2010 FHSAA Wrestling Finals
Class 3A First-Round Pairings
First-round pairings in each weight class are listed straight down. The winner/loser of the first match listed will face the winner/loser of the second match listed and so on in the championship quarterfinals/first-round wrestlebacks.

» Please send name spelling corrections, etc., to wrestling@fhsaa.org. Changes must be sent in by noon Monday in order to appear in the souvenir program and on the event t-shirts.

103-Pound Class
Robbie Potts, Fr., 40-12, Olympia (Orlando)* vs. Ronny Whitt, Jr., 36-12, Manatee (Bradenton)
Dillion Marcus, So., 28-1, Palm Beach Central (Wellington) vs. Ritchie Guillaume, Fr., 22-3, North Miami Beach
Brian Radli, So., 40-8, Jupiter vs. Nosomy Pozo, Fr., 26-7, Southwest Miami
Jacob Browning, So., 188, DeLand vs. Victor Fugate, Fr., 49-7, Brandon*
Eliseo Javier, So., 43-11, Columbus (Miami) vs. Alex Uhre, Fr., 38-3, St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)*
Sean Ware, Fr., 31-5, North Port vs. Jake Sydnor, Jr., 32-3, Lake Mary
Alex Velez, Fr., 34-14, Gateway (Kissimmee) vs. Chris Fox, Sr., 34-3, Fleming Island (Orange Park)
Austin Natsakakula, Jr., 29-8, Vero Beach vs. Shiquan Hall, Fr., 48-2, South Dade (Homestead)*

112-Pound Class
Mike Riccard, So., 34-10, Winter Springs* vs. Efrain Jimenez, Jr., 38-7, Osceola (Kissimmee)
Andrew MacArthur, Jr., 39-10, Jupiter vs. Quergy Laveau, Sr., 32-6, North Miami Beach
Manny Zirpoli, Sr., 34-10, Coral Glades (Coral Springs) vs. Mark Gulesian, Jr., 35-6, Columbus (Miami)
Rene Rivera, So., 29-15, Apopka vs. Adam Habiel, Jr., 41-3, George Jenkins (Lakeland)*
Jorge Pau, Jr., 34-14, Southwest Miami vs. Sam Wyatt, So., 37-6, West Boca Raton*
Terry Dawson, Sr., 37-4, Brandon vs. Zach Whitmire, So., 47-7, Dr. Phillips (Orlando)
Ryan Hartman, Jr., 42-4, Countryside (Clearwater) vs. Joe Wagstaff, Sr., 40-5, Hagerty (Oviedo)
Jordan Clein, Jr., 32-15, Cypress Bay (Weston) vs. Earl Hall, Jr., 53-1, South Dade (Homestead)*

119-Pound Class
Ben Berlant, Sr., 34-3, Lake Brantley (Altamonte Springs)* vs. Bryan Connolly, Sr., 53-7, Gulf Coast (Naples)
Ari Malca, Jr., 34-14, Western (Davie) vs. Bryan Berrio, Jr., 17-7, Braddock (Miami)
Matheus Souza, Sr., 31-5, Taravella (Coral Springs) vs. Isaiah Varona, So. 45-7, South Dade (Homestead)
Drew Chinloy, Sr., 29-6, Fletcher (Neptune Beach) vs. Rossi Bruno, So., 57-0, Brandon*
Alex Sancho, So., 26-16, South Miami vs. Andrew Wisdom, So., 43-2, Nova (Davie)*
Tony Milanes, Sr., 47-7, Alonso (Tampa) vs. Jared Watkins, Jr., 41-12, Dr. Phillips (Orlando)
Timothy Locksmith, So., 48-7, Osceola (Kissimmee) vs. Joshua Keith, Jr., 43-6, Forest (Ocala)
Lucas Gama, Jr., 41-7, Monarch (Coconut Creek) vs. Armanni Harris, Sr., 36-0, American (Hialeah)*

125-Pound Class
Corey Wingo, Sr., 45-6, Timber Creek (Orlando)* vs. Elijah Bowles, So., 42-9, Nova (Davie)
Julio Ore, Sr., 23-2, American (Hialeah) vs. Roger Phillips, Jr., 40-10, Chamberlain (Tampa)
Kester Mark, Sr., 46-3, South Broward (Hollywood) vs. Jeremy Strickland, Sr., 35-7, Osceola (Kissimmee)
Chad Baumann, Jr., 34-10, DeLand vs. Chris Gonzalez, Sr., 54-6, Park Vista (Lake Worth)*
Jacob Grant, Jr., 43-12, South Dade (Homestead) vs. Kevin Norstrem, Fr., 55-2, Brandon*
Janz Lado, Jr., 44-6, Dr. Phillips (Orlando) vs. Marcos Gomes, Sr., 41-2, Douglas (Parkland)
Jayden Semrad, Fr., 31-9, Lyman (Longwood) vs. Brandon Short, Jr., 29-4, Seminole Ridge (Loxahatchee)
Travis Fulk, Jr., 40-13, Manatee (Bradenton) vs. Matthew Noffo, Sr., 54-3, Columbus (Miami)*

130-Pound Class
Sina Eslami, Sr., 38-5, DeLand* vs. Barry Jean, So., 21-8, Coconut Creek
Lazaro Borges, Jr., 45-7, Columbus (Miami) vs. Austin Brown, Sr., 41-6, Sarasota
Jhonar Gonzalez, Sr., 33-5, American (Hialeah) vs. Alex Callahan, Jr., 31-8, North Port
Zack Gazda, So., 24-13, Deltona vs. Elias Kawaja, Jr., 35-3, Douglas (Parkland)*
Quint McPherson, Sr., 42-13, South Dade (Homestead) vs. Tyler Liberatore, So., 55-1, Brandon*
Matt Shropshire, Jr., 33-7, Lake Brantley (Altamonte Springs) vs. Joey Ciacco, Jr., 56-6, Park Vista (Lake Worth)
P.J. Fronsdahl, Sr., 45-8, Dr. Phillips (Orlando) vs. Josh Weinberg, Jr., 33-4, Palm Beach Central (Wellington)
Thomas Lebarre, Jr., 35-13, Newsome (Lithia) vs. Franklin Espinosa, Sr., 38-2, Miami Sunset*

135-Pound Class
Eric O’Niel, So., 36-7, Winter Springs* vs. Zach Katz, Jr., 34-13, Wellington
Jesse Ramirez, Jr., 44-10, South Dade (Homestead) vs. Alexander Doran, Jr., 24-4, Manatee (Bradenton)
Orlando Cardelle, Jr., 29-10, South Miami vs. Ty Jones, Sr., 49-10, Brandon
Quinton Mulligan, Sr., 10-6, Lyman (Longwood) vs. Joey Eterno, Sr., 43-5, St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)*
Frankwood Altenor, Sr., 25-9, Homestead vs. Joseph Locksmith, Sr., 40-2, Osceola (Kissimmee)*
Tommy Leslie, Sr., 35-3, Apopka vs. David Burrows, Sr., 39-5, West Boca Raton
Valentin Sotomayor, Sr., 39-9, DeLand vs. Gio Jiovenetta, Fr., 49-7, Douglas (Parkland)
Basim Saed, Sr., 10-4, Wharton (Tampa) vs. Luckner Philogene, Sr., 30-5, North Miami Beach*

140-Pound Class
Matthew Nereim, Sr., 47-1, Winter Springs* vs. Kristopher Iglesias, Fr., 37-7, Miami Palmetto
Stephen Cotton, Sr., 46-5, Manatee (Bradenton) vs. Sam Grossman, Sr., 47-8, Douglas (Parkland)
Travis Berridge, Fr., 49-12, Brandon vs. Steve Santil, Sr., 27-6, Treasure Coast (Port St. Lucie)
Steve Schreckengost, So., 30-16, Olympia (Orlando) vs. Nicholas Martin-Hidalgo, Sr., 52-3, Columbus (Miami)*
Maximillian Becks, Jr., 48-5, Nova (Davie) vs. Pete Baldwin, Jr., 51-1, Osceola (Kissimmee)*
Wilfred Perez, Sr., 21-5, Miami Sunset vs. Devon Chavers, Sr., 32-9, DeLand
Jose Balboa, Sr., 32-4, American (Hialeah) vs. Zak Gotay, Jr., 26-7, Lake Howell (Winter Park)
Forrest Cunningham, So., 25-14, Lakeland vs. Jake Ferrara, Jr., 44-5, Wellington*

145-Pound Class
Derek Horine, Sr., 30-2, Fleming Island* vs. Sebastian de las Casas, Sr., 43-17, Columbus (Miami)
Jacob Moskowitz, Jr., 40-6, George Jenkins (Lakeland) vs. Vinny Jiovenetta, Jr., 30-5, Douglas (Parkland)
Clark Glass, So., 53-3, Brandon vs. Josh Brady, Sr., 31-5, Palm Beach Gardens
Jorge Delgado, Jr., 32-9, Deltona vs. Leo Santibanez, Sr., 31-1, American (Hialeah)*
Akeem Barthol, Sr., 43-5, Coral Springs vs. Gabriel Bird, Sr., 52-0, Osceola (Kissimmee)*
Ramiro Rojas, Jr., 46-14, Braddock (Miami) vs. Nick Blevins, Sr., 21-8, Hagerty (Oviedo)
Andres Montero, Jr., 42-10, South Dade (Homestead) vs. Ariel Serrano, Jr., 32-12, Winter Springs
Mitch Larivee, So., 37-11, Seminole vs. Santiago Martinez, Sr., 47-0, Coral Glades (Coral Springs)*

152-Pound Class
Brent Basich, Sr., 46-5, Winter Springs* vs. Kevin Alzate, Sr., 29-9, Varela (Miami)
Chandler Dobler, Sr., 46-6, Newsome (Lithia) vs. Hans Rasmusson, Sr., 39-3, Jupiter
Scott Santangelo, Sr., 52-5, Palm Harbor University vs. Alex Dahl, Sr., 29-3, Cypress Bay (Weston)
Matty Muniz, Sr., 23-6, Lyman (Longwood) vs. Quinn Hoffman, Sr., 36-0, Miami Palmetto*
Kamari Reid, Jr., 32-7, Coral Glades (Coral Springs) vs. Joe Cozart, Sr., 56-1, Brandon*
Miller Cherenant, Sr., 33-8, North Miami Beach vs. Levi Duvall, Jr., 35-7, Orange Park
Cristian Perez, Jr., 17-2, American (Hialeah) vs. Justin Clavier, Sr., 33-5, Buchholz (Gainesville)
Bryan Woods, Sr., 40-12, Manatee (Bradenton) vs. Kerry Bradwell, Sr., 30-1, Palm Beach Gardens*

160-Pound Class
Kyle Keoppen, Sr., 43-6, West Orange (Winter Garden)* vs. Samuel Friedfeld, Jr., 44-11, Everglades (Miramar)
Bo Kennedy, Sr., 37-5, St. Petersburg vs. Andrew Harris, Jr., 29-8, Boca Raton
Jake Drake, Sr., 42-14, Newsome (Lithia) vs. Deshawn Blackwood, Jr., 15-4, Palm Beach Central (Wellington)
Chris Antonucci, Jr., 27-10, Fleming Island vs. Cris Molina, Sr., 29-3, Varela (Miami)*
Drew Parker, So., 30-21, Western (Davie) vs. Wally Figaro, Jr., 53-4, Brandon*
Justin Cook, Jr., 35-4, Miami Palmetto vs. Richard Perry, Jr., 32-9, Hagerty (Oviedo)
Keven Fernandez, Sr., 36-2, Goleman (Miami) vs. Spencer Hazen, So., 37-7, Lake Mary
Taylor Nevitt, Sr., 46-7, Pinellas Park (Largo) vs. Geordan Speiller, So., 41-2, St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)*

171-Pound Class
Robert O’Neil, Jr., 35-3, Winter Springs* vs. Jair Martinez, Sr., 30-8, Port St. Lucie
Richard Englar, Sr., 31-5, Flanagan (Pembroke Pines) vs. Kyle Koziel, So., 50-3, Brandon
Marcus Abeledo, Sr., 33-5, American (Hialeah) vs. Jameel Bryant, Sr., 40-2, St. Petersburg
Tom Derilus, Sr., 29-14, Freedom (Orlando) vs. Walid Boggio, Sr., 29-1, Cypress Bay (Weston)*
Daniel Santil, So., 33-11, South Dade (Homestead) vs. Levi Clemons, Sr., 52-1, Osceola (Kissimmee)*
Elian Brown, Sr., 31-9, Mandarin (Jacksonville) vs. Mark Weiss, So., 36-15, St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Matt Adams, Jr., 32-6, Fleming Island vs. Devon Bradley, Sr., 44-11, Jupiter
Keon Jordan, Sr., 11-5, Wharton (Tampa) vs. Osnit Holozier, Sr., 35-3, North Miami Beach*

189-Pound Class
Luis Alba, Sr., 51-2, Cypress Creek (Orlando)* vs. Johnson Cineus, Sr., 15-5, Atlantic (Delray Beach)
Joel Vannucci, Sr., 36-10, Braddock (Miami) vs. Tony Murphy, Sr., 46-5, Pinellas Park (Largo)
Kevin Mellers, Sr., 35-5, North Miami Beach vs. Sylvester Edward, So., 38-11, Lakeland
Nick Shaw, Jr., 35-13, Flagler Palm Coast vs. Paul Weiss, Sr., 49-0, St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)*
Barry Jean, Sr., 40-9, Northeast (Oakland Park) vs. Mike Ettore, Jr., 52-3, Brandon*
Ryan Petro, Jr., 34-10, Winter Springs vs. Elson Civilma, Sr., 42-2, Deerfield Beach
Stuart Maddox, Sr., 39-8, DeLand vs. Brandon Lustgarten, Jr., 41-7, Wellington
Cooper Rekstis, Sr., 27-8, Seminole vs. Brandon Troncoso, Sr., 34-1, American (Hialeah)*

215-Pound Class
Andrew Moravek, Sr., 45-3, Timber Creek (Orlando)* vs. Juan Fleitas, Sr., 36-11, Columbus (Miami)
Zack Baldwin, Sr., 52-3, Brandon vs. Mike Montejo, Sr., 44-7, St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Dana Paul Luebbe, Sr., 13-3, Gulf Coast (Naples) vs. Shawn Henderson, Sr., 33-1, Coconut Creek
Casey Sanstrom, Jr., 26-20, Dr. Phillips (Orlando) vs. Luis Pimentel, Sr., 33-1, American (Hialeah)*
Martavius Lewis, Jr., 36-5, Atlantic (Delray Beach) vs. Stephen Newman, Sr., 42-0, George Jenkins (Lakeland)*
Michael Klekotka, Sr., 34-6, Miami Palmetto vs. Darin Spencer, Sr., 33-5, Lake Mary
Daniel Clavijo, Sr., 21-5, Hialeah-Miami Lakes vs. Kyle Gach, Jr., 30-16, Winter Springs
Garret Fuglaar, Sr., 39-7, Newsome (Lithia) vs. Kristoff Warden, Sr., 30-0, Palm Beach Gardens*

285-Pound (Heavyweight) Class
Donovan Green, Sr. 48-0, Timber Creek (Orlando)* vs. Daniel Awoleke, Sr., 41-6, George Jenkins (Lakeland)
Brad Mills, So., 30-12, St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) vs. Jordan Smith, Sr., 39-6, Cooper City
Juan Montoya, Sr., 34-7, Cypress Bay (Weston) vs. Jonathan Concepcion, Sr., 33-2, American (Hialeah)
Andrew Rice, Sr., 31-15, Lake Mary vs. Henry Chirino, Sr., 52-1, Brandon*
Justin McCray, Sr., 9-2, Miami Southridge vs. Karl Stanborough, Jr., 42-6, Jupiter*
Kyle Pielli, Sr., 35-10, Alonso (Tampa) vs. Scott Accomando, So., 30-13, Winter Springs
Trey Butler, Sr., 39-6, Pinellas Park (Largo) vs. Rickey Carter, Jr., 37-7, Forest (Ocala)
Chris Escamilla, Jr., 52-4, Park Vista (Lake Worth) vs. Alexander Wethy, Sr., 48-2, Columbus (Miami)*

> >