Cross Country State Series Assignments 2010-11

The following assignments are for the 2010-11 FHSAA State Cross Country Series. Schools in italics will open in Fall 2010. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

Class 4A : Class 3A : Class 2A : Class 1A

Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

(X – denotes District Coordinator)

Class 4A

141 schools
Fall 2008 student population: 2077-4147

REGION 1
(30 schools)

DISTRICT 1
(18 schools)

Buchholz (Gainesville)
DeLand
Deltona
First Coast (Jacksonville)
Flagler Palm Coast
Fleming Island
Fletcher (Neptune Beach)
Forest (Ocala)
Hagerty (Oviedo)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Mandarin (Jacksonville)
Middleburg
Orange Park – X
Sandalwood (Jacksonville)
Seminole (Sanford)
University (Orange City)
Winter Springs

DISTRICT 2
(12 schools)

Bayside (Palm Bay)
Centennial (Port St. Lucie)
Gateway (Kissimmee)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Melbourne
Osceola (Kissimmee) – X
Palm Bay (Melbourne)
Pine Ridge (Deltona)
Port St. Lucie
Spruce Creek (Port Orange)
Vero Beach

REGION 2
(42 schools)

DISTRICT 3
(21 schools)

Apopka
Bloomingdale (Valrico)
Boone (Orlando)
Brandon
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
East Ridge (Clermont)
East River (Orlando)
Evans (Orlando) [boys only]
Freedom (Orlando)
Newsome (Lithia)
Ocoee
Olympia (Orlando)
Plant City
South Lake (Groveland)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden) – X
Winter Park

DISTRICT 4
(21 schools)

Alonso (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Clearwater
Countryside (Clearwater)
East Lake (Tarpon Springs)
Freedom (Tampa)
Gaither (Tampa)
Manatee (Bradenton)
Northeast (St. Petersburg) – X
North Port
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Plant (Tampa)
Port Charlotte
Riverview
Riverview (Sarasota)
Sarasota
Seminole
St. Petersburg
Tampa Bay Tech
Wharton (Tampa)

REGION 3
(37 schools)

DISTRICT 5
(19 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Coconut Creek
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
John I. Leonard (Greenacres)
Jupiter
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Park Vista (Lake Worth)
Royal Palm Beach
Santaluces (Lantana)
Seminole Ridge (Loxahatchee) – X
Spanish River (Boca Raton)
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Wellington
West Boca Raton

DISTRICT 6
(18 schools)

Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
McArthur (Hollywood)
Miramar
Monarch (Coconut Creek)
Northeast (Oakland Park)
Nova (Davie)
Piper (Sunrise)
Plantation
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
South Broward (Hollywood)
South Plantation
Taravella (Coral Springs)
West Broward (Pembroke Pines) – X
Western (Davie)

REGION 4
(32 schools)

DISTRICT 7
(16 schools)

American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami)
Goleman (Miami)
Hialeah Gardens
Hialeah-Miami Lakes
Miami
Miami Beach
Miami Carol City
Miami Central
Miami Coral Park – X
Miami Jackson
Miami Norland
Miami Northwestern
Miami Springs [girls only]
North Miami
Westland Hialeah

DISTRICT 8
(16 schools)

Braddock (Miami) – X
Columbus (Miami) [boys only]
Coral Gables
Coral Reef (Miami)
Ferguson (Miami)
Homestead
Lourdes (Miami) [girls only]
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge
Miami Sunset
Reagan (Doral)
South Dade (Homestead)
South Miami
Southwest Miami
Varela (Miami)

Class 3A

132 schools
Fall 2008 student population: 1468-2076

REGION 1
(37 schools)

DISTRICT 1
(17 schools)

Chiles (Tallahassee)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach
Gulf Breeze
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Milton
Mosley (Lynn Haven)
Navarre
Niceville – X
Pace
Pensacola
Pine Forest (Pensacola)
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola)

DISTRICT 2
(20 schools)

Atlantic Coast (Jacksonville)
Bartram Trail (St. Johns)
Columbia (Lake City)
Creekside (St. Johns)
Eastside (Gainesville)
Ed White (Jacksonville)
Westside (Jacksonville)
Gainesville
Menendez (St. Augustine)
North Marion (Citra)
Palatka
Paxon (Jacksonville)
Ridgeview (Orange Park) – X
Robert E. Lee (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
St. Augustine
Terry Parker (Jacksonville)
Vanguard (Ocala)
West Port (Ocala)
Wolfson (Jacksonville)

REGION 2
(35 schools)

DISTRICT 3
(18 schools)

Belleview
Central (Brooksville)
Citrus (Inverness)
Dunnellon
Gulf (New Port Richey)
Hudson [boys only]
Lake Weir (Ocala)
Land O’Lakes
Lecanto
Leesburg
Mitchell (New Port Richey) – X
Nature Coast (Brooksville)
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Springstead (Spring Hill)
Sunlake (Land O’Lakes)
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Zephyrhills

DISTRICT 4
(17 schools)

Armwood (Seffner)
Bartow
Blake (Tampa)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
George Jenkins (Lakeland)
Haines City
Hillsborough (Tampa)
Kathleen (Lakeland)
King (Tampa)
Lake Gibson (Lakeland) – X
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland
Leto (Tampa)
Ridge Community (Davenport)
Sickles (Tampa)
Winter Haven

REGION 3
(28 schools)

DISTRICT 5
(13 schools)

Bayshore (Bradenton)
Boca Ciega (Gulfport)
Braden River (Bradenton)
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Dunedin
Gibbs (St. Petersburg)
Lakewood (St. Petersburg)
Lakewood Ranch (Bradenton) – X
Largo
Lemon Bay (Englewood)
Osceola (Seminole)
Palmetto
Tarpon Springs

DISTRICT 6
(15 schools)

Barron Collier (Naples)
Cape Coral
Charlotte (Punta Gorda)
East Lee County (Lehigh Acres)
Fort Myers
Gulf Coast (Naples)
Ida Baker (Cape Coral)
Lehigh (Lehigh Acres)
Mariner (Cape Coral)
Naples
North Fort Myers
Palmetto Ridge (Naples)
Riverdale (Fort Myers) – X
Sebring
Venice

REGION 4
(32 schools)

DISTRICT 7
(19 schools)

Celebration
Eau Gallie (Melbourne)
Edgewater (Orlando)
Fort Pierce Central
Fort Pierce Westwood
Harmony – X
Liberty (Kissimmee)
Mainland (Daytona Beach)
Martin County (Stuart)
Merritt Island
New Smyrna Beach
Oak Ridge (Orlando)
Okeechobee
Oviedo
Seabreeze (Daytona Beach)
Sebastian River (Sebastian)
South Fork (Stuart)
St. Cloud
Viera (Melbourne)

DISTRICT 8
(13 schools)

Belen Jesuit (Miami) [boys only]
Blanche Ely (Pompano Beach)
Dillard (Fort Lauderdale)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Forest Hill (West Palm Beach)
Fort Lauderdale – X
Hollywood Hills
Lake Worth
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Olympic Heights (Boca Raton)
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Pembroke Pines Charter
Stranahan (Fort Lauderdale)

Class 2A

134 schools
Fall 2008 student population: 562-1467

REGION 1
(34 schools)

DISTRICT 1
(16 schools)

Arnold (Panama City Beach) – X
Bay (Panama City)
East Gadsden (Havana) [boys only]
Florida High (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
Marianna
Northview (Bratt)
Pensacola Catholic
Rickards (Tallahassee)
Rutherford (Panama City)
South Walton (Santa Rosa Beach)
Suwannee (Live Oak) [girls only]
Taylor County (Perry) [girls only]
Wakulla (Crawfordville)
Walton (DeFuniak Springs)
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(18 schools)

Andrew Jackson (Jacksonville)
Baker County (Glen St. Mary)
Baldwin
Bishop Kenny (Jacksonville) – X
Bolles (Jacksonville)
Bradford (Starke)
Clay (Green Cove Springs)
Episcopal (Jacksonville)
Fernandina Beach
Fort White
Matanzas (Palm Coast)
Nease (Ponte Vedra)
Oakleaf (Orange Park)
Ponte Vedra
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)
Yulee

REGION 2
(31 schools)

DISTRICT 3
(14 schools)

Anclote (Holiday)
Crystal River – X
Eustis
Fivay (Hudson)
Hernando (Brooksville)
Interlachen
Keystone Heights
Mount Dora
Pasco (Dade City)
Santa Fe (Alachua)
Tavares
Trinity Catholic (Ocala)
Umatilla [girls only]
Wesley Chapel

DISTRICT 4
(17 schools)

Astronaut (Titusville)
Atlantic (Port Orange)
Bishop Moore (Orlando)
Cocoa
Cocoa Beach
Crooms (Sanford) [boys only]
Edgewood (Merritt Island)
Heritage (Palm Bay)
Jones (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Lake Nona (Orlando) – X
Poinciana (Kissimmee)
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)
Space Coast (Cocoa)
Titusville
West Shore (Melbourne)

REGION 3
(35 schools)

DISTRICT 5
(18 schools)

Auburndale
Avon Park
Berkeley Prep (Tampa)
Frostproof
George Steinbrenner (Lutz)
Holy Names (Tampa) [girls only]
Jesuit (Tampa) [boys only]
Lake Wales
Lennard (Ruskin) – X
McKeel (Lakeland)
Middleton (Tampa)
Mulberry
Robinson (Tampa)
Spoto (Riverview)
St. Petersburg Catholic
Strawberry Crest (Dover)
Tampa Catholic
Tenoroc (Lakeland)

DISTRICT 6
(17 schools)

Bishop Verot (Fort Myers)
Booker (Sarasota)
Clewiston
Cypress Lake (Fort Myers)
DeSoto County (Arcadia)
Dunbar (Fort Myers)
Estero – X
Gateway Charter (Fort Myers)
Golden Gate (Naples)
Hardee (Wauchula)
Immokalee
Island Coast (Cape Coral)
LaBelle
Lake Placid
Lely (Naples)
Southeast (Bradenton)
South Fort Myers

REGION 4
(34 schools)

DISTRICT 7
(18 schools)

American Heritage (Plantation)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Boynton Beach [boys only]
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Coral Springs Charter
Dreyfoos (West Palm Beach)
Glades Central (Belle Glade)
Jensen Beach
Lincoln Park (Fort Pierce)
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pahokee
Pine Crest (Fort Lauderdale) – X
Pompano Beach
St. John Paul II (Boca Raton)
Somerset (Pembroke Pines)
St. Andrew’s (Boca Raton)
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 8
(16 schools)

Archbishop Carroll (Miami)
Carrollton (Miami) [girls only]
Chaminade-Madonna (Hollywood)
Coral Shores (Tavernier)
Doral (Miami)
Gulliver Prep (Pinecrest)
Hallandale
Immaculata-LaSalle (Miami)
Key West
Miami Edison
Monsignor Pace (Miami)
Mourning (North Miami)
Ransom Everglades (Miami) – X
St. Brendan (Miami)
University School (Davie)
Washington (Miami)

Class 1A

125 schools
Fall 2008 student population: 8-561

REGION 1
(36 schools)

DISTRICT 1
(18 schools)

Altha
Aucilla Christian (Monticello)
Baker
Blountstown
Central (Milton)
FAMU (Tallahassee)
Freeport – X
Graceville
Jay
John Paul II (Tallahassee)
Laurel Hill
Maclay (Tallahassee)
North Florida Christian (Tallahassee) [boys only]
Paxton
Pensacola Christian
Port St. Joe
Rocky Bayou Christian (Niceville)
Wewahitchka

DISTRICT 2
(18 schools)

Bishop Snyder (Jacksonville)
Branford (girls only)
Cedar Key
Chiefland [girls only]
Eagle’s View (Jacksonville)
First Coast Christian (Jacksonville)
Florida Deaf and Blind (St. Augustine)
Hilliard
Christ's Church Academy (Jacksonville)
Meadowbrook (Ocala)
Oak Hall (Gainesville)
P.K. Yonge (Gainesville)
Providence (Jacksonville) – X
St. Francis (Gainesville)
St. John Lutheran (Ocala)
St. Johns (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine)
Trinity Christian (Jacksonville)

REGION 2
(32 schools)

DISTRICT 3
(17 schools)

Circle Christian (Winter Park)
Crescent City
Father Lopez (Daytona Beach)
First Academy (Orlando)
First Academy-Leesburg
Foundation (Winter Garden) [boys only]
Geneva (Winter Park)
International Community (Winter Park)
Lake Mary Prep
The Master's Academy (Oviedo)
Montverde
Mount Dora Christian
Orangewood Christian (Maitland)
Seven Rivers Christian (Lecanto)
Trinity Prep (Winter Park) – X
Villages
Warner Christian (South Daytona)

DISTRICT 4
(15 schools)

Benjamin (Palm Beach Gardens)
Berean Christian (West Palm Beach)
Brevard HEAT (Palm Bay)
Community Christian (Stuart)
Covenant Christian (Palm Bay)
Florida Prep (Melbourne) [boys only]
Holy Trinity (Melbourne)
John Carroll (Fort Pierce) – X
Jupiter Christian
King’s Academy (West Palm Beach)
Master’s Academy (Vero Beach)
Melbourne Central Catholic
Pine School (Hobe Sound)
St. Edward’s (Vero Beach)
Wellington Christian

REGION 3
(31 schools)

DISTRICT 5
(18 schools)

Academy at the Lakes (Land O'Lakes)
Admiral Farragut (St. Petersburg)
All Saints’ (Winter Haven) [boys only]
Bayshore Christian (Tampa)
Calvary Christian (Clearwater)
Cambridge Christian (Tampa)
Canterbury (St. Petersburg)
Carrollwood (Tampa)
Clearwater Central Catholic
Indian Rocks Christian (Largo)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Lakeland Christian
Northside Christian (St. Petersburg)
Santa Fe Catholic (Lakeland)
Seffner Christian
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
Tampa Prep – X
Vanguard (Lake Wales) [boys only]

DISTRICT 6
(13 schools)

Canterbury (Fort Myers)
Cardinal Mooney (Sarasota) – X
Community School (Naples)
Evangelical Christian (Fort Myers)
First Baptist (Naples)
Moore Haven
Oasis (Cape Coral)
Out-of-Door (Sarasota)
Sarasota Christian
Seacrest Country Day (Naples)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)
St. John Neumann (Naples)
St. Stephen’s (Bradenton)

REGION 4
(26 schools)

DISTRICT 7
(15 schools)

American Heritage (Delray Beach) [boys only]
Boca Raton Christian
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Coral Springs Christian
Donna Klein Jewish (Boca Raton)
FAU (Boca Raton)
Highlands Christian (Pompano Beach)
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Posnack (Davie)
Sagemont (Weston)
Sheridan Hills Christian (Hollywood)
South Florida HEAT (Tamarac)
Upperroom Christian (Fort Lauderdale) [boys only]
Westminster Academy (Fort Lauderdale) – X
Zion Lutheran (Deerfield Beach) [girls only]

DISTRICT 8
(11 schools)

Archbishop Curley (Miami)
Champagnat (Hialeah) [boys only]
Dade Christian (Miami)
Doctors Charter (Miami Shores)
Florida Christian (Miami)
Marathon
Miami Country Day
Palmer Trinity (Palmetto Bay) – X
TERRA Institute (Miami)
Westminster Christian (Miami)
Westwood Christian (Miami)

Independent

(42 schools)
Ahfachkee (Clewiston)
All Saints’ (Winter Haven) [girls only]
American Youth (Tampa) [boys only]
Archimedean (Miami)
Barrington Christian (Florida City)
Boynton Beach [girls only]
Broach West (Jacksonville)
Bronson [girls only]
Choice Prep (Miami)
City of Life (Kissimmee)
Cornerstone Academy (Orlando)
Crooms (Sanford) [girls only]
Englewood (Jacksonville)
Evans (Orlando) [girls only]
Everglades Prep (Pahokee)
First Academy (Orlando)
Florida Prep (Melbourne) [girls only]
Fort Lauderdale Christian [boys only]
Foundation (Winter Garden) [girls only]
Gold Coast (West Palm Beach)
Highlands UPrep (Sebring)
Hialeah Educational
Hillel (North Miami Beach) [boys only]
Hudson [girls only]
Inlet Grove (Riviera Beach)
International Studies (Miami)
Lakeside Christian (Clearwater)
Malone [boys only]
Gulf Coast HEAT (Sarasota) [boys only]
Miami Christian
Newberry
New Dimensions (Kissimmee)
North Florida Christian (Tallahassee) [girls only]
North Florida Educational (Jacksonville) [boys only]
Peniel Baptist (Palatka)
Pepin Academies (Tampa) [boys only]
Pine Castle Christian (Orlando)
Somerset Charter (Silver Palms) [boys only]
TERRA Institute (North Miami)
Vanguard (Lake Wales) [girls only]
Williston
Zion Lutheran (Deerfield Beach) [boys only]