DISTRICT 3
(5 schools)

Aucilla Christian (Monticello)
Jefferson County (Monticello)
John Paul II (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee) - X
North Florida Christian (Tallahassee) [boys only]

DISTRICT 4
(11 schools)

Bishop Snyder (Jacksonville)
Branford [girls only]
Christ's Church Academy (Jacksonville)
Eagle's View (Jacksonville)
First Coast Christian (Jacksonville)
Florida Deaf and Blind (St. Augustine) [boys only]
Providence (Jacksonville) - X
St. Johns Country Day (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine)
Trinity Christian (Jacksonville)
University Christian (Jacksonville)

REGION 2
(34 schools)

DISTRICT 5
(8 schools)

Bronson [girls only]
Cedar Key
Seven Rivers Christian (Lecanto)
Meadowbrook (Ocala)
Oak Hall (Gainesville)
P.K. Yonge (Gainesville)
St. Francis (Gainesville)
St. John Lutheran (Ocala) - X

DISTRICT 6
(8 schools)

Father Lopez (Daytona Beach)
Geneva (Winter Park)
Lake Mary Prep - X
The Master's Academy (Oviedo)
Orangewood Christian (Maitland)
Taylor (Pierson)
Trinity Prep (Winter Park)
Warner Christian (South Daytona)

DISTRICT 7
(9 schools)

Circle Christian (Winter Park)
City of Life (Kissimmee)
First Academy (Orlando)
First Academy-Leesburg
Foundation Academy (Winter Garden)
Montverde - X
Mount Dora Christian
New Dimensions (Kissimmee)
Windermere Prep

DISTRICT 8
(9 schools)

Academy at the Lakes (Land O’Lakes) - X
Bayshore Christian (Tampa) [boys only]
Calvary Christian (Clearwater)
Cambridge Christian (Tampa)
Carrollwood (Tampa)
Indian Rocks Christian (Largo)
Seffner Christian
Tampa Bay Christian (Tampa)
Tampa Prep

REGION 3
(34 schools)

District 9
(9 schools)

All Saints' (Winter Haven)
Clearwater Central Catholic
Highlands UPrep (Sebring) [boys only]
Lakeland Christian
McKeel (Lakeland) - X
Oasis Christian (Winter Haven)
Santa Fe Catholic (Lakeland)
Sonrise Christian (Lakeland) [girls only]
Vanguard (Lake Wales)

District 10
(10 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg)
Canterbury (St. Petersburg)
Cardinal Mooney (Sarasota)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Northside Christian (St. Petersburg)
Out-of-Door (Sarasota)
Sarasota Christian
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
St. Petersburg Catholic
St. Stephen's (Bradenton) - X

District 11
(10 schools)

Canterbury (Fort Myers)
Community School (Naples)
Evangelical Christian (Fort Myers)
Everglades City [boys only]
First Baptist (Naples)
Moore Haven
Oasis (Cape Coral) [boys only]
Seacrest Country Day (Naples)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)
St. John Neumann (Naples) - X

District 12
(5 schools)

Brevard HEAT (Palm Bay)
Covenant Christian (Palm Bay)
Holy Trinity (Melbourne)
International Community (Maitland)
Melbourne Central Catholic - X

REGION 4
(37 schools)

District 13
(9 schools)

Benjamin (Palm Beach Gardens)
Community Christian (Stuart)
John Carroll (Fort Pierce)
Jupiter Christian
King's Academy (West Palm Beach)
Master's Academy (Vero Beach)
Pine School (Stuart)
St. Edward's (Vero Beach) - X
Wellington Christian

District 14
(8 schools)

American Heritage (Delray Beach)
Boca Raton Christian
Coral Springs Christian - X
Donna Klein Jewish (Boca Raton)
Highlands Christian (Pompano Beach)
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
St. John Paul II (Boca Raton)
Zion Lutheran (Deerfield Beach)

District 15
(7 schools)

Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Posnack (Davie)
Sagemont (Weston)
Sheridan Hills Christian (Hollywood)
South Florida HEAT (Fort Lauderdale)
Upperroom Christian (Fort Lauderdale) [boys only]
Westminster Academy (Fort Lauderdale) - X

District 16
(13 schools)

Archbishop Curley (Miami)
Archimedean (Miami)
Dade Christian (Miami)
Doctors Charter (Miami Shores)
Florida Christian (Miami)
Hebrew Academy (Miami Beach)
Island Christian (Islamorada)
Marathon
Miami Christian
Miami Country Day
Palmer Trinity (Palmetto Bay) - X
Westminster Christian (Miami)
Westwood Christian (Miami)

Independent

(34 schools)
American Youth (Tampa) [boys only]
Archbishop Carroll (Miami)
Central Baptist (Brandon)
Central Florida Prep (Gotha)
Community Christian (Tallahassee) [boys only]
Divine Savior (Doral)
Donahue Academy (Ave Maria)
Duval Charter (Jacksonsville)
First Coast (Jacksonville)
Foundation Christian (Valrico) [boys only]
Glendale Christian (Vero Beach)
Gold Coast (West Palm Beach)
Harvest Community (Jacksonville)
Highlands UPrep (Sebring) [girls only]
Hialeah Educational
Hillel (North Miami Beach)
Hilliard
Imagine School (North Port)
Inlet Grove (Riviera Beach)
Island Christian (Islamorada)
Key's Gate (Homestead)
Malone
Marco Island Academy
Odessa Christian
Oxbridge Academy (West Palm Beach)
Parsons Christian (Jacksonville)
Peniel Baptist (Palatka)
Riverbend Academy (Ormond Beach)
Riviera Prep (Miami)
Somerset Central Miramar
Sonrise Christian (Lakeland) [boys only]
Tampa Bay HEAT (Brandon)
Walker Memorial Junior (Avon Park)
Westlake Prep (Cooper City)