2007 FHSAA Wrestling Finals
Class 3A First-Round Pairings
First-round pairings in each weight class are listed straight down. The winner/loser of the first match listed will face the winner/loser of the second match listed and so on in the championship quarterfinals/first-round wrestlebacks.

» Please send name spelling corrections, etc., to wrestling@fhsaa.org. Changes will appear in results and web site postings, but the souvenir program and t-shirts are already being printed, so changes may not be reflected on those items.

103-Pound Class
Ryan Leatherman, 32-7, Fr., Oviedo vs. George Conner, 34-12, Jr., Bloomingdale (Valrico)
Mike Defuria, 34-7, So., Coral Springs vs. Dennis Smith, 30-7, Sr., Miami Southridge
Cesar Fernandez, 15-2, Jr., Hollywood Hills vs. Jonathan Olivera, 13-1, So., Southwest Miami
Jordan Hanna, 28-10, So., Lake Mary vs. Robert Herrera, 32-3, So., Sarasota
Alex Chiricosta, 32-2, So., Douglas (Parkland) vs. Venel Rene, 31-4, Sr., Miami Carol City
Shawn Sprentall, 36-4, Fr., Countryside (Clearwater) vs. J.R. Lopez, 31-11, So., Flagler Palm Coast (Bunnell)
Nathan Gates, 48-2, So., Lakeland vs. Alex Poulot, 30-10, So., Sandalwood (Jacksonville)
Rick Arco, 36-5, Fr., Park Vista (Lake Worth) vs. Gabe Chandler, 13-1, So., Braddock (Miami)

112-Pound Class
Joe Locksmith, 37-5, Fr., Dr. Phillips (Orlando) vs. Alejandro Paredes, 28-9, Sr., Western (Davie)
Omi Acosta, 44-8, Jr., South Dade (Homestead) vs. Larone Madison, 33-6, Jr., Palm Beach Gardens
Mike Wilson, 28-7, Jr., Miami Palmetto vs. Kyle Grueninger, 40-7, So., Countryside (Clearwater)
Dylan Ykimoff, 31-6, So., Olympia (Orlando) vs. Ashton Griffin, 31-0, Sr., Lake Worth
Justin Bechtold, 40-3, Sr., Durant (Plant City) vs. Jake Rio, 46-7, So., Columbus (Miami)
Joe Fiore, 21-8, Sr., Deltona vs. Tyler Biffer, 13-3, Sr., Palm Beach Central (Wellington)
Matt Nereim, 32-5, Fr., Winter Springs vs. Paul Marcello, 29-4, So., Everglades (Miramar)
Tai Nguyen, 27-11, So., Riverview (Sarasota) vs. Eric Chandler, 34-0, So., Braddock (Miami)

119-Pound Class
Steven DeAugustino, 44-0, Sr., Flagler Palm Coast (Bunnell) vs. Mario Montoto, 32-12, Jr., Braddock (Miami)
Vinny Sylvester, 32-6, Sr., Palm Bay (Melbourne) vs. Carlos Pfeiffer, 17-10, So., Taravella (Coral Springs)
Erik Ruiz, 34-3, Sr., Durant (Plant City) vs. Billy James, 33-5, Jr., Coral Springs
Brett Leatherman, 21-6, Jr., Oviedo vs. Nicholas Moreira, 37-4, Sr., Miami Sunset
Jacob Mohr, 51-4, Sr., Osceola (Kissimmee) vs. Christian Chamberlain, 8-2, Sr., Everglades (Miramar)
Josh Williams, 43-8, So., South Dade (Homestead) vs. Joey Ortiz, 40-2, Sr., Cypress Creek (Orlando)
George Gulesian, 52-4, So., Columbus (Miami) vs. Andrew Sifakis, 32-4, Jr., Lake Mary
Kyle Warren, 28-7, So., Sarasota (Sarasota) vs. Alex Abramat, 13-3, So., Cypress Bay (Weston)

125-Pound Class
Justin Tortora, 34-7, Sr., Oviedo vs. Matt Walker, 19-3, Sr., Pinellas Park (Largo)
Dan Dantinor, 19-3, So., Coconut Creek vs. Freddy Santos, 35-10, Sr., Southwest Miami
Micah Green, 18-5, Ely (Pompano Beach) vs. Gabe Espinosa, 9-1, Sr., Goleman (Miami)
J.J. Morgan, 32-13, Sr., Winter Springs vs. Tyler Parry, 39-7, Jr., Countryside (Clearwater)
Justin Sitzer, 26-3, Jr., Palm Beach Central (Wellington) vs. Michael Nates, 22-5, Jr., Hialeah
Austin Figari, 36-9, Jr., Bloomingdale (Valrico) vs. Danny Cappello, 31-9, Jr., Flagler Palm Coast (Bunnell)
Christian Reed, 39-6, Jr., Durant (Plant City) vs. Danny Pastrana, 41-4, Jr., Edgewater (Orlando)
Mike Sabbag, 16-12, So., Everglades (Miramar) vs. James Williams, 46-2, Jr., South Dade (Homestead)

130-Pound Class
Andrew Larson, 39-1, Sr., Olympia (Orlando) vs. Jared Hazel, 34-3, Sr., Park Vista (Lake Worth)
Victor Giraldo, 29-6, Sr., Miami Springs vs. Dustin Franklin, 16-1, Sr., Lakeland
Oscar Rojas, 29-8, Sr., Braddock (Miami) vs. Gabriel Bird, 46-6, Fr., Osceola (Kissimmee)
Mike Nieves, 28-8, Jr., Lake Mary vs. Emmanuel Rodriguez, 12-4, Sr., Everglades (Miramar)
Eric Deupree, 29-4, Jr., Countryside (Clearwater) vs. Rey Parrado, 34-10, So., Goleman (Miami)
Jon Herman, 40-5, Sr., Flagler Palm Coast (Bunnell) vs. Jeremy Cali, 14-4, Sr., Western (Davie)
Jeremy Collard, 34-9, Sr., Edgewater (Orlando) vs. Guenaddi Marseilles, 26-7, Jr., Douglas (Parkland)
Montravian Jones, 29-6, Sr., Pinellas Park (Largo) vs. Rodrigo Baez, 51-0, Jr., South Dade (Homestead)

135-Pound Class
John Christiansen, 32-7, Jr., Oviedo vs. Aaron Bernstein, 20-4, Sr., Miami Palmetto
Darryl Dismus, 30-13, Sr., Riverview vs. Kris Schaffer, 15-2, Sr., Plantation
Griffin Bell, 35-4, Sr., Melbourne vs. Chris Dooley, 24-4, So., Palm Beach Central (Wellington)
Morgan Beveridge, 23-10, Jr., Winter Springs vs. Shakendrick Sanders, 45-1, So., South Dade (Homestead)
Chris Figari, 37-8, So., Bloomingdale (Valrico) vs. Miguel Rodriguez, 17-6, Ely (Pompano Beach)
Carlos Montero, 26-4, So., Coral Gables vs. Carlos Morales, 35-8, Sr., Dr. Phillips (Orlando)
Uxsunn Ramirez, 19-5, So., Southwest Miami vs. Joseph Cortez, 27-9, Sr., University (Orlando)
Tim Eggers, 38-5, Jr., Osceola (Kissimmee) vs. Zack Parker, 26-8, So., Western (Davie)

140-Pound Class
Ian Ghauri, 36-4, Sr., Timber Creek (Orlando) vs. Cameron Canales, 32-8, Sr., Melbourne
Samuel Lattibeaudierre, 24-5, Sr., Santaluces (Lantana) vs. Nakia Harvey, 42-5, Sr., Hialeah-Miami Lakes
Marcus Abel, 10-4, Ely (Pompano Beach) vs. James Dieterle, 30-4, Sr., Miami Palmetto
John DeCindio, 38-7, Sr., Flagler Palm Coast (Bunnell) vs. Alex Eggers, 34-5, So., Osceola (Kissimmee)
Stephon Arcelay, 25-3, Jr., Miramar vs. Daniel Ogando, 22-6, Jr., Hialeah
Jon Foster, 31-4, Sr., Palm Harbor University vs. Jorge Benzaquen, 37-5, Jr., Dr. Phillips (Orlando)
Brandon Lopez, 38-10, Sr., Countryside (Clearwater) vs. Justin Swilling, 22-8, Jr., Deltona
Travis Schaffer, 20-5, Jr., Coconut Creek vs. Prince Thompson, 46-6, Sr., South Dade (Homestead)

145-Pound Class
Tyler Davis, 36-6, Sr., Oviedo vs. Jesse Waters, 22-10, Jr., Cooper City
Raymond Watson, 33-8, Jr., South Dade (Homestead) vs. Gary Desrouilleres, 26-7, Sr., Fort Pierce Central
Juan Nader, 23-7, Sr., Braddock (Miami) vs. Rob Capriotti, 27-1, Jr., Wellington
Rod Castro, 35-13, Sr., Cypress Creek (Orlando) vs. Javon Arcelay, 27-0, Jr., Miramar
Daniel Byron, 49-4, Sr., Osceola (Kissimmee) vs. Julian Taylor, 25-10, So., Homestead
Will Jones, 31-4, Jr., Niceville vs. Austin Cole, 28-8, Jr., Douglas (Parkland)
Rhett Crist, 37-7, Sr., Flagler Palm Coast (Bunnell) vs. Carl Pitts, 21-3, Sr., Palm Beach Central (Wellington)
Gary Galbraith, 25-10, Sr., East Lake (Tarpon Springs) vs. William Dieterle, 35-1, Sr., Miami Palmetto

152-Pound Class
Jake Schalles, 31-5, Jr., Oviedo vs. Luis Montalvo, 38-11, So., South Dade (Homestead)
Zach Pincus, 33-8, So., Wellington vs. Max Desir, 26-1, Jr., Lake Worth
Kurt Ivy, 38-9, Jr., Alonso (Tampa) vs. Joseph Rodriguez, 15-2, Sr., Ely (Pompano Beach)
Nick DolCero, 32-7, Jr., Fletcher (Neptune Beach) vs. Julio Laurent, 14-3, Sr., Miami
Kyle Paladini, 39-2, Sr., Bloomingdale (Valrico) vs. Keigan Stanley, 3-1, Jr., Flanagan (Pembroke Pines)
Waymon Bishop, 44-2, Sr., Hialeah-Miami Lakes vs. Allen Rutherford, 41-2, Sr., Flagler Palm Coast (Bunnell)
George Garcia, 17-2, Jr., Hialeah vs. Alex Plumb, 35-4, Sr., Niceville
Levi Clemons, 44-9, Fr., Osceola (Kissimmee) vs. Allen Held Jr., 44-1, Jr., South Broward (Hollywood)

160-Pound Class
Brandon Hatchett, 34-2, Sr., Oviedo vs. Matt Raynal, 33-11, Sr., Durant (Plant City)
Austin Laetsch, 31-6, Sr., Douglas (Parkland) vs. Jose Navarro, 20-4, Sr., Hialeah
Frank Luberice, 21-3, Sr., Spanish River (Boca Raton) vs. Michael Llerandi, 28-8, Sr., Miami Palmetto
Chris Cox, 25-17, Jr., Olympia (Orlando) vs. Garrett Harrison, 38-3, Sr., Palm Bay (Melbourne)
Dwayne Jackson, 29-0, Sr., Palm Beach Central (Wellington) vs. Shawn King, 40-15, So., South Dade (Homestead)
John Nichols, 40-7, So., Lakeland vs. Matt Gillespie, 41-5, Jr., Deltona
Andrew Fontaine, 32-4, So., Palm Harbor University vs. Alex Round, 39-7, Sr., Edgewater (Orlando)
Andrew Kaphusman, 20-10, Jr., Everglades (Miramar) vs. Michael Harris, 28-1, Sr., South Miami

171-Pound Class
Jesse Robbins, 23-2, Sr., Oviedo vs. Cameron Patterson, 14-4, Jr., Douglas (Parkland)
Michael Lilly, 32-2, Sr., Miami Southridge vs. Caylor Williams, 36-6, So., Palm Bay (Melbourne)
Adrian Diaz, 29-7, Sr., Hialeah-Miami Lakes vs. Niko Brown, 41-8, Jr., Osceola (Kissimmee)
Brian Stefanski, 29-9, Sr., Bartram Trail (Jacksonville) vs. Matthew Irving, 15-1, Sr., Plantation
Michael Borders, 31-3, Sr., Lakeland vs. Stephon Moore, 31-14, So., South Dade (Homestead)
Nate Monk, 30-10, Sr., DeLand vs. Preston Breece, 0-0, Sr., South Broward (Hollywood)
Anthony Onan, 40-3, Sr., Flagler Palm Coast (Bunnell) vs. J.C. Velasco, 39-7, So., Coral Springs
Boaz Moise, 25-2, Sr., Royal Palm Beach vs. Brent Silva, 32-5, Sr., Miami Palmetto

189-Pound Class
Mark Koski, 33-5, Sr., DeLand vs. Alex Camino, 29-8, Sr., Miami Sunset
Steve Werkle, 27-6, Sr., Wellington vs. Sam Sessa, 40-4, Sr., South Broward (Hollywood)
Corbin Stinson, 29-8, Jr., Palm Bay (Melbourne) vs. Gerald Francois, 12-3, Sr., Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Brandon Tressler, 34-3, Jr., University (Orlando) vs. Brian Morales, 30-3, Sr., Miami Palmetto
Jacob Brady, 33-2, Jr., Palm Beach Gardens vs. Sunny Ilyas, 24-12, So., Coral Springs
Dyvon Passmore, 13-3, Jr., Miami Southridge vs. Anthony Salemo, 35-7, Sr., Oviedo
Jeffery Roman, 21-2, Sr., Miami Carol City vs. Deron Carter, 41-4, Jr., Flagler Palm Coast (Bunnell)
Adam Waymouth, 30-9, Sr., Sickles (Tampa) vs. Joe Kent, 37-0, Sr., Douglas (Parkland)

215-Pound Class
Joe DeLisle, 33-2, Sr., Olympia (Orlando) vs. Carl Stippert, 26-8, Sr., Palm Harbor University
Miles Amos, 20-3, Sr., Deerfield Beach vs. Willie Wiggins, 43-14, So., South Dade (Homestead)
Jon Freeney, 5-1, Sr., Coconut Creek vs. David Smith, 28-6, Sr., Southwest Miami
Joe Cirami, 25-6, Sr., Timber Creek (Orlando) vs. Adam Gibson, 43-1, Sr., Largo
Justin Chase, 12-5, Sr., Atlantic (Delray Beach) vs. Davarius Durham, 23-4, Sr., Miami Carol City
Chris Pasco, 17-4, Sr., Sickles (Tampa) vs. Nic Chase, 33-9, Sr., Oviedo
Brian Bennette, 34-4, Sr., Eau Gallie (Melbourne) vs. Peter Sturgeon, 41-4, Sr., Winter Park
Clint Lawing, 9-3, Cypress Bay (Weston) vs. Christian Leiva, 50-1, Sr., Columbus (Miami)

285-Pound (Heavyweight) Class
Dylan Steele, 33-2, Sr., Edgewater (Orlando) vs. Jordan Cruz, 13-3, Sr., Miramar
Omar Perez, 24-2, 12, Hialeah vs. Dan Hepburn, 10-5, Jr., Countryside (Clearwater)
Michael Chinchilla, 38-4, Jr., Miami Sunset vs. Josh Wofford, 20-14, So., Palm Bay (Melbourne)
Dustin Meloche, 19-7, Jr., Oviedo vs. Hector Escamilla, 34-1, Jr., Park Vista (Lake Worth)
Shawn Deetz, 33-8, Sr., Largo vs. Patrick Scully, 34-6, Sr., Miami Palmetto
William Lewman, 41-3, Sr., Flagler Palm Coast (Bunnell) vs. Paul Ostrazewski, 25-4, Sr., Santaluces (Lantana)
Dustin Heiser, 30-7, Jr., Olympia (Orlando) vs. Charles Moore, 12-4, Plantation
Chris Marrone, 26-12, Jr., Vero Beach vs. Conrad Walters, 29-2, Sr., Coral Reef (Miami)