2006 FHSAA Wrestling Finals
Class 1A First-Round Pairings
First-round pairings in each weight class are listed straight down. The winner/loser of the first match listed will face the winner/loser of the second match listed and so on in the championship quarterfinals/first-round wrestlebacks.

» Please send name spelling corrections, etc., to wrestling@fhsaa.org. Changes will appear in results and web site postings, but the souvenir program and t-shirts are already being printed, so changes may not be reflected on those items.

103-Pound Class
Garrett Soileau, 33-5, Fr., Clay (Green Cove Springs) vs. Johnny Rivera, 30-16, Fr., Jensen Beach
Pete Baldwin, 39-6, 7th, Life Academy (Kissimmee) vs. Terry Dawson, 31-4, 8th, Temple Heights Christian (Tampa)
Nick Gilman, 35-3, Sr., West Port (Ocala) vs. Dustin Harris, 29-8, Jr., Estero
Merritt Burrus, 28-6, So., Suwannee (Live Oak) vs. Ian Fitzpatrick, 36-10, So., Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Richard McKnight, 23-14, 8th, Riverdale (Fort Myers) vs. Mikey Cowell, 34-3, Sr., Pasco (Dade City)
David Mangold, 24-6, So., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) vs. Mookie Forbes, 32-12, Fr., Wakulla (Crawfordville)
Max Piasecki, 28-15, 8th, Jupiter Christian vs. Ariel Oscar Bosque, 17-9, 8th, University Christian (Jacksonville)
Michael Centanni, 8-4, Fr., Gulf (New Port Richey) vs. Scott Bouthhiller, 49-0, So., Lemon Bay (Englewood)

112-Pound Class
Lance Day, 18-0, So., Bolles (Jacksonville) vs. Brandon Muetzel, 24-19, Jr., Gulf (New Port Richey)
Anthony Phillips, 51-5, So., Palmetto Ridge (Naples) vs. Frank Pettineo, 31-5, Fr., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Joe Cozart, 32-3, 8th, Temple Heights Christian (Tampa) vs. Jesse Brantman, 33-21, So., Jensen Beach
Jesse Velasco, 28-11, Jr., Clay (Green Cove Springs) vs. Bryant Fisher, 31-6, So., Citrus (Inverness)
Dylan Rico, 23-9, Fr., Belen Jesuit (Miami) vs. Scotti Sentes, 39-0, So., Riverdale (Fort Myers)
Brandon Jones, 24-8, So., Crystal River vs. Adam Plouffe, 35-3, Sr., Wakulla (Crawfordville)
David Loaring, 33-5, Sr., Bartow vs. Nick Moore, 37-6, Fr., Arnold (Panama City Beach)
Drew Comer, 35-10, Sr., Jesuit (Tampa) vs. Colby Borchetta, 42-2, So., Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)

119-Pound Class
Jordan Cone, 37-5, So., Bay (Panama City) vs. Kyle Waugh, 31-10, Jr., Riverdale (Fort Myers)
Chad Mazurek, 22-5, So., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) vs. Ellis McRoy, 28-4, Jr., Bartow
Oscar Coello, 20-9, Sr., Monsignor Pace (Miami) vs. Benz Bittong, 31-7, Sr., Bishop Moore (Orlando)
Jordan Hoover, 35-8, So., St. Augustine vs. Elias Rey, 50-4, So., Palmetto Ridge (Naples)
Javier Rodriguez, 27-8, Jr., Belen Jesuit (Miami) vs. Michael Calafiore, 32-4, Jr., Gulf (New Port Richey)
Jarrod Fletcher, 29-11, So., Godby (Tallahassee) vs. Kurt Spranger, 31-4, Sr., Jesuit (Tampa)
Steven Joseph, 32-7, So., Clay (Green Cove Springs) vs. Eric Dupree, 34-8, So., Berkeley Prep (Tampa)
Ronnie Sliwicki, 27-10, Jr., Sebring vs. Jonathan Nalepa, 31-4, Jr., Chaminade-Madonna (Hollywood)

125-Pound Class
Travis Hartzog, 34-6, Sr., Clay (Green Cove Springs) vs. Zack Doris, 45-11, Sr., Jensen Beach
Corey Neal, 29-3, Jr., Crystal River vs. Damian Manley, 30-8, Sr., Golden Gate (Naples)
Andrew Fisher, 35-1, Sr., Astronaut (Titusville) vs. Colin Sparks, 35-8, Jr., LaBelle
Julius Hepburn, 35-11, Sr., Godby (Tallahassee) vs. Anthony Bencivenga, 40-8, Sr., Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Michael Wright, 32-12, Sr., Mulberry vs. Gabriel Bird, 36-4, 8th, Life Academy (Kissimmee)
Vincent Scirghio, 30-3, Sr., Chaminade-Madonna (Hollywood) vs. Patrick Hamed, 39-4, Sr., Bay (Panama City)
Daphilio Success, 39-3, So., Glades Central (Belle Glade) vs. Davis Sanders, 19-9, Sr., Suwannee (Live Oak)
Javier Benitez, 26-10, Jr., Pasco (Dade City) vs. Zach Mastro, 51-4, So., Palmetto Ridge (Naples)

130-Pound Class
Caleb Wainwright, 34-0, Sr., Suwannee (Live Oak) vs. Jacob Hinkle, 27-8, Jr. Pasco (Dade City)
Aron Sanchez, 31-9, So., Riverdale (Fort Myers) vs. Carter Downs, 40-13, So., Jupiter Christian
Craig Spranger, 36-6, Jr., Jesuit (Tampa) vs. Justin Browning, 48-5, Sr., Jensen Beach
Corey James, 24-14, Jr., University Christian (Jacksonville) vs. Aaron Fisher, 46-0, Sr., Astronaut (Titusville)
Mike O’Brien, 21-13, So., Benjamin (North Palm Beach) vs. Richie Dehnz, 54-0, So., Palmetto Ridge (Naples)
Lance Barabas, 36-6, Sr. Hudson vs. Jeremy Parmer, 32-4, Sr., Wakulla (Crawfordville)
Nathan Robinson (Tampa), 30-2, Sr., Haines City vs. Cory Baudendistel, 36-2, Jr., Clay (Green Cove Springs)
Chuck Tkatch, 29-12, So., Tampa Prep vs. Justin Bass, 35-3, Jr., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)

135-Pound Class
Sean Wetherill, 37-2, Sr., Clay (Green Cove Springs) vs. Micah Fellows, 30-14, So., Riverdale (Fort Myers)
Tucker Raich, 28-7, Fr., Jupiter Christian vs. Shannon Spielgel, 19-7, So., Sebring
Austin Edwards, 34-2, Jr., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) vs. Rocco Deprimo, 18-2, Sr., Lake Wales
Warren Dantzler, 29-15, Jr., Bay (Panama City) vs. Jordan Thompson, 46-4, So., Palmetto Ridge (Naples)
Dusty Viveros, 12-1, Sr., Key West vs. Matt Wescott, 42-6, Jr., Astronaut (Titusville)
Chris Helton, 40-6, Sr., Wakulla (Crawfordville) vs. Trey Toms, 16-4, Sr., Moore Haven
Jordan Jekel, 21-1, Sr., Pensacola Christian vs. Aaron Garlock, 46-5, Jr., Lemon Bay (Englewood)
Ethan Tyson, 11-14, Jr., Cocoa Beach vs. Osvaldo Friger, 27-1, Sr., Archbishop Carroll (Miami)

140-Pound Class
Andy Milburn, 33-4, Sr., Clay (Green Cove Springs) vs. Nick Christian, 24-6, Jr., Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
John Thornton, 27-15, Jr., Zephyrhills vs. Clynt Hadley, 40-10, So., Palmetto Ridge (Naples)
Jesse Graham, 31-12, So., Hernando (Brooksville) vs. Kris Smith, 36-5, Jr., Clewiston
Ryan Qualls, 25-11, So., Wakulla (Crawfordville) vs. Andre Johnson, 49-0, Sr., Jupiter Christian
Joe Santiago, 37-8, Jr., Robinson (Tampa) vs. Bradley Hicks, 19-3, Sr., Sebring
Lucas Paladino, 23-6, Sr., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) vs. Dustin Patterson, 42-6, Sr., Bay (Panama City)
David Richardson, 29-5, 8th, Coral Springs Charter vs. Chris Cassel, 29-7, Sr., Florida Deaf (St. Augustine)
Eric Spector, 28-13, Sr., Lake Highland Prep (Orlando) vs. Dusty Fellows, 34-7, So., Riverdale (Fort Myers)

145-Pound Class
Larry Carnes, 36-5, So., Clay (Green Cove Springs) vs. Jermaine Johnson, 32-4, Jr., Lake Wales
Tony Germano, 14-4, So., Braden River (Bradenton) vs. George Bancroft, 33-2, So., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Ruddy Santiago, 33-13, Jr., Robinson (Tampa) vs. Fran O’Brien, 33-7, Jr., Benjamin (North Palm Beach)
Austin Cox, 27-16, So., Marianna vs. Brandyn Kuhn, 40-6, Jr., Hernando (Brooksville)
Mike Baxter, 40-17, Sr., Jensen Beach vs. Ron Harris, 16-0, Sr., Clearwater Central Catholic
Joe Bertine, 26-5, Sr., Crystal River vs. Anthony Mond, 31-8, Sr., Arnold (Panama City Beach)
Mitch Taulbee, 32-2, So., Taylor (Pierson) vs. Joseph McMullan, 41-3, Sr., Bay (Panama City)
Chris McKenzie, 30-12, Sr., Jesuit (Tampa) vs. Alex Piasecki, 33-2, Sr., Jupiter Christian

152-Pound Class
Victor Porter, 34-5, Sr., Wakulla (Crawfordville) vs. Junbae Lee, 28-13, Sr., Berkeley Prep (Tampa)
Steven Rico, 31-6, Jr., Belen Jesuit (Miami) vs. John Stelljes, 28-10, Sr., West Port (Ocala)
T.J. Strunk, 33-4, Jr., Benjamin (North Palm Beach) vs. Ronald Williams, 24-2, Sr., Haines City
Lavon Downs, 10-5, Sr., Godby (Tallahassee) vs. Jamie Hemingway, 36-3, Sr., Riverdale (Fort Myers)
Alex DelCastillo, 34-16, Jr., Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale) vs. Mike Musto, 33-3, Sr., Citrus (Inverness)
David Deaton, 35-7, Sr., Bay (Panama City) vs. Andrew Kolonick, 24-4, Jr., St. Petersburg Catholic
Barney Wainwright, 31-4, Jr., Suwannee (Live Oak) vs. Colt Franklin, 18-6, Sr., Evangelical Christian (Fort Myers)
James Bland, 16-7, Fr., Avon Park vs. Jehud Presume, 35-1, Sr., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)

160-Pound Class
Lee Laxton, 32-5, Jr., Suwannee (Live Oak) vs. Alex Salabarria, 27-4, Sr., Westminster Christian (Miami)
Rusty Leone, 26-8, Sr., Dunnellon vs. Carson Clemons, 31-5, Sr., Lemon Bay (Englewood)
Dustin Whitelaw, 23-3, Sr., Lecanto vs. Wes Miller, 31-4, Sr., St. Petersburg Catholic
Christian Elsen, 24-9, Sr., Menendez (St. Augustine) vs. Nick Raich, 46-1, Sr., Jupiter Christian
Clayton Bourassa, 29-15, Jr., Robinson (Tampa) vs. Mike Combs, 36-1, Sr., Hernando (Brooksville)
Charles Stack, 30-8, Sr., Chaminade-Madonna (Hollywood) vs. Franklin Howard, 40-3, Sr., Bay (Panama City)
Luke Whitworth, 40-8, Jr., Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale) vs. Doug McEnerney, 24-2, Sr., Providence (Jacksonville)
Beau Barnes, 27-10, Jr., Zephyrhills vs. Andrew Jimenez, 39-6, Sr., Jesuit (Tampa)

171-Pound Class
Pete Peterson, 35-5, Sr., Bolles (Jacksonville) vs. Jessy Cole, 19-12, Sr., Atlantic (Port Orange)
Trey Dunn, 29-7, So., Riverdale (Fort Myers) vs. Anthony Rossi, 32-4, Jr., Chaminade-Madonna (Hollywood)
Justin Windley, 41-6, Sr., Robinson (Tampa) vs. Marceliano Munoz, 28-5, Jr., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Raven Schlegel, 31-12, Sr., Wakulla (Crawfordville) vs. John Clarke, 33-1, Sr., Pasco (Dade City)
Dillon Betancourt, 24-3, Sr., Suncoast (Riviera Beach) vs. Matt Lynn, 41-2, Sr., Jesuit (Tampa)
Josh Walter, 27-7, Sr., Citrus (Inverness) vs. Taylor Boice, 30-2, Jr., Stanton (Jacksonville)
Justin Collura, 32-9, Sr., Zephyrhills vs. Jamel Scott, 18-6, Sr., Menendez (St. Augustine)
Mickey Clay, 40-3, Sr., LaBelle vs. Carlos Friger, 20-2, Sr., Archbishop Carroll (Miami)

189-Pound Class
Justin Mowls, 31-4, Sr., Suwannee (Live Oak) vs. Scott McRoberts, 27-9, Sr., St. Petersburg Catholic
Ralph Major, 20-4, So., Key West vs. Wes Dean, 31-8, Sr., The Villages
Ronald-Andore St. Gerard, 34-5, Jr., Chaminade-Madonna (Hollywood) vs. Tim Mikulla, 38-7, Jr., Sebring
Brandon Mallory, 35-12, Sr., Bay (Panama City) vs. Brian Rolle, 12-4, Jr., Immokalee
Peter Bloom, 31-3, Sr., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) vs. David Pritz, 43-0, Sr., Hernando (Brooksville)
Odie DeLaney, 36-2, So., South Walton (Santa Rosa Beach) vs. Larry Ettore, 26-5, Sr., Newsome (Lithia)
Vance Simmons, 27-5, Jr., University Christian (Jacksonville) vs. Randy May, 33-10, So., Riverdale (Fort Myers)
Ray Perez, 26-8, So., Pasco (Dade City) vs. Jonathan Velazquez, 46-1, Sr., Jupiter Christian

215-Pound Class
Eric Gaynon, 34-1, Sr., Stanton (Jacksonville) vs. Anthony Dennis, 20-7, So., Bay Point (Miami)
Karl Stanley, 29-7, Sr., Lake Wales vs. Tyler Blum, 23-6, Sr., Riverdale (Fort Myers)
Eric Stroud, 33-8, So., Pasco (Dade City) vs. Kyle Retting, 24-3, So., Clearwater Central Catholic
Adam Pendris, 31-10, Jr., Wakulla (Crawfordville) vs. Robby Goode, 32-5, Jr., Jupiter Christian
Kyle Bertoluzzi, 17-11, Jr., Jesuit (Tampa) vs. Robert Isola, 38-0, Jr. Bishop Moore (Orlando)
Xavier Stinson, 16-1, Jr., Chaminade-Madonna (Hollywood) vs. Michael Wright, 26-1, Sr., Suwannee (Live Oak)
Andre Campbell, 16-3, Sr., American Heritage (Plantation) vs. Jarrett Hand, 43-5, Jr., Baker County (Glen St. Mary)
John Cabbage, 31-9, Jr., Astronaut (Titusville) vs. Nick Weaver, 27-4, Sr., Newsome (Lithia)

275-Pound (Heavyweight) Class
Zach Alexander, 29-3, Jr., Menendez (St. Augustine) vs. Robert Cook, 17-11, Jr., Cocoa
Paul Lazaro, 34-13, Jr., Jesuit (Tampa) vs. Byron Dames, 25-14, Fr., Jupiter Christian
Phillip Anderson, 34-7, Sr., LaBelle vs. Josh Delancy, 44-7, Sr., Jensen Beach
Jon Snyder, 20-9, So., Suwannee (Live Oak) vs. Jacob Storey, 30-7, Jr., Astronaut (Titusville)
Mark Iafrate, 16-5, Sr., American Heritage (Plantation) vs. Adam Garlock, 45-3, Sr., Lemon Bay (Englewood)
Travis Tindell, 26-6, So., Hudson vs. Matthew Duke, 26-4, Sr., University Christian (Jacksonville)
Greg Barcklow, 19-13, Jr., Cocoa Beach vs. Stoney Raymond, 26-14, Jr., Clay (Green Cove Springs)
Jack Gunn, 18-15, So., Riverdale (Fort Myers) vs. Bobby Christopher, 33-1, Jr., Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)