2009 FHSAA Wrestling Finals
Class 1A First-Round Pairings
First-round pairings in each weight class are listed straight down. The winner/loser of the first match listed will face the winner/loser of the second match listed and so on in the championship quarterfinals/first-round wrestlebacks.

» Please send name spelling corrections, etc., to wrestling@fhsaa.org. Changes must be sent in by 5 p.m. Monday in order to appear in the souvenir program and on the event t-shirts.

103-Pound Class
Travis Laxton, 30-0, Jr., Suwannee (Live Oak)* vs. Brandon Gunderson, 25-10, Sr., Hernando (Brooksville)
Victor Fugate, 31-9, 8th, Tampa Bay Christian vs. Leo Serruto, 22-6, Jr., Jensen Beach
Dryden Dennis, 35-2, Fr., Northside Christian (St. Petersburg) vs. Jahlani Callender, 27-3, Fr., Calvary Christian (Ft. Lauderdale)
Brian Blackshear, 26-12, Fr., Bradford (Starke) vs. David Vreeland, 23-4, So., Crystal River*
Brandon Sierra, 37-6, Jr., Coral Springs Charter vs. Brian Travis, 40-9, So., St. Petersburg Catholic*
Tyler Forand, 33-13, So., Nature Coast (Brooksville) vs. Carl Forbes, 40-5, Sr., Wakulla (Crawfordville)
Matt Watson, 34-10, Fr., Cocoa Beach (Cocoa Beach) vs. Robbey Pye, 19-5, Fr., Bolles (Jacksonville)
Fox Baldwin, 58-6, 6th, Kissimmee Christian vs. Ricardo Rodriguez, 38-1, Sr., Belen Jesuit (Miami)*

112-Pound Class
Josh McLeod, 38-9, So., Clay (Green Cove Springs)* vs. Houston White, 34-12, So., Space Coast (Port St. John)
Austin Boudreau, 40-7, Sr., Tampa Jesuit vs. Chad Lomax, 29-11, Jr., Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Ryan Hilpl, 27-3, Sr., Clearwater Central Catholic vs. Esteban Gomez-Rivera, 36-6, Fr., Belen Jesuit (Miami)
Jacob Taylor, 34-13, So., Wewahitchka vs. Richard O’Connor, 42-5, So., Gulf (New Port Richey)*
Jason Alpau, 30-8, 7th, Doral Academy (Miami) vs. Kevin Norstrem, 41-1, 8th, Tampa Bay Christian*
Josman Gamez, 35-4, Fr., Pasco (Dade City) vs. Greg Felt, 28-10, Jr., South Walton (Santa Rosa Beach)
Brian Santiago, 30-6, So., Bishop Moore (Orlando) vs. Tucker McCullough 41-4, Sr., Baker County (Glen St. Mary)
Kevin Laferriere, 26-10, Jr., Evangelical Christian (Fort Myers) vs. Mike Hess, 40-1, Fr., Jensen Beach*

119-Pound Class
RC Ramirez, 37-5, So., Gulf Breeze* vs. Nicholas Hynes, 40-7, Jr., Zephyrhills (Tampa)
Alex Paraschuk, 37-4, Jr., Riverdale Fort Myers) vs. Ramon San Martin, 41-4, Sr., Doral Academy (Miami)
Dalton Dennis, 33-2, So., Northside Christian (St. Petersburg) vs. Yordan Polanco, 27-9, Jr., Coral Shores (Tavernier)
Parker Bledsoe, 31-10, So., Episcopal (Jacksonville) vs. Craig Barker, 39-1, Sr., Citrus (Inverness)*
Greg Garcia, Key West vs. Chris Rollins, 31-7, Sr., Robinson (Tampa)
Anthony Ayers, 49-4, So., Gulf (New Port Richey) vs. Jason Wojcik, 27-7, Fr., Clay (Green Cove Springs)
Nic Watson, 32-5, Jr., Cocoa Beach vs. Tyler Hill, 44-10, Jr., Wakulla (Crawfordville)
Anthony Nilson, 28-11, Jr., Lemon Bay (Englewood) vs. Domingo Simmons, 36-0, Sr., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)*

125-Pound Class
Tre McCullough, 42-2, So., Wakulla (Crawfordville)* vs. Andrew Malszycki, 41-9, Jr., South Fort Myers
Andy Quintana, 29-5, Sr., Monsignor Pace (Miami) vs. Rocco Ippolito, 32-7, Sr., Atlantic (Port Orange)
Eddie Ryckman, 37-12, Jr., Jensen Beach vs. Scott Cronin, 33-12, Jr., Nature Coast (Brooksville)
Ben Donovan, 26-13, Sr., Bolles (Jacksonville) vs. David Gonzalez, 42-6, Sr., Tampa Jesuit*
Oscar Fernandez, 29-12, Sr., Key West vs. Quincy Hoppel, 37-8, So., Trinity Catholic (Ocala)*
Daniel House, 43-6, Sr., Wewahitchka vs. Tommy McLaughlin, 35-7, Sr., Lemon Bay (Englewood)
Michael Burrus, 36-11, So., Suwannee (Live Oak) vs. Jose Gomez, 35-9, Sr., Immokalee
Josh Isom, 30-8, Jr., Gulf (New Port Richey) vs. Paul Marcello, 35-1, Sr., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)*

130-Pound Class
Garrett Soileau, 44-3, Sr., Clay (Green Cove Springs)* vs. Charlie Baumann, 25-11, Sr., Tampa Prep
Nick Alvarez, 29-2, Jr., Florida Christian (Miami) vs. Chris Toles, 37-7, Sr., Citrus, (Inverness)
Chris Adrade, 33-4, Sr., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) vs. Eric Madden, 27-5, Sr., Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
David McKee, 29-7, Sr., Stanton (Jacksonville) vs. Matt Wright, 27-8, Sr., Riverdale (Fort Myers)*
Fred Zimmermann, 32-10, So., Jensen Beach vs. Colt Blodgett, 37-5, Sr., Lake Highland Prep (Orlando)*
Travis Hinsey, 29-19, Fr., Wakulla (Crawfordville) vs. David Alonso, 29-17, Sr., Tampa Bay Christian
Lane Suttles, 18-5, Jr., University Christian (Jacksonville) vs. Anthony Cimino, 32-11, So., Tampa Jesuit
Angelo Arcadipane, 19-4, Sr., Lecanto vs. Alian Espinosa, Sr., Monsignor Pace (Miami)*

135-Pound Class
Scott Varner, 49-3, Jr., Wakulla (Crawfordville)* vs. Andrew Alizzi, 26-10, Sr., Tampa Jesuit
Claudio Conte, 22-7, So., Calvary Christian (Fort Lauderdale) vs. Samuel Arcadipane, 20-6, Jr., Lecanto
Gabe Guertler, 31-4, American Heritage (Plantation) vs. Cole Mears, 38-8, So., Lake Highland Prep (Orlando)
Pat Laniel, 31-16, Jr., Clay (Green Cove Springs) vs. Zach Boyer, 38-4, Sr., Robinson (Tampa)
Martans Frazier, 35-4, Sr., Monsignor Pace (Miami) vs. Daniel Pritz, 38-2, Jr., Hernando (Brooksville)*
Zane Turnipseed, 27-5, So., Arnold (Panama City Beach) vs. Wesley Diaz, 41-3, Sr., South Fort Myers
Luke Grantham, 28-10, Sr., Suwannee (Live Oak) vs. Jose Lopez, 26-6, So., Riverdale (Fort Myers)
Dustin Waite, 22-10, So., Viera (Melbourne) vs. C.J. Burke, 36-2, Jr., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)*

140-Pound Class
David Calhoun, 31-4, Sr., University Christian (Jacksonville)* vs. Marcial Rodriguez, 27-4, Sr., Mater Academy (Hialeah Gardens)
Jarred Holton, 29-2, Jr., Astronaut (Titusville) vs. Bobby Zagers, 27-4, Sr., Clearwater Central Catholic
Chris Grillo, 37-14, So., Harmony vs. Devin LaChance, 26-12, Jr., Riverdale (Fort Myers)
Carl Holland, 29-9, Sr., Bolles (Jacksonville) vs. Tucker Raich, 34-3, Sr., Jupiter Christian
Jordan Williams, 27-12, Jr., South Fort Myers vs. Zach Pritz, 34-8, Fr., Hernando (Brooksville)*
Tyler Duncan, 37-4, Jr., Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale) vs. Billy Brooks, 45-2, Sr., Bradford (Starke)
Josh Ritz, 41-5, Sr., Coral Shores (Tavernier) vs. Casey Soileau, 36-8, So., Clay (Green Cove Springs)
David Detwiler, 29-7, Sr., West Port (Ocala) vs. Dillon Dennis, 35-0, Sr., Northside Christian (St. Petersburg)

145-Pound Class
John Hamilton, 36-1, Sr., Bishop Kenny (Jacksonville)* vs. David Joseph, 19-4, Miami Edison
Max Morrill, 27-11, Sr., Hernando (Brooksville) vs. Mauricio Pabon, 33-10, Sr., South Fort Myers
Charles Hubbard, 38-6, So., Avon Park vs. Eric Williams, 28-7, Sr., Robinson (Tampa)
Brent Crisp, 24-4, Sr., Providence (Jacksonville) vs. Frank Pettineo, 36-0, Sr., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Grant Lunsford, 24-15, So., Palmetto vs. Steven Struble, 20-2, Sr., Lecanto*
Mardel Gabriel, 33-5, So., Doral Academy (Miami) vs. Daniel Igel, 32-7, Jr., Bolles (Jacksonville)
Robert Gendreau, 19-9, Jr., Jensen Beach vs. Garrett Barco, 49-7, Sr., Wakulla (Crawfordville)
Corey Dugger, 36-5, Jr., Space Coast (Port St. John) vs. Ryan Alberdi, 31-3, Sr., Clearwater Central Catholic

152-Pound Class
Kyle Mills, 36-2, Sr., Clay (Green Cove Springs)* vs. Jose Cordova, 35-6, Sr., Clewiston
Parker Larson, 24-8, Sr., Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale) vs. Alvin Moore, 18-2, Jr., Avon Park
Ricardo Ros, 27-3, Sr., Mater Academy (Hialeah Gardens) vs. Tony Leone, 37-6, Sr., Dunnellon
Caleb Duke, 28-8, So., University Christian (Jacksonville) vs. Psalms Radway, 38-5, Jr., Kathleen (Lakeland)*
Alex Buncy, 10-5, Sr., Jensen Beach vs. Ladarious Jackson, 47-4, So., Gulf (New Port Richey)*
Bryan Clark, 29-8, So., Andrew Jackson (Jacksonville) vs. Spencer VanBuskirk, 41-6, Sr., St. Petersburg Catholic
Nick Moore, 35-3, Sr., Arnold (Panama City Beach) vs. Mike Hawthorne, 34-7, Sr., Robinson (Tampa)
Xavier Londono, 36-5, So., Space Coast (Port St. John) vs. Didley Weche, 39-0, Sr., Monsignor Pace (Miami)*

160-Pound Class
Bragen Kelly, 30-8, Sr., Pedro Menendez (St. Augustine)* vs. Chris Padilla, 28-12, So., Robinson (Tampa)
Normondo Harris, 15-2, Jr., Monsignor Pace (Miami) vs. David Zukley, 23-10, Sr., Citrus (Inverness)
Kyle Knecht, Jr., Jupiter Christian vs. Matt Richard, 15-3, Sr., Cocoa Beach
Eddie Salem, 25-9, Sr., Bolles (Jacksonville) vs. Tronic Williams, 36-2, Sr., South Fort Myers*
Nick Brown, 30-11, Jr., Chaminade (Hollywood) vs. James Bland, 43-0, Sr., Avon Park*
Ian Burns, 37-3, Sr., Episcopal (Jacksonville) vs. Wes Jarrell, 32-6, Jr., Tampa Prep
Cody Underwood, 30-4, Sr., Clay (Green Cove Springs) vs. Kyle Thacker, 36-4, Sr., Riverdale (Fort Myers)
James Johnson, 43-8, Sr., Sunlake (Land O’Lakes) vs. Andrew Viens, 35-10, Jr., Jensen Beach*

171-Pound Class
Luke McGurrin, 16-2, Sr., Bolles (Jacksonville)* vs. Jacob Ritter, 36-17, Jr., Gulf (New Port Richey)
Anthony DeBonis, 28-6, So., South Fort Myers vs. Alex Noa, 21-3, Sr., Mater Academy, (Hialeah Gardens)
Douglas Edwards, 19-6, Sr., Admiral Farragut (St. Petersburg) vs. Max Piasecki, 33-6, Jr., Jensen Beach
Anthony Elbert, 28-12, Sr., Raines (Jacksonville) vs. Kemosi Hatten, 42-3, Sr., Avon Park*
Stephen Fagan, 22-11, Sr., Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale) vs. James DelleCave, 39-1, Sr., Naples*
Ty Cartmell, 34-2, So., Viera (Melbourne) vs. Eric Minich, 28-10, Sr., Clay (Green Cove Springs)
James Davidson, 41-3, Sr., Hernando (Brooksville) vs. Geroge Terre, 33-6, Sr., Episcopal (Jacksonville)
Lupe Gudio, 20-8, Sr., Lemon Bay (Englewood) vs. Julian Martinez, 50-1, Sr., Monsignor Pace (Miami)*

189-Pound Class
Billy Kartsonis, 35-0, Sr., Episcopal (Jacksonville)* vs. Edward Isola, 20-11, So., Bishop Moore (Orlando)
Trevor Barnes, 14-2, Jr., Braden River (Bradenton) vs. Matt Schaefer, 35-8, Jr., Jensen Beach
Chris Laguna, 24-9, Jr., Estero vs. Keiffer Scott, 29-2, Sr., Monsignor Pace (Miami)
Sloan Hagerty, 31-14, Sr., Bishop Kenny (Jacksonville) vs. Jarrett Baker, 38-0, Sr., Sunlake (Land O’Lakes)*
Christopher Duarte, 24-10, So., Florida Christian (Miami) vs. Trevor Dunn, 33-1, Jr., Riverdale (Ft. Myers)*
Aaron Zukley, 30-8, So., Citrus (Inverness) vs. Julius Frazier, 35-3, Sr., Raines (Jacksonville)
Matt Gallagher, 42-9, Sr., Gulf (New Port Richey) vs. Colby Alexander 21-8, Sr., Pedro Martinez (St. Augustine)
Derek Crow, 35-7, Jr., South Fort Myers vs. Dominick Pierre, 27-0, Jr., Calvary Christian (Fort Lauderdale)*

215-Pound Class
Casey Hines, 38-0, Sr., Bradford (Starke)* vs. Jake Powell, 27-14, Sr., Jensen Beach
Weston Cheney, 3-0, Sr., Space Coast, (Port St. John) vs. D.J. Woods, 27-9, Jr., Robinson (Tampa)
Chris Whittington, 39-11, Sr., Sunlake (Land O’Lakes) vs. Jon Moore, 34-7, Sr., Riverdale (Fort Myers)
Nick Pinnock, 26-9, Sr., Rickards (Tallahassee) vs. T.J. Marshall, 29-3, So., Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Mike Lamoureux, 26-10, Jr., Tampa Jesuit vs. Marcus Lee, 27-7, Sr., Haines City*
Byron Dames, 18-4, Sr., Jupiter Christian vs. Filmore McMillan, 18-8, Jr., Suwannee (Live Oak)
John Sennett, 32-3, Sr., Monsignor Pace (Miami) vs. Donald Moore, 35-4, Sr., Fernandina Beach
Nathan Morgan, 23-4, Jr., Cocoa vs. Adam Trevino, 24-1, Sr., Clewiston*

285-Pound (Heavyweight) Class
Dennell Wesley, 27-5, Sr., Pedro Menendez (St. Augustine)* vs. Thiery Bruno, 14-7, Jr., Monsignor Pace (Miami)
John Dreggors, 35-6, Fr., Citrus (Inverness) vs. Raul Gonzalez, 34-4, Jr., Golden Gate (Naples)
Matthew Pringle, 6-2, So., North Marion (Ocala) vs. David Garlock, 40-1, Sr., Lemon Bay (Englewood)
Jordan Papa, 29-8, Sr., Bozeman (Southport) vs. Javier Milian, 24-1, Sr., Mater Academy (Hialeah Gardens)*
Matt Bates, 34-9, Sr., Tenoroc (Lakeland) vs. Christian Grimmett, 35-5, Sr., Avon Park*
Bobby Hart, 31-4, So., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) vs. Jamie Alvarado, 36-6, Jr., Suwannee (Live Oak)
Craig Dyer, 34-8, Sr., Jensen Beach vs. Danny Jackson, 40-8, Jr., Raines (Jacksonville)
Ra’shawde Myers, 24-5, Jr., Cocoa vs. Mike Benitez, 44-2, Sr., Robinson (Tampa)*