2016 FHSAA District Girls Basketball Tournaments

The following are sites and times for the 2016 FHSAA district girls basketball tournaments. All times are local to site.

Class 8A

District Host School Site First Game Championship Game
1 Flagler Palm Coast on campus 1/26 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
2 Lake Mary on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
3 Apopka on campus 1/27 @ 5:30 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
4 Colonial (Orlando) on campus 1/26 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
5 Oak Ridge (Orlando) on campus 1/25 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
6 Newsome (Lithia) on campus 1/25 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
7 George Jenkins (Lakeland) on campus 1/26 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
8 Centennial (Port St. Lucie) on campus 1/25 @ 6 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
9 Wellington on campus 1/27 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
10 John I. Leonard (Greenacres) on campus 1/26 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
11        
12 Piper (Sunrise) on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
13 Flanagan (Pembroke Pines) on campus 1/26 @ 4 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
14 Dr. Krop (Miami) on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
15 Miami Coral Park on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
16 Coral Reef (Miami) on campus 1/26 @ 5 p.m. 1/28 @ 7 p.m.

Class 7A

District Host School Site First Game Championship Game
1 Navarre on campus 1/26 @ 6:30 p.m. 1/29 @ 6:30 p.m.
2 Chiles (Tallahassee) on campus 1/26 @ 7 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
3 Lee (Jacksonville) on campus 1/26 @ 5:30 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
4 Bartram Trail (St. Johns) on campus 1/26 @ 7 p.m. 1/30 @ 7 p.m.
5 Lake Minneola on campus 1/25 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
6 Harmony on campus 1/26 @ 7 p.m. 1/30 @ 7 p.m.
7 Lakeland on campus 1/26 @ 6:30 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
8 Plant (Tampa) on campus 1/26 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
9 Strawberry Crest (Dover) on campus 1/25 @ 4 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
10 Countryside (Clearwater) on campus 1/26 @ 6:30 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
11 Palmetto satellite sites 1/25 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
12 North Port on campus 1/26 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
13 West Boca Raton on campus 1/25 @ 6 p.m. 1/30 @ 7 p.m.
14 Blanche Ely (Pampano Beach) on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/19 7 p.m.
15 South Broward (Hollywood) on campus 1/25 @ 6 p.m. 1/28 @ 6:30 p.m.
16 Mourning (North Miami) on campus 1/26 @ 5 p.m. 1/28 @ 7 p.m.

Class 6A

District Host School Site First Game Championship Game
1 Escambia (Pensacola) on campus 1/26 @ 4:30 p.m. 1/30 @ 7 p.m.
2 Crestview on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
3 Nease (Ponte Vedra) on campus 1/25 @ 7 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
4 Gainesville on campus 1/25 @ 6 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
5 Atlantic (Port Orange) on campus 1/26 @ 5 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
6 Edgewater (Orlando) on campus 1/26 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
7 Brandon on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
8 Sunlake (Land O'Lakes) on campus 1/27 @ 6 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
9 Dixie Hollins (St. Petersburg) on campus 1/25 @ 6:30 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
10 Highest Seed on campus 1/26 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
11 Fort Myers on campus 1/25 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
12 Golden Gate (Naples) on campus 1/27 @ 5 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
13 South Fork (Stuart) on campus 1/25 @ 4 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
14 Dillard (Fort Lauderdale) on campus 1/27 @ 6 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
15 Miami Norland (Miami Gardens) on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
16 Miami Jackson on campus 1/27 @ 6 p.m. 1/29 @ 7:30 p.m.

Class 5A

District Host School Site First Game Championship Game
1 Mosley (Lynn Haven) on campus 1/26 @ 5:30 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
2 Wakulla (Crawfordville) on campus 1/29 @ 5:30 p.m. 1/30 @ 7 p.m.
3 Ribault (Jacksonville) on campus 1/25 @ 6 p.m. 1/29 @ 7:30 p.m.
4 Baker County (Glen St. Mary) on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
5 Clay (Green Cove Springs) on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
6 Eastside (Gainesville) on campus 1/26 @ 5:30 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
7 Crystal River on campus 1/25 @ 6 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
8 Ridgewood (New Port Richey) on campus 1/25 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
9 Middleton (Tampa) on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
10 Highest Seed on campus 1/26 @ 7:30 p.m. 1/29 @ 7:30 p.m.
11 Highest Seed satellite sites/OC 1/26 @ TBD  1/29 @ TBD
12 Dunbar (Fort Myers) on campus 1/25 @ 7 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
13 Poinciana (Kissimmee) on campus 1/25 @ 5:30 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
14 Palm Bay (Melbourne) on campus 1/26 @ 7 p.m. 1/30 @ 7 p.m.
15 Suncoast (Riviera Beach) on campus 1/28 @ 5 p.m. 1/30 @ 7 p.m.
16 Hallandale on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/30 @ 7:30 p.m.

Class 4A

District Host School Site First Game Championship Game
1 Walton (Defuniak Springs) on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/29 @ 6:30 p.m.
2 East Gadsden (Havana) on campus 1/27 @ 6 p.m. 1/29 @ 7:30 p.m.
3 Episcopal (Jacksonville) on campus 1/25 @ 4:30 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
4 Keystone Heights on campus 1/26 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
5 Villages on campus 1/25 @ 6 p.m. 1/29 @ 7:30 p.m.
6 Jones (Orlando) on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
7 Cocoa on campus 1/26 @ 4:30 p.m. 1/30 @ 7 p.m.
8 Tenoroc (Lakeland) on campus 1/25 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
9 Berkeley Prep (Tampa) on campus 1/26 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
10 Oasis (Cape Coral) on campus 1/26 @ 5 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
11 Lincoln Park (Fort Pierce) on campus 1/26 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
12 Oxbridge Academy (West Palm Beach) on campus 1/27 @ 5 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
13 St. Andrew's (Boca Raton) on campus 1/26 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
14 Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) on campus 1/26 @ 5 p.m. 1/30 @ 7 p.m.
15 Monsignor Pace (Miami Gardens) on campus 1/26 @ 4 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
16 Gulliver Prep (Pinecrest) on campus 1/26 @ 5 p.m. 1/29 @ 7 p.m.

Class 3A

District Host School Site First Game Championship Game
1 North Florida Christian (Tallahassee) on campus 1/26 @ 5:30 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
2 Florida Deaf and Blind (St. Augustine) on campus 1/25 @ 6 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
3 St. Francis (Gainesville) on campus 1/26 @ 5 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
4 Cornerstone Charter (Belle Isle) on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/29 @ 7:30 p.m.
5 Foundation Academy (Winter Garden) on campus 1/28 @ 7 p.m. 1/30 @ 7 p.m.
6 Lakeland Christian on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
7 Bishop McLaughlin (Spring Hill) on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
8 Indian Rocks Christian (Largo) on campus 1/26 @ 4:30 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
9 Evangelical Christian (Fort Myers) on campus 1/25 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
10 Community School (Naples) on campus 1/26 @ 5:30 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
11 Berean Christian (West Palm Beach) on campus 1/25 @ 7 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
12 Westminster Academy (Fort lauderdale) on campus 1/25 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
13 Posnack (Davie) on campus 1/26 @ 4 p.m. 1/28 @ 4 p.m.
14 SLAM Academy (Miami) on campus 1/27 @ 6 p.m. 1/28 @ 7:30 p.m.
15 Greater Miami on campus 1/26 @ 7 p.m. 1/30 @ 8 p.m.
16 Palmer Trinity (Palmetto Bay) on campus 1/25 @ 5:30 p.m. 1/30 @ 7 p.m.

Class 2A

District Host School Site First Game Championship Game
1 Aucilla Christian (Monticello) on campus 1/26 @ 5 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
2 Harvest Community (Jacksonville) on campus 1/25 @ 5 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
3 Eagle's View (Jacksonville) on campus 1/25 @ 5 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
4 First Academy-Leesburg on campus 1/25 @ 5 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
5 Mount Dora Christian on campus 1/26 @ 5:30 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
6 International Community (Winter Park) on campus 1/25 @ 6 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
7 City of Life Christian (Kissimmee) on campus 1/25 @ 7 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
8 Academy at the Lakes (Land O' Lakes) on campus 1/25 @ 7 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
9 Sarasota Christian on campus 1/26 @ 5:30 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
10 Donahue Academy (Ave Maria) on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/28 @ 6 p.m.
11 Merritt Island Christian on campus 1/25 @ 5:30 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
12 Atlantic Christian (West Palm Beach) on campus 1/26 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
13 Boca Raton Christian on campus 1/26 @ 5 p.m. 1/30 @ 7 p.m.
14 Hollywood Christian on campus 1/26 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
15 Hebrew Academy (Miami Beach) on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
16 Island Christian (Islamadora) on campus 1/26 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.

Class 1A

District Host School Site First Game Championship Game
1 Laurel Hill on campus 1/26 @ 7 p.m. 1/30 @ 7 p.m.
2 Sneads on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/30 @ 7 p.m.
3 South Walton (Santa Rosa Beach) on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/30 @ 7 p.m.
4 West Gadsden (Greensboro) on campus 1/26 @ 5:30 p.m. 1/28 @ 7 p.m.
5 Lafayette (Mayo) on campus 1/26 @ 6 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
6 Williston on campus 1/25 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
7 Trenton on campus 1/25 @ 6 p.m. 1/29 @ 7 p.m.
8 Pahokee higher seed 1/25 @ 7 p.m. 1/29 @ 7 p.m.