2010 FHSAA Wrestling Finals
Class 1A First-Round Pairings
First-round pairings in each weight class are listed straight down. The winner/loser of the first match listed will face the winner/loser of the second match listed and so on in the championship quarterfinals/first-round wrestlebacks.

» Please send name spelling corrections, etc., to wrestling@fhsaa.org. Changes must be sent in by noon Monday in order to appear in the souvenir program and on the event t-shirts.

103-Pound Class
Jeremy Hall, Sr., 29-6, Wakulla (Crawfordville)* vs. Steven Herrera, Sr., 37-8, Immokalee
Anthony Mercadante, Fr., 18-9, Benjamin (North Palm Beach) vs. Henry Fuentes, Jr., 29-6, Mulberry
Arthur Nelson, Jr., 29-5, Monsignor Pace (Miami) vs. Ryan Daniels, Sr., 35-11, Cocoa Beach
Brandon Reyes, So., 36-4, Bozeman (Panama City) vs. James Flint, 8th, 32-5, Tampa Bay Christian (Tampa)*
Austin Gluvna, Fr., 23-10, Key West vs. Jake Spengler, 8th, 53-10, Lake Highland Prep (Orlando)*
Dylan Toth, So., 29-5, Clay (Green Cove Springs) vs. Abe Fernandez, Jr., 5-2, Strawberry Crest (Dover)
Jacob Wainwright, Fr., 12-5, Suwannee (Live Oak) vs. Aaron Hartman, 8th, 43-2, Northside Christian (St. Petersburg)
Alex White, So., 41-14, Matanzas (Palm Coast) vs. Jahlani Callender, So., 27-2, Calvary Christian (Fort Lauderdale) *

112-Pound Class
Travis Laxton, Sr., 45-2, Suwannee (Live Oak)* vs. Wilfredo Sierra, So., 10-5, Middleton (Tampa)
Abram Ayala, Jr., 22-4, Archbishop McCarthy (Southwest Ranches) vs. Jarod Carpenter, Sr., 45-7, Gulf (New Port Richey)
Randy McPhee, Fr., 34-9, Key West vs. Houston White, Jr., 37-4, Space Coast (Cocoa)
Bobby Waites, Jr., 29-10, Clay (Green Cove Springs) vs. Brian Travis, Jr., 43-5, Northside Christian (St. Petersburg)*
Ramon Moreno, So., 25-8, Monsignor Pace (Miami) vs. Fox Baldwin, 7th, 58-4, Lake Highland Prep (Orlando)*
Greg Felt, Sr., 46-9, South Walton (Santa Rosa Beach) vs. Christian Dominguez, So., 22-6, Jesuit (Tampa)
Joe Ensminger, Jr., 41-2, Arnold (Panama City Beach) vs. Kevin Laferriere, Sr., 38-9, Evangelical Christian (Fort Myers)
J.P. Gamez, So., 42-10, Pasco (Dade City) vs. Jason Alfau, 8th, 33-1, Doral (Miami)*

119-Pound Class
Tyler Hill, Sr., 50-8, Wakulla (Crawfordville)* vs. Mark Livernois, Jr., 31-14, Strawberry Crest (Dover)
Maximo Llama, So., 26-7, Key West vs. Brian Santiago, Jr., 33-10, Bishop Moore (Orlando)
Tag Wilber, 8th, 21-19, Jupiter Christian vs. Matt Watson, So., 32-6, Cocoa Beach
Kyle Taylor, Jr., 30-8, Clay (Green Cove Springs) vs. Troy Joyce, 7th, 32-8, Tampa Bay Christian*
Eduardo Rodriguez, Fr., 18-6, Hialeah Gardens vs. Anthony Ayers, Sr., 55-0, Gulf (New Port Richey)*
Aaron Fountain, So., 36-6, Suwannee (Live Oak) vs. Mike Popp, Jr., 31-11, Jesuit (Tampa)
Robbey Pye, So., 36-5, Bolles (Jacksonville) vs. Dryden Dennis, So. 35-9, Northside Christian (St. Petersburg)
Brendan Gallaway, Jr., 10-4, Rockledge vs. Chad Lomax, Sr., 41-7, Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)*

125-Pound Class
Josh McLeod, Jr., 37-4, Clay (Green Cove Springs)* vs. Daniel Suarez, So., 20-7, Monsignor Pace (Miami)
Benson Bazilme, Sr., 31-6, Poinciana (Kissimmee) vs. Anthony Nilson, Sr., 50-4, Lemon Bay (Englewood)
Dennis Nieves, Sr., 35-9, Matanzas (Palm Coast) vs. Shaquon Young, So., 33-9, Dunbar (Fort Myers)
Jayme Atkins, Jr., 38-9, Arnold (Panama City Beach) vs. Yasier Alvarez, Jr., 27-2, Hialeah Gardens*
Edison Dohms, Sr., 42-7, Southeast (Bradenton) vs. Scott Cronin, Sr., 45-5, Nature Coast (Brooksville)*
Michael Pearce, Jr., 35-9, Archbishop McCarthy (Southwest Ranches) vs. Josh Key, Jr., 28-11, Suwannee (Live Oak)
David Kester, So., 27-11, Jupiter Christian vs. George Sheppard, Sr., 32-2, Yulee
Aaron Johnson, Jr., 30-8, Auburndale vs. Dalton Dennis, Jr., 41-2, Northside Christian (St. Petersburg)*

130-Pound Class
Jason Wojcik, So., 30-3, Clay (Green Cove Springs)* vs. Marcos Manazano, Fr., 20-8, Monsignor Pace (Miami)
Quincy Hoppel, Jr., 36-3, Trinity Catholic (Ocala) vs. Wismit Moinius, Sr., 58-6, Lely (Naples)
Sal Infante, Jr., 39-10, Matanzas (Palm Coast) vs. Ludger Denis, Sr., 44-3, Southeast (Bradenton)
Matthew Howell, Jr., 32-10, Bolles (Jacksonville) vs. Nick Alvarez, Sr., 24-0, Florida Christian (Miami)*
Eric White, Sr., 36-13, Spoto (Riverview) vs. Nic Watson, Sr., 43-2, Cocoa Beach*
Daniel Doyle, Jr., 24-5, Coral Shores (Tavernier) vs. Chris Searles, Sr., 32-7, Rutherford, (Panama City)
Brandon Conroy, So.,38-9, Archbishop McCarthy (Southwest Ranches) vs. Colby Baker, Fr., 40-7, Arnold (Panama City Beach)
Adam Parker, Jr., 38-11, Mulberry vs. Anthony Melillo, Jr., 45-6, Northside Christian (St. Petersburg)*

135-Pound Class
Patrik Laniel, Sr., 42-4, Clay (Green Cove Springs)* vs. Cody Van Buren, Jr., 19-11, Key West
Troy Worthen, Jr., 28-7, Mulberry vs. Cliff Barker, Jr., 49-8, Northside Christian (St. Petersburg)
Cole Mears, Jr., 56-10, Lake Highland Prep (Orlando) vs. Emerson Duxbury, So., 36-11, Lemon Bay (Englewood)
Charles Vincent, So., 32-8, Bozeman (Panama City) vs. Christopher Burke, Sr, 40-3, Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)*
James Aikman, Jr., 34-9, Spoto (Riverview) vs. Travis Coats, Sr., 34-4, Auburndale*
Steven Pedrigon, Sr., 21-6, Monsignor Pace (Miami) vs. John Boatwright, Sr., 28-9, Suwannee (Live Oak)
Javier Rodriguez, So., 26-11, Archbishop McCarthy (Southwest Ranches) vs. Wesley Smith, Sr., 24-11, Nease (Ponte Vedra)
Richard O’Connor, Jr., 38-5, Gulf (New Port Richey) vs. Josh Fulford, Jr., 47-5, Steinbrenner (Lutz)*

140-Pound Class
Scott Varner, Sr., 53-3, Wakulla (Crawfordville)* vs. Mitchell Lambert, So., 39-17, Nature Coast (Brooksville)
Leo Queiroz, Sr., 39-4, Clearwater Central Catholic vs. Leo Sosa, So., 22-5, Monsignor Pace (Miami)
Anthony Cimino, Jr., 25-5, Jesuit (Tampa) vs. Ryu Wada, Sr., 22-12, Key West
Brian Bell, Jr., 25-11, Nease (Ponte Vedra) vs. Carl Jackson, Jr., 39-7, Dunnellon*
Carlos Rios, So., 19-8, Florida Christian (Miami) vs. Ian Mills, Sr., 35-5, Lennard (Ruskin)*
Tim Goff, Fr., 26-6, Astronaut (Titusville) vs. Tanner Colemen, Sr., 38-5, University Christian (Jacksonville)
Mike Blabey, Jr., 31-6, Cocoa vs. Dan Dunwald, Dr., 27-2, South Walton (Santa Rosa Beach)
Jordan Williams, Sr., 40-15, South Fort Myers vs. Ryan Cleary, Sr., 32-5, Jupiter Christian*

145-Pound Class
Justin Dunwald, Jr., 50-3, South Walton (Santa Rosa Beach)* vs. Corey Dugger, Sr., 65-9, Space Coast (Cocoa)
Ryan Pickren, So., 30-5, Berkeley Prep (Tampa) vs. Chris Nunez, Sr., 26-3, Monsignor Pace (Miami)
Kaylab Phillips, So., 39-10, Lennard (Ruskin) vs. Jesse Stephanos, Jr., 34-11, Jupiter Christian
Zane Turnipseed, Jr., 40-8, Arnold (Panama City Beach) vs. Daniel Pritz, Sr., 42-1, Hernando (Brooksville)*
Alejandro Rosa, So., 39-9, Coral Springs Charter vs. Kevin Nichols, Sr., 27-6, Jesuit (Tampa)*
Travis Laska, Jr., 52-13, Lake Highland Prep (Orlando) vs. Casey Soileau, Jr., 31-4, Clay (Green Cove Springs)
Chance Lane, Sr., 34-3, Auburndale vs. Brandon Carden, Jr., 44-8, Wakulla (Crawfordville)
Cherale Williams, Sr., 39-15, South Fort Myers vs. Mardel Gabriel Jr., 25-0, Doral (Miami)*

152-Pound Class
Daniel Igel, Sr., 38-3, Bolles (Jacksonville)* vs. Christian Augustin, So., 35-7, Dade Christian (Miami)
Zachary Pritz, So., 39-6, Hernando (Brooksville) vs. Jordan Kinnett, Sr., 47-12, Lely (Naples)
Steven Diaz, Jr., 36-7, Tenoroc (Lakeland) vs. Jason Pierce, Sr., 32-2, Middleton (Tampa)
Jay Gatto, Jr., 12-5, South Walton (Santa Rosa Beach) vs. Travis Cleary, Sr., 41-3, Jupiter Christian*
Richard Santacruz, Jr., 27-8, Spoto (Riverview) vs. Ladarious Jackson, Jr., 54-1, Gulf (New Port Richey)*
Nic Lagriola, Sr., 37-5, Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) vs. Brendan Thrulow, Jr., 24-2, Bishop Kenny (Jacksonville)
Luke Terrill, Jr., 26-3, Coral Shores (Tavernier) vs. Logan Register, Jr., 31-12, Suwannee (Live Oak)
Darian Maya, Jr., 10-4, Rockledge vs. Hector Fontanet, Sr., 39-5, Tampa Prep*

160-Pound Class
Luke Taylor, So., 52-12, Wakulla (Crawfordville)* vs. Kyle Knecht, Sr., 34-9, Jupiter Christian
Brandon McDaniel, Sr., 43-3, Matanzas (Palm Coast) vs. Wes Jarrell, Sr., 39-5, Tampa Prep
Steven Delgado, Jr., 42-12, Dunnellon vs. Chris Padilla, Jr., 37-16, Robinson (Tampa)
Garrette Wright, Jr., 23-7, West Nassau (Callahan) vs. Tyler Duncan, Sr., 21-3, Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)*
Evan Lipp, Sr., 21-8, Lemon Bay (Englewood) vs. Charles Hubbard, Jr., 37-3, Avon Park*
Fryland Sanon, Jr., 13-4, Key West vs. Hong Chen, Jr., 22-10, Clay (Green Cove Springs)
Elliot Brady, Sr., 36-4, Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) vs. Tobias Williams, So., 32-9, Fernandina Beach
Michael Mesagno, Sr., 45-10, Gulf (New Port Richey) vs. Thomas Gorman, Sr., 42-1, Admiral Farragut (St. Petersburg)*

171-Pound Class
Chris Taylor, Sr., 32-2, Nease (Ponte Vedra)* vs. Bobby Wooten, Jr., 25-15, Southeast (Bradenton)
Walquns Hyppolite, Sr., 25-3, Miami Edison vs. Jacob Ritter, Sr., 45-11, Gulf (New Port Richey)
Scott Fricker, Sr., 16-6, Benjamin (North Palm Beach) vs. Jossier Torres, Sr., 23-5, Avon Park
Shawn Boyette, Sr., 29-5, Bradford (Starke) vs. Derek Crow, Sr., 51-4, South Fort Myers*
Will Mulkeen, Sr., 28-7, Coral Shores (Tavernier) vs. Dhancon Desroches, Sr., 8-0, Rockledge*
Matt Fields, Jr., 23-9, Wakulla (Crawfordville) vs. Vince Lombardo, Sr., 27-6, Jesuit (Tampa)
Luke Kenny, Jr., 33-11, University Christian (Jacksonville) vs. Daniel Clarke, Jr., 27-8, Lakewood (St. Petersburg)
Michael Garcia, Jr., 32-12, Bishop Moore (Orlando) vs. Normando Harris, Sr., 26-3, Monsignor Pace (Miami)*

189-Pound Class
David Bell, Jr.,34-3, Nease (Ponte Vedra)* vs. Connor Gallagly, Sr., 30-11, Jesuit (Tampa)
Chris Duarte, Jr., 27-2, Florida Christian (Miami) vs. Kevin Perez, Sr., 42-9, Titusville (Titusville)
Daniel Bankemper, Jr., 24-11, Archbishop McCarthy (Southwest Ranches) vs. Zach Rodgers, Jr., 36-13, Matanzas (Palm Coast)
Jose Guilarte, Jr., 27-15, Yulee vs. Anthony Debonis, Jr., 37-6, South Fort Myers*
Lawton Petit-Frere, Jr., 28-12, Glades Central (Belle Glade) vs. Eddie Isola, Jr., 27-11, Bishop Moore (Orlando)*
Reggie Northrup, So., 41-5, Raines (Jacksonville) vs. Chris Laguana, Sr., 31-7, Estero
Ronald Brown, Jr., 23-6, Rickards (Tallahassee) vs. Chuckie Kerkesner, So., 44-10, Cypress Lake (Fort Myers)
Joshua Leon, Sr., 33-7, McKeel (Lakeland) vs. Dominick Pierre, Sr., 15-0, Calvary Christian (Fort Lauderdale)*

215-Pound Class
Kenneth Bynum, So., 36-3, Raines (Jacksonville)* vs. Christopher Palasky, Jr., 32-12, Gulf (New Port Richey)
Carleton Baucum, Sr., 26-6, Clewiston vs. Kyle Kratman, Jr., 28-6, Chaminade (Hollywood)
Josh Rohde, Jr., 25-12, Cypress Lake (Fort Myers) vs. Paul Leatherwood, Sr., 35-11, Key West
Drew Daniel, Jr., 38-5, Ponte Vedra vs. Ra’Shawde Myers, Sr., 22-4, Cocoa*
Anthony Schneider, Sr., 11-8, Calvary Christian (Fort Lauderdale) vs. Michael Lamoureux, Sr., 19-4, Jesuit (Tampa)*
Robbie Stephenson, Jr., 22-10, Astronaut (Titusville) vs. Joe McMillian, Sr., 38-6, Suwannee (Live Oak)
Ray Withers, Jr., 45-21, Space Coast (Cocoa) vs. Justin Fountain, Fr., 37-15, Clay (Green Cove Springs)
Windchero Cherident, Sr., 30-7, South Fort Myers vs. T.J. Marshall, Jr., 34-1, Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)*

285-Pound (Heavyweight) Class
Danny Jackson, Sr., 46-5, Raines (Jacksonville)* vs. Greg Jarque, So., 48-9, Nature Coast (Brooksville)
Kazimierz Dymek, So., 19-1, Booker (Sarasota) vs. Andres Lezama, Sr., 36-9, Coral Springs Charter
Materson Edouard, Sr., 30-10, Lely (Naples) vs. Thierry Bruno, Sr., 26-4, Monsignor Pace (Miami)
Graig Johnigean, Sr., 15-6, Providence (Jacksonville) vs. R.J. Rowland, Jr., 34-9, Bishop Moore (Orlando)*
Houston Wynn, Jr., 12-11, Key West vs. Raul Gonzalez, Sr., 23-0, Golden Gate (Naples)*
Jeffery Kruse, So., 50-8, Gulf (New Port Richey) vs. Travis McCullough, Jr., 34-11, Wakulla (Crawfordville)
Frank Olinger, Sr., 39-2, Mulberry vs. Jamie Alvarado, Sr., 34-6, Suwannee (Live Oak)
Mo Farah, Jr., 20-8, Estero vs. Robert Whittaker, Jr., 38-3, Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)*