Clone of Competitive Cheerleading State Series Assignments

The following schools have committed to participate in the 2010-11 FHSAA State Competitive Cheerleading Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

Region 1 : Region 2 : Region 3 : Region 4
 

Region 1

48 schools

Andrew Jackson (Jacksonville)
Atlantic Coast (Jacksonville)
Baker County (Glen St. Mary)
Baldwin
Bay (Panama City)
Bishop Snyder (Jacksonville)
Bozeman
Chiles (Tallahassee)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Clay (Green Cove Springs)
Crestview
East Gadsden (Havana)
Episcopal (Jacksonville)
Escambia (Pensacola)
Fleming Island
Florida High (Tallahassee)
Fort Walton Beach
Freeport
Godby (Tallahassee)
Graceville
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Middleburg
Newberry
Niceville
North Florida Christian (Tallahassee)
Oakleaf (Orange Park)
Orange Park
P.K. Yonge (Gainesville)
Paxon (Jacksonville)
Pine Forest (Pensacola)
Providence (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
Rickards (Tallahassee)
Ridgeview (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Rocky Bayou (Niceville)
Sandalwood (Jacksonville)
St. Johns Country Day (Orange Park)
Stanton (Jacksonville)
Tate (Cantonment)
University Christian (Jacksonville)
Walton (DeFuniak Springs)
West Florida (Pensacola)
West Nassau (Callahan)
Wolfson (Jacksonville)
Yulee
 

Region 2

69 schools

Ancolte (Holiday)
Apopka
Bartram Trail (St. Johns)
Belleview
Bishop Moore (Orlando)
Boone (Orlando)
Central (Brooksville)
Colonial (Orlando)
Creekside (St. Johns)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Dunnellon
East Ridge (Clermont)
East River (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Eustis
Evans (Orlando)
Father Lopez (Daytona Beach)
First Academy (Orlando)
Fivay (Hudson)
Flagler Palm Coast
Florida Deaf and Blind (St. Augustine)
Forest (Ocala)
Freedom (Orlando)
Gulf (New Port Richey)
Hagerty (Oviedo)
Hernando (Brooksville)
Hudson
Jones (Orlando)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lake Mary
Lake Nona (Orlando)
Lake Weir (Ocala)
Land O'Lakes
Leesburg
The Master's Academy (Oviedo)
Matanzas (Palm Coast)
Mitchell (New Port Richey)
Nature Coast (Brooksville)
North Marion (Citra)
Oak Ridge (Orlando)
Ocoee
Olympia (Orlando)
Oviedo
Palatka
Ponte Vedra
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Seminole (Sanford)
South Lake (Groveland)
Spruce Creek (Port Orange)
St. Augustine
St. John Lutheran (Ocala)
Sunlake (Land O’Lakes)
Timber Creek (Orlando)
Trinity Catholic (Ocala)
Trinity Christian (Deltona)
Umatilla
University (Orlando)
Vanguard (Ocala)
Villages
Wekiva (Apopka)
Wesley Chapel
West Orange (Winter Garden)
West Port (Ocala)
Winter Park
Winter Springs
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Zephyrhills

Region 3

65 schools

Alonso (Tampa)
Armwood (Seffner)
Auburndale
Bartow
Bayshore (Bradenton)
Blake (Tampa)
Bloomingdale (Valrico)
Braden River (Bradenton)
Brandon
Centennial (Port St. Lucie)
Chamberlain (Tampa)
Celebration
Durant (Plant City)
East Bay
Evangelical Christian (Fort Myers)
First Baptist (Naples)
Fort Meade
Fort Pierce Central
Freedom (Tampa)
Frostproof
Gaither (Tampa)
Gateway (Kissimmee)
George Jenkins (Lakeland)
George Steinbrenner (Lutz)
Haines City
Harmony
Hillsborough (Tampa)
Indian Rocks Christian (Largo)
Jefferson (Tampa)
John Carroll (Fort Pierce)
Kathleen (Lakeland)
King (Tampa)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Lake Wales
Lakeland
Lakewood Ranch (Bradenton)
Lennard (Ruskin)
Leto (Tampa)
Liberty (Kissimmee)
Manatee (Bradenton)
Middleton (Tampa)
Mulberry
Newsome (Lithia)
Okeechobee
Osceola (Kissimmee)
Palmetto
Plant (Tampa)
Plant City
Poinciana (Kissimmee)
Port Charlotte
Port St. Lucie
Ridge Community (Davenport)
Riverview
Robinson (Tampa)
Sebring
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
Sickles (Tampa)
Spoto (Riverview)
St. Cloud
St. Petersburg Catholic
Strawberry Crest (Seffner)
Tampa Bay Tech
Tenoroc (Lakeland)
Vero Beach
Wharton (Tampa)
Winter Haven

Region 4

54 schools

Benjamin (Palm Beach Gardens)
Blanche Ely (Pompano Beach)
Boca Raton
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Cooper City
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs
Coral Springs Christian
Dade Christian (Miami)
Deerfield Beach
Dillard (Fort Lauderdale)
Douglas (Parkland)
Doral (Miami)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
Florida Christian (Miami) 
Fort Lauderdale
Glades Central (Belle Glade)
Highlands Christian (Pompano Beach)
Hollywood Hills
Inlet Grove (Riviera Beach)
Jupiter
Key West
King's Academy (West Palm Beach)
Lourdes (Miami)
McArthur (Hollywood)
Miramar
Monarch (Coconut Creek)
Monsignor Pace (Miami)
Northeast (Oakland Park)
Nova (Davie)
Olympic Heights (Boca Raton)
Pahokee
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Piper (Sunrise)
Pompano Beach
Royal Palm Beach
Sagemont (Weston)
Santaluces (Lantana)
Seminole Ridge (Loxahatchee)
South Broward (Hollywood)
South Plantation
Spanish River (Boca Raton)
St. Brendan (Miami)
Stranahan (Fort Lauderdale) 
Taravella (Coral Springs)
Wellington
West Boca Raton
West Broward (Pembroke Pines)
Western (Davie)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)