2007-08 State Wrestling Series Assignments

The following assignments are for the 2007-08 FHSAA State Wrestling Series. Schools in italics will open in Fall 2007. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org or by phone at ext. 170.


Last updated Saturday, March 14, 2009 8:13 AM


Class 3A : Class 2A : Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

(X – denotes District Coordinator)


Class 3A
119 schools
Fall 2004 student population: 2262-4742


REGION 1
(32 schools)

DISTRICT 1
(8 schools)
Bartram Trail (Jacksonville)
Buchholz (Gainesville)
Flagler Palm Coast (Bunnell) – X
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Niceville
Orange Park
Sandalwood (Jacksonville)

DISTRICT 2
(8 schools)
DeLand
Deltona
Hagerty (Oviedo)
Lake Mary
Oviedo – X
Pine Ridge (Deltona)
Seminole (Sanford)
Winter Springs

DISTRICT 3
(8 schools)
Apopka
Dr. Phillips (Orlando)
Edgewater (Orlando) – X
Evans (Orlando)
Lyman (Longwood)
Olympia (Orlando)
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 4
(8 schools)
Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Freedom (Orlando)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando) – X
Winter Park

REGION 2
(31 schools)

DISTRICT 5
(9 schools)
Alonso (Tampa)
Bloomingdale (Valrico)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton) – X
Gaither (Tampa)
Lakeland
Plant City
Riverview (Riverview)
Sickles (Tampa)

DISTRICT 6
(9 schools)
Countryside (Clearwater)
East Lake (Tarpon Springs)
Largo
Mitchell (New Port Richey)
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo) – X
Riverview (Sarasota)
St. Petersburg
Sarasota

DISTRICT 7
(6 schools)
Eau Gallie (Melbourne) – X
Gateway (Kissimmee)
Melbourne
Osceola (Kissimmee)
Palm Bay (Melbourne)
Vero Beach

DISTRICT 8
(7 schools)
Centennial (Port St. Lucie)
Jupiter – X
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington

REGION 3
(27 schools)

DISTRICT 9
(7 schools)
Atlantic (Delray Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Palm Beach Central (Wellington)
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana) – X
Spanish River (Boca Raton)

DISTRICT 10
(6 schools)
Blanche Ely (Pompano Beach)
Coconut Creek
Coral Springs – X
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 11
(7 schools)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Cypress Bay (Weston) – X
Dillard (Fort Lauderdale)
Piper (Sunrise)
Plantation
South Plantation (Plantation)
Western (Davie)

DISTRICT 12
(7 schools)
Cooper City
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
Hollywood Hills (Hollywood)
McArthur (Hollywood)
Miramar
South Broward (Hollywood) – X

REGION 4
(29 schools)

DISTRICT 13
(8 schools)
American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami)
Goleman (Miami) – X
Hialeah-Miami Lakes
Miami Carol City
Miami Norland
North Miami
North Miami Beach

DISTRICT 14
(7 schools)
Hialeah
Miami
Miami Beach
Miami Central
Miami Coral Park – X
Miami Northwestern
Miami Springs

DISTRICT 15
(7 schools)
Braddock (Miami)
Columbus (Miami) – X
Coral Gables
Ferguson (Miami)
Miami Sunset
South Miami
Southwest Miami

DISTRICT 16
(7 schools)
Coral Reef (Miami)
Homestead
Miami Killian – X
Miami Palmetto
Miami Southridge
South Dade (Homestead)
Varela (Miami)



Class 2A
123 schools
Fall 2004 student population: 1667-2261


REGION 1
(30 schools)

DISTRICT 1
(8 schools)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview – X
Fort Walton Beach
Milton
Mosley (Lynn Haven)
Pace
Rutherford (Springfield)
Tate (Cantonment)

DISTRICT 2
(7 schools)
Chiles (Tallahassee)
Columbia (Lake City)
Fleming Island (Orange Park)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee) – X
Middleburg
Ridgeview (Orange Park)

DISTRICT 3
(8 schools)
Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Forrest (Jacksonville) – X
Nease (Ponte Vedra Beach)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 4
(7 schools)
Belleview
Eastside (Gainesville)
Forest (Ocala)
Gainesville – X
Lake Weir (Ocala)
Palatka
Vanguard (Ocala)

REGION 2
(35 schools)

DISTRICT 5
(9 schools)
Central (Brooksville)
Dunedin
Land O'Lakes
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
South Lake (Groveland)
Springstead (Spring Hill) – X
Tarpon Springs
Wesley Chapel

DISTRICT 6
(7 schools)
Celebration
Lake Howell (Winter Park)
Liberty (Kissimmee)
New Smyrna Beach
Poinciana (Kissimmee)
St. Cloud – X
Seabreeze (Daytona Beach)

DISTRICT 7
(10 schools)
Auburndale
Armwood (Seffner)
Brandon – X
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
George Jenkins (Lakeland)
King (Tampa)
Newsome (Lithia)
Tampa Bay Tech
Winter Haven

DISTRICT 8
(9 schools)
Blake (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Freedom (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa) – X
Leto (Tampa)
Middleton (Tampa)
Plant (Tampa)
Wharton (Tampa)

REGION 3
(29 schools)

DISTRICT 9
(8 schools)
Boca Ciega (Gulfport)
Clearwater
Dixie Hollins (St. Petersburg) – X
Gibbs (St. Petersburg)
Lakewood (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
Seminole (Seminole)

DISTRICT 10
(7 schools)
Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton) – X
North Port
Southeast (Bradenton)
Venice

DISTRICT 11
(6 schools)
Baker (Cape Coral)
Cape Coral
Charlotte (Punta Gorda) – X
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers
Port Charlotte

DISTRICT 12
(8 schools)
Barron Collier (Naples)
Cypress Lake (Fort Myers)
East Lee County (Lehigh Acres)
Fort Myers – X
Gulf Coast (Naples)
Lehigh (Lehigh Acres)
Lely (Naples)
Palmetto Ridge (Naples)

REGION 4
(29 schools)

DISTRICT 13
(6 schools)
Bayside (Palm Bay)
Merritt Island – X
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)
Sebastian River (Sebastian)
Titusville

DISTRICT 14
(8 schools)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Fort Pierce Central
Fort Pierce Westwood
Martin County (Stuart)
Okeechobee
Port St. Lucie
South Fork (Stuart) – X
Treasure Coast (Port St. Lucie)

DISTRICT 15
(7 schools)
Boca Raton
Coral Glades (Coral Springs)
Forest Hill (West Palm Beach)
Monarch (Coconut Creek)
Northeast (Oakland Park)
Olympic Heights (Boca Raton) – X
West Boca Raton

DISTRICT 16
(8 schools)
Fort Lauderdale
Hallandale
Miami Jackson
Nova (Davie) – X
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Stranahan (Fort Lauderdale)
Washington (Miami)
West Broward (Pembroke Pines) [new school]



Class 1A
134 schools
Fall 2004 student population: 1-1666


REGION 1
(35 schools)

DISTRICT 1
(7 schools)
Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
Bozeman (Southport)
Gulf Breeze
Marianna
South Walton (Santa Rosa Beach) – X
Wewahitchka

DISTRICT 2
(7 schools)
Baker County (Glen St. Mary)
Bradford (Starke)
Fort White
Godby (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)
Suwannee (Live Oak) – X
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(10 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville)
Fernandina Beach – X
Paxon (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)
Yulee

DISTRICT 4
(11 schools)
Bishop Snyder (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville)
Clay (Green Cove Springs) – X
Creekside (St. Johns) [new school]
Florida Deaf (St. Augustine)
Menendez (Crescent Beach)
Ponte Vedra [new school]
Providence (Jacksonville)
St. Augustine
St. Joseph (St. Augustine)
University Christian (Jacksonville)

REGION 2
(36 schools)

DISTRICT 5
(10 schools)
Citrus (Inverness) – X
Crystal River
Dunnellon
Hernando (Brooksville)
Lecanto
Nature Coast (Brooksville)
North Marion (Citra)
Trinity Catholic (Ocala)
Villages
West Port (Ocala)

DISTRICT 6
(8 schools)

Bishop Moore (Orlando)
Gulf (New Port Richey)
Hudson
Lake Highland Prep (Orlando)
Pasco (Dade City) – X
Sunlake (Land O'Lakes)
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Zephyrhills

DISTRICT 7
(9 schools)
Atlantic (Port Orange)
Astronaut (Titusville)
Cocoa
Cocoa Beach – X
Florida Air (Melbourne)
Matanzas (Palm Coast)
Space Coast (Port St. John)
Taylor (Pierson)
Viera (Melbourne)

DISTRICT 8
(9 schools)
Avon Park
Bartow
Frostproof
Haines City
Harmony
Lake Wales
Life Academy (Kissimmee)
Ridge Community (Davenport)
Sebring – X

REGION 3
(31 schools)

DISTRICT 9
(10 schools)
Jesuit (Tampa)
Kathleen (Lakeland)
Kissimmee Christian
Lennard (Ruskin) – X
McKeel (Lakeland)
Mulberry
Spoto (Riverview)
Tampa Bay Christian (Tampa)
Tampa Prep
Tenoroc (Lakeland) [new school]

DISTRICT 10
(8 schools)
Admiral Farragut (St. Petersburg)
Berkeley Prep (Tampa)
Calvary Christian (Clearwater)
Clearwater Central Catholic
Indian Rocks Christian (Largo)
Northside Christian (St. Petersburg) – X
Robinson (Tampa)
St. Petersburg Catholic

DISTRICT 11
(6 schools)
Braden River (Bradenton)
Dunbar (Fort Myers)
Evangelical Christian (Fort Myers)
Lemon Bay (Englewood) – X
Palmetto
Riverdale (Fort Myers)

DISTRICT 12
(7 schools)
Clewiston
Estero
Golden Gate (Naples) – X
Immokalee
LaBelle
Naples
South Fort Myers

REGION 4
(33 schools)

DISTRICT 13
(6 schools)
Benjamin (North Palm Beach)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Glades Central (Belle Glade)
Jensen Beach – X
Jupiter Christian
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 14
(6 schools)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) – X
Coral Springs Charter
St. Andrew's (Boca Raton)
Upperroom Christian (Lauderhill)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)

DISTRICT 15
(11 schools)
American Heritage (Plantation)
Archbishop Curley (Miami)
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Chaminade (Hollywood)
Dade Christian (Miami) – X
Hialeah Gardens
Miami Edison
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Monsignor Pace (Miami)
South Florida HEAT (Fort Lauderdale)
Westland Hialeah [new school]

DISTRICT 16
(9 schools)
Archbishop Carroll (Miami)
Belen Jesuit Prep (Miami)
Coral Shores (Tavernier)
Doral Academy (Miami)
Florida Christian (Miami)
Key West
Ransom Everglades (Miami)
Reagan (Doral)
Westminster Christian (Miami) – X



Independent
(10 schools)
American Heritage (Delray Beach)
Bay Point (Homestead)
Gateway Charter (Fort Myers)
Island Coast (Cape Coral)
Jones (Orlando)
Miami MacArthur South
Pompano Beach
Summit Christian (West Palm Beach)
Warner Christian (South Daytona Beach)
Westland Hialeah [new school]