Bowling State Series Assignments 2009-10

The following assignments are for the 2009-10 FHSAA Invitational State Bowling Series. Schools in italics will open in Fall 2009. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments [at] fhsaa [dot] org.

Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

X – denotes District Coordinator

Single Class

(150 schools)

DISTRICT 1
(15 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville) [girls only] 
Baldwin [girls only]
Ed White (Jacksonville) [girls only] 
Englewood (Jacksonville) [girls only] 
First Coast (Jacksonville) [girls only]
Fletcher (Neptune Beach) [girls only] 
Westside (Jacksonville) [girls only] 
Mandarin (Jacksonville) [girls only] 
Paxon (Jacksonville) [girls only] 
Raines (Jacksonville) [girls only] 
Robert E. Lee (Jacksonville) [girls only] 
Sandalwood (Jacksonville) [girls only] 
Stanton (Jacksonville) [girls only] 
Terry Parker (Jacksonville) [girls only] – X
Wolfson (Jacksonville) [girls only]

DISTRICT 2
(9 schools)

Belleview [girls only] 
Columbia (Lake City) [girls only] 
Forest (Ocala) [girls only] 
Fort White [girls only] 
Lake Weir (Ocala) [girls only] 
North Marion (Citra) [girls only] 
Suwannee (Live Oak) [girls only] 
Vanguard (Ocala) [girls only] 
West Port (Ocala) [girls only] – X

DISTRICT 3
(10 schools)

Atlantic (Port Orange)
DeLand – X
Flagler Palm Coast
Leon (Tallahassee)
Lighthouse Christian (DeLand)
Mainland (Daytona Beach)
Matanzas (Palm Coast)
Pine Ridge (Deltona)
Seabreeze (Daytona Beach)
West Nassau [boys only]

DISTRICT 4
(14 schools)

Bayshore Christian (Tampa)
Calvary Christian (Clearwater)
Eustis
Indian Rocks Christian (Largo)
Jesuit (Tampa) [boys only] – X
Leesburg
Mount Dora
Mount Dora Christian
Nature Coast (Brooksville)
St. Petersburg Catholic
South Lake (Groveland)
Tampa Prep
Tavares
Umatilla

DISTRICT 5
(11 schools)

Circle Christian (Winter Park) [boys only]
Covenant Christian (Palm Bay)
Crooms (Sanford)
Hagerty (Oviedo) – X
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Oviedo
Seminole (Sanford)
Winter Springs

DISTRICT 6
(11 schools)

Apopka
Bishop Moore (Orlando)
Edgewater (Orlando}
Evans (Orlando)
Foundation Academy (Winter Garden) [boys only]
Lake Wales
Ocoee – X
Trinity Prep (Winter Park)
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)
Winter Park

DISTRICT 7
(11 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando) – X
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
East River (Orlando) [new school]
Freedom (Orlando)
Lake Nona (Orlando) [new school]
Oak Ridge (Orlando) 
Olympia (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)

DISTRICT 8
(13 schools)

Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central
Fort Pierce Westwood
Jensen Beach
John Carroll (Fort Pierce)
Lincoln Park (Fort Pierce)
Martin County (Stuart)
Okeechobee
Port St. Lucie
Sebastian River (Sebastian)
South Fork (Stuart)
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Vero Beach – X

DISTRICT 9
(10 schools)

Benjamin (Palm Beach Gardens)
Dreyfoos (West Palm Beach) [girls only]
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Inlet Grove (Riviera Beach)
Jupiter
Pahokee [girls only] 
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Suncoast (Riviera Beach) – X

DISTRICT 10
(9 schools)

Boynton Beach
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Lake Worth)
King’s Academy (West Palm Beach)
Lake Worth
Palm Beach Central (Wellington)
Royal Palm Beach – X
Wellington

DISTRICT 11
(10 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Coral Springs Charter
North Broward Prep (Coconut Creek)
Olympic Heights (Boca Raton)
Park Vista (Boynton Beach) – X
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)
St. Andrew’s (Boca Raton)
West Boca Raton

DISTRICT 12
(9 schools)

American (Hialeah) – X
Dr. Krop (Miami)
Goleman (Miami)
Hialeah Gardens (Miami)
Hialeah-Miami Lakes
Miami Carol City
Miami Norland
North Miami
North Miami Beach

DISTRICT 13
(8 schools)

Braddock (Miami)
Columbus (Miami) [boys only]
Community Education (Miami)
Miami
Miami Beach
Miami Edison
Reagan (Doral)
South Miami – X

DISTRICT 14
(10 schools)

Coral Reef (Miami)
Ferguson (Miami)
Gulliver Prep (Miami)
Miami Killian – X
Miami Palmetto
Miami Southridge
Miami Sunset
South Dade (Homestead)
Southwest Miami
Varela (Miami)

Independent

(16 schools)
Baker County (Glen St. Mary) [girls only]
Carrollwood Day (Tampa)

Dreyfoos (West Palm Beach) [boys only]

Fernandina Beach [girls only]

Foundation Academy (Winter Garden) [girls only]

Glade Central (Belle Glade)
|
Godby (Tallahassee) [girls only]

Gold Coast (West Palm Beach) [new school]

Halifax (Daytona Beach)

Heritage (Bunnell) [new school]
Hilliard [girls only]

International Studies (Coral Gables)

Miami MacArthur North [boys only] 

Miami MacArthur South [boys only] 

Miami Northwestern

North Florida Educational (Jacksonville) [new school]
Ribault (Jacksonville) [girls only]