2009 FHSAA Wrestling Finals
Class 3A First-Round Pairings
First-round pairings in each weight class are listed straight down. The winner/loser of the first match listed will face the winner/loser of the second match listed and so on in the championship quarterfinals/first-round wrestlebacks.

» Please send name spelling corrections, etc., to wrestling@fhsaa.org. Changes must be sent in by 5 p.m. Monday in order to appear in the souvenir program and on the event t-shirts.

103-Pound Class
Terry Tran, 37-2, Jr. Edgewater (Orlando)* vs. Kenneth Sabino, 32-6, Sr., Hollywood Hills
Josh Turner, 31-3, Jr., Hialeah Miami Lakes vs. Sammy Conner, 26-13, Jr., Bloomingdale (Valrico)
Mark Gulesian, 37-5, So., Christopher Columbus (Miami) vs. Nick Miuccio, 22-5, So., Melbourne
Joe Wagstaff, 36-5, Jr., Hagerty (Oviedo) vs. Marcos Gomes, 36-0, Jr., Douglas (Parkland)*
Carlos Diego, 26-8, So., Varela (Miami) vs. Harry Balgo, 42-7, So., Palm Bay (Melbourne)*
Mike Riccard, 23-11, Fr., Winter Springs vs. Ricky Arco, 47-2, Jr., Park Vista (Lake Worth)
Zach Whitmire, 45-7, So., Dr. Phillips (Orlando) vs. Dillon Marcus, 30-6, Fr., Palm Beach Central (Wellington)
Roman Manuel, 31-4, Sr., Seminole Ridge (Loxahatchee) vs. Earl Hall, 48-1, So., South Dade (Homestead)*

112-Pound Class
Christian Sanborn, 30-8, Jr., Flagler Palm Coast (Bunnell)* vs. Kerrey Charles, 20-9, Fr., Coral Springs
Armanni Harris, 34-2, Jr., American (Hialeah) vs. Tim Locksmith, 39-10, Fr., Osceola (Kissimmee)
Matthew Noffo, 37-4, Jr., Christopher Columbus (Miami) vs. Josh Smith, 48-7, Sr., Jupiter
Tim Te, 18-17, So., Apopka vs. Alex Chiricosta, 37-0, Sr., Douglas (Parkland)*
Kevin Guzman, 33-6, Sr., Miami Senior vs. John Duran, 31-3, Sr., Vero Beach*
Joey Hefley, 40-5, So., Oviedo vs. Nahom Obazghi, 34-8, So., Dillard (Ft. Lauderdale)
Jared Watkins, 41-12, So., Dr. Phillips (Orlando) vs. David Bonilla, 14-9, So., McArthur (Hollywood Hills)
Nick Andries, 43-3, Sr., Pinellas Park (Largo) vs. Javier Carbajal, 23-2, Sr., South Dade (Homestead)*

119-Pound Class
Guignol Joseph, 34-3, Jr., Edgewater (Orlando)* vs. Matheus Souza, 22-11, Jr., Taravella (Coral Springs)
Matthew Barrera, 33-3, Sr., Miami Springs vs. Toby Tague, 40-8, Jr., Pinellas Park (Largo)
Mauricio Villanueva, 47-5, Sr. South Dade (Homestead) vs. Kyle Grueninger, 39-1, Sr., Countryside (Clearwater)
Michael Alpert, 5-2, So., Oviedo vs. Kyle Salone, 31-1, Sr., Palm Beach Central (Wellington)*
Leonardo Miller, 30-8, Jr., American (Hialeah) vs. Robert Herrera, 39-3, Sr., Sarasota*
Alex Backer, 25-6, Sr., Winter Springs vs. Casey Claire, 38-12, Sr., Coral Springs
John Hellinger, 37-9, Sr., Dr. Phillips (Orlando) vs. Dwainall Sutton, 29-10, So., Coconut Creek
Tony Milanes, 42-9, Jr., Alonso (Tampa) vs. Gabriel Chandler, 41-2, Sr., Braddock (Miami)*

125-Pound Class
Stephon Jenkins, 38-3, Sr., Oviedo* vs. Andres Montero, 44-12, So., South Dade (Homestead)
Austin Brown, 38-4, Jr., Sarasota vs. Brandon Barron, 26-9, Jr., Santaluces (Lantana)
David Dougherty, 37-6, Jr., East Lake (Tarpon Springs) vs. Kester Mark, 37-2, Jr., South Broward (Hollywood) 
PJ Fronsdahl, 38-10, Jr. Dr. Phillips (Orlando) vs. Eric Chandler, 33-1, Sr., Braddock (Miami)*
Matt Dolley, 27-7, Sr. Palm Beach Central (Wellington) vs. Matt Jones, 48-5, Sr., Osceola (Kissimmee)*
Juan Barrios, 33-7, Jr., Miami Palmetto vs. Dany Guzman, 34-6, Sr., Deland
Franklin Espinosa, 28-7, Jr., Miami Sunset vs. Alex Curley, 33-9, Sr., Winter Springs
Clarence Longley, 31-9, So., Largo vs. Alex Abramat, 37-2, Sr., Cypress Bay (Weston)*

130-Pound Class
Matt Nereim, 41-1, Jr., Winter Springs* vs. Juan Alonso, 16-11, Sr. Miami Palmetto
Layton Ayers, 46-6, Sr. Countryside (Clearwater) vs. Howard Barr, 48-8, Jr. Park Vista (Lake Worth)
Ryan Hight, 38-5, Sr. Riverview (Riverview) vs. Brandon Lezama, 33-7, Sr., Coral Springs
Ray Rowland, 36-13, Jr., Oviedo vs. George Gulesian, 39-1, Sr., Christopher Columbus (Miami)*
Luis Perez, 28-7, Sr., Everglades (Miramar) vs. Joe Locksmith, 47-2, Jr., Osceola (Kissimmee)*
Cristian Perez, 32-5, So., American (Hialeah) vs. Sina Eslami, 29-6, Jr., Deland
Jonathan Olivera, 32-5, Sr. Southwest Miami vs. Hugo Espinoza, 41-3, Sr., Edgewater (Orlando)
Hans Rasmusson, 45-8, Jr. Jupiter vs. Durvan Thompson, 26-2, Sr. Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)*

135-Pound Class
Mike Sroka, 40-4, Sr., Flagler Palm Coast (Bunnell)* vs. Fernando Baltodano, 30-16, Sr. Braddock (Miami)
Herman Hernandez, 38-4, Sr., Riverview (Riverview) vs. Gerald Torres, 26-10, Sr., Everglades (Miramar)
Jordan Frease, 39-3, Sr., Countryside (Clearwater) vs. Jon Durand, 22-7, Jr., Coral Springs
Valentine Sotomayor, 34-8, Jr., Deland vs. Wilson Metellus, 47-2, Sr., South Dade (Homestead)*
Dylan Reeves, 11-12, So., Deerfield Beach vs. Pete Baldwin, 51-0, So., Osceola (Kissimmee)*
Luckner Philogene, 24-12, Jr., North Miami Beach vs. Alex Poulot, 17-6, Sr. Sandalwood (Jacksonville)
Jake Rio, 38-2, Sr., Christopher Columbus (Miami) vs. Justin Dunwald, 35-14, So., Niceville
Victor Roman, 28-14, Sr., Vero Beach vs. Casey Escamilla, 35-4, Jr., Park Vista (Lake Worth)*

140-Pound Class
Chase Gordon, 41-2, Jr., Oviedo* vs. Nick Fierro, 18-4, Sr., East Lake (Tarpon Springs)
Vinny Jiovenetta, 29-10, So., Douglas (Parkland) vs. Oxsunn Ramirez, 34-6, Sr., Southwest Miami
Daniel Gonzalez, 43-8, Sr., Park Vista (Lake Worth) vs. Wilfred Perez, 23-4, Jr., Miami Sunset
Brock Lamb, 25-7, Jr., Niceville vs. Carlos Montero, 46-4, Sr., Bloomingdale (Valrico)*
Randy Pineyro, 31-9, Sr., Braddock (Miami) vs. Zack Parker, 34-5, Sr. Western (Davie)*
Vasili Kostakis, 30-8, Sr., Mitchell (New Port Richey) vs. Camden Grimes, 33-4, Sr., Deland
Jack Stewart, 44-4, Jr., Palm Harbor University vs. Alexander Elkin, 31-9, Jr., Lake Brantley (Altamonte Springs)
Michael Sabbag, 30-6, Sr., Everglades (Miramar) vs. Reiny Parrado, 29-2, Sr., Goleman (Hialeah)*

145-Pound Class
Nic Hajner, 42-2, Sr. Cypress Creek (Orlando)* vs. Scott Santangelo, 35-10, Jr., Palm Harbor University
Chase Van Wagner, 32-6, Sr., Palm Beach Central (Wellington) vs. Leonardo Santibanez, 29-3, Jr., American (Hialeah)
Akeem Barthol, 38-10, Jr., Coral Springs vs. Jose Balboa, 23-8, Jr., Hialeah
Luis Carasas, 24-9, Sr., Lake Mary vs. Gabriel Bird, 41-3, Jr., Osceola (Kissimmee)*
Alec Diaz, 17-8, Sr., Hialeah Miami Lakes vs. Alex Dahl, 34-8, Jr., Cypress Bay (Weston)*
T.J. Davis, 35-9, Jr., Durant (Plant City) vs. Keith Polson, 27-8, Sr., Apopka
Darius Fleurimond, 35-5, Sr. Palm Beach Gardens vs. Rob Cruz, 32-9, Sr., Lyman (Longwood)
Ariel Morrero, 23-5, Jr., Everglades (Miramar) vs. Shakendrick Sanders, 48-1, Sr., South Dade (Homestead)*

152-Pound Class
Nate Hartley, 39-7, Jr., Niceville* vs. Anthony Yingling, 26-9, Jr., Pinellas Park (Largo)
Miles Doleman, 20-5, Sr., Cypress Bay (Weston) vs. Tony Castro, 32-5, Sr., Hialeah Miami Lakes
Ronnie Talledo, 32-3, Sr., Taravella (Coral Springs) vs. Miller Cherenfant, 39-7, Jr. North Miami Beach
Lee Wildes, 35-11, So., Oviedo vs. Alex Eggers, 52-0, Sr., Osceola (Kissimmee)*
Julian Gomez, 34-6, Sr., Miami Coral Park vs. Nic Lagriola, 27-8, Jr., Douglas (Parkland)*
Kerry Bradwell, 33-12, Jr., Palm Beach Gardens vs. Grant Wood, 33-7, Sr., Deltona
Zach Pincus, 42-2, Sr., Wellington vs. Vincent Ramcharan, 41-9, Sr., Dr. Phillips (Orlando)
Miguel Rodriguez, 20-3, Sr., Ely (Pompano Beach) vs. William Bell, 30-3, Jr., Miami Southridge*

160-Pound Class
Erin O’Dell, 38-1, Jr., Oviedo* vs. Jeffery Smith, 33-10, Jr., Palm Bay (Melbourne)
Spencer Wichner, 27-11, Sr., Western (Davie) vs. Christian Molina, 35-4, Jr., Varela (Miami)
Wallid Boggio, 26-7, Jr., Cypress Bay (Weston) vs. Osnit Holozier, 34-8, Jr., North Miami Beach
Deandre Kemp, 34-10, Sr., Edgewater (Orlando) vs. Chris Figari, 50-0, Sr., Bloomingdale (Valrico)*
Justin Cook, 34-8, So., Miami Palmetto vs. JC Velasco, 42-3, Sr., Coral Springs*
Chad Brown, 37-11, Jr., Countryside (Clearwater) vs. Spencer Hazen, 32-6, Fr., Lake Mary
John Nichols, 39-4, Sr., Lakeland vs. Matt Muniz, 33-10, Jr., Lyman (Longwood)
Stefano Faieta, 29-14, Sr., Douglas (Parkalnd) vs. Antonio Starr, 27-3, Sr., Hialeah Miami Lakes*

171-Pound Class
Luis Alba, 48-3, Jr., Cypress Creek (Orlando)* vs. Brett Phillips, 34-6, Sr., Miami Palmetto
Jordan Lide, 26-2, Sr., Royal Palm Beach vs. Justin Schoeff, 34-16, Sr., Western (Davie)
Tyler Hooks, 28-7, Sr., East Bay (Gibsonton) vs. Jared Nuby, 31-6, Sr., South Broward (Hollywood)
Hayden Meyer, 21-6, So., Niceville vs. Josh Comer, 27-4, Sr., Homestead*
Josh Kelso, 7-5, Sr., Cypress Bay (Weston) vs. Levi Clemons, 48-4, Jr., Osceola (Kissimmee)*
Marcos Abeledo, 34-5, Jr., American (Hialeah) vs. Corey Jackson, 38-10, Sr., Lyman (Longwood)
Shawn King, 44-7, Sr., South Dade (Homestead) vs. Everald Richards, 25-4, Sr., Timber Creek (Orlando)
Titus Horner, 28-14, Jr., Durant (Plant City) vs. Richard Englar, 33-11, Jr., Flanagan (Pembroke Pines)*

189-Pound Class
Jay Taylor, 40-3, So., Oviedo* vs. Travus Webster, 38-8, Sr., South Dade (Homestead)
Jeremiah Brady, 38-4, Sr., Palm Beach Gardens vs. Eli Jordan, 20-8, Sr., Cypress Bay (Weston)
Kendall Ivy, 45-5, Sr., Alonso (Tampa) vs. Ryan Conley, 40-7, Sr., Western (Davie)
Trinidad Wilson, 5-2, Sr., Wekiva (Apopka) vs. David Castillo, 35-2, Sr., American (Hialeah)*
Elson Civilma, 22-6, Jr., Deerfield Beach vs. Caylor Williams, 46-0, Sr., Palm Bay (Melbourne)*
Kevin Mellers, 24-8, Jr., North Miami Beach vs. Timothy Sturgeon, 36-3, Sr., University (Orlando)
Jonathan Fernandez, 19-9, Sr., Miami Sunset vs. Stuart Maddox, 32-9, Jr., Deland
Rafael Rivera, 40-5, Sr., Riverview (Riverview) vs. Mike DiPierro, 34-1, Sr., Cooper City*

215-Pound Class
Andrew Moravek, 34-8, Jr., Timber Creek (Orlando)* vs. Michael Lawnicki, 17-8, Sr., Palm Bay (Melbourne)
Justin Wilson, 30-5, Jr., Western (Davie) vs. Luis Pimentel, 34-3, Jr., American (Hialeah)
Jefson Nelson, 32-5, Sr., Boyd Anderson (Lauderdale Lakes) vs. Emilious Davis, 35-6, Sr., South Miami
Ryan Petro, 31-10, So., Winter Springs vs. Robert Strader, 30-2, Sr., Osceola (Kissimmee)*
Daniel Clavijo, 22-5, Jr., Hialeah vs. Ariel Klein, 28-0, Sr., Cooper City*
Kristoff Warden, 30-6, Jr., Palm Beach Gardens vs. Kyle Johnson, 37-6, Sr., Flagler Palm Coast (Bunnell)
Kelly Caudill, 28-9, Sr., Eau Gallie (Melbourne) vs. Michael Ducre, 39-5, Sr., Dr. Phillips (Orlando)
John Harris, 26-7, Sr., Coral Springs vs. Willie Wiggins, 47-1, Sr., South Dade (Homestead)*

285-Pound (Heavyweight) Class
Donovan Green, 40-1, Timber Creek (Orlando)* vs. Joseph McNamara, 32-6, Jr., Cypress Bay (Weston)
Alexander Wethy, 36-4, Jr. Christopher Columbus (Miami) vs. Nick Hadick, 43-5, Sr., Durant (Plant City)
Justin McCray, 29-5, Jr., Miami Southridge vs. Brenton Clayton, 24-2, Sr., Lakeland
Austin Spears, 26-8, Sr., Lake Mary vs. Nick Stevens, 24-1, Sr., Coral Springs*
Michael Klekotka, 29-10, Jr., Miami Palmetto vs. Joshua Woford, 20-3, Sr. Palm Bay (Melbourne)*
George Mills, 36-4, Sr., Winter Springs vs. Matt Franklin, 30-5, Sr., Park Vista (Lake Worth)
Eugene Scott, 33-6, Sr., University (Orlando) vs. Steven Jacques, 36-2, Sr. South Broward (Hollywood)
Karl Stanborough, 42-13, So., Jupiter vs. Henry Chirino, 36-0, Sr. American (Hialeah)*