2005-06 State Wrestling Series Assignments

The following assignments are for the 2005-06 FHSAA State Wrestling Series and are official as of Tuesday, March 15, 2005. Schools in italics will open in Fall 2005. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, must contact Jack E. Watford, administrator for state series assignments, in the FHSAA Office by e-mail at jwatford@fhsaa.org or by phone at ext. 170.


Last updated Monday, April 3, 2006 at 8:22 AM


Class 3A : Class 2A : Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

(X–denotes District Coordinator)




Class 3A
(120 schools; student population: 2262-4742)


REGION 1
(31 schools)

DISTRICT 1
(7 schools)
Bartram Trail (Jacksonville)
Buchholz (Gainesville)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Niceville
Orange Park–X
Sandalwood (Jacksonville)

DISTRICT 2
(8 schools)
DeLand
Deltona
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Lake Mary
Oviedo
Pine Ridge (Deltona)
Seminole (Sanford)
Winter Springs–X

DISTRICT 3
(8 schools)
Apopka
Dr. Phillips (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Lyman (Longwood)
Ocoee
Olympia (Orlando)–X
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 4
(8 schools)
Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Freedom (Orlando)–X
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park


REGION 2
(33 schools)

DISTRICT 5
(9 schools)
Alonso (Tampa)
Bloomingdale (Valrico)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
Gaither (Tampa)
Lakeland
Plant City
Riverview (Riverview)
Sickles (Tampa)–X

DISTRICT 6
(9 schools)
Countryside (Clearwater)–X
East Lake (Tarpon Springs)
Largo
Mitchell (New Port Richey)
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Riverview (Sarasota)
St. Petersburg
Sarasota

DISTRICT 7
(8 schools)
Eau Gallie (Melbourne)
Fort Pierce Central
Gateway (Kissimmee)–X
Melbourne
Osceola (Kissimmee)
Palm Bay (Melbourne)
Poinciana (Kissimmee)
Vero Beach

DISTRICT 8
(7 schools)
Centennial (Port St. Lucie)
Jupiter
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes
Royal Palm Beach–X
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington


REGION 3
(27 schools)

DISTRICT 9
(7 schools)
Atlantic (Delray Beach)–X
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Palm Beach Central (Wellington)
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)

DISTRICT 10
(6 schools)
Coconut Creek
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Ely (Pompano Beach)–X
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 11
(7 schools)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)–X
Cypress Bay (Weston)
Dillard (Fort Lauderdale)
Piper (Sunrise)
Plantation
South Plantation (Plantation)
Western (Davie)

DISTRICT 12
(7 schools)
Cooper City
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
Hollywood Hills (Hollywood)
McArthur (Hollywood)
Miramar–X
South Broward (Hollywood)


REGION 4
(29 schools)

DISTRICT 13
(8 schools)
American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami)
Goleman (Miami)
Hialeah-Miami Lakes
Miami Carol City–X
Miami Norland
North Miami
North Miami Beach

DISTRICT 14
(7 schools)
Hialeah
Miami
Miami Beach
Miami Central
Miami Coral Park
Miami Northwestern
Miami Springs–X

DISTRICT 15
(7 schools)
Braddock (Miami)
Columbus (Miami)
Coral Gables–X
Ferguson (Miami)
Miami Sunset
South Miami
Southwest Miami

DISTRICT 16
(7 schools)
Coral Reef (Miami)
Homestead–X
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge
South Dade (Homestead)
Varela (Miami)




Class 2A
(134 schools; student population: 1667-2261)


REGION 1
(30 schools)

DISTRICT 1
(7 schools)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Fort Walton Beach
Mosley (Lynn Haven)
Pace
Rutherford (Springfield)
Tate (Cantonment)–X

DISTRICT 2
(7 schools)
Chiles (Tallahassee)
Columbia (Lake City)–X
Fleming Island (Orange Park)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Middleburg
Ridgeview (Orange Park)

DISTRICT 3
(9 schools)
Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
Fernandina Beach
First Coast (Jacksonville)
Forrest (Jacksonville)
Nease (Ponte Vedra Beach)
Robert E. Lee (Jacksonville)–X
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 4
(7 schools)
Belleview
Eastside (Gainesville)
Forest (Ocala)
Gainesville–X
Lake Weir (Ocala)
Palatka
Vanguard (Ocala)


REGION 2
(32 schools)

DISTRICT 5
(8 schools)
Central (Brooksville)
Dunedin
Land O'Lakes
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)–X
Springstead (Spring Hill)
Tarpon Springs
Wesley Chapel

DISTRICT 6
(7 schools)
Celebration
Lake Howell (Winter Park)–X
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Oak Ridge (Orlando)
St. Cloud
Seabreeze (Daytona Beach)

DISTRICT 7
(9 schools)
Auburndale
Armwood (Seffner)–X
Brandon
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
George Jenkins (Lakeland)
King (Tampa)
Tampa Bay Tech
Winter Haven

DISTRICT 8
(9 schools)
Blake (Tampa)
Freedom (Tampa)
Leto (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Plant (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Middleton (Tampa)–X
Wharton (Tampa)
Chamberlain (Tampa)


REGION 3
(28 schools)

DISTRICT 9
(8 schools)
Boca Ciega (Gulfport)
Clearwater
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Gibbs (St. Petersburg)
Lakewood (St. Petersburg)–X
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
Seminole (Seminole)

DISTRICT 10
(7 schools)
Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota)–X
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
North Port
Southeast (Bradenton)
Venice

DISTRICT 11
(6 schools)
Baker (Cape Coral)
Cape Coral
Charlotte (Punta Gorda)–X
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers
Port Charlotte

DISTRICT 12
(7 schools)
Barron Collier (Naples)–X
Cypress Lake (Fort Myers)
Fort Myers
Gulf Coast (Naples)
Lehigh (Lehigh Acres)
Lely (Naples)
South Fort Myers


REGION 4
(27 schools)

DISTRICT 13
(6 schools)
Bayside (Palm Bay)
Merritt Island
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)–X
Sebastian River (Sebastian)
Titusville

DISTRICT 14
(6 schools)
Dwyer (Palm Beach Gardens)–X
Fort Pierce Westwood
Martin County (Stuart)
Okeechobee
Port St. Lucie
South Fork (Stuart)

DISTRICT 15
(7 schools)
Boca Raton
Boynton Beach
Coral Glades (Coral Springs)–X
Forest Hill (West Palm Beach)
Northeast (Oakland Park)
Olympic Heights (Boca Raton)
West Boca Raton

DISTRICT 16
(8 schools)
Fort Lauderdale
Hallandale
Miami Edison–X
Miami Jackson
Nova (Davie)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Stranahan (Fort Lauderdale)
Washington (Miami)




Class 1A
(125 schools; student population: 1-1666)


REGION 1
(33 schools)

DISTRICT 1
(8 schools)
Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
Bozeman (Panama City)–X
Gulf Breeze
Marianna
Pensacola Christian
South Walton (Santa Rosa Beach)
Wewahitchka

DISTRICT 2
(8 schools)
Baker County (Glen St. Mary)
Bradford (Starke)
Godby (Tallahassee)
Hawthorne
Rickards (Tallahassee)
St. Francis (Gainesville)
Suwannee (Live Oak)–X
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(9 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)–X
Bishop Kenny (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville)
Paxon (Jacksonville)
Providence (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)

DISTRICT 4
(8 schools)
Bolles (Jacksonville)
Clay (Green Cove Springs)
Florida Deaf (St. Augustine)
Matanzas (Palm Coast)
Menendez (St. Augustine)
St. Augustine
St. Joseph (St. Augustine)–X
University Christian (Jacksonville)


REGION 2
(30 schools)

DISTRICT 5
(9 schools)
Citrus (Inverness)
Crystal River
Dunnellon
Hernando (Brooksville)
Lecanto–X
Nature Coast (Brooksville)
North Marion (Citra)
Villages
West Port (Ocala)

DISTRICT 6
(7 schools)
Bishop Moore (Orlando)
Gulf (New Port Richey)
Hudson
Jones (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Pasco (Dade City)
Zephyrhills–X

DISTRICT 7
(7 schools)
Atlantic (Port Orange)–X
Astronaut (Titusville)
Cocoa
Cocoa Beach
Florida Air (Melbourne)
Space Coast (Cocoa)
Taylor (Pierson)

DISTRICT 8
(8 schools)
Avon Park
Bartow
Haines City
Harmony
Lake Wales
Life Academy (Kissimmee)
Ridge (Davenport)–X
Sebring


REGION 3
(29 schools)

DISTRICT 9
(9 schools)
Berkeley Prep (Tampa)
Jesuit (Tampa)
Kathleen (Lakeland)
McKeel (Lakeland)
Mulberry
Newsome (Lithia)–X
Robinson (Tampa)
Tampa Prep
Temple Heights Christian (Tampa)

DISTRICT 10
(8 schools)
Admiral Farragut (St. Petersburg)
Braden River (Bradenton)
Calvary Christian (Clearwater)
Clearwater Central Catholic–X
Indian Rocks Christian (Largo)
Northside Christian (St. Petersburg)
Palmetto
St. Petersburg Catholic

DISTRICT 11
(6 schools)
Dunbar (Fort Myers)
Estero
Evangelical Christian (Fort Myers)
Lemon Bay (Englewood)
Moore Haven
Riverdale (Fort Myers)–X

DISTRICT 12
(6 schools)
Clewiston
Golden Gate (Naples)
Immokalee
LaBelle–X
Naples
Palmetto Ridge (Naples)


REGION 4
(32 schools)

DISTRICT 13
(8 schools)
Benjamin (North Palm Beach)
Berean Christian (West Palm Beach)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Glades Central (Belle Glade)
Jensen Beach
Jupiter Christian
Suncoast (Riviera Beach)–X

DISTRICT 14
(8 schools)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)–X
Coral Springs Charter
Monarch (Coconut Creek)
North Broward Prep (Coconut Creek)
St. Andrew's (Boca Raton)
Upperroom Christian (Lauderhill)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)

DISTRICT 15
(8 schools)
American Heritage (Plantation)
Archbishop Curley (Miami)–X
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Chaminade (Hollywood)
Dade Christian (Miami)
Doral Academy (Miami)
Monsignor Pace (Miami)
University (Fort Lauderdale)

DISTRICT 16
(8 schools)
Archbishop Carroll (Miami)
Bay Point (Homestead)
Belen Jesuit Prep (Miami)
Coral Shores (Tavernier)
Florida Christian (Miami)–X
Key West
Ransom Everglades (Miami)
Westminster Christian (Miami)




Independent
(4 schools)

Hagerty (Oviedo)
Pompano Beach
Somerset Academy (Pembroke Pines)
Success Academy (Jacksonville)