2011-12 Competitive Cheerleading State Series Assignments

The following schools have committed to participate in the 2011-12 FHSAA State Competitive Cheerleading Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

Region 1 | Region 2 | Region 3 | Region 4
 

Region 1

50 schools

Atlantic Coast (Jacksonville) 
Andrew Jackson (Jacksonville)
Baker County (Glen St. Mary)
Baldwin
Bay (Panama City)
Bishop Snyder (Jacksonville)
Blountstown
Bolles (Jacksonville)
Chiles (Tallahassee)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach) 
Clay (Green Cove Springs)
Crestview
East Gadsden (Havana)
Episcopal (Jacksonville)
Escambia (Pensacola) 
Fleming Island (Orange Park)
Florida High (Tallahassee)
Fort Walton Beach
Freeport
Godby (Tallahassee)
Graceville
Jay
Leon (Tallahassee)
Liberty County (Bristol)
Lincoln (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee)
Middleburg
Navarre
Newberry
Niceville
North Florida Christian (Tallahassee)
Oakleaf (Orange Park)
Orange Park
P.K. Yonge (Gainesville)
Port St. Joe
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
Rickards (Tallahassee)
Ridgeview (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Rocky Bayou Christian (Niceville)
Sandalwood (Jacksonville)
Stanton College Prep (Jacksonville)
Tate (Cantonment)
University Christian (Jacksonville)
Walton (DeFuniak Springs)
West Florida (Pensacola)
West Nassau (Callahan)
Wolfson (Jacksonville)
Yulee

Region 2

67 schools

Anclote (Holiday) 
Apopka
Bartram Trail
Belleview
Bishop Moore (Orlando)
Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Creekside (St. Johns)
Crescent City
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Dunnellon
East Ridge (Clermont)
East River (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Eustis
Evans (Orlando)
First Academy (Orlando)
Fivay (Land O'Lakes)
Flagler Palm Coast
Florida Deaf and Blind (St. Augustine) 
Forest (Ocala)
Freedom (Orlando)
Gulf (New Port Richey)
Hagerty (Oviedo)
Hernando (Brooksville)
Hudson
Interlachen
Jones (Orlando)
Lake Howell (Winter Park)
Lake Mary
Lake Minneola (Tavares)
Lake Nona  (Orlando)
Lake Weir (Ocala)
Land O'Lakes
Leesburg
The Master's Academy (Oviedo)
Matanzas (Palm Coast)
Mitchell (New Port Richey)
New Smyrna Beach
Oak Ridge (Orlando)
Ocoee
Olympia (Orlando)
Oviedo
Palatka
Pasco (Dade City)
Ponte Vedra
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Seminole (Sanford)
South Lake (Groveland)
Spruce Creek (Port Orange)
St. Augustine
Sunlake (Land O'Lakes)
Timber Creek (Orlando)
Trinity Catholic (Ocala)
Umatilla
University (Orlando)
Vanguard (Ocala)
Weeki Wachi
Wekiva (Apopka)
Wesley Chapel
West Orange (Winter Garden)
West Port (Ocala)
Winter Park
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Zephyrhills

 

Region 3

67 schools

Alonso (Tampa)
Armwood (Seffner)
Auburndale 
Avon Park
Bartow
Bayshore (Bradenton)
Berkeley Prep (Tampa)
Blake (Tampa)
Bloomingdale (Valrico)
Braden River (Bradenton)
Brandon 
Celebration
Chamberlain (Tampa)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsontown)
Evangelical Christian (Fort Myers)
First Baptist (Naples)
Freedom (Tampa)
Frostproof 
Gaither (Tampa)
Gateway (Kissimmee)
Haines City
Harmony
Hillsborough (Tampa)
Indian Rocks Christian (Largo)
Jefferson (Tampa)
John Carroll (Fort Pierce) 
Kathleen (Lakeland)
King (Tampa)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Lake Wales
Lakeland
Lakewood Ranch (Bradenton)
Lennard (Ruskin)
Leto (Tampa)
Liberty (Kissimmee)
Manatee (Bradenton)
Middleton (Tampa)
Mulberry
Newsome (Lithia)
North Port
Northside Christian (St. Petersburg) 
Oasis (Cape Coral)
Osceola (Kissimmee)
Palmetto
Plant City
Plant (Tampa)
Ridge Community (Davenport)
Riverview (Riverview)
Robinson (Tampa)
Sebring
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
Sickles (Tampa)
Southeast (Bradenton)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)
Spoto (Riverview)
St. Cloud
St. Petersburg Catholic
Steinbrenner (Lutz)
Strawberry Crest (Seffner) 
Tampa Bay Tech
Tampa Catholic
Tenoroc (Lakeland) 
Vero Beach
Wharton (Tampa)
Winter Haven

Region 4

64 schools

Blanche Ely (Pompano Beach)
Benjamin (Palm Beach Gardens)
Boca Raton 
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Boynton Beach 
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Centennial (Port St. Lucie)
Chaminade-Madonna (Hollywood)
Coconut Creek
Cooper City
Coral Glades 
Coral Springs 
Coral Springs Charter 
Coral Springs Christian
Dade Christian (Miami)
Deerfield Beach
Dillard (Fort Lauderdale)
Doral (Miami)
Douglas (Parkland)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
Florida Christian (Miami)
Fort Lauderdale
Fort Pierce Central
Glades Central (Belle Glade)
Gulliver Prep (Pinecrest)
Highlands Christian (Pompano Beach)
Hollywood Hills
Homestead 
Inlet Grove (Riviera Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
Jupiter
Key West
King's Academy (West Palm Beach)
McArthur (Hollywood) 
Miramar
Monarch (Coconut Creek)
Monsignor Pace (Miami)
Mourning (North Miami)
Nova (Davie)
Olympic Heights (Boca Raton)
Pahokee
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens 
Park Vista (Lake Worth)
Piper (Sunrise)
Plantation
Pompano Beach
Port St. Lucie
Royal Palm Beach
Santaluces (Lantana)
Seminole Ridge (Loxahatchee)
South Plantation
Southwest Miami
St. Brendan (Miami)
Stranahan (Fort Lauderdale)
Suncoast (Riviera Beach)
Taravella (Coral Springs)
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Wellington
West Boca Raton
West Broward (Pembroke Pines)
Western (Davie)