Bowling State Series Assignments 2011-12

The following assignments are for the 2011-12 FHSAA Invitational State Bowling Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

X – denotes District Coordinator

Single Class

(168 schools)

District 1
(16 schools)

Atlantic Coast (Jacksonville) [girls only]
Baldwin [girls only]
Ed White (Jacksonville) [girls only] - X
Englewood (Jacksonville) [girls only]
First Coast (Jacksonville) [girls only]
Fletcher (Neptune Beach) [girls only]
Westside (Jacksonville) [girls only]
Mandarin (Jacksonville) [girls only]
Paxon (Jacksonville) [girls only]
Raines (Jacksonville) [girls only]
Ribault (Jacksonville) [girls only]
Robert E. Lee (Jacksonville) [girls only]
Sandalwood [girls only]
Stanton (Jacksonville) [girls only]
Terry Parker (Jacksonville) [girls only]
Wolfson (Jacksonville) [girls only]

District 2
(10 schools)

Belleview [girls only]
Columbia (Lake City) [girls only]
Forest (Ocala) [girls only]
Fort White [girls only] - X
Lake Weir (Ocala) [girls only]
North Marion (Citra) [girls only]
Suwannee (Live Oak) [girls only]
Trinity Catholic (Ocala) [girls only]
Vanguard (Ocala) [girls only]
West Port (Ocala) [girls only]

District 3
(9 schools)

Atlantic (Port Orange)
Flagler Palm Coast
Mainland (Daytona Beach)
Matanzas (Palm Coast)
Pine Ridge (Deltona)
Seabreeze (Daytona Beach)
Spruce Creek (Port Orange) - X
University (Orange City)
West Nassau (Callahan) [boys only]

District 4
(8 schools)

Deland
Eustis
Leesburg
Mount Dora
Mount Dora Christian - X
South Lake (Groveland)
Tavares
Umatilla

District 5
(8 schools)

Bayshore Christian (Tampa)
Brooks-Debartolo (Tampa)
Calvary Christian (Clearwater)
Indian Rocks Christian (Largo)
Jesuit [boys only]
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
St. Petersburg Catholic - X
Tampa Prep

District 6
(12 schools)

Cape Coral
Cypress Lake (Fort Myers)
Dunbar (Fort Myers)
East Lee County (Fort Myers)
Fort Myers
Ida Baker (Cape Coral)
Island Coast (Cape Coral)
Lehigh
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers
Riverdale (Fort Myers)
South Fort Myers - X

DISTRICT 7
(10 schools)

Crooms (Sanford)
Hagerty (Oviedo) – X
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lake Mary
Lake Mary Prep [boys only]
Lyman (Longwood)
Oviedo
Seminole (Sanford)
Winter Springs

DISTRICT 8
(14 schools)

Apopka
Bishop Moore (Orlando)
Circle Christian (Winter Park)
Edgewater (Orlando}
Evans (Orlando)
Foundation Academy (Winter Garden) [boys only]
Lake Highland Prep (Orlando)
Lake Minneola
Lake Wales - X
Ocoee
Trinity Prep (Winter Park)
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)
Winter Park

DISTRICT 9
(11 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando) – X
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
East River (Orlando)
Freedom (Orlando)
Lake Nona (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)
Olympia (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)

District 10
(10 schools)

Astronaut (Titusville)
Cocoa
Cocoa Beach - X
Edgewood (Merritt Island)
Merritt Island
Merritt Island Christian
Rockledge
Space Coast (Cocoa)
Titusville
Viera (Melbourne)

District 11
(8 schools)

Bayside (Palm Bay) - X
Covenant Christian (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne)
Heritage (Palm Bay)
Melbourne
Palm Bay (Melbourne)
Satellite (Satellite Beach)
West Shore (Melbourne)

District 12
(13 schools)

Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central
Fort Pierce Westwood [boys only]
Jensen Beach
John Carroll (Fort Pierce)
Lincoln Park (Fort Pierce)
Martin County (Stuart)
Okeechobee
Port St. Lucie
Sebring [boys only]
South Fork (Stuart)
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Vero Beach - X

District 13
(15 schools)

Benjamin (Palm Beach Gardens)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Dreyfoos (West Palm Beach)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Glades Central (Belle Glade)
Jupiter
King’s Academy (West Palm Beach)
Pahokee
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes - X
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Suncoast (Riviera Beach)
Wellington

District 14
(19 schools)

Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Boynton Beach
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs Charter - X
Coral Springs Christian
Forest Hill (West Palm Beach)
Highlands Christian (Pompano Beach)
John I. Leonard (Green Acres)
Lake Worth
Olympic Heights (Boca Raton)
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)
St. Andrews (Boca Raton)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Stranahan (Fort Lauderdale)
West Boca Raton

District 15
(10 schools)

American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami)
Goleman (Miami)
Hialeah Gardens
Hialeah-Miami Lakes
Miami
Miami Beach - X
Mourning (North Miami)
North Miami
Reagan (Doral)

District 16
(13 schools)

Braddock (Miami)
Columbus (Miami) [boys only]
Coral Reef (Miami)
Ferguson (Miami)
Gulliver Prep (Pinecrest)
International Studies (Miami)
Miami Coral Park
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Sunset
South Dade (Homestead)
South Miami
Southwest Miami - X

Independent

(14 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville) [girls only]
Baker County (Glen St. Mary) [girls only]
Baldwin [boys only]
Hilliard [girls only]
Broach West (Jacksonville)
Gold Coast (West Palm Beach)
Halifax Academy (Daytona Beach)
Highlands UPrep (Sebring)
Miami Christian
Piper (Sunrise)
Riviera Prep (Miami)
South Plantation [boys only]
Varela (Miami)
West Nassau [girls only]