Competitive Cheerleading State Series Assignments

The following schools have committed to participate in the 2014-15 FHSAA State Competitive Cheerleading Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

Region 1 | Region 2 | Region 3 | Region 4
 

Region 1

57 schools
Andrew Jackson (Jacksonville)
Arnold (Panama City Beach)
Baker County (Glen St. Mary)
Baldwin
Bay (Panama City)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Bishop Snyder (Jacksonville)
Blountstown
Bozeman (Panama City)
Chiles (Tallahassee)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Clay (Green Cove Springs)
Crestview
East Gadsden (Havana)
Escambia (Pensacola)
Fleming Island (Orange Park)
Fletcher (Neptune Beach)
Florida High (Tallahassee)
Fort Walton Beach
Godby (Tallahassee)
Gulf Breeze
Hilliard
Jay
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Mandarin (Jacksonville)
Marianna
Middleburg
Newberry
Niceville
North Florida Christian (Tallahassee)
Northview (Bratt)
Oakleaf (Orange Park)
Orange Park
Pine Forest (Pensacola)
Port St. Joe
Providence (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
Rickards (Tallahassee)
Ridgeview (Orange Park)
Rocky Bayou Christian (Niceville)
Sandalwood (Jacksonville)
South Walton (Santa Rosa Beach)
St. Francis (Gainesville)
St. Johns Country Day (Orange Park)
Tate (Cantonment)
Trenton
Trinity Christian (Jacksonville)
Union County (Lake Butler)
University Christian (Jacksonville)
Walton (DeFuniak Springs)
West Florida (Pensacola)
West Gadsden (Greensboro)
West Nassau (Callahan)
Wolfson (Jacksonville)
Yulee

Region 2

60 schools
Atlantic (Port Orange)
Bartram Trail (St. Johns)
Belleview
Bishop Moore (Orlando)
Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Cornerstone Charter (Belle Isle)
Creekside (St. Johns)
Dr. Phillips (Orlando)
Dunnellon
East River (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Eustis
Evans (Orlando)
First Academy (Orlando)
Flagler Palm Coast
Florida Deaf and Blind (St. Augustine)
Forest (Ocala)
Freedom (Orlando)
Gulf (New Port Richey)
Hagerty (Oviedo)
Hudson
Jones (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Lake Howell (Winter Park)
Lake Minneola
Lake Nona (Orlando)
Lake Weir (Ocala)
Land O'Lakes
Leesburg
Matanzas (Palm Coast)
Menendez (St. Augustine)
Mitchell (New Port Richey)
Nease (Ponte Vedra)
New Smyrna Beach
North Marion (Citra)
Oak Ridge (Orlando)
Ocoee
Olympia (Orlando)
Oviedo
Pasco (Dade City)
Ponte Vedra
River Ridge (New Port Richey)
South Lake (Groveland)
Springstead (Spring Hill)
Spruce Creek (Port Orange)
St. Augustine
Sunlake (Land O' Lakes)
The Master's Academy (Oviedo)
Timber Creek (Orlando)
Trinity Catholic (Ocala)
University (Orlando)
Vanguard (Ocala)
Wekiva (Apopka)
Wesley Chapel
West Orange (Winter Garden)
West Port (Ocala)
Winter Park
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Zephyrhills

Region 3

68 schools
Alonso (Tampa)
Armwood (Seffner)
Auburndale
Avon Park
Bartow
Blake (Tampa)
Bloomingdale (Valrico)
Braden River (Bradenton)
Brandon
Brooks-DeBartolo (Tampa)
Celebration
Centennial (Port St. Lucie)
Chamberlain (Tampa)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
Evangelical Christian (Fort Myers)
First Baptist (Naples)
Freedom (Tampa)
Frostproof
Gaither (Tampa)
Gateway (Kissimmee)
George Jenkins (Lakeland)
George Steinbrenner (Lutz)
Haines City
Harmony
Hillsborough (Tampa)
Imagine School (North Port)
Indian Rocks Christian (Largo)
Jefferson (Tampa)
King (Tampa)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Lake Wales
Lakeland
Lakeland Christian
Lakewood Ranch (Bradenton)
Lennard (Ruskin)
Leto (Tampa)
Liberty (Kissimmee)
Lincoln Park (Fort Pierce)
Manatee (Bradenton)
Middleton (Tampa)
Mulberry
Newsome (Lithia)
North Port
Northside Christian (St. Petersburg)
Osceola (Kissimmee)
Plant (Tampa)
Plant City
Poinciana (Kissimmee)
Port St. Lucie
Ridge Community (Davenport)
Riverdale (Fort Myers)
Riverview (Riverview)
Robinson (Tampa)
Sebastian River (Sebastian)
Sebring
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
Sickles (Tampa)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)
Spoto (Riverview)
St. Cloud
Strawberry Crest (Dover)
Tampa Bay Tech
Tampa Catholic
Vero Beach
Wharton (Tampa)
Winter Haven

Region 4

65 schools
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Blanche Ely (Pompano Beach)
Boca Raton
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Boynton Beach
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Chaminade-Madonna (Hollywood)
Clewiston
Coconut Creek
Cooper City
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Shores (Tavernier)
Coral Springs
Coral Springs Christian
Deerfield Beach
Dillard (Fort Lauderdale)
Douglas (Parkland)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
Florida Christian (Miami)
Forest Hill (West Palm Beach)
Fort Lauderdale
Glades Central (Belle Glade)
Gulliver Prep (Pinecrest)
Hallandale
Hollywood Hills
John I. Leonard (Greenacres)
Jupiter
Key West
King's Academy (West Palm Beach)
Mater Academy (Hialeah Gardens)
McArthur (Hollywood)
Miramar
Monarch (Coconut Creek)
Monsignor Pace (Miami)
Northeast (Oakland Park)
Nova (Davie)
Olympic Heights (Boca Raton)
Palm Beach Central (Wellington)
Park Vista (Lake Worth)
Piper (Sunrise)
Pompano Beach
Royal Palm Beach
Sagemont (Weston)
Santaluces (Lantana)
Seminole Ridge (Loxahatchee)
SLAM Academy (Miami)
Somerset Canyons (Boynton Beach) [provisional member]
Somerset Central Miramar
South Broward (Hollywood)
South Plantation
Spanish River (Boca Raton)
St. Brendan (Miami)
Stranahan (Fort Lauderdale)
Suncoast (Riviera Beach)
Taravella (Coral Springs)
Wellington
West Boca Raton
West Broward (Pembroke Pines)
Western (Davie)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)